Anti-joodse tek roept vragen o God op het Web Geloof Samenleving Pelgrims bidden voor doop in de Jordaan DINSDAG 7 MAART 2000 p VANDAAG Op de dag dat de katholieke kerk de heilige kerkleraar Thomas van Aquino herdenkt is het tevens "Vastenavond'. In Limburg, waar men volgens kenners het uitbundigst carnaval viert, noemen mensen deze dinsdag ook wel 'Vasteloavond'. Het betekent dat men zich nog één keer mag overgeven aan het feestgedruis voordat de vastentijd voor Pasen be gint. Wat de heilige van vandaag, Thomas van Aquino (1225-1274), van het hedendaagse ongeremde carnaval zou hebben gedacht, is moeilijk te zeggen. Thomas was een ingetogen man, streng in de leer en filosofisch van aard. Hij werd door medestudenten 'de stomme os' ge noemd, omdat hij zo'n zwijgzame dikkerd was. Zijn rijke familie was niet gelukkig met hem, omdat hij zich bij de arme bedelorde der Dominicanen aansloot. Toch heeft de carrière van Thomas veel teweeggebracht. Hij wilde bewij zen dat God bestaat, en via de leer van Aristoteles het christendom wortels geven in de klassieke wijsbegeerte. Zijn denkbeelden vormen tot op de dag van vandaag een bron van inspiratie voor veel katholieken. Kunstenares bij Women's Aglow alphen aan den run» Kunstenares "Eby Nieuwland uit Woubrugge drukt haar liefde voor God en Jezus uit in beelden. Voorbeelden daarvan laat zij vanavond zien op de vrouwenbijeenkomst van Women's Aglow in de Maranathakerk aan de Raadhuisstraat 82 in Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegang is gratis. Er wordt wel een bijdrage in de kosten ge waagd. Oecumenische aswoensdagviering oegstgeest Pastoor Van Vliet en dominee Kooman delen woensdagavond askruisjes uit aan de gelovigen in een oecume nische gebedsdienst in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Zowel de dominee als de pastoor gaan voor in de dienst, die het motto 'een goed begin is het halve werk' heeft meegekregen. De vie ring begint om zeven uur en wordt opgeluisterd met een optre den van het dameskoor van de Willibrordparochie. Leider Nederlandse hindoes overleden amsterdam De religieuze leider van de Sanatan Dharm-hin- does in Nederland, Acharya Samkisoor Changoe, is donderdag op 85-jarige leeftijd in Den Haag overleden. Dat hebben de sa menwerkende Sanatan Dharm-organisaties bekend gemaakt. Changoe overleed een dag voor zijn 86e verjaardag en twee da gen voordat de eerste als zodanig herkenbare hindoetempel in ons land werd geopend. Hij zou het lint voor de hoofdingang van de Radha Krishna-tempel in Amsterdam doorknippen. Samkisoor Changoe, geboren in Suriname, was al op 15-jarige leeftijd priester. Kort voor de onafhankelijkheid van Suriname vestigde hij zich met zijn gezin in Den Haag. Hij was de grond legger van Sanatan Dharm Nederland en tevens oprichter en eerste voorzitter van de Priesterraad daarvan. Gemaskerde monniken beuing Sinds de Culturele Revolutie was het boeddhisten in China verboden het Tibetaans nieuwjaar te vieren. Maar die ban is vorig jaar opgeheven, toen de staat een vijftal godsdien sten erkende. De ceremonie van de gemaskerde monniken, hier in de Yong He Gong Lama Tempel in Beijing, heeft tot doel de boze geesten te verjagen. foto reuters BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Almere, J. Wesse- ling te Ede. NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Urk, H J. Zuidhof te Hardinxveld-Giessen- dam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Melissant, A.J. Gunst te Benthuizen; te Sprang- Capelle, Chr. van der Poel te Yerseke. GEREFORMEERDE GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen: te Dordrecht, D. Mon ster te Barneveld. Bedankt: voor Monarch (Alberta, Canada), J. Roos te Opheusden. Jeruzalem Een grote groep Amerikaanse pelgrims bidt op een terras bij de rivier de Jordaan in Israël. Even later zal de hele groep worden gedoopt, op dezelfde plek waar Jezus zou zijn gedoopt. Op de achter grond wordt gebouwd aan toiletgebouwen en wasruimten. Israël ver wacht dit jaar zo'n drie miljoen toeristen. De eerste grote drukte wordt later deze maand verwacht, als paus Jo- hannus Paulus II het land bezoekt. Alleen al in de voorbereiding van dat bezoek investeert de Israëlische overheid meer dan tien miljoen gulden, nog afgezien van de kosten van de veiligheidsmaatregelen. foto reuters utrecht anp Een vermeend anti-joodse tekst in het liturgisch handboek van de Samen-op-Wegkerken roept fundamentele wagen op over de verhouding tussen joden en christenen. Schrappen van het zogeheten Beklag Gods lost die wagen niet op. Dat bleek giste ren tijdens een studiedag van het Overlegorgaan van joden en christenen (OJEC) en de SoW- kerken. Aanleiding was de storm van kritiek nadat de tekst, onderdeel van de liturgie op Goede Vrijdag, in 1998 in het Dienstboek van de SoW-kerken was opgenomen. Het OJEC heeft inmiddels op geroepen het Beklag Gods uit het boek te schrappen. „Dat er discussie over het Beklag Gods was, wisten we wel, maar toch kwam deze storm onverwacht. Het is ons duidelijk geworden hoe diep deze zaak grijpt", zei dr. M. Barnard van de commis sie-Dienstboek. De viering van Goede Vrijdag was vaak de opmaat tot joden vervolgingen. In de gewraakte middeleeuwse tekst klaagt God Zijn volk aan wegens ontrouw. God stelt de weldaden die Hij Zijn volk heeft bewezen, tegen over de kruisdood van Jezus. „Want Ik heb u uitgeleid uit het land van Egypte, maar gij hebt een kruis bereid aan uw Red- d ir «Fax and traz der", luidt de eerste aai rSt' De tekst put uit het Oudi ment. De kerk past de ii instantie aan de joden j woorden op zichzelf to joden krijgen ook de sch Jezus' kruisdood in de nen geschoven, betoo joodse hoogleraar dr. man. „Het is een tekst waa aan kleeft", oordeelde vormde predikante M. Beld-Rijfkogel uit Eini Ook haar collega J. de V Nieuwdorp haalde fel i het Beklag Gods. De waarin 'hapsnap bijbelp Lp aan elkaar geknutseli inS( noemde hij 'één grote ,en mie'. „Het getuigt van moed om God woordeg e mond te leggen." Ook eenzelviging van God e kan voor hem niet door 'nst el. Het Beklag Gods rc waag op in hoeverre chi zich met het Oude Tei kunnen vereenzelvigen sages daaruit op zichzi nen toepassen. Die vra; iaj s niet op door de tekst te pen, meende ds. J. Uyt< aardt, secretaris van f missie-Dienstboek. Er gens hem nog heel wat sie nodig zijn over di gende wagen voordat klag Gods wordt verwijd „i 'p» >ud bes ssc Of klei y\ De egyptische regering heeft een broertje dood aan moslim-fundamentalisten. Ze krijgen te veel aanhang onder de bevolking, ze ondermijnen het staatsgezag en de onre- delijksten onder hen blazen westerse toeris ten op, wat veel geld kost. De Moslim Broederschap weet inmiddels wat er gebeurt als je de egyptische regering tegen je hebt. Zelfs op hun homepage www.ummah.net/ikhwanmoeten de mos limbroeders hun woorden op een goud schaaltje wegen. Het gaat al een tijdje rede lijk tussen de Broederschap en de regering en dat moet vooral zo blijven. Anders kan hetzelfde gebeuren als 40 jaar geleden. Toen werden duizenden moslimbroeders gemar teld in concentratiekampen en de leiders kregen de strop. Ze waren dan ook te ver ge gaan, vond toenmalig president Nasser. Roepen dat Egyptenaren meer aandacht moeten hebben voor de waarden van de Is lam is nog tot daar aan toe. Maar de presi dent als ongelovige bestempelen, oproepen tot zijn dood en tot oprichten van een isla mitische staat: daar kan natuurlijk geen sprake van zijn. Sinds de massale opsluiting en vervolging in de jaren '60 is de Moslim Broederschap onder gematigder bewind gekomen. Sinds dien is ze weer voorzichtig on speaking ternis met de overheid. Officieel heeft de be weging niets meer te maken met de radicale, gewapende splintergroepjes die de strijd te gen de goddeloze regering nog niet hebben opgegeven. Deze extremistische groepen waren bijvoorbeeld verantwoordelijk voor de slachtpartij bij Luxor in 1997, waarbij door mitrailleurkogels 58 toeristen de dood vonden. En ze waren verantwoordelijk voor de geslaagde moordaanslag begin jaren '80 op toenmalig president Sadat. De moordenaars van Sadat beriepen zich op één bepaald Koranvers: 'Wie niet regeert niet wat God heeft neergezonden is een onge lovige'. Wat God heeft neergezonden, daar 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het j XJ internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze aflevering: de isalamistische Moslim Broe derschap laveert tussen gematigdheid en extremisme. wordt de Koran mee bedoeld en meer speci- geschoeid. Een president die een dergelijke fiek de islamitische wet, de shari'a. Die is wantoestand tolereert en die de voorkeur maar op een 'heel beperkt terrein van toe- geeft aan goddeloze westerse wetgeving: dat passing in Egypte. Alleen het familierecht moet wel een ongelovige zijn. Wat het erger verloopt nog volgens de wetten uit de Ko- maakte was dat Sadat wel als moslim gebo- ran. Alle andere wetten, zoals die van het ren was. Daardoor was hij niet alleen een strafrecht, zijn helemaal op westerse leest ongelovige maar bovendien een afvallige. Afvalligheid van de islam, daar staat in dt islamitische wet de doodstraf op. Alth io( theoretisch, maar Sadat's moorden; i( voegden ook de daad bij het woord. De homepage van de Moslim Broeien schap zit tussen twee vuren. Aan de ene 1; moet het op zijn woorden passen, wam ken maar dat de Egyptische geheime ditk meeleest vanachter de monitor. Aan de dere kant is er ook nog zoiets als een ach ban die tevreden moet blijven. En die i terban wil niets liever dan streven naai vestiging van een islamitische staat in Eg te, al dan niet geweldloos. Het is dus z voor de auteur van deze site om te strot MP met woorden als jihad (heilige oorlog) martelaarschap zonder al te revolutionai klinken. Bij de beantwoording van de quently Asked Questions laveert de au! daarom tussen gematigdheid en islamis »s e Hij voelt duidelijk niets voor een revolt t.h maar verdedigt dit standpunt zoveel mt ter lijk in islamitische termen om zijn geit tr waardigheid niet te schaden. Moet de B derschap niet streven naar omverwei] AS van de regering omdat die uit ongelovi jshi bestaat? De auteur heeft een even diplo e k< tiek als ingewikkeld antwoord op die vr Weliswaar is de Egyptische overheid in o treding door de shari'a niet toe te pas AP maar niet toepassen is nog wat anders eit ontkennen. Pas als iemand de waarde vafd 1 islamitische wet ontkent kan a val worden gesproken, tot dan alleen overtreding. Het is goed om te streven i een islamitische staat, maar dat gaat beste via de weg van de geleidelijkheid, revolutie zal aan onschuldigen het le kosten en bovendien de goede naam vaj s Islam schaden in het buitenland. Liever e„ wandelt de auteur de weg van de demo tie, om het systeem van binnenuit te hei men. Stukje bij beetje. ^0Q silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Finland: Dinsdag naar het oosten wegtrek kende regen en sneeuw. Woensdag opklaringen en een enkele bui. Temperatuur 's middags van -8 in het noorden tot iets boven nul in het zuiden. Denemarken: Bewolkt en regenachtig. Middag- temperatuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Tamelijk veel bewolking en vooral in het noorden van tijd tot tijd re gen, woensdag ook in het zuiden. Maxima oplopend naar ongeveer 14 graden. België en Luxemburg: Dinsdag wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Woensdag bewolkt en re genachtig. Maxima ongeveer 12 graden, in de Ardennen enkele gra den lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en tamelijk veel zon. In het noordwesten ook wolkenvelden, maar wel zo goed als droog. Maxi ma oplopend naar ongeveer 12 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en veel zon, maar langs de Middellandse Zeekust kans op en kele wolkenvelden. Maxima woens dag meest tussen 14 en 18 gra den. Spanje: In het oosten en zuiden nu en dan wolkenvelden maar waarschijnlijk droog. In de Straat van Gibraltar een stevige oostenwind. Verder zonnig en droog. Maxima ongeveer 20 graden, in het noorden lager, in Andalusi hoger. Portugal: Droog en op de meeste plaatsen flink wat zon. Vooral bij zee eerst ook wolkenvelden, maar droog. Maxima ongeveer 22 graden, langs de westkust bij wind van zee min der warm. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog weer met veel zon, maar ook enkele wolkenvelden. Maxima on geveer 19 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon maar in het westen meer wolken en en kele regen- of onweersbuien. Ver der ook een stevige oostelijke wind met vooral in het zuiden kans op stof- en zandverstuivingen. Maxima tussen 25 en 33 graden. Tunesië: Aan zee eerst nog enkele wolken velden, maar droog. Verder ook flinke perioden met zon. Maxima rond 20 graden, verder landin waarts hogere temperaturen. Madeira: Wolkenvelden, enkele regen- of on weersbuien, maar ook nu en dan zon. Een harde oostenwind en kans op slecht zicht door stof en zand. Maxima rond de 22 graden. Canarische Eilanden: Nu en dan zon, maar ook kans op enkele regen- of onweersbuien. Plaatselijk veel wind en kans op zichtvermindering door stof of zand. Maxima tussen 25 en 30 graden. Duitsland: In het noorden winderig, bewolkt en af en toe wat regen. Naar het zuiden toe droog, rustig en vrij zon nig. Later op woensdag ook in het zuiden meer wind en wolken. Maxi ma oplopend naar 13 graden. Oostenrijk: Droog, flink wat zon en weinig wind. later op woensdag in het noorden meer wolken. Maxima op lopend tot ongeveer 11 graden. Zwitserland: Droog en perioden met zon. Later op woensdag in het noorden meer wolken. Zacht met maxima rond 12 graden. Polen: Veel bewolking en vooral in het midden en noorden regen en veel wind. In het uiterste noorden mo gelijk ook sneeuw. Woensdag ook in het zuiden regen. Temperatuur verder oplopend naar 10 graden, in het noorden kouder. Tsjechië en Slowakije: Eerst nog meest droog met wolken velden en af en toe zon. In het noorden meer wolken en vooral woensdag kans op wat regen. Maxi ma in het laagland oplopend tot ongeveer 11 graden. Hongarije: Droog en perioden met zon. tylaxi- ma oplopend tot ongeveer 12 gra den. Italië: Rustig en droog weer met flinke perioden met zon, maar ook hier en daar enkele wolkenvelden. Maxima uiteenlopend van 10 graden in het noorden tot 17 graden op Sicili Corsica en Sardinië: Rustig en droog weer met zowel zon als wolkenvelden. Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Op het zuidelijk deel van de Egei- sche Zee en op Noord-Kreta eerst nog wolkenvelden en kans op een buitje en een stevige noordenwind. Verder perioden met zon, droog en minder wind. Maxima eerst rond 11 graden, woensdag iets zachter. Malta: Meest droog en nu en dan zon, maar ook enkele wolkenvelden. Maxima rond 16 graden. Turkije en Cyprus: In Zuid-Turkije en op Cyprus eerst nog wolkenvelden, kans op een bui en een koude noordenwind. Verder vanuit het westen meer zon. Maxi ma dinsdag tussen 4 graden in het westen en 10 op Cyprus, Woens dag overal rond de 10 graden. WOENSDAG 8 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.10 Zon onder 18.31 Maan op 08.28 Maan onder21.15 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.11 17.25 04 44 16.58 Laag 00.45 13.10 00.26 12.51 L O F leidsch dagblad (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) l.f. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071-5315 92 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301< 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag var 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigingv ld 1 het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen ltipi betaling. VERZENDING PER POS 'j1 Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt een toesljpe aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf Voor mensen die moeilijk lezen, 'ad hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is een san bp van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besef informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui llii K N H U I Zurich hchtbew. zo 2 Bangkok half bew. nw 3 Buenos Aires licht bew. o 1 Casablanca zwaar bew. z 2 Johannesburg half bew. zo 3 Los Angeles half bew. n2 10 -2 0.0 TelAviv 36 26 0.0 Tokyo 30 22 0.0 Toronto 28 18 0.0 Tunis 24 12 0.0 Vancouver 13 1.1 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord; geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. de en

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14