Pinochet: meedogenloos in missie tegen communisme Toelichting Straw inzake besluit Augusto Pinochet Buitenland fERDAG 4 MAART 2000 it U d De Chileense president Allende (rechts) en zijn legerchef Pinochet samen op de foto. Enkele dagen later zou Pinochet hardhandig de macht van Allende overnemen. archieffoto reuters Tijdens de coup van generaal Pinochet werd het presidentiële paleis gebombardeerd. De socialistische president Allende bevond zich in dit paleis, waar hij volgens de coupplegers zelf moord heeft gepleegd. archieffoto reuters SANTIAGO AP De bevolking van Chili had de marxist Salvador Allende als pre sident gekozen, maar kreeg Au- gusto Pinochet. Sinds zijn bloe dige staatsgreep tegen Allende op 11 september 1973 bleef de sluwe en strijdbare generaal maar liefst 25 jaar het toneel be heersen - ruim zestien jaar als president, daarna als legerleider. Toen hij de laatste functie in 1998 moest opgeven, betekende dat nog niet het einde van zijn politieke leven. Voordat hij het presidentschap opgaf, had hij een grondwet doorgevoerd die bepaalde dat hij na zijn periode als legerleider voor de rest van zijn leven in de senaat kon bij ven zitten. De parlementaire onschendbaar heid die deze troef hem oplever de, leek Pinochet aanvankelijk af doende te beschermen tegen po gingen hem aansprakelijk te stel len voor de schendingen van mensenrechten die onder zijn di recte verantwoordelijkheid waren gepleegd. Maar de geschiedenis haalde hem in toen hij in oktober 1998 naar Londen ging voor een operatie. Hij werd aangehouden op verzoek van een Spaanse rech ter die hem uit naam van zijn slachtoffers wilde berechten. De arrestatie moet een klap zijn ge weest voor de generaal, die ge wend is bevelen uit te delen en gehoorzaamd te worden. „In dit land beweegt nog geen blad als ik het niet in beweging zet", zei hij ooit. Pogingen van de Chileense bur gerregering om hem vrij te krijgen mislukten en Pinochet werd ge dwongen een taaie strijd te begin nen tegen zijn uitlevering aan Spanje. De regering zei dat het haar niet zozeer om de persoon van Pinochet te doen was, maar dat Chili's juridische soevereini teit in het geding was. Pinochet zelf bleef ook na zijn arrestatie de arrogante generaal. Nadat hem door de Britse rechter was Uitge legd hoe hij er juridisch voorstond was zijn enige commentaar dat hij de autoriteit van de rechter niet erkende. Deze berustte alleen 'bij de rechters van mijn land'. De aanhouding van Pinochet zet te diens voor- en tegenstanders in Chili tegen elkaar op en leidde tot langdurig internationaal getouw trek. Uiteindelijk hakte de Britse minister van binnenlandse zaken Straw de knoop door. Op basis van een medisch rapport dat Pi nochet als min of meer dement bestempelde, besloot hij definitief dat Pinochet niet zou worden uit geleverd aan Spanje. Dezelfde dag nog keerde de generaal terug naar Chili. Pinochet heeft zijn autoritaire be wind altijd verdedigd als een buf fer tegen het communisme en toen deze ideologie ten val kwam, eiste hij een deel van de eer op. Ondanks zijn stevige greep op de macht kon hij niet voorkomen dat Chili meeging in de democratise ringsgolf die in de jaren tachtig veel Latijns-Amerikaanse landen uit de handen van de militairen bevrijdde. In oktober 1988 verloor hij een referendum waarmee hij probeerde zijn presidentschap te rekken tot 1997. Hij zag zich ge dwongen verkiezingen uit te schrijven en deze werden in de cember 1989 gewonnen door Pa tricio Aylwin, een christen-demo craat die werd gesteund door een centrumlinkse coalitie. Op 11 maart 1990 droeg Pinochet het presidentschap over aan Aylwin. Hij bleef echter aan als legerleider en een clausule in de grondwet verbood Aylwin hem te ontslaan. Aanvankelijk veroorzaakte dat in Chili de nodige spanningen, maar mettertijd nam de kritiek af. Zelfs Pinochets tegenstanders moesten toegeven, zij het ongaarne, dat zijn aanblijven waarschijnlijk een stabiliserende invloed had op de prille democratie. Chili bleef in ie der geval gespaard voor militaire opstanden zoals die in het buur land Argentinië nu en dan de kop opstaken nadat daar een burger regering was weergekeerd. Aylwin gaf toe dat hij aan Pinochet als le gerleider 'gewend was geraakt' nu deze zich beperkte tot een 'zuiver militaire rol'. Binnen die rol aar zelde Pinochet overigens niet zijn spierballen te laten zien. Toen hij vond dat de media te ver gingen bij hun verslaggeving van rechts zaken tegen militairen die werden verdacht van schendingen van de mensenrechten, bracht hij het voltallige leger in staat van paraat heid. Bij een andere gelegenheid liet hij commando's in gevechts- kleding aantreden bij het militaire hoofdkwartier, aan de overkant van het presidentieel paleis. Augusto Jose Ramon Pinochet Ugarte is op 25 november 1915 geboren in de centraal gelegen havenstad Valparaiso, als een van de drie kinderen van een douane beambte. Zijn vader wilde dat hij medicijnen zou gaan studeren, maar hij trad toe tot de militaire academie, na eerst tweemaal te zijn afgewezen wegens lichamelij ke zwakte. In het leger ontwikkel de hij al snel zijn robuuste gestal te. Volgens een autobiografie uit 1980 raakte Pinochet overtuigd van het marxistische gevaar toen hij in 1948 commandant was van een kamp voor communistische ge vangenen. Maar toen de zichzelf marxist noemde Allende in 1970 tot president werd gekozen, bleef hij deze aanvankelijk trouw. In augustus 1973, negentien dagen voor de staatsgreep, benoemde Allende Pinochet tot legerleider. Pinochet beweerde dat hij de staatsgreep lang van tevoren had gepland, maar andere militairen zeggen dat hij zich pas op het laatste moment uit opportunisti sche overwegingen bij de coup plegers had aangesloten. Maar hij nam wel de leiding en gaf Allende geen enkele kans. „On voorwaardelijke overgave, on voorwaardelijke overgave", hoor je hem roepen op een opname van het militaire radioverkeer tij dens de coup, wanneer een on dergeschikte meldt dat Allende wil onderhandelen. Op de band is ook te horen dat hij toestemming geeft een vliegtuig gereed te ma ken om Allende naar het buiten land te brengen. Dan voegt hij er lachend aan toe: „En dat vliegtuig stort neer...." Allende stierf op de dag van de staatsgreep in het presidentiële Monedapaleis. Volgens de coup plegers had hij zich door het hoofd geschoten en familieleden en medewerkers van Allende heb ben die versie van de gebeurtenis sen uiteindelijk niet tegengespro ken. Aanvankelijk was er bij de bevol king begrip voor de staatsgreep vanwege de sociale en economi sche chaos onder Allende, die deels was veroorzaakt door een geheime destabiliseringscampag- ne van de Amerikaanse geheime dienst CIA. Men verwachtte dat Pinochet hooguit een paar jaar zou aanblijven en zelf zei hij te zullen blijven 'zolang de omstan digheden dat vereisen'. Maar al snel stuurde hij het parlement naar huis, verbood hij politieke activiteiten en begon hij een har de campagne tegen iedereen die voor links werd aangezien. Ruim drieduizend mensen werden door het regime vermoord, meer dan duizend mensen verdwenen spoorloos en duizenden anderen werden gearresteerd, gemarteld of gedwongen het land te ontvluch ten. Pinochet lanceerde een radicaal liberale markteconomie. In com binatie met veel buitenlandse le ningen en een overgewaardeerde peso leidde dit beleid aan het be gin van de jaren tachtig tot een fi nanciële ineenstorting en onge kende werkloosheid. De Chilenen gingen voor het eerst de straat op om openlijk tegen het regime te demonstreren en het militaire re gime wankelde. Pinochet stuurde het leger de straat op, dat honder den mensen doodschoot. Met een combinatie van harde repressie en economische beleidswijzigin gen wist hij zijn greep op de macht te behouden. In de laatste jaren van zijn regering kreeg hij zelfs internationale lof toege zwaaid voor de gestage groei en economische stabiliteit die hij had weten te bereiken. Aylwin nam dat beleid bijna onveranderd over en Aylwins opvolger Eduardo Frei zette het voort. Toen Pinochet tachtig werd, orga niseerden rechtse politici en vroe gere medewerkers overal in het land banketten om de generaal eer te bewijzen. Pinochet liet zich hier en daar zien en maakte een ding heel duidelijk: hij dacht er niet aan om van het politieke to neel te verdwijnen. Met zijn raspende stem en volkse toon was Pinochet een dankbare inspiratiebron voor komieken, maar gaf hij ook dikwijls aanstoot. Meer dan eens zag Aylwin zich ge noodzaakt de generaal op het matje te roepen. Zo maakte Pino chet het Duitse leger eens uit voor een stelletje 'marihuanarokers, homo's en langharige vakbonds activisten'. En zelfs zijn politieke vrienden konden geen waardering opbrengen voor zijn opmerking dat de vondst van lijkkisten met de resten van twee slachtoffers van zijn regime 'een goede ruim- tebesparende maatregel voor de begraafplaats' was. Maar Pinochet, een devoot katho liek, vond dat hij het gelijk aan zijn zijde had. God was namelijk met hem. Toen hij in 1986 won derwel een aanslag overleefde van een linkse guerrillaorganisatie, waarbij vijf van zijn lijfwachten omkwamen en elf andere gewond raakten, beweerde hij dat de ko gels in het raam van zijn gepant serde Mercedes de beeltenis had den achtergelaten van de maagd Maria en dat zij hem had be schermd. en in serv; t Woi Pinochet (op waart? waar- bena LONDEN AP de voorgrond) poseert enkele dagen na de coup met enkele van zijn leger- archieffoto ep a De Britse minister van binnen landse zaken Jack Straw besloot gisteren om het verzoek om uit levering van de Chileense oud dictator generaal Pinochet af te wijzen. Hieronder volgen delen uit de brief van Straw waarin hij zijn besluit toelicht. „De relevante feiten zijn als volgt: Senator Pinochet is 25 novem ber 1915 geboren. Hij is 84 jaar oud. De minister acht de leef tijd van senator Pinochet op zichzelf geen voldoende basis voor zijn huidige beslissing. Maar hij heeft er rekening mee gehouden bij het bepalen van de betekenis van andere aspec ten van zijn gezondheidstoe stand. De door de minister geïnstru eerde clinici concludeerden dat senator Pinochet thans mentaal niet in staat zou zijn zinvol deel te nemen aan een proces. De artsen gaven hun mening over het vermogen van senator Pinochet om zinvol aan een proces deel te nemen op basis van (I) de beperkte herinnering van senator Pinochet van zowel recente als ver terug gelegen ge beurtenissen: (II) zijn door aan tasting van het geheugen be perkte vermogen om complexe zinnen en vragen te bevatten en een daaruit voortkomend on vermogen om verbale informa tie naar behoren te verwerken: (III) zijn verminderde vermo gen om zichzelf verstaanbaar, bondig en terzake uit te druk ken; en (IV) zijn snelle ver moeid raken. Door deze beletselen zou sena tor Pinochet de procesgang niet voldoende kunnen volgen om zijn raadslieden te instrueren. Hij zou moeite hebben de in houd en implicaties van vragen te begrijpen en hij zou onvol doende inzicht hebben in zijn problemen. Hij zou moeite hebben zich bij het beantwoor den van vragen begrijpelijk uit te drukken. De handicaps die in het me disch rapport worden genoemd zijn het gevolg van omvangrijke schade aan de hersenen, die voornamelijk lijkt te zijn ont staan in september en oktober 1999, toen senator Pinochet door een aantal beroertes ge troffen werd. Zij zijn niet het gevolg van het normale verou deringsproces." „In de afweging of hij moest beslissen tegen uitlevering op grond van de ongeschiktheid van senator Pinochet om te recht te staan, heeft de minister zorgvuldig de alternatieve mo gelijkheid overwogen om die waag volgens Spaanse juridi sche procedures te laten beant woorden in Spanje, indien er geen ander bezwaar was om hem daarheen uit te wijzen. in het licht van zijn conclusie dat in de toestand van senator Pinochet geen verbetering kan worden verwacht, meent hij dat geen doel wordt gediend met voortzetting van de lopende uitleveringsprocedure in Enge land. Deze zou de aanhouden de detentie van senator Pino chet vereisen voor een periode die substantieel kan zijn. Een bevel tot uitlevering van se nator Pinochet dat daaruit kan voortkomen, zou de gedwon gen verwijdering naar een an der land inhouden van een man van 84 die in dit stadium als onschuldig moet worden beschouwd, voor een proces dat tot geen enkel vonnis kan leiden De minister zou niet noodzake lijkerwijs hetzelfde standpunt hebben ingenomen als er een reëel uitzicht was geweest op verbetering van de toestand van senator Pinochet, spontaan dan wel als gevolg van behandeling. De minister hecht groot belang aan het principe dat universele jurisdictie tegen personen die van internationale misdrijven worden beschuldigd, effectief wordt toegepast, en hij beseft dat de praktische consequentie van weigering om senator Pino chet op grond van diens onge schiktheid om terecht te staan aan Spanje uit te leveren is, dat hij waarschijnlijk nergens zal worden berecht. De minister kan zich ook de gekrenkte ge voelens indenken van degenen die in het verleden onder schendingen van mensenrech ten in Chüi hebben geleden, alsook van hun familieleden. Dit zijn allemaal zaken van te rechte zorg, en hij heeft ze sterk in gedachten gehad bij de over weging van de bewijzen van de gezondheidstoestand van sena tor Pinochet. Ze zijn onder meer de reden geweest waarom hij verlangde dat de gegevens over de toestand van senator Pinochet voldeden aan hoge maatstaven van deskundigheid, grondigheid, objectiviteit en overtuigingskracht voor hij er naar wilde handelen. Uiteinde lijk echter kan het voorbehoud 'voor zover mogelijk' niet terzij de worden geschoven. Een rechtszaak over de beschuldi gingen tegen senator Pinochet is, hoe gewenst ook, niet langer mogelijk." Een soldaat bewaakt enkele gevangenen in het Nationale Stadion in Chili's hoofdstad Santiago. Duizenden mensen werden hier na de staatsgreep ge vangen gehouden. archieffoto reutee

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9