Teheran verkettert Brussel VS klaar voor dé grote slag tussen Bush en McCain Buitenland 'ritse 'Queen Mum' wilde Utler te vriend houden erugkeer Pinochet leidt _jt rellen in Santiago Merkels kans op CDU-voorzitterschap stijgt EEN VERS KOPJE THEE...!| Mozambique worstelt met verdeling hulpgoederen Volkscongres China stelt corruptie aan de kaak Tidonesische toppoliticus .verleeft moordaanslag Vliegtuig (be)landt op de straat HAN DAG 6 MAART 2000 prehistorische 'dierentuin' ontdekt kiwNDENi Onderzoekers hebben onder een ijslaag in Siberië een ils^mplete 'dierentuin' aangetroffen van prehistorische beesten, onderzoekers staan onder leiding van de Franse weten- iapper Bernard Buigues. In de herfst van 1999 liet de ploeg i Buigues al een ingevroren mammoet overvliegen uit zijn ;raf. Beelden daarvan worden op 12 mei uitgezonden door \covery. De Fransman zegt nog zeker achttien plaatsen te we- waar zich nog meer goed geconserveerde dieren bevinden, onderzoeker hoopt daar onder meer te stuiten op ingevro- Siberische paarden, een uitgestorven neushoornsoort, reu- lerten en leeuwen. IAl'PÖ-er vait ujt tegen joodse leider jerfymjANAEen van de kopstukken van de extreem-rechtse FPÖ, n-liter Sichrovsky, heeft gisteren een persoonlijke aanval gedaan Ariel Muzicant, de leider van de joodse gemeenschap in We- »n. Muzicant wil tijdens een persconferentie materiaal presen- ren over de toename van antisemitische tendenzen in Oos- prijk sinds het verkiezingssucces van de FPÖ in oktober. In in interview noemt Sichrovsky Muzicant een 'professionele od' die dode familieleden gebruikt om op tv te verschijnen. pk zou Muzicant 'een intelligente idioot', 'ongelofelijk gierig' jn en gauw 'eindeloos rijk' willen worden. 'erdachte aanslag op KFOR ontsnapt -Istina-prekaz Een 15-jarige verdachte van de moordaanslag een Russische KFOR-müitair in Kosovo is uit de gevangenis tsnapt. Dat heeft een woordvoerder van de vredesmacht in Vfc Servische provincie gisteren meegedeeld. De Russische sol- at stierf donderdag aan zijn verwondingen. Hij werd dinsdag ergeschoten in de overwegend Albanese stad Sribca. Het was eerste KFOR-soldaat die is gedood sinds de stationering van vredesmacht in juni 1999. De etnische Albanezen in Kosovo 'iben weinig op met de Russen die ze beschouwen als bond- lOten van de Serviërs. Nederlanders veroorzaken lawine ipus» Bij een lawineongeluk in de Franse Alpen vlakbij Les $ux-Alpes is gisteren een skiër om het leven gekomen. Volgens J autoriteiten in Grenoble is het ongeluk veroorzaakt door een joep Nederlandse en Amerikaanse toeristen die zich buiten de markeerde skipistes hadden begeven. Over het slachtoffer n geen nadere mededelingen gedaan. FOR houdt Bosnische Serviër aan |nja luka De internationale vredesmacht SFOR heeft gisteren Bosnische Serviër Dragoljub Prcac aangehouden, die ge- fënjcht wordt door het Joegoslavië-tribunaal. Prcac was volgens II aanklacht een van de plaatsvervangende commandanten *"^*1 het beruchte concentratiekamp Omarska vlakbij Prijedor in I jjordwest-Bosnië. In Omarska en de eveneens in het district l,''ljedor gelegen kampen Tmopolje en Keraterm werden in i/|92 duizenden Bosnische moslims en Kroaten opgesloten jor Bosnische Serviërs. In de kampen werd op grote schaal ge- ^Juteld, verkracht en gemoord. s mrafat gelast vrijlating studenten froijiAALLAHDe Palestijnse politie heeft gisteren dertig studenten ijgelaten die eind vorige maand werden gearresteerd toen ze >64ftnen gooiden naar de bezoekende Franse premier Jospin. De ijlating gebeurde op verzoek van de Palestijnse leider Arafat, studenten van de Bir Zeit-universiteit nabij Ramallah waren Dedend op de Fransman nadat deze acties van de pro-Iraanse Èzbollah in Libanon tegen Israël 'terroristisch' had genoemd, ilestijnse studenten demonstreerden al dagen voor de vrijla- jg van hun collega's. Volgens een Palestijnse parlementariër is [vrijlating vooral bedoeld om escalatie te voorkomen. België onderzoekt misdaden ex-president Iran riagio -Jolgva N VOORPAGINA ar de hulp van de psychiater I de 84-jarige Pinochet de lerzoeken naar zijn gezond-* hebben gemanipuleerd. Jbasis van het onderzoek be lt de Britse minister van penlandse zaken Straw don- l om de ex-dictator naar i te sturen. In een reactie \fef de Britse minister van penlandse zaken Straw vol- iden dat Pinochet niet in At is om voor een rechtbank Jcht te staan. )ChlpEN»ANP koningin-moeder, het on- 1 Itastbare boegbeeld van de Be koninklijke familie, zou Je jaren dertig een fel pleit- nl prgster zijn geweest van het ren van een politiek van jpen en nathouden ten aan- I van Adolf Hitler. Dat meldt Britse krant The Independent iunday. fgelopen week gaf de Bod- ïi-bibliotheek van de Uni- ■tfiteit van Oxford documen tary over de Britse koninklij- jfamilie. Eén doos ontbrak, jkundigen gingen ervan uit i 4dat te maken had met venij- \1 opmerkingen van de Queen Mother aan het adres van de hertogin van Windsor. Dat blijkt volgens The Indepen dent on Sunday niet te klop pen. De weggelaten documen ten van Box 24 bevatten passa ges met een heel andere in houd. Volgens de krant stelde de Queen Mum in de jaren dertig alles in het werk om een gewa pend conflict met Hitier te voorkomen. Ook de 'uitver koop' van het Südetenland aan Hitier door premier Chamber lain, in een poging om op die manier een oorlog te vermij den, fcou haar steun hebben ge had. utta theo haerkens Ische parlement, Matori Ab- I Djalil, heeft gisteren een Hrdaan,' rdaanslag overleefd. Djalil, rkenéns partijvoorzitter van de de partij van president erricpid, werd gisterochtend onsjr zijn huis in West-Jakarta twee mannen op een mo- /?ets met een machete aan- (j illen. ?)uwvakkers en omwonen- schoten te hulp en sloegen van de aanvallers dood, de ere wist te ontkomen. Djalil flinke verwondingen op Iran veroordeelt het onderzoek van de Belgische justitie naar mogelijke martelpraktijken en illegale arrestaties door de Iraanse ex-president Rafsanjani. De Belgische ambassadeur in Teheran wordt deze week in de Iraanse hoofdstad op het matje geroepen. brussel marc peeperkorn correspondent Minister Michel van buiten landse zaken liet afgelopen weekeinde weten de 'vriend schappelijke betrekking met Iran te willen voortzetten'. Maar hij benadrukte dat Justitie in België geheel onafhankelijk optreedt. Afgelopen maanden drong België eveneens aan op de uitlevering en berechting van de Chileense oud-dictator Pinochet. Eind vorige week verklaarde onderzoeksrechter Vander- meersch de klacht ontvankelijk van een in België levende Irani ër. Deze beschuldigt Rafsanjani ervan tussen '83 en '89 verant woordelijk te zijn geweest voor talloze martelingen en opslui tingen in verschillende Iraanse steden. Rafsanjani heeft eerder verklaard dat het ministerie van inlichtingen (veiligheidsdienst) verantwoordelijk was voor de misdaden. In zijn toenmalige functie van parlementsvoorzit ter had Rafsanjani geen invloed op deze gevreesde dienst. Raf sanjani was president van 1989 tot 1997. De huidige Iraanse regering betitelt het Belgische justitiële onderzoek als een 'inmenging in interne aangelegenheden'. De gematigde president Khata mi en zijn minister van buiten landse zaken zullen de zaak 'van zeer nabij volgen'. Het par lement beschuldigt de Belgi sche justitie van 'leugenachtige 'oir In de binnenstad van Santia go leidde de terugkeer van de oud-dictator tot ongeregeldhe den. Duizenden mensen waren de stad ingegaan uit woede over de terugkeer van de ex- dictator. Sommigen gooiden met stenen naar het hoofd kwartier van het leger en ande ren koelden hun woede door met graffiti muren te beklad den. De protestactie liep uit de hand bij het presidentieel pa leis, waar enkele honderden be togers op de vuist gingen met de politie. burbank Een Amerikaans ver keersvliegtuig is bij de landing in Los Angeles doorgegleden en op een snelweg tot stilstand geko men. Het toestel met 142 mensen aan boord ramde «en auto en miste op een haar na een benzi nestation. Er vielen zes gewon den. De Boeing 737 van South west Airlines, met aan boord 137 passagiers, kwam uit Las Vegas en probeerde te landen op vlieg veld Burbank, in het noordoosten van de stad. De politie sluit niet uit dat het ongeluk is veroorzaakt door het natte weer. Vanuit de cockpit waren de passagiers ge waarschuwd dat het een harde landing zou worden. Onder de gewonden waren de twee piloten. FOTO AP' KEVORK DJANSEZIAN berlijn peter van nuijsenburg correspondent De kans dat de algemeen-secretaris van de door financiële schandalen geteisterde CDU, Angela Merkel, als eerste vrouw voor zitter wordt van een grote Duitse partij, wordt steeds groter. Merkels grootste con current, ex-minister van defensie Volker Rühe, heeft zich afgelopen weekeinde te ruggetrokken. Ook een 'tussenpaus' - genoemd werd de premier van de deelstaat Saksen Kurt Bie- denkopf - geldt niet langer als een oplos sing. Met deze optie wilde het partij-estab- lishment het voorzitterschap van Merkel voorkomen. Maar naar verluidt zou Bie- denkopf (70) daar niet voor te vinden zijn. Hij wil hooguit vice-voorzitter worden. Rühe zei in een interview met het zon dagsblad Welt am Sonntag definitief niet beschikbaar te zijn voor het voorzitter schap. Zijn kandidatuur was ondermijnd door slechte resultaten bij twee verschillen de verkiezingen. Vorige week zondag ver loor hij de verkiezingen in de deelstaat Sleeswijk-Holstein. Afgelopen dinsdag moest hij een nieuwe teleurstelling verwer ken. Hij haalde bij de verkiezingen voor het bestuur van de Bondsdagfractie krap tach- beweringen'. De If&anse pers verkettert de stappen van Brus sel. Voor Michel is de zaak-Raf- sanjani politiek zeer delicaat. Vorige week immers mislukte de Belgische poging om Pino chet uitgeleverd te krijgen. Ter verdediging verklaarde Michel toen: „Maar wij zijn er wel in geslaagd te bewijzen dat geen enkele dictator nog veilig is voor justitie. Enkele jaren gele den was dit nog ondenkbaar." Dat schept verwachtingen over de steun die Michel nu zal uit spreken voor de Brusselse on derzoeksrechter, hetgeen de Belgisch-Iraanse verhoudingen onder druk zet. Een Mozambikaan helpt mee voedsel uit een helikopter te laden. De autoriteiten hebben grote problemen met de coördinatie van de voed selhulp. FOTO AP YOAV LEMMER MAPUTO ANP/Rtr/DPA De luchthaven van Mozambi- kaanse hoofdstad Maputo heeft nog nooit zoveel vliegtuigen moeten afhandelen. Nu de hulpgoederen voor het door watersnood getroffen Afrikaan se land massaal arriveren, staan internationale hulporganisaties en de regering voor een nieuw probleem: de coördinatie. „Dit is een nieuwe fase, een enorme opgave", zei een woordvoerster van het VN-We- reldvoedselprogramma gisteren tegen de Amerikaanse nieuws zender CNN. De belangrijkste vraag is welke gebieden het snelst voorzien moeten worden van medicijnen, voedsel en vei lig drinkwater. Door de omvang van de watersnood en doordat de meeste getroffen gebieden nog alleen via de lucht bereik baar zijn, is niet duidelijk in welke regio's de nood werkelijk het hoogst is. Bovendien zitten er nog dui zenden mensen vast in de over stroomde landsdelen, raken de opvangkampen overvol en drei gen uitbraken van ziekten als cholera en malaria. Tot over maat van ramp dreigt een te kort aan brandstof om alle red dingshelikopters in de lucht te houden, meldt de Britse om roep BBC op gezag van over heidsfunctionarissen. Circa twee miljoen mensen zijn in Mozambique door de ramp getroffen. Zeker 900.000 personen hebben dringend be hoefte aan humanitaire hulp. Berichten over het aantal do den lopen uiteen van enkele honderden tot enkele duizen den. Volgens het Zuid-Afrikaanse weerbureau is de kracht van de cycloon Gloria, de jongste me teorologische bedreiging voor Mozambique, zo afgenomen dat ze niet meer is dan een tro pische depressie. Maar ook in die vorm zal zij zware regenval boven land veroorzaken. tig procent van de stemmen, hoewel hij geen tegenkandidaat te duchten had. Merkel maakt daarentegen bij de basis zoveel enthousiasme los dat ook steeds meer mannelijke kopstukken hun reserves tegen het 'meisje' (45) uit de voormalige DDR opgeven en haar kandidatuur steu nen. De CDU peilt op zeven regionale bij- eeenkomsten de stemming bij de leden. Vrijwel elke vergadering loopt uit op een pro-Merkel-manifestatie. Merkel heeft zich officieel nog niet kandidaat gesteld. Ze wacht daarmee vermoedelijk tot 20 maart, wanneer de laatste regionale bijeenkomst achter de rug is. Vorig jaar straf voor 132.447fraudeurs hong kong jan van der made correspondent Het Nationale Volkscongres dat gisteren in Peking begon, heeft de corruptie in Chinese partij en regeringskringen aan de kaak gesteld. Volgens premier Zhu Rongji, die zijn 'werkrap port van de regering' voorlas, hebben vorig jaar maar liefst 132.447 functionarissen een disciplinaire straf gekregen. Dat het China's parlement ernst is, bleek uit de bekendmaking dat Cheng Kejie, een van de negen tien vice-voorzitters, wegens 'juridisch problemen' verstek moest laten gaan. Cheng is het hoogste partijlid sinds 1993 dat voor corruptie wordt vervolgd. De dubbele zitting van het Nationale Volkscongres en de Nationale Adviesraad, een soort babbelvereniging waarin Chi na's acht 'democratische' par tijen zitting hebben, is een jaar lijks weerkerend spektakel. De bijna drieduizend afgevaardig den, velen in de traditionele kledij van minderheden, verte genwoordigen China's dertig provincies en 'autonome gebie den', waaronder Tibet, Xinjiang en Binnen-Mongolië. Naast corruptie is Taiwan een heet hangijzer. Op 18 maart worden daar verkiezingen ge houden. De kandidaat van de oppositiepartij DPP die onaf hankelijkheid van het eiland nastreeft, lijkt een goede kans te maken. Chinese leiders hebben in de afgelopen weken laten weten dat 'onafhankelijkheid oorlog betekent'. aan zijn rug en hoofd, maar was na doktersbehandeling buiten levensgevaar. Het motief van de daders is onbekend. Volgens de woordvoerder van president Wahid zijn er geen aanwijzin gen dat de aanslag politiek ge ïnspireerd was. In Indonesië gaan geruchten dat Wahid van plan is een aantal leden van zijn kabinet te vervangen. Ze zou den onvoldoende presteren, hem politiek tegenwerken of er zelf de brui aan willen geven. Een van de ministers die in dit verband wordt genoemd is Kwik Kian Gie die het econo misch hervormingsplan van de Indonesische regering leidt. Morgen is het 'Super Tuesday' in de VS. In vijftien staten gaan kie zers naar de stembus om hun favoriete presidentskandidaat aan te wijzen. Niet eerder in een voorseizoen stond er zoveel op het spel. Wellicht maakt deze Super Tuesday duidelijk welke Democratische en Republikeinse kandidaat overblijven in de strijd om de opvolging van Bill Clinton. men van de kandidaten John McCain, George Bush, Bill Bradley of Al Gore zijn een schaars goed in westelijk Los Angeles. In een enkele voortuin staat een bord met het opschrift Wally Knox, kandidaat voor de Senaat in de staat Californië - buiten Californië is deze Knox totaal onbekend. De overige bordjes zijn die van particuliere bewakingsdiensten. En daarvan zijn er vele in dit deel van LA Zonder uitzondering trachten ze criminelen af te schrikken met de waarschuwing: 'Armed Response', waarmee maar ge zegd wil zijn dat de vuurwapens van de dienstdoende bewakers losjes in de holsters zitten. In het overwegend Democrati sche Los Angeles zijn de ge- los angeles john wanders correspondent Lopend door de straten van westelijk Los Angeles en Beverly Hills krijg je niet meteen de in druk dat hier morgen cruciale voorverkiezingen plaatsvinden in de race om het Witte Huis. Aan Strata Corta Road in de en clave Bei-Air, waar de puissant rijke inwoners van Los Angeles hun dagen slijten achter hoge omheiningen, heerst de stilte. Het is een absolute rust, die al leen wordt verstoord door het snorren van een voorbij zoe vende Ferrari en het kaatsende geluid van een tennisbal op een particuliere tennisbaan achter een van de paleisachtige villa's. Verkiezingsborden met de na- moederen nog het meest verhit over een enorm corruptie schandaal binnen het stedelijke politiekorps. Ook als het in het politieke debat over de nade rende verkiezingsdag gaat, wordt er niet altijd over presi dentskandidaten gesproken. Minstens zo vaak gaat het over een van de voorstellen waar over de inwoners van Californië zich op Super Tuesday bij refe rendum mogen uitspreken. Meest omstreden is dit keer Proposition 22', het voorstel om homo's en lesbiennes on der geen beding dezelfde rech ten te geven als heteroseksuele echtparen. De verkiezingscampagne voor het presidentschap verloopt in Californië niet of nauwelijks op straat, maar in de huiskamer. In deze superstaat, de hoofdprijs van dit voorseizoen, fungeren de lokale omroepen als spreek buis voor de presidentskandi daten. McCain, Bradley, Bush en Gore hebben miljoenen dol lars gestopt in de aankoop van zendtijd, zodat ze de kiezers aan de vooravond van Super Tuesday bombarderen met te levisiecommercials van dertig seconden. Hoewel er voor het eerst sinds de eerste 'primary' van dit ver kiezingsjaar (in New Hampshi re) ook weer serieuze belangen op het spel staan voor de De mocratische kandidaten Brad ley en Gore, spitst de aandacht zich toe op de strijd tussen de Republikeinen McCain en Bush. Dat is niet vreemd, want aan Democratische zijde lijkt de race gelopen. Na zijn nederlaag van 1 februari in New Hamp shire is het met de campagne van Bill Bradley snel bergaf waarts gegaan. Alleen een won der kan Al Gore nog van de De mocratische nominatie afhou den. Aan Republikeinse zijde blijft de strijd fel en boeiend, al lijken McCains kansen geleidelijk af te nemen. Nu ligt hij weer met Bush overhoop over de finan ciering van onderzoek naar borstkanker. McCain heëft voor die research geen geld over, be weren Newyorkse supporters van Bush in een televisiecom mercial. Wat een schandelijke leugen, schuimbekte McCain in een reactie, wijzend op het feit dat zijn eigen zus getroffen werd door borstkanker. Het aanhoudende gehakketak blijkt vooralsnog in het nadeel van McCain te werken. Of zoals een van zijn adviseurs het formu leerde: „Wanneer je met een varken vecht op modderige bo dem, wordt je beiden vies. En het varken vindt dat lekker." McCain en Bush staan morgen in twaalf staten op de stembil jetten. In New England heeft McCain een goede uitgangspo sitie. In New York voeren hij en Bush een nek-aan-nek-race, die door McCain gewonnen moet worden, wil hij voldoende drei ging blijven uitstralen. In Ohio leidt Bush. Merkwaardig ge noeg zou McCain in Californië de meeste stemmen kunnen behalen, zonder dat die zege hem dichterbij de nominatie van zijn partij brengt. Hoe dat kan? De Republikeinse partijmachine, die de kandida tuur van Bush steunt, heeft de race hier zo vormgegeven dat alleen de stemmen van kiezers die geregistreerd staan als Re publikein relevant zijn. De stemmen van Democratische kiezers die overlopen naar de tegenpartij en de stemmen van de niet partijgebonden kiezers die eqn Republikeinse kandi daat steunen, doen er in Cali fornië niet toe. Bush kan de staat dus veroveren, zelfs als hij een dikke nederlaag lijdt. Zo lang hij de meerderheid van de officiële Republikeinse kiezers achter zich weet te verenigen en dat lukt hem vooralsnog - zit Bush op rozen. Chevron

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5