'Hiphop ook in Afrika heel populair' CEES WAAL Cultuur Kunst .fa Gerhardt en de klassieke oudheid Woutertje Pieterse Prijs voor Paul Biegel Mix van chanson en pop bij Frank Boeijen Uitglijders J DAG 3 MAART 2000 19 In augustus 1970 debatteerde de gemeenteraad van Leiden over nut en noodzaak van een wet houder voor economische za ken. Met name de PvdA maakte zich toen sterk voor het voeren van een eigen ge meentelijk so ciaal-econo misch beleid. Geen eco noom die ge looft dat de gunstige eco nomische ontwikkeling van ons land te danken is aan het eco nomisch be leid van de gemeenten. Maar voor zwakke groe pen op de ar beidsmarkt, kunnen ge meenten wel degelijk van betekenis zijn. Zo steunt de gemeente Amers foort met groot succes haar kun stenaars met de Regeling Aan kooppremie Kunstwerken Parti culieren. Wie werk van een Amersfoortse kunstenaar koopt, krijgt van de gemeente een kor ting. De gemeente Leiden wil meer winkels in 'het hogere marktsegment' en steekt tiental len miljoenen in het Aalmarkt project. Voor de opties van de managers en de dividenden van de aandeelhouders van dure winkelketens en warenhuizen maakt het niet uit of gekocht wordt in Den Haag, Leiderdorp, de Meren wijk of de Leidse bin nenstad. Het zijn de beter be taalde hoogopgeleide Leide- ndars die van de investeringen voor duurdere winkels in het Aalmarktgebied mogelijk profijt hebben. Zij zouden dichter bij huis hun geld kunnen uitgeven. Bij cultuur vindt de PvdA-fractie Leiden het juist een bezwaar als vooral hoogop geleiden van een voorziening profiteren. Om die reden mag van de PvdA-fractie de kunst uitleen van het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) worden opgedoekt. In de sociaal-démocratische traditie zou het natuurlijk pas sen om creatieve wegen te ver zinnen om ook minder hoogop geleiden te laten participeren! Gelukkig volgt de PvdA die lijn nog wel bij verkiezingen, waar ook hoogopgeleiden het beste opkomen. Terecht wordt ge zocht naar opkomstbevorderen de oplossingen; niemand stelt afschaffing van verkiezingen voor. Heeft de PvdA in Leiden wel eens naar het opleidingsni veau van het eigen ledenbestand gekeken? In de nota 'Naar een nieuw Leids Kunstcentrum, CBK en Lakenhal sa men' van de Leidse PvdA- - fractie staat nog een uitglij der. ,,De PvdA ziet het verbe teren van de fi nanciële posi tie (van de Leidse beelden de kunste naars) niet als een gemeente lijke taak", le zen we. De Amersfoortse kunstregeling moet voor de opstellers van de nota een gruwel zijn. Wat zien zij nog als recht vaardiging voor een lokaal minimabeleid? Het is jammer dat de nota van de PvdA-fractie door derge lijke uitglijders ontsierd wordt. De nota bevat een aantal goede ideeën, die weinig aandacht hebben gekregen. Ik noem de meerwaarde van een samenvoe ging van het CBK en De Laken hal, het pleidooi voor een grote mate van zelfstandigheid van het nieuwe Leidse kunstcentrum en de oude en nieuwe taken. Ze ker het voorstel om naast de ge schiedenis van de lakenindu strie ook die van de (boekdruk kunst nadrukkelijk te presente ren, verdient adhesie. Gemeenten bulken van het geld door de verkoop van hun aandelen in energiebedrijven en het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten. Toch lijken de opstel lers van de PvdA-nota de in structie te hebben gekregen dat cultuur niets extra mag kosten. Om nog een beetje geld voor nieuw cultuurbeleid te kunnen uitgeven, hebben de schrijvers wanhopig gezocht naar bezui nigingen binnen de cultuursec tor. Daarbij hebben zij in arren moede hun toevlucht genomen tot motiveringen die in strijd zijn met eigen tradities en eerder beleden standpunten. Het is te prijzen dat Leiclse po litici met een visie op het sa mengaan van CBK en De la kenhal durven te komen. De PvdA-fractie zou nu nog de moed moeten opbrengen om wat meer geld voor cultuur over te hebben. Een klein beetje min der geld voor het Aalmarktpro ject, is naar verhouding al heel veel meer geld voor een nieuw Leids Kunstcentrum. iversiteitsbibliotheek eert populaire dichteres maa 15 jong de dichteres Ida Gerhardt (1905-1997) de klassieke oudheid springlevend. Hel- als Orpheus en Odysseus stappen in haar chten rond alsof ze nooit zijn weggeweest, ofen als Socrates en Epicurus verheffen in poëzie hun stemmen. Iet is moeilijk een gedicht van Gerhardt te en waarin geen verwijzing naar de oud- voorkomt", vertelt classicus Manfred itmannshoff. In de Leidse Universiteitsbi- heek richtte hij samen met classica Mieke ten en met hulp* van twee studenten een tonstelling in waarin teksten, afbeeldingen oorwerpen uit de Grieks-Romeinse oud hand in hand gaan met de gedichten van Serhardt. "Verhalen uit de ldassieke oud- is ook het thema van de Boekenweek, die tot en met 25 maart wordt gehouden, is een aanpak die de goedkeuring van de J( teres had kunnen wegdragen, vermoeden lenstellers. „Ida Gerhardt werkte een deel van haar leven als docent klassieke vertelt Koenen, die een boek schrijft de dichteres. „Het is bekend dat ze tijdens lessen veel met visueel materiaal werkte, ond het belangrijk om die oude teksten foto's, afbeeldingen en voorwerpen te ver- j idigen en te verduidelijken." dat is precies wat op deze tentoonstelling it urt. In een van de vitrines liggen bijvoor- j< i twee potscherven, allebei afkomstig uit Uhene van bijna drieduizend jaar geleden, ene potscherf is een begrafenisstoet ge- derd, compleet met paarden, wagens en ddragende krijgers. De andere scherf twee zogenaamde 'klaagvrouwen', van rt trekken ze zich de haren uit het hoofd, naast ligt de tekst van het gedicht 'Dertig dat begint met de regels Toen Patro- letegd was op de baar werd hij door alle hts uitgedragen. Samen vertellen gedicht otscherven een droevig verhaal. u ame r( ren Gedurende haar lange, productieve leven heeft Gerhardt, die ooit in Leiden afstudeerde, heel wat van haar gedichten in druk zien ver schijnen. De samenstellers van de tentoonstel ling hebben geprobeerd aan omvangrijke oeu vre van de dichteres recht te doen. „We heb ben uit iedere periode van haar werk gedichten genomen", vertelt Koenen. „Zowel uit het de buut van 1940 als uit de allerlaatste bundel van 1983 en alles wat daartussenin zit. Zo zie je heel duidelijk dat die invloed van de klassieken er door heel haar werk heen is. De chronologi sche volgorde van de gedichten vormt meteen de rode draad." De tentoonstelling staat niet op zichzelf. Horstmannshoff en Koenen zijn druk in de weer met de voorbereidingen van een comple te dag gewijd aan Ida Gerhardt en haar werk. „We hebben voor die dag, 14 april, verschillen de sprekers uitgenodigd, die allemaal op een ander aspect van haar werk ingaan", vertelt Koenen. „Daarnaast is er passende muziek en worden natuurlijk ook haar gedichten zelf voorgedragen." Want de belangstelling voor de dichteres is groot. Haar verzamelde gedichten doen het goed in de boekhandels. „Ze is populair, ja", vertelt Koenen, die daar wel een verklaring voor heeft. „De gedichten van Ida Gerhardt kun je lezen zonder veel poëziekennis. Ze zijn vrij direct toegankelijk. En dat is natuurlijk ook het leuke aan het voorbereiden van zo n ten toonstelling of zö'n dag. Je bent niet alleen be zig voor een klein, elitair groepje. Het is inte ressant voor een groot publiek." De tentoonstelling 'Ida Gerhardt en de klas sieke oudheid' is te zien tot 14 april 2000 in de catalogusruimte van de Universiteitsbi bliotheek, Witte Singel 27. Actuele informatie over de aanstaande Ida Gerhardt-dag kan gevonden worden op de internet-site: http: //gerhardtdag.cjb.net Hoedenpin Janssens waart nog rond muziek recensie hans keuzers Concert Frank Boeijen theatertour 2000 met Frank Boeijen. zang. gitaar; Ton Snij ders, piano, Ger Hoeymakers. gitaar. Rens van der Zalm, gitaar, accordeon, viool, Norman Bonink. drums; Charles Nagt- zaam, bas Gezien; gisteravond. Stadsge hoorzaal. Leiden. 'In de verte ligt Nijmegen' zingt Frank Boeijen in zijn openings lied 'Nijmegen bij zonsonder gang' en je weet onmiddellijk dat de zanger na de 'Vader- land'-cd, die bol stond van exo tische ritmes, muzikaal met zijn dromerige melodieën weer te rug bij af is. Thuiskomen bete kent voor Frank Boeijen ook nadrukkelijk teruggrijpen naar zijn oude werk. 'Waar kom jij vandaan', zeer ingetogen ver tolkt met alleen Ton Snijders achter de piano, grijpt zelfs te rug op de voorloper van de Frank Boeijen Group: Boeijen en Pennings. „Toen was Marco Borsato drie of zo", meldt Frank. Twee mannen op de achter grond bepalen heel nadrukke lijk de klankkleur van het con cert. Rens van der Zalm be speelt net zo makkelijk de ac cordeon als de viool, hij draait zijn hand niet om voor een rondje mandoline en hij staat aan het eind van het concert rockend zij aan zij met Ger Hoeymakers. Maar het sterke van Van der Zalm is dat hij zon der op de voorgrond te treden door zijn lichte accenten de Boeijen-sound een extra di mensie geeft. Gitarist Ger Hoey- maker is na wat omzwervingen terug op het oude honk en hij viert dit met ongekende felle soli in "Robert Zimmerman' en 'Hier komt de storm'. Na de pauze wordt de vaart wat uit het concert gehaald door het dagboek-intermezzo van Frank Boeijen. 'De belo ning' krijgt een uitgekiend per cussie-arrangement en van der Zalm is wederom top met de juiste vioolaccenten bij 'Gou den Bergen'. Het is jammer dat de galm op de stem van Frank Boeijen zo nadrukkeijk gehand haafd blijft. Dat het ook anders kan blijkt bij de tweede toegift. De band zit op de rand van het podium en zingt onversterkt in een prachtig arrangement 'De' ontmoeting'. De stadsdichter Frank Boeijen nam gisteren niet alleen tijd voor het rustige werk, maar liet nadrukkelijk zijn band al rockend de vrije loop. Youssou N'Dour komt na zes jaar met nieuw album Prominenten interviewen Claus ruswuk De schrijver Hugo Claus laat zich tijdens de komende Boe kenweek negen keer intervie wen door prominente Neder landers. De gesprekken zijn on derdeel van de rondreizende theatershow 'Tournée Genera le' van de Belg langs zalen in Nederland, die op 10 maart in Theater aan de Parade in Den Bosch begint. Hoogleraar Jaap Goedebuure bijt als interviewer de spits al Daarna volgen Aad Nuis, Mi- chaël Zeeman, Frans Weisz, Anna Enquist, Connie Palmen, Hugo Camps, Marga van Praag en Rudi Wester. Behalve dat hij vragen beant woordt, leest Claus voor uit ei gen werk. Het Ensor Strijkkwartet zorgt voor muziek, die door de schrij ver wordt uitgekozen. Geen enkele branche kent waarschijnlijk zoveel prijzen als de kunstwereld. Actrice Magda Janssens kreeg daar al in 1934 genoeg van. Op een avond in dat jaar trok Janssens (1884-1973) plotse ling een hoedenpin uit haar hoed en overhandigde hem balorig en gespeeld plechtig aan Fie Carelsen. De hoe denpin werd deze week in Arnhem serieus overhandigd aan Nel Kars. „Ik wist helemaal niet dat die prijs bestond. Ik stond van de week met mijn .solo voorstelling 'Prinses Marian ne' in Arnhem. Officieel ben ik veertig jaar aan het toneel. Ik doe daar verder niks aan. Maar ineens kwam mijn col lega Tob de Bordes het to neel op om mij de Magda Janssens Hoedenpin te over handigen!". aldus een ver raste Kars (62). der Klei gewond bij ongeluk [terdam Een medewerkster van de eenentwintigste Europe e-toeken- en Prentenbeurs in de Amsterdamse Rai toont een Wpdcaans dodenmasker uit de jaren vijftig dat gebruikt wordt '-^-rens Allerzielen (2 november). Naast boeken en prenten uit en landen is een driedaagse tentoonstelling ingericht over de lendans. De Europese Boeken- en Prentenbeurs duurt nog ïr vaf11 met morëen- foto PAUL VAN WEEL meó onsusical over leven Irving Berlin m-aa ivonjERSUMIrving Berlin is de eerstvolgende Amerikaanse com- list van amusementsmuziek die in Nederland geëerd wordt j een musical. 'There's no business like showbusiness', heet a .Voorstelling dis vanaf september dit jaar door het land toert, leeft producent American Songbook Productions bekend laakt. Berlin is een van de grote namen uit de gouden jaren e~ ade Broadway-musicals. De man kon geen noot lezen of ijven, maar componeerde desondanks meer dan 1500 lied- tvaaronder 'White Christmas', 'Cheek to cheek' en het offici- Amerikaanse volkslied 'God bless America'. De musical het levensverhaal van Irving Berlin. Hij was een joodse hteling die berooid in New York aan kwam en daar op 101- e leeftijd overleed met tientallen miljoenerf guldens op zijn ^enJcrekening. Berlin componeerde veel romantische melodie- DPhi el P'. aar leidde zelf een eenzaam en moeilijk leven. American 'book Productions maakte eerder soortgelijke voorstellin- over Cole Porter en Frank Sinatra. „Als je rock hoort, dan hoor je Afrika. Mensen beseffen vaak niet hoe klein de wereld is. We zijn ook op een punt aangeno men dat mensen vaak niet meer weten waar bepaalde mu ziek vandaan komt. En in zeke re zin ben ik daar blij om. Want ik geloof wel degelijk dat de 'roots-muziek' levend blijft. Die staat immers zo dicht bij de mensen. Maar dat cliché 'we reldmuziek', dat ook voor mijn werk gehanteerd wordt, vind ik nu wel eens passé. Ik maak ge woon popmuziek." Youssou N'Dour is veertig jaar oud en Afrika's grootste popster. Van de golf Afrikaanse musici die halverwege de jaren tachtig Europa en Amerika overspoelde met frisse, tropi sche muziek, is hij er als enige in geslaagd zich op het hoogste niveau te handhaven. In 1994 verscheen zijn vorige album 'The Guide', met daarop de sa men met Neneh Cherry als duet gezongen wereldhit '7 Se conds'. Nu, zes jaar later, is daar eindelijk de opvolger, 'Jo- ko'. N'Dour zit er in zijn Amster damse hotelkamer piekfijn bij. Een Affo-yup. Modieuze, breedgeneusde schoenen, de sign-trui, haute couture-jeans. En hij is ontspannen. Hij kent z'n kwaliteiten en weet wat zijn nieuwe plaat waard is. „'The Guide' bleek een plaat met een lang leven", zegt hij. „Na het verschijnen van dat al bum hebben we veel gespeeld. Lange tournees. Zo'n tweeën half jaar achtereen. Vervolgens werd ik gevraagd aan allerlei andere projecten mee te wer ken. Kijk, ik woon in Senegal, niet in Parijs of New York. Afri ka is belangrijk voor mij. Ook het Afrikaanse publiek. Daarom heb ik de afgelopen jaren veel in Afrika opgetreden. En ik heb de nodige tijd met m'n gezin doorgebracht. Maar als ik 'The Guide' nu hoor, dan staat die plaat nog altijd zo dicht bij mij. Dan kan ik me eigenlijk amper voorstellen dat dat album al weer zes jaar oud is." 'Joko', de nieuwe plaat, is zo eigentijds en mondain als N'Dours outfit. Het is een veel zijdig album met veel soul, rock en hiphop-invloeden en met de hippe Amerikaanse r&b/hip- hop- producer Wyclef Jean als één van de gasten. Een enkele Afro-purist zal misschien gru wen, maar Youssou N'Dour maakt ook geen muziek voor puristen. Zijn songs hebben minder te maken met folklore dan met de realiteit van van daag. Niet voor niets houdt hij in zijn teksten zijn land- en continentgenoten keer op keer voor dat Europa niet het 'para dijs' is waar de Euro's zo van de bomen geplukt kunnen wor den. En al heeft N'Dour het dan inmiddels persoonlijk wel dege lijk 'gemaakt', hij heeft ook ge noeg in de wereld rondgekeken om te weten hoe de vork in de steel zit. „Ik heb met deze plaat echt voor 'de straat' gekozen," moti veert de Senegalees zijn samen werking met Wyclef Jean in een drietal nummers. „Ik wilde die De Woutertje Pieterse Prijs 2000 voor jeugdboeken is gewonnen door Paul Biegel met 'Laatste verhalen van de eeuw'. Hij kreeg de prijs, een oorkonde en een bedrag van 25.000 gulden, gistermiddag overhandigd in De Balie in Amsterdam. Biegel won de trofee in 1991 ook al voor 'Anderland'. De jury vond 'Laatste verha len van de eeuw' het sterkste van de ongeveer 95 boeken die werden bekeken. „Het is een boek waarin niet de maat schappelijke thematiek, de psy chologische waarschijnlijkheid van de personages of de her kenning zegevieren, maar het plezier en de macht van het vertellen", aldus de jury, die onder leiding stond van Lies- beth Brandt Corstius. 'Laatste verhalen van de eeuw' bestaat uit negentien ver halen die als een ouderwets sprookjesboek zijn vormgege ven. In de stukken spreken die- Youssou N'Dour: „Afrika is belangi ren veel in Afrika opgetreden." 'vibe' op mijn plaat. Hiphop is immers ook in Afrika ontzet tend populair." Het kenmerkt N'Dours voort durende zoeken naar nieuwe muzikale horizons in zijn mu ziek. Overal haalt hij zijn inspi ratie vandaan. Een mondiaal musicus. Maar is er ook een constante in zijn werk? Een au thentiek Senegalees element? „Absoluut", reageert de zanger. „De 'tama' of 'talking drum' en de mbalax-ritmes, dat blijven de verbindende elementen in mijn muziek. Al zijn ook die in de loop der tijd wel wat aange past. In het verleden werden de ritmes vooral met stokjes gesla gen: nu met de blote handen. De mbalax waar ik vijftien jaar geleden mijn songs omheen bouwde was toch meer Senega lese folklore. Tegenwoordig prefereer ik iets wat je een 'Afri can vibe' zou kunnen noemen. Ritmes waarin ook duidelijke elementen uit bijvoorbeeld Zuid-Senegal en Ivoorkust zit- jk voor mij. Ook het Afrikaanse publi ten. Zeg maar meer pan-Afri kaans." Op z'n minst curieus is dat Youssou ook weer een beetje terug gekomen is bij de Afro- Cubaanse muziek waarmee het in de jaren zeventig voor hem allemaal begon. Dat is welis waar niet op zijn eigen nieuwe plaat te horen, maar wèl op die van zijn landgenoot Cheikh N'Digël Ló. Op diens nieuwe, door N'Dour geproduceerde plaat 'Bambay Gueej', staat on dermeer een verrassende - ver taalde - versie van het varvde Buena Vista Social Club beken de 'El Carretero'. „Die muziek voelt zo natuurlijk voor ons, Se- negalezen", zegt N'Dour. „Ook in West-Affika zie je de Cu baanse muziek op dit moment weer aan populariteit winnen. Net als in Europa. Als wordt die muziek bij ons gewoon door Afrikanen gespeeld..." Het mag dan misschien wat opportunistisch overkomen, zo'n nieuw album met namen ;k. Daarom heb ik de afgelopen ja- FOTO CPD/LEX VAN ROSSEN als Peter Gabriel en Sting op de gastenlijst, Youssou N'Dour heeft zoveel persoonlijkheid dat hij uiteindelijk toch gewoon zijn eigen gang gaat. Zo zette hij op 'Joko' een nieuwe versie van 'New Afrika', een lied dat ook al op zijn album 'Eyes Open' uit 1992 te vinden was. „Wat ik in dat nummer te melden heb, geldt ook vandaag nog. Ik roep de Afrikanen op om de handen ineen te slaan. Dat is de enige manier om de problemen van armoede en aids te overkomen. En zo lang mijn continent nog geteisterd blijft door oorlogen en etnische conflicten zal ik dat lied blijven zingen. Dus mis schien vind je het ook wel weer op mijn volgende album te rug." Concerten: vrijdag 21 april Eindhoven (Muziekcentrum Frits Philips), zondag 23 apr Utrecht (Muziekcentrum Vre- denburg) en maandag 24 april Groningen (Oosterpoort). Paul Biegel neemt de oorkonde behorende bij de Wou tertje Pieter se Prijs in ontvangst. FOTO ANP ren, lopen kabouters rond en zingt een zeemeermin. „Maar zoetsappig is dit doorgaans in razende vaart geschreven boek allerminst", aldus de scherp rechters. Biegel (1925) debu teerde in 1962 met 'De Gouden Gitaar'. Hij heeft inmiddels zo'n vijftig titels op zijn naam staan. De tournee van de muziektheaterproductie 'Py- is tot nader bericht stilgelegd. Hoofdrolspeelster Gerrie der Klei raakte dinsdagavond gewond bij een auto-ongeluk, drie gebroken ribben op. Van der Klei ligt nog in het zie- ter observatie. Van der Klei werd in haar auto, na terug van een theatervoorstelling in Lelystad, in de flank gere- Ze is meteen naar het ziekenhuis gebracht. Naar omstan- maakt ze het redelijk goed. De voorstelling Python *e week woensdag in Den Bosch in première en is in in de Leidse Schouwburg te zien. Er zijn geen vervangers op termijn beschikbaar. Wanneer de tournee vervolgd wordt, af van het herstel van Gerrie van der Klei. van Vliet terug in Scheveningen j haag Paul van Vliet keert deze zomer terug naar Scheve- ïgen met een nieuwe tour de chant onder de titel 'Tekens van vaVen'. Hij brengt daarin een keuze uit zijn repertoire van de af- bijlopen 25 jaar. Een aantal conférences en verhalen verbindt de parfljes met elkaar. „Ik heb liedjes geselecteerd die ook nu nog Tueel en dus tijdloos zijn", aldus Van Vliet. Vorig jaar deed hij i tour de chant met het Residentie Orkest. Het nieuwe pro- ,esHmma gaat op 29 juli in première in het Circustheater in "ldsieveningen. Van Vliet houdt daarmee vast aan zijn traditie ji zomeroptredens in de badplaats. In 1970 trad Paul van Vliet Ervoor het eerst op, in het Kurhaus. Toen dat in 1975 - naar en er bleek voorlopig - werd gesloten, stak hij over naar het Cir custheater. Na de serie voorstellingen in Scheveningen speelt Vooif1 Tekens van Leven' vanaf 1 november tot en met mei re^l in de grote provinciale schouwburgen. Jexicaans dodenmasker in Rai

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19