Zone-taxi vanaf april in Voorhou Beschaafde luis in de pels vertrekt Noordwijk wil jaarlijks meer evenementen toestaan Extra "dd minima Voorho Duin Bollenstreek Straatverlichting Lisse wordt grondig vernieuwd Het Baken verrijst aan Molenstraat Opsteker voor de Kerkstra; i MAANDAG 6 MAART 2000 Man rijdt door na aanrijding lisse Een 53-jarige Lissenaar veroorzaakte zaterdag op de Hee- reweg in Lisse een aanrijding. Hij botste met zijn auto achterop het voertuig van een 33-jarige Sassenheimer. De Lissenaar reed na de botsing door. Omdat getuigen het kenteken hadden ge noteerd, kon de politie de identiteit van de Lissenaar achterha len. De man bleek te veel alcohol te hebben gedronken. Tegen hem is een proces-verbaal opgemaakt. Haarlemmer mishandelt Katwijkers noordwuk Een 26-jarige Haarlemmer is vannacht aangehou den wegens verdenking van mishandeling van een vrouw en een man uit Katwijk. De Haarlemmer zou de Katwijkers op de Noordwijkse Grent met een hard voorwerp hebben geslagen, nadat een van hen een opmerking over zijn auto had gemaakt. De Haarlemmer wordt vandaag verhoord. Flora houdt 'tulpenavonden' runsburg Bloemenveiling Flora houdt op woensdag 8 en don derdag 9 maart 'tulpenavonden' in Rijnsburg en Bovenkarspel. Tijdens de bijeenkomsten wordt informatie gegeven over aan voer, prijsvorming, afzetontwikkeling en ontwikkeling op het gebied van keuren en kwaliteit. Er is ook een tulpenkeuring. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.45 uur, op 8 maart in het CNB-gebouw in Bovenkarspel, een dag later in de ontvangst ruimte van Bloemenveiling Flora in Rijnsburg. Erespeld voor Castellumvoorzitter valkenburg Leen van Tilburg is zaterdag gehuldigd omdat hij meer dan twintig jaar deel heeft uitgemaakt van het bestuur van de Valkenburgse Rijvereniging De Castellumruiters. Daarvan was hij negentien jaar voorzitter. Tijdens de afscheidsreceptie zaterdag kreeg hij de erespeld met bijbehorende oorkonde van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijvereni- gingen en Ponyclubs. Ook werd het terras voor het clubgebouw omgedoopt tot L. van Tilburg Plaza. Wie Van Tilburg als voorzit ter gaat opvolgen wordt tijdens een ingelaste ledenvergadering op 15 maart besproken. Boek over familie (Van) Driebergen runsburg/katwuk/lelvstad 'De geschiedenis van de familie (Van) Driebergen'. Zo heet het boek waaraan Jan Driebergen uit Lelystad veertien jaar heeft gewerkt en dat binnenkort uitkomt. In het boek worden alle familieleden van 1570 tot 2000 vermeld. Ook beschrijft de auteur de verschillende takken van het ge slacht Driebergen, die vooral in Katwijk en Rijnsburg, maar ook elders in Nederland zijn terug te vinden. Behalve stambomen zijn in het boek foto's, aktes, documenten en verhalen over de afzonderlijke gezinnen en personen te vinden. Het boekwerk kost 125 gulden en bevat 460 bladzijden. De oplage wordt be paald door het aantal inschrijvingen. Intekenen kan bij Jan Driebergen. 0320-247700. Ouderenclub zoekt vrijwilligers sassenheim De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) in Sassenheim kampt met een tekort aan vrijwilligers. Met name voor de maal tijdenservice en het verrichten van kleine klusjes in huis en tuin zijn te weinig mensen beschikbaar. Met hulp van vrijwilligers probeert de SWO ouderen in staat te stellen zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen. Belangstellenden kunnen zich melden op telefoonnummer 0252-231805. De Lissese straatverlichting wordt grondig vernieuwd. In de komende tijd moeten meer dan vierhonderd lantaarnpalen in de wijk Poelpolder worden ver vangen. De lichtmasten blijken geregeld om te vallen omdat ze onder de grond verrot zijn. Het euvel doet zich vooral voor bij de palen die niet in de zand grond staan. Met de vervanging is een half miljoen gulden gemoeid. De lantaarnpalen zijn niet al leen oud, ze geven ook te wei nig licht. Als Lisse alle duizen den lantaarnpalen in een keer wil vervangen, is daar een be drag van zeven miljoen gulden mee gemoeid. Daarom wordt in eerste instantie de verlichting van de Poelpolder aangepakt. Daar zijn veel lantaarnpalen zo verrot dat ze afbreken. Dat laat ste is gebleken uit proeven die zijn gehouden in de Van Osta- destraat en Uitermeer. Veel van de lichtmasten zijn dertig jaar geleden geplaatst. Van de 21 bekeken palen bleken er 15 ver rot te zijn. Ook moet er meer verlichting komen op verschil lende straten buiten de be bouwde kom zoals de Aker- voordelaan, de Essenlaan, de Loosterweg Noord en de Zwar- telaan. Het verbeteren van de ver lichting gaat Lisse de komende jaren veel geld kosten. Werd in de recent geschreven nota 'Lis se blijft Lisse' nog uitgegaan van jaarlijks twee ton, in de nieuwe notitie wordt uitgegaan van bijna een half miljoen gul den per jaar in het jaar 2010. Waar dat geld vandaan moet komen, is nog niet duidelijk. In de notitie wordt de suggestie gedaan om de onroerend zaak belasting te verhogen. De kwes tie wordt besproken tijdens de vergadering van de commissie financiën op 16 maart. lisse De bouw van Het Baken, het appartementencomplex aan de Molenstraat in Lisse, is begonnen. Het grondwerk is klaar en morgen wordt door wethouder Prins en G. Oskam van de woningbouwver eniging de eerste paal geslagen. De bouw neemt naar verwachting een jaar in beslag. Het gebouw omvat een kantorengedeelte en 29 appartementen voor senioren. Hiervan zijn er dertien in de vrije sector die inmiddels zijn verkocht. De overige zestien worden door woning bouwvereniging Volksbelang verhuurd. Het gehele gebouw krijgt zonneboilers, terwijl er ook andere energiezuinige maatregelen wor den genomen. Het Baken is een ontwerp van architectenbureau Van Manen uit Noordwijk, terwijl Horsman Co Lisse de hoofdaannemer l'S. TEKENING PR Met de taxi reizen maar het tarief van het openbaai voer betalen. Dat is vanaf 1 april mogelijk in Voorl Vanaf die datum gaat de zogeheten zone-taxi rijden goedkope taxiritje is mogelijk omdat de taxi ge( wordt met andere passagiers. Het is de bedoeling nooit meer dan vier passagiers in een auto meegaa een minibusje nooit meer dan acht. Voortaan ook kwaliteitvereist voorhout rob onderwater Iedere inwoner van Voorhout kan gebruik maken van de zo ne-taxi, maar er wordt wel een onderscheid gemaakt in doel groepen en de daarbij behoren de tarieven. Mensen die een vergoeding krijgen van de ge meente in het kader van de Wet Voorziening Gehandicapten) en inwoners boven de 65 jaar be talen een lager tarief dan de overige inwoners van Voorhout. Zo kost een ritje binnen de be bouwde kom in Voorhout 5,25 gulden. Alleen 65-plussers of WVG'ers betalen twee gulden. Boodschappen doen in Sassen heim kost respectievelijk acht en drie gulden, in Lisse 10,75 en vier gulden. De zone-taxi rijdt ook naar Haarlem (zone vijf) omdat in de Spaarnestad de ziekenhuizen veelvuldig door de inwoners van Voorhout wor den bezocht. Een tochtje daar naar toe kost respectievelijk 16,75 of zes gulden. Op alle dagen is de taxi, van het Noordwijkse bedrijf Meeu wenoord, van negen uur 's morgens tot twaalf uur 's nachts beschikbaar. Voorwaar de is dat een passagier het taxi bedrijf één uur van te voren belt voor een rit. De passagier kan dan een kwartier eerder of later dan het afgesproken tijd stip worden opgehaald. Op de ze wijze kan het taxibedrijf zo veel mogelijk ritten com ren. De zone-taxi wordt o Noordwijkerhout toeg Volgens L. van der Lam vervoerder Meeuwenoord zone-taxi daar succesvol mensen gebruiken in N wijkerhout de taxi om er schappen mee te doen." fM Meeuwenoord en de meente Voorhout voerdei vorig jaar de onderhandeli nadat eerder de gemeent^IÉf akkoord was gegaan over onz voering van de zone-tax k-Q Noordwijkse taxibedrijf uiteindelijk de goedkoop:1 ferte te hebben uitgebracl c'e bedrijf heeft inmiddels 'cn( nieuwe busjes aangeschiints meer personeel aangenon Volgende week worde inwoners van Voorhout formeerd over de zon Voorts wordt er woensdi dag 15 maart om 14.00 de raadzaal een inform? eenkomst gehouden. Mei kers van Meeuwenooi ambtenaren van de gen's'n Voorhout geven uitleg et Re antwoorden vragen. Vo bewoners van Huize wordt die dag van 10.00 13.00 uur een aparte inf tiebijeenkomst gehoudei1 geldt ook voor bewonei broederhuis Schoonoor Park Overbosch, die op 1 24 maart (om 15.00 uur den geïnformeerd. s vnnDurii it Dn Hit mnmpnt wm-Hf hi noordwuk job de kruiff In Noordwijk is ruimte voor nog veel meer evenementen dan er nu plaatsvinden. Per lo catie wil de gemeente er jaar lijks maximaal twaalf met enige geluidsoverlast toestaan. In het hele dorp mogen voortaan vijf evenementen 'overmatige over last' opleveren, wat nu alleen de kermis in Noordwijk-Binnen doet. Behalve op overlast gaat Noordwijk zijn evenementen ook op toeristisch-economi- sche betekenis en op kwaliteit beoordelen. Dat staat in een nota die woensdag door de po litiek wordt behandeld. Het door burgemeester en wethouders voorgestelde beleid heeft tot doel om het toene mend aantal evenementen in goede banen te leiden. Zo moe ten 'onder meer de spreiding over het jaar, tijdige aankondi ging en de bijdrage aan het 'ei gen karakter' en de economie van de badplaats gegarandeerd zijn. Noordwijkse organisaties en Noordwijkers moeten er als deelnemers, bezoekers of vrij willigers terechtkunnen en zo min mogelijk overlast onder vinden. De norm van twaalf lawaaiige evenementen per locatie per jaar biedt meer dan genoeg ruimte aan alle bestaande eve nementen. Op geen van de zes aangewezen locaties - Koningin Wilhelminaboulevard, Palace- plein, Vuurtorenplein, Hoofd straat, Kerkstraat/ Lüschenter- rein en Lindenplein/ Voorstraat - waren vorig kalenderjaar meer dan zes activiteiten die in de categorie 'met geluidshin der" vallen. Op De Grent, de Pa rallelboulevard en het parkeer terrein aan de Langevelderslag wordt in de nota een evene mentenverbod voorgesteld, maar ook dat brengt geen van de huidige organisatoren in ge vaar. Op het Wantveld mag één keer en op de Koningin Astrid- boulevard twee keer een evene ment met geluidshinder wor den gehouden, op het strand blijft twee festivals (Noordwijk op Zee) de norm. Nieuw is dat een maximum wordt gesteld aan het aantal evenementen in het hoogsei zoen - de maanden juli en au gustus: op de meeste plaatsen vier van de twaalf, op de boule vard acht. Zo kan Noordwijk met de evenementennota in de hand organisatoren ertoe be wegen hun activiteiten in voor- of naseizoen te houden. De spreiding van evenementen is tot nu toe niet optimaal, vindt de gemeente, met een grote concentratie in augustus. Het eerste evenement dat daarom verplaatst wordt naar een ander moment in het seizoen is het Straattheaterfestival. Dit jaar is dat nog wel op het oorspronke lijke tijdstip in augustus, maar met ingang van volgend jaar wordt dat de eerste week van juli. De toeristische sector vraagt juist om verlenging van het seizoen. De andere bepalingen in de evenementennota beogen vooral om activiteiten of ele menten daarvan te kunnen ver bieden. Zoals van strandpavil joens een bepaalde stijl en kwa liteit wordt gevraagd - geen pa tat, geen reclame - wil Noord wijk ook aan evenementen de kwaliteitseis kunnen stellen. Met name voor activiteiten met een commercieel karakter, maar 'geen. binding met de badplaats', is het gemeentebe stuur bevreesd. Zo staat in de nota bijvoorbeeld ook dat tij dens evenementen standplaat sen op de boulevard ongewenst zijn, en wil de gemeente zelfs de reclame voor evenementen uniformeren. In plaats van de eigen aankondigingen en recla meborden van organisatoren moet er een aankondigingsbord van de gemeente komen bij de diverse invalswegen. Voorhout gaat mensen die van een minimuminkomen moeten rondkomen, financi eel extra helpen. Daarvoor wordt een bedrag van 30 mille uitgetrokken. Voorhout ver wacht dat bedrag over te hou den omdat het aantal mensen dat een beroep doet op de bij stand terugloopt. Het is onder meer de be doeling dat Voorhouters, die vijf jaar onafgebroken van een minimuminkomen hebben moeten rondkomen en een beroep doen op de bijzondere bijstand, straks maximaal dui zend gulden kunnen krijgen. Op dit moment wordt bi dere bijstand uitsluiten< gekeerd in de vorm var grai renteloze lening. Voorts hoeven mensei een minimuminkomen helemaal geen gemeent ere belastingen meer te be Nu is het zo dat als iema aanmerking komt voor schelding van de gemeei ke belastingen, hij of zij nog vijf procent van de h moet betalen. Straks k< hele heffing worden ky scholden. Het collegevoorstel vanavond besproken vergadering van de comi financiën. de ed it k( V€' Raadslid Adamse mag financiën Sint Maarten beheren hillegom lieke de kwant Wilde beschuldigingen, stevige kijfpartijen. In de Hillegomse gemeenteraad kan het er fel aan toe gaan. Maar er is zeker één raadslid dat zich steevast afzij dig houdt. D66'er Theo Adamse valt niemand persoonlijk aan, verheft nooit de stem. Hij wacht stilletjes zijn beurt af. Om vervolgens beschaafd en zakelijk gehakt te maken van de nieuwste collegeplannen. Verheugd was Adamse in 1968 toen zijn achttiende ver jaardag naderde. Niet omdat hij een auto wilde, maar omdat hij lid wilde worden van D66. De politiek is hem sindsdien niet meer kwijtgeraakt. Als burgerlid van de Hillegomse raad contro leerde hij jarenlang minutieus de verrichtingen van het colle ge. En datzelfde werk verricht hij inmiddels zes jaar als raads lid. Vooral financiële rapporten kunnen zich verheugen in zijn warme belangstelling. Bij her haling wees de Hillegommer in het verleden op gebreken in be grotingen. En onlangs pleitte hij nog voor scherpere financiële controle. Adamse eet, drinkt en ademt cijfers, zo lijkt het. Vier dagen per week werkt hij als directie- accountant op het ministerie van financiën. Daarnaast heeft hij zijn eigen administratief kantoor en beheert hij de pen ningen van .de Hillegomse Stichting Werkprojecten en twee andere clubs. Als hij de getallen even zat is. kan hij zich storten op zijn taken in de on dernemingsraad van het minis terie. Of op de vele raadsstuk ken, uiteraard. „Toen ik ge vraagd werd voor mijn nieuwe baan, werd ik gewaarschuwd dat ik vijftig uur per week moest werken. Da's dan dertig minder dan nu, antwoordde ik." Adamse nam de nieuwe baan aan. In april betrekt hij samen met zijn vriendin een 'aardig huis met zwembad' op Sint Maarten en treedt hij aan als het nieuwe hoofd financiën van het eiland. „Mijn uitzending maakt deel uit van een project voor technische bijstand van Nederland aan de Antillen. Er is daar onder meer gebrek aan fi nanciële deskundigheid. Ik zal verantwoordelijkheid dragen voor de begrotingen. Daarbij zal mijn ervaring als raadslid van pas komen, want Sint Maarten is eigenlijk niet meer dan een gemeente, met 40.000 inwoners. Als je hard rijd, ben je zo aan de overkant." Op de vraag of hij verwacht op zijn nieuwe werkplek een chaos aan te treffen, lacht Adamse. „Het lijkt me niet ver standig daar uitspraken over te doen. Ik wil daar niet als betwe terige blanke aankomen, dan maak ik het mezelf lastig. Ik ga gewoon rustig proberen goede contacten te leggen en mijn werk te doen. Met kleine stapjes vooruit. Bij zijn vertrek laat Adamse al zijn (bij)banen en de Hillegom se politiek achter. Van hem geen pleidooien meer voor be bouwing van sportpark de Zan derij of een referendum over de herinrichting van het dorps- hart. „Ik had de acht jaar liever volgemaakt. Maar aan de ande re kant vraag ik me ook wel eens af wat ik nu eigenlijk doe in de gemeenteraad. We moe ten het dorp besturen, oké. Dat lukt wel. Maar we zijn tegelijk volksvertegenwoordigers. En die kant van het werk komt he lemaal niet uit de verf. Wie ver tegenwoordigen wij eigenlijk nog?" Als een ware democraat pleit Adamse voor betere contacten met de inwoners van het dorp. „Wethouders zouden op huis bezoek kunnen gaan. En je kunt ook een deel van de gelden van bijvoorbeeld openbare werken voor de buurt reserveren. Inwo ners kunnen dan zelf plannen maken. Daarmee sla je drie vliegen in één klap. Iets dat mensen zelf hebben bedacht, daar zijn ze namelijk zuinig op. Verder weet je zo als politiek dat je het geld goed besteedt én je bevordert sociale contacten in een wijk." Deze ideeën worden door het Hillegomse college nauwelijks opgepikt. Zeer tot Adamse's verdriet. Toch is hij inmiddels mild over de bestuurders die hij 1998 nog fel bekritiseerde. Hun plannen waren vaag en niet fi nancieel onderbouwd, aldus Adamse destijds. Het raadslid kon 'geen chocola maken' van het collegeprogramma. Twee jaar later zegt hij: „Het is me al lemaal best wel meegevallen. Ook wethouder Wijnker van fi nanciën doet het redelijk. Daar had ik zeker wel twijfels over, want het is natuurlijk niet zijn vak." Eén ding blijft Adamse echter steken en dat is de neiging van raad en college om in raadsels te praten. „Zowel in mijn werk als in de politiek heb ik een stelregel. Nooit mag je zeggen: ik ben de deskundige dus ik weet het allemaal wel. Je moet alles wat je doet altijd uit kun nen leggen aan een buiten staander. En dat lukt in de ge meentepolitiek natuurlijk allang niet meer." Rabobank neemt intrek in winkelpanden 'Binnenhave maruke den hollander De al weer enkele jaren leeg staande winkelpanden in het gebouw 'Binnenhove' in de Kerkstraat zijn gekocht door de Rabobank. De bank neemt er naar verwachting binnen zeven tot negen maanden haar intrek. Het huidige bankge bouw aan de Zeestraat wordt afgestoten. Het is nog niet be kend wat er met dat pand ge beurt. De winkeliers in de Kerkstraat juichen de komst van de bank toe. „We hadden wel graag winkels gewild op die plek. Maar het belangrijk ste is dat de lege panden nu eindelijk bezet worden. We zijn hier heel blij mee. Dit is een positieve impuls voor de straat", zegt voorzitter Mes man van de winkeliersvereni- Algemeen directeur T. Sel- horst van de Rabobank Noord- wijk-Noordwijkerhout is ook blij met de nieuwe locatie. Hoewel er wel wat verbouwd zal moeten worden, biedt de indeling met de verschillende winkelruimtes de mogelijkheid om het geheel nieuwe bank- concept toe te passen dat bin nen vijf jaar in alle Rabokanto- ren geïntroduceerd moet zijn. 'Geholpen zelfbediening', zo omschrijft Selhorst de nieuwe manier van werken. „Wij lo pen hiermee in Noordwijk voorop, omdat we met de nieuwe locatie nu al in de gele genheid zijn om de bank van de toekomst neer te zetten." De bank van de toekomst ziet er volgens hem heel an ders uit dan het traditionele gebouw met de vertrouwde balies, waar klanten zich bij de medewerkers melden voor alle bankhandelingen. Apparaten zijn in opmars. Bankzaken worden steeds meer via de computer en de telefoon gere geld. De gang naar de bank is niet meer nodig en dat spaart tijd. Geld opnemen gebeurt onderweg, door pinnen of chippen. De bank zelf wordt meer een adviescentrum. Met de inrichting van het nieuwe onderkomen in de Kerkstraat wordt op die veran derende rol van de bank in de samenleving ingespeeld. Er komt bijvoorbeeld een aparte financiële winkel voor per soonlijke adviezen op maat in het gebouw. Maar ook een goed geoutilleerde reiswinkel, met openingstijden die zijn af gestemd op de voorkeur van het winkelend publiek. Via de entree leidt de routing de klant als vanzelf naar een centrale ruimte, die ingedeeld wordt in verschillende zones. Belangrijk wordt de apparatenhoek voor het verrichten van allerlei geld transacties. Meerdere appara ten staan klaar voor de klant, zodat de wachttijden mini maal zijn. In een andere zone komt de klantenadviesshop. Daar kan men in een rustige sfeer met medewerkers van de bank praten. De wachtruimte krijgt een ruime, grand café-achtige allu re, met zitjes en een leestafel. Er zal een computerzone zijn, waar klanten kunnen internet ten. Selhorst: „We willen het gebouw een aantrekkelijke uit straling geven. Uitnodigend dat voor iedereen om even te lopen." Hij benadrukt dat m die moeite hebben met raten of computers zich luut geen zorgen hoev del: maken. „Het is zeker n vijst bedoeling mensen strai an hun lot over te laten. Igeïn gastvrouwen die de mrade ontvangen, uitleg gever >wei de aanwezige apparatu: m de weg wijzen. Waai- no at s gewenst zijn zij behuljo b bij het bedienen van de VC raten." oeg Volgens de directeur og i de nieuwe werkwijze ge e m volgen voor het person„V Noordwijk, in die zin i de personeelssterkte naar do wachting stabiel blijft e Eer licht in het begin ietde neemt. Wel verandert ïtste functies. „De advieskant ïze versterkt en de kwaliteit gev; dienstverlening gaat oml :r g Volgens Selhorst is la mi zocht naar andere ruimt pro dat het gebouw aan d ndei straat niet meer voldoet maatstaven van deze tij enige optie hier was vo r Di verbouwing geweest. vir dan hadden we toch n< irnic een gevel gezeten die ai mor tonisch niet meer veran )e vi is. Verhuizen lag dus ir zi voor de hand." Ie fi Is de Kerkstraat nu w van aantrekkelijke locatie vo én bank? De directeur mei ntel wel. Het winkelend pub irzit langsloopt wordt imm di< reet attent gemaakt >or diensten die de bank b c ni zal daardoor wellicht lam binnenstappen dan op nisc dige locatie. en t Le: ikeli

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14