Race tegen de klok voor Mozambique m Buitenland ft e\! Meer vrijheid voor Keiko Rechters geloven geen woord van braverik Blaskic Rusland stemt in met missies naar Tsjetsjenië KFOR brengt Albanezen terug naar Mitrovica Polonaise! rERDAG 4 MAART 2000 brvië laat Albanezen vrij Uit een gevangenis in Servie zijn gisteren 25 etnische .anezen vrijgelaten die beschuldigd waren van lidmaatschap het inmiddels ontbonden Bevrijdingsleger van Kosovo. Het ^^ernationale Rode Kruis zal de Albanezen naar huis brengen (Kosovo. Een Servische rechtbank veroordeelde 22 van de 25 hische Albanezen gisteren tot 15 maanden cel, maar die pe lde hadden de verdachten al in voorarrest gezeten. De aan- baniichten tegen de drie anderen werden ingetrokken. ecutie met elektrische stoel In de Amerikaanse deelstaat Alabama is gisteren een jarige man in de elektrische stoel geëxecuteerd. De voorma- kok en bordenwasser Frankie Lee Wright was veroordeeld de moord op een echtpaar dat een autozaak bezat. In Ala- fljna. Nebraska en Georgia worden veroordeelden alleen door i r fddel van elektrocutie om het leven gebracht. In de 35 andere iten met de doodstraf kunnen zij ook kiezen voor een dodelij- [injectie. onus voor baby in gehucht Italië De burgemeester van het Zuid-Italiaanse Cersosimo ift een bonus van 5 miljoen lire (5.700 gulden) in het vooruit- t gesteld aan dorpelingen die in 2000 een kind ter wereld mgen. Hij is bang dat zijn dorp zal leeglopen. In Cersosimo inen 864 mensen. In 1999 werden er 3 baby's geboren, terwijl le afgelopen drie jaar 70 inwoners zijn overleden. „Met dit iatief hopen we jonge stellen te helpen bij het overwinnen de problemen van het kinderen krijgen", aldus burgemees- Mario Giuseppe Vitarelli. Het geboortecijfer van Italië be- 'ag j, Dit tot de laagste van Europa. r ërste G7-land naar Noord-Korea fiE» Italië bezoekt als eerste land van de G7-groep van groot- industrielanden Noord-Korea. Dat heeft premier D'Alema jteren meegedeeld. Minister van buitenlandse zaken Lamber- Dini bezoekt volgens D'Alema Pyongyang eind maart. Drie janden geleden opende Rome diplomatieke betrekkingen fet het geïsoleerde communistische land. orno helemaal taboe in Polen «schau Het Poolse parlement heeft gisteren met 210 tegen 7 stemmen goedkeuring gehecht aan een wet die alle vormen an 8n pornografie verbiedt. De wet verbiedt de import, distributie lideijverkoop van zowel soft als hard porno. Hij wordt gesteund |or de rooms-katholieke kerk en de conservatieve vleugel van j regeringspartij Solidariteit. De tegenstanders van het verbod ft) [den dat de vrijheid van meningsuiting wordt aangetast en brspellen een enorme zwarte markt voor porno in Polen. 3,9 jchte straf schietgrage Turkse politie i Een Turkse rechtbank heeft gisteren slechts twee van twintig politieagenten die terecht stonden omdat zij het vuur leen menigte demonstranten hadden geopend en negen be iers dodelijk hadden getroffen, schuldig bevonden aan ttord. De twee werden formeel tot langdurige gevangenisstraf- i veroordeeld, die echter onmiddellijk door de rechter wer- n afgezwakt tot respectievelijk zes en drie jaar cel. Vervolgens [deelde de rechter dat de twee in het geheel niet meer achter i tralies hoeven omdat zij al in voorarrest hebben gezeten. jhiitsland wijst Turkse spionnen uit' lijn» Duitsland heeft vier Turkse diplomaten uitgewezen idat ze zich schuldig hebben gemaakt aan spionage. Het ekblad Der Spiegel heeft dat gisteren gemeld. Drie andere di- imaten die Duitsland al eerder hadden verlaten, hebben te ren gekregen dat ze er niet meer mogen terugkomen. De di- imaten zouden met opzet conflicten tussen de Turkse en de rdische gemeenschap in Duitsland hebben aangewakkerd. iiitstalig onderwijs in Tsjechië i Voor het eerst sinds 1945 krijgen de leden van de Duitse hderheid in Tsjechië de kans Duitstalig onderwijs te volgen, c mogelijkheid biedt althans een wetsvoorstel dat gisteren is -jediend door de kabinetscommissie voor etnische minderhe- i. Naar verwachting zal het later dit jaar zonder problemen irden aangenomen. De wet is een voorwaarde voor de toela- g van Tsjechië tot de Europese Unie. Er woont al eeuwenlang Duitse minderheid in Tsjechië. Na de oorlog werden de ■esten van hen land uitgezet. legijzelde wetenschappers bevrijd Jskou Een woordvoerder van het Russische ministerie van inenlandse zaken heeft verklaard dat twee gegijzelde Poolse Itenschappers gisteren zijn bevrijd in Tsjetsjenië. Dit meldt Russische persbureau Interfax. De biologen Zofia Fischer en ra Marchwinska raakten in augustus vorig jaar in Dagestan, kb ij de grens met Tsjetsjenië, zoek. Interfax zegt dat de twee luwen door een speciale Russische eenheid zijn ontzet. Ze irden waarschijnlijk naar Moskou gebracht. iituatie in Kroatië abnormaal' >reb« De situatie in Kroatië is zo abnormaal dat het lang zal ren voordat het een normaal Europees land is geworden, {mier Ivica Racan heeft dat gisteren tegenover de leiding van [Verbond van Onafhankelijke Vakbonden van Kroatië ver- ard. Het verbond heeft gedreigd dat de arbeiders de straat op in, als de nieuwe regering niet onmiddellijk begint met het lossen van de „brandende" economische en sociale proble- (n. Het gaat om achterstallige lonen en bedrijven die door de e regering zijn gesloten of uitstel van betaling hebben ge- Igen. Daardoor zijn veel mensen werkloos geworden. joxine-rapport strandt in ruzie De Belgische parlementaire commissie die de dioxine lis moest onderzoeken, is gisteren met een verdeeld eindad- gekomen. De commissieleden konden het niet eens wor- over de vraag wie politiek verantwoordelijk was voor de cri- Volgens het rapport dragen alleen de ministers Colla (Volks- indheid) en Pinxten (Landbouw) uit de vorige rooms-rode ring schuld. Maar die conclusie wordt niet gedeeld door de tegenwoordigers van de oppositiepartijen in de commissie, [dioxinecrisis in België b'rak uit in de eerste maanden van vo- jjaar. Volgens de commissie hebben Colla en Pinxten toen de 2(jt polking onvoldoende voorgélicht. jord biedt 16 miljard voor Daewoo' Het Amerikaanse autoconcern Ford heeft zo'n 7 miljard lar (bijna 16 miljard gulden).over voor Daewoo Motor. Dat [ft een bron bij de schuldeisers van het Zuid-Koreaanse con- n tegen een Zuid-Koreaanse zakenkrant gezegd. Andere ge- lèresseerden in Daewoo Motor zijn General Motors, Fiat, ïlerChrysler en Hyundai Motor. Daewoo is genoodzaakt tot jkerkoop omdat het kampt met een enorme schuldenlast. ALUjuchten naar Malpensa ïAn_i De Italiaanse minister van verkeer heeft gisteren het Jreet ondertekend om de vluchten van het oude Milanese yeld Linate over te hevelen naar de moderne luchthaven ^pensa. Dat moet op 20 april gebeuren. KLM's partner Alita- peeft veel geïnvesteerd in Malpensa. De Italiaanse lucht- naatschappij kon gisteren echter nog geen commentaar nderzoek geldigheid verkiezingen »^baden Een speciale gerechtelijke verkiezingscommissie f Tft gisteravond besloten tot een juridisch onderzoek naar de ptsgeldigheid van de verkiezingen in februari vorig jaar in de Itse deelstaat Hessen. Reden hiervoor is de zwartgeldaffaire Brin de christen-democratische CDU is verwikkeld. Grootste deel van de hulp wordt morgen verwacht De internationale gemeenschap is bezig aan een race te gen de klok voor Mozambique. Het grootste deel van de hulp voor het door natuurgeweld getroffen land wordt morgen verwacht. In Mozambique zelf wachtten giste ren nog 20.000 mensen op hun redding. maputo» dpa-anp-Rtrte getroffenen al dagen nauwe lijks gegeten en het ontbreekt hen aan schoon drinkwater. Vier kleine kinderen verdron- Volgens de Zuid-Afrikaanse luchtmacht is het merendeel van de mensen die 'menselij kerwijs' in veiligheid konden worden gebracht voor het stij gende water, gered. Zuid-Afrika stuurt daarom geen extra heli kopters naar Mozambique. De zeven Zuid-Afrikaanse helikop ters die in het overstroomde ge bied vliegen hebben ruim 10.000 mensen van een wisse dood gered. De Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en Duits land sturen samen 24 helikop ters. Hulpverleners in Mozam bique vrezen echter dat de hulp voor een deel te laat komt, om dat de slachtoffers van de wa tersnood zeer verzwakt zijn. In Mozambique hebben de mees ken gisteren toen de rubber reddingsboot waar ze op zaten omsloeg. Op de boot zaten 17 slachtoffers van de overstro mingen. Het vaartuig dat hen in veiligheid zou brengen kapseis de. De kleine kinderen, die in de traditionele draagdoeken op hun moeders rug zaten, kwa men in het water terecht toen hun moeders in een boom pro beerden te klimmen. Tijdens een bezoek aan het rampgebied maakte EU-com- missaris Nielson bekend dat de Europese Unie 55 miljoen gul den schenkt. Bijna 9 miljoen daarvan is voor directe hulp. Ondertussen komt ook vanuit Nederland de hulp op gang. In het kader van de nationale actie stuurt het Rode Kruis drie vlieg tuigen met hulpgoederen naar het noodlijdende Afrikaanse land. Het Internationale Rode Kruis geeft de komende zeven maanden hulp aan 85.000 men sen in zuidelijk Afrika. Het be drag dat hiervoor nodig is, is deze week verhoogd tot ruim 15,5 miljoen gulden. Eerder de ze week maakte minister Herf- kens (Ontwikkelingssamenwer king) bekend maximaal 20 mil joen gulden beschikbaar te hebben. In Mozambique, Zuid-Afrika en Zimbabwe vallen al vier we ken hevige regens. De overstro mingen in Mozambique komen door een combinatie van over vloedige regenval, de wervel storm Eline en het openstellen van stuwdammen in Zuid-Afri ka en Zimbabwe. Door de wa tersnood zijn ongeveer een mil joen Mozambikanen dakloos geworden of op de vlucht voor het water. Het dodental loopt in de duizenden. De helikopter van de Zuid-Afrikaanse luchtmacht hijst mensen, die voor het water op hun dak v vlucht, naar binnen. Reykjavik Keiko de orka, de ster in de film 'Free Willy', heeft gisteren voorzichtig kennis gemaakt met zijn nieuwe leefgebied bij IJsland. Hij werd vrijgelaten uit een drijvende kooi in de oceaan ter grootte van een voetbalveld in een gebied dat twintig keer zo groot is. Toen het hek 's ochtends openging ging Keiko voorzichtig even naar buiten, maar hij kwam meteen weer terug. Na anderhalf uur moed verzamelen en veel aanmoediging van zijn verzorgers durfde hij het aan en verkende hij 20 minuten lang zijn nieuwe onderkomen, begeleid door een verzorger in een bootje. Enkele jaren geleden maakten miljoenen kinderen in de hele wereld duidelijk dat Keiko zijn vrijheid terug moest krijgen toen ze erachter kwamen dat het 'happy ending' van de Hollywoodfilm met Keiko niet overeenkwam met de werkelijkheid. In september 1998 werd de orka naar IJsland gevlogen, waar hij twintig jaar geleden werd gevangen. Daar wordt hij voorbereid op een terugkeer naar de oceaan. Kei ko kan inmiddels de helft van zijn eten zelf verzamelen, maar is voor de rest nog afhankelijk van zijn verzorgers en trainers. In zijn nieuwe on derkomen, dat is afgezet met netten, kan hij voor het eerst weer de oceaanbodem verkennen. Als alles goed gaat wordt Keiko in de zomer echt vrijgelaten. foto reuters sigurgeir jonasson ACHTERGROND DENHAAG MARJOLUN DE COCQ Wanneer de openbare hoorzittingen in het proces tegen de generaal te eng dreigden te worden, stuurde Blaskic' echtgenote Ratka hun zoontje de rechtszaal uit. Beneden in de lobby van het tribunaal zagen de blauw geüniformeerde bewakers van de Verenigde Naties toe op het tekenende jochie. Het is een beeld dat beklijft van de twee jaar die het proces tegen Blaskic heeft geduurd, maar dat in schril contrast staat tot het 'enge' in de Blaskic-zaak: de massaslachtingen tijdens de etnische zuiveringen in de Lasva-vallei in april 1993, toen het Bosnisch-Kroatische leger HVO en paramilitaire eenheden zich tegen de moslims in Centraal-Bosnië keerden. Het Joegoslavië-tribunaal heeft enkele daders inmiddels veroordeeld, vijf HVO-soldaten, een gevangenisdirecteur en een militie commandant. Blaskic is door de rechters gestraft als de hoogste legerleider in de regio, een leider die zich in de woorden van de aanklagers 'moedwillig blind' hield voor de gruweldaden van zijn manschappen, die tientallen dorpen plunderden, uitmoordden en in brand staken. „Moslims verscholen zich onder hun bedden en in hun kelders en werden levend in hun huizen verbrand", zo schetsten de rechters gisteren het drama. Blaskic liet nooit een serieus onderzoek naar de misdaden uitvoeren. Volstrekt ongeloofwaardig achten de rechters Blaskic' verweer dat hij niets afwist van de horror die zich zo dicht bij zijn hoofdkwartier Hotel Vitez voltrok. Blaskic presenteerde Het proces tegen de Bosnisch-Kroatische generaal Tihomir Blaskic was tot nog toe het langste voor het Joegoslavië-Tribu- naal, en tegen de hoogste militaire leider tot dusver. Toen Blaskic op 1 april 1996 met veel bravoure naar Nederland kwam om de beschuldigingen aan zijn adres te pareren, kon hij niet vermoeden dat het tribunaal hem ook de langste straf tot dusver zou opleggen: 45 jaar. zichzelf tijdens zijn proces als commandant tegen wil en dank en een wonder van zachtmoedigheid. De voormalige carrière-officier had uit een gevoel van 'morele verplichting' een burgerbestaan in Wenen verruild voor een actieve rol in de Bosnische oorlog. Wanneer hij opdracht gaf tot een 'defensieve' aanval tegen de moslims, hielden de troepen zich aan het oorlogsrecht. Maar, zei Blaskic, hij had geen enkele zeggenschap over de milities die de dorpen terroriseerden. Op alle fronten wijzen de rechters deze voorstelling van zaken van de hand. Opdanks de mogelijkheid dat ook misdaden waren begaan door moslims, „rechtvaardigt de ene misdaad de andere niet", stellen zij. Na analyse van vele orders die Blaskic gaf en ontving, oordelen zij bovendien dat Blaskic het commando had „over alle HVO-troepen maar ook andere eenheden". „Blaskic gaf opdracht voor aanvallen die resulteerden in misdaden waarvoor hij verantwoordelijk is", aldus het vonnis. „De strafkamer heeft meer bewijs dan nodig dat de commandostructuur bevredigend opereerde." Blaskic ging volgens de rechters tijdens zijn getuigenis in de fout toen hij de paramilitaire eenheid de 'Jokers' onder leiding van de inmiddels tot 20 jaar cel veroordeelde Vladimir Santic aanwees als schuldige voor het bloedbad in het dorpje Ahmici. Daar werden later tientallen verkoolde lijken aangetroffen. „Blaskic vergat daarbij te vertellen dat Santic ook kantoor hield in Hotel Vitez." Volgens de rechters was Blaskic zich terdege bewust van de wens van de Bosnisch-Kroatische haviken om hun deel van Bosnië na de 'zuiveringen' aan te sluiten bij een Groot-Kroatië. Blaskic nam deel aan tal van openbare bijeenkomsten naast politici met onverholen nationalistische denkbeelden, zoals Dario Kordic, de vice-president van de eenzijdig uitgeroepen Kroatische staat in Bosnië 'Herzeg-Bosna' die momenteel voor het tribunaal terecht staat. „Generaal Blaskic stond constant met de politici in contact", aldus de rechters. Eensluidend is ook hun oordeel dat de Bosnisch-Kroatische nationalisten steun kregen van het oude Kroatische regime van wijlen Franjo Tudjman. Aanklager Gregory Keehoe sprak al van een „politiek plan dat is ontwikkeld in de paleizen van de macht in Zagreb". Blaskic was deel van dat plan om de moslimbevolking van de Lasva-vallei te vervolgen, zo was gisteren de keiharde conclusie van de rechters. „Hij wist precies wat voor politiek er werd gevolgd. lissabon «paul koopman correspondent Onder grote druk van de EU en de VS stemt Rusland in met het bezoek van diverse internatio nale missies aan Tsjetsjenië. De Russische minister van buiten landse zaken Ivanov beloofde gisteren dat vertegenwoordi gers van de OVSE, het Rode Kruis, het Europese hulpfonds Echo en experts van de Raad van Europa de komende dagen toegang krijgen tot het gebied. Maar het is nog niet duidelijk hoe groot de bewegingsvrijheid van die delegaties zal zijn. Ivanov was gisteren in Lissa bon voor de eerste Amerikaans- Europees-Russische bijeen komst ooit gehouden. In de Portugese hoofdstad leek de dooi in de Westers-Rus- sische betrekkingen te zijn in getreden, na maanden van ijzi ge verhoudingen. Ivanov, de Portugese gastheer minister Gama en zijn Amerikaanse col lega Albright zeiden dat de bij eenkomst zo vruchtbaar was, dat besloten is vaker in hetzelf de verband te vergaderen. Ivanov benadrukte dat Rusland veiligheidskwesties samen met de VS en Europa wil oplossen. Volgens Europese diploma ten is de deur voor een onder zoek van mensenrechtenschen dingen in Tsjetsjenië op een kier gezet. „Dit is vooruitgang, maar we moeten zien wat het in de praktijk voorstelt", zei een delegatielid na afloop. Albright hamerde er met name op dat waarnemers toegang krijgen tot gevangenen en vluchtelingen kampen en dat ook Europese diplomaten en journalisten uit Moskou Tsjetsjenië kunnen be zoeken. Ivanov deed een beetje of zijn neus bloedde. „Tsjetsje nië is altijd al toegankelijk ge weest", hield hij vol. De ministersbijeenkomst in Lissabon volgde op nieuwe be richten over martelingen in de Kaukasus. De Russische journa list Babitsky verklaarde deze week dat de Tsjetsjeense gevan genenkampen niet onderdoen voor de repressie onder Stalin en Hitier. Er moet een „volledig onderzoek" komen naar derge lijke praktijken, eiste Albright. Maar volgens Ivanov wordt de westerse publieke opinie mis leid door „verdraaiingen en desinformatie". Europees commissaris Patten bood gisteren omvangrijke hu manitaire hulp aan, maar wel op voorwaarde dat ook niet overheidsinstellingen toegang krijgen tot Tsjetsjenië. Volgende week al reizen twee Brusselse 'kwartiermakers' naar de regio om de behoeften in kaart te brengen. MITROVICA Rtr Franse KFOR-troepen hebben gisteren in hun gepantserde personeelsvoertuigen rond veertig etnische Albanezen te ruggebracht naar hun wonin gen in het Servische deel van de verdeelde stad Mitrovica in Kroatië levert 'Tuta' toch uit ZAGREB AFP Kroatië zal de Bosnische Kroaat Mladen Naletilic, alias Tuta, binnenkort uitleveren aan het Joegoslavië-Tribunaal. Het Kro atische ministerie van justitie verklaarde gisteren dat de uitle vering niet zal worden opge houden, nu artsen van het Tri bunaal hebben geconcludeerd dat 'Tuta' lichamelijk in staat is om naar Den Haag te worden overgebracht. De 53-jarige Naletilic is door het tribunaal aangeklaagd we gens zijn rol bij de oorlogsmis daden tegen moslims in Zuid- Bosnië, tijdens de oorlog om de stad Mostar in 1993. Naletilic is een hartpatiënt en heeft de af gelopen maanden al twee hart operaties heeft ondergaan. In november vorig jaar constateer den twee Nederlandse artsen dat hij te ziek was om te wor den uitgeleverd. Een nieuw artsenteam van het tribunaal, dat Naletilic vori ge week onderzocht, consta teerde dat hij nu in staat is om naar Den Haag te gaan. 'Tuta' is al jaren onderwerp van strijd tussen het tribunaal en Kroatië. De Kroatische rechter heeft zijn uilevering vorig jaar tot in hoogste instantie goedgekeurd. Maar de Kroatische president Tudjman, die drie maanden ge leden overleed, verzette zich al tijd hevig tegen de uitlevering van Tuta. v.t Kosovo. De Albanezen waren vorige maand na rellen ge vlucht. De Fransen schoten traan gas- en verdovingsgranaten af op honderden woedende Ser viërs die zich bij het woonblok van de Albanezen hadden ver zameld. Een woordvoerder van de VN-politie in Kosovo ver klaarde dat van Servische kant schoten in de richting van het konvooi waren gelost. Vijf Franse militairen zijn ge wond geraakt bij de botsingen met Servische betogers. Twee van hen worden nog verpleegd. De VN-organisatie voor vluch telingen UNHCR heeft zich ge distantieerd van de actie van KFOR om de Albanezen naar hun huizen terug te brengen. Volgens de UNHCR kwam de operatie te vroeg. De organisa tie verklaarde dat „veiligheid veel meer is dan fysieke be scherming".

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7