wereldtitel Gemser met Postma bedankt Stayers zijn enige zekerheid in het team van Mueller Sport Nagano het op één na slechtste WK afstanden figurantenrol voor lationaal shorttrack ids toernooi kwelling voor Van den Doel Bloedtest ISU zorgt voor onnodige paniek Tot het uiterste -SAI NDAG 6 MAART 2000 Ids Postma wordt na zijn gouden race gefeliciteerd door zijn coach Henk Gemser. wereldtitel op de 1500 meter won, ook al in een rechtstreeks duel met Söndral. De zege kwam toen op een andere ma nier tot stand en had boven dien een andere lading. Postma redde toen een dra matisch seizoen, dat na een val op het EK allround en geen deelname aan het WK allround louter tegenslagen had gekend. Postma: „Vorig jaar heb ik heel erg moeten knokken, deze keer ging het schaatsen heel lekker en heel goed. Ik heb na een pe riode van stilstand weer duide lijk vooruitgang geboekt." Het ontbrak Postma dit sei- foto ANP zoen aan een hoofdprijs. Hij werd derde op het EK allround, tweede op het WK allround en in Nagano groeide het vertrou wen. De boer uit Deersum maakte een opgewekte en zelf verzekerde indruk. Het geloof dat er in Japan een gouden me daille op hem lag te wachten, Peter Mueller speelde op het WK afstanden in Nagano al zijn troeven uit, maar hij kon uitein delijk alleen vertrouwen op de zekerheid die Gianni Romme biedt. De alleenheerser op de lange afstanden won, na het goud op de 5000 meter, giste ren ook de wereldtitel op de tien kilometer. Beide keren volgde ploegmaat Bob de Jong in zijn spoor en dat leverde twee zilveren plakken op. Muel ler's fameuze sprinters lieten het echter een week na het WK sprint in Seoel opnieuw afwe ten. De 'drie musketiers' ver overden geen hoofdprijs. Het 'dreamteam' van Peter Mueller haalde afgelopen week einde zeven van de negen Ne derlandse medailles binnen. De Amerikaanse coach had echter met al zijn wapens veel hoger ingezet. Jan Bos, die op drie af standen aan de start verscheen, kon de beoogde wereldtitel niet bemachtigen. De allrounder op de sprint, van wie het meest werd verwacht, presteerde goed maar kon niet echt opgetogen zijn met een vijfde plaats op de 500 meter, een zilveren plak op de 1000 meter en brons op de 1500 meter. Bos was nog het dichtst bij het goud op de 1000 meter, zijn favoriete afstand. Maar hij mis te de hoogste trede van het po dium met een achterstand van slechts twee-honderdste van een seconde op de Noor Adne Söndral. Jakko-Jan Leeuwangh en Erben Wennemars konden de hooggespannen verwachtin gen met klasseringen tussen de zesde en de tiende plaats al he lemaal niet inlossen. Na het teleurstellende WK sprint, waar de drie musketiers vorige week geen medailles wonnen, heeft het team beslo ten volgend seizoen op hoogte in Calgary en Salt Lake City langdurig op snelheid en explo siviteit te trainen. Romme („Sa men uit, samen thuis") sluit zich aan bij de sprinters. De stayers Romme en De Jong schikken zich in het be lang van de sprinters. Het duo heeft een goed seizoen achter de rug, met de aantekening dat De Jong het verschil met Rom me niet heeft kunnen verklei nen. De diesel uit Leimuiden had verwacht de 10.000 meter te kunnen winnen, maar kwam bedrogen uit. De Jong gaf elke ronde ongeveer een halve se conde toe op de ontspannen schaatsende Romme, die fi nishte in een zeer knappe tijd van 13.12,27 minuten. De ach terstand van De Jong bedroeg uiteindelijk negen seconden. De twee ploeggenoten kregen op de tien kilometer overigens beiden een waarschuwing, om dat ze de bochten te scherp aansneden. Carl Verheijen, de derde Nederlander, werd elfde. De Jong (23) trad in Nagano niet uit de schaduw van Rom me, maar Mueller heeft veel meer in petto voor hem. De coach zal De Jong zwaardere krachttrainingen voorschrijven en wil hem ook enthousiast maken voor het allrounden. De Jong stelt zich echter ten doel eerst Romme op de lange af standen te verslaan voordat hij zich aan een dergelijk avontuur waagt. „Ik ben wat nuchterder dan Mueller", zei De Jong. „Hij had gezegd dat we onder de dertien minuten konden rijden, maar dat komt - door zijn positieve Amerikaanse instelling." Zijn naamgenoot Tonny de Jong, de enige vrouw in de ploeg van SpaarSelect, droeg onverwacht een steentje bij aan de medaille-oogst. Na een vier de plaats op de 3000 meter van vrijdag, won ze zaterdag brons op de vijf kilometer achter Gun- da Niemann en Claudia Pechs- tein. De Jong sloot, voordat ze drie maanden naar haar huis in Canada gaat, haar slechte sei zoen dus in juichstemming af. Ze nam in haar rit Carien Klei- beuker mee naar een vierde plaats op de 5000 meter. De 21 - jarige WK-debutante uit Eind hoven, die Barbara de Loor vier plaatsen achter haar liet, besef te nauwelijks wat haar was overkomen. Voor Nederland is het WK af standen in Nagano statistisch gezien uitgelopen op een toer nooi dat op de historische rang lijst laag staat genoteerd. Sinds 1996 wordt het toernooi geor ganiseerd, alleen in 1998 was de oogst slechter dan dit jaar: zes medailles. In Nagano behaal den Nederlanders negen me dailles, net als in 1996 overi gens. Maar toen waren er vijf gouden medailles, tegen drie nu. Het beste toernooi op de ranglijst is de editie van vorig jaar, waar Nederland in Hee renveen maar liefst vijftien me dailles wegkaapte (vijf goud, drie zilver, zeven brons). In de M-wave kregen Gianni Romme tweemaal en Ids Postma één maal goud omgehangen. Jan Bos, Marianne Timmer en Bob de Jong (2) grepen zilver, Bos en Tonny de Jong mochten brons in ontvangst nemen. In 1998 behaalde Nederland het kleinste aantal gouden medail les, namelijk twee. Het record is vijf, gedeeld tussen 1996 en 1999. In 1997 waren dertien stukken eremetaal weggelegd voor Nederland. x HAAG PETER VAN DER HULST 0( de ividueel halen de Neder- le dse shorttrackers zo nu en lilt internationale successen, Vai ar als team is er voor de eg van bondscoach Wilf itrij leilly niet meer dan een fi- i, tx antenrol weggelegd. De b uwen en mannen moesten en i zaterdag tijdens de we ipa Ikampioenschappen voor ike denteams in Den Haag te- ma den stellen met een zeven- ess en laatste plaats. De we- e V Ititels gingen naar China bre >uwen) en Canada (man- idii i). oop ondscoach Wilf O'Reilly vo vaart goede herinneringen arci het olympische jaar 1998. Ttigds de beginjaren (1980) S het shorttrack, waarin een ;voeninante positie voor Ne- Hi land was weggelegd, speel- nun le nationale ploeg eindelijk einïr een rol van betekenis, zijn re Versteeg en de inmid- aar langdurig aan haar rug aan wetste Ellen Wiegers wa- er I de exponenten van een i he Jwe generatie. In korte tijd opi en zij door O'Reilly klaar - Hf :oomd voor het grote werk, or tr die basis bleek al snel te oend- ouv m de nationale top te ver- i-Hf Jen besteedde O'Reilly de en lopen twee jaren vooral >f df tijd aan de opleiding van iwe talenten. De toppers ;sten maar even met min- /er genoegen nemen. Op De Lau )of waren de gevolgen van ome koerswijziging merkbaar, den jeugdige nieuwkomers i de ben nog te weinig ervaring ,nge de internationale concur- )5st< ie te verontrusten, terwijl i vet erlands beste rijders door udhi erminderde faciliteiten en :amj lacht internationaal een )tred op de plaats hebben ge- o dj kt. „Breedtesport gaat ten e van de top", beaamde [illy. in excuus had de bonds- yp» :h in Den Haag. Een aan- 5 etalenteerde shorttrackers blesseerd. Naast Wiegers - is twijfelachtig of zij ooit op het hoogste niveau te- ?ft N eert - kon de bondscoach chei i beroep doen op Cees nd 2 irmans (gebroken sleutel- tient i) en de met een knie- r voi ;suur tobbende Danielle één »ndijk. Maureen de Lange jijst, 1 buiten de selectie gela- n 6, De nummer drie van het 3ssui an vorig jaar is na een en- ie do reuk nog niet op haar ou- iveau. O'Reilly: „Ik mis al toppers. Het is hetzelfde op de langebaan Ritsma VISl Dstma ontbreken." rijders die wel voor Ne- f ind uitkwamen konden ig potten breken. Bij de wen wist alleen Melanle Wange in haar race op de meter een laatste plaats )orkomen. En dat terwijl p het rechte eind ook nog Ze verspeelde daarmee ov( loedelijk enkele punten CP haar team. Anouk Wie- bleef door een diskwalifï- helemaal zonder punten. Ier o Op de 500 meter ging het niet veel beter. Wiegers el en De Lange kende een slechte start. Op de afsluitende 3000 meter slaagden de vrouwen er niet in om de laatste plaats in het klassement te verlaten, laat staan zich te plaatsen voor de relay waaraan de beste vier teams mochten meedoen. Alexander Velzeboer zorgde bij de mannen voor het enige lichtpuntje. Hij bewees dat de Nederlanders met afdoende faciliteiten tot goede prestaties kunnen komen. Velzeboer verbleef op eigen kosten drie maanden in Calgary om op het snelle ijs van de Olympic Oval te trainen. Als enige sloot hij op de 1000 meter een race af met een tweede plaats. Kopman Dave Versteeg had de pech dat hij op 500 meter een zware heat lootte. Het mannenteam was daarom hetzelfde lot als de vrouwen beschoren. Voor de mannenploeg is het te hopen dat de prestatie af doende is om in aanmerking te komen voor steun van NOC *NSF. De Nederlandse aflos- singsploeg moest zich plaat sen voor de WK individueel dat vrijdag in Sheffield- begint. Dat lukte niet omdat het team als laagst gekwalificeerde zijn startplek aan gastland Enge land moest afstaan. De vrou wen voldeden wel aan de eis. De steun van de sportkoe pel kan de ploeg in de aanloop naar de Spelen van Salt Lake City goed gebruiken. O'Reilly wil komend jaar twee kern ploegen (vrouwen en man nen) vormen met elk zes of acht rijders. Maar niet alleen het NOC*NSF, ook de schaats bond moet over de brug ko men. „Ik wil ze dan elke dag op het ijs zien. Punt." Tot nu toe kon O'Reilly maar drie keer in de week in Zoetermeer training geverr: „Ik ben aange steld als bondscoach, maar moet vechten om de facilitei ten." De afgelopen zomer was de bondscoach zo boos over het gebrek aan medewerking dat hij overwoog te stoppen. Door het bestuur gedane beloftes werden naar zijn mening niet nagekomen. Die problemen zijn daarna uitgepraat. Desondanks blijft O'Reilly optimistisch gestemd. „Vol gend jaar wordt hier in Den Haag het EK gehouden en ik krijg dan mensen op het podi um. Dat is niet optimistisch, dat heeft te maken met een winnaarsmentaliteit. Het is mijn taak om de shorttrackers dat te leren." Krijgt O'Reilly voldoende mogelijkheden, dan is hij tot veel in staat. Dat bewees hij in 1998. Anke Jan- nie Landman, Ellen Wiegers (een gedeelde podiumplaats) en Dave Versteeg pakten zilver tijdens het EK. De Lissenaar reed in dat jaar ook nog eens een wereldrecord op de 500 meter en werd op die afstand zesde tijdens de Spelep van Nagano. 't M; over i. Zijn jnkel et bl wijl n dei mees es bi Veer l ruin bal, vijf zicht de df; iat k< ingrijl le to[ ende as aai van j^Jan den Doel heeft na de ronde teleurgesteld het Noteboom schaaktoer- 'erlaten. De Leidse Inter- aal Meester verloor in de ronde van Merijn van ipeelde remise in de der- I ide tegen LSG'er Pieter an en had er toen 'ge- geen zin meer in'. „Na nden werd het een kwel- us stopte ik ermee", al- e Leidenaar, vooraf be- vd als een van de groot- ïshebbers voor de eerste an 2500 gulden. Winnaar ïiteindelijk de Fransman in Bauer, met 5,5 punten ronden. zestigste Daniël Note- oernooi kende een re- mtal van 150 deelnemers A-groep en 170 in de B- Er waren onder anderen rs uit Georgië, Letland, ne, Frankrijk, Duitsland kj d-Afrika. Na het terugtre- n Erik van den Doel werd Ise schaak-eer aan de top igd door een grote af- jing van het Leidsch Ie" sul 8enootschap. de c'ub driedaagse toernooi or- ïrde. Stefan van Blitters- eon Konings, Eelco Kui- i Riii 'n Smeets en de 13-jarige :rwich stonden ronden- >og op de ranglijst. »ndel wee ronden was reeds yital kanshebbers onder- laan. Behalve Van den 'erloren ook de Georgi- leester Dgebuadze en de ander Herman Grooten rtij. Op zaterdag werden :sters Karei van der Wei- rmen Jonkman (verloor lomas Willemze) en de Bosniër Cekro naar het rijtje achtervolgers teruggeworpen. Met de laatste twee zondagse ronden in het vooruitzicht, was nog een handvol schakers in beeld voor het Noteboom-ere- metaal. Onder hen Leidenaar Thomas Willemze. Hij verloor gisterochtend van GM Bauer en viel uiteindelijk terug naar een gedeelde tiende plaats met een prestatierating van 2500. Ook Manuel Bosboom verloor in de vijfde ronde (van IM Dgebuad ze) en viel buiten de prijzen. Bij aanvang van de laatste ronde waren er nog vier kans hebbers: Jiauer met vijf punten en Nederlands jeugdkampioen Joost Berkvens, de Let Fridman en de Duitser Kohlweijer met 4,5 punt. Grootmeester Bauer bood na slechts zes zetten re mise aan en verzekerde zich op die manier van de al of niet ge deelde eerste prijs, wat vreemd genoeg door kanshebber Kohweüjer met beide handen werd geaccepteerd. Berkvens tegen Fridman maakte ook re mise, waarna er zich nog een viertaJi bij hen aansloot. Bauer bleek toen de tevreden onge deelde winnaar. Beste LSG'er werd Eelco Kui pers (gedeeld tweede met 5 punten) die in de slotronde Mare Erwich versloeg. Thomas Willemze die de jeugdprijs won, behaalde 4,5 punt,,net als Jan Smeets en Leon Konings van het LSG. De schoonheidsprijs voor de mooiste partij ging naar Merijn van Delft, omdat hij Van den Doel overrompelde in een koningsaanval. De beste vrouw was Petra Schuurman (3,5 punt). LSG'er Quirinus van Dorp won met een fraaie score van zes punten uit zes partijen in de B-groep. De door de Internationale Schaats Unie (ISU) dit seizoen met veel elan ingevoerde bloedtesten hebben op het laatste kampioenschap van het seizoen onder de schaat sers en de coaches verwarring gezaaid. De onduidelijkheid over inhoudelijke betekenis van de gemeten waarden he- matocriet en jonge bloedcel len, leidden tot een vorm van collectieve paniek bij het WK- afstanden in Nagano. Een te hoge hematocriet- waarde wordt in de publieke opinie gelijkgeschakeld aan het gebruik van het verboden preparaat EPO. De onwetend heid en daardoor ontstane schrikreactie bij schaatsster Marianne Timmer heeft veel onnodige ophef veroorzaakt. Het valt de medische commis sie van de ISU in de eerste plaats aan te rekenen dat ken nelijk over de bloedtesten niet goed is gecommuniceerd. Het feit dat de ISU niet heeft ge reageerd op de kritiek van Timmer pleit ook niet voor de organisatie. De ISU streeft er naar om in de komende jaren een bloed- profiel van alle schaatsers sa men te stellen aan de hand van regelmatige testresultaten. De daartoe aangeschafte ap paratuur is in staat om naast de hematocrietwaarde ook de aanmaak van jonge bloedcel len, mogelijk gestimuleerd door het toedienen van EPO, in kaart te brengen. De com binatie van de twee waarden zou op termijn kunnen leiden tot het uitvaardigen van een startverbod vanwege gezond heidsredenen. Een startverbod is nog niet aan de orde, tenzij de medi sche commissie van de ISU overtuigende aanwijzingen heeft. Het feit dat Marianne Timmer het gevoel had dat zij in de beklaagdenbank stond, getuigt niet van zorgvuldig heid van de ISU. Die onzorg vuldigheid kwam ook tot ui ting in de procedure die de ISU hanteerde, waardoor de schaatsster lang in onzeker heid verkeerde en haar voor bereiding op de 500 meter da nig werd verstoord. De slordige uitvoering van de procedure pleit de schaat sers overigens niet vrij, want het is naïef te veronderstellen dat deze tak van sport schoon zou zijn. Het is echter onwaar schijnlijk, en zeker niet aan toonbaar, dat Timmer doping zou hebben gebruikt. De ge meten waarden waren daartoe niet overtuigend genoeg. Het is de verantwoordelijk heid van de ISU om de sport zo schoon mogelijk te hou den. Daartoe dient een slui tende en betrouwbare proce dure gevolgd te worden. Zover is het echter nog lang niet. Als van de ISU betrouw baarheid en geloofwaardig heid mag worden verwacht, dan zit daar voor de schaat sers de verplichting aan vast dat zij zich op een volwassen manier opstellen. Uiteindelijk hebben de sporters zelf om bloedtesten gevraagd en daar om zullen zij ook de conse quenties moeten aanvaarden. was volop aanwezig. „De pres taties in het begin van het sei zoen waren nodig om hier te winnen", legde Postma uit. „Ei genlijk wist ik vooraf al dat het moest lukken." Gemser verlaat de KNSB en tracht de komende maanden orde te scheppen in zijn voor alsnog vage toekomstplannen. De 59-jarige coach uit Oude- haske was door het CIOS in Heerenveen vanaf 1995 gedeta cheerd bij de bond. Gemser, die zaterdag straalde aan de zijde van Postma. maakt volgend jaar gebruik van de VUT-regeling. In alle onduidelijkheid rond Gemser, valt ook niet helemaal uit te sluiten dat hij bij een an dere ploeg als coach aan de slag gaat. Gemser kan er weinig over zeggen, net zo min als Postma dat kan. De schaatser zal de ko mende weken met zijn zaak waarnemer Patrick Wouters van den Oudenweijer zijn toe komstplannen doornemen. De wereld ligt voor hem open, ze ker met het jongste WK-goud op zak en de volgende Winter spelen over twee jaar op de ka lender. Maar op korte termijn keert Postma terug op de boerderij tussen Sneek en Leeuwarden. En hij is van plan ook nog een paar dagen met zijn snowboard naar de Alpen te gaan. „Dat is pas cool", zei hij met een grijns en een twinkeling in de ogen. „Maar het lijkt me ook heel leuk om eerst even helemaal niets te doen." NAGANO Bart Veldkamp (links) en de Noor Lasse Saestre zijn kapot na hun 10 kilometerrace in Nagano. Op 9200 meter leek Veldkamp defi nitief verslagen te zijn, maar de schaatsbelg sprak in de M-wave zijn laatste reserves aan. In het gevecht om de ritwinst stortten beide schaat sers zich over de finish en kwamen in de boarding terecht. Saetre won met één honderdste van een seconde verschil en werd in de eindstand vierde. Veldkamp moest zich met de vijfde plek tevreden stellen. foto ap Met een wereldtitel en een schouderklopje voor Henk Gemser sloot Ids Postma zaterdag in Nagano de succes volle samenwerking met zijn coach af. De schaatser tri omfeerde op het WK afstanden op zijn geliefde nummer, de 1500 meter. Postma, niet bepaald een uitvoerig spre ker, had aan die prestatie, en het eenvoudige gebaar na afloop, genoeg om zijn dankbaarheid over te brengen. Ids Hylke Postma, van 28 de cember 1973, is een ondoor grondelijk mens. In de achter liggende vijf jaren liet hij op sommige momenten zelfs zijn coach Henk Gemser gissen naar wat er werkelijk door zijn hoofd spookte. Maar de prater en de zwijger begrepen elkaar ten minste. Na de 1500 meter race eindigde hun relatie in vol strekte harmonie, op een bank je aan het einde van de bocht. Gemser zwaait af als kernploeg- coach bij de schaatsbond KNSB. Zonder poespas, wel met een wereldtitel. Met een zinderende race te gen zijn inmiddels traditionele rivaal, de Noor Adne Söndral, zorgde Postma voor een Neder lands hoogtepunt op het WK afstanden in Nagano. Postma moest aanvankelijk de man, die hem twee jaar terug op de Olympische Spelen in een rechtstreeks duel had versla gen, laten gaan. Maar in de laatste binnenbocht gleed Post ma hem toch nog voorbij. Postma zette de klok stil op 1.47,98 minuten. Söndral, die een paar misslagen maakte, volgde op meer dan een halve seconde, vlak voor nummer drie Jan Bos. Jakko-Jan Leeuw angh, de wereldrecordhouder, moest een sterk begin bekopen met een matige slotronde. De schaatser uit Alkmaar werd 'slechts' zesde (1.49,47), een veel mindere prestatie dan waarop hij had gehoopt. Voor Postma was zijn zege een mooie revanche op zijn Olympische nederlaag tegen Söndral, ook al maakte hij daar geen ophef over. In de kleedka mer verwees hij daar even sub tiel naar, toen hij droog tegen Gemser opmerkte dat 'het an ders ging dan toen'. „We hadden van te voren af gesproken dat het niet allemaal in het begin hoefde te gebeu ren", vertelde Postma. „We hadden van de race van Jakko- Jan Leeuwangh geleerd dat het tweede deel goed moest zijn. Daar was ik bewust mee bezig. Na de eerste volle ronde dacht ik: het gaat lukken. Ik moest aansluiten, erop en erover." Postma herhaalde de presta tie van vorig jaar, toen hij in Heerenveen voor het eerst de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25