CAMBODJA ONTBIJT Toerisme Een mysterie in het Verre Oosten VVV's De VW krijgt een nieuwe structuur. Dit om een verdere pro fessionalsering van de nu ongeveer 320 Nederlandse kanto ren te bevorderen. Per 1 juli 2001 moeten door fusies zo'n vijftig regionale WV's zijn gevormd van waaruit de werkzaam heden van de kleinere kantoren zullen worden gecoördineerd. De verkennende gesprekken tussen de VWs onderling zijn al op gang gezet. Voorzitter Jan Franssen van de overkoepelende organisatie (ANVV) verwacht overigens niet dat vakantiegan gers veel van de nieuwe opzet zullen merken. 'De dorpskanto ren blijven normaal open. Alleen zal door de professionalise ring de service beter worden.' Indonesië Alle onrust in de Gordel van Smaragd ten spijt verscheen bij De Boer Wendel zojuist een nieuwe, 116 pagina's tellende Indonesië-brochure. Nouveautés zijn onder meer fietstoch ten over Bali en een strandvakantie op het niet ver van Singa pore gelegen Bintan waar overigens ook problemen zijn gere zen tussen voormalige landeigenaren en projectontwikke laars. Nieuw bij de 25-jarige reisorganisatie is tevens de In donesië Infolijn (020 - 44 96 864) waar consumenten op werkdagen van 14.00 - 20.00 uur en op zaterdag van 10.00 - 16.00 uur terecht kunnen met vragen over reizen door de Indonesische archipel. Vikingschip In het museum van Roskilde (Denemarken) wordt dezer da gen begonnen aan de reconstructie van wat waarschijnlijk het grootste Vikingschip was, dat ooit zee heeft gekozen. Het gaat om een kopie van een zogeheten 'langskib', een oorlogsbo- >- dem die plaats bood aan zestig roeiers en honderd soldaten. Als het schip klaar is (het karwei zal ongeveer vijf jaar in be slag gaan nemen) zullen er excursies mee worden gemaakt. Muziekmuseum In Seattle wordt de komende zomer een nieuw muziekmuse um geopend. Experience Music Project (EMP), zoals de at tractie gaat heten, geeft op uiterst moderne wijze een beeld van de ontwikkeling van de populaire Amerikaanse muziek en de instrumenten die daarbij werden gebruikt. Middelpunt van het museum moet de Sky Church worden, waar bekende ar tiesten samen met bezoekers optredens zullen verzorgen. New York Het aantal vakantieboekingen vertoont in vergelijking met vo rig jaar tot nu toe eef) dip en bovendien is de dollar sinds ja ren niet zo duur geweest. Maar op de belangstelling voor een reis naar Amerika lijken die omstandigheden geen enkele in vloed te hebben. Sterker nog, de Verenigde Staten (Florida, New York, Californië) is één van de weinige landen die fors 'plussen' zoals dat in de toeristenbranche heet. Amerika-spe- cialist Jan Doets bracht daarom onder de naam New York Ex press een speciaal programma uit voor korte vakanties in de 'Big Apple'. Het zijn drie- en vierdaagse arrangementen (vlucht, logies en enkele excursies) waarin de aankomst- en vertrektijden zo zijn vastgesteld, dat de passagier respectieve lijk twee en drie volle dagen in New York kan rondzwerven. Prijzen (al naar gelang de keuze van het hotel); tussen de 760 en 2300 gulden. Informatie: Jan Doets, Heerhugowaard, telefoon (072).575.33.33. Modelspoorbeurs In buurthuis 'De Vuister' aan de Molenwerf 44 in Koog aan de Zaan, wordt op zondag 5 maart van 10 tot 15 uur weer de jaarlijkse modelspoorbeurs gehouden. Op de expositie - met zo'n honderd meter aan tafels - kunnen oude treinen worden geruild, ge- of verkocht en ook krijgt iedere bezoeker een agenda met daarin de data van de volgende beurzen. Tevens wordt er al informatie verstrekt over Europspoor2000, het grootste modelspoorevenement van Europa, dat dit jaar van 17 tot en met 19 november in de Jaarbeurs van Utrecht wordt gehouden. Zolang ik niet door Engeland reis (die kippers, zal je bedoelen) of door Ierland (black pudding, nóg erger) reken ik bet ontbijt tot het mooiste moment van de vakantiedag. Of ik nu voor een tentje hoog in de bergen zit, aan de zinc van een Franse brasse rie of tussen zo'n overvloedig buffet in een Israëlisch hotel (ner gens ter wereld zijn ze uitgebreider). Maar de moeder aller ontbijten wordt uitgeserveerd in Ascona. Restaurant Elvezia, Piazza G. Motta. Aan de oever van het La- go Maggiore dus, dat hier nog net even Zwitserland bin nenglipt. Het gaat me niet eens zozeer om de warme croissants, de mar melade, de zoute boter, de jus d' orange en de gloeiendhete es presso die door de dienstdoende signorina op ons tafeltje wor den gezet. Maar om de zon, die ginds aan de overkant van het meer boven de bergen verschijnt en het nauwelijks rimpelende water laat schitteren als cellofaan. Overal rust, zelfs op de boulevard. Ginds veegt een vuilnisman propjes op z'n schop en een spierwit bootje trekt een barst in het meer. Het ultieme vakantiegevoel. Zoals je dat alleen tij dens het ontbijt kan hebben. Op een stil- z le, vredige, vroege ochtend. Met de na- druk op het laatste woord. m In New Orleans ontwaarde ik ooit het o bordje 'We're are serving breakfast from g 00.00 a.m till 00.00 p.m. Daar hadden ze er dus weinig van begre- g pen. Van het tijdstip waarop je een ont- bijt behoort te nuttigen. FEITEN CIJFERS Voor een reis naar Cambodja is een hepatitis A en een DTP- -prik noodzakelijk. Het ge bied tussen Phnom Penh en Siem Raep is malariavrij, maar de rest van het land. niet. Neem voor de zekerheid medicijnen mee. In Thailand is het mogelijk om bij bijvoor beeld Thai Airways voor (om gerekend) 250 gulden een tic ket naar Phnom Penh boe ken. Een visum is verkrijg baar op het Pochentongvlieg- veld. Dat kost twintig dollar. De Khmerbevolking is door gaans erg vriendelijk, maar het wordt reizigers afgeraden in het donker alleen in Phn om Penh op stap te gaan. Het is mogelijk om van het leven en eten van de Khmer te proeven in de arme wijken. Gebakken rijst met stukjes rundvlees kost er ongeveer twee dollar. De toegangsprij zen voor Angkor bedragen twintig dollar (ruim veertig gulden) voor twee dagen en veertig dollar voor drie dagen. diase mythologie en het dage lijkse leven van de Khmer. Het tweede terras, tien meter boven de grond, is omgeven door mu ren en galerijen met onthoofde boeddhabeelden. In de gangen bevinden zich ramen met ge draaide kolommen (zij dempen het licht) en de muren zijn be dekt met meer dan 1.700 dan seresjes en godinnen. In het midden tenslotte rijst het derde terras op. Duizelingwekkende trappen leiden naar het op 23 meter hoogte liggende binnen plein dat omringd wordt door vier hoge torens, die door gale rijen zijn verbonden met de 65 meter hoge hoofdtoren. Vanaf dit punt, waar vroeger alleen de hogepriesters en de koning mochten komen, heb je een magnifiek gezicht over de twee lagere terrassen, de toegangs weg en de jungle. Indrukwekkend. Een ander woord kan ik voor Cambodja niet bedenken. HARRY OOSTERVEEN RDAG 4 MAART 2000 tta.i ;AN Cambodja. Ooit centrum van het achtige Khmerrijk. Verscheurd door renlang sektarisch n politiek geweld. daar ook een land een intrigerende geschiedenis, ïtige kunst en een indrukwekkende lur. En een gebied ins waar armoede leerst. Zowel in de Shoofdstad Phnom Penh, als op het atteland. Kortom, 28 d staat de eenzame reiziger bij het verlaten van Jg( ichentong Airport imaal te wachten? "In Phnom Penh is het momen teel 33 graden", meldde de in tercom in het vliegtuig. Maar op het plein voor het vliegveld is het veel heter. Tientallen mo torfietstaxi's staan in de blake rende zon te wachten op klan ten. Hoeveel een ritje naar een goedkoop hotel kost? "Twee dollar" ruim vier gulden), ant woordt Jon. De riel, de Cambo- jaanse valuta is bijna niets waard. Dus is ook hier de dollar verheven tot nationale munt. Tien minuten rijden over een gortdroge weg. Het hotel ligt in het noorden van de stad, tussen armoedige rijtjeshuizen die aan onverharde wegen liggen, 's Avonds, nog voor de sche mering, maken Jon en ik een tochtje door Phnom Penh, een metropool met ruim een mil joen inwoners. Eerst naar de Wat Phnom natuurlijk. Hier - rondom de tempel - zou om streeks 1370 de stad zijn ont staan omdat een vrouw er vier boeddhabeeldjes vond. Die vrouw heette Penh en omdat een heuvel in het Khmer Phn om is... Inderdaad. Het krioelt er van de opdringerige bede laars. Meestal kinderen, maar ook slachtoffers van de Rode Khmer. Op de weg rondom de tempel staan tientallen eet tentjes. Voor 1.500 riel, nog niet eens een gulden, koop je er een flinke portie noedels plus een royale beker cola met ijsklont jes. Een belevenis is een rondgang langs Phnom Penh's boule vards. Voor het eerst heb ik dat zalige gevoel van een alleen rei zende toerist in een onbekende stad. Op de wegen duizenden, kris-kras door elkaar rijdende motorfietsen; daarlangs Franse en Cambodjaanse restaurants alsmede karaokebars. De Tonlé Saprivier met zijn tientallen nachtclubs en wat duurdere winkels is het uitgaanscentrum van Phnom Penh. Achter de boulevards dan weer, liggen de arme buurten. Jon: "'s Avonds kun je je als toerist hier beter maar niet vertonen. De crimi naliteit is hoog." Palcis Ter hoogte van het punt waar de Mekongrivier en de Tonlé Saprivier in elkaar overvloeien, ligt aan de Samdech Sotharah- boulevard het koninklijk paleis, de officiële residentie van ko ning Norodom Sihanouk. Het is één van de gebouwen die je ge zien moet hebben. Net als het Chan Chayapaviljoen en het Nationale Museum natuurlijk. Het pand - en niet te vergeten de tuin er omheen - zelf al, trekt de aandacht met rooddachtig houtwerk en sierlijke daken. Binnen en onder de galerijen staan imposante kunstwerken van zandsteen en brons, ge maakt door de vroegere IGimer. Franstalige gidsen leiden wes- terlingen rond, de eersten die ik sinds mijn aankomst in de stad zie. Hoe anders steekt Tuol Sleng tegen deze bezienswaardighe den af. Toen de Rode Khmer na een jarenlange strijd in de jung le op 17 april 1975 Phnom Penh veroverde, vorderden de veilig heidstroepen van Pol Pot de Tuol Svay Preyschool. Zij maak ten er een ware hel van waar duizenden mensen op gruwelij ke wijze werden gemarteld. Schilderingen, foto's van slachtoffers, martelwerktuigen, geëmotioneerde gidsen en zelfs een schedelcollage in de vorm van Cambodja, wijzen de toe schouwers op de praktijken van de Rode Khmer. Alleen de be gane grond van de witgepleis terde gevangenisvleugels zijn te bezichtigen. Maar dat is vol doende. Degenen die Tuol Sleng over leefden, vonden in de l&lling Fields hun einde. In het vernie tigingskamp Choeung Ek, op vijftien kilometer ten zuidwes ten van Phnom Penh, slachtten de Rode Khmer meer dan 17.000 Cambodjanen af. On derscheid tussen geslacht of leeftijd werd niet gemaakt. Meest grimmige herinnering aan de genocide: de Herinne ringspagode. Het smalle, hoge gevaarte bevat ruim achtdui zend schedels. Duidelijk zicht baar achter glazen panelen moeten zij ervoor zorgen dat wat zich hier heeft afgespeeld nooit in de vergetelheid zal ra ken. Irriterend De volgende dag neem ik de 'speedboot' naar Siem Raep. Een ticket is duur, 25 dollar, maar de trip over de Tonlé Sap rivier met haar typische met palmbomen en vissershutjes bedekte landtongen, maakt veel goed. Na vier uur varen, twee slaapverwekkende films en het irriterende gezang van karaoke- zangeressen, ben ik toe aan een flinke portie cultuur. Siem Raep fungeert als springplank voor de restanten van Angkor, dat pas in 1860 door de jungle trek kende Franse natuurvorser Henri Mouhot werd ontdekt. Vanaf die tijd komen steeds meer westerlingen naar de ze ventig monumenten kijken. Veelal vanuit Bangkok. Verscholen tussen de bossen liggen de overblijfselen van Angkor Thorn, de laatste hoofd stad van de machtige Khmer. Ruim honderd stenen reuzen markeren de zuidelijke toe gangspoort. Deze rij der gigan ten eindigt bij een toegangs poort, die belaoond wordt door een reusachtig boeddhagezicht. Achter die poort liggen ver spreid over een gebied van ne gen vierkante kilometer de res ten van de koninklijke stad die eens 250.000 inwoners moet hebben geteld. In het centrum ligt de Bayon. Dit bouwwerk heeft zijn bekendheid te dan ken aan zijn grote aantal bas-reliëfs en 54 torens, waar van elk vier reusachtige boed dhamaskers telt. Tezamen kij ken 216 gezichten in vier wind richtingen. Het is godkoning Jayavarman VII, de stichter van Angkor Thorn, die zich als de Verlichte liet afbeelden. Sinds 1989 voert UNESCO al restau raties uit aan Angkor. Dat resul teerde in 1992 in een plaats op de Wereld Erfgoed Lijst. Nadat ik ook nog de Baphuon en het Olifantenterras heb be zocht, volgt het hoogtepunt van de dag: Angkor Wat. Foto's in boeken en op internet hebben me lang van tevoren voorbe reid, maar eenmaal op de lange toegangsweg naar de voormali ge hindoeschrijn zie je pas echt hoe groot het is. Cobrabalustra des begeleiden de bezoeker over honderden meters en aan beide zijden van de weg strekt zich een 200 meter brede gracht uit. Omgeven door die 'oceaan' staat Angkor Wat met zijn drie hoge terrassen als de mythische berg Meru. Godkoning Surya- varman II was in het begin van de twaalfde eeuw verantwoor delijk voor de bouw van deze tempel met zijn vijf markante torens. Hij bouwde hem ter ere van de hindoegod Vishnu. Het hele complex wordt om ringd met een zuilengalerij van bijna een kilometer. Die galerij vormt het eerste terras en heeft over de gehele lengte een punt vormig dak. Langs de muren zijn bas-reliëfs aangebracht. Zij verbeelden verhalen uit de In- Een rondgang over de boulevards van Phnom Penh is een belevenis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31