fNV daagt jpierex voor ie rechter 'In 2030 moet je hier nog steeds kunnen verdwalen Duin Bollenstreek Acht maanden cel geëist tegen fietsendief SPRINGTIJ Koningin Beatrix in Getsewoud Hillegommers krijgen pluim voor renovatie Neem een proefabonnement, BEL 071-6128030 WEKEN VOOR/41,00 MERDAG 4 MAART 2000 Zalm spreekt in Academiegebouw 0(p]DEN_; Minister Zalm van financiën geeft maandag een gastcol- ege in het Academiegebouw aan het Leidse Rapenburg. Onder Ie titel Wie krijgt de schuld? spreekt de minister over de in zijn gen wenselijke reductie van de staatsschuld. Zalm brengt dit oorjaar een bezoek aan enkele universiteiten om de Grote Fi- anciën Prijs te promoten. Dat is een essaywedstrijd voor stu- enten, bedoeld om ze warm te maken voor een baan op het ïiinisterie of bij de belastingdienst. De prijs bedraagt vijfdui- end euro. Het gastcollege van Zalm begint om 13.00 uur. "Pflillegommer veroordeeld voor slaan •n haag/hillegomEen 34-jarige Hillegommer is gistermiddag ?roordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van één ■eek. De politierechter achtte het bewezen dat de Hillegommer ijn ex-vriendin bij de keel had gepakt en op haar oor had gesla- en. Hij had op de bewuste avond in 1998 zijn dochtertje van Ier weer thuisgebracht bij haar moeder. Die was tot zijn woede 'iet thuis, maar bleek in de kroeg te zitten. Later keerde de man rug waarna de klappen volgden. den haag/katwuk Voor zover officieel bekend stal hij in zijn woonplaats 68 fiet sen, de 22-jarige Katwijker die gistermorgen terechtstond voor de rechtbank in Den Haag. Maar waarschijnlijk zijn het er meer geweest De Kat wijker heeft alle diefstallen be kend. Zelf schat hij dat hij in totaal zo'n 85 fietsen heeft ont vreemd. De Katwijker stal de fietsen medio vorig jaar in zijn woon plaats, om van de opbrengst zijn drugsverslaving te bekosti- Verslaafde Katwijker pikte in één zomer meer dan tachtig fietsen gen. Sommige rijwielen ston den niet eens op slot, probeer de hij nog ter verdediging. „Maar dan mag je ze nog niet zomaar meenemen", wierp de officier van justitie tegen. De notoire fietsendief ging met overleg te werk. Hij deed niet aan het impulsief jatten van rijwielen die hij toevallig ergens tegen een lantaarnpaal zag staan. Integendeel. Hij zocht zijn adressen uit en haal de daar kostbare fietsen uit schuren, van erven en uit tui nen. Krantenbezorgers hoef den zich maar even om te draaien en ze waren hun karre tje kwijt. „Het gevolg: mensen die beroofd zijn van hun ver voermiddel, en heel veel erger nis", hield de officier van justi tie hem voor. „Fietsen van ge middeld 500 gulden verkocht u voor 50 gulden. U hebt dus 4.000 gulden verdiend, maar voor 40.000 gulden schade aangericht." De eis van de openbare aan klager luidde: twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk. En drie gedu peerden die een nieuwe fiets hadden moeten kopen, hebben een schadeclaim ingediend van in totaal meer dan 3.000 gul den. Zij konden wat de officier van justitie betreft hun geld krijgen. De advocaat van de Katwij ker, M. Hoving, vond die eis veel te zwaar. Wat de raadsman betreft had zijn cliënt al lang genoeg vastgezeten (vier maanden). Een voorwaardelij ke vrijheidsstraf was volgens de raadsman voldoende, op voor waarde dat de Katwijker een af kickprogramma volgt. Gesterkt door de kritische uitlatingen van de rechter, schoof de officier van justitie het verweer van de advocaat resoluut opzij. Haar eis bleef twaalf maanden, alleen die schadeclaim mocht wat haar betreft wat minder. Want op het moment van stelen waren de fietsen niet nieuw meer. De rechtbank doet 17 maart uitspraak. or gelijke beloning mannen en vrouwen nat c J Amsterdamse Waterleidingduinen blijven 'fietsen en fratsen' weren V Bondgenoten stapt naar de rechter als bloemen- iothandel Sierex in Lisse vrouwen en mannen die het- 'ens fde werk doen niet gelijk betaalt. De vakbond wil dat vrouwen van het bedrijf, die sinds 1995 in dienst zijn okhjwaren, met terugwerkende kracht hun te weinig uit laaide loon krijgen. Volgens de FNV worden de vrou- n niet alleen in loon achtergesteld maar ook in carri- mogelijkheden. Daar moet een einde aan komen, dt de bond. 546 wim van wanrooy FNV denkt bij de rechter goede kans te maken om- de Commissie Gelijke Be- 56f deling eerder deze week al aaide dat er bij Sierex een jjke beloning moet komen beslr vrouwen en mannen. De imissie acht het bewezen het bedrijf te veel onder- - eid maakt. Dat gebeurt on- andere op grond van ras. is er volgens de commissie ichil aangetoond bij belo- en promotiekansen, ouwen worden in de bloe- stofhbranche structureel onder - ba^ald, stelt FNV-woordvoer- B. Paas. „Dat geldt voor ze- chtii 75 procent van de 2000 be zen in deze sector", zegt ze. t werk wordt gedaan door iwen die in de onderkant de arbeidsmarkt zitten. Zij zich niet bewust van de on- ke betaling en durven ook voor hun recht op te ko- Nu de vrouwelijke werk- ners van Sierex een collectief biljnen, staan ze pas sterk. Zij ƒ45 in genoegdoening. Het is ze te doen om Sierex kapot te is zegt namens de groep weden vrouwen een gang de rechter voor te berei- omdat directeur Lieverse Sierex de zaak volgens haar iserieus neemt. „Hij wil niet praten en zegt dat er geen pro bleem is. Volgens hem is er he lemaal niets aan de hand. Dat zullen we dan wel eens zien." De FNV wil liever ook met Sierex in gesprek komen 'om de zaak naar'ieders tevredenheid af te. handelen.' Maar die on derhandelingen lijken er niet in te zitten. Paas heeft haar hoop nog gevestigd op de Vereniging van Groothandelaren in Bloem kwekerijproducten (VGB) in Aalsmeer. Zij hoopt op een be middelende rol van die werkge versvereniging. Directeur Erdt- sierck van de VGB zegt echter niet benaderd te zijn. Sierex-directeur Lieverse was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Eerder gaf hij al toe dat er bij zijn bedrijf verschillen in beloning bestaan. Maar dat kwam volgens hem door ver schillen in geleverde prestaties. Paas houdt er rekening mee dat de partijen elkaar niet zon der inmenging van de rechter zullen vinden. „We zijn drie jaar geleden al met deze kwes tie begonnen. Als de rechter tot een veroordeling komt, dan is er jurisprudentie. Dan kim je alle andere zaken sneller afwik kelen. Er lopen nog te veel werkgevers met boter op hun hoofd rond. Van de tweedui zend bedrijven die ik noemde, zijn er misschien tieji die alles netjes voor elkaar hebben." noordwuk/de zilk/vogelenzang theo van der kaau Het is een uitgelezen plek in de deltametropool, de nieuwste naam voor de Randstad, en toch krijgt geen enkele project ontwikkelaar er vat op. In een brede strook bossen, velden en duinen tussen Zandvoort en Noordwijk is behalve de vrijwel onzichtbare winning van drink water geen enkele menselijke activiteit te bespeuren. Wat Ge meente Waterleidingen Amster dam (GWA) betreft moet dat vooral zo blijven. Vooruit, er zijn wat toekomst plannen, maar die zijn er om de Waterleidingduinen juist af te schermen van een aanzwellen de stroom bezoekers. Wat te denken van een strandreservaat voor de nodige rust van zee honden en vogels langs de kust? En een nieuw bezoekers centrum, bescheiden van opzet en zonder horecavoorzienin- gen? Of de parkeerterreinen bij de ingangen? Die worden opge knapt, maar zeker niet uitge breid. De beheerders van de Water leidingduinen willen juist terug in de tijd. De natte duinvalleien van vroeger zijn meer dan wel kom. Aan de zeekant weliswaar, zodat de bollenboeren geen last krijgen van stijgend grondwa ter. De argeloze bezoeker kan binnenkort zelfs een schaaps herder met kudde tegenkomen. De dieren grazen het lange w weg, waardoor de oorspronke lijke plantengroei weer te voor schijn komt. Fietsen „Per jaar krijgen de Waterlei dingduinen een miljoen bezoe kers. Dat willen we zo houden. Het hoeven er niet meer te wor den," zegt Ed Cousin, hoofd natuur- en terreinbeheer, „Fiet sen blijft verboden en nieuwe voorzieningen voor de bezoe kers komen alleen bij de ingan gen. Geen fratsen in de duinen zelf, geen nieuwe paden en borden. Waar mogelijk vervan gen we asfalt door klinkers. Hierdoor zal het rustig blijven in het middengebied. Ons stre ven is dat je hier in 2030 nog steeds kunt verdwalen." Sjouwend door de negen ki lometer lange en vier kilometer brede duinen ruik je de zilte zeelucht, maar nergens zie je de golven klotsen. Alleen bij de strandslagen, bovenop de zee- Jaarlijks krijgen de Amsterdamse Waterleidingduinen een miljoen bezoekers te verwerken. Toch komt de wandelaar in de stille gebieden, zoals in de Van Limburg Stirumvallei, meest al geen mens tegen. foto g wa reep ontvouwt zich dat machti ge uitzicht op zowel de bruin groene wildernis als de blauw grijze Noordzee. Dat willen de duinbeheerders beter uitbuiten. Een strandreservaat biedt daar voor mogelijkheden. Cousin: „We denken aan een drie kilometer lang stil stuk strand op de grens van Noord en Zuid-Holland. Dat is alleen te voet en per fiets te bereiken. Gemeente Waterleidingen Am sterdam is juridisch eigenaar van de duinen én het aangren zende strand. Daarom kunnen we er een plan voor maken. Met alle betrokken instanties bekijken we of het mogelijk is de duinen hier minder als dij ken te laten uitzien en het zand weer op natuurlijke wijze flink te laten stuiven. Er kan een pad over de hoogste toppen komen om van dat uitzicht te genie ten." De bedoeling is om dat toch al stille strand niet meer toe gankelijk te maken, zeker niet voor auto's en motoren. Strandwandelaars kunnen via het pad over de zeereep hun weg vervolgen. De verwachting is dat zeehonden op hun zwemtochten langs de kust hier zullen uitrusten en dat er veel vogels op af komen. Het maken van een 'kerf in de duinen, zo als bij Schoorl, is niet de bedoe ling. De binnenstromende zee zou teveel mensen aantrekken. Natter Ook over het schoonmaken van het strand is al nagedacht. Plantenresten en vogelskeletjes zijn welkom, maar jerrycans en lappen plastic niet. Een aardige klus voor een groep taakgestraf- ten die al met veel succes op- ruimwerk in de duinen doet. Pal achter het strandreservaat ligt een stuk duin dat in aan merking komt om natter te worden, waardoor de oor spronkelijke plantengroei weer kansen krijgt. Hier komt ook de schaapsherder en zijn kudde in beeld, die zijn dieren elke dag naar een ander stuk duin stuurt om af te grazen. Er lopen al lan ger schapen zonder herder rond op afgerasterd terrein in de zuidpunt van de duinen. Maaien gebeurt zo weinig mo gelijk vanwege de herrie. Ook met het plan voor een nieuw bezoekerscentrum pak ken de beheerders van de Am sterdamse Waterleidingduinen niet al te fors uit. Hier geen we- reldbestormend project zoals de pas geopende Zandwaaier in de Kennemerduinen, maar een bescheiden gebouw aan de oe ver van de Oranjekom. Er valt straks veel te leren van de rela tie tussen natuurbeheer en drinkwater en van de vele we tenschappelijk onderzoeken in de duinen. Op meer dan een koffieautomaat hoeft de dorsti ge bezoeker niet te rekenen. Wel zal het centrum voortaan behalve op maandag dagelijks geopend zijn. „We blijven ons hiermee on derscheiden van andere duin gebieden met grote bezoekers centra en voorzieningen zoals fietspaden," zegt Cousin, „Een ander verschil, wat je niet zou verwachten, is dat het publiek bij ons bijna overal van de pa den af mag." Jrijvi De blauwe zone in genjsenheim is momenteel de best beveiligde Jnhoop van Nederland, je de winkeliers moet geloven. |ten én winkeliers in het enheimse centrum kunnen iloed van wethouder Nia makers tegenwoordig wel ;en. ei afspraken waren er ge- ct om de reconstructie van entrum zo te plannen dat ns de verbouwing de ver- gewoon door zou kunnen Maar nu blijkt dat er één partij is die van alle broken straten, zoals dat niets in haar portemon- 'oelt: de politie. t0 lauwe zone dankt zijn 141(i behalve aan het parkeer- he ook aan de hoeveelheid ten die er rondloopt. Dage- wetkorden er tientallen bon- ran negentig piek uitge- Anti ;ven, voor het niet of on- 6271 gebruiken van de parkeer- of het parkeren buiten de IURI 3d de nu het in het centrum rommeltje is, er soms da- ïg niet aan de bestrating gewerkt, en de bereik- ïeid zo slecht is, kan de e dan niet wat milder zijn die paar klanten die zich 7 nks alles nog naar de win- ^egeven, zo vragen de on- rmers. iggjzegt Nia. 'Verbouwingen Nia Wagemakers vertrouwt niemand meer als ze boodschappen doet nu de winkeliers zo boos op haar zijn. Ze mijdt de grote drukte, heeft permanente bewaking voor haar karretje bedongen, maar dan nog. Als de dood is ze, voor rotte appels en valse noten. foto dick hogewoninc 3en nimmer vlekkeloos', ensen die zich nog steeds bekeuren, die zijn gewoon jiten eers. „Ik denk niet dat er één probleem wordt opgelost als de politie stopt met bonnen schrijven", aldus Nia. En daar zou ze wel eens gelijk in kunnen hebben. Nu is de si tuatie duidelijk. De bonnen- boekjes en de winkelschappen zijn gevuld, de parkeervakken steeds vaker leeg. En als de po litie zich plotseling terugtrekt, dan moet je nog)maar zien wat er van de orde in zo'n gebied overblijft. Dan staat Nia straks opeens weer voor d'r appeltjes in de rij. Katwijk-Leiden Beatrix wandelt een kilometer, meldden wij gisteren in grote letters. Het klinkt als een door braak in haar revalidatieproces, juichend verslagen in een van de bladen. Maar hare majesteit mankeerde toch niets, toen ze ging skiën in Lech? Niet aan haar benen, al thans. En gewoonlijk melden wij ook niet zo groot dat René Froger zijn huwelijk redt of dat Frits Bom weer een programma heeft. Klopt allemaal. Eigenlijk had er moeten staan: Katwijk klopt Leiden. Beetje tendentieus mis schien, maar daar komt het wel op neer. Want Trix zou eigenlijk maar achthonderd meter lo pen. En ze permitteert zich niet zomaar tweehonderd meter ex tra in Katwijk, diezelfde meter- tjes gaan er in Leiden vanaf. Katwijk-Leiden: 1000-600, had er ook kunnen staan. Kinder achtig? Ach, in tijden van Rijnstad-dreiging is elke voor sprong meegenomen. Met recht trekt burgemeester Van Wouwe straks ook een neus van tweehonderd meter naar Van Rij en zijn dorp. En als uitgerekend Katwijk de koningin al tot zulke uit-het- protocol-stapjes weet te verlei den, hoe moet Claus dan straks tekeergaan om de show te ste len? En wat gaan Alex en Maxi ma verzinnen? Het wordt een wereldrecord ko ninklijke ongehoorzaamheid op de kilometer, gevestigd in Kat wijk. Met een korte cooling- down in Leiden. job de kruiff 'Die komt zeker een huis uitzoeken voor Maxitna nieuw-vennep Koningin Beatrix heeft gister middag een onaangekondigd bezoek gebracht aan de Nieuw- Vennepse nieuwbouwwijk Get sewoud. Ze kwam op uitnodi ging van staatssecretaris Rem- kes van volkshuisvesting. Op verschillende plaatsen sprak Beatrix met bewoners. Voordat ze naar de Haarlemmermeer kwam, bezocht de koningin - eveneens onverwacht - Haar lem. Slechts een kleine kring men sen was op de hoogte gesteld van het bezoek van Beatrix. „We hebben haar bezoek stilge houden, zodat ze een zo goed mogelijk beeld kon krijgen van de buurten", zegt wethouder J. Haverkort, die haar in Haarlem vergezelde. De twee gezinnen die zij in Haarlem bezocht, werd pas een uur van te voren verteld wie het hoge bezoek was waarvoor ze thuis moesten blijven. De families waren uit gekozen omdat ze volgens de gemeente goed konden vertel len over de problemen die stadsvernieuwing met zich meebrengt, zonder geïmpo neerd te raken door het hoge bezoek. Na Haarlem toog Beatrix naar Getsewoud waar ze rond vijf uur arriveerde. Daar werd ze ontvangen door de Haarlem- mermeerse wethouder Cees van der Linden en een aantal ambtenaren. Terwijl de vorstin zich binnen bij het Verkoop centrum over maquettes van de nieuwbouwwijk boog, specu leerden toestromende Nieuw- Vennepers buiten over de re den van het geheimzinnige werkbezoek. „Ze komt zeker een van die dure huizen uitzoe ken voor Maxima", luidde het commentaar. Bewoonster Monique Beelt kreeg rond kwart voor zes be zoek van de koningin. De be woonster van Getsewoud be sprak met Beatrix de goede en minder goede zaken in de wijk. „Wij hebben met de gemeente goed overlegd over speelplek ken in de wijk en die zien er nu goed uit. Maar wij maken ons wel zorgen over de waterpro blemen en ook over het open baar vervoer. Wij willen graag een aftakking van de Zuidtan gent naar Nieuw-Vennep. De koningin luisterde heel belang stellend, het leek alsof ze overal van af wist. Ik dacht: ik vertel het maar. Het kan toch geen kwaad, dan weet ze er tenmin ste van." of herstel van historische panden. Tijdens een bijeenkomst gisteren namen de Van Staverens hun prijs in ontvangst. Hun pand stamt uit 1868 en werd gebouwd als woonhuis voor de familie' Hopman, die er later het gelijknamige bollenbe- drijf vestigde. Een eervolle vermelding gaat naar het pand van A. Vreeze aan de Van den Endelaan 18. En de' families Prins, Warmerdam en Maas worden ge prezen voor de manier waarop ze hun rijtje hui zen, Molenstraat 31 tot en met 35, hebben opge knapt. P. en I. van Staveren uit Hillegom krijgen een pluim van de historische vereniging Vrienden van Oud Hillegom. Ze hebben hun pand aan de Weeresteinstraat 147 op de 'goede' manier gere noveerd. Bij de bouw van een rij dakkapellen is de familie trouw geweest aan de oorspronkelijke bouwstijl en kleuren van het pand, aldus de ver eniging. De Vrienden reiken jaarlijks oorkondes uit aan dorpsgenoten die zich inzetten voor het behoud

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21