Je eigen shopper regelt het allemaal Goedkoop winkelen in de factory outlet Trends 3AG 7 MAART 2000 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 ebogen staal rzaten van de huidige Thonet zijn beroemd ge- met de Weense café- iodel nr. 14. Zij verston- het midden van de ne- ide eeuw als eersten de iassief hout te buigen en een oersterk meubel maken. Gebogen wordt lonet nog steeds, maar uitsluitend hout. Al 130 fabriceerde men de ide stalen buisstoel van lerlandse ontwerper die men trouwens ids in productie heeft, [wste loot aan de stam inet is een collectie foelen, banken en tafels, ien door de bekende architect Norman Fos- m werd gevraagd voor de -** Rijksdag in Berlijn ei- se zitmeubelen te ont- die toch pasten in een jrische omgeving. Hij rp enkele prototypen en rvolgens op zoek naar irikant die verstand had buigen van materiaal. bijna als vanzelfspre- ij Thonet terecht, Foster stuurde een kist ;ele prototypen naar de in Frankenberg met de f men zulk soort meube- J A kunnen maken. Dat men bij Thonet. Er ont- m intensieve samen- tussen designer en fa- Twaarbij eindeloos werd issieerd over vormge- ictionaliteit, kleuren, len en ergonomie. Re- lis de nieuwe en uiterst collectie S 900. Stoelen een zijn opgebouwd uit minium frame met een zitting en rugleu- n hout, kunststof (ook in islucente uitvoering) of bekleding van stof dan n Foster laat verbindin- n de onderdelen graag j functioneren als deco- spect. Bij de met leer be- ïodellen is ook de arm- met een strip van dit lal afgewerkt, wat het ipect van de stoelen dui- >n goede komt. Ze zitten 4 tabel. stoffeerde uitvoering 5 irijs van een armstoel 1750 gulden. De collec- >at tevens tafels, met een j I )f houten blad, verkrijg- t een lengte van 2,50 m. niet alleen geschikt om I verken, maar lenen zich itekend om aan te eten. li™ Geen zin in winkelen? Carta Beijsens weet wat anderen willen Sommigen lijken het zo druk te hebben dat er zelfs geen tijd meer is om te winkelen. In deze hectische tijden schieten de ge maksdiensten als paddestoelen uit de grond. Ook voor het aan schaffen van kleding en acces soires kunnen we nu een be roep doen op iemand anders. Op de 28-jarige Carla Beijsens bijvoorbeeld. Zij is 'personal shopper', naar Amerikaans voorbeeld waar veel sterren en andere beroemdheden er al lang eentje hebben. Een mid dagje met haar winkelen blijkt hard werken te zijn. Het woord Funshoppen komt namelijk ab soluut niet in haar woorden boek voor. De afspraak was dat we onder het genot van een cappuccino even zouden praten over haar werk, maar dat zit er niet in. Carla heeft het veel te druk voor geklets. „Praten doen we wel onderweg", zegt ze, terwijl ze wegstuift. Het tempo waarmee ze de Bijenkorf door snelwan- delt, is nauwelijks bij te benen. Ondertussen scant ze zonder ook maar een moment te treu zelen met een kritische blik de koopwaar af, Ze besluit haar auto maar even in de parkeer garage te laten en we springen de tram in op weg naar een bij zondere opdracht: het kopen van een zakhorloge. Een ca deau voor de vriend van een van haar cliënten. Budget: 200 gulden. Carla vertelt enthousiast dat ze al een geweldig exemplaar heeft gezien bij een juwelier in de Utrechtsestraat die opheffings uitverkoop houdt. „Hij kostte 475 gulden en raadt eens hoe veel nu?" Ze wacht het ant woord niet eens af: „Honderd piek!" Voor de zekerheid wil ze nog wat andere horlogezaken af. De eerste juwelier verkoopt geen zakhorloges en we staan binnen de minuut weer buiten. Bij de tweede, een stoffige zaak aan de Kalverstraat, heeft ze wat meer tijd nodig. Ze praat geanimeerd met de eigenaar en komt erachter dat ook hij het binnenkort voor gezien houdt met zijn winkel die al tachtig jaar bestaat. Maar, zijn aanbod - hij heeft een la vol tweede hands zakhorloges - kan haar niet bekoren: „Te veel tierelan tijnen, mijn cliënt wil een 'glad' model." Carla spurt weer weg, terwijl ze Carla Beijsens op zoek naar een mantelpakje voor een van haar klanten. hoofdschuddend verkondigt hoe jammer het is dat zaken als deze verdwijnen. „Het wordt zo'n eenheidsworst allemaal. Maar ja, ik werk er zelf ook aan mee. Als ik snel iets nodig heb, ga ik ook eerder naar een wa renhuis." Terwijl ze haar Volvo gejaagd door het drukke stadsverkeer manoeuvreert, antwoordt ze ontkennend op de vraag of winkelen haar hobby is. „Ik hou helemaal niet van winkelen om het winkelen, maar ik hou erg van efficiëntie. Ik koop heel doelgericht in. Daar ben ik goed in, dat merkte ik vroeger al. Als ik een cadeautje voor iemand moest kopen, was dat een groot succes. Ik kwam altijd met iets aparts aanzetten, terwijl ik er niet zo gek veel tijd aan hoefde te besteden." Van die gave heeft ze haar be roep gemaakt. „Ik hoorde men sen vaak klagen. Dat de stad steeds drukker wordt en dat je op zaterdag nauwelijks meer rustig kunt winkelen. Dat ze niets kunnen vinden door de overkill van het aanbod. Ik had toen zoiets van: hier moet ik iets mee gaan doen." Carla studeerde aan het Institu te for Fashion Management and Design en richtte vorig jaar mei haar bedrijf Be Dressed op. Ze benadrukt dat haar service juist niet alleen is bedoeld voor miljonairs. Ze heeft zegge en schrijve een bekende Nederlan der in haar bestand (wie wil ze niet onthullen). De rest van haar clientèle bestaat uit drukke tweeverdieners, zakenmensen, huisvrouwen, mensen die van wege een handicap of ziekte hun huis niet uit kunnen, men sen met moeilijke maten, of personen die gewoon een gru welijke hekel hebben aan win kelen. De service van Carla is betaal baar. Voor f 39,95 per maand kun je een abonnement op haar diensten nemen. Ie kunt haar dan altijd inschakelen. Ze is ook los in te huren, maar dat is een flink stuk duurder: f 75,- per uur. De keuze voor het zakhorloge is snel gemaakt. „Ik wist het ei genlijk al, maar ik wilde toch nog even verder kijken." In de auto belt ze de klant - die ze nu toch maar even honderd gul den heeft bespaard - met de mededeling dat ze eraan komt en dat ze een geweldig horloge heeft gevonden. „Als ze het niet mooi vindt, hou ik het lekker zelf, ik ben er namelijk hele maal weg van." Maar, de klant blijkt meer dan tevreden en Carla dus ook. Iets relaxter rij den we naar de volgende op dracht. Op het KNSM-eiland bevindt zich de winkel Dominio, waar ze alles verkopen, als het maar Italiaans is én duur, gezien de prijskaartjes aan de espresso machines en de exclusieve meubelen. Hier verkopen ze ook Italiaanse herenhemden die je voor f 195,- per stuk hele maal op maat kunt laten ma ken. Carla heeft een klant die door zijn magere postuur geen standaard kledingmaat heeft. Dit lijkt haar de oplossing. Ge routineerd geeft ze de maten door aan de verkoper en doet haar bestelling. Na een korte discussie over coupenaden en op welke plaats die behoren te zitten, staan we weer buiten. Weten wat iemand mooi vindt is voor haar pure intuïtie. La chend voegt ze daar aan toe dat het dus waarschijnlijk niet echt een beroep voor mannen is, dat personal shoppen. Aan haar winkeluitstapjes gaat trouwens wel een gedegen voorbereiding vooraf. Een klant die voor het eerst bij haar aanklopt, wordt in een intakegesprek helemaal doorgezaagd over zijn of haar 'kleedverleden', Cara neust in de kledingkasten, neemt de maten op en gaat dan pas op pad. Voor haar is elke klant een uitdaging. „Mannen zijn wat gemakkelijker. Hun lichaam zit wat simpeler in elkaar en als iets lekker zit, is het al gauw goed. Bij vrouwen ligt dat wat moeilijker, die zijn wat minder snel tevreden. Je bent trouvvens nooit verplicht om iets af te ne men van mij. Als je het niet mooi vindt, breng ik het ge woon weer terug." De laatste Amsterdamse be stemming is de nieuwe fashion outletstore Megazino aan de Rozengracht met grote merken voor alleszins redelijke prijzen. Carla's werkterrein bestrijkt niet alleen onze hoofdstad. „Ik zeg altijd: in ieder stadje een ander schatje. Elke stad heeft andere winkels en ademt een andere sfeer. Niet alleen de kleine boetiekjes, maar ook de grote winkelketens hebben in elke plaats een verschillend aanbod. De Bijenkorf in Rotter dam is bijvoorbeeld net iets an ders dan die in Amsterdam." In Megazino is voor het eerst deze middag een sprankje twij fel op het gezicht van Carla te bespeuren. Ze wil hier slagen voor verschillende vrouwelijke klanten die een mantelpakje nodig hebben. Maar, het aan bod overweldigt haar toch een beetje. Ze loopt langs de lange rekken waarop de merkkleding op kleur is gerangschikt. Een jasje en een rok van Laurel in een warme bruintint vindt ze meteen prachtig. En die casual blouse van Versace is weer leuk voor een andere klant. Na een klein uurtje heeft ze haar armen vol kledingstukken. Maar dan neemt ze abrupt de beslissing om dit even te laten voor wat het is. „Ik heb het hier nu ge zien en ik denk dat ik morgen terug kom om een definitieve keuze te maken. Ze zullen wel blij met me zijn, want ik ga hier zeker een heleboel kopen!" Carla's dag is nog niet voorbij. Ze moet naai Rotterdam om voor sluitingstijd een paar rok jes op te halen die ze voor een klant heeft laten vermaken. We besluiten afscheid te nemen en ze scheurt weg in haar auto om zich dapper in de avondspits te storten. (Be Dressed; telefoon 020- 676.03.32. Internet; www.be- dressed.nl) MACHTELD LEISTRA Fabriekswinkel biedt meubelen, woonaccessoires, tuinartikelen en verlichting insen achter Loods 5: v.l.n.r. Hugo Hess, Jeanine Blom en Robert Rulof. foto henk van de leur Het interieur van Loods 5. Haarlemmers zijn in Zaandam nnen met 's lands eerste zogehe- te iclory outlet, een naar Ameri- s model opgezette fabriekswin- lun winkel, Loods 5 geheten, is 'in een voormalige fabrieks- Jan Bruynzeel en staat vol meu- - woonaccessoires, snuisterijen erlei andere aanverwante artike- it allerhande culturen, briekswinkel, die wordt be rt door Hugo Hess (29) en Ro- lulof (31), houdt wat uitstraling oprichting betreft het midden n de IKEA-woonwarenhuizen, een uit de kluiten gewassen meubeL magazijn en de Beverwijkse Zwarte Markt. De (verplichte) wandelroute leidt bezoekers langs de ruim zeven duizend producten, die afkomstig zijn van de ruim vijftig deelnemers aan de factory outlet (fabrieksverko- pen). Het zijn de deelnemers ('en geen le veranciers') die de verkoophal be voorraden. Jeanine Blom, medewerk ster public relations van Loods 5: „Wij verhuren aan fabrikanten of mensen uit de groothandel vierkante meters en verkopen voor hen artike len. Wat die deelnemers bij ons uit stallen? Meubelen, decoraties, tuinar tikelen, verlichting, staafjes wierook, kaarsen, spiegels. Noerp maar op. Als het maar een relatie met het begrip wonen heeft. Wij zijn zeg maar het fa cilitair bedrijf voor de deelnemers." Opvallend aan de Zaandamse fa briekswinkel (4.500 m2) is dat de arti kelen aanzienlijk goedkoper zijn dan wanneer ze door de traditionele de tailhandel zouden worden aangebo den. Dat prijsverschil is ook de reden dat de 'gewone winkelier' op zijn achterste benen staat en van oneerlij ke concurrentie spreekt. Enkele we ken geleden liet minister Pronk (VROM) doorschemeren dat hij deze winkels alleen accepteert in de zoge naamde stedelijke gebieden. De (uit Amerika overgewaaide) for mule van Loods 5 is simpel en doel treffend. Alle artikelen kunnen met een afgerekend en meegenomen worden. Lange levertijden (gebruike lijk in de meubelbranche) kent de winkel niet. „Desgevraagd brengen we de bestellingen thuis", zegt Jeani ne Blom. Hess en Rulof hebben het plan over enkele maanden in Zaan dam een tweede fabriekswinkel op te zetten. „Het accent zal daarbij liggen op modern wonen. We wilden wel een dergelijke winkel in Haarlem be ginnen, maar we konden destijds geen geschikte ruimte vinden", zegt Jeanine Blom. Loods 5 is te vinden aan de Pieter Ghijsenlaan 14 B in Zaandam nabij het Noordzeekanaal. Buren van de fa briekswinkel zijn een kartcentrum en een kringloopwinkel in kleding. Plakhaakje Een haak is in het alge meen een oninteressant product. Pas als je echt niet meer weet waar je rond slingerende handdoeken of sleutels moet deponeren wordt zo'n hulpmiddel aantrekkelijk. Tiger Plastics komt met een nieuw hang- hulpje. De modellen Lady bird en Butterfly zijn voor zien van een rubberen laag waardoor de hand/thee doek er gewoon aan vast blijft kleven. Heel handig wanneer het lusje ont breekt. Meer informatie: Ti ger, tel. 040 - 2809809. Wielmeubel Een wonderlijk meubel dat makkelijk naar elke plaats in de kamer kan worden gerold. Dat heeft designer Ron Arad ontworpen voor de (Nederlandse) fabrikant van SDB- meubelen. Hij maakte er een kast van die zijn wielfunctie behoudt. Alleen de buitencirkel draait, de kastvakken blij ven keurig horizontaal. Op de stand van SDB op de Meu belbeurs in Keulen waren heel wat ongelovige Thomassen die dit gegeven proefondervindelijk wilden testen. Maar daarna kwam toch het geloof in dit meubelstuk. De rad- kast is vervaardigd van (geborsteld) aluminium, een mate riaal dat door SDB - vaak in combinatie met gestraald gla-s en hout - voor het merendeel van zijn meubelen wordt toegepast. Info: 073-633.9133. Handbeschilderde tegels De Engelse fabrikant Origi nal Style komt een nieuwe serie badkamertegels, o.a. met handbeschilderd de cor. Er zijn 20 unitegels die naai- wens gecombineerd kunnen worden met vele 10x10 cm-decortegels, borderranden en grotere decortegels. Nieuw zijn de bordertegels met motieven van kikkers of tropische vis sen. Thema's van de decors zijn schelpen, vissen, wa terdieren en koralen. De kleurrijke, handbeschilder de decors laten zich fraai combineren met de bijpas sende klassieke randen en speciale tegels. Bijzonder is dat de motieven op sommi ge decortegels zijn voorzien van een parelmoerglans. De tegels uit de Reflec- tions-serie zijn te koop vanaf 265 gulden per vier kante meter. De uitgebrei de brochure kan worden Pokemon aangevraagd bij Manor: House Interieur ProduJcten BV, Nikkelstraat 21, 3067 GR Rotterdam, tel. 010-2202212, email info@ manorhouse.nl Het razend populaire Pokemon-spel is inmiddels in een Nederlandse versie verschenen. De illustraties, gebaseerd op de populaire tekenfilmserie rond wezens uit de Poke- mon-wereld, zijn hetzelfde gebleven. Het Pokemon-ruil- kaartspel is uitgegroeid tot een ware rage. Het beval meer dan honderd verschillende kaarten. 'Er is een basisset (60 kaarten) voor beginnende spelers. Doel van het spel is verzamelen, ruilen en het spel spelen. Prijs voor een basis set is 25 gulden, een aanvulset kost 7,95. verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een etters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat ters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes ïstaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als >uzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde 'n woord. verblijf - gezondheid - stad in Frankrijk; vorderen - plotseling; term - toverkunst - raadsel; •d. voet - uniform - uit elkaar;. ■i - geur - om welke reden; - éénjarig dier - toegang; stuk hout - dikke staaldraad - durfniet; dig orgaan - godin v.d. vrede - berouw; i emen - Europees gebergte - stad in Italië; ihalingsorgaan - tamelijk - Engelse inhoudsmaat. ■■■■■■MB P HEINZ Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Geep; 4. ogen; 7. ronde; 9. re; 11. ree; 12. pa; 13. sen; 15. mos; 16. trap; 18. eest; 19. oom; 20. 'gaaf; 22. sits; 25. ral; 27. kil; 28. om; 29. ban; 31. ei; 32. baten; 34. teer; 35. buur. Verticaal: 1. Gerst; 2. er; 3. por; 4. ode; 5. ge; 6. naast; 8. nes; 10. eerzaam; 12. positie; 14. na; 15. me; 17. pof; 18. Ems; 20. groot; 21. al; 23. ik; 24. slier; 26. gat; 29. bar; 30. neb; 32. be; 33. nu.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11