Staat wil half miljard van Hakkelaar Fractieleiders kruipen moment in huid van Mandela Rust rond regeringspost verstoord Proces legionellaslachtoffers tegen Van der Valk-concern roodjes met 'n bite er krop |an X^r 0.99 ^anl5r9voor 9.50 is 0.25 liter 1 Tojfen-lvoor 1.4y den naar keuze C 1 Q RT voorD.JLÖ [tfcn 4&§ff voor 12.90 Binnenland Geschiedenis komt tot leven De Vries: Schaderegeling voor overstroomde polders 'Controle diplomatieke post op drugs Suriname' kjDAG 6 MAART 2000 irnaval bezorgt politie veel werk Het losgebarsten carnaval bezorgt de politie veel In Berghem raakten gisteravond drie mensen gewond een carnavalswagen waarop zij meereden plotseling moest t cpien. Het drietal tuimelde van de wagen af en moest in het ne nhuis worden behandeld. In Maastricht verrichtte de poli inhoudingen wegens verboden vuurewapenbezit. In Roer- i raakten groepen jongeren slaags. In Heerlen werden vier »ren aangehouden, omdat ze twee anderen hadden mis- !n feld. In Oss werd een politieagent in zijn hand gebeten. De 0 c r werd gearresteerd. Een dronken man uit Boxtel belandde erb cel nadat hij in een ziekenhuis een verpleegkundige had uro andeld. In Den Bosch verdwenen vijf personen in de cel. lerj )litie wilde een wildplasser oppakken. De andere vier be- r( den zich daarmee. Daarop ontstond een kloppartij. ligen schiet op klasgenoot fVAG» Een 12-jarige scholier heeft in Den Haag een even klasgenoot met een gaspistool in het voorhoofd gescho- 'aat)e toestand van het slachtoffer, dat direct werd geope- is stabiel. Volgens de politie heeft hij 'vreselijk veel' geluk DlittI- Als de kogel een paar millimeter lager was ingeslagen, ide4at fataal zijn geweest. De jonge schutter zou het pistool komijn zakgeld hebben gekocht en moet dat hebben gedaan in 0Cj legale circuit'. Hij had zijn klasgenoot alleen willen laten orc eken en vlak langs zijn hoofd willen schieten, vertelde hij litie. Andere op straat spelende kinderen waren getuige et incident. lie 'jikers botsen op rivier lefthvENOp de Lek (bij Tienhoven) en de Waal (bij Herwij- ani tijn het afgelopen weekeinde binnenvaarttankers met el- e ja n aanvaring gekomen. De schepen hadden alle gevaarlijke ,jjeaan boord, maar doordat hun tanks sterk genoeg waren, ,or( len geen vloeistoffen in het water en bleef een ramp uit. Tikers die op de Lek in botsing kwamen, vervoerden res- jvelijk cyclohexaan en gasolie, kerosine en bezine. Bij de era ïg op de Waal zat methonol en cyclohexaan en benzeen in 'd I iks. Een opvarende werd gewond. verboden voor buschauffeurs igen Negen chauffeurs van autobussen (vakantiepen- ^hebben gisteren een rijverbod gekregen. Bij een politie- jle bleek dat ze te lang achter het stuur hadden gezeten. :ste mssen waren overbeladen. De politie hield bij vijf grens- an! angen in totaal 262 vakantiebussen aan die uit het buiten- Mei erugkeerden. 11 34l vee, am2 De persoonlijke gegevens van zo'n veertig sollicitan- inAhold, hebben enkele dagen openbaar op de website et concern gestaan. Volgens een woordvoerster van Ahold e beveiliging van de gegevens gekraakt door hackers. In- ierl ;ls is die weer hersteld. De sollicitanten hadden zich via de tbe te aangemeld voor een baan of een stageplaats. tevens sollicitanten op website irlemmer doodgeschoten Ret (END* In Purmerend is zaterdagavond een 38-jarige man arlem doodgeschoten. Hij zat samen met eeriVrouw in ito waarmee hij door een woonstraat reed. Een of meer "enden schoten vermoedelijk door het zijraam van de au- vrouw, een 35-jarige Purmerendse, is met een schotwond e'ai tar been naar het ziekenhuis overgebracht. Tien recher- -f tf s houden zich bezig met de zaak. n de duwe vermoorde man opgepakt 'Ut Ruim anderhalfjaar na de moord op een Neder- zakenman heeft de Belgische justitie diens weduwe op- De 39-jarige vrouw wordt verdacht van betrokkenheid loord. De 58-jarige zakenman had een appartement in vlak over de Belgische grens. Daar werd hij begin juni ermoord. Zijn keel was doorgesneden. Zijn vrouw was Dfd, maar bleef ongedeerd. De Belgische speurders ver in nu dat zij iets met de moord te maken heeft. 'eti snapping in Leeuwarden den» De politie is op zoek naar twee gevangenen die za- avond uit het huis van bewaring in Leeuwarden zijn ont- idel Het ^u0 wist te ont^omen via een Plat en met be- an lakens. Het gaat om een 28-jarige man uit Iran die e rechtbank is veroordeeld voor doodslag en zijn hoger afwachtte. Zijn gezel is een 22-jarige Algerijn die bin- rt moest voorkomen op verdenking van overtreding van umwet. Ons recept t/m woensdag: sp d Jsbergsla "Hl Shoarma* )alvé knoflooksaus een ifdy va« ïtveertip: knapperig plus! Vermeng piepklein ■wei!sneclen blokjes bleekselderij met de ijsbergsla ny I onze lekker belegde boterham: halen, 2 betalen: Hlknipbrood ÜIGoudse kaas oud 48+ iffb4cle/^a^ ANP Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten kaapstad anp Heel stil wordt het in de gang als de fractieleiders van de grootste partijen in de Tweede Kamer voor cel 5 op Robbenei land staan. Nelson Mandela heeft achttien jaar tussen deze vier muren doorgebracht. Het kamertje is net als de andere cellen op het eiland 2 bij 3 me ter, er is geen bed en geen toi let. De politici zijn onder de in druk: ,,Dit is het dus, daarom hebben we jaren geleden tegen de apartheid gedemonstreerd." Ad Melkert (PvdA), Hans Dijk stal (WD), Thom de Graaf (D'66), Jaap de Hoop Scheffer (CDA) en Paul Rosenmöller (GroenLinks) brengen deze week een werkbezoek aan Zuid- Afrika. De fractieleiders van de grootste partijen zijn deze kabi netsperiode voor het eerst met elkaar op reis. Ze kunnen bij praten over de politiek in Ne derland en tegelijkertijd kennis maken met de democratise ringsprocessen elders. Nu het de beurt is aan Zuid-Afrika, mag een bezoek aan de beruch te gevangeneiland niet ontbre ken. De fractieleiders zijn zicht baar geschokt door de aanblik van de nu lege cellen. „Indruk wekkend", zegt Melkert. Hij heeft Mandela al tweemaal ont moet. Ook de andere voorzit ters zagen Mandela toen hij vo rig jaar in Nederland een be zoek aan de Tweede Kamer bracht. Bewondering was er sindsdien al, maar na de aan blik van de binnenkant van de gevangenis moeten de fractie leiders zoeken naar woorden. Als je na achttien jaar ge vangenschap in zo'n cel onge broken kan blijven en de geest kracht kan opbrengen om door te gaan dan moet je wel een on verwoestbaar geloof in de mensheid hebben", zegt De Graaf. De Hoop Scheffer spreekt over 'een fabelachtige manier van verzoening' als hij hoort dat Mandela zijn oude gevangenis nog af en toe be zoekt en met zijn bewakers spreekt. Enkele anekdotes van een gids over smokkelmethodes van de gevangenen zorgen dat er af en toe in het complex een lach kaapstad gpd Griffier Kamer in Kaapstad beroofd en beroofd van zijn bezittingen. De Beaufort was zo verstandig geweest alleen wat kleingeld mee te nemen. Hij werd ook beroofd van zijn portable tele foon. De Beaufort erkende later dat hij dom bezig was geweest door alleen te gaan wandelen. Be zoekers van Zuid-Afrika worden herhaaldelijk gewaarschuwd voor overvallen. De Tweede Kamer-delegatie die momenteel een werkbezoek brengt aan Zuid-Afrika is giste ren ondanks alle waarschuwin gen het slachtoffer geworden van een overval. De belangrijk ste niet-politicus van het gezel schap, griffier van de Tweede Kamer De Beaufort, werd vlak bij zijn hotel in Kaapstad tij dens een wandeling overvallen pEn" i i brakel Leden van de Napoleontische Associ atie der Nederlanden laten bij het Gelderse slot Loevestijn zien hoe soldaten rond het be gin van de negentiende eeuw in een militair bivakkamp leefden. Alles wordt zo getrouw mogelijk nagebootst: van het oefenen van manoeuvres tot het slapen op strozakken. Al leen sterven doet niemand. Op de foto warmt een schutter van een zogenoemd saluutbatte- rij zijn handen, alvorens hij zijn kanon zal af vuren op een denkbeeldige vijand. FOTO GPD JEROEN POORTVLIET Gedeputeerde vecht ontslag aan haarlem gpd De door Gedeputeerde Staten op straat gezette provincie ambtenaar C. Bloemendaal uit Leidschendam gaat zijn ontslag in de Ceteco-affaire aanvech ten. „We stappen naar de be stuursrechter", aldus zijn Haar lemse advocaat H. Koets. Het ontslag van de 55-jarige Bloemendaal was eind vorige week het sluitstuk van een in terne provinciale procedure, die ruim zes maanden heeft ge duurd. De ontslagmaatregel van GS is mede gebaseerd op het onderzoeksrapport van de commissie-Van Dijk over de Ceteco-zaak en het geheime bankieren bij de provincie Zuid-Holland. Volgens Van Dijk had Bloemendaal, die chef van de afdeling financiën was, beter moeten letten op de leningen die kasgeldbeheerder K. Baarspul jarenlang aanging. Alphenaar krijgt steun bij actie tegen hotelketen alphen aan den run anp Het Alphensé legionellaslacht- offer P. van der Waals staat niet meer alleen in zijn proces tegen het Van der Valk-concern. Na dat hij eind februari had aange kondigd dat hij een claim tegen het bedrijf indient, laten andere slachtoffers weten dat ook zij actie ondernemen tegen het Van der Valk Plaza Hotel op Cu rasao. Daar liepen zij vorig jaar de besmetting op. Eerder wekte Van der Waals de schijn ook de Staat der Ne derlanden aan te klagen. Maar daar ziet hij voorlopig van af. Wel verwijt hij het ministerie van volksgezondheid nalatig heid, onzorgvuldigheid en ge brek aan openheid. Het minis terie wist naar zijn zeggen al langer van de besmetting af. Bovendien neemt Van der Waals het ministerie kwalijk dat het de herhaalde waarschuwin gen en meldingen van hem en zijn vrouw niet serieus heeft ge nomen. Van der Waals raakte oktober 1999 in het hotel in Willemstad besmet. De veteranenziekte openbaarde zich bij terugkeer in Nederland. Hij werd daarop in het Leids Universitair Me disch Centrum opgenomen waar de specialisten de in le vensgevaar verkerende Alphe naar drie weken lang kunstma tig in coma hielden. Na een op name van anderhalve maand knapt Van der Waals thuis nu langzaam weer op. Maar het is niet bekend of hij weer hele maal de oude wordt. schiphol» hans leber Al blaft een hele kennel drugs honden tegen een zak diploma tieke post, dan nog wordt die niet geopend of gecontroleerd. Simpelweg omdat deze post toebehoort aan een soevereine staat en landen dit in een ver drag zo hebben afgesproken. Anders wordt het als toevallig zo'n postzak van een bagage wagen valt, wordt overreden, er een poeder uitstroomt dat co caïne blijkt te zijn en pas daar- né duidelijk wordt dat de zak een diplomatiek zegel draagt. Zo althans luidt de officiële reconstructie van de gebeurte nissen op Schiphol, waar woensdag negen kilo cocaïne werd aangetroffen in twee zak ken diplomatieke post voor de Surinaamse ambassade. Ander halve kilo in de kapotte zak en 7,5 kilo in een tweede, onbe schadigde zak die - op basis van het reeds aangetroffen harde bewijs op het platform - ook maar even aan de drugshonden was voorgehouden. De Surinaamse ambassadeur, die op het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag werd ontboden, heeft toege zegd mee te werken aan het on derzoek van justitie in Haarlem. Dat de zaak gevoelig ligt, blijkt uit de weigering van de officier van justitie om te zeggen of een gerechtelijk vooronderzoek is ingesteld. Dat zou Justitie arm slag kunnen geven bij het ge bruiken van opsporingsmidde len. Verdenkingen dat diploma tieke post wordt misbruikt om grenscontroles te omzeijen, zijn van alle tijden. Enkele jaren ge leden meldde een informant in een politieonderzoek dat 'een handelsattaché en een kolonel' van de Indonesische ambassa de via diplomatieke post drugs vervoerden. Het onderzoek werd uiteindelijk overgedragen aan de Indonesische regering, nadat de diplomatieke span ning tussen Den Haag en Jakar ta opliep. Buitenlandse Zaken heeft voor en na de veroordeling van oud-legerleider Desi Bouterse wegens grootschalige cocaïne handel, altijd gezegd dat 'be paalde hooggeplaatsten in de Surinaamse samenleving' be trokken waren bij drugshandel. Maar sinds het vertrek van Bou terse als adviseur van staat klinkt BZ nu iets bedachtzamer: „Het heeft er sterke schijn van dat door wie dan ook misbruik is gemaakt van het diplomatie ke zegel. We hebben het open baar ministerie gevraagd dit tot op de bodem uit te zoeken." Voor het openen van diplo matieke post is toestemming van Buitenlandse Zaken nodig. Woensdag handelde Justitie eerst op eigen gezag toen de juiste persoon op BZ, een top ambtenaar die namens de mi nister mag beslissen, niet be reikbaar bleek. Minister Van Aartsen heeft achteraf alsnog met het openen ingestemd. „Deze zaak was duidelijk, hoe wel het wel enige spanning met klinkt. Zo vertelt de gids dat in formatie, over bijvoorbeeld op handen zijnde stakingen via geestelijken werd doorgespeeld in tennisballen of in oude schoenen. En dat lukte meestal want de geestelijken waren blij met de grote opkomst bij de diensten en de bewakers waren niet geneigd de geschriften van de priester te doorzoeken. Tijdens het bezoek aan Zuid- Afrika wordt af en toe gespro ken over nieuwe coalitiemoge lijkheden na het tweede paarse kabinet. Of zoals Dijkstal het zegt over het 'wie gaat met wie'. Maar dat gebeurt nog hooguit op verkennende toon en is am per concreet te noemen. Eerder werd wel eens zaken gedaan op dergelijke reizen van fractievoorzitters. Maar volgens Kamervoorzitter Van Nieuwen- hoven bleken zulke succesjes doorgaans pas achteraf. „Dan werd later gezegd: dat zullen ze op die reis wel hebben bespro ken." De tijd die de voorzitters nu hebben voor dergelijke bespre kingen is minder lang dan aan vankelijk de bedoeling was. De reis naar Mozambique is afge last vanwege de enorme pro blemen met de wateroverlast waarmee het land te kampen heeft. De Hoop Scheffer vindt het jammer, zegt hij. De voor zitters zijn het er over eens dat het beter is om de reddingswer kers nu niet voor de voeten te lopen. Afgesproken is dat een ande re Kamerdelegatie uit Neder land het rampgebied over on geveer een half jaar bezoekt. De Nederlandse Kamerleden kun nen dan bekijken of de ergste nood geleden is en wat er als nog moet gebeuren om de Mo- zambikanen te helpen. Drugshandelaar voor rechter gedaagd De Nederlandse staat eist dat de veroordeelde drugshan delaar, die bekend staat als de Hakkelaar, een belasting schuld van meer dan een half miljard betaalt op straffe van gijzeling. Het gaat om een schuld uit de periode 1989 tot 1997. amsterdam anp Door deze claim zou de drugs handelaar, vlak voordat hij vrij komt, opnieuw voor de rechter moet verschijnen. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van financiën bevestigd. Het openbaar ministerie en de belastingdienst vermoeden dat de Hakkelaar een aanzienlijk vermogen aan drugshandel heeft overgehouden, maar zij hebben daar echter nooit een vinger achter gekregen. De Hakkelaar werd in 1996 gearresteerd en is sindsdien niet meer op vrije voeten ge weest. In 1998 veroordeelde het gerechtshof in Amsterdam hem tot 5,5 jaar gevangenisstraf we gens internationale drugshan del. Zijn raadslieden gingen daar op in cassatie, omdat justitie een deal had gesloten met een getuige die voor de Hakkelaar belastende verklaringen afleg de. De Hoge Raad oordeelde dat dit inderdaad niet mocht. Maar de raad hield het arrest van het gerechtshof in stand, omdat het hof deze onrechtma tigheid had verrekend in de op gelegde celstraf. Op 17 maart komt de Hakke laar vrij. Aansluitend zou hij dan maximaal een jaar gegij zeld kunnen worden. Zijn be lastingschuld en zijn vermeen de vermogen was in 1997 aan leiding voor de Socialistische Partij om vragen in de Kamer te stellen. De SP wilde weten hoe het kon dat de Hakkelaar wel dure raadslieden en niet zijn belastingschuld betaalde. ■Maar de bewindslieden van Financiën en Justitie wilden niet bevestigen dat de Hakke laar een belastingschuld had. Openbaarmaking zou afbreuk doen op de effectiviteit van het handelen van de belasting dienst en het openbaar minis terie, stelden zij. Verder wezen zij erop dat de relatie tussen raadslieden en cliënt een priva te aangelegenheid is. Voor de andere slachtoffers is dat ook altijd nog niet bekend. Ook zij zitten in het herstelpro ces van een zwaar ziektebeeld. Allen zijn ze ervan overtuigd dat dit voorkomen had kunnen worden als Van der Valk hen had gewaarschuwd. Ze vinden dan ook dat het Plaza-hotel be wust risico heeft genomen. On langs werd bekend dat de Van der Valk-vestiging op Curasao al een jaar op de hoogte was van de besmetting, maar wei gerde afdoende maatregelen te nemen. Recentelijk kwam ook naar buiten dat naast Van der Waals nog vijf andere Nederlanders tijdens hun verblijf in het hotel de gevreesde ziekte hebben op gelopen. Een van hen is aan de gevolgen daarvan overleden. ruswuk gpd-anp De Vries wees begin vorige week enkele polders aan die zouden kunnen dienen als op vangbekken bij extreem hoge waterstanden. Het verhogen van dijken biedt voor de toe komst onvoldoende soelaas om de verwachte toename van de waterhoeveelheden in de grote rivieren de baas te blijven, meent zij. Geplande bouwprojecten in die polders kunnen overigens gewoon worden uitgevoerd. Dat heeft De Vries gisteren ge zegd in het televisieprogramma Buitenhof. Zij wil daarmee de vrees van gemeenten en bedrij ven in de polders wegnemen dat op bepaalde projecten de rem wordt gezet, omdat de ge plande locaties zijn aangewe zen als calamiteitenpolder. StaatssecretEiris De Vries van verkeer en waterstaat is bereid een schaderegeling op te stellen voor bewoners in de door haar aangewezen overlooppolders. Als mensen schade oplopen door een gecontroleerde over stroming van de polder waarin zij wonen, moet daar in goed overleg een compensatie voor worden gevonden, bevestigt een woordvoerster van de be windsvrouwe. Hoe de regeling er precies moet gaat uitzien, is nog onder werp van gesprek. Eerst moeten haar plannen voor de overloop- bekkens verder doorgesproken worden in het kabinet en zal ook de Tweede Kamer zich over het voorstel moeten buigen. betrekking tot het verdrag heeft opgeleverd", aldus een woord voerder. Problemen met diplomatieke post doen zich niet vaak voor. De woordvoerder kan zich zelfs geen eerdere zaak herinneren. Maar een zekere belangstelling voor diplomatieke post, en ze ker niet alleen van Suriname of Indonesië, heeft de politie wel vaker. „Diplomatieke post ligt altijd moeilijk bij onderzoe ken", is het enige dat een Am sterdamse politiewoordvoerder kwijt wil. Probleem is het beperkte rechtsverkeer tussen Suriname en Nederland. De uitwisseling van gegevens en gezamenlijk onderzoek zijn goeddeels stil komen te liggen door politieke spanningen tussen beide lan den. De afzender van de drugs bevindt zich overzee; in Neder land zijn de zakken niet in ont vangst genomen. En de kans is klein dat alsnog iemand de pak ketten als 'vermist' komt aange ven. PvdA en WD willen snel opheldering den haag gpd De diplomatieke post van Suri name moet gecontroleerd wor den op drugs, vinden PvdA en WD. De fracties in de Tweede Kamer nemen het, net als de regering, hoog op dat vorige week in de post van de Suri naamse ambassade op Schip hol negen kilo cocaïne werd aangetroffen. „Er moeten met de Surinaamse ambassade heel snel afspraken gemaakt worden dat de diplomatieke post op hasj en cocaïne gecontroleerd wordt", vindt PvdA-buitenland- woordvoerder Koenders. „Het gaat om een ernstige zaak, waarover volstrekte ophelde ring moet komen." Ook WD-er Wilders noemt het 'niet onverstandig beter naar die post te kijken'. Het gaat om diplomatieke post, maar het is niet de bedoeling dat daarmee drugs vervoerd worden, voert hij aan. Het moet heel snel duidelijk worden of het coke-transport een incident was, vinden WD, PvdA, CDA en D66. Er moet haast worden gemaakt met het onderzoek dat justitie daarnaar instelt. „Zolang het niet vast staat dat het om een incident gaat, moet de diplomatieke post van Suriname apart beke ken worden," aldus Wilders. D66-er Hoekema en CDA-er Verhagen gaat dat te ver. Zij pleiten ervoor de 'koninklijke weg' te bewandelen. Dus eerst een onderzoek waarbij de Suri naamse regering met een slui tende verklaring komt voor de aanwezigheid van de cocaïne. „Maar we kunnen niet zomaar de diplomatieke post onderzoe ken. Dan moeten er aanwijzin gen zijn dat daarmee iets aan de hand is", zegt Hoekema.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3