'Duizenden banen op de tocht door nieuwe gaswet' Economie Koffertje van Zalm over de grens Aftrekposten bij eigen woning Heineken flirt openlijk met tweede Toolex weigert te leveren aan cd-piraten in China Dagen in de rij voor nieuwe spelcomputer Nederlandse zakenlui zien weer perspectief in Indonesië bierbrouwer van Groot-Brittannië VRIJDAG 3 MAART 2000 9 De president van de centrale bank in Indonesië, Sabirin, is sinds gisteren de trotse eige naar van eenzelfde koffertje als waarmee minister Zalm van financiën pronkt op Prinsjesdag. Het is gemaakt van Nederlandse bankbiljet ten die uit de omloop zijn ge haald. Directeur Kusters van een bedrijf in Venlo overhandigde het kleinood gisteren in Jakar ta om een order voor zijn be drijf luister bij te zetten. Hij le vert Indonesië voor 5,5 mil joen gulden twee machines om op milieuvriendelijke wij ze bankbiljetten te vernieti gen. Kusters leverde eerder al soortgelijke machines aan on der meer China, India, de VS en Zuid-Afrika. Van de biljet ten worden in ons land bri- quetten gemaakt om ruimten te verwarmen of bordmateri aal dat onder meer verwerkt wordt in vloeren van sportza len. T iChello en Lost Boys sponsor Formule 1 krHiPHOL-RUKInternetprovider Chello wordt sponsor van het -Arrows formule 1-team waarin Jos Verstappen coureur is. De dochteronderneming van kabelbedrijf UPC is in Europa één -rrvan de belangrijkste aanbieders van internet via de kabel. De I ESovereenkomst wordt vandaag op het hoofdkantoor van Chello ip Schiphol-Rijk bekend gemaakt. Naast Chello wordt ook het jnsterdamse virtuele amusementsbedrijf Lost Boys sponsor an Arrows. Lost Boys gaat onder meer een nieuwe internetsite jouwen voor het raceteam. Eerder ontwierp het bedrijf de site an Big Brother. Hoeveel geld met de sponsoring is gemoeid, Lost Boys niet zeggen. )AF Trucks voert productie verder op eindhoven Om tegemoet te komen aan de grote vraag voert t)AF Trucks in Eindhoven de dagproductie verder op tot 110 trucks per dag. Daar komen er nu in de loop van het jaar nog tens tien bij. In totaal lopen er dit jaar bij DAF ongeveer 28.000 yoertuigen van de band. Een toename van twintig procent ten opzichte van 1999. In verband daarmee moet het bedrijf in Eindhoven, dat 6.200 werknemers telt, zeventig extra mensen aannemen en in het Belgische Westerlo ongeveer honderd. Le vert de werving in eigen land onvoldoende op, dan gaat de on derneming ook in Duitsland op zoek. Nu werken er in Eindho ven al dertig Duitsers. Bloemenveiling zeven procent erbij [jtrecht Het personeel van de Bloemenveiling Aalsmeer krijgt In twee jaar tijd een loonsverhoging van in totaal zeven procent. Parttimers die structureel meer werken krijgen nu ook over die extra uren vakantie- en ziektegeld uitbetaald. FNV Bondgenoten Is in zijn nopjes met deze CAO. ,,De eerste met vier procent per 1 januari 2000", zegt bestuurder A. de Graaf. De FNV eist voor tlit jaar in de meeste CAO's een loonsverhoging van vier pro fcent. Part-timers krijgen bij de bloemenveiling de mogelijkheid dm een baan buiten het bedrijf erbij te nemen, met behoud van Arbeidsvoorwaarden. De Graaf spreekt van een unieke regeling. De CAO geldt voor 2.000 werknemers. Bouworder Interbeton in Indonesië ftKARTANederland gaat Indonesië steunen bij het bouwen van lociale woningen op het eiland Batam. Interbeton, onderdeel 7an het HBG-concern, krijgt de order om er een fabriek op te jetten voor prefab-huizen. Het gaat om een eerste project dat foorziet in de bouw van 3.000 wooneenheden. Het gaat om flat gebouwen van vijf verdiepingen. Met hele project is 45 miljoen i ruiden gemoeid. De Nederlandse overheid geeft uit een pot van 1 11 bijna 16 miljoen gulden. erde stijging benzine in een week )en haag De benzine wordt voor de derde keer in een week luurder. Alle benzinesoorten stijgen morgen drie cent in prijs. Jen liter euro loodvrij kost dan 2,56 gulden. De dieselprijs vordt een cent hoger en komt op 1,802. Dit heeft marktleider Ihell gisteren gekendgemaakt. De prijsverhoging volgt op twee jerdere verhogingen eergisteren en viorige week vrijdag. Deze jedroegen respectievelijk drie en vier cent. Volgens Shell is de irijsstijging het gevolg van de schaarste van brandstof op de in- ëmationale markt. EZ hoopvol over conflict baggerschip m<arta-rotterdam Minister Jorritsma van economische zaken •erwacht dat op korte termijn een oplossing wordt gevonden «oor het baggerschip Amsterdam van Ballast Nedam. Dat ligt inds begin februari aan d^ ketting inade |ha.ven van Batoe impar in Indonesië. De minister heeft de kwestie de afgelopen lagen tijdens haar bpzoek aan Indonesiq aan de orde gesteld. Iet schip ligt aan de wal vanwege onduidelijkheid over een laggervergunning in de Indonesische wateren. Het zand is no- lig voor de uitbreiding van het vliegveld van Singapore. 'hilips Terneuzen voorlopig open amsterdam pieter van hove „Wij zien genoeg prachtige klei ne parels liggen in de wereld om ons reeds mooie parelcol lier mee te vervolmaken", sprak Heineken-topman K. Vuursteen vorig jaar tijdens een ontmoe ting met de pers. Een dergelijke parel, zij het zeer groot van for maat, blinkt de bestuursvoor zitter van 's werelds tweede biermerk nu tegemoet. Sinds vorige week staat de bierdivisie van het Engelse Bass officieel in de verkoop, met een marktaandeel van 25 procent de op een na grootste brouwer in Groot-Brittannië. Vuursteen vertelde gisteren in een toelich ting op de jaarcijfers over '99 'zeer geïnteresseerd' te zijn in een eventuele overname. „Bass is een van de leiders op een grote biermarkt. Bovendien is het een winstgevend bedrijf. We zullen dit zeker onderzoe ken." Volgens de bestuursvoor zitter zijn de ontwikkelingen op de Britse biermarkt gunstig voor Heineken. „Er is sprake van een verschuiving van de consumptie van het traditione le stout en ale naar pilsener. In dat laatste zijn wij sterk." Heineken begint binnenkort met de voorbereidingen voor een bod. Naar verluidt zou met de overname een bedrag van zeven miljard gemoeid zijn. Vuursteen liet doorschemeren niet enthousiast te zijn over een aandelen-emissie voor de be kostiging van een eventueel Brits avontuur. Direct na de openlijke flirt van de bestuurs voorzitter steeg het aandeel Bass met zes procent. Vuursteen kon gisteren prachtige resultaten bekend maken. De nettowinst steeg met zestien procent tot ruim een miljard gulden terwijl de netto-omzet toenam tot 15,6 miljard gulden. Van de omzet stijging kwam acht procent voor rekening van vorig jaar overgenomen brouwerijen. Vooral in Europa lopen de za ken op dat gebied voorspoedig. In Polen heeft Heineken in middels een marktaandeel van 37 procent nadat het eerder een meerderheidsbelang had gekre gen in het Poolse Zywiec, ge volgd door een overname van Brewpole. De integratie van beide bedrijven ligt op schema, aldus Vuursteen. Door de reor ganisatie komen 400 arbeids plaatsen te vervallen. Ook voor Spanje ziet de toe komst er zonnig uit. Het aan deel van Heineken-dochter El Aguila op de Spaanse biermarkt steeg. Het wachten is nu nog op toestemming van de Spaanse mededingingsautoriteiten voor de officiële overname van Cruz- campo. De autoriteiten hebben volgens Vuursteen 'pittige voor waarden' gesteld aan de acqui sitie. Heineken heeft twee we ken geleden een plan ingediend hoe ze aan de voorwaarden wil voldoen. Na definitieve goed keuring worden Cruzcampo en El Aguila samengevoegd, waar door de nieuwe groep marktlei der wordt in Spanje. De ver kooporganisaties van beide be drijven worden momenteel in elkaar geschoven. Ook buiten Europa kende Heineken een omzetgroei. De Aziatische markt, die vanwege de Azië-crisis de cijfers negatief beïnvloedde, zit weer op haar oude niveau. De grootste stij- gers in dit werelddeel zijn Ja pan, China en Thailand. De grootste klapper maakte Heine- FNV bezorgd over liberalisering energiemarkt De liberalisering van de energiemarkt gaat ten koste van maximaal zesduizend van de 30.000 banen in de aard gas- en olieproducerende industrie. Vooral bij toeleve ranciers van boorplatforms zullen klappen vallen. Veel boorplatforms op de Noordzee zijn al dicht of zullen sluiten, zegt bestuurder M. Neesen van FNV Bondgenoten. In een brief aan de fractievoor zitters van de Tweede Kamer uitte hij gisteren zijn bezorgd heid. De Kamer neemt deze maand een besluit over de nieuwe gas wet, waarin de energiemarkt volledig wordt geliberaliseerd. Nu al kiezen grootverbruikers hun eigen gasleverancier, per 2004 is iedereen vrij in de keu ze. Tot de nieuwe wet van kracht is, staat de Gasunie garant voor afname van het Noordzeegas tegen een vaste prijs. Na invoe ring van de wet is de Gasunie nog steeds verplicht Noordzee gas af te nemen, maar stelt het bedrijf de gasprijs vast volgens de wet van vraag en aanbod. „Gasproducenten op de Noordzee zullen hun platform sluiten, omdat gasboringen niet meer rendabel zijn", denkt Neesen. Hij verwacht dat nieu we boringen helemaal uit den boze zijn. Een woordvoerder van Gas unie bevestigt dat deze moge lijk er in zit. „Investeerders zul len zich inderdaad nog eens op het hoofd krabben voor ze zich op de Noordzee begeven", al dus de zegsman. Minister Jorritsma van eco nomische zaken heeft aange kondigd oliemaatschappijen te stimuleren de kleine gasvelden tot ontwikkeling te brengen. In die visie wil ze het grote Gro- ningenveld zo lang mogelijk ge bruiken als een soort buffer. Neesen vraagt zich af of Jor ritsma die toezegging kan nako men. „Hoe Jorritsma dat wil sti muleren, is nog niet duidelijk Je ziet al dat bedrijven de voor waarden niet afwachten en zich uit de Noordzee terugtrekken." 'Handel ethisch onverantwoord' amsterdam anp Toolex, producent van machines waarmee cd's worden ge maakt, weigert zaken te doen met cd-piraten uit China en Oost- Europa. „Ik wil niet dat mijn mensen handelen met crimine len", aldus topman T. Dielesen. „Het is ethisch onverantwoord om daar te handelen. Daarom hebben we interne regels opge steld. Het kan niet zo zijn dat met onze machines ergens op het platteland van China illegale cd's van Madonna worden ge perst." Mede daardoor is de omzet in machines voor bespeelde cd's vorig jaar teruggelopen met dertien procent tot 120 miljoen gul den. Maar Toolex met zijn 700 werknemers heeft over de resul taten verder niet te klagen. De nettowinst steeg in 1999 met 82 procent tot bijna 45 miljoen. Het bedrijf verkocht vorig jaar 88 systemen voor de productie van opneembare cd's; een stijging van vierhonderd procent. De omzet klom in 1999 met 36 procent tot ruim 500 miljoen. Het bedrijfsresultaat trok met 72 procent aan tot bijna 70 miljoen. De markt voor opneembare cd's blijft groeien. Nu gaan er jaarlijks zo'n 6 miljard plaatjes over de toonbank, in 2003 is dat 14 miljard. Toolex heeft een marktaandeel van twintig procent in de levering van systemen. Grote opkomer is de dvd (films op schijf). „We hebben voor dit jaar al meer orders in portefeuille dan we vorig jaóf in totaal hebben afgezet. We gaan comforta bel het nieuwe jaar in", aldus Dielesen. BELASTING BELICHT jMSTERDAMElektronicaconcern Philips mag zijn lichtfabriek in 'erneuzen voorlopig niet verhuizen naar Polen. Dat heeft de ondernemingskamer in Amsterdam gisteren bepaald. Op 16 aaart volgt een definitieve uitspraak van dit rechtsorgaan voor b eschillen tussen ondernemingsraden en directies. De onder- 6 lemingsraad van Philips Terneuzen en de centrale onderne- 1 jtingsraad van Philips voeren strijd tegen de plannen van de di- 4 ectie. Die wil uit financiële overwegingen de productie van 2 baarlampen in Terneuzen verplaatsen naar Polen. Hierdoor 0 pan ongeveer 270 van de vijfhonderd banen verloren. 7 i 1 tegenverzekering drijft premie op 7 en haag Het Verbond van Verzekeraars adviseert zijn leden de o remies van opstal- en inboedelverzekeringen voor particulie- q An te verhogen. Gemiddeld zullen de premies met rond vijf o tocent stijgen. Hierdoor komt geld vrij voor de introductie van o bn regenschadedekking. De polisuitbreiding kost de verzeke- 5 Aars naar schatting 50 miljoen gulden per jaar. Verder houdt o Et Verbond van Verzekeraars er rekening mee dat de schade ens in de 20 jaar 500 miljoen zal bedragen. Jnilever koopt fabriek Honduras otterdam Levensmiddelenfabrikant Unilever neemt voor 710 jiljoen gulden het familiebedrijf Grupo Cressida uit Midden- merika over. Het bedrijf komt oorspronkelijk uit Honduras en actief op het gebied van wasserij, zepen, levensmiddelen en tanken. Er werken 2.500 mensen. Unilever verwerft alle activa n handelsmerken en verdubbelt daarmee naar eigen zeggen aar activiteiten in de regio. Unilever behaalde in 1999 in La- jns-Amerika een omzet van 9,5 miljard. De winst bedroeg 936 liljoen. Eind maart moet de overname een feit zijn. Contract KLM Cargo met Transavia 195 590 jHiPHOLKLM Cargo gaat de wereldwijde distributie van vlieg- [igonderdelen, van schroeven en bouten tot hele motoren, 04 )or Transavia verzorgen. Partijen sloten hiervoor een contract 574 met een looptijd van drie jaar. De waarde van de verbintenis brdt niet bekendgemaakt. Transavia is voor tachtig procent ei- 353 jndom van de KLM. onesië is erin geslaagd een toekende Nederlandse han en! ^missie te overtuigen dat it vaniernst is met de politieke en SiSpoinische hervormingen, iet veêister van economische za- i Jorritsma en ook delega- eider J. Schraven lieten zich ieravond uitgesproken po- Bf uit over de veranderin- i die er plaatsvinden. |t tij verandert hier werke- beure'stelde Jorritsma gister- pd in een afsluitende Ech, waarbij Indonesische jindslieden het overigens 21 °Bn afweten. „We hebben {lelijke doelen gezien en een 340,gelijke strategie van de nieu we regering." Eerder had zij zich ook al posi tief uitgelaten over de eensge zindheid waarmee de Indonesi sche ministers de economische problemen te lijf gaan. Zij wil de relaties met Indonesië ver stevigen en intensiveren. „We moeten vertrouwen en morele steun bieden, want de tijd van nieuwe kansen is nu echt be gonnen." Delegatieleider Schraven, voor zitter van ondernemersvereni ging VNO-NCW, gaf toe dat hij de politieke situatie en daarmee de mogelijkheden voor handel en nieuwe investeringen nu een stuk zonniger beoordeelt dan hij bij aankomst in Indonesië had verwacht. Hoewel hij zei 'redelijk goede hoop' te hebben was hij niet zonder reserves. „Er is goede politiek en er is een goed economisch plan, maar zal het plan in zijn geheel wor den uitgevoerd? Zal dat tijdig gebeuren en zijn de resultaten onomkeerbaar?" De zakenlui drongen er bij de bewinds vrouw op aan ruimere export steun waaronder kredietver zekeringen beschikbaar te stellen dan tot nog toe beloofd. Uit de ontmoetingen met de autoriteiten onder wie presi dent Wahid werd Schraven en andere leden van de missie dui delijk dat de politieke situatie veel stabieler is dan zij vanuit Nederland konden beoordelen. „De macht van het leger ver schrompelt, doordat het geen draagvlak meer heeft. Daardoor verdwijnt de dreiging van poli tieke onrust en ontstaat de sta biliteit die het bedrijfsleven zo nodig heeft." Wel heerst er nog bezorgdheid over onrust in de regio's, maar Wahid, die ruim te tijd nam om met de Nederlandse onderne mers te praten, verwacht die binnen een jaar onder controle te hebben. Schraven benadrukt dat het In donesische bedrijfsleven zijn eigen broek moet leren ophou den. „Privileges moeten wor den afgeschaft." De bedrijven moeten de wetten van de markt accepteren, aldus Schraven. Dit soort veranderingen zijn vol gens hem de signalen waar het bedrijfsleven op zit te wachten om werkelijk opnieuw te inves teren in Indonesië. Tokyo De gekte rond de introductie van de nieuwe Sony Playstation 2 (foto links) bereikt morgen een hoogtepunt. De eerste fans hebben zich gisteren al, gewapend met thermosfles en slaapzak, bij de winkels ge meld om het speeltje als eerste te kunnen proberen. De spelcomputer komt eerst in Japan op de markt. Volgens een woordvoerder van Sony Playstation Nederland zullen fans in Europa en de VS tot eind septem ber geduld moeten hebben. Sony, dat van de eerste versie 72 miljoen exemplaren verkocht, verwacht binnen een week een miljoen nieuwe speeltjes te slijten. De concurrentiestrijd in het marktsegment is hevig. Sega was vorig jaar de eerste met een spelcomputer voorzien van inter nettoegang. De Dreamcast ging in vijf maanden 4,4 miljoen keer over de toonbank. Een andere grote naam op de spellen markt, Nintendo, hoopt in december de Dolphin uit te brengen. foto's reuters-ap Heineken-topman K. Vuursteen poseert voor flesjes Cruzcampo, het Spaanse biermerk dat de Nederlandse bierbrouwer wil overnemen. Mede door de overname-strategie zag Heineken het afgelopen jaar haar winst toenemen met 16 procent. ken in de Verenigde Staten, Heinekens belangrijkste afzet gebied na Europa. De omzet van het merk Heineken steeg met elf procent en die van Am- stel Light met vijf procent. Vol gens Vuursteen is het afgelopen jaar een einde gekomen aan foto anp marcel antonisse een lange prijzenoorlog tussen diverse Amerikaanse brouwers, waardoor Heineken haar pro duct duurder kon maken. Het is weer aangiftetijd. Voor 1 april moet het aangiftebiljet in komstenbelasting ingeleverd worden bij de belastingdienst. De grootste aftrekpost die voor de meeste belastingbetalers op het aangiftebiljet voorkomt zijn de rentekosten die gemaakt worden voor de financiering van het eigen huis (hypotheek rente). Door de alsmaar stijgende hui zenprijzen zijn deze kosten voor menigeen een behoorlijke aanslag op de portemonnee. Maar niet getreurd, veel van de kosten zijn aftrekbaar van het inkomen, zodat men een aardig be drag aan belasting kan terug ontvan gen. Echter, niet alle kosten die men maakt voor het huis zijn aftrekbaar. Wanneer zijn de kosten voor de eigen woning nu wel en wanneer niet aftrek baar? De hoofdregel is eigenlijk heel simpel; kosten die verband houden met de financiering zijn wel aftrekbaar en kosten die verband houden met de aankoop niet. Daarom zijn de aankoopkosten van een huis niet aftrekbaar, maar de hypo theekrente (financieringskos ten) weer wel. Hetzelfde onderscheid is te zien bij de kosten van de notaris. De notariële kosten van de akte zijn wel aftrekbaar (financie ringskosten), de notariskosten van de koopakte en de ka dastrale rechten hiervoor weer niet (aankoopkosten). Hoewel de hoofdregels voor het wel of niet aftrekbaar zijn nog niet zo moeilijk zijn, is het wel zaak om alert te blijven. Als men bijvoorbeeld een nieuw bouwwoning koopt, wordt naarmate de bouw van een wo ning vordert de koopsom van de woning in termijnen be taald. Dit gebeurt vanuit een "depotrekening" waarop de bank het geleende geld neeft gestort. Aan de bank moet hy potheekrente worden betaald over het gehele bedrag van de gesloten geldlening. Deze rente is aftrekbaar. Over het nog niet opgenomen bedrag dat op de depotreke ning staat krijgt men van de bank depotrente. Deze ontvan gen rente moet gewoon als ren te aangegeven worden, hetgeen betekent dat door de rentevrij stelling de eerste duizend gul den (bij gehuwden tweedui zend) onbelast is. Hier zit ech ter een addertje onder het gras. De banken salderen het aan de bank te betalen en van de bank te ontvangen bedragen vaak. Doordat veel belastingbetalers dit niet doorhebben, trekken zij minder rentekosten af dan dat zij zouden kunnen doen. Een voorbeeld: Ar no en Linda heb ben in 1999 een nieuwbouwwoning gekocht. De koop som wordt in ter mijnen vanuit de depotrekening be taald. Van de bank uit heeft het echt paar recht op 2.000 gulden depotrente, daarnaast moesten zij in dit eerste jaar 3.500 aan hypo theekrente betalen. Voor het gemak saldeerde de bank deze bedragen, zodat Ar no en Linda uiteindelijk 1.500 aan de bank betalen. Bij het invullen van hun aangif tebiljet trekt het echtpaar de betaalde rente 1.500 af als be taalde hypotheekrente af. Dit levert een belastingvoordeel op van op zijn minst 555 op bij een belastingtarief van 37,05 pro cent. Dit had echter meer kun nen zijn. Arno en Linda hadden de bedragen namelijk moeten splitsen. De 2.000 ontvangen rente had den zij apart moeten aangeven. Deze was dan onbelast geweest omdat die onder de rentevrij stelling valt; het echtpaar had voor de rest geen rente ontvan gen dat jaar. De betaalde hypo theekrente van 3.500 hadden zij gewoon kunnen aftrekken als financieringskosten van het huis. En zie, een belastingvoor deel van op zijn minst 1.297 ontstaat. Maar liefst 742 meer dan eerst. Als Arno en Linda met hun in komen in een hogere tarief schijf vallen (50 of 60 procent), dan valt dit voordeel nog hoger uit. En dit alleen door het slim en op de juiste manier invullen van het aangiftebiljet. DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9