Via UFO naakt in telefooncel TV WEER Het Gesprek van de Dag Hete aardappel Pinochet Skepsis en het UFO-effec™ 'Je weet het maar nooit' S5 VRIJDAG 3 MAART 2000 COMMENTAAR Augusto Pinochet is weer thuis, tot grote vreugde van zijn aanhan gers. De Chileense oud-dictator mocht gisteren na een langdurige juridische strijd en een voorarrest van zeventien maanden uit Lon den vertrekken. De Britse minister van binnenlandse zaken Jack Straw vond de oude generaal te ziek en te zwak om aan Spanje te kunnen worden uitgeleverd en om daar eerlijk te kunnen worden berecht. Voor de nog levende slachtoffers van zijn dictatuur en de nabe staanden van de doden is de beslissing van Straw een onbegrijpe lijke. AI zegt de minister dat juist menselijke overwegingen als de gezondheid van de verdachte een democratie onderscheiden van een dictatuur, voor de getraumatiseerden en rouwenden telt voor al dat Pinochet zelf nooit aan de gezondheid van zijn slachtoffers heeft gedacht. Tijdens de zeventien maanden van Pinochets detentie in Groot- Brittannië zijn de slachtoffers en nabestaanden van ware euforie naar totale teleurstelling gegaan. Ze hebben moeten zien hoe Brit se rechters weliswaar bepaalden dat de generaal niet onschend baar was en mocht worden uitgeleverd, maar ook hoe Pinochet voor de betrokken regeringen in Londen en Madrid tegelijkertijd een hete aardappel werd die niemand wilde aanpakken. Ze hebben moeten zien hoe de Spaanse regering daarom het me dische rapport over de ex-dictator 'onder de pet' van Londen kreeg, maar het binnen enkele uren liet uitlekken naar bevriende journalisten. Hoe bijvoorbeeld België nog wel zijn best heeft ge daan om Pinochet uitgeleverd te krijgen, maar bij het zien van zo veel onwil de handdoek ook maar in de ring gooide. En hoe hun kwelgeest daarom gisteren per militair toestel naar huis terugkeer de. Los van een oordeel over de juistheid van Straws beslissing lijkt het toch terecht om te constateren dat Londen en Madrid de slachtof fers van Pinochets beestachtige regime en andere dictaturen in de kou hebben laten staan. De met de arrestatie van de generaal zo voortvarend ingezette jacht op dictators, uitvloeisel van een toen met trots gepresenteerde nieuwe 'internationale rechtsorde', is im mers als een nachtkaars uitgegaan. Daar doen de nieuwe waarschuwingen van gisteren aan het adres van oud-dictators niets aan af. 'Klein grut' als Desi Bouterse moet zich misschien zorgen maken, maar aan beulen van het kaliber Pi nochet blijkt toch niemand zijn vingers te willen branden. Winterse buien Regen, regen en nog eens re gen. Tussen gistermiddag - toen het eerste regengebied de verwachtingen inhaalde - en vanochtend 7 uur is er plaatse lijk meer dan 20 en in het noor den over de 30 mm gevallen. In het Drentse Diever werd 36 mm afgetapt. In onze regio ving Schiphol 16 en Valkenburg en Santpoort-Noord 15 mm op. De plens water (tijdens de kou frontpassage ook hagel) werd veroorzaakt door het fronten systeem van een diepe depres sie ter hoogte van de Schotse Shetlandeilanden. Daar was de luchtdruk gezakt tot 972 hPa. Behalve veel hemelwater blies ook de wind een flink partijtje mee. Aan de kust werd wind kracht 8, over land windkracht 7 bereikt en op IJmuiden schoot de windmeter vanoch tend vroeg uit tot 100 kilometer per uur. Ook op Schiphol werden wind stoten tot boven de 90 km/uur geregistreerd. Wel werd weer hele zachte lucht aangevoerd. Het kwik schommelde rond de 10 graden. Twee jaar geleden was het begin maart nog veel natter dan nu. Toen viel er op de zesde in Hazerswoude 49 en over een 'uitgestrekter etmaal' werd in Hilversum zelfs 66 mm Serieuze kant van vliegende schotels belicht op speciaal congres UFO's. Unidentified Flying Objects. Vliegende schotels mag ook. Er zijn ten minste 3500 geregistreerde verklaringen van piloten, astronauten en kos monauten over. Foto's, boeken, tv-programma's en videobanden. Ze maakten filmmakers rijk en brachten een Mexicaanse universiteit tot het instel len van een leerstoel. Er zijn zelfs liedjes over gemaakt. Maar wat zijn het nou echt? En hoe kan het dat er in Amerika, Engeland en Mexico zoveel me dia-aandacht voor is en hier niet? Op 26 maart moet dat duidelijk worden op het UFO Millenniumcongres in de Amsterdamse RAI. De meest ambiti euze poging die ooit gedaan is om Nederland warm te maken voor de serieuze kant aan vliegende schotels. New York in vliegende vaart Het World Trade Center in New York is een gigantische wolken krabber die 23.200 ruiten telt. Ze worden schoongehouden door een Albanese emigrant, die er een maand over doet om ze allemaal te lappen. Bang is hij alleen de eerste dag geweest. Hij moet wel op passen dat hij niets laat vallen op die enorme hoogte. 'Als er een cent door mijn handen glipt, kan dat iemand beneden het leven kosten.Hij houdt van zijn werk. 'Door de ruiten zie je soms enorme vrijpartijen Het is een detail van de reportage 'Westermans New York' die giste ren op RTL4 werd uitgezonden. Max Westerman is Amerikaans cor respondent voor het RTL Journaal en hij behoort stellig tot de beste Nederlandse journalisten die in het buitenland werkzaam zijn. Wat me ook zo bevalt in hem is, dat hij het bruisende New York als zetel heeft gekozen en niet Washington, zoals het gros van zijn collega's doet. Westerman heeft oog voor interessante details en trends, je ziet hem dan ook vaak 'op straat' bezig. In 'Westermans New York' toerde hij met oud-burgemeester Ed Koch, een energieke ijdeltuit, in een taxi door de stad. In vliegende vaart krijg je van alles te zien. Van de presidentiële suite in het beroemde Waldorf-Astoria hotel (kosten 10.000 gulden per nacht; Bill en Hillary slapen in één bed, de Ja panse keizer en zijn vrouw doen dat niet, aldus de Nederlandse di recteur) tot de enorme vuilnishopen van de stad - New York produ ceert met zijn acht miljoen inwoners 13.000 ton afval per dag. Het is een stad die nooit slaapt, de economie (van supermarkt tot vlooienmarkt) draait er 24 uur per dag, maar dat kan alleen dank zij de tienduizenden arme emigranten. Voor sociale voorzieningen moet je er niet zijn, want die zijn er nauwelijks. Van ons WAO-ge- keutel zouden ze daar met verbijstering kennisnemen. Geen tijd voor. Poep van de hond (er zijn een miljoen exemplaren in de stad) meteen opscheppen is wettelijk verplicht, wie het niet doet, krijgt een boete van 200 gulden. Fietsers zijn er niet gewenst: een gevaar op de weg. Toch zijn er in New York zo'n 2000 fietskoeriers die heel wat sneller ter plaatse zijn dan auto's. Maar ze wagen wel dagelijks hun leven. Jaarlijks is New York 200 miljoen gulden kwijt aan door de rechter toegekende schadevergoedingen als gevolg van valpartij en door slecht betegelde stoepen. Allemaal dingen die je niet weet en aardig zijn om er kennis van te nemen. Westerman bleef met zijn New York een uur in de weer en verveelde geen moment. Hij komt volgende week nog meteen tweede docu mentaire, over het Amerikaanse gevangeniswezen. Ongetwijfeld ook weerde moeite waard, want Wester/nan levert geen half werk. Hij heeft kasten vol met video banden. Met spectaculaire beelden, belooft hij. Eugène Vriend zet de video aan in zijn Alkmaarse appartement. En dan komen ze voorbij. Een on zichtbare Duitser die met zijn videocamera hijgend een laag vliegend draaiend verschijnsel achtervolgt in een donker bos. Een luchtshow waar ineens een vreemd voorwerp verschijnt achter een formatie helikopters. Maar ook lichtverschijnselen rond een space-shuttle in de ruimte. Wordt daar vanaf de maan. met een laser op een UFO geschoten? Voor echte kippenvelscènes zijn de beel den te vaag, te bibberig of is de afstand te groot. Maar dat is volgens Vriend, die de beelden enthousiast van commentaar voorziet, geen probleem. Zijn videoarchief bevat namelijk ook veel documentaire-achtige vraaggesprekken met getuigen van diverse pluimage. Van een Amerikaanse arts tot een Belgi sche luchtmachtgeneraal, van een Mexicaanse burgemeester tot een Duitse natuurkundige. Hier en daar worden serieuze theoriën losgelaten op sterk uit vergrote beelden. Vermakelijk? Zeker. Intrigerend? Best wel. Maar overtuigend..? Vriend: „Dat komt omdat je het geen plaats kunt geven. Omdat je slecht geïnformeerd bent. En daarom heb ik dat congres georganiseerd. Er is te veel spectaculair materiaal dat nog niemand hier gezien heeft. Er zijn te veel verklaringen, fo to's en films van integere men sen. Maar de media hier krijgen de informatie niet goed genoeg aangedragen. Dat gaat op 26 maart veranderen." Eugène Vriend (38), in het dagelijks leven globetrotter, pannenkoekenbakker en ronse laar van druivenplukkers, is de man achter het eerste grote UFO-congres in Nederland, in de Amsterdamse RAI. Voor de benedenzaal van het auditori um heeft hij ruimte voor 1100 bezoekers. En hij heeft eèn op tie op het balkon, dat goed is voor nog zo'n zeshonderd. Het hele congres kost hem zo'n veertig mille. Dat betaalt-ie uit eigen zak. „Risicovol? Welnee. Ik ben ervan overtuigd dat er heel veel belangstelling voor is. Ik zie niet zo'n risico. Het ijs is dik genoeg." Het congres komt niet zo maar uit de lucht vallen. In 1996 is Vriend de hele provincie Noord-Holland afgestruind met een serie wekelijkse lezingen over het UFO-fenomeen. 'Zij zagen ze vliegen' was het thema van die reeks. Het logo bestond uit de drie Wijzen uit het Oos ten die achter de bijbelse ster aanrijden op hun kamelen. Veertig keer zette hij zijn video scherm en zijn bandencollectie klaar in zalencomplexen en buurthuizen. Gemiddeld trok hij op zo'n avond ruim hon derd kijkers. Die bestookte hij met informatie. „Gewoon fei ten. Ik liet ze zelf hun conclu sies trekken, die kauwde ik niet voor." Bij het videomateriaal bevin den zich beelden van de pers conferentie die chief of staff ge lerhal vindt kdelin jenen bezoi tduid lp der iworei 'itte TERMEE fdt tij( zekeri i6ma woon makkelijker zijn als •- UFO eens ergens in de D(Peer^ straat zou lartden? Of in de P11},3^ sterdam Arena? Scl Eugène Vriend: „Het stikt van de UFO-waamemingen in Nederland, alleen wil bijna niemand ermee naar buiten komen." neraal Sandfort in 1952 gaf toen er op 14 juli zes UFO's over Washington vlogen. De gene raal vertelt daar dat er tussen de duizend en tweeduizend 'be trouwbare ooggetuigenversla gen' zijn binnengekomen van UFO's. Het was de eerste en de laatste keer dat het Witte Huis zich zo liet gaan op dat gebied. Vriend heeft ook fragmenten uit de CNN-special rond de ontvoering van houthakker Tre- vis Walton die in 1975, onder het oog van zes collega's, via een lichtstraal een UFO inge- slurpt werd, vijf dagen ver dween en daarna weer naakt opdook uit een telefooncel. Na tuurlijk werd daar een film over gemaakt, Fire in the sky. De Alkmaarse ufoloog is in het be zit van een lijvig Frans rapport over UFO's uit 1999, waarin verklaringen staan opgenomen van met name genoemde mili taire- en burgerpiloten. Ook wordt gedetailleerd melding ge maakt van 'close encounters' (ontmoetingen van dichtbij) met UFO's in Frankrijk. Aan het rapport, dat inmiddels is ver taald in het Engels, is meege werkt door Generaal Bernard Norlain (Franse instituut voor verdedigingsvraagstukken) en luchtmachtgeneraal Denis Let- ty. En er staan meer namen van hoge militairen en politiechefs in de lijst van medewerkers. Vriend: „Dit is dynamiet. Maar de media hebben er tot nu toe amper aandacht voor." De briefjes bij de uitgang na iedere lezing leverden Vriend bijna zevenhonderd reacties op van mensen die interesse heb ben in het UFO-congres dat hij toen al op stapel had staan. „Na die veertig^lezingen had ik het gevoel dat ik eraan toe was. Ik kan het verhaal nu goed vertel len." Maar waarom moet het ver haal verteld worden. En aan wie? „Omdat het nooit goed ver teld is. Het stikt van de UFO- waarnemingen in Nederland, alleen wil bijna niemand ermee naar buiten komen. Mensen komen er vaak niet verder mee dan de regionale krant. En dan worden ze al uitgelachen. Dan kruip je vanzelf wel in je schulp. Niemand hier heeft ooit de moeite genomen al het goede materiaal bij elkaar te halen en er verbanden in aan te brengen. De journalisten die ik erover ge sproken heb, klagen ook steeds dat het nooit goed aangedragen wordt. Dat er altijd een luchtje van manipulatie en bedrog ach ter zit. En dat klopt ook wel ge deeltelijk, want er zijn genoeg mensen die manipuleren met materiaal. Overheden bagatelli seren het onderwerp omdat ze het niet onder controle hebben. Maar ik heb interviews met as tronauten, met burgemeesters, politiechefs en met hoge mili tairen. Ik heb filmmateriaal waarbij je je toch achter je oren moet krabben. Daarom hoop ik dat er heel veel beroepssceptici op het congres afkomen. Die wil ik daarna nog wel eens spre ken." Omdat de deskundigheid in Nederland nog niet bepaald hoog wordt ingeschat, heeft Vriend een aantal buitenlandse UFO-zoekers uitgenodigd. Stanton Friedman bijvoorbeeld. Een echt zwaargewicht. Hij is een atoomfysicus en overtuigd van het bestaan van UFO's. Zijn theorie: De buitenaardsen zijn geland, de Amerikaanse over heid weet ervan en profiteert van de kennis. Normaliter zou iemand die zo'n theorie lanceert niet seri eus worden genomen, maar Friedman is, vanwege zijn we tenschappelijke verleden, an ders. Hij heeft als eerste het in cident onderzocht waarbij in 1947 een UFO neerstortte bij het plaatsje Roswell. Het inci dent waarbij de overheid eerst toegaf en later ontkende dat het zou gaan om een buitenaardse machine. Vriend: „In rechtszaken tegen de overheid heeft Stanton Friedman documenten weten vrij te krijgen, waaruit duidelijk blijkt dat die overheid veel te verbergen heeft." Als bewijs laat hij een kopie zien van zo'n overheidsrapport uit 1989. Het grootste deel van de tekst is met dikke zwarte viltstiften onlees baar gemaakt. „Dat hebben ze van de rechter moeten doen vanwege het landsbelang", zegt Vriend triomfantelijk. Kreten die overblijven gaan over zaken als 'a possible UFO found in Brazil' en een 'flying saucer committee' in Rusland. De con text is door al dat gestreep ver te zoeken. Een van zijn andere sprekers op het congres is de Mexicaan- foto peter arno broer se tv-journalist Jaime Maussan. „Die man heeft inmiddels meer dan vijfduizend video- en film beelden van UFO's boven Mexico-stad verzameld. Hij heeft, samen met de afdeling informatica van de universiteit El Grupo Solo, onderzoek ge daan. De universiteit heeft zelfs een leerstoel ingesteld over UFO's. Hij heeft beloofd dat hij al het laatste wetenschappelijke materiaal mee zal nemen." Maar waar blijft het overtui gende bewijs? Zou het niet ge- Maar zo werkt dat vol{rzltte Vriend niet. „Kijk, als je eri voor het gemak eens even jVl J uit gaat dat ze bestaan. De meer weten dan wij. InteUiPTRIC.tI ter zijn. Dan weten ze dat ir®.| riJ sen zo'n rechtstreekse conn*"0" tatie niet aankunnen. Kijkr311 er gebeurde toen Orson W] e®n 1 in 1939 het boek 'War of|e'e8f Worlds' bij wijze van hoor8~®.c als een nieuwsuitzending oFkktn radio bracht. Enorme paferste Het moet langzaam opeP- "bouwd worden." tt-ti Klinkt dat niet heel erg v^KJj zocht? Eugène Vriend laat zich— M uit het veld slaan. „In Belrfe w®' tien jaar geleden een golf"1"- UFO-meldingen geweest. PrecP ven Mexico-stad zijn in Fen". UFO's gaan hangen tijdensF2^ zonsverduistering. Boven F', van de grootste steden valu^te wereld. Dan wil je toch gee worden? Daar zijn tientaller^0^ deo-opnames van gemf Heb jij die hier ooit op tre- zien? Wij hebben ze. Dat is de gedachte achter het confOÜ Informeren. Critici en see uitdagen om toch eens tcrINGE,f men kijken." Ieen Een onthulling: „Weet j^00™ zich geloofde ik er helef201 niet in. Ik ben er bij toeval ifeen rold, heb er inmiddels veelr0Gr gezien. En ik ben me gaan!1- Ue bazen over de serieuze joif &P1 listiek hier. Die zo'n ondenf gewoon laat liggen. Nien)r e®n die naar Mexico, Rusland,^5 gië of Frankrijk afreist als f1, burgemeesters of generaals klaringen afleggen over lOlIlf verschijnselen. Zelfs als kranten daar er vol van stj^p De pers hier beroept zichPesn° op de Nederlandse nuchteip^ s en vindt dat kwaliteit. Maap111^ v is naïviteit." ater g op h( GERARD VAN ENGELEN ders UFO Millenniumcongres, 26 11V.PfjP opgevangen Morgen wordt de kwade genius boven Finland verwacht. Aan de achterzijde wordt met een west tot noordwestenwind kou de, onstabiele lucht aange voerd. Daarin komen (sneeuw) buien tot ontwikkeling en hoe wel de zon zo af en toe tevoor schijn komt wordt het niet zachter dan een graad of 5. De noordwestenwind is over land meest vrij krachtig, aan de kust nog enige tijd krachtig tot hard. Zondag gaan de winterse buien verdwijnen. Er kan mogelijk nog wel wat regen vallen. De wind waait dan uit het westen en wordt 's avonds aan de kust weer krachtig, windkracht 6. Na het weekeinde is het weer vrij zacht met soms regen en veel wind maar er zullen ook dagen zijn waarop het niet of nauwelijks regent. Zachte en min der zachte Watermanagement 5 wer Van I Kinderen bekijken afbeeldingen van buitenaardse wezens in het ui yas museum in Rosswell waar in juli 1947 een vliegende schotel zou zF1^1 neergestort. foto mij lat he Heeft it het ook gelezen of op het nieuws gezien? De dijken kunnen niet onbeperkt verhoogd worden. Daarom is Verkeer en Waterstaat op een radicaal nieuw credo overgestapt. We krijgen overloopgebie- den, grote polders die tijdelijk onder wa ter gezet kunnen worden als er via de Rijn en de Maas te veel water ons land binnenstroomt. Is dit echt iets nieuws? Flinke stukken van Nederland onder water? Kregen we op de lagere school niet al te horen dat Nederland zo fantastisch verdedigd kon worden tegen de Spanjolen omdat het naar believen in een groot moe ras kon worden herschapen. Werd bij het beleg en het ontzet van Lei den niet al naar dit middel gegre pen? De Hollandse waterlinie! Een radicaal nieuw credo? Wel nee, dit is al een beproefd middel sinds de tachtigjarige oorlog. On ze eigen Vader des Vaderlands be gon ermee. Z'n zoon Maurits heeft eveneens gebruik gemaakt van het water, z'n zoon Frederik Hendrik idem. Die deden al aan waterma nagement. Watermanagement? Toen in deze context dat woord mij inviel, werd mij in een verbijsterende flits van in zicht geopenbaard wat hier eigenlijk MAARTEN 'T HART aan de hand is. Ik heb nooit goed begre pen waarom onze kroonprins, slachtoffer als zovelen van de sportverdwazing, zo nodig ook aan watermanagement moest doen. Maar het zit natuurlijk in de fami lie. Z'n achterbetovergrootvader is er al mee begonnen. Nederland fijn onder wa ter zetten, dat hebben de Oranjes van oudsher gepraktiseerd. Ik begrijp nu ook wie achter de schermen veran twoordelijk is voor deze totaal dwa ze plannen. Niemand minder dan onze kroonprins zelf. Het is natuurlijk duide lijk dat je in Nederland geen overloopge- bieden kunt aanwijzen. Overal wonen akelig veel mensen, ook in de Bom meier- waard en het Land var. Heusden en Alte- na. Als je die gebieden laa t onderlopen, komen.tienduizenden huizen onder wa ter te staan. Hoe denkt Waterstaat dat op te vangen? Moeten de toekomstige slacht offers preventief verhuizen van een rij tjeshuis naar een woonark? Wie betaalt dat? Dit hele plan is dus te zot voor woor den. Maar als je weet dat onze kroonprins er achter zit, wordt het opeens allemaal be grijpelijk. De Oranjes hebben altijd ge probeerd om Nederland onder water te zetten. Uiteindelijk was natuurlijk het doel om na de definitieve overstroming dat lastige kikkerlandje de rug toe te ke ren en er met de centjes vandoor te gaan. Het is de Oranjes tot op heden nooit ge lukt. Maar nu gaat onze kroonprins, die zo hevig in watermanagement geïnteres seerd is, het weer proberen! Want het blijft natuurlijk niet bij de Bommeler- waard en het Land van Heusden en Alte- na. De zeespiegel stijgt elk jaar een paar centimeter. Ook in de kustprovincies zul len overloopgebieden gecreëerd moeten worden. De polder waarin ik woon staat nu al half onder water, dus die wordt binnenkort ook ingelijfd bij de overloop- gebieden. Ook zulke diep gelegen polders als de Haarlemmermeer en de Wieringer- meer lopen groot gevaar. Ik ga in ieder geval maar eens uitkijken naar een be taalbaar woonarkje. Ook deze kroonprins hoopt, in navolging van zijn voorouders, ons kikkerlandje op deze listige manier van zich af te schud den. Maxima is ongetwijfeld vreselijk ge schrokken van Nederland. Net als inder tijd Roinario en Ronaldo. Zulke Zuid- Amerikanen kunnen hier absoluut niet aarden. Wees gerust,heeft Willem- Alexander tegen haar gezegd, 'we zetten de boel zo snel mogelijk orider water en wijken dan met de centjes uit naarZuid- Amerika. Stichting Skepsis zal er onver mijdelijk ook zijn, tijdens het congres over UFO's. Op de eer ste rang? „Nou, eerlijk gezegd verwachten we weinig nieuws te horen," stelt Marcel Hulspas, de UFO-man van de stichting. Of, zoals hij het zelf graag noemt: 'de man van de vliegen de gekkigheid'. De stichting heeft zichzelf ten doel gesteld om 'wetenschappelijk verant woord onderzoek' te doen naar en voorlichting te geven over 'pseudowetenschappen en het paranormale'. En Skepsis heeft tot op heden geen bewijs ge vonden voor het bestaan van de UFO's. Volgens Hulspas zijn er wel 'pi loten die iets gezien hebben wat ze niet kunnen verklaren'. Dus toch „Maar dat zegt helemaal niks! Een piloot is in de lucht niet anders dan een automobilist. Aandacht op de weg houden. Hij kan zo'n verschijnsel nooit goed bestuderen. Je zet zo'n toestel niet zo maar even in z'n automatische piloot om eens op je gemak uit het raampje te kijken." Nachtelijke UFO-meldingen die bij Skepsis gemeld worden blij ken vaak een 'aardse' oorza te hebben. De top vijf volgeLawe Hulspas: Lasershows, zeppf ins, helikopters (met zoeklii ten is het ufo-effect nog rea scher), ballonnen en veel gf pen met vliegers en lichtjes^ Over het congres is Hulspaf eendrachtig de naam van z stichting, louter sceptisch: I zal wel storm lopen. MeneJ Friedman zal wel weer metf complottheoriën komen otl buitenaardsen die samens1 nen met de Amerikaanse r 1 ring. Ik voorspel dat er eenl mannetje of duizend op af I komt. Het wordt tijd dat deT mensen die in UFO's gelovl weer eens bij elkaar komen elkaar in hun geloof te sterf Als jullie zo vooringenome/ zijn en zo weinig verwacht! waarom gaat er dan toch iq mand van Skepsis heen? „Omdat je het maar nooit \j Een spreker als Milton Frief man zegt altijd dat-ie zogel naamde onthullingen heeff Daar willen we wel iets vai ren maar het valt steeds zol gen. We hebben ook ons e£ blad waarin we graag bijhcT den wat er in Nederland oJ dit onderwerp wordt gezejf 1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2