Secretaresse in Randstad verdient meer ioolpolis kt naar lichterij' Hoek Loos actief in VS Films in ruil Haarlems ingenieursbureau overgenomen door Britse Incat EHCO K I AT voor zendtijd FameSt Groep verlegt grenzen overgenomen met reclame 1 cc Moderne slavenhandel Economie General Motors roept elektrische auto's terug ustrie zet flink meer om iurg De Nederlandse industrie heeft in januari duidelijk omzet gedraaid dan in dezelfde maand vorig jaar. De ver- l lagen dertien procent hoger. Dat komt grotendeels door gere afzefprijzen. Maar ook de extra werkdag die januari ïad, speelde een rol. De omzetgroei kwam voor tweederde am van de aardolie- en chemische industrie. Dat blijkt uit sn gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de iek. cintosh rekent op meer winst ticHTDe koepel van detailhandelsketens Macintosh ziet J komst zonnig in. Het concern verwacht dit jaar een winst ie procent te halen bij een omzetgroei van zeven procent, jaar verkocht het concern voor 1,6 miljard gulden. Macin- estaat uit onder de secties Superconfex (kleding), Dolcis nfield (schoenen), Piet Klerkx (meubels) en Halfords (fiet- Secretaressen in de Randstad en het zuiden van het land verdienen vaak duizenden guldens meer dan collega's in het noorden van het land. Dat komt door de regionale schaarste aan secretaressen. den haag - rixt albertsma Ook de extra bonussen voor se cretaressen zijn vorig jaar enorm toegenomen. In sommi ge gevallen lopen de eenmalige bonussen op tot vierduizend gulden. Deze extraatjes worden vooral gebruikt om nieuw per soneel te lokken. Dit blijkt uit een enquête van Secretary On line. Er is al jaren een tekort aan secretaresses. Vorig jaar werden volgens Secretary Online echter voor het eerst dergelijke extra- tjes ingezet om mensen aan te trekken. Secretary Online, zelfstandig onderdeel van het bedrijf Net Aspect, verzorgt sinds twee jaar een website voor secretaressen. De site wordt gebruikt door zo'n zestienduizend leden. Een enquête leverde ongeveer 1.700 reacties op. Volgens A. van Lankveld van Secretary Online variëren de bonussen van vijf honderd tot zo'n vierduizend gulden. „Dat is een compleet maandsalaris." Maar ook andere extraatjes komen vaker voor. „Ik las er gens dat secretaressen voorde lig een scooter konden kopen als ze een bepaalde tijd bij de zelfde baas bleven", aldus Van Lankveld. Ook stellen werkgevers vaker opleidingsbudgetten beschik baar voor studies naar keuze of helpen ze bij het zoeken naar een huis. Werkgevers doen steeds meer om hun personeel vast te houden. „Vorig jaar leek het al enigszins deze kant uit te gaan, door winstdelingsregelin- gen af te spreken", aldus Van Lankveld. „Maar dit soort bo nussen kwamen toen nauwe lijks voor." Gemiddeld verdienen secre taressen tot en met 24 jaar tus sen de 40.000 en 50.000 gulden bruto per jaar. Een beginnende secretaresse zonder ervaring begint met ongeveer 30.000 gul den bruto per jaar. Opvallend is volgens Van Lankveld dat het opleidingsni veau ondergeschikt lijkt aan de ervaring. „Secretaressen wor sumentenbond kwalifi- a e rioolverzekering van a Inose bedrijf Zeker en BV als 'overbodig en te Jit het hele land regent jq b chten over het bedrijf. do immercieel directeur E. 50 t daar tevreden klanten 50 a pr. „We zijn vandaag 45 (uk als gevolg van de regenval. Zie ons maar variant op de Wegen- soort rioolwacht." b 'en Mobiel verkoopt ri- 50 Sen voor het 'vrienden- van 147,50 gulden per ®o t bedrijf verzekert dan 60 oppingen in het riool te os in. Inmiddels telt het 20 'olgens Zwollenaar Lok 20 enden klanten in het oo 40 f' 65 lente klachten uit Win- 45 en Varsseveld, met ook go 5 bij de politie, is er de- 90 I ook veel geklaagd in 70 jcht. Daar zou Zeker en 10 rioolpolissen verkocht ïo a aan huurders van de oo )ouwvereniging Moor- !00 a ,80 woningbouwvereniging qq b een eigen collectieve ing bij een erkend ri- >80 {ingsbedrijf tegen een 85 |ngspremie van 1,10 ^50 nd. Een woordvoerder •oo die praktijken 'pure ',70 jij- is de Consumenten- orden vaker polissen aan klanten die al ver- ijn. Een woordvoerder et 'grote onzin' om een 78 pkering af te sluiten. |o6 i op verstoppingen is .67 fin zo'n geval is het in- ^4 m een loodgieter een f75 ikoper. .99 jercieel directeur Lok ^70 fer en Mobiel ligt niet ,33 fan de kritiek. Volgens !'72 2en mensen nu een- ',50 r zekerheid en gemak. (strijdt dat zijn bedrijf ideren en allochtonen jvoor de diensten. Zijn u juist mikken op be- van koopwoningen, ï'.oo p gewoon wat anderen j|o doen, of het nu een 3^55 lat verstopt raakt door -.65 tband of een tennisbal van de kinderen, we pn. Terwijl anderen is de neus voor opha- atlanta Een truck van Hoek Loos-dochter Holox met op de achtergrond de skyline van de Amerikaanse stad Atlan ta. Gisteren werden de cijfers van de Nederlandse holding bekend. De fabrikant van industriële gassen Hoek Loos heeft zijn winst het afgelopen jaar opgevoerd tot dertig miljoen euro, een stijging van 36 procent. Voor het lopen- wat minder het geval. In 2000 zal de omzet toenemen met de jaar zit er echter geen winststijging in het vat, aldus de vijf tot tien procent. De kans bestaat overigens dat Hoek directie. De omzet nam toe van 345 miljoen euro tot 370 Loos straks geheel in handen komt van meerderheidsaan- miljoen euro (817 miljoen gulden). Vooral in de Verenigde deelhouder Linde AG. Dit bedrijf heeft al bijna tweederde Staten namen de revenuen flink toe. In de Benelux was dit van de aandelen in bezit. foto anp londen anp Unilever heeft een nieuwe ma nier gevonden om reclamefilm pjes op televisie te krijgen. Het concern koopt de Britse uit zendrechten op de filmcollectie van Columbia Tri-Star, die uit ongeveer honderd titels bestaat als Sleepless in Seattle en Phila delphia. De rechten worden vervolgens met de zender Channel 5 geruild tegen zend tijd voor reclamespotjes. Volgens een woordvoerder van Unilever is dit 'een geheel nieuwe manier om aan recla mezendtijd te komen'. Het be drijf betaalt naar schatting tien miljoen dollar (22 miljoen gul den) voor de filmrechten. Uni lever is de grootste adverteerder in Groot-Brittannië. Wel klassiek, ödaar niet van gisteren haarlem pieter van hove Het Haarlemse ingenieursbu reau Farnest Groep is in ande re handen. Deze week maakte het Britse bureau Incat be kend het Haarlems bedrijf te hebben overgenomen voor tien miljoen gulden. Hiermee hoopt het wereldwijd opere rende Incat vaste voet te krij gen in de Benelux, hét werkge bied van de Haarlemmers. Voor Farnest Groep houdt de inlijving een verruiming van haar werkterrein in. „Dit biedt ons grote mogelijkheden", reageert directeur E.J. van der Linden. Voor hem op het bureau ligt een fax van een Belgisch be drijf. Of Farnest Groep kan hel pen bij het ontwerpen van een nieuwe graveermachine voor zijn producten. „Dit is een mooi klusje voor een collega die over de nodige expertise be schikt. Kan hij zijn tanden in zetten", zegt directeur Erik Jan van der Linden van het Haar lemse ingenieursbureau Far nest. Met van alles houden de 160 werknemers van het bureau zich bezig: ontwerp-opdrach- ten voor de lucht- en ruimte vaartindustrie, het ontwerp van een nieuwe waterbehandelings- systeem voor MSD, het leveren van oplossingen voor automati seringssystemen tot het geven van computerlessen aan perso neelsleden van bedrijven. En binnen niet al te lange tijd neemt het werkgebied van het aan de Amsterdamse Vaart ge vestigde bureau alleen nog maar toe en, zo verwacht Van der Linden, zullen er ook faxen binnenkomen van Duitse auto fabrikanten of van Japanse scheepvaartmaatschappijen. Dit allemaal is een gevolg van de overname van Farnest Groep door het Engelse ingeni eursbureau Incat. Het Engelse bedrijf heeft onder meer vesti gingen in Amerika, Japan, Duitsland en nu dan ook in de Benelux. „Incat wil een goede geogra fische spreiding van zijn activi teiten over de hele wereld", licht Van der Linden de fusie toe. „Wij bedienen voorname lijk klanten in de Benelux, dus dat komt goed uit. Bovendien hebben we in het verleden al eens samengewerkt bij een au tomatiseringsproject voor het automerk Lada in de voormali ge Sovjet-Unie. We weten daar om wat we aan elkaar hebben." De Heemstedenaar spreekt overigens liever van een 'inten sief samenwerkingsverband'. Bij het woord overname denk je automatisch dat het bestaande management wordt vervangen. „Ik blijf echter gewoon mijn functie uitoefenen", zegt Van der Linden. „Bovendien wordt algemeen-directeur Rob Strie ker lid van de Raad van Bestuur van Incat." Volgens Van der Linden, offi cieel directeur business deve lopment, biedt het samengaan van beide bedrijven grote mo gelijkheden voor Farnest Groep. „De laatste jaren zijn wij enorm gegroeid. Dan is het ook logisch dat je veel meer je gren zen wilt verleggen, internatio- naler worden. Voor écht grote projecten heb je vaak veel ont werpers nodig en IT-adviseurs. Voortaan kunnen we assistentie vragen van onze collega's bij Incat." Een ander groot voordeel is de wereldwijde naamsbekend heid van Incat, aldus Van der Linden. „Incat heeft in de loop der jaren een goede naam op gebouwd in bijvoorbeeld de au tomobielindustrie, zoals Merce des of BMW. Van die bekend heid kunnen wij profiteren." Het eerste tastbare bewijs is reeds daar. Via Incat heeft het Japanse automerk Honda een verzoek bij Farnest Groep inge diend voor het ontwerp van een auto-onderdeel. „Dat hadden we op eigen houtje nooit voor elkaar gekregen", meent de di recteur. „Daarvoor zijn wij in ternationaal gesproken te klein." Een verruiming van het werkterrein, nieuwe opdracht gevers, Van der Linden be schouwt het als een uitdaging. „Als ingenieur moet je in feite van alle markten thuis zijn. De ene keer ontwerp je een ban dentestmachine voor TNO, het andere moment bemoei je je met het design van schuifdaken van Vermeulen Hollandia. Dat houd je juist creatief." enschede anp De overname van de Neder landse fabrikant van werkkle ding EHCO-KLM is rond. Het Deens/Noorse Kansas Wenaas is de nieuwe eigenaar. De com binatie is naar eigen zeggen met een gezamenlijke omzet van 800 miljoen gulden de ab solute marktleider beroepskle ding in Europa. EHCO-KLM zou ook op eigen kracht verder kunnen groeien maar als volledige dochter van Kansas Wenaas lukt dat gemak kelijker en sneller, aldus direc teur Wildenborg. EHCO-KLM draait een omzet van zo'n 200 miljoen met zeshonderd werk nemers, Kansas Wenaas rond de 600 miljoen met drieduizend werknemers. Binnen enkele ja ren moet de omzet zo'n 1,3 mil jard bedragen. Een verruiming van het werkterrein, nieuwe opdrachtgevers, directeur Van der Linden beschouwt het als een uitdaging. foto united photos de boer marisa beretta VastNed koopt voor 600 miljoen aan gebouwen Het vastgoedfonds VastNed Offices/Industrial neemt de vastgoedportefeuille van het Belgische Vereist over. Het gaan om vijftien objecten met een waarde van onge veer 616 miljoen. Dat heeft VastNed bekendgemaakt. De jaarlijkse huurpennin gen van de nieuw aange kochte gebouwen zijn onge veer vijftig miljoen. Om de aankoop te financieren wil het Nederlandse vastgoed bedrijf een beroep doen op de kapitaalmarkt. Het merendeel van de panden staat in België (tien), Nederland (twee) en Frank rijk (drie). Het betreft nieuw vervaardigd onroerend goed, dat deels nog in aanbouw is. Ongeveer zestig procent van de portefeuille wordt in april 2000 afgenomen, de rest volgt een jaar later. VastNed Offices/Industrial is een beursgenoteerde on derneming. Het vastgoed fonds omvat kantoren en be drijfshallen in zes Europese landen met een totale waar de van zo'n drie miljard gul den. Het afgelopen jaar daalde de werkloosheid met vijfduizend per maand. Zorgen, zorgen, de arbeidsmarkt wordt krap, hetgeen de lonen opjaagt. Wie brengt verlichting? Eerst naar de vrouwen gekeken. Flexibele werktijden en crèches moes ten het doen. Toen naar de ouderen: werkverlichting met salarisbehoud. Daarna de asielzoekers; sociale lasten contant in de hand. Nu heeft het Centraal Planbu- reau(CPB) de aandacht geves tigd op de volgende veelbelo vende groep: werklozen. Daar zijn er nog 200.000 van. Twee CPB-onderzoekers hebben zich afgevraagd hoe je die aan het werk kunt krijgen. Proefondervindelijk hebben ze vastgesteld dat het actieve arbeidsmarktbeleid van de overheid, zoals cursussen, loopbaanbegeleiding, ritme training en werkschepping, weinig uitzicht op normaal werk biedt. Wat wel erg goed schijnt te werken is een kor ting, of het dreigement van een korting, op de uitkering. Dat verhoogt de motivatie, die blijkt sterk financi eel bepaald te zijn. In deze richting verder denkend, hebben ze onder zocht hoe je een geprivatiseerde ar beidsbemiddeling zou kunnen laten werken. Ze komen met een bonus- malussysteem. In de praktijk werkt het als volgt. Zelf standige arbeids- makelaars krijgen ieder een groep werklozen toebedeeld die zij aan werk moeten hel pen. Zo'n makelaar is een vrije ondernemer. Hij of zij heeft twee bronnen van inkomsten. Eerst een be drag per werkloze; in CPB-jar- gon heet dit de 'inputfinancie- ring'. Daarvan kan de make laar niet rondkomen, dat is belangrijk. Daarnaast een bo nus, die de overheid hem toe kent voor elke werkloze die aan een baan wordt geholpen; de 'outputfinanciering'. Nu is het een bekend ver schijnsel dat sommige werklo zen veel moeilijker aan een baan te helpen zijn dan ande re. Werklozen 'met een grote re afstand tot de arbeids markt' brengen een hogere 'inputfinanciering' mee. Als er een baan voor hen wordt ge vonden, krijgt de makelaar bovendien een hogere bonus. In klare taal: een laagge schoolde zwarte man zal een hogere subsidie en een hogere bonus meebrengen dan een middelgeschoolde witte. „Zo hoort u mij dat niet zeg gen", stribbelt de heer Canoy tegen; hij is hoofd van de af deling van het CPB waar het onderzoek werd uitgevoerd. Maar het komt er wel op neer? „Dat zou best kunnen, maar zo is het nu ook al. De ene werkloze is nu eenmaal moei lijker te bemiddelen dan de andere, daar hoeven we geen doekjes om te winden." Dat mag misschien zo zijn, het maakt wel verschil of je er gens geen doekjes om windt of er prijskaartjes aan hangt. Het voorstel roept veel vragen op. Wie bepaalt de samenstel ling van de groepen werklozen en deelt ze aan de makelaars toe? Degene die dat doet, heeft grote invloed op het in komen van de makelaar. Het is niet denkbeeldig dat daarin een foezelig handeltje zal ont staan. Moeilijk plaatsbaren drukken de omzet, die zijn ongewenst. Om de plaatsbaarheid te be vorderen, krijgt de zelfstandi ge makelaar de mogelijkheid, onwillige werklozen te laten korten op hun uitkering. Eer lijk gezegd staat dit onderdeel van het plan me nog het meest tegen. Dat de overheid zoiets mag, is één ding. Een willekeurig individu de macht geven zijn winst te vergroten door andere individuen te straffen, is iets anders. Gevoegd bij de discrimineren de indeling in groepen, com pleet met prijs- plakkertjes, en de paternalistisch aandoende eenzij digheid waarbij de beloning exclusief aan de makelaar toevalt en de straf exclusief aan de werkloze, lijkt het een modern soort slavenhandel. Nog fraudegevoelig ook, want niets let makelaars om cli ënten te laten rouleren in fir ma's die hen lozen zodra de bonus geïncasseerd is. Tot besluit ligt de stimulans ook nog op de verkeerde plaats. Je kunt op de arbeids markt op drie plaatsen een prikkel inzetten. Bij de werk gever, om de vraag te stimule ren. Bij de werkzoekende, om het aanbod te stimuleren. En bij de bemiddelaar, om de markt transparant te maken zodat vraag en aanbod elkaar kunnen vinden. Het probleem dat zich aan dient, is een aanbodtekort. Dat vraagt om een prikkel aan werklozen. Hoe je het ook wendt of keert, werklozen leg gen er op toe als ze een baan aanvaarden. Zij offeren nu eenmaal al hun vrije tijd op. Dat euvel neem je niet weg, ook niet met het voornemen van de WD om het stapelen van uitkeringen, subsidies en draagkrachtprijzen tegen te gaan zodat iemand die een baan aanvaardt er tenminste financieel op vooruit gaat. Ik zou zeggen, kort notoir onwil- ligen desnoods op hun uitke ring en bestrijd zwart werk. Beloon, zolang de krapte aan houdt, gemotiveerde werklo zen die werk aanvaarden. Het tekort rechtvaardigt dat. En laat de arbeidsbemiddeling waar ze thuishoort; bij de overheid. Pauline van de Ven econome en publiciste (DAG 4 MAART 2000 joen subsidie EU voor gentherapie tn-brussel Fornix Biosciences in Lelystad heeft van de >ese Unie een subsidie van 1,2 miljoen gulden ontvangen. edrijf krijgt het geld voor onderzoek naar technieken voor lie van geneesmiddelen in het lichaam. Centraal daarin Tl E"^e ontwikkeling van een dragermolecuul. Secretary Online: Werknemers worden gelokt met bonussen den betaald naar ervaring", al dus Van Lankveld. „Secretares sen met een opleiding op leao- niveau verdienen vaak meer dan secretaressen met een hbo- opleiding." Dit komt volgens Van Lankveld omdat ze in de meeste gevallen al langer aan het werk zijn en dus meer erva ring hebben. Directiesecretaressen verdie nen het meest. Zij zijn vaak (veertig procent) werkzaam in de zakelijke dienstverlening, waar de salarissen gemiddeld hoger liggen. Een directiesecre taresse in de zakelijke dienst verlening met tien jaar ervaring ontvangt gemiddeld tussen de 60.000 en 70.000 gulden bruto per jaar. In de non-profit sector ver dient de helft van de directiese cretaressen tussen de 50.000 en 60.000 gulden. Zo'n vijf procent verdient een ton of meer. Ook tussen de regio's bestaan forse verschillen. Vooral in het noorden lijken de salarissen iets achter te blijven bij de rest van het land. Door de tekorten in de Randstad en het zuidoosten van Nederland liggen de sala rissen daar vaak gemiddeld 10.000 gulden bruto per jaar hoger dan in het noorden. Het Amerikaanse autoconcern General Motors (GM) heeft gis teren alle elektrische auto's van de eerste generatie teruggeroe pen naar de garage. Het betreft 450 auto's van het type EV1 en 450 pick-ups van het type S10. GM neemt de voertuigen te rug omdat het herladen van de accu brandgevaar oplevert. Ge dupeerden krijgen een vervan gende auto tot er een oplossing is gevonden. De kosten van de operatie zijn nog onduidelijk. De elektrische voertuigen van de tweede generatie zijn wel brandveilig, omdat ze een an der oplaadsysteem hebben. Consumentenveiligheid is een heet hangijzer bij GM. Vo rig jaar juli veroordeelde het hooggerechtshof van California het concern tot het betalen van een schadevergoeding van 4,9 miljard dollar (11,1 miljard gul den). Zes mensen raakten ver minkt doordat de brand stoftank van hun Chevrolet Ma- libu na een aanrijding explo deerde. De jury vond dat GM bij het ontwerp economische motieven boven veiligheid had laten gaan. In hoger beroep werd de boete verlaagd tot 1,2 miljard dollar. ECONOMIE WIJZER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11