eiden Regio Leiden berust niet in uitspraak Een rondje langs rotondes alans als toverwoord bij ternationale vrouwendag 'We zijn wettelijk verplicht de kortste route te rijden Oppositie Aalmarktplan slaat de handen ineen ISDAG 7 MAART 2000 Vee inbrekers opgepakt >ENDe politie heeft vannacht in de Langestraat twee 19-jari- Leidenaars opgepakt die even daarvoor hadden ingebroken een drukkerij aan de Hogewoerd. Toen het tweetal rond één r 's nachts een ruit van het pand vernielde, ging het alarm af. arop koos het duo het hazenpad. Omwonenden konden een Ed signalement van de inbrekers geven. Een paar straten ver- al had de politie ze te pakken. [an beroofd van zaktelefoon jENr Een 38-jarige Leidenaar is gisteren op klaarlichte dag izijn zaktelefoon beroofd. De man liep rond 16.00 uur in de rmstraat toen plotseling een jongen achter hem opdook die telefoon van zijn broekriem griste en er vandoor ging in de iting van de Steenstraat. De man zette nog wel de achtervol- g in, maar kon de veel jongere dief niet bijbenen. Wél zag hij deze verderop nog contact maakte met een groepje andere gens. Taxiondernemer Koenes wil definitieve oplossing voor 'Breestraat-probleem' connie van uffelen iema 'Vrouwen in Balans' misschien anders vermoe- maar een internationale «rendag op 8 maart is nog Is nodig. A. van Aken van eidse Vrouwenraad pleit er der geval voor om de aan- t op vrouwen te blijven gen. Ook anno 2000. Voor- het gaat over gelijke lo- kinderopvang en gelijke en op de arbeidsmarkt, steeds is voor vrouwen niet alles g( Van Aken. ndaar dat een aantal Leid- istellingen en vrouwenor- ;aties morgen op interna- ile vrouwendag flink uit- met een uitgebreid pro- ima rond het thema Vrou- in Balans. Zo nodigt de ersteitsbibliotheek ieder- Dm 11.00 uur uit voor een koffie bij de tentoonstel- 99 vrouwen en 1 man', aaf 13.30 uur zijn vrouwen ïarte welkom in het Anto- zalencentrum aan de Lan- are 43. Zij kunnen zich dan irijven voor diverse work- die later op de dag in de zaal zijn te volgen. Zo len zij om 14.30 uur ken- ';en met de verdedigings- tae bo, om 15.00 uur leren lansen en om 16.30 uur lans maken in de work- Oerdans. Onderwerpen tiet veel met vrouwen- icipatie te maken hebben, ook mede-organisatrice 'ermaat. Maar deze eerste ihops zijn dan ook be ter ontspanning, omdat toe feesten' ook belang- „We proberen een ba te vinden tussen feest, ihops en informeel pra- |zegt Overmaat, dan ook zeker serieuzere Zo verzorgt Amnesty In- tional om 19.00 uur in het ïius een workshop over enrechten en de situatie rouwen in het algemeen, laatste workshop in de kleine zaal begint om 20.30 uur en draait om ontspanning door beweging en dans. M. Spatha- rakis laat zien hoe werk, zorg en ontspanning in evenwicht zijn te brengen door oefeningen. In de grote zaal van het Anto- nius Zalencentrum begint het programma om 14.10 uur met cabaret, gevolgd door een fo rum waarin een Turkse, een Af ghaanse, een Iraanse en een Nederlandse vrouw zich buigen over de vraag 'Is het asielbeleid voor vrouwen in balans?'. Daar na onderzoeken vrouwen van het Vrouwennetwerk of inmid dels is bereikt waar vrouwen veertig jaar geleden voor op de bres sprongen. Vervolgens licht wethouder Baaijens om 16.00 uur toe waarom de Pieternel Rolprijs dit jaar niet wordt uit gereikt. Er zijn te weinig goede aan meldingen binnengekomen, maar volgens Overmaat zou dat ook wel eens kunnen liggen aan het feit dat oproepen voor in zendingen alleen.in het Neder lands zijn opgesteld. „Mis schien is dit een eye-opener om het volgend jaar anders aan te pakken. Wellicht kunnen we informeel praten of de prijs nog wel nodig is", zegt Overmaat. Het Alkmaarse multiculturele vrouwenkoor Allomtonen zingt daarna tot 17.30 uur liederen van over de hele wereld. Ieder een die zich hiervoor heeft op gegeven kan daarna genieten van een Afghaans buffet, waar na muziek, een buikdansact en vrouwenband de Corsetto's de avond in het zalenentrum be sluiten. Wie daarna nog door wil fees ten kan terecht in het COC aan de Langegracht 65. Daar gaat de zaal om 20.00 uur open en draait van 20.30 tot 22.00 uur de film 'Aimee and Jaguar'. De- ze film toont de hartstochtelijke liefde tussen een joodse vrouw en de echtgenote van een Duit se soldaat tijdens de jaren '40. Daarna is er tot 1.00 uur gele genheid om te swingen. annet van aarsen Voorlopig voelt directeur J. Koenes van het gelijknamige Leidse taxibedrijf zich winnaar. De kantonrechter heeft hem in het gelijk gesteld: hij hoeft zo'n duizend bekeuringen voor overtredingen van het inrijver- bod voor de Breestraat niet te betalen. Maar nog steeds heeft de taxiondernemer een me ningsverschil met de gemeente over de regels op de Breestraat. Inmiddels viel al weer een nieuw stapeltje boetes bij de fir ma in de brievenbus. De rech ter vindt dat de gemeente en Koenes nu goede afspraken moeten maken. Volgens de gemeente mogen taxi's alleen door de Breestraat rijden als ze er een vrachtje ko men afzetten of oppikken: in al le andere gevallen is de route verboden terrein. Koenes is het daar principieel mee oneens. „En bus rijdt er ook wel eens leeg over", zegt hij. „Ik ga er vanuit dat wij met taxi's in de Breestraat mogen komen, als dat zo uitkomt. Wij hebben de wettelijke verplichting om de kortst mogelijke route te ne men. We kunnen een omweg niet goed aan de klant verko pen." De taxiondernemer verwacht nog deze week voor het eerst met vertegenwoordigers van de gemeente aan tafel te zitten. „Het gaat mij om een definitie ve oplossing. Ik vind dat de ge meente moet erkennen dat taxi's niet zo maar auto's zijn", zegt hij. En: „Ik snap best dat collega's de kwestie zo ingewik keld vinden dat ze voorlopig zeggen 'ik doe maar even zoals ze het bij de gemeente willen hebben'. Dit hele gedoe rond recht zijn opgelegd, maar - zo Breestraat, bestaat nog steeds. meente heeft opgelegd. Ze zeg de ontheffingen voor de Bree- wijst Koenes - de zaak is nog Andere taxibedrijven hebben gen dat ze niet in Breestraat ko- straat heeft me nu al een jaar niet voorbij. Het meningsver- bij de invoering van het inrij- men, als ze er niet moeten gekost." De rechter zegt nu schil dat de Leidse ondernemer verbod voor de Breestraat inge- stoppen om een klant af te zet- weliswaar dat de boetes onte- met de gemeente heeft over de stemd met de regels, die de ge- ten of op te pikken. Koenes: „Dat kan iedereen wel roepen, maar ik zet er mijn vraagtekens bij. Er wordt niet op gecontro leerd. De ondernemingen moe ten achteraf, op basis van hun rittenadministratie aantonen dat ze niet ongeoorloofd in de Breestraat zijn geweest. Dat zij zich allemaal aan de regels houden, is niet onomstotelijk vastgesteld. Mijn standpunt is: als je zegt dat je je aan dergelij ke regels houdt, moet je het ook hard kunnen maken. Ik kan dat niet." Koenes wil eenvoudigweg af van de 'onzinnige' regels van de gemeente. Het zou hem bijzon der welkom zijn als de gemeen te de taxibedrijven erkent als openbaar vervoèrders. „Zoals het nu allemaal geregeld is, worden we gelijkgesteld met andere automobilisten. Ik be grijp het hele autobeleid niet zo, en dat is ook een deel van mijn irritatie. Ik hoop dat het nu eindelijk komt tot een goede oplossing. Misschien zijn met de uitspraak van de rechter de deuren een beetje opengewrikt bij de gemeente en kunnen de taxibedrijven eindelijk eens als volwaardige gesprekspartners aan tafel komen zitten." Maar - zo verwacht hij - dat laatste zit er waarschijnlijk niet in. Zeker nu hij heeft gehoord dat de gemeente de verorde ning wil aanpassen opdat er een beperking van het aantal ritten mogelijk is. „We zullen als taxi-ondernemingen nu niet zo zitten suffen als de vorige keer", waarschuwt hij. „Ze moeten de koninklijke weg van de inspraak bewandelen en dus kunnen wij bezwaar maken te gen de aangepaste verorde ning." Gemeente wil verordening afsluiting Breestraat aanpassen Taxi's in Leiden mogen geen onbeperkte toegang tot de Breestraat krijgen. Die beperking wil de gemeente staan de houden, ook al is zij gisteren in de 'zaak-Koenes' door de kantonrechter in het ongelijk gesteld. leiden dening die de afsluiting van de Breestraat regelt, wil aanpas sen. Dat zegt wethouder Lau rier. Hij vervangt verkeerswet houder Van Rij, die met vakan tie is. De kantonrechter bepaal de dat de regeling die Leiden taxibedrijf Koenes oplegde, geen legale basis heeft. Koenes verzette zich als enige taxiondernemer tegen de be perkte mogelijkheid om door robbert minkhorst Na overleg gisteren in het stad huis is besloten dat moet wor den uitgezocht hoe de gemeen te met succes taxibedrijven een beperkt aantal ritten kan opleg gen. Dat betekent niet dat er een volledig nieuwe regeling komt voor de taxicentrales, maar dat de gemeente de veror de Breestraat te rijden. De an dere taxibedrijven hadden zich daar wel bij neergelegd. Koenes vocht de regeling die Leiden hem opdrong bij het kantonge recht aan. Intussen stuurde hij zijn auto's gewoon de Bree straat in. De ongeveer duizend boetes die hij daarvoor kreeg, hoeft hij van de rechter ook niet te betalen. Laurier: „Als je de uitspraak ziet, dan blijkt dat de regeling met Koenes geen basis heeft in de verordening. Onze voorkeur blijft: de afspraken met Koenes blijven dezelfde als met de an deren. Dat betekent dat we de verordening tegen het licht zul len houden." Voorlichter F. Delemarre vult aan dat de rech ter zich alleen tegen een 'getals matige beperking' heeft ge keerd, en zich niet heeft uitge sproken over het feit dót dat ge beurt. De kantonrechter meld de in zijn uitspraak dat de ver ordening wel ontheffingsmoge lijkheden voor bijvoorbeeld bussen, trouwstoeten en taxi's kent, „maar niet voorziet in een beperking van het aantal toege stane ritten per maand of per jaaf'. Volgens de wethouder heeft de uitspraak van de kanton rechter ook geen consequenties voor de overeenkomst van de gemeente met de andere taxi bedrijven in de stad. Zij zijn im mers akkoord gegaan met een beperkt aantal taxiritten per jaar. Afgesproken is dat taxi's alleen in de Breestraat komen wanneer ze daar iemand moe ten ophalen of afzetten. Koenes is daar principieel op tegen: hij zegt dat hij de wettelijke ver plichting heeft om klanten via de kortst mogelijke route naar hun bestemming te brengen. Rijden door de Breestraat is daarmee onvermijdelijk. Of de regeling met de andere taxibedrijven een beperkte looptijd heeft, weet Laurier niet. Ómdat de rechter zich al leen heeft uitgesproken over Koenes, is dat op dit moment ook niet relevant. Wanneer de gemeente de verordening over de afsluiting van de Breestraat wijzigt, is nog niet bekend. De afdelingen ver keer en vervoer, stadstoezicht en bestuurlijk juridische zaken buigen zich er de komende tijd nog niet zo gek lang gele- stonden er voor Leiden r liefst tien rotondes op het tje van voormalig eerswethouder Pex Lan- )erg. Dat was in 1997, toen tieplan volgens de spel regels van die tijd nog met k schreef. Naar Frans voor- d was het ombouwen van spunten tot rotondes hele- in zwang geraakt. Elk pol- >rp wilde er minstens eentje bij de ingang en je bij de uitgang. Want een nde, zo luidde het tover- rd, bevordert de verkeers- ?heid alsmede de doorstro- Aanleggen die dingen zo schreef het Aktieplan eersveiligheid in die tijd En wel zo rap mogelijk, ijn inmiddels drie jaar ver in actie schrijf je gewoon met een cAlsof er niets is veranderd. Dat is het ook niet of nauwelijks voor wat betreft de invulling van het plan uit '97. Van het oorspronkelijke lijstje van tien kruispunten zijn sindsdien twee vierkanten ook daadwerkelijk rond gemaakt: op de Rijnsburgerweg en op de Wassenaarseweg. Daarnaast, zo gebiedt de eer lijkheid te zeggen, zijn er na het vertrek van Langenberg en bui ten het actieplan om in de stad nóg enkele rotondes gereali seerd. In het bioscience park Leeuwenhoek. Maar bijvoor beeld ook op het kruispunt Vijf Meilaan/Rooseveltstraat en schuin tegenover de begraaf plaats Rhijnhof op de Haagse Schouwweg. Die laatste twee kregen tussendoor een hogere prioriteit toebedeeld vanwege de drukte ter plekke. Maar hoe zit het met die ande- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de 8reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. re acht van de lijst? Komen die er nog? Of is de rek in de tus sentijd uit het actieplan ge raakt? Dat niet. Maar naast het verleggen van de prioriteiten is ook het tempo van het Ver- keersveiligheidsplan aangepast. Elk jaar één, zo luidt het motto nu. Want de aanleg van die dingen vreet geld. Het kwam daarom goed uit dat het Rijk een subsidie van zeven ton toe kende voor de aanleg van de rotonde bij de kruising Ste venshofdreef/Dobbedreef. Zo kon vorige week worden be gonnen aan de rotonde van dit jaar. Die, jawel, met stip geno teerd stond op de lijst die in '97 door Langenberg is gepresen teerd. Dat is drie. De kruising in de nieuwbouw wijk geldt als onoverzichtelijk en gevaarlijk en komt derhalve in aanmerking voor een com plete gedaanteverandering. Om dezelfde reden zijn verderop de Stevenshofdreef door Langen berg destijds nog twee roton des gepland, bij de Hadewych- laan en voor de deur bij restau rant Het Haagsche Schouw. Van enige ironie is dit natuur lijk niet gespeend. Want hoe lang is het precies geleden dat Leiaens' jongste wijk werd aan gelegd? Het kan niet anders of het moet een maandagoch tend-planoloog zijn geweest die op die rondweg de lijnen heeft uitgezet. Behalve geld is er bij de aanleg nog een factor die vertragend werkt. Een rotonde op papier zetten is één, de uitvoering daadwerkelijk ter hand nemen is twee. Want je haalt wat over hoop, zoals ze in Leiderdorp inmiddels ook weten. Daar heeft het doorgaande verkeer tijdenlang volledig in de knoop gezeten toen er twee rotondes leiden ruud sep De contouren voor de nieuwe rotonde op de Stevenshofdreef worden al duidelijk. Het verkeer wordt voor lopig over één baan geleid en moet tot de zomer rekening houden met vertraging, zoals te zien is aan de lange sliert van koplampen. Waar die ongeveer ophouden, komt vermoedelijk de volgende rotonde. FOTO MARK LAMERS tegelijk werden aangelegd. Vooral 's ochtends in de spits was de chaos niet te overzien. Tot in de verre omtrek zat het wegenstelsel verstopt. Hans van Weijen, communica tiemedewerker van de gemeen te, denkt dat het met de over last op de Stevenshofdreef wel zal meevallen. „De rotonde wordt in drie fasen aangelegd. Momenteel zijn ze bezig met het voorbereidende werk. Bo men verplanten en werkruimte scheppen. Daarna gaat het ei genlijke karwei beginnen. Fase drie, de afwerking, is als alles goed verloopt in juni gereed. Met stoplichten wordt het ver keer langs het werk aan de weg geleid. Dat kan tot enige hinder leiden." Vorige week viel het inderdaad nog wel mee met de files, maar toen was het rustig vanwege de voorjaarsvakantie. Dat zal 'op zeker' aantrekken. Per slot van rekening is de Stevenshof uit gegroeid tot een flinke wijk en de Stevenshofdreef niet alleen een toegangsweg maar ook een doorgaande route. Het beste bewijs dat het in die omgeving druk is, levert ir. Van Zeijl van de gemeente als hij voorspelt dat de volgende rotonde wel eens aan de andere kant van de spoorbrug bij De Vink kan ko men. „Het is nog niet helemaal zeker, maar die kans is best groot. Wanneer we daarmee beginnen? Mogelijk volgend jaar. Dat hangt mede af van de subsidie." De voorlopige conclusie luidt dat het fenomeen rotonde nog niets van zijn aantrekkings kracht heeft verloren. Ze blij ven er komen. De vraag is al leen wéar? Het lijstje van Lan genberg kan, dat is zeker, de prullenbak in. Maar hij ging er bij de introductie, gemakshalve vanuit dat ze er toch niet alle maal zouden komen. Kijk, dat was nog eens een wethouder met een vooruitziende blik.... Is de gemeente Leiden nou al leen maar bezig om het het grootwinkelbedrijf naar de zin te maken? Zou het niet veel ef fectiever en goedkoper zijn om geld te steken in het opknappen van de Aalmarkt met kleinscha lige winkeltjes? De vragensteller die aan het eind van de infor matie-avond over de Aalmarkt- plannen die vragen opwerpt, is de eerste spreker in tweeënhalf uur tijd die wordt onthaald op applaus. Hij vat pakkend samen wat de buurtbewoners vinden van het plan waarover inmid dels een 'stadsvernieuwings structuurplan' is verschenen. Het project is een maatje te groot voor Leiden. Het Aalmarktplan is ander half jaar na de eerste presenta tie nog in zo'n prematuur stadi um, dat de zaal bijna in slaap sukkelt wanneer de gemeente lijke juriste probeert de verdere procedure duidelijk te maken. En toch begint aan de andere kant het verzet tegen het plan steeds duidelijker vorm te krij gen. Want vage plannen of niet, het is nooit te vroeg om be zwaar te maken. „Een stichting kan gemakkelijker bezwaar ma ken dan een particulier" toogt Joop Gijsman, de pen ningmeester van de net opge richte Stichting Aalmarktge bied. Iedereen die daarvan ge bruik wil maken, kan zich aan melden als lid. Een aantal be zorgde binnenstadsbewoners heeft zich inmiddels aangeslo ten bij de club. De stichting stelt zich ten doel te waken over de waardevolle panden in het gebied die nu door het Aal marktplan worden bedreigd. Potentiële leden genoeg. Want de sloopplannen die on losmakelijk verbonden zijn met het Aalmarktplan, roepen nogal wat weerstand op. Zo breekt Je remy Bangs (bekend van het in ternationale verzet tegen de sloop van de muurresten van de Vrouwenkerk) een lans voor het Minervagebouw. „Een meesterwerk van Nederlandse bouwkunst uit de jaren zestig", roemde hij de sociëteit aan de Breestraat. Gemeentelijk pro jectleider Aalmarktproject Reinout van Gulick geeft hem gelijk: „Het pand is best inte ressant voor de hedendaagse architectuur." En hij herinnert Bangs er nog maar aan dat Mi nerva niet in alle varianten voor het Aalmarktgebied van de kaart wordt geveegd. Dat de Aalmarkt er op dit moment vervallen bij ligt, daar is iedereen het wel over eens. Maar hoe komt dat? „De ge meente heeft het gebied jaren lang laten verloederen", be toogt Hans Edink van de Strip shop. „Met de school is bijvoor beeld nooit iets gedaan." Van Gulick moet daarin namens de. gemeente schuld bekennen. „De gemeente heeft daarin geen heldenrol vervuld", weet hij met gevoel voor understate ment uit te brengen. Het concept stadsvernieu wingsstructuurplan waarvoor de gemeente gisteravond zo'n honderd man op de been kreeg, bevat nauwelijks nieuws. De belangrijkste reden dat het stuk is uitgebracht, is dat de ge meente zonder vastgesteld plan het wettelijk recht verliest om als eerste te mogen bieden op panden die in het gebied te koop worden aangeboden. Schetsplannen staan pas vol gend jaar op de agenda, terwijl de definitieve plannen in elk geval tot 2003 op zich zullen la ten wachten. 9e*onde GESIOTI N VERKLARING BREESTRAAT OVERTREDING! N WORDEN GEFOTOGRAFEERD J. Koenes: „Ik vind dat taxi's in de Breestraat moeten kunnen komen, als dat zo uitkomt. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13