Misstanden in kinderopvang RMANENTE yOLUX-PRESENTATIE BIJ VAN TIL £gzrüP' vantilWSïHlïï Verwoestende rit met shovel Ontslag voor bankierende ambtenaar Bonden: 'Superbod' provincies onvoldoende Rjjkka„i,8 miljard extra uitgeven Dieptepunt in Surinaamse historie Binnenland foon^tu diefestival 11 maart [haag* Ook pleegouders krijgen in de toekomst recht op een itdurend zorgverlof van maximaal tien dagen per jaar voor de zorging van zieke kinderen of partner. Oorspronkelijk zou jplan voor zo'n nieuw zorgverlof alleen gelden voor 'echte' Jers, maar het kabinet heeft vrijdag besloten de voorgestelde feling iets op te rekken. Tijdens het zorgverlof krijgen de ou- 6 70 procent van hun loon doorbetaald. juiker gezonken op Usselmeer uizen De binnenvaarttanker Christa, die gisteren in zwaar r op het IJsselmeer zonk, ligt stabiel op vijf meter diepte, r zover bij Rijkswaterstaat bekend is er geen olie uit de la- vrijgekomen. De vrachtvaarder was met 687.000 liter kolie onderweg van Delfzijl naar Amsterdam. De twee op- nden konden tijdig in veiligheid worden gebracht. [inimumloon vanaf 13 jaar' terdam Jongeren van dertien en veertien jaar hebben net iel recht op een minimuminkomen als ouderen. Sinds 1996 jen zij lichte karweitjes opknappen, maar is er geen drempel het loon gesteld. Leeftijdsdiscriminatie, oordeelt het Bureau tijdsdiscriminatie na een klacht van de FNV en de Jonge- jrganisatie van het CNV. De vakbeweging diende eind vorig een klacht in, nadat een meerderheid in de Tweede Kamer n een minimumjeugdloon voor dertien- en veertienjarigen gestemd. ede melk uit de handel De Nederlandse zuivelbedrijven gaan melk van ruim itig melkveehouders gescheiden ophalen. De zuivel wordt joeder verwerkt en blijft opgeslagen tot nogmaals is bewe- dat het product gezond is. De concerns zijn tot deze actie gegaan wegens negatieve publiciteit eerder deze week. Zij adrukken dat er met de melk eigenlijk niets mis is. De boe van wie de melk apart wordt opgehaald, houden koeien die nebben van slijtersproblemen. De conditie van de beesten nt daarbij vaak dramatisch snel af. De ministeries van land- w en volksgezondheid hebben al meerder malen bevestigd «V»' nelk van deze koeien niet gevaarlijk is. jrdachten bekennen moord Vier mannen uit Amsterdam-Osdorp hebben be- 5 de 49-jarige Brit Terry French om het leven te hebben ge- tht. Het lijk van de man werd in september in de Amstel in iuurt van Vrouwenakker gevonden. Drie verdachten (30,34 |0) werden dinsdag gearresteerd. De 6Ó-jarige vader van een jhen werd woensdag opgepakt. Volgens de politie kwam Ich naar Nederland om dmgs te kopen. Daarvoor had hij kle tienduizenden guldens bij zich. Op zondag 19 september U hij in een woning in Osdorp van zijn centen beroofd en tiet leven gebracht. enlandschap Friesland in gevaar ;n Het terpenlandschap van Friesland loopt volgens :ologen gevaar. Natuurlijke erosie, afwatering en intensief [bouwgebruik eisen hun tol. Vooral van de kleine terpen is reel meer over, van de grotere terpen is inmiddels dc helft 'enen. Door de kwetsbaarheid van de terpen verdwijnt :ns provinciaal archeoloog G. de Langen een zeer belang- ^jljjjjflrcheologisch bodemarchief. „Het is een sluipende aantas- fora ^et 8ebeurt niet van vandaag op morgen, maar het is wel 1e alarmklok te luiden." Onderzoekers uit Leiden en Am- lam hebben de eerste effecten van de aantasting al ge- kun nM- Dat blijkt na inventarisatie bij de bekende terpen van van laldum, Dongjum en Peins. Vooral bodemstukken die uit de i klanfe laag afkomstig waren, waren ernstig geërodeerd. )pmerkelijk ontwerp, leze tweezitter annex den fweePersoons chaise Dudirf^ue' ^en e/'anc'om je heerlijk op terug oat fci fe bekken, het Iroui Volgens hoofdinspecteur kinderopvang M. Monné van de GGD in Den Haag is er bij de kinderopvang in Neder land sprake van structurele misstanden. „Ik ben ervan overtuigd dat er tientallen malen per jaar in een kinder centrum in Nederland dingen gebeuren die niet door de beugel kunnen en die ouders, als ze het zouden weten, beslist niet zouden accepteren." Monné zei dat gisteren in het VPRO-radioprogramma Argos. „Wat wij bij onze controles vin den is maar het topje van de ijs berg. We staan tenslotte niet de hele dag te controleren." Het kabinet trekt de komende vier jaar 400 miljoen gulden uit voor ruim 70.000 extra kind plaatsen om de lange wachtlijs ten in de kinderopvang tegen te gaan. Dit geld is alleen bedoeld voor uitbreiding, niet voor kwa liteitsverbetering, aldus Monné. Zij vreest op dit moment zelfs voor een verslechtering van de kwaliteit. De meest voorkomende pro blemen in de kinderopvang zijn te grote groepen, niet gekwalifi ceerde leiding, slechte leiding en te krappe accommodatie. In Den Haag bijvoorbeeld worden dergelijke problemen vijftig tot honderd maal per jaar gecon stateerd. De Haagse PvdA-wethouder Klijnsma van welzijn, volksge zondheid en emancipatie denkt dat er geen reden tot paniek is. „Veel van de gevallen die wij te genkomen hebben we letterlijk binnen een aantal dagen weer opgelost. In de regel is het zo dat één op de drie opvangcen tra niet aan de eisen voldoet, aan het eind van het verhaal is het zo dat er maar een paar echt structureel de fout in gaan." De sector kampt met een per soneelstekort. De wethouder zou graag zien dat de regering extra geld vrijmaakt om de op leiding voor kinderopvang en het aanzien van het beroep te verbeteren. „De regering heeft geld over. Dat kan besteed wor den aan kinderopvang." De VOG, de werkgeversorga- e^po|ziin is de Leolux-presentatie bij Van Til nagenoeg uniek. indeils designcentrum showen wij op een aparte afdeling letterlijk alle ?uk, rfllen uit deze bijzondere topcollectie. Van klassieke en bekroonde de sp|x-modellen tot primeurs en exclusieve specials. Uit zo'n compleet st eei Cht is het goed kiezen. Ook üw favoriete Leolux staat bij Van Til. ;ldka PracL Openingstijden: jeCti( ade 1038 Ma-DI-Wo 9 30-17 30 uur :llle DESIGNCENTRUM heerde Een 58-jarige inwoner van het Gelderse Heerde heeft gisteren in zwaar over spannen toestand een ravage aangericht. Hij reed eerst met een shovel in op zijn eigen woning, beschadigde vervolgens het huis van de buren en reed op de tussenliggende route ook nog een personenauto van de dijk. Bovendien trok de Heerdenaar, eigenaar van een loonbedrijf, enkele in de grond liggende kabels kapot. Daardoor ontstond een stroomstoring. De Heerdenaar, die al jaren in onmin leeft met omwonenden en het ge meentebestuur, heeft volgens de politie voor zeker een miljoen gulden schade aange richt De voor- en achterkant van zijn eigen huis stortten gedeeltelijk in en bij de buren werd een deel van de voorgevel in puin gereden. Een eerste poging van de politie de dolgedraaide Heerdenaar te stoppen mislukte. Een agent werd uit de cabine van de shovel geslagen en raakte licht gewond. Pas na de botsing tegen het huis van de buren kon de politie de man overmeesteren. Voor zijn zwaar aangeslagen echtgenote is het Bureau Slachtofferhulp ingeschakeld. foto anp martin houerinc prijs KLM-ticket naar Paramaribo nisatie in de sector welzijn, hulpverlening en gezondheids zorg, erkent dat er problemen zijn, maar zegt dat die landelijk niet van hetzelfde kaliber zijn als in Den Haag. De landelijke ouderorganisatie BOinK heeft geschokt gereageerd op de uit spraken van Monné. Zij eist van de GGD's in Den Haag en Am sterdam inzage in de door hen geconstateerde misstanden. De inspectie in Amsterdam is ove rigens al vijftien jaar geleden overgegaan naar het gemeente lijk bureau BSO. Dat was giste ren niet bereikbaar voor com mentaar. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) gaat bekijken of de KLM te veel geld vraagt voor vliegtickets van Amster dam naar Paramaribo en Cura sao. De kartelpolitie besloot tot het onderzoek na klachten over de hoge ticketprijs. Een van de klagers, de soci aal-culturele vereniging Shiva, vindt de prijzen absurd hoog. In het hoogseizoen ben je al gauw 2.400 gulden kwijt om in Paramaribo te komen, in het laagseizoen kost een ticket zo'n 1.700 gulden. De NMa benadrukt dat een economische machtspositie op een bepaalde route niet in strijd is met de Mededingingswet. Om mogelijk misbruik vast te stellen wil het van de KLM eerst duidelijkheid over de kosten en de winst die de maatschappij maakt bij een vlucht naar Suri name of de Antillen. De Consumentenbond gaat vooral de service onderzoeken die de KLM op de twee routes verleent. Zo klagen reizigers over het weinige eten en drin ken, de irritatie bij stewards en stewardessen bij vragen en de slechts twintig kilo ruimbagage die mag worden meegenomen. den haag gpd De provincie Zuid-Holland gaat de 'bankierende' ambtenaar Baarspul en zijn voormalige chef Bloemendaal ontslaan. De twee waren al sinds afge lopen zomer geschorst vanwe ge hun rol in de Ceteco-affaire. Sindsdien onderhandelden hun advocaten over het voornemen van Gedeputeerde Staten om tot ontslag over te gaan. Voor Bloemendaal is die procedure nu afgewikkeld. Hij heeft gisteren zijn ont slagbrief ontvangen. Hierin wordt wel toegezegd dat hij 'het normale wachtgeld' krijgt. De provincieleiding wil hiermee aangeven dat Bloemendaals aandeel in de zaak minder zwaar wordt opgenomen dan die van Baarspul. In het onderzoeksrapport van de commissie Van Dijk werd Bloemendaal verweten dat hij als chef van de afdeling financi en niet voldoende heeft toege zien op het doen en laten van Baarspul. Die kon binnen het Provinciehuis vrijwel ongecon troleerd een bankiersysteem opzetten met een omzet van ruim twee miljard gulden. De ontslagprocedure tegen Baarspul loopt nog, mede om dat rond hem nog een justitieel onderzoek gaande is. Dat richt zich op de rekening bij de bank Delta Lloyd, die hij in mei 1996 opende op naam van de pro vincie. Hij gebruikte hiervoor vermoedelijk faxpapier van zijn chef Bloemendaal, zonder dat die daarvan wist. Drie jaar lang stond bij Delta Lloyd gemiddeld 50 tot 75 mil joen gulden uit, in de vorm van aandelen, opties en valutater- mijntransacties. Dergelijke han del was volgens provinciale richtlijnen verboden. - - uci nas vurens |!iuvuniait richtlijnen verboden. JERDAG 4 MAART 2000 De vakbonden voor overheidspersoneel vinden het 'superbod' van 8,25 procent waar de provincies gisteren mee kwamen nog onvoldoende. AbvaKabo, FNV/Novon en de CNV-bond CFO zetten de acties voorlopig gewoon door. Maandag gaan ze met hun landelijk kader het slotbod van de werkgevers bespreken. Het ministerie van binnenlandse zaken vindt het bod dat de provincies gedaan hebben daarentegen 'wel erg hoog'. Maar het is aan de provincies zelf te bepalen hoever ze willen gaan, zegt een woordvoer der van Binnenlandse Zaken in een reactie. Hun inzet heeft in ieder geval geen gevol gen voor het personeel van de overheid. De bonden vinden dat de werkgevers on der druk van de acties in beweging komen. De provincies willen hun ambtenaren per 1 januari dit jaar een structurele loonsverho ging van 2 procent geven en in december de eindejaarsuitkering met 1,5 procent ver hogen. In de CAO, die voor 27 maanden moet gaan gelden, is voorts een loonsver hoging van 2 procent per 1 april volgend jaar voorzien en weer per december 2001 een verhoging van de eindejaarsuitkering met 1,25 procent. Bovendien kan elke amb tenaar dan vlak voor de volledige invoering van de euro een eenmalige uitkering van 200 euro (440) verwachten. Ten slotte bie den de provincies in maart 2002 nog een loonsverhoging van 1,25 procent. Aan het eind van de looptijd van 27 maanden kun nen de provinciale ambtenaren er dus 8,25 procent op vooruit zijn gegaan. De bonden zeggen dat de werkgevers dat het bod nog niet hun eis benadert. „Het sa larisbod is wel iets verbeterd, maar wel in combinatie met een langere looptijd. Op de twee andere belangrijke punten, te weten het seniorenbeleid en de verlofregeling zijn de verschuivingen marginaal." De bonden hadden 3,5 procent voor een éénjarige CAO geëist en verhoging met een half procent van de eindejaarsuitkering. den haag gpd Het rijk heeft dit jaar 1,8 miljard gulden beschikbaar voor extra uitgaven. Deze kunnen worden besteed aan de doelen, die het regeerakkoord aangeeft, zoals onderwijs, zorg en veiligheid. Voor volgend jaar is er zelfs 2,2 miljard gulden extra beschik baar. Minister Zalm van financiën heeft deze cijfers vandaag voor gelegd aan de ministerraad. Zalm denkt dat er in 2000 en 2001 veel ruimte zit in de rijks begroting, omdat de uitgaven veel lager uitvallen dan begroot. Dat komt onder meer omdat de kosten van de sociale zekerheid lager zijn. De extra bedragen komen bo venop reeds geplande miljar denuitgaven, die waren afge sproken in het regeerakkoord. In feite haalt minister Zalm in vesteringen die waren gepland voor de jaren 2001 en 2002 naar voren. De ministeries bekijken nu hoe ze de extra middelen kunnen besteden. Ook in de Tweede Kamer wordt hierop gestudeerd. De Surinaamse oud-legerleider Desi Bouterse draagt naar eigen zeggen ver antwoordelijkheid voor de moorden van 8 december 1982, maar publieke spijt heeft hij nooit betuigd. De Decembermoorden, op vijftien ver meende tegenstanders van het toenmali ge militaire regime, beschouwt Bouterse als een 'zwarte bladzijde in de geschiede nis', maar gezien de tijd en de omstan digheden was het toen 'to be or not to be', zei Bouterse vorig jaar tegen de EO. De moorden in het militaire hoofdkwar tier Fort Zeelandia hebben plaats twee jaar nadat een groep van zestien onderof ficieren een militaire staatsgreep had ge pleegd. Bouterse blijkt al snel de sterke man. Naar verloop van tijd ontstaat er onvrede onder de bevolking en onder de militairen over het nieuwe bewind. Op 11 maart 1982 mislukt een tegencoup en Bouterse en zijn groep halen de teugels flink aan, maar overal in het land zijn er protesten en demonstraties voor demo cratisering. De machthebbers in Paramaribo laten uiteindelijk zestien tegenstanders oppak ken omdat ze een complot zouden heb ben beraamd. Ze worden één voor één gedood. De slachtoffers waren de advo caten John Baboeram, Kenneth Gon<;al- ves, Eddy Hoost en Harold Riedewald, de journalisten Bram Behr, Lesly Rahman, Jozef Slagveer en Frank Wijngaarde, vak bondsleider Cyrrill Daal, de universitair - docenten Gerard Leckie en Suchrin Oem- rawsingh, de soldaten Surendre Rambo- cus en Jiwansingh Sheombar, oud-minis ter André Kamperveen en zakenman Sonradj Sohansingh. Eén man overleefde de Decembermoor den. Vakbondsleider Fred Derby wordt op laatste moment vrijgelaten. De reden daarvoor is nog steeds niet duidelijk en erg veel wil Derby er nog steeds niets over zeggen. Tegen het Eindhovens Dag blad zei hij in 1992 over zijn confrontatie met Bouterse in Fort Zeelandia: „Natuur lijk huilde ik. Je bent bang voor je leven, je staat daar in je onderbroek en je vraagt: wat is er aan de hand, wat heb ik ge daan." De Decembermoorden leiden tot op schorting van de Nederlandse ontwikke lingshulp en ook tot een flinke emigratie- golf van Surinamers naar Nederland. De uitspraak van het hof gisteren in Amster dam kan een eérste echte doorbraak wor den in de jarenlange pogingen van de na bestaanden om de schuldigen van de De cembermoorden aan te pakken. ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Holland op zaterdag 6 en zondag 7 mei 2000 in de Extran Sporthal Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O. G. Z. b.v. ok zorgverlof voor pleegouders Bij controles 'topje van ijsberg' boven water Onderzoek naar Lf, zei VnnetjUniversiteit Leiden. De eerste. De beste? Zeker: anders dan andere, kdek het zelf op het Studiefestival, zaterdag 11 maart vanaf 11 uur in ieterskerk. Met studiekeuzetests en voorlichting studies, studentenleven, stages in het buitenland A nstanbanen. En optredens van Leidse wetenschappers °aiï|C I °'a' ^ona'^ Giphart, Helga van Leur, Peter R. en Joost Zwagerman. Ook live muziek, en stand-up comedian. Universiteit Leiden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3