Voetbalclubs: 'Meer geld' Alphenaren waarderen dorps karakter Kerk en Zanen Iet schiet niet erg p met The Cube Rijn Veenstreek Hazerswoudse scholier 'apetrots' op witte mol ®®lrk. Ouderen vieren carnaval Alphenaren waarderen de woonwijk Kerk en Zanen het meest. Dit blijkt uit het onlangs verschenen rapport 'de kracht van Alphen aan den Rijn' van de gemeente Alphen. Verder zijn inwoners van Kerk en Zanen behoorlijk te spreken over het saamhorigheidsgevoel en de voorzieningen in hun wijk. Ook zijn zij tevreden over de tijd die nodig is voor het woon - werkverkeer en de veiligheid. Bewoners uit de wijken Oudshoorn en Ridderveld voelen zich beduidend minder veilig op straat. Ook zijn de geïnterviewden van mening dat hun wijk verloedert. Uit het onderzoek van Gerrichhauzen Partners blijkt dat de dorpse identiteit juist een van de charmes is van Alphen. De uitkomst van het rapport wordt dinsdag behandeld in de commissievergadering. Hieronder zeggen bewoners van het 'mooie' Kerk en Zanen en het 'verloederde' Ridderveld wat zij zo prettig aan hun wijk vinden. 30iongen uit Langeraar ernstig gewond aar» Een 13-jarige fietser uit Langeraar is gisterochtend op Oostkanaalweg in Ter Aar ernstig gewond geraakt toen hij :rd aangereden door een 23-jarige bestuurder van een bestel- s. De fietser sloeg plotseling linksaf, waardoor de automobi- t uit Uithoorn hem niet meer kon ontwijken. Hij kwam met n bus in de naastgelegen sloot terecht. De jongen is met ern- g inwendig- en hoofdletsel overgebracht naar het LUMC in iden. eld uit huis gestolen 'hen aan den run» Inbrekers hebben een onbekend geldbedrag iggenomen uit een huis aan de Karei Doormanstraat in Al en aan den Rijn. De inbraak is vermoedelijk donderdagmid- g gepleegd tussen half vier en kwart over vier. [uzikanten in nieuwe uniformen udekerkaan den run» De muzikanten van Kunst na Arbeid in udekerk aan den Rijn hebben nieuwe uniformen. Die pre- ïteren ze volgende week vrijdag tijdens hun jaarlijkse concert Het Anker in Hazerswoude-Rijndijk. De aanvang is 20.00 uur de toegang is gratis. Bewoners geven nieuwbouwwijk hoog rapportcijfer rste regendruppels slaan neer in het winkel- un Adas in Kerk en Zanen. Onder de luifel van ootgruttersbedrijf wil mevrouw C. van Capel voordje wel kwijt, mits het snel gebeurt. „Ik nog boodschappen doen", zo verklaart ze haar Sinds drie jaar woont ze aan de Zuiderkeer- J tot grote tevredenheid. De uitkomst van het ■^rt verbaast haar niets. „Het is hier rustig en ge- Geregeld maak ik een praatje met de buren, an samen koffie drinken of een avondje bij el- 'P bezoek." Ze maakt geen gebruik van de aan- voorzieningen zoals het buurtcentrum De IWereld. „Wel kom ik regelmatig in het winkel- km, zoals nu." |o komt uit Ter Aar en woont sinds medio 1998 :t Polderpeil. „Ik heb eendrachtig uitzicht op :heon." Het voornaamste pluspunt vindt Otto de verschillende stijlen die gehanteerd zijn tijdens de bouw van Kerk en Zanen. „De wijk is ruim van opzet, met veel groene plekken." Over het saamho righeidsgevoel zegt hij: „Daar merk ik niet zoveel van. Het is toch ieder voor zich. Je moet zelf iets on dernemen." Hij lacht. „We hebben aardige buren, daar gaan we wel eens mee eten." Mevrouw J. Harharah woont al vanaf begin 1990 in de wijk. „Wij zijn verhuisd van Nieuwkoop naar Kerk en Zanen. We wilden een rustige woonomgeving voor de kinderen, centraal gelegen bij het openbaar vervoer. Ik werk op Schiphol, en ga met de Interliner naar mijn werk." Ze heeft alle voorzieningen zien komen. Haar zoon Haniff (13) zegt dat hij vaak voet balt op de veldjes. Zijn broertje Aliff (10) vult aan: „Er zijn lekker veel speelplaatsen." „Nee hoor", zegt mevrouw J. Knol resoluut, „ik voel me veilig, ook als ik 's avonds naar het station loop." Ze haalt haar schouders op. „Ik ben niet zo'n bang uitgevallen type." Ook ergert ze zich niet aan de jon geren die op het bruggetje de laatste nieuwtjes staan uit te wisselen. „Ze moeten toch ergens staan, er is hier nog niet ^oveel voor ze." Wellicht is dat het pro bleem van het' eerstkomende decennium, hoe de groeiende groep jongeren in Kerk en Zanen van een gezellige ontmoetingsplek te voorzien, meent ze. Gijjs Aan de Briljantstraat zijn mensen druk bezig om het parkeerplein opnieuw in te richten. De blauwgeel betegelde looproute doorbreekt het grijs van de straatstenen. In de grote flat ruikt het vaag naar chloor. De schoonmaker heeft zojuist de hal en het voorportaal gedweild. Twee kinderen houden vrien delijk de deur open. Mevrouw Schilter woont al 23 jaar in deze buurt. Ze is te spreken over de opknapbeurt van de flat en de omgeving. „Er is veel verlichting gekomen, zowel buiten als in de flat. Mensen durven hun fiets nu weer buiten neer te zetten." Ze komt 's avonds niet veel buiten. „Als ik de hond van mijn dochter te lo geren heb, durf ik wel een ommetje te maken." Toch woont ze graag in de Briljantstraat. „Het zijn mooie ruime flats voor een billijke huurprijs. Het is alleen zo jammer dat bepaalde mensen er zo'n rotzooi van maken. Als ik sta af te wassen, vallen soms de rijst of aardappelen langs mijn raam naar beneden. Of ba- byluiers." De heer Riedstra woont pal tegenover de moskee. „Ik woon hier nu een jaar of elf en eigenlijk is er niet zoveel veranderd. De buren helpen elkaar als het no dig is. Van ruzie heb ik nooit iets gemerkt." Hij wijst op de heg tussen het speelterrein achter de moskee en de Pallasstraat. „We hebben wel eens overlast van kinderen. De heg geeft de grens aan. Kinderen zijn brutaal tegenwoordig, maar dat geldt niet alleen voor buitenlandse maar ook voor Nederlandse kin deren." Leven en laten leven is het motto van Ried stra. De moskee bezorgt hem beslist geen overlast. Riedstra woont hier best. „Mijn vrouw heeft hier haar vriendinnen." De voorzieningen zoals open baar vervoer, winkelcentrum en ziekenhuis zijn op loopafstand. „Ik heb in de hele wereld gewerkt, en het kan me niet schelen of mensen bruin, zwart, geel of groen zijn. Als we elkaar maar respecteren." Een beetje strenger optreden van de politie bij vandalis me zou al een stap voorwaarts zijn meent hij. „Ne derland is soms te tolerant." Outsiders. Die nieuwe naam kenden ze nog niet. En ze wil len natuurlijk wel weten aan wie ze dat geld geven", aldus Lodewijk. Vink, die welzijnswethouder Dambrink tijdelijk waarneemt, vindt dat het bestuur van The Cube wat planmatiger moet gaan denken. „Dat het daar leegstaat, is geen goede zaak. Ze moeten niet opeens zeggen 'verrek, er is geen geld'. Het zijn jongens'die normaal gesproken van wanten weten. Ze moeten hun verantwoordelijkheid ken nen." Burgemeester en wet houders gaan ervan uit dat het bestuur binnenkort contact met hen opneemt. „En anders doen wij dat." Als The Cube geld krijgt van het Schipholfonds en het Juli ana Welzijn Fonds, wil Ja- cobswoude dit wel voorschie ten, denkt Vink. Hij vermoedt dat die fondsen met geld over de brug komen. Beide fondsen beslissen begin april over de aanvraag van de Leimuidense jongeren. Volgens een mede werkster van het Schipholfonds hebben de jongeren zo'n 20.000 gulden gevraagd. Zolang er nog geen geld is, blijft de jeugd van The Cube wat aanrommelen. „We zijn - hout bij elkaar aan het rapen waar we een bar van kunnen timmeren. Ik weet niet wat we gaan doen als we dat geld niet krijgen", zegt Lodewijk. ,,Als we het voor die tijd per se moeten inrichten, hebben we nog wel wat oude meubels uit de vorige keet. Maar eigenlijk is dat alle maal versleten." natasja augustinus „Eerst zag ik een klein wit pootje in de klem zitten en vervolgens zag ik dat de hele mol wit was." Mike Poot (9) uit Hazerswoude Dorp is nog steeds onder de indruk van zijn zeldzame vangst van twee weken geleden. Hij ving toen samen met boer Nico Kaptein een witte mol in de klem ach ter op het land van Kaptein aan het Westeinde in Hazers woude Dorp. Eerst dachten de boer en Mike dat het een zeld zame albino-mol was, maar dat bleek toch niet helemaal waar te zijn. Mike woont in de nieuw bouwhuizen aan het eind van de Dorpsstraat. Bij de over gang van de Dorpsstraat in het Westeinde is Kaptein de eerste boer aan de lange pol derweg. Elke morgen komt Mike om half negen bij de boer om hem de rest van de dag te helpen met zijn koeien en om mollen te vangen. „In de vakantie zit ik hier elke dag en als ik naar school moet dan kom ik gelijk als ik vrij ben", zegt Mike. ,,Als we mollen gaan vangen dan haal ik ze uit de klem en Nico zet de nieuwe klemmen weer neer", aldus de scholier van de St. Michael- school. Kaptein vangt al twin tig jaar lang mollen op zijn land. „Vooral in het najaar en in de winter is het druk met mollen. Ik vind er ruim hon derd per jaar, dat betekent twee mollen per hectare", zegt de boer. Op 16 februari kwam Mike weer naar Kaptein toe om mollen te vangen. „Het was woensdagmiddag dus ik was vrij. Nico had helemaal achter op het land de klemmen staan ,dus we gingen met de auto naar achter toe", zegt Mike. Eerst vonden zij vijf gewone zwarte mollen, maar in een van de klemmen zat een witte mol. „Nico dacht dat ik gek was, maar het was een echte witte mol!", zegt Mike met een brede glimlach. De boer en zijn knechtje twijfelden of het een albino-mol zou zijn, dus hebben ze hem naar het na tuurhistorisch museum Natu- ralis in Leiden gebracht. Bij Naturalis waren ze blij met de mol. 'Het is een mooi exemplaar, mooier dan we al hadden', zeiden ze daar vol gens Mike. Bij Naturalis is de mol eerst onderzocht voordat zij hem opzetten. „We wilden nagaan of het een albino-mol zou zijn", zegt H. Dautsen- berg van Naturalis. „Maar de ze mol had een lichte, oranje gloed door zijn vacht heen. En het belangrijkste kenmerk van de albino - rode ogen - had hij niet", aldus Dautsenberg. De witte mol wordt eerdaags toch opgezet bij de andere tiental len witte of oranje mollen in de collectie van Naturalis. „Een albino-mol zie je zeer sporadisch", zegt professor Bouw, geneticus en albino-ex pert. „Maar ook een witte mol met donkere ogen is een zeld zame verschijning. Deze mol komt één keer op de 1200 voor. Dat hij zo weinig voor komt is omdat de witte mol een opvallende kleur heeft. Zo is hij een makkelijke prooi voor zijn vijand. In de vrije na tuur heeft hij dus veel minder kans op overleven", aldus prof. Bouw. „Voor ons blijft het sowieso een ontdekking. Ik heb in al die jaren al zo'n 3000 mollen gevangen, maar nog nooit één die zo licht van kleur was. De ze had alleen een oranje gloed op zijn onderbuikje", zegt Kaptein. „We eten hier altijd 'mollentaart' als we de hon derdste mol van het jaar heb ben gevangen. En dit keer wordt het een grote witte slag roomtaart!", aldus Nico. BANG S.OLUF SHOWBOOT Stap aan boord voor een complete productpresentatie De Bang Olufsen ShowBoot 2000 legt aan op: Maandag 6 maart van 14.00 tot 21.00 uur Spaarne bij Waarderbrug, HAARLEM bang olufsen Het Topaasplantsoen in Ridderveld. foto wim dijkman Rijnwoudse verenigingen bezoeken politici De vier voetbalclubs van Rijnwoude zijn bezorgd over hun financiële situatie. Zij vinden de bijna 10.000 gulden die het gemeentebestuur voor hen gezamenlijk wil uit trekken onvoldoende. De komende weken bezoeken ze de vergaderingen van de politieke partijen om uit te leg gen waar de knelpunten liggen. runwoude marieta kroft Na de privatisering enkele jaren geleden bouwde de gemeente Rijnwoude de bijdrage voor het onderhoud af van 127.000 gul den in 1997 tot 88.000 gulden vorig jaar. Een door de gemeente inge schakeld bureau evalueerde on langs de privatisering en kwam met het advies om de bijdrage aan de clubs jaarlijks te verho gen met de inflatiecorrectie. Omdat de afgelopen drie jaar bij de afbouw van de subsidie geen rekening is gehouden met de inflatie, krijgen de voetbal clubs de gemiste tien mille als nog. Alle vier de voetbalclubs ui ten in hun reactie aan de ge meente desondanks hun finan ciële zorgen. Ze geven aan dat hun onderhoudskosten meer stijgen dan de inflatiecorrectie. „De rek is eruit", laat voetbal vereniging Koudekerk de ge meente weten. Secretaris P. Boot van de Hazerswoudse Boys zegt dat zijn club vooral steunt op de vrijwilligers. „Daardoor kunnen we op dit moment nog aardig overleven. Maar ik heb absoluut geen ga rantie dat we deze kwaliteit be houden." Voorzitter A. Taal van BSC '68 uit Benthuizen rept over een negatief saldo van 7.000 gulden in 1998/1999. „Vervolgens ver hoogden we de contributie, waardoor onze leden het mees te betalen van alle voetbalclubs in Rijnwoude. Meer inkomsten door meer leden gaat voor ons niet op. We zitten aan ons maximum omdat we maar twee velden hebben." Om meer inkomsten te krij gen, voert de club al diverse ac ties. Meer ziet Taal niet zitten. Hij vreest vooral voor hoge kos ten op de momenten dat paden en hekwerken moeten worden vervangen. Voorzitter B. de Roo van Bernardus uit Hazerswou de-Rijndijk wil zijn zorg nog niet toelichten omdat hij in di plomatiek overleg met de ge meente eruit hoopt te komen. De vier verenigingen onder schrijven de overige voorstellen van B en W. Zo wil het gemeen tebestuur dit jaar een extern bureau, bijvoorbeeld de sport koepel NOC*NSF een onder zoek laten doen naar de nood zaak tot renovaties tussen 2001 en 2011. De verantwoordelijk heid voor de uitvoering van re novaties van voetbalvelden blijft bij de gemeente. Met dit laatste is alleen w Koudekerk het niet eens. Die wil onderzoe ken of ze de renovatie in eigen beheer kan houden. De vier clubs trekken de ko mende weken gezamenlijk op. Ze spraken onderling af wie welke fractievergadering be zoekt en op 15 maart bezoeken ze de commissievergadering. Volgens wethouder Van der Lecq zit er niet meer geld voor hen in de knip. „De raad heeft destijds de bezuinigingsopera tie vastgesteld. Ik vind dat we nu al een hele inhaalslag heb ben gemaakt door alsnog de in flatiecorrectie toe te passen." :ensingel in Kerk en Zanen. nrichting van jongerenkeet Cube in Leimuiden kan maanden duren. De jonge- hebben geen geld om de jdigde meubels aan te ffen en de binnenkant op nappen. Ze hebben inmid- (J aangeklopt bij diverse sen, maar die hebben nog op de aanvraag gereageerd. Jacobswoudse wethouder g|f vindt het naïef dat de jon- §Tn voor het complete bedrag indsen rekenen, portocabins aan de Kerk- zijn op 1 februari geplaatst ian elkaar geschakeld. De ;n, 90.000 gulden, heeft de jLfteente betaald. Afgesproken dat de jongeren zelf de bin- ^ant zouden afwerken. Bo- zouden ze per maand julden huur betalen aan de eente. Dit bedrag zou na top van tijd omhoog gaan. §\71 nu toe is er aan de inrich- mtjvan de keet echter weinig n* an. Volgens Jos Lodewijk, lurslid van The Cube, is er aging opgetreden door de iswijziging van de jonge- :oep. Voorheen stonden zij je Kamer van Koophandel ingeschreven als de Out- maar door diverse pro- fen was die naam besmet Behalve het opnieuw bij de KvK als The moesten de jongeren ver- ook de fondsen, waar iet Schipholfonds en het Welzijn Fonds, opnieuw rijven. „Eerder hadden aangeschreven als de oude wetering Carnaval is een feest voor alle leeftijden. Wie het zat tering en omgeving bij elkaar in Zorgcentrum Jacobus. Ze konden is om in polonaise door de kroeg te hossen, kan er altijd nog bij gaan luisteren naar conferences en liedjes en ondertussen wat eten en drin- zitten, verkleed of niet. Gistermiddag kwamen ouderen uit Oude We- ken. foto

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19