eiden Regio ILIEUSTRAAT 'offeeshops ngen naar :haarse plek De Stemming Buren tegen pizzacentrum Bouwput beddenhuis gedicht Leiden mengt zich in slag om studenten Benieuwd naar uw jaarcijfers? Bommen zoeken kostbare klus orme slag ol r.rej AC 4 MAART 2000 jtste Leidse coffeeshop komt ofwel aan de Doeza- lofwel aan de Korevaarstraat. Eigenaar E. Mol van shop Take Away aan de Herenstraat heeft inmid- Lee vergunningen aangevraagd voor coffeeshops 1 de singels. Leiden voert al enkele jaren het beleid ffeeshops buiten de singels moeten verdwijnen en binnen de singels maximaal twaalf zijn toege- Met de tweede aanvraag van Mol komt het totaal op dertien. qnnie van uffelen noment telt Leiden bin- iingels tien coffeeshops, aast de aanvragen van er bij de gemeente ook verzoek van de eige- i Double AA, de coffee- in de Lage Rijndijk die Take Away binnenkort en moet sluiten omdat in de singels is geves gemeente wil in elk ge- anvraag Double AA ho- plus één van de aan- an Mol. Lize is nu aan Mol waar offeeshop wil vestigen, ffeeshophouder krijgt ort een brief waarin rdt gevraagd welke aan- gemeente als eerste in iling moet nemen. Mol advocaat willen op dit niets kwijt over de )1 heeft indertijd bij zijn voor de Korevaar straat 'een hele lading' bezwa ren uit de buurt gekregen. „Ik ga mijn troeven niet op tafel leggen. Maar ik ga niet stilzit ten. Ik verwacht dat we er wel uit komen", aldus Mol. Vorige maand oordeelde de Raad van State dat de gemeente terecht de coffeeshops buiten de singels de vergunning af neemt. Het hoogste rechtsor- gaan stelde dat Leiden met de singels een redelijke grens heeft getrokken rond het gebied waarin coffeeshops zijn toege staan. Mol heeft steeds betoogd dat er door het onderscheid tussen binnen en buiten de sin gels rechtsongelijkheid ont staat. Ook op kleinere punten kreeg de gemeente het gelijk aan haar zijde. Door de uit spraak van de Raad van State is sluiting van de coffeeshop aan de Herenstraat nu onvermijde lijk. IIEUWSTf STRAAT VAN kan je iedere dag' itis je afval brengen! leiden De nieuwbouw van het Diaconessenhuis in Leiden vor dert gestaag. De bouwput op de plek van de vroegere afdeling fy siotherapie is inmiddels dicht: fundamenten en kelders zijn aan gelegd en de bouw van de bo vengrondse verdiepingen kan beginnen. Tot dusver loopt alles op schema, aldus directeur be drijfsvoering C. Leijte. Aan het einde van dit jaar moet de eerste vleugel van het nieuwe bedden huis gereed zijn. Dan kunnen de patiënten er hun intrek nemen in ruimere kamers, veelal ingericht op slechts een gebruiker en voor zien van de modernste appara tuur. Daarna verdwijnt de A- vleugel van de huidige verpleeg- afdeling onder de sloophamer om plaats te maken voor bouw fase twee van het beddenhuis. Tenslotte gaat ook de bestaande B-vleugel tegen de vlakte, vol gens plan medio 2002. Het nieu we beddenhuis, dat in de plaats komt van een gebouw uit 1964, telt straks driehonderd bedden. Nieuw zijn het activeringscen trum, waar fysiotherapeuten, be wegingsartsen en verpleegkundi gen samen werken aan het licha melijk herstel van de patiënten en de huiskamer waar activitei tenbegeleiders beginnende de mentie bij oudere patiënten pro beren in te tomen. FOTO HIELCO KUIPERS leiden onno haveraaans De slag om de nieuwe studen ten is weer begonnen. Neder lands dertien universiteiten sparen kosten noch moeite om de zesdeklassers van het vwo te paaien. Na het proefstuderen (vorige week) breekt nu de tijd aan van de open dagen. En daarbij gaat het allang niet meer om een informatiemarkt alleen. Vooral de aankomende tech neuten zijn in trek: het jubile umnummer van de populair- wetenschappelijke tijdschrijft Kijk (25 jaar) puilt uit van de advertenties die scholieren moeten lokken. Zo toont de Technische Universiteit Delft een stukje kroepoek en meldt doodleuk: 'Kijk, daar maken wij nou een vliegtuig van'. Leiden is inmiddels volge hangen met affiches voor het Studiefestival op zaterdag 11 maart in de Pieterskerk. Onder de noemer 'Zoek de verschillen' profileert de Leidse universiteit zich met de studies waarin ze van oudsher uitblinkt: talen, rechten en sterrenkunde. Lei den lokt de scholieren met op tredens van bekende Nederlan ders, die tijdens de open dag op 11 maart in de Pieterskerk een link leggen tussen de weten schap en de wereld van alledag. Zo is de weervrouw van het jaar Helga van Leur aangetrokken om uit te leggen hoe de weer- voorspellers gebruikmaken van hedendaagse kennis en tech niek. Hoogleraar sterrenkunde Vincent Icke zal haar daarin bij staan. Hun optreden begint om 14 uur. Ronald Giphart en Joost Zwa german hebben geen alledaags werk gekozen, maar voor stu denten in het algemeen en aan komende literatuurweten schappers in het bijzonder is een optreden van deze taalkun stenaars natuurlijk niet te ver smaden. Hoogleraar moderne literatuur Ton Anbeek, recent nog actief als promotor van ere doctor Gerrit Komrij, zal beide schrijvers ondervragen, respec tievelijk om 13 en 15 uur. De studie rechten, vanouds een troef van de Leidse univer siteit, wordt aangeprezen door een debatje (om 16 uur) tussen hoogleraar strafrecht Theo de Roos en misdaadverslaggever Peter R. de Vries. De Roos zal met hem discussiëren over het recht in eigen hand nemen en fouten in bekende zaken. Tussendoor kunnen de aan komende studenten terecht bij diverse stands, waar ze uiüeg kunnen krijgen over de vele studies die ze in Leiden kunnen volgen en het studentenleven en de stad Leiden. De band Groove Zone sluit vanaf 17.15 uur het Studiefestival af. KUIJPERS PARTNERS Ook voor uw aangifte ACHTERGROND LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN feestdagen gesloten den haag/leiden Er mag geen pizza-afhaalcen- trum en -bezorgdienst worden gevestigd op de begane grond van een flat aan de Robijnstaat. De bovenburen vrezen voor stank en lawaai van de brom mers van de pizzabezorgers en ze verwachten dat de waarde van hun woning door de komst van de afhaalpizzeria daalt. In kort geding eiste een boven buurman dat de rechter het verhuurder Topmunt verbiedt om de ruimte aan pizzabakker Snack Stack 12 te verhuren. Puur juridisch beriep de ad vocaat van de bovenbuurman zich niet op stank en herrie. Zij voerde aan dat het reglement van splitsing van het apparte mentengebouw slechts de ves tiging van twee praktijkruimtes of winkels op de begane grond toestaat. Volgens de advocaat past een pizza-afhaalcentrum niet binnen de bestemming winkel, maar komt het veel meer in de buurt van overlast bezorgende horeca. De advocaat van verhuurder Topmunt had vooral veel for mele kanttekeningen bij de dagvaarding. Het kort geding zou niet bij de Haagse recht bank thuishoren maar in Am sterdam omdat Topmunt daar gevestigd is. Daarnaast zou niet een losse bewoner maar slechts de vereniging van eigenaren be voegd zijn een rechtszaak te be ginnen, en zou niet de verhuur der maar het pizza-afhaalcen- trum aangesproken moeten worden op eventuele overlast. De rechtbank doet op 13 maart uitspraak. een enorme slag te ij de emancipatie van jeleide en allochtone Zegt wethouder Hans En hij ziet dat als 'zijn verantwoordelijkheid'. )i. Maar voor een wet- mancipatie ook weer pzienbarend. ;ekker zijn als Baaijens :iden klaar is met eren. Want dan moest iders gaan doen met Dan hoefde hij ook er op 8 maart de Pie- lprijs, de Leidse eman- ijs, uit te reiken, iat Baaijens wat dat vast verstek gaan. Lei- It de 5000 gulden die nancipatieprijs zijn ;n nog een jaartje in lie. Want de kwaliteit er kandidaten die dit n voorgedragen was, e de jury onder voor- ip van Baaijens, 'bene- laat'. ;n gevoeglijk aanne- die vier kandidaten - laaijens de namen niet dl maken - na deze op- e woorden volgend opnieuw worden voor- En kandidaten voor nel Rolprijs liggen toch tor het oprapen. In fe jaar nadat de prijs Bteld, klaagde de toen- fethouder Henny Koek p geringe animo, lo zal er door deze ac- E jury niet groter op plaar nu blijkt legt de normen aan bij de l van de kandidaten, betekent iets in de die betekenis willen men", zegt Baaijens. el Rolprijs werd al nnen door de makers kaal radioprogram- nstenares die een met schalen maakte uw die erin was ge- herriCM7 T'JV'. HOW B€VRfJF6MT TKAKS StOKS öf\' slaagd door te dringen in het bestuur van een woningbouw vereniging. Met die normen zal het dus wel meevallen. Nee, wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat Baaij ens erop aast zelf de Leidse emancipatieprijs in de wacht te slepen. De eerste man die de Pieternel Rolprijs krijgt. In 2003, als hij wethouder af is. De concurrentie is al afge schrikt. Nu moet de wethouder alleen nog die 'slag' gaan ma ken. Dat is dan de winst die Lei den mag verwachten van het afblazen van de uitreiking. Het tweede-kansonderwijs zal weer bloeien. Taalcursussen voor al lochtone vrouwen zullen her en der beginnen. Positieve discri minatie keert terug. Baaijens ziet en neemt zijn politieke ver antwoordelijkheid. Hij heeft nog twee jaar de tijd. Vragen? Schriftelijke vragen die ruim binnen de termijn van zes we ken worden beantwoord vallen op. Niet door hun inhoud, maar door de snelheid van be antwoording. Dat gaat zelfs niet aan de aandacht van de krant voorbij, zo constateerde Margje Vlasveld vorige week in de ge meenteraad. Met asbest in de schouwburg is het al net zo. Dat valt op. Deze week konden we constateren dat het zelfs niet aan SP-back- bencher en oud-schouwburgdi recteur Hans van Dam voorbij was gegaan dat er iets mis was in de cultuurtempel aan de Ou de Vest. Terug naar de beantwoording van schriftelijke vragen. Hoe komt het toch dat de vragen te genwoordig zo keurig op tijd worden beantwoord? Zal dit dan toch de stille invloed van Jan Postma zijn? Of is er toch iets anders aan de hand? Terug naar Hans van Dam. De voormalige lijsttrekker van de Evangelische Volkspartij (EVP) klom zoals het een goed SP'er betaamt direct in de pen. Een mooi lijstje van vijf schriftelijke vragen, gedateerd op 28 februa ri was het resultaat. Hans wil weten waar in de schouwburg het asbest zit en hoe het komt dat dit bij de renovatie in 1997 niet is weggehaald. Interessante vragen, die wethouder Alexan der Pechtold al in zijn briefje van 22 februari beantwoordde. Vragen drie en vier. Hebben werknemers en publiek gevaar gelopen en kunnen zij nu nog gevaar lopen? Ook heel interes sant. Daarom kondigde Pecht old op de 22ste aan dat er luchtmetingen zouden worden gedaan. Op de 29ste waren de resultaten daarvan bekend: er was geen gevaar voor de volks gezondheid, toen niet en nu niet. Tenslotte vraag vijf. Welke maatregelen denkt u te nemen om te garanderen dat alle ge meentelijke gebouwen geen ge vaar opleveren voor de volksge zondheid. Het antwoord op die vraag mag bekend worden ver ondersteld: garanderen kunnen wij natuurlijk niks, maar door alle gemeentelijke gebouwen na te lopen op de aanwezigheid van asbest doen wij ons uiterste best om eventuele risico's te minimaliseren. Of zoiets. Terug naar de beantwoording van schriftelijke vragen. Hoe komt het toch dat de vragen te genwoordig zo keurig op tijd worden beantwoord? Zou het misschien iets te maken heb ben met het niveau van de vra gen? Zou het komen doordat de vaste vragenstellers van SP en LWG/De Groenen uitsluitend naar de bekende weg vragen? Doordat hun vragen vooral voor de Bühne bedoeld zijn? Gaarne antwoord binnen zes weken. TEKST RUUD SEP EN AAP RIETVELD TEKENING MAARTEN WOLTERINK In Leiden worden de kosten van de speuractie naar een blindganger in de Rijnsburgersingel voorlopig begroot op zo'n 2,5 miljoen gulden. Een particulier bedrijf heeft aangegeven het karwei voor 80 tot 95 procent minder te willen en kunnen uitvoeren, exclusief eventuele demontage. Ondanks dit grote prijsverschil gaan vrijwel alle opdrachten - ook in andere gemeenten - nog steeds naar het EOC. Een ander voorbeeld: In Eindhoven wordt een deel van het voormalige vliegveld Welschap (nu Eindhoven Airport) gebruikt voor woningbouw. Twee jaar geleden moest het gebied eerst op de aanwezigheid van blindgangers worden onderzocht. Het EOC zei daar zes jaar voor nodig te hebben tegen een vergoeding van 40 miljoen gulden. Een particulier bedrijf deed een offerte van 1,6 miljoen en dacht de klus in anderhalf jaar te kunnen klaren. Toch koos de gemeente Eindhoven voor het EOC. Belangrijk argument daarbij is dat de overheid het zoeken naar projectielen ruimhartig met geld ondersteunt. Gemeenten zijn dus al snel bereid de opdracht te geven aan het EOC omdat daarmee subsidie is verzekerd. Bovendien is het EOC vertrouwd en worden de nieuwkomers met de nodige argwaan bekeken. Dat zij goedkoper kunnen werken, wordt niet meegewogen. Immers, de staat betaalt vrijwel alles, grofweg 90 procent. Subsidieverstrekker is het ministerie van binnenlandse zaken. BZ eist van externe bedrijven dat zij over het zogeheten VCA**-certificaat beschikken dat de veiligheid van werknemers waarborgt. Het EOC blijkt zelf niet zo'n certificaat te kunnen overleggen maar schermt met andere kwalificaties. Bovendien weigert het EOC een 'vrij van explosieven-verklaring' (WE) af te geven voor een gebied dat door een extern bedrijf is onderzocht. Het EOC weigert op die manier met andere partijen samen te werken en eist zo indirect de opdracht voor zichzelf op. Zo'n WE- verklaring heeft echter geen officiële status. Niemand die daar om maalt. De cirkel is rond, de concurrentie staat buitenspeL Ook de gemeente Leiden kan een aantal verwijten worden gemaakt. Tijdens de voorbereidingen voor de zoekactie naar een bom in Het opsporen en ruimen van bommen was tot 1 augustus 1998 exclusief het domein van het Explosieven Oprui- mings Commando (EOC). Blindgangers uit de Tweede Wereldoorlog werden door Defensie opgespoord, bloot gelegd, onschadelijk ge maakt en afgevoerd. Zo was het maar zo zou het niet blij ven. Sinds anderhalf jaar is de markt namelijk 'open' en mogen ook andere partijen meedingen naar opdrachten om bommen te lokaliseren. Het gaat daarbij om vele mil joenen guldens. Ex-EOC'ers zijn voor zichzelf begonnen maar ook academici zijn bo- demonderzoeksbedrijven ge start. Vaak met aantoonbaar modernere apparatuur en werkwijzen dan waarvan het EOC zich bedient. Die bedrij ven zeggen dat ze beter, sneller en goedkoper werken dan het EOC. Leiden is raadsleden gesuggereerd dat een WE- verklaring ook daadwerkelijk betekent dat een onderzocht gebied honderd procent bommenvrij is. Dat is onjuist. Een aantal jaar geleden gaf het EOC in Hengelo in Overijssel een WE-verklaring af nadat een opsporingsproject was uitgevoerd. Desondanks werd tijdens latere bouwwerkzaamheden een vliegtuigbom van 250 pond aangetroffen. Absolute garanties dat er ook na onderzoek in Leiden bij de Rijnsburgerbrug géén bom zou liggen, zijn dan ook niet te geven. Ook is er geen aanbestedingsprocedure gevolgd. Hoeft niet, zegt Leiden, want snelheid is geboden, er is sprake van 'gevoeligheid' bij omwonenden en het betreft specialistisch werk. Snelheid is een vreemd argument omdat er al in oktober met de voorbereidingen voor de zoekactie is begonnen. Het gemeentelijk ingenieursbureau had in die tijd een bestek kunnen opstellen. Tot slot beweert Leiden dat er voor de huidige aannemer is gekozen omdat dat bedrijf het specialistisch werk aankan. Er zijn ook andere bedrijven die dat kunnen. De gemeente zegt desalniettemin al in 1984 goede ervaringen te hebben opgedaan met de betreffende aannemer toen er tegenover de Morspoort een bom lag. Maar toen is er nooit in een drooggelegde singelbodem naar een projectiel gezocht. Het geofysisch onderzoeksbureau T&A Radar uit Amsterdan, één van de private bedrijven op de 'bommenmarkt' en in Leiden gepasseerd, heeft inmiddels geklaagd bij de ondernemersorganisatie VNO. De onderneming is de 'oneerlijke concurrentie' met Defensie meer dan zat. VNO heeft een klacht ingediend bij de diverse ministeries. Naar aanleiding daarvan heeft de WD over de hele kwestie Kamervragen gesteld. De antwoorden laten echter nog op zich wachten. De ministeries wachten eerst de antwoorden op de Kamervragen af. Voorlopig draait de belastingbetaler dus nog steeds voor gigantische kosten op terwijl het stukken goedkoper kan. Inderdaad, er is weinig veranderd sinds 1 augustus 1998. VAN 11.00 TOT17.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195 •w

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13