Leidsch Dagblad M Israël weg uit Zuid-Libanon 25.- "0: £tos Het is een drieling PS 'Een beetje sneeuw? Ach, zo blijft het bier lekker koud' Discussie woedt voort over gezondheid Pinochet fR) De Jonge bewaart vuurwerk voor Boekenbal 'M mi 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD kNDAG 6 MAART 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 9 Straatnamen zijn in Leiden altijd een beetje omstreden 11 Pastor Henk van Breukelen over geloof, liefde en dood 14 Zone-taxi rijdt vanaf april door Voorhout 19 Feyenoord heeft afgedaan als kandidaat voor landstitel 23 Kampioenschap voor RCL zeker na 6-2 winst op concurrent flomatenpost hendbaar matieke post mag for- Inooit worden gecontro- I ook al bestaat er ernsti- irdenking dat er wapens s in zitten. Alleen als er Ingelukje mee gebeurt en (eval iets aan het licht, orden ingegrepen. Zoals week bij diplomatieke ken uit Suriname. /ries bereid schaderegeling ners van de polders, die ige waterstand gecontro- jonder water worden ge- leten in aanmerking ko or een schadevergoe- Dit zegt staatssecretaris les van verkeer en water- Vorige week wees De jenkele polders aan die kunnen dienen als op lekken bij extreem hoge Standen. Haar plannen I veel weerstanden op. I3 klaar voor lü! er Tuesday ng". nd ve timasnen dollars zijn er tegen gooid. Op vrijwel elk te- worden de Ame- badlqn toegesproken door Al ""'gfeill Bradley, George f John McCain. Morgen Super Tuesday* in de VS. XMien staten gaan kiezers e stembus. De kandida- jruikten vandaag nog zwart te maken. dreigt tussen :ië en Iran België en Iran dreigt plomatieke rel te ont- Aanleiding is een in aangekondigd onder aar vermeende misda ggen de menselijkheid "e Iraanse oud-president jani. De Iraanse rege- ;emt de zaak hoog op. chuldigt België van in- ïg in interne aangele- ER# Wadl i r i Efïile Volvo en ia onzeker DOfmi OOI je en twee irgewonden )AAG 26 PAGINA'S and Jnd_ en Kunst Pe jjen Samenleving14 I van de Dag2 Tieid/Strips .16 .9,11,12,13,14 19 t/m 26 Jprogramma's17 "przicht10 Terugtrekking moet onderdeel vredesakkoord zijn JERUZALEM Rtr-AFP-DPA Het Israëlische kabinet heeft het plan van premier Barak aanvaard om tegen juli de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon terug te trekken. Het besluit was unaniem, zo is gisteren bekend gemaakt. „Doel van de re gering is de terugtrekking te laten plaatsvinden binnen het kader van een vredesakkoord", zo stond in de verklaring. koord met Syrië is, dat feitelijk in Liba- "non de scepter zwaait. Tezijnertijd zal het Israëlische kabinet dus een nadere beslissing moeten nemen over de wijze van uitvoering, zo stond verder in de verklaring. De onderhandelingen met Syrië die in december na vier jaar zijn hervat, zijn inmiddels na twee onderhandelingsbij- Israël heeft de veiligheidszone in Zuid- Libanon in 1985 eenzijdig ingesteld. De VN-Veiligheidsraad heeft de illegale be zetting veroordeeld en geëist dat Israël de troepen terugtrekt. Een probleem om het besluit uit te voeren, is dat er nog geen vredesak- eenkomsten weer opgeschort. Dit als ge volg van onenigheid over de Israëlische terugtrekking uit de hoogvlakte van Go lan. Israël ontkende gisteren berichten in de media dat een akkoord met Syrië ophanden zou zijn. Ook ontkende Barak geheime contacten met Damascus. De Israëlische chef-staf Mofas be schuldigde Syrië er gisteren van dat het achter de Hezbollah-aanslagen op Israë lische doelen zit. Damascus ontkent dat het zeggenschap heeft over de pro- Iraanse beweging. Maar volgens Mofas zou Damascus het geweld aanmoedigen als drukmiddel in de onderhandelingen met Israël. Israël verwacht ook gevaar uit een an dere hoek. In Israëlische steden waren politie en leger gisteren in hoogste staat van paraatheid om eventuele bomaan slagen door Palestijnse extremisten te voorkomen. Het alarm volgt na de door Israël gemelde ontdekking van een cel van de extremistische organisatie Ha rnas, die aanslagen zou hebben be raamd in Israël. Vier leden van de groep kwamen don derdag om het leven en een werd gear resteerd in een confrontatie met de poli tie. Volgens de Israëlische media is Ha rnas vastbesloten een nieuwe aanslag te plegen. Noordwijkerhout viert carnaval in de sneeuw NOORDWIJKERHOUT ERIC DE JAGER ie tussen de Zweedse wagenfabrikanten Volvo staat op losse ren. De Europese Com- zou de overname van door Volvo niet goed- omdat de nieuwe com- een te groot marktaan- u krijgen. Half maart definitieve besluit. nmerplaatjes stuk duurder zekeren van een brom- bromscooter wordt 1 ientallen procenten Ook moeten tiendui- polishouders op zoek n nieuwe verzekeraar. lintal maatschappijen >n vei net bromfietsverzeke- rejder omdat ze daarop ver- SANTIAGO ANP-Rtr Roemeens schip zinkt op Noordzee onbekende man is ond in een woning in dam doodgestoken. De bewoonster en haar vriend raakten ge- behandeling in een uis belandde de man verdachte in de cel. Het Roemeense schip Lugoj is zaterdagavond gezonken op de Noordzee en ligt buiten de vaarroute, zo'n 45 kilometer ten noord westen van Hoek van Holland. Alle zeventien bemanningsleden zijn met een helikopter van boord gehaald, nadat het schip slagzij maakte. Het vrachtschip vertrok zaterdag met restafval (slakken) van Corns in IJmuiden (Hoogovens) richting Israël. Volgens een woordvoerder van het Kustwachtcentrum IJmuiden is deze vracht niet gevaarlijk voor het milieu. Terwijl Augusto Pinochet zich in het weekeinde niet meer liet zien, ging de discussie over zijn gezondheid in alle hevigheid door. De Chileense minister van buitenlandse zaken Valdes vindt dat de ex-dictator zijn ze tel in de senaat moet opgeven, als hij er werkelijk zo slecht aan toe is. Valdes verklaarde dat Pino chet voor een simpele keuze staat: hij moet zich op een rechtszaak voorbereiden of art sen moeten verklaren dat hij psychisch niet in orde is. In het laatste geval zal Pinochet zijn publieke functies moeten opge ven, aldus de bewindsman. De minister deed zijn uitla tingen daags nadat de ex-dicta tor in Chili terugkeerde. Pino chet bleek bij zijn aankomst zonder veel moeite zelf te kun nen lopen en had zijn rolstoel maar heel even nodig. Hij her kende zijn vrienden en zwaaide naar de juichende menigte die hem opwachtte. In zowel Groot-Brittannië als Chili is onthutst gereageerd op de op merkelijke verbetering in de ge zondheid van de oud-dictator. Het ongenoegen werd mede ge voed door geruchten dat Pino chet tijdens zijn verblijf in Lon den een speciale psychiater in de arm had genomen. Die zou hem instructies hebben gege ven over hoe hij zo seniel mo gelijk voor de dag kon komen. Pagina 5: Terugkeer Pinochet leidt tot rellen iri Santiago 1 Set a 3 Petit Bateau rompeitjes keuze uit diverse moten van 39 95 naar Deze aanbieding geldt van maar t/m zondog 12 moort 2000 O Woede over Mulischboekenweekgeschenk over zaak-Croiset HOOFDDORP MARTIN HENDRIKSMA Hoofddorp, zaterdagavond. Het duurt lang voordat Freek de Jonge in zijn nieuwe show De cabaretier, het boekenweekge schenk en de leugen aan het moment su prème toekomt. Als vanouds heeft hij voor een raamvertelling gekozen, opgehangen aan een - ongetwijfeld fictief - bezoek van De Jonge aan de bibliotheek van onze kroonprins. Hij vertelt het vermakelijke verhaal nog grotendeels van het papier, de première is immers pas volgende week dinsdag op het Boekenbal in Carré, maar aan alles voel je dat er een geweldige show aan het ontstaan is. Een geladen show, ge voed door een hele primaire woede. Welke climax heeft hij in schouwburg De Meerse in petto? De Jonge's woede richt zich op Jules Cro- iset en Harry Mulisch. De laatste heeft zijn boekenweekgeschenk geïnspireerd op de geruchtmakende zaak-Croiset uit 1987. Croiset zette dat jaar zijn eigen ontvoering in scène en stuurde serieus uitziende dreigbrieven van een antisemitische ter reurgroep rond naar andere joodse gezin nen, waaronder dat van De Jonge. De Jon ge, zijn joodse vrouw Hella, en zijn kinde ren kwamen tijdelijk onder politiebewa king. Nooit heeft De Jonge, toen eenmaal was gebleken dat Croiset de brieven zelf had geschreven, enig excuus van zijn colle ga-acteur mogen ontvangen. Zijn woede daarover, zo valt althans uit de eerste vijf kwartier van zijn show op te ma ken, is in dertien jaar tijd redelijk gezakt. Maar het boekje van Mulisch, waarvoor de schrijver gebruik mocht maken van Cro- isets politiedossier, maakt hem laaiend. Ook al vanwege het feit dat Croiset Mu lisch' manuscript voor publicatie mocht inzien. Een rehabilitatie dreigt. „Dit boekje moet verbrand worden in de piste van Car ré", zei De Jonge zwaaiend met het boe kenweekgeschenk, anderhalve week gele den in een theater in Ommen. Dat roept hij in De Meerse niet meer. Als na die vijf kwartier de aap uit de mouw moet komen, stapt De Jonge even uit zijn show. Hij legt uit dat 'wegens de aanwezig heid van enige journalisten in de zaal' hij de ultieme minuten in zijn programma even moet doorspoelen. Die krijgen we pas op het Boekenbal te zien. Maar als je de tekstpassages voor en na dat intermezzo tot je door laat dringen (over een theater dat vlam vat), dan moet het haast wel op verbranden aankomen. Ook een kwartier na zijn show hult De Jon ge zich in stilzwijgen. „Ik ga je niks verklap pen', zegt hij voor de kleedkamerdeur, al vorens zich tot zijn gast te wenden. Het is Frits Barend. De nummer twee, achter het gezin-De Jonge, op de ontvoerlijst van Cro iset. NR. 42252 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN Ids Postma bedankt Henk Gemser met wereldtitel Oostenrijk niet welkom op vakantiebeurs BRUSSEL ANP-AFP Het blijft rommelen tussen Bel gië en Oostenrijk. Het Oosten rijkse verkeersbureau is niet welkom op de jaarlijkse vakan tiebeurs in Brussel. Burgemees ter De Donnéa neemt het de Oostenrijkse staatssecretaris Rossman (toerisme) kwalijk dat zij België steeds op de korrel neemt. De felle Belgische reac ties op de regeringsdeelname van de FPÖ zitten Rossman hoog. En dan vooral de oproep van de Belgische minister Mi chel om af te zien van een win tersportvakantie in Oostenrijk. 071-5128030 HET WOORD IS AAN Frans Depeuter Ook door de volwassenheid heen stroomt de rivier van mijn jeugd. *711° 578° 70% 60% 60% 10% 20% 10% De confetti moet vechten om een plaatsje tussen dè hagel en sneeuw, in de weilanden zoeken zwarte scha pen met een witte vacht beschutting en op de praalwa gens proberen verkleumde Noordwijkerhoutertjes de grimas op hun verstijfde gezichten op een glimlach te laten lijken. Het was afzien, zaterdagmiddag tijdens de optocht in het enige echte carnavalsdorp dat de regio rijk is. Toch lieten de Noordwijkerhoutse feestvierders zich niet kennen. In de Dorpsstraat bleek een kunstig sa- mengeveegd hoopje hagel perfect dienst te doen als minikoelbox voor een sixpack Heineken. En de bewo ners van de buurt Brittenhuis lieten zich aan het nood weer helemaal niets gelegen liggen. Rond de stamtafel, gevuld met chips, nootjes, kaas, worst, wijn en veel, heel veel bier, was niets te merken van de kou. ,,Ach, een beetje sneeuw, daar merk je niks van", roept Frans Wijnands monter boven het zoveelste dweilorkest uit. Ach, zo blijft het bier lekker koud. We zijn met de hele buurt gekomen. Groot en klein. We zorgen er wel voor dat de kleintjes het carnaval meteen met de paplepel ingegoten krijgen." Kaninefaaten, Babyfaaten, Keiebijters, in het Brntten- huis is er bijna niemand die zich niet vol overgeive in het carnavalsgewoel stort. De buurtbewoners hebben zelfs een eigen alternatief voor de feestavond in De Schelft georganiseerd. Achter de feestende, drinkende en hossende Brittenhuizers, doet de kleine supermarkt van Disseldorp dienst als 'afhaalloket'. „Vraag even of- ie ook bitterballen kan bakken", wordt één van de fou- ragerende feestvierders nageroepen. Pagina 11: Warmonder als Prins Carnaval van Oetel- donk Prins Willem-Alexander loopt zich met zijn Maxima op een tapijt van hagelstenen al warm voor de huwelijks plechtigheid. FOTO DICK HOGEWONING Taxi Koenes hoeft Breestraat-boetes niet te betalen Taxibedrijf Koenes hoeft onge veer duizend bekeuringen voor rijden op de Breestraat zonder vergunning of geldig pasje niet te betalen. Kantonrechter Oo- men oordeelde vanmorgen dat de bezwaren die de onderne mer tegen de boetes had ge maakt, terecht zijn. Leiden stond Taxi Koenes slechts een beperkt aantal ritten over de Breestraat toe. Maar volgens de gemeentelijke verordening, is - zo stelt de kantonrechter - een dergelijke beperking onmoge lijk. Taxi Koenes heeft sinds begin vorig jaar ruzie met de gemeen te over het inrijverbod. Het be drijf spaarde voor 60.000 gul den aan bekeuringen. Stadstoe- zicht had op een gegeven mo ment de pasjes, waarmee de taxi's ongestoord langs de flits palen konden, laten blokkeren. Later gaf de gemeente de taxi ondernemer slechts een ont heffing voor een beperkt aantal ritten per maand. Die maatre gelen werden genomen omdat Koenes weigerde informatie te verstrekken. Voor Koenes een principezaak: de ondernemer is het principiëel oneens met het beleid voor de Breestraat. Hij meent recht te hebben op on beperkte doorgang. Pagina 9: Beperkte ontheffing mist wettelijke basis Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. mijn abonnement: 1 Per kwartaal automatisch (/99.90J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 400114 i vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1