Schaatssport op glad ijs TV WEER Het Gesprek van de Dag Alternatieve arts aan banden Houdt carnaval fris Zaakwaarnemers uit de verkeerde hoek P :.0L Uitzendverbod bedreigt Duitse Big Brother ZATERDAG 4 MAART 2000 COMMENTAAR Minister Borst wil de vrijheid van alternatieve genezers aan ban den leggen. Om te voorkomen dat kwakzalvers ongehinderd hun gang kunnen gaan, wil de minister de Inspectie voor de Gezond heidszorg het recht geven in te grijpen. Bij misstanden moet de In spectie volgens de minister het recht krijgen de praktijk te sluiten. Nu is dat alleen achteraf en slechts op last van de rechter mogelijk wanneer de alternatieve arts zich schuldig heeft gemaakt aan straf bare feiten. Het voorstel van de minister is zo voor de hand liggend dat de vraag zich opdringt waarom de Inspectie net als in de reguliere ge zondheidszorg niet allang over deze bevoegdheid beschikt. Het antwoord is onthutsend eenvoudig. Het onderwerpen van het al ternatieve genezingscircuit aan dezelfde controles als de traditio nele zorg zou een enorme statusverhoging van de alternatieven betekenen. Het niét ingrijpen door de inspecteur kan door alterna tieve genezers gemakkelijk misbruikt worden als een soort keur merk voor hun behandelwijze. Toch moet dat risico maar op de koop toe genomen worden. In Nederland doen jaarlijks ruim een miljoen mensen een beroep op alternatieve genezers. Verzekeraars zijn vrijwel zonder uitzonde ring bereid die consulten en de voorgeschreven therapieën te ver goeden. Het alternatieve circuit is niet meer weg te denken uit de samenleving. Enige actieve overheidscontrole over dat circuit ont breekt echter bijna volledig. Wie vlees verkoopt, krijgt de Keurings dienst van Waren over de vloer maar iedere Nederlander mag een bordje op zijn gevel schroeven waarop staat dat hij of zij een mag netiseur, iatrosoof of macrobioot is en mensen geneest. Zolang be trokkene ervanaf ziet mensen te opereren of onder narcose te brengen, is er geen haan die er naar kraait. Tegelijkertijd wordt de eerste de beste verpleegkundige nauwlettend door de Inspectie op de vingers gekeken bij elke medische handeling. Bij fouten zijn ze krachtens de Wet Beroepen in de Individuele Gezondheidszorg (de Wet BIG) hoofdelijk verantwoordelijk. Een zotte situatie waaraan snel een einde moet komen. De minister heeft geen alternatief. Een lesbische Krystle Wil werd wakker uit een koortsdroom, zocht afleiding en dacht: een soap, dat is langgeleden. Keuze te over, ook van Hollandse makelij. De laatste keerliad je nog drie genres: onbekommerd plaatjes kijken bij de rijken in Goudkust, eindeloos tobben in en rond een zieken huis in Onderweg naar morgen en van alles wat in Goede tijden, slechte tijden. Inmiddels heb je er als het meezit vijf op een avond. Goudkust, Onderweg en Goede Tijden zijn op elkaar gaan lijken. Westenwind is twee keer per week bij RTL 4 en staat in de pre-soap- -traditie van De Fabriek, het genre rivaliserende families rond een bedrijf. De vijfde is er maar eens per week, heet Hertenkamp en wil, hoe kan het anders bij de VPRO, een parodie zijn op het genre. Voorlopige tussenstand: Hertenkamp is een aanrader op de maan dagavond. Het brein achter en in de serie is Joan Nederhof, veelgeprezen actrice van de toneelgroep Mug met de gouden tand. Ze schreef de verhaal lijnen - neem me niet kwalijk, zo heet dat tegenwoordig - en ze schittert in de hoofdrol als het lesbische en kwaadaardige antwoord op Krystle Carrington uit de oer-soap Dynasty. Hertenkamp is een landhuis met veelkleurige bewoners, die alle maal de kluts kwijt zijn, al weten ze dat soms zelf nog niet. Hoogte punt van de week was een scene waarin Joan met haar vriendin in therapie gaat en zelf voor haar vriendin en de pyschiater de rol van psycl 10 therapeute aarik èem t. Was het de koorts? Was het het talent van de makers? Of was het de gedachte dat het met televisie eigenlijk niet veel anders is dan met het leven zelf: als het allemaal te veel op elkaar gaat lijken en niet meer uit te houden is, komt er altijd wel weer een reactie, die even de vorm aanneemt van een verademing. Volgende week, als die griep vertrokken is, en ik in normale doen een tweede soapreeks achter de rug heb, weet ik meer. Doe meer fris in uw carnavals viering. Dat is de oproep van het Platform vrijwilligersorgani saties Alcohol- en Drugspre ventie in Maarssen aan de vooravond van het carnaval dat dit weekeinde weer in vooral zuidelijk Nederland losbarst. Carnaval vieren, maakt dorstig, weet ook het PAD. Van oudsher zijn veel carnavalsvierders ge wend die dorst met bier te les sen. Maar dat werkt volgens het Platform averechts, omdat al coholhoudende dranken en in het bijzonder bier de urinepro- ductie stimuleren. „Daardoor wordt water uit het lichaam verwijderd. Dat vergroot de dorst." Dat laatste leidt dan weer tot extra veel drinken om de dorst kwijt te raken met allerlei onge wenste gevolgen. Het PAD noemt typische alcoholdelicten als verkeersongevallen door dronken rijden, extra vandalis me en extra geweldpleging. „Sommigen houden daardoor aan de carnavalsviering een bit tere nasmaak over." Het PAD komt daarom met het advies om tussen de pilsjes door regel matig mineraalwater, alcohol vrij bier, vruchtensap of iets dergelijks te drinken. Hagel, sneeuw en zon Vooral in een brede strook van de Alblasserwaard en de regio Rotterdam via Utrecht/Flevo land naar het noordoosten is tussen donderdagmiddag en gistermiddag zeer veel regen gevallen. Op het KNMI meet punt bij Hoogeveen viel 41 en in Dwingeloo 40 mm. In Zuid Holland was Maassluis uit schieter met eveneens 40 mm. Een dergelijke neerslagverde ling komt volgens klimatoloog Rudmer Jilderda in de winter in Nederland slechts gemiddeld eens in de zeven jaar voor. Uit onze regio heeft u nog de cijfers van Hazerswoude en Nieuw- Vennep tegoed. Daar viel res pectievelijk 24 en 18 mm. De passage van het koufront, op de radar zichtbaar als een smalle band van amper 10 kilometer breedte met verhevigde neer slag, ging gisterochtend trou wens met tamelijk spectaculair weer gepaard. Tijdens kortston dige slagregens liep het zicht te rug tot minder dan 100 meter, de wind sprong van zuidwest naar noordwest en het kwik raakte in een vrije val: van 9 naar 5-6 graden. Opmerkelijk was ook een abrupte stijging van de barometer. Het weerglas sprong in een tijdsbestek van amper een kwartier met 2-3 hPa omhoog. Gistermiddag bleef het droog en liet de zon zich geregeld zien. Tegen de avond schoof vanaf de Noord zee echter een buiencomplex het kustgebied binnen. Tussen een depressie boven Finland en een hogedrukgebied bij Ier land wordt vandaag met een west tot noordwestenwind koude, onstabiele lucht aan gevoerd. Daarin komen en kele buien met een winterse lading, hagel en sneeuw, tot ontwikkeling. Tussen de buien door is er ook zonne schijn maar het wordt niet veel warmer dan een graad of 5 en daar mee wordt het voor eerst in lange tijd weer eens vrij koude dag. Morgen wordt de buiigheid on derdrukt en is er dikwijls zonne schijn. De wind gaat uit het westen tot zuidwesten waaien en de tem peratuur stijgt na een koude start (plaatselijk -1 graad tot 7 graden in de middag. Commercie rukt steeds verder op: 'Een sporter moet zich niet prostitueren Schaatsen is big business in Nederland. De kaarten zijn niet aan te slepen als de internationale klapschaatselite in Heeren veen neerstrijkt en de kijkcijfers wijzen evenmin op een dip in de belangstelling. Commercieel gezien maakt de sport woelige tijden door. Nadat Ritsma zich aan de KNSB ontworstelde, een eigen ploeg opzette en miljonair werd, was een trend gezet. Tijdens het WK afstanden dit weekend in Japan zijn liefst vier Nederlandse commerciële teams van de partij, en nóg lijkt de ontmanteling van de kernploeg - ooit een instituut - niet ten einde. Directeur Frank van den Wall Bake van het Hilversumse sportmarketingbureau Trefpunt over de oprukkende commercie op het ijs. „Een sporter moet zich niet prostitueren." Een schaatser, zegt hij, is voor een sponsor heel interessant. „Het is in Nederland de tweede sport, niet alleen qua kijkcijfers, maar ook qua interesse en emotionele beleving. Vooral dat laatste is belangrijk. Sponsors zoeken tegenwoordig naar kwa litatieve exposure en schaatsen ligt goed bij het Nederlandse volk. Kijk maar eens naar het publiek en het enthousiasme in Thialf. Je zag het ook in Mil waukee: een lege hal waar de sfeer wordt bepaald door een Nederlands dweilorkest. Dat bevestigt hoe populair schaat sen hier is. In het buitenland ligt het an ders. In Noorwegen, Duitsland en Japan worden de wedstrij den uitgezonden, maar dan houdt het op. In Calgary en Milwaukee werden de ritten in beeld gebracht door een came raploeg van de NOS, want de nationale zenders daar hadden er geen belangstelling voor." Sommige liefhebbers gruwelen van de commerciële inmenging. Kunt u zich vinden in hun op vatting dat de commercie een negatieve invloed op de sport heeft? „Nee, maar ik zeg ook niet vol mondig dat het goed is. Het trekt extra kapitaal aan. Dat leidt tot meer faciliteiten, meer competitie en betere prestaties. Kijk naar het wielrennen. Daar waren lang geleden ook geen commerciële ploegen, nu zijn die algemeen geaccepteerd. Ik ben wel een beetje bang dat er te veel aan de schaatsers wordt getrokken. De druk wordt gro ter, waardoor ze tijdens hun rondjes met andere dingen dan een goede tijd bezig zijn." Groeit het spanningsveld tussen sport en commercie? „Dat spanningsveld is er altijd geweest, maar de laatste jaren is het groter geworden. Sporters maken steeds de afweging: wat doe ik wel en wat niet? Wat be treft hun omgang met de media vind ik dat ze zo toegankelijk mogelijk moeten zijn. De media vormen een onmisbaar onder deel van de sport. Zij zorgen er voor dat schaatsen populair wordt en daardoor krijgen de beoefenaars meer inkomsten. De suggestie dat media moeten betalen voor interviews, vind ik dan ook onverstandig." Frank van den Wall Bake: „Een sporter verdient dezelfde erkenning als een topartiest." Een schaatser is tegenwoordig beter af dan vroeger? „Ja, gelukkig wel. De vergoedin gen voor hun commerciële acti viteiten zijn omhooggegaan. Ik heb daar altijd voor gevochten. Het is toch te zot voor woorden dat het bedrijfsleven 20.000 tot 30.000 gulden neertelt voor Marco Borsato of René Froger, maar voor een schaatser niet meer wil betalen dan 2500 gul den? Zowel de artiest als de sporter is goed in zijn vak, dus waarom moet dat verschil zo groot zijn?" Nou? „Dat heeft te maken met het calvinisme in Nederland. Van sporters wordt verwacht dat ze normaal doen. 'Ze konden ze ker niet leren', denken sommi ge buitenstaanders. Dat is na tuurlijk je reinste bullshit. Een sporter verdient dezelfde erken ning als een topartiest. De ver schillen zijn gelukkig kleiner ge worden, maar er is nog steeds geen hond die voor een lezing van Gianni Romme 15.000 gul den wil betalen." Wat verdienen jongens als Rom me en Ritsma dan wel met zo'n lezing? „Tussen de 5000 en 7500 gul den. Dat moet minimaal gelijk worden getrokken met de ver goedingen voor andere beken de Nederlanders. Dan heb je het snel over bedragen rond de 10.000 gulden. Een topsportcar rière is veel korter dan een tele visiecarrière, dus het geld moet snel verdiend worden." Wat kan Marianne Timmer bij- „Marianne Timmer mag al blij zijn als ze 2500 gulden krijgt voor een toespraak, maar met een beetje pech krijgt ze een bos bloemen of een cadeaubon." FOTO REUTERS schrijven als zij een zaal mana gers toespreekt? „Lang niet zoveel als Romme of Ritsma. Timmer moet blij zijn als zij 2500 gulden krijgt voor een toespraak, maar met een beetje pech krijgt ze een bosje bloemen en een cadeaubon. En dat vind ik te zot voor woorden. Zij kan daar zelf weinig aan doen. Haar adviseurs moeten in zo'n geval keihard 'nee' zeggen, maar het opportunisme zege viert vaak. Als je commercieel gaat, moet je één of twee grote sponsors zoeken die de sport met hart en ziel ondersteunen. Ga niet overal lintjes doorknip pen en winkels openen voor een onnozele 1500 gulden. In Het algemeen moeten top sporters niet te veel doen. Top sporters en zeker schaatsers moeten zichzelf niet prostitue ren. Geen overkill, dat is zeer onverstandig. Zeker gezien het intensieve schaatsseizoen van tegenwoordig moet de sporter niet te veel aan zijn kop heb ben. De Olympische Spelen ko men er weer aan, dus concen treer je daarop en zorg dat je in de ploeg goede begeleiding hebt die alle commerciële be langstelling voor jou opvangt." Yvonne van Gennip won tiuaalf „De rol van de manager? Delicaat onder werp", zegt Frank van den Wall Bake. „Goede begeleiding is belangrijk, want een sporter moet niet te veel gezeur aan zijn kop hebben, maar met de intrede van het grote geld zijn er ook slechte ma nagers op het toneel verschenen. Ik ge neraliseer, maar dikwijls vormen zij het grootste gevaar voor de sport. Ronaldo is het beste voorbeeld, want die vernield door zijn zaakwaarnemers. Marianne Timmer is ook een keer in verkeerde handen gevallen. Na haar gouden me dailles in Nagano wierp voormalig Stu dio Sport-verslaggever Albert Schipperijn zich op als de reddende engel. Hij zou haar wel even hogerop helpen en dacht zijn slag te slaan. Marianne viel voor die mooie verhalen. Het resultaat is bekend (Schipperijn werd niet lang na Nagano de laan uitgestuurd, red.). Er lopen heel veel Schipperijns rond in deze wereld. Ze willen snel veel geld verdienen, maar hebben geen oog voor het belang van de sporter. Ze denken aan alleen een agen da vol sponsorafspraken omdat zij een percentage van de vergoeding krijgen. Doodzonde." Smoezen Dat zal je altijd zien. Bel ik mijn dochter otndat ik iets van haar weten wil voor mijn column, is ze niet thuis. Ik merk trouwens dat ik nogal eens uitdrukkin gen gebruik als 'dat zal je altijd zien en 'zo is het toch, of niet soms'of'het zal je maar gebeuren'. Ik moet op houden met die stoplappen want ze ontsieren mijn overigens zo degelijke proza. Mijn vrouw weet ook niet waar mijn dochter is, vraagt vervolgens waarvoor ik haar nodig heb en com- inandeert mij dan een co- -v lumn te schrijven over Ni- i co van der Stam. Hij is een oude fotograaf die momen teel exposeert aan de Am sterdamse Elandsgracht. Een schlemiel die Nico. In Grie kenland donderde hij op de eerste dag van zijn vakantie van een vliegtuigtrap af. In Turkije werd hij gearresteerd omdat men hem voor een ander hield. Rampspoeden achtervol gen hem maar ik heb nu geen tijd daarover uit te weiden want het heeft met mijn onderwerp voor vandaag niets te maken. Ik kom trouwens moeilijk tot JOOST PRINSEN schrijven omdat ik voortdurend ge stoord wordt door telefonische medede lingen. Iemand belt omdat hij mijn agenda - ik heb helemaal geen agenda, de wereld zou er misschien beter uil zien zonder agenda's - wil kortsluiten met de agenda van zeven andere mensen. Ook belt iemand van de krant of ik mee wil werken aan de uitreiking van de Gou den Greep of Grap ofGrimmeland CGrijp Grap Grimméland, zonder lip en zonder tand' zoals mijn moeder zong). Gelukkig kan ik naar waarheid zeggen dat ik al betrokken ben bij de uitreiking van de Gouden Snik voor de mooiste smartlap ook al op verzoek van deze krant. Het is prettig je ergens van af te kunnen maken met hulp van de zuivere waarheid, dat overkomt me zelden. Over naar de orde van de dag. Ook weer zo'n uitdrukking trouwens 'de orde van de dag". Vergelijkbaar met: 'Maar nu ter zake' en 'alles goed en wel' of'leuk en aardig allemaal'. Ik weet niet hoe goede schrijvers na een uitweiding terugkeren naar hun onderwerp zonder die clichés te gebruiken, mij wil het maar niet luk ken. Goddank mijn dochter belt terug ik had ingesproken op haar antwoord apparaat. Maar ik hoor mijn vrouw 'zeggen: 'Nu ik je toch aan de lijn heb', dus het kan even duren voor ik de infor matie, zo noodzakelijk voor dit stukje, te pakken heb. Als mijn dochter de feiten ten minste bij de hand heeft. Geen ze kerheid, de jeugd weet steeds minder, Waarschijnlijk moet ze het opzoeken in boeken die ze 'toevallig even niet in huis heeft'. Nu ik toch moet wachten kan ik netzo goed vertellen over die ene keer dat mijn vriend de fotograaf wel geluk had. Als zeventienjarige reed hij met de trein van Haarlem naar Rotterdam. Het was in de oorlogsjaren. Tegenover Nico zat een mooie meid die in Leiden uitstapte. Van der Stam sprong ook uit de trein en liep haar na. In haar kielzog belandde hij uiteuidelijk met treinen en bussen in Gouda. Daar verdween het meisje in een huis zonder dat Nico haar had durven aanspreken. Toen hij s'avonds laat thuiskwam werd hij venvelkomd als was hij een wereldwonder. De trein die hij in Leiden verlaten had bleek name lijk gebombardeerd. „Ik ben de enige man wiens leven gered is door geilheid, heeft hij me vaak gezegd. Misschien kan ik dat stukje beter uitstel len tot de volgende week. Laat ik dat maar doen eigenlijk. Goed, ander on derwerp vandaag. Waar zullen we het eens over hebben? jaar geleden drie gouden me dailles op de Olympische Spelen in Calgary en hield aan het ein de van haar loopbaan 'slechts' anderhalve ton over aan pre mies, reclamespotjes en lintjes doorknippen. Is ze te vroeg ge boren? „Ik denk het wel. Als zij nu de zelfde prestatie zou leveren, zou ze oneindig veel meer ver dienen dan toen. Laten we er geen doekjes om winden: Rintje Ritsma is miljonair, en ik ben de eerste om hem daarmee te feliciteren, want hij heeft het verdiend. In het verleden was dat ondenkbaar. Ard Schenk is echt geen miljonair." In hoeverre spelen imago en ui terlijk een rol? „Dat telt zeker mee. De ene schaatser is interessanter dan de ander. In het voetbal is het niet anders: een spits is popu lairder dan een verdediger. Het heeft ook te maken met uitstra ling. Gianni Romme wordt eer der in de armen gesloten dan Bob de Jong en dat heeft niet alleen met zijn prestaties te ma ken. Het gaat ook om zijn kop, zijn opmerkingen, zijn lachen de ogen. De laatste Elfsteden tocht werd gewonnen door Henk Angenent, maar voor de commercie was het beter ge weest als Erik Huizebosch had gewonnen..Ik vind het prachtig dat Angenent heeft gewonnen, want bij mij heeft de ingetogen sporter een streepje voor op de popi Jopie die in elk televisie programma verschijnt." Wat mag een sponsor van 'zijn' atleet verlangen? „Redelijk veel. Een sponsor die de sport kent mag veel van zijn atleet vragen, met dien verstan de dat de technische agenda van de sporter altijd op de eer ste plaats staat. Het mag niet zo zijn dat hij een gepland trai ningskamp moet afzeggen om dat hij een lezing voor klanten van de sponsor moet houden. Dat is uit den boze. Een spon sor kan in beperkte mate eisen stellen aan het gedrag van de sporter. Stel dat die pertinent weigert om interviews te geven, dan is dat slecht voor de spon sor. Te veel invloed is natuurlijk niet goed. Neem het Braziliaans voetbalelftal: het oefenpro gramma voor een WK wordt in grote mate bepaald door Nike. Dat is een minachting voor de sport. De bondscoach heeft een bepaalde visie en wil zijn tegen standers daarop aanpassen, maar als Nike bepaalt dat het elftal tegen team B in plaats van team A moet spelen, dan be moeit de sponsor zich met het technische beleid. Binnenkort gaat Brazilië naar Thailand, zo genaamd om de voetbalsport te promoten. In werkelijkheid wil Nike daar natuurlijk gewoon nieuwe producten introduce ren. De volgende - hypotheti sche - stap is dat Nike wil dat Brazilië in een oefenwedstrijd van Thailand verliest, omdat het Thaise voetbal succes nodig heeft." Kan zo'n situatie in de schaats sport ontstaan? ok .HAAG tdurt ïorgi plan- Iers, ling 70] uik lUIZEf rop rzo\ vrij ikolii inde; [in lam! „Theoretisch zou dat kunnd- P: Essent, hoofdsponsor van ISU World Cup, is een klan ons. We praten momentet de Internationale Schaats over een beloningssysteen j| voor uitzonderlijke prestaP Om de wereldbekerwedsti nog spannender en aantre lijker te maken, kunnen re bijvoorbeeld extra beloont worden. De ISU is daar -1< recht - erg voorzichtig met is blij dat we meedenken, i is ook bang dat de schaats om andere dan sportieve nen gemotiveerd worden, vind dat een goede houdir n9ue van de ISU." ief Zijn sponsors niet gebaat bi meer concurrentie uit het q tenland? Vooral de allrou toernooien bij de mannen op open Nederlandse kam\ oenschappen. „Dat is waar. Als sportgek ik te zeggen dat het verkei was dat in Milwaukee driel derlandse kerels op het po!zl,n v stonden. Natuurlijk vindeils de: dat op dat moment leuk, nl'en i het is niet goed voor de spjx-mo Bij de junioren is laatst eeicht i; Zweedse jongen wereldkai oen geworden, dat is prac^. Hopelijk is dat een injectie 103 het Zweedse schaatsen. Ttfe^l pers van het kaliber Koss tp30" Heiden moeten niet alleenP3fVeef Nederland komen." SANDER VAN DER WERF j)LU >pme leze t weep •ru De Duitse versie van Big Brother hangt al na de eer ste afleveringen een uit zendverbod boven het hoofd. De Hessische Lande- sanstalt fuer privaten Rund funk (LPR), een privaatrech telijke mediabewaker, zei in de uitzending van donder dagavond een schending van de menselijke waardig heid te hebben geconsta teerd en kondigde stappen aan. Als andere media-instanties in Hessen het met de LPR eens zijn, kan de zender RTL2 met een uitzendver bod worden gestraft. Aan passing van het program maconcept behoort ook tot de mogelijkheden. De klacht van de LPR geldt in het bijzonder de „perma nente observatie en regi stratie" van de tien kandi daten. De DPR ziet daarin een ernstige aantasting van de intieme levenssfeer, waardoor de vijf mannen vijf vrouwen verworden td „naakte voorwerpen van aanschouwing". Dat de kandidaten zich vrijwillig j j 100 dagen met elkaar heb- j ben laten opsluiten in een wooncontainer met 28 ca- j. mera's en 160 microfoons! HJ doet daar niets aan af, zei LPR-woordvoerster Annet)l'niv< Schriefers. Mek 1 Mocht RTL2 een uitzend-peter verbod krijgen, dan kan djr stud omroep in hoogste instanbanen bij de bestuursrechtbank 0.a. Kassei in beroep gaan. Dej^ri mediabewakers houden c' rekening met een eventuef schadeclaim van RTL2, zei Schriefers. Over de mogelf ke hoogte daarvan wilde z zich niet uitlaten. Een mef avaktijdschrift schatte diej op 250.000 mark.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2