Ié 'Polder houdt nog natuur genoeg over' De molensteen van Zalms jubeljaren Leiden Regio Werkstraf na mishandeling echtgenote Blij dat ik geen tien begrafenissen op 'n dag heb' GERECHT IdAC 7 MAART 2000 DEN HAAG/LEIDEN foto» mark lamers IADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt |r stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ttuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, ffax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl t0° ABURG Nu de krokusvakantie voorbij is, beginnen in buurt- r- I latilo alle cursussen en clubs weer. Op maandag van 16.30 30 uur Arabische taal en cultuur, dinsdag van 16 tot 17 uur waa dnderen van 6 t/m 9 jaar een cursus toneelspelen. Op idag is er voor kinderen van 3 t/m 5 jaar muziek en bewegen, 1 inderen van 5 t/m 8 jaar een knutselclub en voor kinderen Ein t/m 12 jaar Crea Doe. Ook de kinderkookclub, voor kinderen 'e 5 en 13 jaar begint weer. Het buurthuis is te vinden aan de 1 traat 126, telefoon 5412515. Df 'P WEG Bij de Teldersschool wordt morgen bij de opening van instproject, in navolging van Christo, het klimrek ingepakt e en de leerkrachten een kleine voorstelling. Alle groepen, ook vaD deren uit het kleutergebouw en de internationale klas zijn ,rcfe 18 en 23 maart een deel van de dag bezig met kunst. De les- irden ook aangepast. Ter afsluiting van het project op don- 23 maart zijn van 17 tot 19 uur alle klassen, ingericht als nstellingsruimte, galerie of museum, te bezichtigen en wor- lfgemaakte kunstartikelen verkocht voor een goed doel. chj jinwUK Voor iedereen die wat meer wil weten over het on- sprogramma op de basisschool van het Vrije Schoolonder- £en judt de Rudolf Steiner School morgen van 20 tot 22 uur een ïatieavond in het schoolgebouw aan de César Franckstraat 9. vra ial staat het reken- en taalonderwijs, maar er wordt ook aan- ^te besteed aan kunstzinnige vakken. SSORENWIJK In de hal van Buurthuis Cornelis joppensz Oppenheimstraat 6a, is morgen van 12.30 tot 15 uur een a' kledingbeurs met uitsluitend gave en gewassen kleding. 01 De Stichting Arabische Vrouwen 'Narcis' verzorgt vanaf ig Arabische conversatielessen op een laagdrempelig ni- )e cursus wordt op dinsdagen van 19.45 tot 21.45 uur gege- let lokaal van 'Narcis', Driftstraat 77. Inclusief lesmateriaal kosten 120 gulden. Informatie: telefoon 5223035. IOORD Omdat er in deze wijk voor kinderen niet veel te deni hebben LWO stadsdeel Noord en de naschoolse opvang op van de Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden een lroei mma samengesteld met activiteiten voor kinderen van 6 tot 1 Donderdag begint een basketbalcursus voor kinderen van 2 jaar. Voor zeven lessen zijn de kosten 14 gulden. Informa- krijgen bij Corrie Bink, telefoon 5223756 of Marian van Es- ■lefoon 5231605. ach die 5 nan in Eg lus z strot >AP Bij K&O-Leiden begint donderdag een extra intensieve :ursus - twaalf lessen van drie uur- Nederlands voor anders- Met het oog op de komende zomervakantie zijn er taalcur- vvaar in relatief korte tijd geleerd wordt zich in de taal van ailantieland verstaanbaar te maken. Er zijn cursussen Frans, amis »s en Spaans, elke cursus bestaat uit acht lessen van ander- evoli lr- Nadere informatie en inschrijving dagelijks tussen 9 en 17 •1 m( terdag tussen 9 en 12 uur) bij Volksuniversiteit-K&O, Oude geit .telefoon 5141141. de B ■wei] AS Voor 50-plussers is er morgen van 13.30 tot 16 uur een elov ;sheidsmiddag met vier ronden bingo in buurthuis de Pan- liplo z kosten bedragen zes gulden, inclusief koffie of thee. Het ie vi nis staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. in 0 pas IP Bij K&O begint een uit zes lessen bestaande cursus 'As- eit en persoonlijke kracht'. Deze cursus is een training in :d functioneren in relatie met anderen'. Nadere inlichtin- de Volksuniversiteit-K&O, Oude Vest 45, telefoon 5141141. ïeid. 'et k >rg Groot Rijnland heeft een nieuw telefoonnummer voor :rdelen Ouder- en Kindzorg, de afdeling Voedings- en Di- ,lc es en voor de cursussen gezondheidsvoorlichting en op- 0 Deze onderdelen zijn per 1 maart samengegaan onder de oorlichting en Preventie, de klantenservice is te bereiken Foonnummer 0172-503040. Voor de spreekuren en consul- reaus zijn er geen wijzigingen. se Vrijwilligerscentrale is verhuisd naar Breestraat 15. De jstijden zijn maandag t/m vrijdag van 12 tot 16 uur. Het ^^telefoonnummer, 5160477, is bereikbaar van 9 tot 16 uur. I 1 het adres verandert ook de naam in Steunpunt Vrijwilli- k. Dit steunpunt is een onderdeel van het nieuwe team C' (Werk, Activiteiten, Vrijwilligerswerk en Scholing), samen- uit medewerkers van de Leidse Vrijwilligerscentrale, Het en de Doewinkels Zuid en Noord en verschillende active- Djecten. Elly van der Horst, telefoon 515073, blijft verant- lijk voor advies en ondersteuning. SS tÉlDEN - De secretaresse van de 'afdeling Lelden, mevrouw Franke-V; Galen, heeft gistermiddag van haar functie afstand gedaan en afscheid genomen. Ze was ruim 22 jaar lid van de bond en iets minder lang vervulde ze bestuursfuncties. In de Grote Burcht werd de 86-jarige ge huldigd. Op de foto: links van mevr. Franke-Van Galen hoofdbestuurder Botman, rechts voorzitter van de Leidse afdeling, Steeman. foto archief leidsch dagblad Vrijdag 7 maart LEIDEN - Het aantal uitgeleende boeken bij de Stichting Openbare Bibliotheek Leiden is het afgelo pen jaar - ondanks het grote ruimtegebrek - gestegen met ruim zes procent. In totaal werden in 1974 733.000 boeken uitgeleend tegenover 690.300 in het jaar daarvoor. Het aantal ingeschreven lezers be droeg op 1 januari van dit jaar ruim 18.000, ruim 18 procent van de inwoners van Leiden. Van dit aan tal is het grootste percentage jeugdlezers (t.e.m. 13 jaar), namelijk 4500, ofwel 25 procent. Dat er nog zoveel geen lid zijn, wordt volgens het bestuur mede veroorzaakt door de te geringe spreiding van diverse vestigingen over de stad. Het boekenbezit is het af gelopen jaar gestegen van ruim 121.300 tot 134.700, een stijging van elf procent. Blijkens het jaarverslag is dat te weinig, omdat de keuzemoge lijkheid voor de lezers geringer is geworden, wat weer tot gevolg had dat de boeken een verhoogde slijtage te zien gaven. Bovendien was er niet vol doende geld om het boekenbezit te vervangen. Bij de hoofdbibliotheek aan de Breestraat steeg het aantal lezers tot 6950, een toename met ruim 6 pro cent. Daarentegen daalde het aantal uitleningen met vijf procent tot 252.200. De jeugdbibliotheek aan het Plantage zag 't aantal lezertjes met 7 procent stijgen tot 1520, terwijl het aantal uitleningen kwam op 77.100. Ook de biblio theek aan de Steenschuur - de voormalige r.k. bi bliotheek die sinds 1 januari 1974 in de stichting is opgenomen zag zowel het aantal lezers als het aan tal uitleningen flink stijgen. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 7 Maart ALGEMEEN - De heldenstrijd der dappere Boeren in Zuid-Afrika heeft in ons land geleid tot een algemee- ne beweging voor de weerbaarheid des volks; een beweging, die niet kunstmatig is en het bekoorlijke der frischheid draagt. In volksgeloof alleen ligt na tionale kracht. Dat blijkt in de volkshistorie, ook van onzen leeftijd. Wat heeft ons, toen de ontwikkeling der liberalisti sche theorieen de Natie in ellende of gevaren ge bracht had, wat heeft Nederland en Oranje in 1813, in 1815, in 1830, 1848, gered of behoed? Geen staatsvorm of vrijzinnige wijsheid, maar de volksgeest, de vrijheidszin, de historische betrek king eener dankbare liefde voor Oranje, de trouw van de volkskern, gedachtig aan het 'Vreest God, eert den Koning'. Toen was er nationale kracht. Er kun nen dagen komen, waarin er aan die kracht opnieuw behoefte zou worden gevoeld. Doof ze niet uit. ANNO 1975 Wethouder Pechtold pareert kritiek st op 17 februari vorig el spelen bij een rouw de Katwijker parkeerde o daarom in de Toren zijn woonplaats. Half oep, half op de weg. ld had daar volgens hem Voetgangers maakten ngen 1 iiek toch gj n00it ge- pos n de stoep en vracht- •r post (b konden er zo beter >n toesla Ie Torenstraat is name- rijndag. gj te breecj De organist p cassi ^aar twintig jaar i, ad nog nooit proble- idi geleverd. Behalve dan bruari. egrafenis vond hij een ig van negentig gulden uit. Die had alles te ma- nieuw parkeerbeleid' vijk. Na invoering van vergunningen en be rkeren was de zogehe- ceerdruk' in de buurt nogal toegenomen. i krijg ik dan geen uwing als Katwijk een "rleid gaat voeren?", organist zich hardop echter J. van der Scheer daarop dat er sinds 27 irie weken was gewaar- voor foutparkeren. Daarna konden foutparkeer- ders rekenen op een parkeer bon. Vrachtwagens moesten namelijk soms wel dertig tot veertig minuten wachten totdat begrafenissen afgelopen waren. „Dat is dan heel frappant", zei de organist. „Ik ben nog naar de burgemeester geweest om het over het parkeerbeleid te hebben. Veertien dagen na mijn bekeuring stond er op de gemeentepagina in de Katwijk- se Post dat ze bekeuringen gin gen uitdelen. Waarom horen we dat niet vooraf? Wij krijgen die krant maar eens per maand. Parkeerwachters doen goed werk hoor, maar mijn auto stond niet in de weg. Het gaat maar om één vrachtauto die er langs moet om een winkel te bevoorraden. Het beleid van Katwijk slaat nergens op. Ik ben blij dat ik geen tien begrafenis sen op een dag heb." Boven dien, zo vertelde de man, zijn er inmiddels witte parkeervakken op de stoep geschilderd. Zelf zet hij zijn auto nu maar op het kerkplein. Officier van justitie J. Koorn was met de organist eens, hoewel hij wel vond dat de man for meel in overtreding was. De of- ficier vond een bekeuring te recht, maar negentig gulden een beetje te veel van het goe de. De rechter ging nog verder: zij schrapte de bekeuring om dat ze vond dat de man niet be hoorlijk was gewaarschuwd. „Maar voor de volgende keer weet u het", luidde haar bood schap. Migraine Mensen die last hebben van migraine willen maar één ding: zo snel mogelijk een donker en rustig plekje opzoeken. Als je dan net in je auto op de provin ciale weg richting Alkemade rijdt, heb je een probleem. Een automobilist uit Berkel en Ro denrijs dacht daar op 8 oktober 1998 wel een oplossing voor te hebben: het gaspedaal eens ste vig indrukken. Gevolg: een be keuring van tachtig gulden voor het rijden van 95 kilometer per uur waar tachtig is toegestaan. De man gaf gisteren aan dat hij zo snel mogelijk zijn medicij nen wilde innemen, maar dat deze de rijvaardigheid minstens acht tot tien uur beïnvloeden. Zijn vrouw kon hem niet opha len omdat zij haar handen vol heeft aan haar werk en de kin deren. Aangezien de man bij een migraineaanval geen'diepte kan schatten en soms niets meer kan zien, moest en zou hij zo snel mogelijk thuis zijn. De officier vond dit echter levens gevaarlijk: „Hoewel ik zelf geen migrainepatiënt ben, weet ik uit ervaring wat het is. Het valt mij op dat je coördinatie dan snel achteruit gaat. Je bent dan juist gebaat bij zo laag mogelijke snelheden." De automobilist vertelde daarop dat hij al sinds zijn veertiende een aantal keer per jaar last heeft van aanval len. Dit keer zat hij toevallig in de auto, maar hij had altijd schadevrij gereden. Bovendien had hij 'binnen veilige marges' te hard gereden, vond hij. De rechter oordeelde dat de man niet voor niets maar tach tig mocht rijden. „Ach, in Oos tenrijk mag je op secundaire wegen soms honderd, waar je niet eens zestig zou durven rij den", reageerde de verdachte. Hij voegde daar aan toe dat hij tijdens een aanval soms heel 'ongenuanceerd' kan reageren. Zijn eigen vrouw kreeg soms zelfs te horen dat ze moest 'op sodemieteren'. „Je wilt gewoon zo snel mogelijk stilte en rust opzoeken." De rechter kon hij daar niet mee overtuigen. Zij vond een snelheidsovertreding in zo'n geval niet op zijn plaats en oor deelde dan ook dat de man zijn tachtig gulden 'gewoon kwijt' Waardevol. Zo noemt wethouder Pechtold (milieu) de kritiek van het Comité Vrienden Oostvlietpolder op het onderzoek naar de natuurwaarde van de Leidse polder. Maar aanleiding om het nieuwe bestemmingsplan af te keuren, zoals het comité voorstelt, is er volgens de wet houder niet. Natuur die verloren gaat bij bouwwerk zaamheden, krijgt de Oostvlietpolder op andere plekken terug. In de polder komen een veertig hectare groot bedrijventerrein en eventueel een baggerspecie depot. Over wat de gevolgen van zo'n depot zijn voor de om- gering en het leefmilieu van de polder, is een Milieu Effectrap portage (MER) opgesteld. In elk geval door de aanleg van het bedrijventerrein en een strook natuur (de ecologische zone) moeten volkstuinders verkas sen en raken boeren land kwijt. De gemeenteraad en de provin cie hebben het bestemmings plan, waarin de natuurstrook en het bedrijventerrein juri disch worden vastgelegd, goed gekeurd. De belangengroep, die be staat uit volkstuinders, agrariërs en bewoners, valt de milieustu die aan. De studie van bureau Witteveen en Bos somt een aantal in de polder voorkomen de bijzondere, bedreigde vogels op: de grutto, de tureluur en de zomertaling. Verder ontdekte het bureau dat in de Oostvliet polder vier soorten vleermuizen leven. Het Comité Vrienden Oost vlietpolder zegt dat de MER on volledig is, Het baseert zich daarbij op eigen waarnemin gen. De reactie van gedeputeer de staten (GS) van Zuid-Hol land op het bezwaarschrift te gen het bestemmingsplan van het comité, vindt het bovendien "uiterst merkwaardig". „Die is oppervlakkig, onduidelijk en vermeldt inhoudelijk niets over de bevindingen uit een zoge noemde inventarisatie." GS antwoordden op het bezwaar van het comité dat „uit een in ventarisatie van het gebied blijkt dat de vegetatie van de graslanden geen hoge natuur waarde heeft". Volgens het comité gaat Zuid-Holland daarmee voorbij aan de beschermde status van vleermuizen en de aanwezig heid van enkele bijzondere broedvogelpopulaties. Tevens zijn bewoners van de volkstuin complexen hagedissen tegen gekomen. Ook de hagedis is een beschermde diersoort, Het diertje wordt - aldus het comité - genoemd in de 'Conventie van Bern'. Daarin staat dat bij het maken van plannen „rekening moet worden gehouden met de instandhouding van de in het wild voorkomende dier- en plantensoorten". Het Comité Vrienden Oostvlietpolder wil nu dat de gemeente of de provin cie eerst een uitvoerig natuur onderzoek doet en de uitkom sten daarvan toetst aan de Na tuurbeschermingswet en de be palingen van de Conventie van Bern. Dat lijkt wethouder Pechtold niet nodig. Hij wijst erop dat in de polder een moerasbos wordt aangelegd. „Er zit voor miljoe nen guldens een ecologische zone in het bestemmingsplan. Die geldt straks ook als over gangszone tussen recreatiege bied Vlietlanden en polderpark Cronesteyn. Kortom: natuur die door de bedrijven verdwijnt, keert elders in de polder terug, aldus de wethouder. Een woordvoerster van de provincie verklaart dat de Mi- iieu Effectrapportage eerst nog 'de inspraak in gaat'. Daarna doet het provinciebestuur een uitspraak over de waarde ervan. de telefoon op het hoofd had geslagen en bedreigd met de dood. Op 8 januari vorig jaar sloe gen bij de Leidenaar de stop pen door toen hij van zijn vrouw te horen kreeg dat zij niet meer met hem verder wil de. Volgens de man zei de vrouw toen dat hij kon vertrek ken en dat hij zijn dochtertje nooit meer te zien kreeg. De verdachte, die de avond in het café had doorgebracht, greep zijn vrouw bij de keel en sloeg er met de telefoonhoorn op los, onderwijl luid scheldend. Daarna belde hij de politie en ging hij er vandoor met zijn dochtertje. Toen de politie hem in de buurt op straat aan trof was hij nog steeds zeer agressief. De man kwam pas op vrije voeten nadat hij had beloofd geen contact op te nemen met zijn vrouw. Inmiddels is het tweetal gescheiden en zijn de verhoudingen weer redelijk normaal. Er is een omgangsre geling zodat de Leidenaar een keer in de twee weken zijn dochtertje een weekeinde op bezoek krijgt. De politierechter hield de man voor dat hij zijn zelfbe heersing moet blijven bewa ren. Zij achtte de mishandeling en bedreiging bewezen en leg de de Leidenaar een werkstraf van zestig uur en vier weken voorwaardelijke celstraf op. Tegen de man was acht weken cel waarvan twee voorwaarde lijk geëist. PERSBUREAU CER8ERUS In echtscheidingssituaties moet je in alle gevallen be heerst zijn, want als je gaat meppen ben je verder van huis. Deze wijze raad kreeg een 34-jarige Leidenaar gisteren van de Haagse politierechter mevrouw mr. E. Timmermans. De man moest zich verant woorden omdat hij begin vorig jaar zijn toenmalige vrouw de keel had dichtgeknepen, met Zalm op talentenjacht. Met gastcolleges poogt hij studenten te interesseren voor een baan bij Financiën. Maar het was ook een colle ge, en dus zette Zalm nog eens de stand van zaken met de staatsschuld op een rijtje. Die is in de afgelopen dertig jaar ge groeid als kool. Nu er een klein begrotingsoverschot is - van een half procent - wordt aflos sing ervan een min of meer se rieuze optie. Min of meer, want met name de PvdA staat al klaar om het geld subiet weer uit te geven. Zalm voelt er niets voor, het hij ook gisteren weer blij ken. Het mooiste plaatje: als we een begrotingsoverschot aan houden van twee procent, zijn we in 2020 van de 520 miljard gulden staatsschuld af en kun nen we de dan echt losbarsten de vergrijzing met een tamelijk gerust hart tegemoet zien. Dat is niet alleen goed voor de veertigers van nu die dan met pensioen gaan, maar ook voor jullie hier in de zaal, hield Zalm de studenten voor. Zij moeten namelijk de AOW in 2020 opbrengen. En het zou toch 'een beetje sneu zijn' als daar ook nog eens de rente en aflossing op een staatsschuld bijkomen die Zalm en zijn ge neratiegenoten 'tijdens onze ju beljaren' hebben opgebouwd. „Het minste dat wij kunnen doen is die molensteen van jul lie nek halen", zei Zalm. Maar of dat gaat lukken is een andere vraag. Op de Nieuwe Economie, de in de VS populai re notie dat we door de op komst van de informatietech nologie in een tijdperk zijn be land van versnelde en voortdu rende economische groei zon der inflatie, hoeven we volgens Zalm in elk geval niet te reke nen. Het gaat hier en in de VS goed, maar dat er geen dips meer komen in de conjunctuur 'geloven ze in elk geval niet in Japan', aldus Zalm. En in Indo nesië hoef je ook met dat ver haal niet aan te komen. En dat de inflatie laag is, is vooral te danken aan het beleid van de Europese Centrale Bank, denkt de minister van financiën. „Als er al zoiets bestaat als een Nieuwe Economie, dan is hij man made. En dat betekent dat hij ook zó weer vernietigd is". Zelfs met opmerkingen over zijn optreden als Dagobert Duck in het door hemzelf in el kaar gezette stripverhaaltje voor de ministerraad liet minister van financiën Zalm zich giste ren in Leiden niet uit zijn tent lokken. Een steekje richting D66 ('geen tegenbegroting van de oppositie, maar een voorbe groting van een coalitiepartner, dat is toch wat nieuws') was het enige dat er af kon. Want ook al is de coalitie er zo goed als uit voor de begroting 2001, hele maal rond is de zaak nog niet. Maar het gastcollege gisteren in Leiden was ook niet bedoeld voor politieke uitspraken. Als zovele werkgevers zijn minister Zalm en zijn staatssecretaris Vermeend op talentenjacht. Met vier gastcolleges, waarvan dat in Leiden het eerste was, willen de bewindslieden stu denten interesseren voor een baan op hun departement. Ze hebben dit jaar zelfs de Grote Financiën Prijs ingesteld, waar bij het essay met het beste idee vijfduizend euro oplevert. Be lastingvrij, benadrukte Zalm gisteren in het ruim gevulde au ditorium.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15