OPG wil medicijnen zelf verkopen Nostalgie spoorwegen in Utrechts archief Koersexplosie internetbedrijven volgens analisten luchtballon Economie 'Indonesië blijft droombestemming ZATERDAG 4 MAART 2000 346 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Reisorganisatie De Boer Wendel bestaat dit jaar een kwart eeuw en viert dat uit bundig op zaterdag 10 maart. De van oorsprong Heemsteed- se, maar sinds kort in Badhoe vedorp gevestigde touropera tor kreeg grote bekendheid ais organisator van reizen naar Indonesië. En werd daarin - zeker na de fusie met SOC uit Hoofddorp - zelfs marktleider. Per jaar bracht de onderneming zo'n 15.000 toeristen naar de Gordel van Smaragd. Totdat in september 1997 de bosbranden uitbraken. En de politieke on rust begon. Directeur J. de Rid der stapte in 1996 in een bloei end bedrijf. „Maar", bekent hij, „nu is het sappelen. De markt is finaal ingestort." Pessimistisch is hij echter geenszins. „Presi dent Wahid is uitstekend bezig. Ik begin weer een goed gevoel te krijgen." Uiteindelijk werd De Boer Wendel dé Indonesië-specialist van de Nederlandse reisbran che. Maar dat was toeval. Di recteur Jan de Ridder (44) van de jubilerende touroperator: „Van oorsprong zijn we een bu reau voor groepsreizen. Dat was ook de specialiteit van de oprichters, het oude klassieke handwerk. Waarin vreselijk veel kennis van de bestemming wordt vereist. Maar of die trips nou naar Oostenrijk gingen of naar Marokko, dat maakte wei nig uit. Als zo'n trip maar vlek keloos verliep." En dat was nauwelijks een pro bleem. In leeftijd mochten Piet de Boer en Ton Wendel nog vrij jong zijn, toen ze vijfentwintig jaar geleden Holland Interna tional verlieten om samen iets op te zetten, in ervaring waren het veteranen. Binnen de kort ste keren had de in Heemstede gevestigde touroperator een flinke naam opgebouwd. Hetgeen voor een groot deel natuurlijk ook te danken was aan de populaire lezersreizen die het duo organiseerde voor 'Margriet'. De Ridder: „Als je naam om de haverklap wordt genoemd in een damesblad met een oplage van 600.000 exemplaren of zoiets, ja, dan gaat het hard natuurlijk." Indonesië 'sloop' min of meer het programma binnen. Via de 'Indischgasten' die terug wilden naar hun wortels maar ook via Nederlandse soldaten, die had den deelgenomen aan de poli tionele acties in 1945-1950. De Ridder: „Reizen naar en door Indonesië was een tamelijk in- De apothekersgroothandel OPG Groep te Utrecht wil medicijnen vaker rechtstreeks aan de consument verko pen. Het huidige aantal van zeventig eigen apotheken moet daarvoor binnen drie jaar doorgroeien tot 125-150. Het afgelopen jaar legde OPG de hand op dertig apothe ken. Directeur J. de Ridder stapte in 1996 in een bloeiend bedrijf. Nu is het ten aanzien van Indonesië even sappelen, maar dat komt op zijn poot jes terecht. „President Wahid is uitstekend bezig", zegt hij. foto pr gewikkelde zaak. Wij namen die mensen al het voorwerk uit handen en begeleidden ze als ze dat wilden ook nog in het land zelf. Ja, en als je dan één van de weinige Nederlandse touroperators bent, die zoiets aanbiedt, dan ben je voordat je 't weet een zoals dat in de reis wereld heet Indonesië-specia list." Hetgeen aan de ene kant prettig is, maar aan de andere kant gevaarlijk. Toen De Ridder in 1996 als di recteur in dienst trad van het inmiddels aan Arke verkochte De Boer Wendel (Piet de Boer had het bedrijf aan het eind van de jaren tachtig verlaten en Ton Wendel stond voor z'n pensi oen) werd 65 procent van de omzet binnengehaald op reizen naar Indonesië. De Ridder: „Ik vond dat eng. We zijn dan ook gelijk begonnen met het aanbo ren van nieuwe bestemmingen. Door het aantrekken van SO- C/Rotunda kregen we automa tisch Zuid-Afrika erbij en zelf zijn we ons gaan oriënteren op landen als Australië, Nieuw- Zeeland en nu ook Zuid-Amerika." Precies op tijd. Anderhalf jaar later begon zoals De Ridder dat noemt 'de ellende'. „Eerst viel het nog wel mee. Bali bijvoor beeld handhaafde zich moeite loos als strandbestemming en we boekten ook nog redelijk veel rondreizen. Maar toen de politieke onrust begon, klapte de markt helemaal in. Ten on rechte naar mijn mening, want ik weet wel gevaarlijker plekken op de wereld en waar toch heel veel toeristen naar toe gaan. Het lijkt of ik voor eigen paro chie preek. Maar echt, je kunt in Indonesië zonder enige pro blemen rondreizen. Okay, ik zou niet naar de Molukken gaan en misschien ook niet naar het noordelijkste puntje van Sumatra, maar verder...De moeilijkheid is de toerist te overtuigen van die zienswijze. De Ridder: „Precies. Maar ik ben bang dat zoiets pas echt lukt als Wahid (de president van Indonesië, red) de situatie onder controle heeft. Het is on mogelijk te voorspellen wan neer dat zal zijn, maar ik ben optimistisch gestemd. En als de rust eenmaal is teruggekeerd - daar ben ik heilig van overtuigd - dan zal de markt zich ook ra zendsnel herstellen. Laatst heeft het NIPO Nederlanders gevraagd naar welk land ze het liefst op vakantie willen gaan. Amerika kwam als eerste uit de bus, op de voet gevolgd door Indonesië. Ik bedoel maar. het is nog altijd een droombestem ming." UTRECHT-AMSTERDAM GPD De groothandel verwacht dat eind 2002 een kwart van de openbare apotheken in ketens georganiseerd zal zijn. OPG wil in die keten-gebonden apothe ken een flink marktaandeel. OPG-directievoorzitter J. Blom schat het aantal keten-gebon den apotheken momenteel tussen de 200 en 250. Met ze ventig eigen apotheken be draagt het marktaandeel daar in van OPG nu al zo'n 35 pro cent. Anderen schatten het aantal keten-gebonden apo theken overigens al tussen de drie-en vierhonderd. Het totaal aantal openbare apotheken bedraagt ongeveer 1.600. Daarvan gaan volgens Blom jaarlijks zo'n vijftig in an dere handen over wegens pen sioen. Een deel blijft in de fa milie door overdracht van va der op zoon. De rest komt op de markt voor startende apo thekers of bedrijven als OPG. Met het opkopen van zelfstan dige apotheken ontwikkelt OPG zich steeds meer tot een geduchte concurrent voor de beroepsgroep waaruit het in middels ruim 100-jarige bedrijf zelf is voortgekomen. Bij de beursgang in 1992 bracht het bedrijf 25 procent van het aandelenkapitaal naar de beurs. De resterende 75 procent bleef in bezit van de aangesloten apothekers. Maar inmiddels wordt al 55 procent van het aandelenkapitaal ver handeld op de beurs. De Apothekers Coöperatie OPG UA werkt er hard aan om 'een gewoon bedrijf te worden. Per 31 december 2001 of zoveel eerder als mogelijk is wil OPG daarvoor de officiële banden met de apothekers als kapitaalverschaffers definitief verbreken. Van een coöperatie wil OPG het bedrijf omvormen tot een naamloze vennoot schap. Overigens verwacht Blom dat veel apothekers van wege de bekendheid en oude banden met OPG zullen blijven beleggen in OPG-aandelen. Het opkopen van zelfstandige apotheken is een van de mid delen waarmee OPG haar om zet probeert te vergroten. Als gevolg van de concurrentie op de farmaceutische groothan delsmarkt staan in Nederland de marges onder druk. OPG probeert die druk te compen seren door het vergroten van de omzet. Een ander middel om de winstmarge te vergroten is het beheersen van de kosten. Het afgelopen jaar slaagde OPG daar heel redelijk in. Aan de eerder gemelde groei van de winst over het afgelopen jaar met negen procent droegen al le vier sectoren van de groep bij. De nettowinst kwam uit op 213,7 miljoen gulden. Het be drijfsresultaat voor belasting steeg zelfs met vijftien procent. De vier poten van de OPG- groep zijn Farma Nederland, Farma Internationaal, Gezond heidszorgproducten -dien sten en Doorstralingsdiensten. Farma Nederland houdt zich bezig met de distributie en ver koop van medicijnen en vormt met 63 procent van de omzet en 46 procent van het bedrijfs resultaat nog steeds de belang rijkste poot van de groep. De internationale tak van OPG (Fama Internationaal) groeit echter snel in omvang. Farma Internationaal vormt inmid dels 21 procent van de omzet en draagt voor twaalf procent bij in het bedrijfsresultaat. Vooral met de aankoop vorig jaar 1 juli van het Poolse far- ma-distributiebedrijf Orfe heeft OPG volgens eigen zeg gen een belangrijke slag ges gen. De sector Gezondheidszorg ducten en -diensten, goed v vijftien procent van de omz ontwikkelt zich uitstekend draagt voor maar liefst 36 pj cent bij in de winst. Sterke groeiers in deze sector ware Medeco (medische disposa bles) en Codi International ('wet wipes' ofte wel vochtij doekjes). In verhouding tot de omzet de Sector Doorstralingsdiet sten de meest winstgevendi Met slechts een procent vaj omzet haalt OPG hier 6 pro! van de winst uit. In deze set verzorgt OPG de doorstralii van levensmiddelen en and producten met gamma-en tastraling. Met de doorstral wordt de houdbaarheid v; producten aanzienlijk verlt Twee kilometer aan kaarten, dossiers, foto 's en boeken ter inzage UTRECHT ANTOON POSTING Alle sporen naar de historie van de spoorwegen leiden naar Utrecht. Om precies te zijn naar Het Utrechts Archief. Daar zijn voortaan alle ant woorden te vinden op vragen over welke treinen waar en wanneer reden, hoe ze eruit za gen en wie de spoorlijnen en stations bouwde. De Nederlandse Spoorwegen hebben onlangs hun histori sche archieven overgedragen aan Het Utrechts Archief. Ruim twee kilometer aan dossiers, kaarten, tekeningen, foto's, dia's en boeken zijn daar vanaf nu gratis ter inzage. De overdracht vormt de afslui ting van de eerste fase van een grootschalig archiefproject van NS. Door de rijke geschiedenis van de spoorwegen zijn de ar chieven van NS van onschatba re waarde voor het Nederlands historisch onderzoek. Spoorwegarchieven bevonden zich niet alleen in de hoofd kantoren in Utrecht en de re gionale vestigingen, maar ook op tal van andere locaties. Ook het Nederlands Spoorwegmu seum bezat veel archiefstuk ken, net als het Algemeen Rijksarchief in Den Haag. Ver der was veel archiefmateriaal over de spoorwegen in de loop der jaren bij particulieren te rechtgekomen. En ging er vooral in de Tweede Wereld oorlog veel verloren. Maar ook door onoordeelkundig gebruik en slecht beheer. Begin jaren negentig ontston den binnen NS plannen om al het historische materiaal te verzamelen en deze archieven beter toegankelijk te maken. De plannen raakten in een stroomversnelling door de ver zelfstandiging van NS in 1994. In 1996 startte het project His torisch Archief NS, een samen werkingsproject met de Rijks archiefdienst, om de archieven te ordenen en toegankelijk te maken. In vier jaar tijd werden door acht NS-medewerkers en vier RAD-archivarissen kilome ters archiefmateriaal bewerkt, geselecteerd en geïnventari seerd. Naast het archief van de NS over de periode 1938-1980 ging het ook om de archieven van voorgangers als de Holland- Kaartjes knippen in de jaren vijftig. sche IJzeren Spoorweg Maat schappij, de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen en tientallen andere onder nemingen die zich tussen 1832 en 1937 in Nederland bezig hielden met de aanleg en ex ploitatie van spoorwegen. Er kwamen naar schatting 40.000 foto's en dia's boven wa ter. Aan kaarten en tekeningen dragen de NS ruim 10.000 teke ningen van rollend materieel en 20.000 bouwtekeningen van spoorlijnen, bruggen, stations, seinhuizen en locomotieflood- sen over. Tevens is de histori sche bibliotheek van NS, be staande uit duizenden boeken en tijdschriften, aan Het Utrechts Archief overgedragen. De archieven van het Neder lands Spoorwegmuseum zijn in bruikleen gegeven. Vorig jaar besloot de raad van bestuur van NS om ook de ar chieven uit de periode 1980- 1994 te laten bewerken. Het Utrechts Archief is gei tigd aan de Alexander Nu kade 199-201 in Utrecht, openingstijden: ma 13.30 uur, di/wo/vrij 9 tot 17 uu 9 tot 21 uur en zat 9 tot 1. Wordt het internet de tulpenbol van de 21ste eeuw? Terwijl de eerste Ne derlandse internetfondsen nerveus wachten op hun beursgang volgen de maand, wordt in de VS gezaagd aan de poten van de hype. 'Een luchtbel' noemen gezaghebbende analisten van zakenbank Merill Lynch de koersexplosie, net nu de Nederlandse fondsen hun koppen in de ruif willen steken. De geschiedenis van de bollen wordt de laatste tijd gretig opgera keld door beleggingsdeskundigen die iets over hightech en internet te zeggen hebben. De bollen werden in de 17de eeuw door hyperspecu latie even duur als internetaandelen nu. Toen de hype verdween, zaten de dol geworden Hollandse speculan ten met waardeloze bolletjes waar niet eens meer een bloem uit kwam. Steeds meer deskundigen denken dat de koersen van internet en telecombedrijven al te ver zijn gestegen om dat nog te kunnen rechtvaardigen. Wat doen de nieuwe fondsen? Het Hoofddorpse Tie, dat als eerste puur internetbedrijf een NMAX-no- tering heeft gekregen, heeft het zijn eerste dag op de beurs zeer goed gedaan. In een prospectus dat Delta Lloydbank onlangs rondstuurde, ging het over een introductiekoers 'tussen 7 en 10 euro' gezet. Dat werd dus 10 euro plus al gauw een winst van 150 procent en bracht de kleine e-commerce softwaremaker zelf 90 miljoen gulden in het handje voor dertig procent van de aande len. Een nogal vermetele opslag van meer dan vijftig procent. Eind janu ari was oprichter-grootaandeelhou der D. Raman nog blij met '50 tot 60 miljoen' voor dezelfde dertig pro cent. Wat is er de afgelopen maand ge beurd' dat zoiets rechtvaardigt? Bij Tie zelf niets, de kleine Amerikaanse overname die het deed was al rond op het moment dat Raman zijn schatting maakte. Een duidelijk ge val van speculatie-inflatie voor er zelfs maar handel mogelijk was. In ternetbedrijven en de aanverwante telecombedrijven worden nog steeds snel duurder en dus gaan de nieuwelingen op voorhand mee. Van World Online, dat binnenkort naar de beurs gaat, wordt niet an ders verwacht. Drie maanden gele den liet de Canadees-Nederlandse oprichter-grootaandeelhouder N. Brink zich ontvallen de waarde van haar internetprovider te taxeren op zo'n 10 miljard gulden. Toen hoog in de boom. maar had ze dat maar niet gezegd. De bijna even Directeur D. Raman van het Hoofddorpse Tie overlegt met een medewerker. grote Spaanse provider Terra is na een koortsachtige beursrally al 80 miljard gulden waard geworden. Wil World Online daarbij nu achterblij ven? Amerikaanse analisten spreken van 'een vliegwiel' dat de koersen foto gpd phil nijhuis van internetbedrijven aanjaagt. Aan delen hebben zonder uitzondering superprijzen die iemand zelfs een paar maanden geleden nooit had willen betalen. Maar ja. als de gek 40 of 80 euro betaalt voor KPN Qwest, kan het aandeel KPN dan onge moeid blijven? Doordat iedereen als wilden op de nieuwe aandelen duikt, verschrom pelen voor de modale belegger lang zamerhand wel de kansen op een buitenkansje. Wie vorig jaar inte kende op kabelaar UPC heeft nu al een rendement van zeshonderd procent en Versatel en KPN Qwest brachten vergelijkbare fantastische koerswinsten. Het fiasco met Liber- tel, dat vorig jaar door ING Bank zo duur werd geprijsd dat alleen aan deelhouder ING miljarden verdien de maar beleggers erbij inschoten, lijkt vergeten. Maar de afgang met het Britse Via- .com kan een waarschuwing zijn dat de vlieger aan zijn plafond raakt. De Amsterdamse rally op het overte- kende aandeel werd niet gevolgd door de Amerikanen, waardoor de Nederlandse particuliere beleggers - door de handelaren in de mangel genomen tegen 'bestens'-koersen - de eerste dag 50 gulden op het aan deel verloren. In de VS moest Yahoo behoorlijk in leveren na de triomfantelijke over name van Time Warner. „Is de luchtballon al te veel opgepompt?", vragen analisten zich nu af. Een in- toekomst.' Niemand kijkt naar koers-winstverhoudingen. De schrijvers van het boek 'Th temet Bubble' (De internet luc bel) berekenden van 133 Ame kaanse internetbedrijven dat minstens tachtig procent per j omvang zouden moeten groei om hun koersen bij te benen, topfonds als Microsoft, met Windowsmonopolie en al, ko niet boven de 53 procent gemi deld. De zakenbank Merill Lynch w schuwt de belegger. 'De introd van dotcombedrijven in Euro geen peulenschil. Onder de in netbedrijven zijn meer prutse winnaars.' Misschien geen pr bleem voor een rijke kapitaalv schaffer, die zijn risico spreidt tientallen of zelfs honderden tures', maar wel voor de partic die ook nog maar eens moet wachten welke introductiekoe '(bestens') moet betalen. Blijft het blinde vertrouwen in temet', of winnen de conserv boekhouders terrein? Wat Wo Online, Nedstat, Icom, Ilse, KP. Mobiel en UPC-dochter Chellc? Broadband komend jaar waart0- ken, weten die bedrijven waar schijnlijk zelf nog niet bij benai ring. De Boer Wendel gelooft in marktherstel Apothekersgroothandel wil uitbreiden tot minimaal 125 winkels

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8