Economie Beurs Industrietak Mannesmann in juni naar effectenbeurs Beursgang SNT goed voor slordige 165 miljoen Groot enthousiasme over gevecht tegen Via Networks VRIJDAG 3 MAART 2000 /RIJD/ Verdubbeling omzet AEX in februari Amsterdam Amsterdam Exchanges heeft een goede maand achter de rug, blijkt uit de omzetcijfers over februari. De aande- lenomzet kwam uit op 135 miljard euro, een verdubbeling ver geleken met 1999. In januari noteerde de AEX - eveneens verge leken met vorig jaar - ook al een stijging van circa vijftig pro cent. De aandelenomzet kwam toen uit op 168 miljard euro. Van Melle meldt recordomzet amsterdam Snoepfabrikant Van Melle heeft in 1999 een record omzet behaald van 985 miljoen gulden, een stijging van elf pro cent ten opzichte van het slecht verlopen 1998. Van Melle boek te een nettowinst die 21 procent hoger lag dan het jaar ervoor; bijna 64 miljoen gulden. In 2000 last de fabrikant van onder meer Mentos en Fruittella een adempauze in na de reeks over names van 1999. Het richt zich op de integratie van de nieuwe lingen in het concern, waaronder Wybert en Kiene en op verde re samenwerking in het buitenland. düsseldorf dpa-a Het Duitse concern Mannes mann brengt zijn industriële activiteiten in juni als zelfstan dige onderneming naar de beurs onder de naam Atecs. De nieuwe eigenaar van Mannes mann, het Britse Vodafone, is alleen geïnterresseerd in de di visie mobiele telefonie. Mannesmann zwichtte een maand geleden na langdurig verzet voor een recordbod van omgerekend ruim 400 miljard gulden van Vodafone. Het Duit se concern had overigens voor het begin van het overnamege vecht ook al plannen om de in dustrietak af te stoten. Het gaat om activiteiten in de machinebouw en de autotech niek met 90.000 werknemers en een jaaromzet van ruim 12 mil jard euro (26,5 miljard). Man nesmann zal een meerderheid van de aandelen aanbieden. Nadere details van de beurs gang worden later deze maand bekendgemaakt op de Han nover Messe. Introductie vastgesteld op 55 euro De beursgang van de SNT Groep uit Zoetermeer heeft vandaag zo'n 165 miljoen gul den opgeleverd. De introductie- koers werd vanmorgen vastge steld op 55 gulden (25 euro). Van dat geld is 46,8 miljoen gul den voor het bedrijf zelf. De rest gaat naar bestaande aan deelhouders die een flink pak ket verkochten, zoals Nesbic en Residentie. Met zijn opbrengst wil SNT, dat de telefonische klantenser vice en e-mails van bedrijven afwikkelt, investeringen doen. Het bedrijf loopt in de Benelux tegen de grenzen van zijn groei aan. Om zich in zijn branche met de groten van Europa te. kunnen gaan meten, moet SNT zijn omzet ruwweg verdrievou digen en meer taalgebieden gaan bestrijken. De beursgan- ger weet dat die expansie, gelet op de ervaringen van concur renten, onmogelijk vanuit één centrale belfabriek kan. „Een Beier wil in zijn streek taal kunnen bellen. Dat geldt eigenlijk voor de meeste Euro peanen", zegt A. Moser, direc teur fusies en overnames. SNT kiest daarom voor uitbreiding via kleine en geografisch ver spreide vestigingen. Dit jaar nog ligt volgens Moser de eerste overname of participatie in een Duits bedrijf in het verschiet. Uitbreiding in Spanje, Enge land, Frankrijk en Scandinavië volgt binnen drie jaar. Het Zoetermeerse belcen- trum startte in 1985. Wat begon als een studie-opdracht van de oprichter en inmiddels presi dent-directeur T. Walraven, is uitgegroeid tot een bedrijf met 4300 medewerkers, verspreid over veertien vestigingen in Ne derland en België, en een om zet van 179 miljoen gulden. SNT, bekend geworden van na tionale hulpacties, rekent nu 350 grote ondernemingen tot zijn clientèle. Vele tientallen gedupeerde be leggers hebben zich gisteren gemeld voor het juridische ge vecht tegen de banken die de beursgang van Via Networks begeleidden. Ze willen het geld terugzien, dat zij bij de beursin troductie van het internetfonds op 11 februari verloren. ,,De telefoon staat roodgloei end en de e-mailbox stroomt over", vertelt een van de initia tiefnemers, B. Butot, opgeto gen. Hij verwacht de komende dagen nog honderden aanmel dingen. Volgens Butot voelen zeshonderd tot 1.300 beleggers zich bekocht. Woensdag riep het Haagse advocatenkantoor Barents Krans gedupeerden op zich te melden bij de inter netsite www.emissies.com. Het advocatenkantoor verte genwoordigt de boze beleggers. Volgens mr. W. Schonewille hebben zij in Nederland een te hoge prijs betaald, doordat de handel in de Verenigde Staten later begon. De totale schade is berekend op 30 miljoen. Het aandeel Via Networks had een introductiekoers van ruim 21 euro. Op de bewuste vrijdag schoot het aandeel op het Damrak omhoog naar 89 euro. De nieuwkomer kreeg diezelfde vrijdag ook een note ring op de Amerikaanse high- techbeurs Nasdaq van 44 euro. Hoewel anders was toege zegd, begon de handel in Via Networks in de VS later dan in Nederland. Vele beleggers had den in Amsterdam 'tegen iedere prijs' orders afgegeven. Sommi gen kregen stukken voor 89 eu ro. In de VS stond de eerste koers met 44 dollar echter veel lager (ruim 44 euro). Maandag morgen kelderde de koers op het Damrak dan ook naar 51,45 Www.emissies.com is een si te die beleggers op de hoogte houdt van het laatste nieuws over beursintroducties. „On danks de verontwaardiging nam echter niemand het voor touw voor schadeloosstelling. Dat hebben wij dus nu ge daan", legt Butot uit. Voor de juridische strijd wordt een stichting opgericht die de kos ten van de procedure betaalt. VAN DE BEURSVLOER KPN fors hoger op rustig Damrak In het eerste handelsuur op de Amsterdamse effectenbeurs stonden beleggers vanmorgen in de rij voor het aandeel KPN. Het scoorde om elf uur 141,90, een winst van 9,90 punten. De AEX was tamelijk stabiel. Bij de opening boekte de belang rijkste graadmeter op het Dam rak nog'een winst van ruim een half procent. Na twee uur was daar 1,37 punt (0,2 procent) van over op 673,96. De effectenbeurs van Tokyo heeft juist terrein moeten prijs geven. De toonaangevende Nikkei-index van 225 aandelen zakte onder de psychologisch belangrijke grens van 20.000 punten. De slotstand bedroeg 19.927,54, een verlies van 137,57 (0,7 procent). De overige beurzen in het Verre Oosten trokken zich niets aan van Tokyo. In Hong Kong stond de Hang-Sengindex tijdens de middaghandel ruim twee pro cent hoger en in Singapore no teerde de beursgraadmeter een plus van 0,3 procent. De Au stralische aandelenkoersen ste gen gemiddeld 0,2 procent en de Zuid-Koreaanse beursindex bleef onveranderd. De Dow Jones op Wall Street sloot gisteravond met een winst van 0,27 procent en eindigde 26,99 punten hoger op 10164,92 punten. De Nasdaq kon de Dow dit keer niet bijhouden. Aan het eind van de handelsdag eindigde de schermenbeurs met een verlies van 29,59 pun ten op 4754,49 punten. amsterdam-tokyo anp-bridge Nieuw eCh'w findsli 20 530-21.530 21 ofcn afw 23'130 gelijke 330,00-400,00 340,gelijke

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8