Cocaïne in diplomatieke post Suriname gevonden Midi. Vanaf nu elke maand in de winkel. 'Vos bedwong Himalaya niet' Baanwerker 'flitst' racende machinisten Risico zonnebanken moeilijk aan te geven Binnenland Glimmen op de motorbeurs PvdA'er wil maximum allochtonen op scholen De Mitsubishi Carisma 1.6* utrecht Niet alleen de motorfietsen zelf, ook alle andere benodigdheden en accessoires zijn glimmend opgepoetst op de Motorbeurs die tot en met dit weekeinde wordt gehouden in de Utrechtse jaarbeurs. De motorfiets beleeft dankzij de economische voorspoed gouden tijden. In tien jaar tijd verviervoudigde het aantal motorfietsen tot meer dan 400.000. Een bezoeker paste gisteren bij de opening van de beurs even een helm. foto anp ra ymond rutting President Wijdenbosch: Bouterse wil mij uitschakelen De douane op Schiphol heeft in twee zakken diplomatie ke Surinaamse post vanuit Paramaribo in totaal negen kilo cocaïne aangetroffen. President Wijdenbosch houdt het op een complot van ex-dictator Bouerse om zijn en kele dagen geleden Democratisch Nationaal Platform 2000 (DNP2000) meteen in een kwaad daglicht te stellen. het ministerie neemt Neder land de zaak hoog op. ,,Als er De cocaïne zat tussen de diplo- inderdaad misbruik is gemaakt matieke post die woensdagoch- van de diplomatieke post, dan tend met een KLM-toestel van- is dat buitengewoon ernstig", uit Paramaribo arriveerde. De zegt hij. Azimullah heeft met drugs werden bij toeval ontdekt een een diepgaand onderzoek toen op Schiphol een zak was gevallen en dooF een wagentje aan flarden werd gereden. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag ontbood na de ontdekking de Surinaamse am bassadeur Azimullah om hem tekst en uitleg te laten geven. Volgens een woordvoerder van Aan boord van het vliegtuig bevonden zich chef Boeren- veen van de Surinaamse defen siestaf en president Goedschalk van de Centrale Bank van Suri name. Berichten dat het tweetal is aangehouden, werden van morgen niet bevestigd. De Ne derlandse justitie heeft in het recente verleden getracht om zowel tegen Boerenveen als Goedschalk bewijzen te vinden van hun mogelijke betrokken heid bij de smokkel van cocaï ne. Deze onderzoeken liepen uiteindelijk op niets uit. Het tweetal stapte afgelopen week einde over van de Nationale Democratische Partij (NDP) van Bouterse naar DNP2000 van Wijdenbosch. Boerenveen is benoemd tot campagneleider. „Gevreesd wordt, gegeven de politieke ontwikkelingen, dat het hier gaat om een ordinaire poging de nieuwe partij in een kwaad daglicht te stellen", aldus de Surinaamse verklaring, waarin iedere betrokkenheid van de zijde van de overheid werd ont kend. Opvallend is dat niet de Ne derlandse autoriteiten, maar het kabinet van de Surinaamse president de vondst onthulde. Het ministerie van buitenland se zaken in Paramaribo zegt het opmerkelijk te vinden dat de drugs in zakken zijn aangetrof fen, omdat er al geruime tijd geen diplomatieke post op deze wijze zou worden verstuurd. De kwestie zal de toch al ge spannen politieke situatie in Suriname, en met name tussen Wijdenbosch en Bouterse, ver der doen toenemen. Binnen kringen van de NDP wordt ge steld dat Wijdenbosch zal po gen de cocaïnevangst in Neder land te gebruiken om Bouterse politiek uit te schakelen. Celstraf geëist tegen schadeletseladvocaat amsterdam anp Een 'gouden toko' noemde de verdachte advocaat zijn scha- deletselpraktijk. Maar hij richtte deze zelf ten gronde. Om dure privéklinieken voor zijn ernstig zieke vrouw te bekostigen 'leende' hij honderdduizenden guldens van zijn praktijk. Dat geld haalde hij van een zoge noemde derdenrekening, waar op verzekeraars geld voor zijn cliënten stortten. Die zagen niks terug van hun schade claims. Gisteren eiste de officier van justitie drie jaar celstraf waarvan een jaar voorwaarde lijk wegens verduistering. Na carrière als zakenman en makelaar ging de man rechten studeren. Toevallig behandelde hij als eerste een lestelschade- zaak. Binnen een paar jaar had hij de grootste schadeletselp- raktijk in Nederland. Nadat de zaken financieel waren vastge lopen overleed zijn vrouw en ging de man failliet. Onthulling van bergbeklimmer Mourik in vandaag verschenen boek haarlem martin hendriksma Bergbeklimmer Bart Vos heeft de top van de Mount Everest nooit gehaald. Dat beweert Ma- riska Mourik in haar vandaag bij uitgeverij Contact versche nen boek 'Een meter Everest'. Ook een andere Himalaya-top, de Dhaulagiri, zou Vos nooit hebben bedwongen. Al eerder was twijfel gerezen over het bericht dat Vos de top van de Everest zou hebben be reikt. Op de top genomen foto's ontbreken, omdat Vos zijn mi crofilm onder de top in de sneeuw begroef. Ook hebben latere expedities die de hoogste bergtop ter wereld (8.848 me ter) bereikten, geen merktekens van Vos aangetroffen. De foto's die Vos wel heeft meegenomen als bewijs van zijn aanwezig heid op de top, zijn in het don ker genomen. Daarop is van de berg of het uitzicht eromheen niets te zien. Mourik, die in 1984 zelf deel uitmaakte van Vos' Everest-ex- peditie, moest 150 meter onder de top afhaken. In haar boek stelt ze dat Vos inmiddels ook te vermoeid was om de top nog te kunnen halen. „Zijn zuurstof was bijna op. Hij heeft gepro beerd nog een stukje verder te gaan, maar is vlak achter de Zuidtop met een voet door een opgewaaide plak korstsneeuw geschoten en toen hij zijn been weer terugtrok, keek hij door het ontstane gat recht de duize lingwekkend steile Oostwand in. Hij is omgekeerd, zei hij te gen Herman (een ander lid van de expeditie - MH), het werd te Als bewijs voor zijn beklim ming van de Dhaulagiri voerde Vos tot dusverre een groep Rus sische bergbeklimmers aan die hij vlak onder de top zou heb ben ontmoet. Mourik heeft die Even dacht de treinmachinist uit Enschede aan een vroege aprilgrap, maar het was wel degelijk ernst met de bekeu ring omdat hij vorige maand ter hoogte van Almelo met zijn Intercity te hard reed. Niet alleen hij, ook collega's werde recentelijk door een medewerker van Railinfrabe- heer betrapt op snelheids overtredingen. De een na de ander heeft de afgelopen tijd een brief thuis gekregen waarin stond dat er op bepaalde baanvakken te hard werd gereden. „Dat heb ben we te danken aan een medewerker van Railinfrabe- heer. Hij werkte met een ge woon radarapparaat en met een lasergun. Zijn aanwezig heid kwam aan het licht toen een collega in Almelo een man bij het spoor zag staan die een soort pistool op hem richtte. Die machinist schrok zich rot. Via de telerail is toen de politie gewaarschuwd waarna de aap uit de mouw kwam", aldus de machinist. De Enschedese machinist zegt dat de collega's elkaar nu direct telefonisch waarschu wen als er wordt gepost. „Ik reed ruim tachtig in plaats van zeventig. Op zich is daar wei nig mis mee, omdat de Auto matische Trein Beïnvloeding die marge toestaat. Aan de ene kant kan ik begrijpen dat we worden gecontroleerd. An derzijds worden we gestraft voor onze inspanningen om vertragingen in te lopen. Eer lijk gezegd is de jus er voor ons machinisten nu wel af." Een NS-woordvoerster be vestigt dat er snelheidscontro les worden gehouden. „Dat gebeurt bij baanvakken waar bijvoorbeeld door werkzaam heden aan het spoor snel heidsbeperkingen gelden." De machinisten moeten zich hier houden aan de voorgeschre ven snelheden. Als iemand echt te hard rijdt, wordt hij of zij op het eerstvolgende sta tion daarover aangesproken. Te hoge snelheden kunnen grote gevolgen hebben. Kijk naar de ramp bij Brühl." Gebruikers liggen ook vaak in de zon Russische klimmers later kun nen achterhalen. Op basis van het fotomateriaal van de Rus sen staat onomstotelijk vast dat Vos in elk geval nooit op de door hem genoemde datum, 17 oktober 1996, de top kan heb ben bereikt. Óp de foto's van de Russen staan namelijk 13 en 16 oktober als opnamedata ver meld. En zij hebben hem in die vier dagen dat ze op de top bi vakkeerden, nergens gezien. Vos houdt vast aan het feit dat hij toch de top van de Dhaulagiri heeft bereikt. „Dit is mijn verhaal. Ik kan de opstel ling van de Russen niet begrij pen. Over de reden kan ik al leen maar speculeren, en dat wil ik niet." In het Algemeen Dagblad van vandaag meldt hij de Russen al eerder te hebben ontmoet. Een verklaring voor de afwijkende datering van de foto's geeft Vos niet. Het is moeilijk aan te geven in hoeverre het gebruik van zon nebanken een verhoogd risico op huidkanker geeft. Zonne bankgebruikers wülen erg graag bruin worden en liggen dus ook veel in de gewone zon. Bij het vaststellen van het risico is het daarom moeilijk te achterhalen welke rol de zon en welke rol de zonnebank speelt, stellen der matoloog Pavel en assistent-ge neeskundige De Winter in het Nederlands Tijdschrijft voor Geneeskunde. Ultraviolette straling, en dus ook bruiningsapparatuur, heeft verschillende onbedoelde ne veneffecten. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat blootstelling van de huid aan UV-licht de kans op huidkanker flink ver hoogt. Voor de ene soort huid kanker is dat duidelijker dan voor de andere soort. Onder zoeken zijn echter niet eendui dig over het ontstaan van huid kanker, en in het bijzonder het gevaarlijke melanoom, door zonnebanken, aldus de auteurs. De zonnebank is populair, vooral bij vrouwen. Volgens schattingen van het Koningin Wilhelmina Fonds maakt ruim een kwart van de Nederlandse bevolking regelmatig gebruik van een bruiningsapparaat: 16,5 procent van de mannen en 39 procent van de vrouwen. Dit gebruik neemt toe, ondanks de betere kennis over de mogelijke risico's van ultraviolette stra ling. Onder de zonnebankgebrui kers zijn vrouwen tussen de 20 en 35 jaar de grootste groep. Volgens een Weens onderzoek zijn zij redelijk goed op de hoogte van de potentiële risi co's. In Nederland wordt als advies gegeven zich te matigen, zowel bij het gebruik van zonneban ken als bij het zonnebaden. iDAG 3 MAART 2000 |aus annuleert Vietnam-reis Prins Claus (73) heeft een reis naar Vietnam en Cam- Ija afgezegd omdat hij hinder ondervindt van de bestralin- die volgden op zijn operatie wegens prostaatkanker in 1998, erhalf jaar geleen. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst on- vindt de prins op 'gezette tijden' ongemakken door de nabe- deling. Hij voelt zich dan helemaal niet lekker. Om dezelfde snen was de prins deze week maar tijdens een klein deel van bezoek van president Chirac van Frankrijk aanwezig. Het is duidelijk of de naweeën blijvend de kop kunnen opsteken p den duur verdwijnen. De kanker zelf geldt nog steeds als woren. itteveen tijdelijk voorzitter Ctsv rERMEERSecretaris Witteveen van de Algemene Rekenkamer rit tijdelijk voorzitter van het College van toezicht sociale ;ekeringen (Ctsv). De benoeming zal gelden voor de periode 6 maart 2000 tot 1 september 2000. Witteveen volgt oud- kier Scherpenhuijsen Rom op, die op 22 februari zijn func- ïeerlegde vanwege mogelijke belangenverstrengeling van de jmatiseringafdeüng van het GAK aan softwarehuis Pink Roc- e. Scherpenhuijsen Rom hield toezicht op het GAK als Ctsv- rzitter, maar was tevens commissaris bij Pink Roccade. VI jaagt op rijbewijs André Rieu stricht Het openbaar ministerie (OM) in Maastricht jaagt iet rijbewijs van André Rieu. Rieu is met een snelheid van kilometer per uur op de autoweg gesnapt. Maar ondanks de /an de officier van justitie om Rieu naast een geldboete ook een vier maanden lange ontzegging van de rijbevoegdheid :e leggen, oordeelde de kantonrechter anders. Deze ver- igde de gevorderde geldboete tot 2.500 gulden en legde de ekking van het rijbewijs slechts voorwaardelijk op omdat het :erste keer dat Rieu werd betrapt. Het OM gaat nu in hoger iep. gvfjKB vindt WAO te duur •ichiLi MKB Nederland verwijst het idee om nalatige werkgevers Bels® werknemers langer te laten doorbetalen naar de prullen- golpid. De organisatie voor het midden- en kleinbedrijf vindt het erecht dat werkgevers eenzijdig moeten opdraaien voor de 'jh' jten. Ze blijven verantwoordelijk voor het verzuimbeleid, lens&f zijn afhankelijk van anderen, zoals de Arbodiensten en het ,en (C Hoogervorst opperde woensdag de WAO-keuringen af en |Uit te stellen om de dossiers van patiënten beter te verwer- I. De werkgeversorganisatie wijst erop dat het landelijke :^fjd over de WAO niet van toepassing is 9p het midden- en ibedrijf. „Hier ligt de WAO-uitstoot ruim onder het gemid- roningse bomen krijgen paspoort iingen Waardevolle bomen in de gemeente Groningen krij- een 'paspoort'. Daarin staan afmeting, soort en leeftijd van et je3oom omschreven. In totaal krijgen 3.200 waardevolle bo- ïeler zon document, waaronder de oudste boom van Gronin- vaj I een 320 jaar oude leilinde. Volgens wethouder Schuiling is /eel ivoor stac* belangrijk monumentale bomen te bescher- aam' b°men met paspoort kunnen alleen na een uitvoerige Alegprocedure nog gekapt worden. Een kapaanvraag moet ^g^el door het college van burgemeester en wethouders als 4ienlr een raadscommissie worden beoordeeld. Ook moet in (wplannen rekening gehouden worden met waardevolle bo- als r sr dffieshops bij Haagse scholen dicht ^sjhaag De gemeente Den Haag mag van de rechter dertien ieshops sluiten die binnen vijfhonderd meter van een mid- htéi,are school of een jongerencentrum zijn gevestigd. De Ver ging van Haagse Coffee$iophouder& (VHCS) w as naar de iter gestapt om sluiting te voorkomen, maar kreeg gisteren op het rekest. Volgens voorzitter Arets zullen koffieshop- ders nu ondergronds gaan „waardoor de controle wegvalt le grens tussen hard- en softdrugs vervaagt". De gemeente niet diréct over tot sluiting van de koffieshops. Pas als de 26 ivering van de rechter er is, wordt er actie ondernomen, •gelijk bepaalt de rechter dat de gemeente pas na behande- van het bezwaarschrift tot sluiting mogen overgaan. )A'er is een man op leeftijd haag* Het gemiddelde CDA-lid is een laagopgeleide man ieftijd. De christen-democraten zijn er niet in geslaagd hun ïang te verjongen, zo blijkt uit onderzoek naar het ledenbe- d. Het ledental daalde van 143.000 in 1980, het jaar dat uit ARP en CHU het CDA ontstond, tot ruim 80.000 op dit nent. Ruim driekwart van de CDA-leden is man. WD en doen het met iets minder heren. Bij D66 is sprake van ïwicht, zo blijkt uit het maandblad Christen Democratische .enningen van het CDA. In vergelijking met de andere par- i heeft het CDA veel oudere leden: in 1999 was 68 procent |3 jaar gepasseerd. Omdat leeftijd en opleiding samenhan- verbaast het de christen-democraten niet dat het oplei- ;sniveau van de achterban laag is, afgezet tegen dat van 'ers, WD'ers en D66'ers. :g over Defensienota mislukt Het eerste formele overleg tussen staatssecretaris Hoof van defensie en de centrales van overheidspersoneel de personeelsmaatregelen uit de Defensienota is gisteren :dig mislukt. Het enige waarover de gesprekspartners het werden, is dat een 'afkoelingsperiode' nu hét beste is. Zo- ^an Hoof als woordvoerder Steenbeek van de defensiebon- iej. yjwas na afloop zeer teleurgesteld. Over de inhoud van het gsverschil is niet gesproken. fmpagne NCRV is ongepast QriÊRSUMDe ledenwerfcampagne van de NCRV is in de ogeri ^*"fhët Commissariaat voor de Media (CvdM) in strijd met de 5 liawet. In paginagrote advertenties in de landelijke dagbla- L biedt de publieke omroep gratis Internet aan. Daarin stelt lat het geen bezwaar is wanneer mensen zich aanmelden der enige affiniteit met de omroepvereniging. Daarmee ont- )or,z'\ de NCRV volgens het CvdM het stromingsbeginsel uit de 'Sniawet. Daarbij gaat de wetgever ervan uit dat een omroep 'ePjj alleen richt op personen met hetzelfde gedachtengoed. Eiwit is hulpje voor HlV-virus nijmegen anp Een groep Nijmeegse onder zoekers heeft een menselijk ei wit ontdekt dat er zeer waar schijnlijk voor zorgt dat het aidsvirus (HIV) door het li chaam wordt getransporteerd. Het ontdekte eiwit zorgt er ook voor dat het virus afweercellen kan binnendringen en zo de immuniteit van het lichaam verstoort. Volgens immunoloog Figdor en onderzoeksleider Van Kooyk zal de ontdekking een 'opmerkelijke verschuiving in het denken over de HIV-infectie veroorzaken'. De Nijmeegse onderzoekers verwachten op zijn vroegst over een jaar op ba sis van hun vondst te kunnen gaan werken aan een mogelijke therapie tegen aids. Ze denken er aan om het verantwoordelijr ke eiwit te blokkeren. U rijdt al Carisma vanaf 37.695,-. Naast een heerlijk ruim en comfortabel interieur beschikt u dan over onder meer airconditioning, SRS airbag, stuurbekrach tiging en centrale portiervergrendeling. PvdA-Kamerlid Kortram wil het aantal allochtone leerlingen per school aan een maximum bin den. Ook moet het aantal blan ke kinderen op witte scholen worden gelimiteerd. Kortram neemt hiermee afstand van haar eigen partij, die gedwon gen spreiding van leerlingen af wijst. De PvdA voelt er niets voor de vrijheid van schoolkeu ze aan te tasten die in de Grondwet is vastgelegd. Boven dien zijn er allerlei praktische bezwaren tegen het verplicht mengen van autochtone en al lochtone kinderen, vinden ook D66, CDA en WD. Kortram weigert zich neer te leggen bij die eensgezindheid. Zij wil de tweedeling in het on derwijs juist te lijf gaan. Dwang is daarbij onvermijdelijk als ou ders niet vrijwillig kiezen voor een andere school. Leerlingen quota kunnen voorkomen dat een school te wit of te zwart wordt, gelooft zij. „Dan kan een school tegen ouders zeggen: wij zijn vol." Iedereen is het er over eens dat het bestaan van zwarte scholen ongewenst is, zegt Kortram, zelf van Surinaamse afkomst. „Maar als je dat vindt, moet je er ook iets tegen willen doen. PvdA-onderwijswoordvoer- der Barth benadrukt dat Kort ram slechts haar persoonlijke opvatting geeft. Dat geldt vol gens Barth ook voor het idee van Kortram dat kinderen met een taalachterstand een jaar langer over de basisschool moeten kunnen doen. Kortram reageert koeltjes: „Barth heeft zelf ook wel eens standpunten verkondigd die de fractie nog niet had besproken. Wij vinden niet allemaal hetzelfde, maar dat hoeft toch ook niet?" Barth ruziede al eerder met Kortram. Afgelopen november stuurde Kortram een woedende brief naar enkele media nadat Barth had gezegd dat de PvdA een parlementair onderzoek naar de uitblijvende resultaten van het dure achterstandsbe leid (voor een allochtone leer ling is twee maal zoveel geld beschikbaar als voor een blanke leerling) niet nodig vond. Kort ram wilde dat onderzoek juist wel. Vanaf het nieuwe maartnummer is Midi een maandblad. Elke maand vol met onderwerpen die u na aan het hart liggen. Zoals gezondheid, financiële zaken, mode, korte trips, relaties, vakanties en lekker maar verantwoord eten. Midi is speciaal geschreven voor vrouwen die verder zijn in het leven. Voor vrouwen zoals u. Midi. Midden in het leven. Kortgeleden behaalde de Carisma in de ANWB Kampio uitstekende testresultaten. Carisma rijdcrn kunnen u M|TSUB|SH| precies vertellen waarom. MOTORS www.mitsubishi-motors.nl ns eï iij'ne id ov ;ezegr' bpwbtw «a.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3