Directie Nuon bedreigd groeiend vliegverkeer J i Cilandje voorziet in eigen energiebehoefte Binnenland Minder klachten over Brandende huid en pijnlijke ogen door pepperspray Borst wil alternatieve genezers aanpakken Jaar cel geëist tegen frauderende cardioloog Rijksgeld voor verscheurd dorp sekskelderaffaire Apparatuur aangepast na bijna-botsing vliegtuig RIJDAG 3 MAART 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten ^Kritiek op noodpolders onverwacht' «en haag Staatssecretaris De Vries van verkeer en waterstaat iad de vele kritiek op haar plan voor calamiteitenpolders niet terwacht. Ze vindt de klachten ook niet terecht, zo meldt haar voordvoerder gisteren. Bij de plannen zijn de afgelopen maan- ^Hien namelijk veel gedeputeerden, burgemeesters en water- ichapsbestuurders betrokken. Zij zouden dus op de hoogte Beboeten zijn geweest van haar plannen om enkele polders in bidden-Nederland bij extreem hoge waterstanden te laten on- lerlopen. Op die manier zakt het waterpeil en worden spontane 5?» jverstromingen elders voorkomen. De kritiek op de plannen _j-;omt bovendien te vroeg, omdat er nog niets definitiefs is be- Hjjloten, aldus het ministerie. De Vries moét haar voorstel nog M^fiet andere ministers en de Tweede Kamer bespreken. ^Man bekent neersteken huismeester |msterdam De politie heeft een 23-jarige man aangehouden op 'erdenking van het neersteken van de huismeester van de Hoge Ichool van Amsterdam in Zuidoost. Het incident in januari rge KJeed veel stof opwaaien, want kort daarvoor vond ook een te kinjteekpartij plaats in de kantine van een middelbare school in l0n Tlmsterdam-West. De man die de huismeester neerstak heeft ten bekentenis afgelegd. Hij verklaarde dat hij zich betrapt voel- |e bij een poging om een automaat te kraken, aldus de politie liatejisteren. De automatenkraker werd in zijn kladden gepakt door itieswee huismeesters, maar wist na een schermutseling waarbij hij Haaijn mes gebruikte te ontsnappen. Daarbij raakte de 48-jarige luismeester gewond. Hij is inmiddels weer voor vijftig procent het werk. ustitie zoekt getuigen asbesttransport Het openbaar ministerie (OM) in Alkmaar roept de jevolking van de gemeente Schermer op getuigenverklaringen ■Btf te leggen tegen het plaatselijke bedrijf Pilkes. Het bedrijf zou =b januari circa 15.000 ton puinafval met asbest van een nieuwe laar een oude opslaglocatie hebben verreden. Volgens de pro- incie is het bedrijf daarmee buiten zijn boekje gegaan. De on- lerneming had een vergunning voor het verwerken van asbest, aaar niet voor het vervoer ervan. Het OM heeft op verzoek van ie provincie een strafrechtelijk onderzoek ingesteld naar de ang van zaken bij het bedrijf. Juurvrouw Hennies niet vervolgd engelo Met de aanhouding van vier Hengeloërs heeft de poli- |e een omvangrijke harddrugssmokkel van Turkije naar ons ind opgerold. Ex-buurvrouw Popkoline Blink van de Ensche- ese Hennies speelde in deze bende een belangrijke rol. De ende heeft vanaf mei 1996 via tenminste twaalf transporten 07 kilo heroïne, ter waarde van ruim vijf miljoen gulden, Ne erland binnengebracht. De ex-buurvouw blijkt bij vijf drugs- :ansporten een aanzienlijke rol te hebben gespeeld, aldus Jus- tie. Zij kan echter in Nederland niet worden vervolgd, omdat e daarvoor al is berecht in Turkije. Dat gebeurde, nadat ze in ÏUW taart 1998 samen met de Hennies met in totaal vijftien kilo he- Dïne in hun bagage in Istanboel was aangehouden. De zwak- innige Hennies kregen hiervoor tien jaar cel, maar werden on- ings vervroegd vrijgelaten. Het verval: Personeel in koelcel lmere Drie gemaskerde en gewapende mannen hebben gis- ïravond even na acht uur een Albert Heijn-supermarkt in Al- tere Haven overvallen. Twee van hen bedreigden klanten en ersoneel met pistolen en sloten enkele AH-medewerkers op in »n koelcel. De derde rover liet een personeelslid de kluis open- laken. Nadat hij die had leeggeplunderd, gingen de drie er lo- end vandoor. Er raakte niemand gewond. Op het moment van overval waren er ongeveer tien mensen in de supermarkt. De o 'ervallers waren rond de 18 jaar oud. Vandaag wordt een iiurtonderzoek gehouden. In nog geen tien maanden is het de a ivende overval op een supermarkt in Almere. v leer autodiefstallen uit showroom pp ft sterdam Het aantal diefstallen van auto's bij autobedrijven ;emt toe. Vorig jaar zijn er zeshonderd voertuigen ontvreemd ___Jt showrooms en opslagplaatsen. Dit blijkt uit een onderzoek in de Stichting Aanpak Vaertuigcriminaliteit. Hoewel er van ior 1999 geen cijfers bekend zijn, is er volgens de politie en de rzekeraars duidelijk sprake van een stijging van de diefstallen, gt een woordvoerder van de stichting. De werkgroep die het iderzoek heeft gedaan, roept de autobedrijven op meer pre- ntieve maatregelen te nemen. Eén van de aanbevelingen is it beter bewaken en afzetten van het terrein. 500,- e beestjes vielen letterlijk uit een boom in Brunssum. Een gro- |gj-; tak kwam namelijk tijdens het snoeien op het nest terecht, 950,- &arin de piepkleine diertjes zaten. Het nest raakte beschadigd ||o,- i het bleek onmogelijk het kleine grut weer terug te zetten. De i5o'- khoombaby's, drie mannetjes en een vrouwtje, zijn twaalf da- '50.- in oud. De moeder van het kwartet is waarschijnlijk dermate ,50;! schrokken dat ze niet meer terugkomt. Een vrijwilliger van de ichting Eekhoornopvang heeft de beestjes direct opgehaald, g; I naar een opvangcentrum in Utrecht gebracht. Als alles goed >5o!- iat, worden de eekhoornbaby's in mei weer vrijgelaten in een >s. foto cpd Permanente bewaking na bedreigingen door Vitesse-fans arnhem gpd De bedreigingen aan het adres van de Nuon-directeuren T. Swelheim en P. Knoers nemen in hevigheid toe. Op vallend daarbij is een aantal antisemitische scheldpartij en richting Swelheim, die van joodse afkomst is. De kwetsende teksten, waarbij wordt verwezen naar de gas kamers in de Tweede Wereldoorlog, zijn vrijwel zeker af komstig van Vitesse-supporters. Een aantal van hen is nog steeds woedend over het ontslag van directeur Karei Aalbers. drijf voor Vitesse en kondigen in keurige bewoordingen aan dat ze zo snel mogelijk voor een andere leverancier van elektri citeit, gas en water zullen kie zen. Anderen richten hun pijlen juist op het ontslag van Karei Aalbers en laten zich in veel forsere bewoordingen uit. Voorzitter Swelheim van de raad van bestuur en directeur communicatie Knoers staan voor de tweede keer sinds de crisis rond Vitesse enkele we ken geleden uitbrak onder per- Swelheim heeft zich over deze antisemitische uitlatingen diep geschokt getoond. De meeste boze reacties komen via e-mail binnen. Ook wordt regelmatig gebeld naar de klantenservice van het energiebedrijf, die werkt via call-centers. In totaal hebben vele honderden men sen hun onvrede de afgelopen weken geuit. Sommige Nuon- klanten zijn boos over de finan ciële steun van het energiebe- manente bewaking. „Je merkt dat de intensiteit van de bedrei gingen met de thuiswedstrijd van vanavond tegen Roda JC weer toeneemt", zegt Knoers. De bedreigingen, waarin ge welddadige acties in stadion Gelredome worden aangekon digd, zijn ter beschikking van de Arnhemse politie gesteld. Woordvoerder J. Rouwen noemt de antisemitische uitla tingen jegens Swelheim 'braak sel.' Als je ze ziet, denk je: hoe halen mensen het in hun hoofd." Ook vlak na het ontslag van Aalbers kwam er een serie be dreigingen bij Nuon binnen. Die hausse werd versterkt door een mededeling van H. Rood, het opgestapte hoofd commu nicatie van Vitesse. Die meldde via Internet dat Knoers betaald adviseur was van het door de harde kem van Vitesse zo geha te NEC. Nuon dwong Rood ver volgens tot het intrekken van deze bewering. Ondanks alle emoties neemt de Arnhemse politie geen uit zonderlijke voorzorgsmaatrege len voor de wedstrijd van van avond. Rouwen: „De uitlatin gen van sommige heethoofden zijn inderdaad zorgwekkend. Maar als we alles wat op Inter net verschijnt serieus nemen, kunnen we bij de wedstrijden tegen Feyenoord en NEC wel een paar duizend ME'ers inzet ten." De Nuon-directeuren Swel heim en Knoers zitten van avond gewoon op hun eigen plek in Gelredome naar de wedstrijd te kijken. „We pieke ren er niet over om weg te blij ven. We laten ons beslist niet wegjagen", zegt de directeur communicatie. Rotterdam Een politieagente, die zich zojuist heeft laten bespuiten met pepperspray, moet even bijkomen. De spray veroorzaakt een brandend gevoel op de huid en in de slijmvliezen van de neus en mond. Ook kan de agente voor korte tijd de ogen niet geopend houden. De politie in Rot terdam leidt sinds begin dit jaar agenten op om pepperspray als wapen te gaan gebruiken. Voor de politie vormt het een aanvulling op de korte wapenstok en het vuurwapen. foto anp Raymond rutting den haag anp Minister Borst van volksge zondheid wil dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg straks ook kan ingrijpen bij misstan den in de alternatieve genees kunde. Omdat alternatieve ge nezers niet onder de Wet Be roepen Individuele Gezond heidszorg (BIG) vallen, is de in spectie nu niet bevoegd in actie te komen. Borst bereidt een wetswijzi ging voor waardoor de inspec tie wel kan optreden tegen malafide alternatieve genezers en ze eventueel kan dwingen hun praktijk te sluiten. Het is volgens een woordvoerder van het departement echter niet de bedoeling dat de alternatieve genezers straks onder de BIG zelf vallen. Bijna 300.000 reguliere wer kers in de gezondheidszorg zijn sinds medio vorig jaar opgeno men in het BIG-register. Zij moeten voldoen aan kwaliteits eisen, zoals opleiding en erva ring, en ze vallen onder het tuchtrecht. Als zij zich laakbaar hebben gedragen, kunnen ze ook strafrechtelijk worden ver volgd. Rondom alternatieve gene zers bestaat echter een 'klein grijs gebied', dat volgens de woordvoerder van Borst hier mee wordt aangepakt. De be windsvrouw wil de wetswijzi ging nog voor de zomer door het kabinet loodsen. Daarna moeten de Tweede en Eerste Kamer zich erover buigen. Als de behandeling snel verloopt, kan de wet volgend jaar in wer king treden. arnhem anp Een voormalig cardioloog van het Streek ziekenhuis in Zevenaar heeft bekend dat hij patiëntengegevens misbruikte om geld op te strijken van farmaceutische bedrijven. Tegen hem is gisteren voor de rechtbank in Arnhem en celstraf geëist van twaalf maan den, waarvan zes voorwaardelijk. Daar naast eiste officier van justitie mr. A. van Hoom een geldboete van 20.000 gulden en ontzetting uit het beroep van arts voor een periode van vijf jaar. Volgens Van Hoom heeft de cardioloog gesjoemeld met gegevens van mensen die met hun gezondheid kampen. Door deze handelwijze heeft de arts zijn reputatie te grabbel gegooid, de medische stand en het vertrouwen van patiënten geschaad. De cardioloog erkende dat hij een aantal jaren namen heeft verzonnen van niet-be- staande patiënten. Het ging om patiënten studies naar de resultaten van het chlo- restorolverlagend middel Lescol en het bloeddrukverlagend middel Perindopril. De farmaceutische bedrijven betaalden hem per patiënt honderd gulden. Om zijn inkomsten te verhogen, legde de arts gefin geerde patiëntendossiers aan. De zaak kwam in december 1998 aan het licht toen het Arnhemse farmaciebedrijf Novartis Pharma steeksproefgewijs de re sultaten controleerde. Van 194 onderzoch te patiënten bleken honderd het middel Lescol niet te gebruiken. Nadat begin 1999 de fraude met Lescol aan het licht kwam, paste de cardioloog de patiëntenkaarten aan voor het bloeddruk- verlagende middel Perindopril. De cardio loog zei niet echt een verklaring te hebben. Volgens zijn advocaat mr. R. Verbunt is de carrière van zijn cliënt verwoest. Uitspraak 16 maart. haarlem richard moovman Voor het eerst sinds jaren is er sprake van een structurele da ling van het aantal klachten over vlieglawaai. Volgens de Commissie Geluidhinder Schiphol (CGS) hebben de in spanningen van de luchtvaart sector om de overlast te ver minderen blijkbaar succes. Het klachtenbureau van de CGS ontving vorig jaar ruim 182.000 klachten tegen bijna 200.000 in 1998. Het aantal kla gers nam af van 12.549 tot 10.258 personen. Bij een toene mend aantal vliegbewegingen is er sprake van een duidelijke neerwaartse trend. Volgens CGS-secretaris J. van der Pluijm zijn er vooral minder klachten gekomen uit plaatsen op ruime afstand van Schiphol. Maatregelen als het weren van lawaaiige vliegtuigen en het in voeren van steilere stijgproce- dures en nachtelijke landingen in glijvlucht beginnen volgens haar vruchten af te werpen. „De resultaten zijn bemoedi gend." De maatregelen hebben in gebieden vlakbij de luchtha ven echter minder effect. De daling van het aantal klachten kan volgens de com missie ook te maken hebben met 'klaagmoeheid'. De CGS wil met een enquete gaan uit zoeken of klagers inderdaad af haken uit moedeloosheid. „Kla gen helpt toch niet", krijgen de medewerkers van de klachten- telefoon vaak te horen. Daarbij speelt frustratie over het gebrek aan invloed op de politieke be sluitvorming een rol. De meeste klachten werden vorig jaar ingediend door inwo ners van Amsterdam-West, Am stelveen, De Hoef, Heiloo en Assendelft. Het aantal telefoon tjes over nachtelijk vlieglawaai daalde licht. Vooral mensen uit Amstelveen, Assendelft, Heemskerk, Leiden en Heiloo trokken aan de bel over herrie in de nachtelijke uren. kingen over de financiële on dersteuning: „Op dit moment loopt nog een procedure bij het Gerechtshof te Leeuwarden. De ouders klagen over het feit dat de officier van justitie in 1997 heeft aangegeven geen vervol ging in te zullen stellen in deze zaak. Zolang deze procedure nog loopt, vinden de ouders en ik het geen geschikt moment om verzoeningspogingen in te stellen. Alles moet eerst afge rond zijn." emmer-erfscheipenveen anp Het ministerie van VWS schenkt de gemeente Emmen 150.000 gulden om de verhou dingen in Emmer-Erfscheiden- veen te verbeteren. In het dorp zijn de verhoudingen ernstig verstoord na de affaire rond de vermeende sekskelders onder het schoolgebouw van De Dreef. Volgens woordvoerder A. Croezen van de gemeente Em men gaat het om een extra on dersteuning: „De gemeente heeft zelf inmiddels 43.000 gul den uitgetrokken om maatrege len te nemen. Het rijk stelt bin nenkort 75.000 gulden beschik baar en herhaalt dit gebaar vol gend jaar." Het buurtgebouw De Stobbe speelt een belangrijke rol in het plan van aanpak. Een gedeelte van het geld wordt gebruikt om het gebouw te verbeteren. De rest van de gelden wordt ge bruikt om activiteiten te ont wikkelen voor alle dorpelingen. Met de nadruk op 'alle'. „De deur staat ook open voor de ou ders die aangifte hebben ge daan van seksueel misbruik en aanwezigheid van de kelders onder de school. We verwach ten een lange weg te bewande len, maar we voegen de daad bij het woord. Over twee jaar bekijken we of de lange weg ook de juiste is", aldus Croe zen. Advocaat W. Anker, die de belangen van de betrokken ou ders behartigt, heeft zijn beden- De carnavals hit van 2000 Parlementaire behandeling zal naar verwachting niet op veel problemen stuiten. De Tweede Kamer had in oktober 1998 al aangedrongen op een strengere aanpak van de alter natieve geneeskunde. Wettelij ke bescherming is nodig als blijkt dat de alternatieve hulp gevaar oplevert. Aanleiding wa ren de aanklachten tegen de macrobioot A. Nelissen van het Kushi-instituut in Amsterdam. Hij zou ernstig zieke mensen medische zorg hebben onthou den. Waarschuwingssysteem gaf vals alarm gelijk gereageerd op een wolk, die werd aangezien voor een vliegtuig. Vorig jaar is er in het luchtruim van Eurocontrol drie keer sprake geweest van een dergelijk vals alarm. Bij de hef tige manoeuvre van het Belgi sche toestel vielen enkele licht gewonden. Volgens een woordvoerder van Sabena heeft de gezagvoer der correct gehandeld door het vliegtuig plotseling driehonderd meter te laten zakken. „Het alarm wordt continu verbeterd. De kunst is om de apparatuur zo gevoelig mogelijk te maken zonder dat het valse alarmmel dingen oplevert." Gemiddeld komt het bij Eu rocontrol jaarlijks één keer voor dat op grote hoogte daadwerke lijk botsingsgevaar dreigt. Daar van is sprake als vliegtuigen el kaar dichter naderen dan verti caal driehonderd meter of hori zontaal negen kilometer. schiphol richard mooyaaan De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft het anti- botsingsalarm van een aantal toestellen opnieuw geprogram meerd na een incident vorig jaar boven Amsterdam. Het toestel met bestemming Brussel maakte destijds na een vals alarm over een naderend vlieg tuig een flinke duik. Mogelijk raakte het systeem in de war door een wolk. Uit onderzoek is gebleken dat er geen enkel ander toestel in de buurt was, aldus een woord voerder van de verkeerslei dingsorganisatie Eurocontrol in Maastricht. Eurocontrol is ver antwoordelijk voor het lucht ruim boven een hoogte van 7,5 kilometer in Nederland, België, Luxemburg en een deel van Duitsland. Het waarschuwingssysteem heeft volgens Eurocontrol mo- 50,- dek systeem voor verwarming en ventilatie op onderdeel Stelling van Amsterdam 950,- «den frans van den berg j Forteiland in de monding het Noordzeekanaal, een I van de door Unesco be- ^rmde Stelling van Amster- t voorzien in zijn eigen fgiebehoefte. Zonnecellen i stroom leveren. Voor ver- ng, ventilatie en vochtre- iring wordt door energiebe- Nuon een voor Nederland pk systeem van lucht-lucht- ntepompen geplaatst. De Öe kosten van het project #agen 2,5 miljoen gulden. Nuon hebben we de ète tijd een grote naamsbe- iheid gekregen met Vitesse. met duurzame energie jben we al een naam en dat £n we versterken. In Neder land lopen wij voorop. We zien het wel voor ons dat een Wad deneiland geheel in de eigen energiebehoefte voorziet. Voor het zover is, kunnen we eerst kijken hoe dat op Forteiland gaat", legde H. Feitsma de rol en de financiële bijdrage van Nuon uit. Het lid van de raad van be stuur van het energieconcern zette gisteravond de stroom voorziening op het eiland in werking. De afgelopen maan den is daar hard aan gewerkt. De aggregaten op het voorheen stroomloze eiland zijn vervan gen door een 'gewone' stroom kabel. Nog voor de zomer komt er een strip met zonnecellen. In totaal is vierhonderd vierkante meter nodig om in de dagelijkse stroombehoefte te voorzien. Bij een hoger gebruik wordt elek triciteit van het net gehaald en bij een overschot wordt aan het net geleverd. De derde fase van het project is financieel en technisch nog niet helemaal rond. Het steen koude fort op het eiland wordt dan ook nog niet verwarmd. Het simpelweg plaatsen van centrale verwarming is niet mo gelijk. Zo'n installatie heeft gas of olie nodig. Bovendien is het niet nodig het hele fort te ver warmen en al helemaal niet 24 uur per dag. Omdat het fort zelf een gigantische steenklomp is, houdt het erg veel vocht en kou vast. Op zoek naar een doeltreffen de oplossing is gekozen voor een voor Nederland nieuw sys teem: een lucht-luchtwarmte- pompsysteem. Het principe is gebaseerd op luchtverwarming. In het fort kan straks per vertrek warme lucht naar binnen wor den geblazen, of in de zomer juist koude lucht. De lucht wordt in een dikke plastic slang met kléine gaatjes geblazen. De slang hangt aan het plafond. Via de bestaande ventilatiega- ten die door het hele fort lopen, gaan de slangen naar warmte pompen die op het dak van het fort komen te staan. Ze worden met zand afgedekt, zodat ze niet opvallen. De pompen ha len warmte of juist koude uit de buitenlucht. Hoe behaaglijk het nieuwe systeem kan zijn, bleek in een ruimte waar al een proefopstel ling staat. De stichting hoopt dat in 2002 in het hele fort het luchtsysteem is aangebracht. Dan moet ook de restauratie klaar zijn en kunnen er meer activiteiten worden ontplooid. Tot die tijd blijft het eiland al leen bij het maritiem oplei dingsinstituut Imtin in gebruik. Tot de oplevering is het eiland zomers ook beschikbaar voor kunstprojecten. Vorig jaar was dat 'Het pano rama van de eeuw', dit jaar wordt dat Fort Lux. Vijftien kunstenaars gaan dan met licht, geluid en video in de vele ruim tes aan de slag. Bezoekers kun nen weer komen kijken en dit keer ook eten en naar concer ten luisteren. De oude verdedigingswerken van de Stelling van Amsterdam op het Fortelland bij Umuiden. Met het nieuwe en hypermoderne energiesysteem kan het eilandje voortaan in de eigen energiebehoefte voorzien. Slaagt het project, dan wordt het systeem mogelijk op de Waddeneilanden ingevoerd. foto united photos de boer rob hendriks

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5