Bibliotheek Rolduc wordt 115.000 boeken rijke Pinksterkerk^ halen band aai 'Curie boos om incidenten onder raam Vaticaaii Hervormde Gemeente viert eeuwfeest met ouderwetse dienst Geloof Samenleving Eerste karakteristieke hindoetempel geopend dl MAANDAG 6 MAART 2000 ND VANDAAG 6 MAART Twee jonge vrouwen die rond het jaar 200 na Christus op een vreselijke manier de martel dood vonden, krijgen vandaag hun eerbetoon. Ze heetten Perpetua en Felicitas en leefden in Carthago onder het bewind van keizer Septimius Severus. De keizer had het christendom verboden en gooide onge- hoorzamen zonder pardon voor de leeuwen. De edel- vrouw Perpetua wilde desondanks samen met haar slavin Felicitas tot de christengemeenschap behoren. Dat pikte de keizer niet. Hij liet hen opsluiten. Nu had Perpetua pas een kindje gekregen. Daarom nam de vader van Perpetua haar kindje mee op bezoek in de gevangenis om het hart van zijn dochter te doen smelten. Ze bleef echter bij haar geloof. Toen bleek dat de leeuwen haar niet lustten werd ze samen met haar slavin onthoofd. Ze werden beide hei lig verklaard. Simonis: Danneels goede opvolger paus Hilversum Kardinaal Simonis vindt de Belgische kardinaal Danneels een goede kandidaat om paus Johannes Paulus 11 op te volgen. Hij zei dat in het VARA-programma De show van je leven. Danneels, aartsbisschop van Mechelen-Brussel, is vol gens hem 'een man met heel veel gaven'. Op de vraag of Simo nis zichzelf ziet als een geschikte pauskandidaat, zei hij: ,,Oh, nee maakt u zich niet ongerust". De 68-jarige aartsbisschop van Utrecht behoort wel tot de kardinalen die mogen deelnemen aan het geheime conclaaf dat de opvolger van Johannes Paulus II kiest. Simonis vindt het ook best als er een paus met een don kere huidskleur komt. „Als het een goede kandidaat is, waarom niet", zei hij. Het zou de eerste zwarte paus in de geschiedenis van de Rooms-Katholieke Kerk zijn. Dertig Brazilianen zalig verklaard Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft zondag dertig Bra zilianen zalig verklaard. De priesters Andres de Soveral en Am- brosio Ferro en 28 leken zouden volgens rooms-katholieke bronnen in 1645 wegens hun geloof door het Nederlandse kolo niale bewind in de Braziliaanse staat Rio Grande zijn gedood. De dertig Brazilianen zijn de eersten uit dat land die zalig zijn verklaard. De paus heeft verder nog veertien martelaren zalig verklaard, afkomstig uit de Filippijnen, Vietnam, Thailand, Po len en Spanje. Daarmee is het aantal zaligen onder het ruim 21 jaar durende pontificaat van Johannes Paulus II op 982 geko men. Ook heeft hij 253 priesters, religieuzen en leken heilig ver klaard. Daarmee is de Poolse paus veruit koploper in het aantal zalig- en heiligverklaringen. westerbork cpd De vrouwelijke dominee kon de kansel niet op en de vrouwelij ke kerkenraadsleden konden niet in de kerkenraadsbank. Zondag werd de dienst in de hervormde kerk van Wester- bork in zeventiende-eeuwse stijl gehouden. Dat gebeurde ter gelegenheid van het vier honderdjarig bestaan van de Hervormde Gemeente. Dominee Neeltje Reijnders moest net als alle andere wou wen plaatsnemen aan de koude noordkant van de kerk. De vrouwen en kinderen waren via de zij-ingang de kerk binnenge gaan. De hoofdingang was be stemd voor de mannen, die aan de warme zuidkant van de kerk een plaats kregen. De vervanger van Reijnders, dominee Arie Poortman, deed de predikatie. Hij was helemaal in zeventiendeeeuwse kledij ge stoken, net als de mannenbroe ders van de kerkenraad en nog eens 35 gemeenteleden die voor in de kerk zaten. Aanvan kelijk wilde de voorbereidings commissie alle gemeenteleden passende kleding geven, maar Waarde nieuwe collectie 3,8 miljoen gulden roermond gpd De UTP-bibliotheek is door de presi dent van het curatorium van de UTP (Universiteit voor Theologie en Pasto raat), Gait Groot Zevert van de paters van de Heilige Harten, overgedragen aan de bisschop van Roermond, mgr. Frans Wiertz. Het betreft 115.000 ban den met een boekhoudkundige waar de van 3,8 miljoen gulden. Het bisdom Roermond is in gesprek met Fontys Hogescholen in Sittard om te komen tot een gezamenlijke oplei ding van pastorale werkers. Óp de ho geschool in Sittard worden alleen cate cheten opgeleid en het bisdom Roer mond is het enige diocees in de Ne derlandse kerkprovincie dat geen pas torale werkers in dienst heeft. „In dat licht is de bibliotheek van de UTP een belangrijke aanvulling op de biblio theek van Rolduc", vindt de theoloog Johan van Wijngaarden (43), die tot 1 januari bibliothecaris was van de UTP in Heerlen. Deze is met ingang van het nieuwe academisch jaar in de theolo gische faculteit van de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen opgegaan. „De bibliotheek van Rolduc bevat voorna melijk filosofische en theologische werken in de Thomistische traditie, terwijl de bibliotheek van de UTP voornamelijk werken bevat waarin de theologie in relatie tot de mensweten schappen is gebracht." De bibliotheek werd opgebouwd door het bisdom Roermond, de Socië teit van Afrikaanse Missiën, de paters van de Heilige Harten en de paters re demptoristen, die in 1966 besloten om om hun priesteropleidingen samen te brengen in een studiecentrum op de Molenberg te Heerlen, de zogenoemde Hogeschool voor Theologie en Pasto raat (HTP), later herdoopt in Universi teit voor Theologie en Pastoraat (UTP). In 1972 besloot het curatorium, in samenspraak met het bisdom, om de totale collectie in eigendom te verwer ven. Zij werd aangevuld met eigentijd se catechetische en liturgische werken, die op Rolduc werden geweerd. Mgr. Gijsen moest niets van ervaringscate chese hebben. 'Heel bijzonder' in de UTP-biblio theek is volgens Van Wijngaarden de zogenoemde 'catacombencollectie'. Het betreft een acht- tot negenhon derd banden tellende verzameling boeken over christelijke archeologie, die een particuliere stichting uit Val kenburg eens in mergelgrotten her- Het oudste boek is 'Exercitia alia B.P. Ignatii'; vertaald 'De g( ke oefeningen van de H. Ig „Het is een pocket uit 1610, wG« ik tijdens rondleidingen aantooi de pocketuitgave niet iets van d is. Alleen waren de pockets beter bestand tegen de tand dan de pockets van nu." Een co sie onder voorzitterschap vai Gait Groot Zevert zal erop toe; de integratie van beide biblio naar behoren geschiedt en dat toraal theologische collectie up te blijft. Mgr. Wiertz heeft week geïnstalleerd. dat bleek een te kostbare zaak. Poortman had zich verheugd op ouderwets bulderen. De mi crofoon moest echter aan, an ders hadden de thuiszittende kerkleden niets aan de kerktele foon. Zijn preek was eigentijds. „Het moet geen theaterstuk worden", aldus Ally Dijkstra van de voorbereidingscommis sie. Er waren meer concessies ge daan, vertelde Poortman aan het begin van zijn preek. Aller eerst hadden de kerkgangers moeten staan, omdat er vier eeuwen terug geen stoelen wa ren. En daarnaast had zijn preek een uur moeten duren. Poortman sprak na pakweg een kwartier al het 'amen' uit. De samenzang gebeurde zonder orgelbegeleiding, maar onder leiding van voorzanger Eeltje Geugies, die iedere regel eerst slepend voor zong. Indertijd konden veel mensen immers niet lezen. Ook was hij voorle zer van onder meer de tien ge boden in de oude vertaling: 'Gy en suit niet begeere uws naes- ten wijf. In de collectezakken moest overigens gewoon he dendaags geld worden gestopt. Amsterdam De eerste karakteristieke hindoestaanse tempel in Ne derland is zaterdag in Amsterdam geopend. De Radha Krishna-man- dir is een mooie tempel opgetrokken uit frisse, blauwe stenen met sprookjesachtige koepels op het dak, zei wethouder Postma van cul tuur en welzijn in het stadsdeel Osdorp. De opening vond plaats op de dag waarop dit jaar de Maha Shrivatri, de nacht van de Grote Shiva, wordt gevierd. De jaarlijks terugkerende festiviteiten ter ere van god Shiva duurden in de nieuwe tempel tot zondagmorgen zes uur. De totale hindoestaanse bevolking van Nederland bedraagt ongeveer 75.000 personen, voornamelijk afkomstig uit Suriname en India. In Amsterdam wonen ongeveer 10.000 hindoes van de Sanatan Dharm- richting. Van hen is 10 procent aangesloten bij de stichting Shri Sana tan Dharm Amsterdam, die de tempel heeft laten bouwen. Deze stich ting wil het cultureel en religieus besef bij de hindoes in Nederland bevorderen en de Nederlandse samenleving bekendmaken met de hindoeleefwijze. Daarin spelen kalmte, rust en een evenwicht van geest en lichaam een grote rol. Door yoga, bidden en het reciteren uit de heilige schriften kan een mens zijn einddoel, Moksha (verlossing), bereiken. Hindoeïsme staat voor harmonie in de samenleving, zei Postma. Het hindoeïsme is er voor iedereen. De deuren van deze tempel staan dan ook open voor de hele multiculturele samenleving. Zij zei ervan over tuigd te zijn dat de aanwezigheid van de tempel gunstig is voor het stadsdeel Osdorp. Het interieur is verrijkt met voor het hindoeïsme kenmerkende beel den, waaronder het gezin Shiva, uitgebeeld in vijf beelden. God Krishna en Radha zijn geflankeerd door Doerga Mata, Vishnu, Laxma en Shiiv. Ook god Ganesha, volgens de Vedische wijsheid de god die het dichtst bij de mensheid staat, ontbreekt niet. De bouw van de tempel, die ruim zeven maanden heeft geduurd, heeft ongeveer een miljoen gulden gekost. foto gpd 'We willen het idee eerst laten rijpen' De Broederschap van Pinkster gemeenten en de Volle Evange lie Gemeenten in Nederland (VEGN) willen in de komende tijd hun onderlinge band verder aanhalen. Het is de bedoeling dat de plaatselijke gemeenten van de twee koepels meer geza menlijke activiteiten gaan on dernemen. Verder willen de partners op regionaal niveau hun organisaties in elkaar schuiven. Het einddoel van de samen werking is een volledige fusie, zei algemeen secretaris H. Zeg- waart van de Broederschap gis teren. Maar de Broederschap en de VEGN waken er volgens hem voor een verenigingspro ces te forceren. „Veel mensen zouden het wenselijk vinden als we volledig in elkaar opgaan. Maar we willen dat idee eerst laten rijpen." De twee pinksterkerken spie gelen zich niet aan het Samen- op-Wegproces van hervorm den, gereformeerden en luthe ranen, benadrukte secretaris Zegwaart. Die drie kerken heb ben al een groot landelijk be stuursapparaat opgezet, terwijl het definitieve besluit tot ver eniging nog niet is genomen. Bij de Broederschap en de VE GN zal een gezamenlijk lande lijk dienstencentrum volgens Zegwaart de laatste stap in het fusieproces zijn. Het vereni gingsproces moet van onderop groeien. Tot de voorzichtige stappen in de samera orei behoort de uitgave van at h zamenlijk adressenbof jn jj plaatselijke contacten m tenj vorderen. Verder stelt d »est derschap de besturen v werkorganisaties open den van de VEGN. Zo de besturen van de tl nom sche opleiding van de P een gemeenten in Lunteren de jeugdorganisatie Broederschap inmiddel ft ht uit kringen van de Voll 1S he gelie Gemeenten. De gesprekken tusL de Broederschap en de VE gonnen in 1997. jaar bezegelden de twi idtc %ini£ 1 iche Goc rhoi sterkerken hun verlang 10m samenwerking in een verklaring. Die noemt waarden voor 'zo groot ke integratie' onder mei var eenstemming over het en behoud van plurifirjeo' en van de zelfstandigh dat de plaatselijke gemeente da De Broederschap vai stergemeenten, opgeri 1952, telt 59 gemeenten totaal ruim 9000 leden. GN ontstond in 1978 uit sie tussen de Volle E\ Gemeenschap en de van Volle Evangelie G ten. De 43 aangeslot meenten tellen in tot; 6000 leden. Beide kerket grote nadruk op een be; loof, dat tot uiting kom prijzing, intensief geb genb< bedsgenezing en tongen Tel N anci nbo e H< Idi C at J Dagboek Eichmann meldt Vaticaans protest tegen deportatie joden jeruzalem anp Het Vaticaan heeft in oktober 1943 heftig gepro testeerd tegen de arrestatie van Italiaanse joden door de Duitse bezetter. Dat stelt althans nazi kopstuk Adolf Eichmann in zijn onlangs vrijgege ven dagboek. Vooral het feit dat de arrestaties plaats vonden 'onder de ramen van het Vaticaan' wekte de woede van de curie. Eichmann, bij de Sicherheitsdienst verant woordelijk voor de deportatie van joden uit de bezette gebieden, maakt melding van een brief die bisschop Hudal namens het Vaticaan schreef aan generaal Stahel, bevelhebber van de Duitse troepen in Rome. „De Kerk protesteerde heftig tegen de arrestatie van joden met de Italiaanse nationaliteit en verzocht die acties in heel Rome en omgeving onmiddellijk te beëindigen", schrijft Eichmann. Het Vaticaan dreigde volgens Eichmann met een openlijk protest van paus Pius XII. „De curie was in het bijzonder boos omdat deze incidenten praktisch onder de ramen van het Vaticaan plaatsvonden." Ondanks het protest van de RK- Kerk gaf de fascistische Italiaanse regering juist in die tijd opdracht tot de deportatie van alle Ita liaanse joden naar de concentratiekampen. Van verschillende kanten is de RK-Kerk, en met name oorlogspaus Pius XII, ervan beschuldigd te weinig tegen de jodenvervolging door de nazi's te hebben gedaan. De jongste aanval kwam eind vorig jaar van de Britse historicus John Comwell. Pius XII was volgens hem een groot bewonderaar van de Duitsers ideeën. Eichmann schreef zijn bijna 1200 lende dagboek tijdens zijn gevangensch; raël voorafgaand aan zijn executie in 196 raëlische justitie besloot zondag de openbaar te maken. Ze zullen dienen ali* stuk in een smaadproces dat de Britse h David Irving, die de massale jodenven ,m' door de nazi's ontkent, heeft aangespai gen de Amerikaanse historica Deborah U WEEROVERZICHT BUITENLAND IP I a Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Finland: In de loop van maandag vanuit het westen sneeuw, in het zuid westen en zuiden overgaand in regen. Veel wind. Dinsdag wat droger. Temperatuur in het zui den oplopend tot 4 graden. In het noorden lichte tot matige vorst. Denemarken: Veel wind, wolken en regen. Tem peratuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In het zuiden eerst nog droog en in Zuidoost-Engeland nu en dan zon. Maxima oplopend naar ongeveer 13 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. In de Ardennen kans op mist. Maxima oplopend naar 10, in de Ardennen naar ongeveer 5 gra den. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en tamelijk veel zon. Maxi ma oplopend naar ongeveer 11 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en veel zon, maar langs de Middellandse Zeekust kans op enkele wolkenvelden. Maxima oplopend naar 11 tot 16 graden. Spanje: In het oosten en zuiden nu en dan wolkenvelden maar waar schijnlijk droog. In de Straat van Gibraltar een stevige oostenwind. Verder veel zon. Maxima van cir ca 16 graden in het noorden en oosten tot 25 in Andalusie. Portugal: Droog en op de meeste plaatsen flink wat zon. Maxima ongeveer 21 graden, langs de westkust bij wind van zee minder warm. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog weer met afwisselend zon en wolkenvelden. Maxima onge veer 17 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon maar in het zuiden ook kans op een re gen- of onweersbui. Verder ook een stevige oostelijke wind met vooral in het zuiden kans op stof- en zandverstuivingen. Maxima tussen 25 en 33 graden. Tunesië: Vooral aan zee nu en dan wolken velden, maar droog. Verder ook zonnige perioden. Maxima rond 18 graden, verder landinwaarts hogere temperaturen. Madeira: Geregeld zon maar ook kans op een regen- of onweersbui en een harde noordoostenwind. Maxima tegen de 20 graden. Canarische Eilanden: Vrij zonnig, maar ook kans op een regen- of onweersbui. Plaatselijk veel wind en kans op zichtver- mindering door stof of zand. Maxima tussen 25 en 32 graden. Duitsland: In het noorden winderig, bewolkt en af en toe wat regen. Elders droog en in het zuiden rustig en vrij zonnig. Maxima oplopend naar 10 graden. Oostenrijk: Droog en flink wat zon. Maxima oplopend tot ongeveer 8 graden. Zwitserland: Droog en vooral maandag veel zon. Maxima rond 10 graden. Tsjechië en Slowakije: Droog en af en toe zon, maar in de bergen in het noorden wolken velden en kans op wat sneeuw, later ook regen. Maxima in het laagland oplopend tot ongeveer 8 graden. Hongarije: Droog en veel zon. Maxima oplo pend tot ongeveer 9 graden. Italië: Rustig en droog weer met zowel zon als wolkenvelden. Maxima rond 12 graden, op Sicilië wat zachter. Corsica en Sardinië: Rustig en droog weer met zowel zon als wolkenvelden. Maxima rond 16 graden. Griekenland en Kreta: Maandagnacht in het noordoos ten kans op sneeuw. Verder zon nige perioden, maar vooral op het zuidelijk deel van de Egeische Zee en Noord-Kreta wolkenvelden en kans op een buitje. Maxima rond 10 graden, in het noorden maandag kouder. Malta: Droog, zonnige perioden en een verder afnemende wind. Maxima rond 16 graden. Turkije en Cyprus: Maandag in Noordwest-Turkije kans op sneeuw. In Zuid-Turkije en dinsdag ook nog op Cyprus re gen of onweer. Verder vanuit het westen opklaringen en een ijs koude noordenwind. Maxima da lend naar 4 graden in het westen en 10 op Cyprus. DINSDAG 7 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07 12 Zon onder 18.29 Maan op 08 06 Maan onder20.00 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.35 16.47 04.08 16.20 Laag 00.05 12.35 23.46 12.16 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 3 -1 -oo 28 15 o.o 22 10 0.0 bewolkt onweer W warmtefront regen qsm sneeuw V koufront Ate opklaringen hagel lagedruk - mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 ftecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel adjunct L F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk. chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53171 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTII Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die oi n machtiging vei ;Ch t£ IS on HI ill), open zo'n het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER POST )r abonnementen die per post (bi' worden verzonden geldt een toeslag egjQ "nH;,n ns V£ LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 'Uder Voor mensen die moeilijk lezen, sl ;en hebben of blind zijn (of een andeg leeshandicap hebben), is n het regionale nieuws uit het l 1 Dagblad op geluidscassette besch rabai informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuuf eiro noj van ilunii zijn ie ho ikscl K E N H U I Z 2 -3 10 New Orleans s. 0 21 11 0.0 lew York half bew. -1 0.0 -2 0.0 -2 0.0 Bangkok Buenos Aires Casablanca 0.0 Los Angeles half br ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17 00 u. (uitgezonden feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Vi Wi' d ibcL. ;en t ïoen korr neer F Scl buitc is 00 inbu om u 2 ul late de lor. A kon" (raaf. Brabc :eftd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10