Laatste paters weg uit Huize Beresteyn Regio Eigen douche mee Bestuurlijke chaos compleet in verzorgingshuis Rustenborch vaardigheidsritten ouderen Haarlemmertrekvaart akkoord met fietspad naar Kwaakhof ANDAG 6 MAART 2000 terwoude De grap nam 1 grotere vormen aan dan ri van Leeuwen had bedacht. 1^ beheerder van het sport- en [Ji eatlecentrum De Klaverhal in Steiwoude dacht dat zaal- -■ tballers uit Leiden zaterdag I kleine, handzame douche- JL^jne zouden meenemen om na hun wedstrijd te kunnen ^derJoe'60-ln gedachten had hij n ui voor a' 60,1 P,aatsJe gereser- d bij de ontmoetingsruimte. gebouw dus. ^laar zaterdagmiddag werd otaal verrast toen een wagen ruin v'j* meter Pa' voor t v igang van het centrum aan j londsdrafweg werd gezet. ivist niet wat ik zag. Een plete installatie." Leide- e re s Hen'< en Jo^n Po' t len er schoon genoeg van iJjjP ie hun lichamen na het zaal- iballen niet konden wassen. 5 Wwoordelijk daarvoor is de sDrc ,ne"abacterie' die de dode- iu veteranenzie^e veroor- J jin. Toen het waterleidingbe- WZHO de bacterie enkele en geleden in De Klaverhal we e^e' werden prompt de heruimten afgesloten. Natuurlijk hadden we daar t nn 'P voor"' a'dus Siebert. eist ar het 's n'et 'eul< a's ie tte zweten en je na afloop jonder de doucne kunt. Nor- blijven we hier uren aan de n bangen. Lekker wat drinken gaat0oral dollen. Zo doen we dingy achttien jaar." Of om met Leeuwen te spreken: „Het lbar$jd een rivaliteit tussen de er blsen achter de bar en de spe- Zij zijn de stadsmensen, wij plussers in Alkemade, i, Leiderdorp, Oegstgeest, •hoten en Zoeterwoude woensdag 5 april een e kans om hun rijvaardig- te laten testen. In de pingskerk aan de Van estlaan in Leiderdorp i oudere automobilisten leeld op hun kennis van ils. Bovendien krijgen zij de boeren. Ze wilden ons wel eens een lesje leren." Siebert: „Bij wijze van grap zeiden we op een gegeven mo ment dat we onze eigen douche wel zouden meenemen. Wim geloofde dat niet. Die dacht, dat het echt weer van die Leidse bluf was. Dat wilde ik niet op me laten zitten. John en ik zitten in de bouw. Via sloop- en as- bestbedrijf Van Diemen konden we wel wat regelen." Daarom werden De Klaverhal en Van Leeuwen zaterdagmid dag overvallen met een giganti sche mobiele douche. Het, kou de, water werd met de brands lang uit dat deel van de leidin gen gehaald, dat niet is besmet. Vervolgens werd het water met een geiser opgewarmd. De Zoe- terwoudenaars bedankten voor de eer. Zij waren tijdens het voetballen al afgedroogd. „Bo vendien wonen we hier om de hoek." De Leidenaars gingen echter spontaan uit de (boven) kleren, al .vonden ze het wat te ver gaan om er onder het toe ziend oog van televisie- en foto camera's een project Ié De Bus van te maken. Wim van Leeuwen speelde het spel vrolijk mee door bladen met pils aan te voeren. „Ach, er is niemand ziek geworden of aan die legionalla overleden. Dan kun je zo'n grapje natuurlijk niet maken. Nu wel." Donder dag wordt bekend of de dou ches weer legionellavrij zijn. Siebert: „Als dat niet zo is, ko men we zaterdag gewoon weer met die cfouchewagen terug." foto henk bouwman een gehoor-, reactie- en ogen- test. Daarna gaan ze de straat op en krijgen ze tips om hun rijstijl te verbeteren. Vorig jaar bestond er te wei nig belangstelling en moest van het initiatief worden afgezien. Liefhebbers kunnen kiezen voor de ochtend of de middag. Zij kunnen zich aanmelden bij J. Remmerswaal, C. de Hout manplantsoen 7, 2253 W Voor schoten. oegstgeest erna straatsma De bestuurlijke chaos in het rooms-katholieke verzorgings huis Rustenborch bereikte vori ge week een hoogtepunt. Na een jaar van interne ruzies en het verbreken van de fusie-on derhandelingen met het nabu rige verpleeghuis Van Wijcker- slooth zegde de ondernemings raad het vertrouwen in het be stuur op. Ze ziet de afgelopen periode als een 'verloren jaar' en hoopt op een snelle 'red- ding'. OR-voorzitter T. Bik is de wanhoop nabij. Ze hoopt dat het bestuur de motie ter harte neemt en aftreedt. „En dat we dan mensen kunnen vinden die ons uit de brand kunnen hel pen." Directe aanleiding voor de motie van wantrouwen is de benoeming van interim-direc teur Stuurman, per 1 maart, te gen alle adviezen in. Het be stuur hult zich tot op heden in stilzwijgen over de crisis in Rus tenborch. De problemen beginnen bij het aantreden van het huidige bestuur, begin vorig jaar. Die bestuurswisseling valt vrijwel samen met het vertrek van inte rim-directeur Horstmanshof. Zij is het die in 1998 een eerste aanzet doet om te komen tot een fusie met Van Wijcker- slooth. Die fusieplannen blijken bepalend in het ontstaan van de latere problemen. Bestuurslid J. Krom volgt Horstmanshof tijdelijk op. Het personeel is in de veronderstel ling dat hij waarneemt tot er een geschikte kandidaat is ge vonden voor een interim-direc teur. Later blijkt dat Krom al snel tot een volwaardig direc teur is benoemd: zonder dat de ondernemingsraad zich daar over heeft kunnen uitspreken. Deze heimelijke benoeming komt pas een half jaar later aan het licht. Voor die tijd, op 12 maart 1999, tekenen Krom en de di recteur van Van Wijckerslooth, J. de Soeten, een intentieverkla ring om uiterlijk eind maart 2000 te fuseren. Krom doet dat nog in de functie van bestuurs lid, maar laat na het tekenen van het papiertje meteen weten wat zijn ambities zijn. „Hoe zou je het vinden als ik die stoel straks van je overneem", zou hij tegen de directeur hebben gezegd. De verpleeghuis-direc teur reageert verrast. „Het ver velende was dat we daarvoor onderhandelden als partijen die geen persoonlijke belangen hadden bij een fusie. Ik zou april 2000 met de vut gaan en Krom had een interim-functie. Maar vanaf dat moment wist ik dat ik met iemand zat te praten die wél een persoonlijk belang had bij de fusie." Krom zelf zoekt in de zomer van 1999 de publiciteit met ver wijten aan het adres van De Soeten. Hij stelt dat de buur man zijn 'verpleegunit' inpikt. Dit zou betekenen dat Rusten borch niet kan uitbreiden en de exploitatie van het verzorgings huis in gevaar komt. De Soeten beaamt dat de verpleegunit ei genlijk bij Rustenborch hoort, maar dat Van Wijckerslooth de unit veel sneller kan realiseren. Hij ziet geen probleem, omdat er immers een fusieplan in de maak is. Tijdens de ruzie over de ver pleegunit laat Krom weten voorlopig niet meer te voelen voor een fusie, omdat hij niet kan samenwerken met De Soe ten. „Hij stelt ons telkens voor voldongen feiten", aldus de di recteur. Daarna onderneemt Rustenborch geen nieuwe po gingen meer om de voorgeno men fusie met het verpleeghuis te bewerkstelligen. Zowel de ondernemingsraad als de cliëntenraad komen er in de zomer achter dat Krom, van oorsprong register-accountant, al in maart heimelijk is be noemd tot directeur. Er is geen inspraak van het personeel ge weest, zoals die is vastgelegd in de Wet op de Ondernemingsra den. De cliëntenraad zegt het vertrouwen op in het bestuur. „We zijn gewoon bedonderd", aldus een van de leden. De ondernemingsraad wint een rechtszaak over de onjuiste benoemingsprocedure: het be stuur heeft de regels van de Wet op de Ondernemingsraden overtreden. Pikant detail is dat de voorzitter van Rustenborch zelf als rechter werkzaam is in het Haagse Paleis van Justitie. Bik: „Hij heeft ons meteen na de uitspraak laten weten dat hij niet van plan was om een nieu we benoemingsprocedure op te starten. Dus we hadden niets aan die uitspraak." Want het verzoek aan de kantonrechtër om het arbeidscontract met Krom ongeldig té verklaren wordt niet gehonoreerd. Wie zich afvraagt wat Krom, Huijgens en de andere be stuursleden drijft moet het zoe ken in hun rooms-katholieke afkomst. Alle bestuursleden staan bekend als traditionele katholieken', die zich zorgen maken over de signatuur van het verzorgingshuis. Die zou wellicht verloren gaan bij een fusie met Van Wijckerslooth, dat vroeger overigens verbon den was met Rustenborch. Het verpleeghuis vormde, tot een jaar of tien geleden, een katho liek verbond met Rustenborch in Oegstgeest en het Elisabeth Gasthuishof en Roomburgh in Leiden. Krom zoekt na de zomer zelf leden voor een nieuwe cliën tenraad en let daarbij vooral op de katholieke achtergrond van kandidaten. Op 'uitnodiging' - ook de verkiezingen verlopen niet geheel volgens de regels - aanvaardt P. Hendriks het voor zitterschap. Hij is geen bewo ner of familielid van een bewo ner, maar als misdienaar ver bonden aan het verzorgings huis. „Daar waar dat binnen mijn vermogen ligt wil ik mijn bijdrage leveren om de katho lieke identiteit van het zorgcen trum te behouden", schrijft hij in het huisblad van Rusten borch. De ondernemingsraad vindt de signatuur geen hoofdzaak. Bik: „Jammer dat het daar steeds over moet gaan. Er is nooit sprake van geweest dat wij van ons geloof af willen, maar je moet het ook niet over drijven. Van 151 bewoners zijn er maar 61 katholiek.' Hendriks legt begin maart 'om gezondheidsredenen' zijn voorzitterschap neer. Zijn ver trek valt samen met de kritiek op de plotselinge benoeming van interim-directeur Stuur man. Die benoeming volgt kort na het plotselinge, en tot op he den onopgehelderde vertrek van Krom. Stuurman is directeur van huize Roomburgh, waarmee Rustenborch per 1 april mee wil gaan samenwerken, en staat volgens de ondernemingsraad bekend als een voorstander van een 'groot, zelfstandig verzor gingshuis', zoals dat bijvoor beeld kan ontstaan door een fu sie tussen Rustenborch en Roomburgh. Dat maakt hem niet de onpartijdige interimma nager die Rustenborch zo hard nodig heeft, vindt de OR. Dat de OR uiteindelijk een motie van wantrouwen indient komt volgens Bik ook door de bótte weigering van voorzitter Huijgens om rekening te hou den met personeel en bewo ners. „Ik was en ben nooit van plan geweest om advies te vra gen aan de OR', heeft 'ie tegen ons gezegd. Nou ja, dan snap je het toch gewoon niet? Zeker niet na die rechtszaak, die we gewonnen hebben." De Soeten vergelijkt het be stuur van Rustenborch met een spookrijder. „Ze rijden de snel weg op, horen iedereen toete ren en zien iedereen ter waar schuwing de lichten aandoen. Ga terug, zegt iedereen, maar nee hoor, ze blijven gewoon doorrijden." Opgeruimd staat netjes. In Zoeterwoude zijn ze het daar heleméél niet mee eens, zeker niet als het om bommen gaat. In Leiderdorp hebben ze zo hun eigen kijk op rommel: je moet het eerst maken voor je het kan opruimen. En daar doet de gemeente dan ook haar uiterste best voor. Zoeterwoude heeft een heel origi nele manier bedacht om het Groene Hart groen te houden. De gemeente wist natuurlijk allang dat er in 1940 een blindganger op een weiland bij de Meerburgerwatering is gevallen, maar hield ogen en oren dicht. Tot zich vorig jaar iemand meldde die weliswaar niet met ei gen ogen had gezien dat het oor logstuig was gedropt, maar dat wel van 'horen zeggen' had van de eige naar van het land. En die ander had zelfs op de bom staan dansen. Dus kon Zoeterwoude er niet langer omheen om het Explosieven Oprui- mings Commando van de Konink lijke Luchtmacht in te schakelen. Dat dook allereerst in de archieven en vervolgens in d? grond. Dat wil zeggen tot zes meter, terwijl ieder een weet dat de blindganger zich zelf als een mol een weg heeft ge graven naar grotere diepten. Eerst met steun van de quicksteppende landeigenaar, vervolgens met be hulp van koeien en schapen die hier al die jaren vrolijk hebben staan stampvoeten. In theorie kan Zoeterwoude natuur lijk altijd nog verder laten zoeken, maar daar is de gemeente helemaal niet mee gediend. Je gaat immers niet de weg en het weiland plaveien voor Leiden, dat zo snel mogelijk de Grote Polder, onderdeel van het Groene Hart, wil inpikken. Daarom had Zoeterwoude met een explosief slotoffensief willen komen als de Leidenaars daadwerkelijk zouden oprukken. Nu het 'nieuws' is uitge lekt troost het dorp zich met de ge dachte, dat er nu letterlijk een bom ligt onder de annexatieplannen van Leiden. Bende „De gemeente Leiderdorp maakt voortaan korte metten met het afval dat in de buurt van wijkcontainers slingert." Eerste zin van een gemeentelijk persbericht. Da's stevige taal. Dat zien we graag: een plaatselijke over heid die korte metten maakt. Slag vaardig optreedt. De handen uit de mouwen steekt. Die handen horen in dit geval bij C. Nagtegaal, containermedewerker van de afdeling Uitvoering Openba re Ruimte. Aardige man, zo te zien op de bijgeleverde foto. Grijzende slapen, stevige gemeentepet, snor. Als u hem met z'n speciale nieuwe gemeenteauto door uw straat ziet rijden moet u absoluut even naar hem zwaaien. Beter: biedt hem een kopje koffie aan. Heeft de goede man wel verdiend. Vraag hem dan meteen even hoe veel uur per week hij hier nou mee kwijt is. En hoeveel die nieuwe auto heeft gekost. En wat er zoal aan benzine ingaat. Wij van Randver schijnselen weten al dat het ant woord op de eerste vraag 36 uur is, en op de tweede 45.000 gulden. Maar het is misschien beter als u het uit de eerste hand heeft. Een lief prijsje. Maar wat zou het. Er „Rotgezicht hè", roept de te lefoniste van Mariënhaven meteen. Onderwerp van ge sprek: de zendmast van Dutchtone op het dak van het Warmondse huis voor psy- chogeriatrie. Zeer onlangs hadden we een foto in de krant van zo'n zelfde zend mast, op hetzelfde dak, maar dan van concurrent Libertel. Die vindt iedereen, van de te lefoniste tot de monumenten commissie aan toe, wél hart stikke mooi. Omdat hij is weggewerkt in een lief toren tje. Een eindje verder op dat zelfde dak staat dus die van die andere telefoonmaat schappij. Open en bloot in al zijn metalen afzichtelijkheid. Hoe zit dat? Adjunct-direc teur Seijsener legt uit. „Dat deel van het gebouw is geen monument. En wij hebben er toestemming voor gegeven, want ja, de budgetten in de gezondheidszorg worden steeds krapper." Zevenen- halfduizend per jaar krijgt het tehuis van Dutchtone. Dui zend gulden minder dan van Libertel, maar ach, alle beet jes helpen. Maar vind Seijse ner het zelf ook geen rotge zicht? „Neu. Ik vind het niet storend." foto hielco kui pers is in ieder geval weer 's een pro bleem opgelost in Leiderdorp. Goeie beurt dus, van de gemeente. Want ach, iedereen is immers al lang weer vergeten hoe het komt dat het zo'n bende is rond die wijk containers? (Dat de gemeente de in- gooi-gaten zo klein had gemaakt dat er geen vuilniszakken in passen?) „Met de aanschaf van de auto geeft de gemeente burgers overigens geen vrijbrief om er een bende van te maken", eindigt het persbericht. Maar wie maakt er nou eigenlijk echt een zooitje van? JAN PREENEN AFKE VAN DER TOOLEN foto hielco kuipers Huize Beresteyn aan de Voorschotense Leidseweg. 'Onderhoud is niet meer op te brengen Huize Beresteyn aan de Leidseweg in Voorschoten gaat in de verkoop. De vier paters Montfortanen die nog op het landgoed wonen zijn niet meer in staat het hoofdge bouw en de bijgebouwen goed te onderhouden. Met het vertrek van de paters verdwijnt ook het rusthuis dat in Beresteyn is ondergebracht. In twee paviljoens kunnen mensen weer op adem komen, bijvoorbeeld na een ope ratie. „Ziekenhuizen uit de hele regio verwijzen patiën ten hierheen", zegt pater Keunen. „Voor hen zal er nu niks meer zijn." VOORSCHOTEN Pater Keunen verwacht dat Huize Beresteyn in de loop van volgend jaar leegkomt. De pa ters verhuizen dan naar andere kloosters van de Montfortanen in Nederland. Die zijn onder meer te vinden in Oirschot en Nijmegen. Volgens Keunen leeft 'sinds ruim een jaar' de wens bij de huidige bewoners om Huize Beresteyn van de hand te doen. Nu is de knoop doorgehakt. „Het is niet anders", stelt hij nuchter vast. „Het is zo'n groot gebouw. Het is niet op te bren gen om alles behoorlijk te on derhouden. Ook financieel niet." Het is geen makkelijke beslissing geweest, laat Keunen doorschemeren. „Sommigen zitten hier meer dan 25 jaar. Er ligt toch een stukje van je le ven." Ook de Bond zonder Naam, die haar hoofdkantoor heeft op het landgoed, moet een ander onderkomen zoeken. Daar is genoeg tijd voor: het huurcon tract loopt tot volgend jaar au gustus. De Bond - die zich inzet voor de bevordering van de naastenliefde - wil graag in deze regio bliiven, vertelt directeur J. Diependaal: „We zijn een klein bureau met vier mensen, waar van er twee in Voorschoten wo nen, een in Rijswijk en een in Zoetermeer." Het nieuws kwam voor Die pendaal niet als verrassing. „Ik zit hier twee jaar en heb in die tijd het aantal bewoners zien teruglopen van tien naar vier. Gelukkig niet allemaal door overlijden overigens. Het was dus duidelijk dat we op termijn zouden moeten verkassen. Niet naar een dure toplocatie, want we zijn natuurlijk wel een beet je een stoffige club. Hoewel we bezig zijn ons imago wat te ver anderen." Op Beresteyn repeteert ook het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble. „Het is voor ons heel erg jammer", zegt de voorzitter van het koor. „We hadden de beschikking over een ideale ruimte: een vrij staande kapel die nauwelijks werd gebruikt." Een alternatief heeft het koor nog niet. „We hebben wel een paar tips ge had, onder meer over het ande re klooster in Voorschoten, Bij dorp. Daar gaan we de komen de tijd achteraan." Het oudste deel van Huize Beresteyn, dat is genoemd naar de toenmalige Haagse eigenaar, dateert uit 1830. Sinds 1893 deed het pand onder meer dienst als kostschool. In 1954 kwam het landgoed in handen van de Montfortanen die er een priesteropleiding en een kloos ter vestigden. Bij gebrek aan studenten stopten de Montfor tanen in 1984 met de opleiding. Daarna richtten de paters zich op het rusthuis. Vier bewoners van de Haarlem mertrekvaart zijn bereid grond te ruilen, te kopen of te verko pen om de aanleg van een nieuw fietspad mogelijk te ma ken. Het gaat om een fietspad naar het nieuw te bouwen Oegstgeestse wijkje De Kwaak hof, een deel van Poelgeest waar ongeveer vijftig huizen ko men. De eigenaar van Haarlem mertrekvaart 3 moet voor het fietspad zijn garage opofferen. Hij mag op kosten van de ge meente elders een nieuwe neerzetten, omdat anders de aanleg van het fietspad in ge vaar zou komen. Het afbreken van de oude garage en het neerzetten van een nieuwe kost de gemeente ruim 8000 gulden. Een grondruil maakt de trans actie compleet. Aan de eigenaren van Haar lemmertrekvaart 4, 5 en 6 ver koopt de gemeente in totaal bij na 190 vierkante meter grond. Daarmee kunnen ze de tuinen vergroten en kan een betere en heldere erfscheiding tussen de huizen aan de Haarlemmer- trekvaart en de nieuwbouw in de Kwaakhof worden gemaakt. De grondverkoop levert Oegstgeest in totaal 36.225 gul den op. Dat is te weinig om de kosten te kunnen betalen. De gemeente betaalt, naast de nieuwe garage van 8000 gulden, alle notariële kosten van ruim 12.000 gulden en een aanzien lijk deel van de nieuwe erf scheiding om een goede aan sluiting te maken tussen de be staande achtertuinen en het bouwplan Kwaakhof. In totaal 37.000 gulden. De bijna 20.000 gulden die de gemeente op de grondtransacties moet toeleg gen, wordt betaald uit hogere verkoopprijzen voor de huizen in de Kwaakhof. Het autoverkeer moet de Kwaakhof via de nog aan te leg gen Lange Voort-brug in en uit. Colden Delicious

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13