Gemengde reacties op vertrek Pinochet Feestvierende Japanse politiechefs bestraft Gratis lente schoonmaak? jsnische Kroaat voert felle Sfijd tegen veroordeling Buitenland Chronologie zaak Pinochet Aanklacht dood door schuld in zaak van 6-jarige schutter =s IDAG 3 MAART 2000 entallen gewonden bij busongeluk jau Bij een busongeluk in het zuiden van Duitsland zijn gis- 7 95 >n bijna zestig mensen gewond geraakt, van wie een aantal 95 stig. Een Oostenrijkse bus met een Weense operettevereni- 151 aan boord kwam na een mislukte inhaalmanoeuvre op zijn t terecht. De muzikanten van het operette-ensemble, af- uit Oostenrijk, Hongarije en Roemenië, waren na een in Wittenberg op de terugweg naar Wenen. FOR-soldaat sterft aan verwonding dvska MiTRovicAEen Russische soldaat van de internationa- ia redesmacht KFOR is in de nacht van woensdag op donder- in Kosovo overleden aan zijn verwondingen. De Rus werd tdag neergeschoten in de overwegend Albanese stad Sribca. woordvoerder van de Franse KFOR-troepen maakte giste- bekend dat de soldaat in het Franse hospitaal in Kosovska 'j! rovica was overleden aan een interne bloeding. De Russi- paracommandando werd dinsdag op klaarlichte dag door kogel in zijn borst getroffen toen hij door het centrum van ica reed. Het is de eerste KFOR-soldaat die is gedood sinds tationering van de vredesmacht in juni 1999. eer zwarte doodgeschoten in VS york Luttele dagen na de vrijspraak van de agenten die r7'5j llo met kogels doorzeefden, heeft de politie van New York 5 ieuw een ongewapende zwarte doodgeschoten. De 23-jarige is woensdagavond in het hoofd geschoten tijdens een raz- door agenten in burger. De dood van de man - volgens de tie een drugsdealer met strafblad - heeft voor verontwaardi- gezorgd onder de inwoners van de Bronx. Honderden be- :rs gingen gisteren de straat op. „Waarom wordt altijd in de nx geschoten? Waarom op ongewapende zwarten?" vroegen tan tv-verslaggevers. iestijnse literatuur op scholen Israël zalem» De Israëlische minister van onderwijs wil Palestijnse atuur, compleet met werk van Palestijns-nationalistische iurs, invoeren op de middelbare scholen. „De bedoeling is je buren kennis te maken. Om vrede te krijgen moet je el- kennen", aldus minister Levy. In het pakket dat het minis- heeft uitgezocht zitten drie gedichten van de bekende Pa- jnse dichter Mahmoud Darwish. Hij werd geregeld door Is- 1 gevangen gezet wegens nationalistische activiteiten, totdat 16 jaar geleden in ballingschap ging. ■cheologen vinden oude stenen bijlen Ihington Archeologen hebben in de autonome Zuid-Chine- Irovincie Guangxi Zhuang stenen bijlen gevonden die [OOO jaar geleden zijn gemaakt. Het zijn de oudste bijlen die 4 in China zijn aangetroffen. De vondst toont volgens de we- schappers aan dat de Homo erectus in Azië net zo ver ont- 'keld was als zijn Afrikaanse soortgenoot. Dit meldt het we- ichappelijke blad Science. Rick Potts, een van de betrokken jerzoekers, stelt dat al zeker vijftig jaar waarschijnlijk zeer onrechte wordt gedacht dat de Afrikaanse en Aziatische e mens veel van elkaar verschilden in cultuur en gedrag. Vionstraties bij Weens-Operabal --fÊLi Ongeveer 15.000 mensen hebben gisteravond buiten bij reënse Operabal tegen de nieuwe Oostenrijkse regering ge- onstreerd. Het 'bal der bals' bracht 4100 goedgeklede gas- iaar de Weense Staatsopera. De politie had een kordon ge rond de opera. Dat werd bij de ingang even doorbroken r een demonstrant die zich als de beruchte Oostenrijker ilf Hitler had verkleed en in een witte limousine kwam aan- j.-. .en. De Führer had echter geen geldig toegangsbewijs en zijn L' Ufen grijze uniform behoorden niet toch de gepaste uitdos voor het bal. Hij is aangehouden. Aanvankelijk waren de e artiesten en hoge buitenlandse gasten voor het bal uitge- beqÜgd. Het regende evenwel afzeggingen nadat Oostenrijk be- februari een regering kreeg waar de extreemrechtse partij 1 in plaatsnam, vinden marteltuigen bij politie BUL Leden van* de mensenrechtencommissie van het se parlement hebben deze week bij een onverwachte in de martelwerktuigen aangetroffen in een politiebureau in ^ïoibul. Dat heeft de voorzitter van de commissie, Sema Pisk- t, gisteren gezegd. De commissieleden brachten een onver- Zl<bezoek aan het politiebureau nadat kinderen die er vast len gezeten hadden gezegd dat ze gemarteld waren. Turkse ten meldden dat ze zeker een metalen staaf hadden gevon- die wordt gebruikt om verdachten op hun voetzolen te i. De gouverneur van Istanbul heeft een onderzoek gelast. indbeeld bron van onrust in Derry honderry* Ierse Unionisten eisen de onmiddellijke verwij- ïg van een ruim drie meter hoog standbeeld van een gewa- le terrorist. Het granieten beeld is in opdracht van de radi- Ierse Republikeinse Socialistische Partij geplaatst op een aafplaats in Londonderry. Het standbeeld wordt komend ceinde onthuld. De stenen terrorist draagt een wapen en chtskleding compleet met sjaal, baret en zonnebril. Een rdvoerder van de pro-Britse Democratische Unionistische noemt het beeld een eerbetoon aan geweld. Op de be- fplaats liggen zowel katholieken als protestanten begraven. hl wil namen 'vrienden' noemen n_ï De voormalige Duitse bondskanselier Kohl wil volgen eek de namen noemen van de 'zakenvrienden' van wie hij niljoen mark bijeen wil krijgen. Dit meldt de Duitse tv-zen- \RD. Het geld is bedoeld voor de CDU, die in verband met :handalen rond illegale partijfinanciering een boete moet len van zeker 41 miljoen mark. De ARD meldt bovendien iet partijcongres in april de 640.000 CDU-leden wil opzade- net hogere contributies om de kas weer een beetje te spek- Een inzamelingsactie van de christen-democraten op het Kfiilmet heeft tot dusver ruim 100.000 mark opgeleverd. Een tie gevers heeft zich inmiddels al bekend gemaakt. Nestlé- jian Helmut Maucher helpt Kohl op persoonlijke titel. „Als iBlflhtwoordingsbewuste staatsburger en CDU-lid ben ikbe- op aanvraag van de heer Kohl, een bijdrage te leveren aan 'm9:DU lG MARJOLUN DE COCQ •89 '91 I '92 Bosnische Kroaat Anto '91 Idzjia heeft geen eerlijk gehad voor het Joegosla- punaal in Den Haag. Dat d 'gg arden de advocaten van •go llitieleider gisteren in het '901 beroep dat zij voor het dus'94 laai hebben aangespan- bliS?Furundzjia werd in de- dg ?r 1998 tot tien jaar ge- et ANsstraf veroordeeld we- aan ver- .ling- Maar zijn advocaten ten het tribunaal tal van ke en juridische fouten, hen is Furundzjia's rdeling 'ongeldig en een maftelijke dwaling', eiijirndvocaten vinden dat de ine (jeren(i rechter in de zaak- Jdzjia, de Nigeriaanse Flo- jMumba, de schijn van "ligheid op zich hqeft gela- Üj had niet voor aanvang 9 oktober 1998 Pinochet ondergaat een hernia operatie in een ziekenhuis in Londen. 16 oktober 1998 Pinochet wordt in een Brits zie kenhuis onder arrest geplaatst op basis van een Spaans arres tatiebevel op verdenking van grove schendingen van de mensenrechten. 28 oktober 1998 Het Britse Hooggerechtshof oordeelt dat Pinochet immuni teit geniet en dat zijn arrestatie dus niet rechtmatig was. Spaanse aanklagers gaan on middellijk tegen deze uitspraak in beroep bij het Hogerhuis. 25 november 1998 Een panel van Law Lords in het Hogerhuis verwerpt de uit spraak van het Hooggerechts hof en oordeelt dat Pinochets arrestatie wel rechtmatig was. De stemmenverhouding in het panel was drie tegen twee stemmen. 1 december 1998 Pinochet wordt overgebracht naar een landhuis ten zuidwes ten van Londen, waar hij onder gewapende bewaking wordt ge plaatst. 9 december 1998 De Britse minister van binnen landse zaken JacJc Straw geeft het groene licht voor een ge rechtelijke uitleveringsprocedu re. 17 december 1998 Het Hogerhuis neemt afstand van de eerder genomen beslis sing na de ontdekking dat een van de Law Lords die zich tegen Pinochet had uitgesproken nauwe banden onderhield met mensenrechtenorganisatie Am nesty International. 24 maart 1999 Een tweede panel van Law Lords oordeelt Pinochets arres tatie rechtmatig, maar verwerpt 27 van de 30 aanklachten in het Spaanse arrestatiebevel. Spanje mag Pinochet alleen berechten voor misdaden die hij na 1988 heeft begaan. 17 september 1999 Chili roept zijn ambassadeur uit Spanje terug uit protest te gen de Spaanse weigering om de zaak Pinochet ter arbitrage voor te leggen. 6 oktober 1999 Pinochet hoeft niet persoonlijk voor de rechtbank te verschij nen omdat zijn gezondheids toestand na twee beroertes veel te wensen over laat. 8 oktober 1999 De rechter oordeelt dat Pino chet moet worden uitgeleverd. 14 oktober 1999 Chili dient een formeel verzoek bij de Britse regering in om Pi nochet om gezondheidsrede nen op vrije voeten te stellen. 21 oktober 1999 Spanje zegt een eventuele Brit se beslissing om Pinochet te la ten gaan niet te zullen aanvech ten. 5 januari 2000 Pinochet ondergaat een me disch onderzoek. 11 januari 2000 Op basis van het medisch dos sier zegt Straw geneigd te zijn Pinochet niet uit te leveren. 27 januari 2000 De Belgische regering en zes mensenrechtenorganisaties stappen naar de rechter om in zage in Pinochets medisch dos sier af te dwingen. 15 februari 2000 De Britse regering wordt door het Hooggerechtshof gesom- ...fWik W [H W)H TlW wöe&H GtSlfiP TÏW0KPÊN... meerd Belgie, Spanje, Frankrijk en Zwitserland - de landen die om Pinochets uitlevering heb ben verzocht - inzage in het dossier te geven. 2 maart 2000 Straw besluit Pinochet niet uit te leveren. De oud-dictator ver- ILLUSTRATIE TOM JANSSEN trekt per vliegtuig naar Chili, waar hij vandaa men. Teleurstelling en toch ook blijdschap kleurden giste ren de reacties over de vrij lating van de Chileense oud-dictator Pinochet. Te leurstelling omdat hij nu als een vrij man terug naar huis is. Blijdschap omdat er met de zaak-Pinochet een signaal is afgegeven aan dictators over de hele wereld die denken dat ze ongestoord hun gang kun nen gaan. LONDEN GPD-ANP De Britse minister van binnen landse zaken Straw besloot gis terochtend de 84-jarige oud dictator op medische gronden vrij te laten. Pinochet heeft zes tien maanden in Groot-Brittan- nië onder huisarrest gestaan, in afwachting van een uitleve ringsprocedure die was aange spannen door de Spaanse on derzoeksrechter Baltasar Gar- zon. Pinochet vertrok nadat was komen vast te staan dat Spanje, Frankrijk, Zwitserland en Bel gië, die ook uitleveringsverzoe ken hadden ingediend, geen bezwaren tegen de vrijlating konden of wilden maken. De Spaanse rechter Garzon had nog beroep willen aantekenen tegen Straws besluit maar hij kreeg er niet de steun voor die hij daar van zijn eigen ministe rie van buitenlandse zaken voor nodig had. Volgens de Britse oppositie- Een familielid van een slachtoffer van het militaire regime van Pinochet schreeuwt haar ongenoegen uit over de vrijlating van de oud-dictator. FOTO REUTERS CLAUDIA DAUT leider William Hague heeft Straw in deze zaak 'studentiko ze politiek' bedreven, waarmee veertien miljoen gulden aan be lastinggeld is verspild. Oud premier Thatcher, een vriendin van de generaal, vond dat Pino chets steun aan de Britten tij dens de Falklandoorlog, door de regering van Labour 'be loond' is met zestien maanden gevangenschap. Volgens mensenrechtenorga nisaties als Amnesty Internatio nal en Human Rights Watch is de zaak toch nog ergens goed voor geweest. „Deze procedure is uitgelopen op een belangrijke overwinning voor de mensen rechten. Het blote feit dat Pino chet gearresteerd is geweest, dat vier landen om zijn uitleve ring hebben gevraagd en dat zijn immuniteitsclaim is afge- TOKYO HESTER VAN NUN EN CORRESPONDENT Een salarisvermindering met 'maar liefst' vijf procent is de straf die de hoogste baas van het Nationale Politie Bureau (NPB) krijgt voor zijn rol in het jongste Japanse politieschandaal. Daartoe besloot gisteren de toezicht houdende Commissie voor Nationale Veiligheid in Tokyo. Premier Obuchi sprak in een verklaring de hoop uit dat 'de hele organisatie letterlijk wanhopi ge pogingen zal doen om het vertrou wen van het publiek te herstellen'. Even dreigden er helemaal geen straf fen te worden uitgedeeld in het laatste schandaal uit een lange reeks, on danks de groeiende kritiek van bevol king en regering. Nu is het voor het eerst dat het hoofd van het NPB, de controlerende instantie van de pro vinciale politie, een reprimande krijgt. Hem wordt verweten niet adequaat te hebben opgetreden tegen een hoge functionaris uit zijn organisatie. Het NPB stuurde eind januari het re- giohoofd, Yoshiaki Nakada, naar de provincie Niigata aan de westkust van Japan. Hij moest daar een inspectie uitvoeren. Nakada bezocht echter één politiebureau en verzuimde het hoofdkantoor te controleren. In plaats daarvan besteedde hij zijn tijd aan mahjong-spelletjes en een drinkpartij met de baas van de Niiga- ta-politie, Koji Kobayashi. De twee functionarissen weigerden hun feestje te onderbreken toen zij vernamen dat een 19-jarige vrouw was bevrijd na een gijzeling van negen jaar. De man nen verbleven in een luxehotel op 35 kilometer afstand van de plaats waar de vrouw gevangen had gezeten. De verontwaardiging onder de bevol king steeg nog verder toen onlangs bekend werd dat de politie steken had laten vallen in het onderzoek vlak na de verdwijning van het meisje. Boven dien bleek dat Kobayashi toestem ming had gegeven voor een persbe richt waarin stond dat Niigata-agen- ten de vrouw hadden gered. In werke lijkheid was dat het werk geweest van verpleegkundigen. Begin deze week dienden de in op spraak geraakte politiebeambten hun ontslag in. Ze behielden zo hun recht op pensioen. Daarvan hebben ze later vrijwillig afstand gedaan onder in vloed van de grote publieke veront waardiging. Hoewel Kobayashi voor het persbericht werd bestraft met een eenmalige salarisreductie, kreeg Naka da geen berisping. De aangekondigde sanctiemaatrege len kunnen een opstap zijn naar een hervorming van het politiesysteem, dat symbool staat voor de logge Ja panse bureaucratie. Premier Obuchi is voorstander van een reorganisatie. Met de parlementsverkiezingen voor de deur die uiterlijk in oktober moe ten plaatsvinden, lijkt het kabinet ex tra gevoelig voor de publieke opinie. De regering kon in de hele zaak echter geen straffen uitdelen, omdat zij geen direct gezag mag uitoefenen over de politie. Een wet uit 1954 staat alleen een 'democratische controle' toe. Het moet voorkómen dat de politiek de politiemacht misbruikt zoals voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. van het proces bekend gemaakt dat zij actief lid was van een vrouwenplatform dat zich inzet voor de berechting van ver krachting als oorlogsmisdaad. Daarom moet Mumba volgens de raadslieden worden 'gedis kwalificeerd'. „Iedere verdachte heeft het recht op een onpartij dig tribunaal." De advocaten trekken fel van leer tegen de strafkamer in de zaak-Furundzjia. 'Meer dan vijftig keer' hebben zij op de te genstrijdigheden in getuigen verklaringen gewezen, beklagen zij zich, maar 'dit kritieke be wijs' werd genegeerd. De advo caten eisen vrijspraak voor Furundzjia, of op z'n minst een lichtere straf. Furundzjia was 'boss', leider van de paramili taire eenheid de Jokers die be trokken was bij de etnische zui veringen in Centraal-Bosnië in 1993. Spreek uw gouden huishoudtip in op VoiceMail Actueel van KPN Telecom en maak kans op een geheel verzorgde lenteschoon maak van uw huis! Daarnaast geven we ook nog toegangskaarten voor de Huishoudbeurs in de RAI weg en zijn er nog vele andere huishoudelijke prijzen te winnen. De winnende tips kunt u van 9 tot en met 15 maart beluisteren op VoiceMail Actueel. Verder vindt u op VoiceMail Actueel altijd handige tips, nieuws en leuke aanbiedingen. Neem nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sportnieuws en filmtips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail-berichten. Bel gratis 0842-333. ctueel, op VoiceMail Act MOUNT MORRIS TOWNSHIP Een officier van justitie in de Amerikaanse staat Michigan wil een 19-jarige man vervolgen wegens dood door schuld, om dat hij een gestolen en geladen wapen in een huis heeft laten slingeren. Dat wapen is eerder deze week door een 6-jarige jongen meegenomen. Hij loste een schot in zijn klas waardoor een 6-jarige klasgenote over leed. Als de man schuldig wordt bevonden, kan hij maximaal vijftien jaar naar de cel. Volgens de aanklager valt de man, die zich woensdag bij de politie meldde, grove nalatig heid te verwijten. „We hopen ook de boodschap naar alle Amerikanen over te brengen dat wapens waarvan iedereen denkt dat het daardoor veiliger wordt, onze buurten alleen maar gevaarlijker maken", zei officier van justitie Busch op een persconferentie. De Amerikaanse president Clinton pleitte naar aanleiding van de fatale schietpartij in Mi chigan opnieuw voor strengere wetgeving voor wapenbezit. „Clinton heeft gelijk als hij vindt dat ouders en anderen die menen wapens in huis te moe ten hebben, verantwoordelijk gesteld moeten worden voor de gevolgen van het gebruik daar van", aldus Busch. De schietpartij die zich woensdag heeft voorgedaan in de Amerikaanse stad Pittsburgh heeft een derde dodelijk slacht offer geëist. Volgens de eerste balans was er sprake van twee doden en drie gewonden. Vol gens de politie heeft de 39-jari- ge zwarte schutter racistische motieven gehad voor zijn ge weldsuitbarsting. wezen, heeft deze wereld een heel stuk kleiner gemaakt voor mensen die misdaden tegen de mensheid hebben begaan", al dus een woordvoerder van Hu- man Right Watch. De Belgische regering geeft de strijd tegen Pinochet onder tussen nog niet op. Minister Michel (buitenlandse zaken) zei gisteren dat hij bij het Chileen se gerecht een klacht tegen de oud-dictator zal indienen. De Spaanse socialisten (PS- OE) beschuldigen de regering Aznar ervan de uitlevering van Pinochet aan de Spaanse justi tie te hebben gesaboteerd. Na de vrijlating van Pinochet gis termiddag zei algemeen secre taris Joaquin Almunia dat de Spaanse regering in feite niets anders heeft gedaan dan de 'ar gumenten van de verdedigers van Pinochet steunen'. Het Comité tegen Straffeloos heid in Chili is zwaar teleurge steld over het Britse besluit de Chileense ex-juntaleider Pino chet vrij te laten. Uit protest hield het comité gistermiddag voor het Britse consulaat in Amsterdam een protestdemon stratie. Naast de Pinochetaanhangers is er in ieder geval een andere groepering die alleen maar blij is met het vertrek van Pinochet. De bewoners van het Engelse plaatsje Wentworth hebben gis teravond de glazen geheven. Pi nochet bevond zich tot gisteren op een buiten in Wentworth. Door de grote belangstelling van de media en de veiligheids maatregelen van de politie was het kalme Wentworth nogal druk. Russen dreigen met vertrek uit Kosovo LISSABON PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT De ongerustheid en veront waardiging was aan beide kan ten van de tafel even groot. Net zo uitgebalanceerd was de wens om de relatie niet blijvend te bederven. Kosovo en Tsje tsjenië dompelden de eerste bijeenkomst van Europese en Russische ministers sedert de Balkan-offensieven en Kauka- sus in een zuurzoete sfeer. Om kritiek op Tsjetsjenië al bij voorbaat te pareren koos de Russische minister van buiten landse zaken Ivanov voor de aanval. Moskou zal het niet ac cepteren dat Kosovo van de Fe derale Republiek Joegoslavië wordt losgeweekt, zei hij drei gend. „De VN-resoluties staan dit niet toe, ze moeten naar de letter worden nageleefd." Als de internationale gemeenschap toch op autonomie aanstuurt, zal Rusland ziin militairen uit de vredesmacht KFOR terug trekken en zich bezinnen op verdere actie, aldus Ivanov. De EU onderstreepte op haar beurt de ongerustheid over schendingen van mensenrech ten in Tsjetsjenië. Europees Commissaris Patten eiste dat onafhankelijke journalisten toe gang krijgen tot het gebied. Woensdag had hij in een inter view met de Britse krant The Guardian gezegd dat de Euro pese burgers 'gruwen' van- de wandaden in Tsjetsjenië. Met die grieven eenmaal van het hart, was de tijd gekomen voor behoedzame toenadering. Nu het Russische offensief in Tsjetsjenië bijna afgerond is, zien zowel de EU als Moskou daarvoor mogelijkheden. Ivanov vroeg openlijk om de hulp van de EU, OVSE en het Rode Kruis bij het normaliseren van de situatie in de Kaukasus.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7