»e tijd is rijp voor windenergie' Drentse Landschap gaat hunebedden huren Met plezierbelasting sparen voor een eigen bos BERT US OP Z'N NORTOIM...J Binnenland yfd, )pvoedhulp praat in moskee met [arokkaanse vaders over kinderen —te DAG 4 MAART 2000 reikte in Zuilen 43 Marokkaanse vaders in cursus Beter Omgaan met Pubers, een rdie eerder door de instanties als onbena- ar was bestempeld. Hamid Ouali, preven- (dewerker van de Riagg, gaat nu persoon- ags de deuren in de Utrechtse wijk Kana- ind om deelnemers te werven voor de i opvoeden die hier deze maand begint, ftrs zeggen: 'Ik zag mijn zoon met een lan- uet, wat is dat?' of vragen zich af hoe hun jen opeens aan zo veel geld komen. Ik ihun over de realiteit op straat en leg hun jt bijvoorbeeld een school van ouders ver- llerhoogste heeft gezegd in soera al Nisa: eeft jullie een opdracht ten aanzien van inderen'." Met deze passage uit de koran )uali in de moskee in vorig jaar de vaders stil. ■ertelde dat hij een dis- wilde voeren over opvoe- :t woord cursus vermeed s ze 'cursus' horen, is de al snel: 'wie ben jij om eren hoe ik met mijn en moet omgaan?" este vaders die de cursus )mgaan met Pubers in volgden, hebben meer kinderen, komen rond i laag inkomen en heb- ïinig opleiding genoten, hun oudere kinderen in een aantal geval- n aanraking zijn geweest met de politie of jebruiken, maken de vaders zich zorgen jongere kinderen. :an zich er aan ergeren als instanties zeg- fij hebben alles gedaan, maar de allochto- ers komen niet'. „Nee, die hebben inder- e oproepen in het wijkkrantje of het affi- het buurthuis niet gelezen. Want van de lie ze willen bereiken, de meest geïsoleer- :p, is negentig procent analfabeet." Daar- it Ouali liever langs de deuren of spreekt ers toe in de moskee. Tijdrovend, maar ik effectiever, vindt Ouali. >or de groep Marokkaanse ouders, die ver van de Nederlandse samenleving, geeft ijn cursus opvoedingsondersteuning, in ;en taal en vanuit de eigen cultuur. Want ;en, gericht op Nederlandse ouders, zijn schikt voor hun. Zo worden Marokkaanse volgens Ouali bijvoorbeeld al afgeschrikt n de voor Nederlandse opvoedcursus ge- begeleidende videofilm meisjes met al te e kleding zien. Bovendien is de situatie in Marokkaanse gezinnen anders, niet alleen omdat meisjes minder mogen dan jongens. In grote gezinnen hebben pubers vaak geen ei gen kamer en een grotere broer die met hem een kamer deelt kan het verkeerde voorbeeld geven. Kinderbedtijd is een rekbaar begrip in de Marok kaanse cultuur en er zijn kinderen die tot diep in de nacht naar voor hun leeftijd te enge films blij ven kijken. Dit kan leiden tot nachtmerries, bed plassen en slechte schoolprestaties, legt Ouali de vaders uit. In zes bijeenkomsten spreekt Ouali met de va ders over verandering van een kind door de pu berteit, opvoedingsstijlen, praten met een kind en drank en drugs. De vaders vonden het bij voorbeeld heel verhelderend om samples van de verschillende soorten verdovende middelen te zien. „Ik wist niet dat er meer dan tien soorten drugs bestaan", zei een vader na afloop van de cursus in het evaluatieverslag. Veel vaders in Zuilen hebben volgens Ouali weinig benul van wat er op straat gebeurt. Van de coffeeshops waar jongeren hangen. Van de duistere types die drugskoeriers werven op straathoeken. Ook weten veel ouders volgens Ouali niet, dat de school van hen betrokken heid verwacht. Ouali, die ook preventiemede werker is bij de GG&GD, wil zich hard maken voor betere voorlichting aan minderheden. „Nu worden alle allochtonen op een hoop gegooid, terwijl er een hemelsbreed verschil is tussen een Surinamer en een Turk, maar ook tussen een Marokkaan uit de midden klasse met geld en een Marokkaan die nauwelijks opleiding heeft genoten." Hij vindt het onvoor stelbaar dat er in Utrecht nog steeds geen voor lichting over drugs wordt gegeven in de eigen taal, terwijl daar volgens hem al jaren veel be hoefte aan is. Met de cursus Omgaan met Pubers wil hij, zo be nadrukt hij, de ouders helpen. „De aandacht die er nu is voor opvoedingsondersteuning is gericht op het terugbrengen van criminaliteit onder de jeugd. Hierbij krijgen de ouders de schuld van het gedrag van hun kinderen. Als je vanuit dit ne gatieve idee werkt, krijg je de vaders niet mee. Je moet juist met ze in discussie gaan en ze niet be tuttelen." „Ik ga nu anders met mijn kinderen om", zegt een deelnemende vader uit Zuilen in het evalua tieverslag. „Ik praat meer met mijn kinderen en ga ook naar hun school om te vragen hoe het gaat. We zijn naïef geweest, we hebben de pro blemen van de kinderen onderschat." Ouders hebben weinig benul van wat er op straat gebeurt Hunebedden, de symbolen van Drenthe. ASSSEN JAN WIERENGA Het beheer en onderhoud van alle 21 provinciale hunebedden en een zestal andere archeolo gische monumenten in Dren the worden voor de duur van vijftig jaar in erfpacht gegeven aan de stichting Het Drentse Landschap. De provincie wil graag van het onderhoud, af, de stichting is juist buitengewoon ingenomen met de nieuwe taak. „Wie het over Drenthe heeft, heeft het over hunebed den", zegt rentmeester Van der Bilt, "het zijn juweeltjes in het landschap en daar willen we erg graag voor zorgen." Enkele jaren geleden was er sprake van dat de provincie het beheer van de hunebedden zou uitbesteden aan de ge meenten. „Dat vond ik een bi zar idee, omdat daarmee de zorg voor de monumenten niet meer in één hand zou zijn. Daarop hebben wij ons offici eel aangemeld", aldus Van der Bilt. De overdracht is nog niet helemaal rond; formeel moe ten Provinciale Staten van Drenthe nog toestemming ge ven. Naar verwachting gebeurt dat in mei of juni. De provinciale hunebedden vormen de kleinste helft van alle ruim vijftig exemplaren in Drenthe. De rest is eigendom van het rijk. Tot het provinciale bezit behoort ook het grootste hunebed van Drenthe, dat van Borger. De stichting betaalt niets voor de erfpachtcanon, maar krijgt zelf jaarlijks 35.000 gulden van de provincie als bijdrage in de onderhoudskos ten. De stichting Het Drentse Landschap is van plan de om geving van diverse hunebed den landschappelijk te ver fraaien, zodat de grafkelders beter tot hun recht komen. Hiertoe zal grond moeten wor den aangekocht. Ook wil de stichting de bewoners van de nabij gelegen dorpen nadruk kelijker bij de monumenten betrekken, bijvoorbeeld door de inzet van vrijwilligers. De hunebedden zelf verke ren momenteel in goede con ditie omdat ze net een grote opknapbeurt achter de rug hebben. Voor beheer en on derhoud laat de stichting Het Drentse Landschap zich advi seren dooor een commissie, waarin onder anderen de pro vinciaal archeoloog van Dren the zitting heeft. Niet alleen de hunebedden, ook een aantal andere oudheidkundige en cultuurhistorische monumen ten komt bij de stichting in be heer. Daaronder de grafheu vels van Kampsheide bij Rolde, de Ballerkuil bij hetzelfde dorp, een grafkelder bij Oosterhesse- len en het Grolloërholt, even eens bij Rolde. In feite is de stichting Het Drentse Landschap bezig zich van een pure landschapsbe heerder te ontwikkelen tot een organisatie die zich ook om andere aspecten van het pro vinciale erfgoed bekommert. „Dat zien wij voor de toekomst als een van onze kerntaken", zegt rentmeester Van der Bilt. Vd-Hollandse gedeputeerde Ada Wildekamp: •spraak met het rijk n 2000 staat er voor egawatt aan wind- lie in Noord-Holland. ien zijn er genoeg, meer dan 45 mega- s het in de praktijk 'eworden. Goedkope liciteit drukte jaren- de rentabiliteit van e windturbines. De :k was nauwelijks ge- isseerd en omwonen- aineerden graag de van elke molen in ezichtsveld. Maar dat i allemaal veranderen, Noord-Hollandse mteerde Ada Wilde- THEO VAN DER KAAL) I is nu pas rijp voor wind- t, is haar stellige overtui- fcij presenteerde onlangs leuze plannen die geba- fcijn op de nieuwste tech- voor windturbines en I gemeenten en particu- uit met projecten te ko- Het provinciebestuur ziet i genoeg in Noord-Hol- Jvaar windturbines kun- ■verrijzen. Bijvoorbeeld prede kanalen, waterke- spoor- en snelwegen, en industriegebieden ïschikt, net als 'open ge zonder bijzondere en fevolle kenmerken'. Con- Tvijst de provincie op de tussen Leimuiden en Gedeputeerde Wildekamp (PvdA): „Natuurlijk houdt de provincie rekening met terechte bezwaren tegen windturbines." Nieuw-Vennep, waar nu de snelwegen A4 en de A44 sa menkomen en waar al sinds een aantal jaren twee windmo lens staan. Daar kan een heus molenpark verrijzen, denkt de provincie. Ook voor de Wierin- germeer zijn concrete plannen. De praktijk van de afgelopen jaren is dat omwonenden de komst van windturbines via ge rechtelijke procedures meer dan eens onmogelijk hebben gemaakt. Wildekamp laat zich daardoor niet afschrikken: „Er is inderdaad veel tegenstand bij plaatsing van windturbines op het land. Toch denk ik dat het zal lukken wanneer je de juiste plekken uitzoekt en de plannen goed onderbouwt. Met een goede ruimtelijke afweging moet je een bestuursrechter er van kunnen overtuigen dat de bezwaren van omwonenden ongegrond zijn. Natuurlijk houdt de provincie wel reke ning met terechte bezwaren. Zo zijn wij tegen solitaire windmo lens die her en der in het land schap staan zoals in Friesland, ze moeten in clusters bij el kaar." Een nieuwe aanpak die suc ces heeft is het aanbieden van een vergoeding. Zo krijgen landeigenaren geld van het on derzoekscentrum ECN in ruil voor het testen van een reeks windturbines op hun grond. Lang niet alle gemeente staan te juichen bij de komst van windturbines. Meer dan voor heen gaat de provincie daarom gemeenten opporren om mee te werken aan nieuwe projec ten. Er zijn nu plannen in uit voering in Haarlemmermeer, langs het Noordzeekanaal (sa men met Velsen, Zaanstad en Amsterdam), bij Heemskerk, Beverwijk, in kassengebieden in de Kop van Noord-Holland en op Texel. Windturbines op zee vormen een heel ander verhaal. Die val len onder verantwoordelijkheid van het rijk. Zo is onlangs be slist dat een groot proefpark voor windturbines voor de kust van Egmond komt te liggen en niet ter hoogte van IJmuiden. Het bedrijf E-Connection heeft het oog juist wel op IJmuiden laten vallen om zes windparken in zee te plaatsen. De onder handelingen daarover lopen met Rijkswaterstaat. Met de provincie Friesland werkt Noord-Holland een plan uit voor een groot windpark langs de Afsluitdijk. Hier gooit de Vogelrichtlijn roet in het eten. De provincie moeten eerst met onderzoeken bewijzen dat de molens geen grote bedrei ging voor vogels zijn. Wildekamp: „Er zal altijd weerstand blijven tegen wind molens uit het oogpunt van landschappelijke verstoring. Toch ben ik heel optimistisch over windenergie. Initiatieven van gemeenten, energiebedrij ven en particulieren zijn daarbij heel belangrijk. Ik zou zeggen, laat iedereen die iets wil met windmolens bij de provincie langs komen." e liep Louis Godschalk uit efderse Beusichem met het idee Maar het boomgroeiplan, waarbij wonenden rond het nog te planten s jaarlijks vijf gulden plezierbe- g moeten betalen, hield hij voor [Pas toen hij een artikel las over het i Duizendje, liet hij van zich L Gisteren werd zijn idee in het pro fehuis van Zuid-Holland beloond I jawel - een rooie rug. >aar weken geleden bedacht de stich- )e Nationale Toekomstprijs de een- e actie Duurzaam Duizendje om de Nederlandse burgers te stimuleren initia tieven op te zetten die leiden tot een duur zame samenleving. De tien winnaars moe ten binnen een half jaar die duizend gul den verdubbelen. Wie het meeste geld in zamelt met zijn duizend piek, wint op de eerste dinsdag van september - de duurza me dinsdag - de hoofdprijs. Van de 250 inzendingen werden er acht tien uitgepikt en na een loting kregen gis teren op het provinciehuis tien bedenkers een briefje van duizend, onder wie een medewerkster van Herman van Veen. Zelf kon de artiest door familieomstandighe den niet bij de uitreiking aanwezig zijn. Zijn duurzaam idee wordt tot een nog te bepalen tijdstip geheim gehouden. Directeur Riemsdijk van Eldik vindt vooral het boomgroeiplan een 'heel leuk idee'. Godschalk koopt voor zijn duizend gulden veertig snelgroeiende bomen die hij in zijn woonplaats Beusichem wil planten. Voor iedere boom zoekt hij een deelnemer die vijf gulden per jaar plezierbelasting betaalt. Veertig bomen leveren dus jaarlijks twee honderd gulden op waarvan weer acht nieuwe bomen gekocht kunnen worden. Vindt hij daar ook weer belastingbetalers voor, dan staan er na vijf jaar al honerd bo men. Temeer daar het gemeentebestuur van Buren, waar Beusichem onder valt, heeft toegezegd voor elke boom die God schalk plant, er nog een bij te zetten. Een ander idee voor het Duurzaam Dui zendje is dat van de wijkagenten Abbing en Wevers uit het Twentse Losser. Zij wil len met duizend gulden computerspelle tjes aanschaffen voor het plaatselijke buurthuis 't Trefpunt Jongeren veroorza ken daar zoveel overlast dat anderen er niet meer naar binnen durven. Door de jongeren een bezigheid te geven, denken de wijkagenten dat de verveling afneemt en daarmee de overlast. Een goede inves tering dus, zeggen Abbing en Wever. Twentenaar Tromp uit Lonneker ontwierp een twee- en driewiel loopfiets voor kinde ren en minder valide volwassenen. Een aantal jaren geleden werd hij door zijn broer gevraagd 'iets' voor zijn moeder te doen. Zij liep destijds nogal moeilijk achter een loopwagentje: ze voelde zich gehandi capt. Tromp bedacht toen een loopfiets. „Het idee is eenvoudig. Bij het lopen zijn we 95 procent van onze kracht kwijt aan het dragen van ons lichaam en vijf procent aan het voortbewegen. Als je er voor zorgt dat die 95 procent wegvalt, kan een min- dervalide gewoon lopen zonder zich ge handicapt te voelen." De Zeewoldense mevrouw Peters schreef vier boekjes met tips hoe je met weinig geld toch leuk kunt leven. De boekjes wil ze voor duizend gulden verfraaien en ver volgens uitgeven. Volgens Peters maken nogal wat mensen schulden omdat ze geld over de balk smijten. „Bedenk eerst watje echt nodig hebt. Vergelijk de prijzen, koop niet meteen." Behalve 'zuinige' tips staan er ook kooklessen voor jongeren in. „Waar leer je tegenwoordig nog koken? Nergens toch? Vroeger had je tenminste nog ae huishoudschool." Behalve de actie Duurzaam Duizendje or ganiseert de stichting De Nationale Toe komstprijs - de naam zegt het al - de Na tionale Toekomstprijs. In 1997 werd deze prijs, een geldbedrag van 25.000 gulden, voor de eerste keer uitgereikt aan de be denkers van een telewerkcentrum op het platteland van Lochem. Koppert Biological Systems won de Nationale Toekomstprijs in de categorie bedrijven. Koppert kweekt vliegjes die bestrijdingsmiddelen in de tuinbouw vervangen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5