Akkoord sportvelden Alkemade 'Alleen klant lacht om melkoorlog' Speeltoestellen krijgen opknapbeurt 'Eerst zien en dan geloveil Rijn Veenstreek Jongerenwerker verhuist naar oude Ignatiusschool li t «st Jeugdigen in Jacobswoude 'snakkennaar meer ruimte VRIJDAG B MAART 2000 Subsidie voor kanosteiger De Hemmen jacobswoude De provincie Zuid-Holland stelt bijna 79.000 gul den beschikbaar voor toeristische voorzieningen op de eilan dengroep De Hemmen in het Braassemermeer in de gemeente Jacobswoude. Vooral kanovaarders profiteren hiervan, want met het geld kan er onder meer een kanosteiger worden aange legd. Verder komen er nieuwe steigers voor andere waterspor ters. picknickbanken en informatiepanelen. Het project voor De Hemmen is er één van de 34 die in aanmerking komen voor de 'groene subsidie'. Bromfietser gewond alphen aan den run Een 16-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag gewondgeraakt nadat hij met zijn brommer tegen een auto op de Willem de Zwijgerlaan is aangereden. De auto maakte plotseling een rembeweging door het voorliggende verkeer. De Alphenaar schampte de rechterzijde van de auto voor hem. De jongen is met verwondingen aan elleboog en been naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp vervoerd. La ter op de dag mocht de jongen weer naar huis. Internet voor Molukse Nederlanders alphen aan den run De openbare bibliotheek in Alphen biedt Molukse Nederlanders de mogelijkheid om van hun internet en e-mailfaciliteiten gebruik te maken. Een introductiecursus voor het gebruik van internet begint op 9 maart om 20 uur in het bibliotheekfiliaal Ridderveld (Troubadourweg 2a). Voor meer informatie: 0172-425942 (Anske Simaëla). roelofarendsveen janneke de jonge De leegstaande lokalen in de voormalige Ignatiusschool aan het Noordeinde in Roelof- arendsveen krijgen nieuwe be woners. Binnenkort gaat de Al- kemadese jongerenwerker ge bruik maken van een ruimte op de begane grond van de hoog bouw. Muziekvereniging Liefde voor Harmonie gebruikt inmid dels een aangrenzend lokaal. Daar vandaan kan een door gang worden gemaakt naar de overige ruimtes van de muziek vereniging in de laagbouw. De gemeenteraad moet met het plan nog akkoord gaan. Op dit moment zit de jonge renwerker in een hoekje van bi bliotheek De Bloemlezer. Hij heeft een tijdelijk contract en moet straks plaats maken voor een nieuwe, gediplomeerde kracht. Zodra die er is, komt hij onder verantwoordelijkheid van SJA (Stichting Jouw Al kemade) te vallen. Deze stich ting gebruikt tot nu toe alleen de bovenverdieping van het ge bouw aan het Noordeinde. De Ignatiusschool stond sinds vorig jaar juni gedeeltelijk leeg, nadat kinderdagverblijf het Zonnestraaltje naar de voormalige Jozefschool was vertrokken. SJA en Liefde voor Harmonie nemen allebei met twee vertegenwoordigers zitting in het STIG-bestuur. Als verte genwoordiger van de gemeente vult raadslid J. de Koning hen aan. SJA en Liefde voor Harmonie waren niet de enigen die inte resse hadden in de leegstaande ruimtes. De hobbyclub van Ja cobus viel af, omdat die op dit moment niet actief is. De Stich ting Vakantiespelen wilde er graag materiaal opslaan, maar dat vond het gemeentebestuur niet goed. Ook waren er een paar bands die wilden repete ren in de Ignatiusschool, maar volgens burgemeester en wet houders geeft dat te veel ge luidsoverlast. ;lu'c Na een jaar van soebatten over de herverdeling va^en sportvelden in Alkemade zijn de partijen terug bijope eerste plan. Onder druk van de drie politieke par$es hebben de betreffende sportverenigingen gekozen reJ variant A. Dat plan vinden ze allemaal het besten houdt voetbalvereniging DOSR uit Roelofarendsieve zijn bedenkingen. 3 zo balvereniging ROAC en rr keyclub Alkemade) blijven^; plannen hetzelfde. Voor hockeyclub komt de reef Ir zelfs snel. In april gaat de er schop de grond in, hoewf"^1 gemeenteraad dan nog nie Hoewel de scholen zelf verantwoordelijk zijn voor de schommels en klimrekken, wil de gemeente toch een bijdrage leveren, foto hielco kuipers janneke de jonge Alle acht basisscholen in Alkemade kunnen de speeltoestellen op de schoolpleinen gaan opknappen. De gemeente geeft hen hiervoor eenmalig in totaal 13.500 gulden. De andere helft van de benodigde 27.000 gulden moeten de scholen op tafel leggen. Volgende week vergadert de raadscommis sie welzijn over dit voorstel van burge meester en wethouders. Veel speeltoestellen die op de schoolplei nen staan, zijn dringend aan een opknap beurt toe. Uit onderzoek van de firma Speelkeur, waartoe de gemeenteraad in 1998 opdracht gaf, blijkt namelijk dat veel van de toestellen niet aan de veiligheids normen voldoen. Sinds het Besluit Veilig heid attractie- en speeltoestellen in 1997 van kracht is, zijn de regels voor de appara ten strenger geworden. Hoewel de schoolbesturen en de direc ties van die scholen verantwoordelijk zijn voor de schommels en klimrekken, wil de gemeente toch een bijdrage leveren. De schoolpleinen met speeltoestellen funge ren na schooltijd vaak als speelplaats voor kinderen uit de buurt. Het verzoek aan de gemeente om een bij drage kwam van De Elckerlyc, De Schakel, De Wegwijzer en de Mariaschool. B en W hebben vervolgens besloten om het geld aan alle scholen te gunnen. P. van Emmerik, voorzitter van de ouder raad van De Schakel in Roelofarendsveen, vindt het geweldig dat Alkemade met geld over de brug komt. Als voorzitter van de schoolcommissie, waarmee hij per 1 janua ri is gestopt, diende hij vorig jaar het ver zoek in bij de gemeente. Het geld dat De-Schakel nodig heeft voor de speeltoestellen komt er zeker, aldus Van Emmerik. „Het zal wel weer een komen en gaan worden van rommelmarkten en spon sorlopen. Ik denk dat alle scholen dat gaan doen, of ze moeten beschikken over een oudoom met een miljoen. De Schakel heeft die in elk geval niet." Wanneer de toestellen worden gerepa reerd, kan hij nog niet zeggen. janneke de jonge Op initiatief van PvdA-fractie- voorzitter Schoonderwoerd kwamen de partijen afgelopen zaterdag bij elkaar. „Schoon derwoerd vond het te gek voor woorden dat we een minder adequate oplossing kozen, al leen omdat de partijen elkaar niet kunnen vinden", aldus burgemeester Meerburg. Schoonderwoerd reageerde niet zelf, omdat Meerburg als woordvoerder optreedt in deze delicate zaak. Wat wethouder Nagtegaal en ambtenaren in een jaar praten niet lukte, lukte de fractievoor zitters in één vergadering. Meerburg kan zich dat wel voorstellen. „Misschien hebben de sportverenigingen nu meer druk gevoeld. De raad kon na tuurlijk nog tegen stemmen." Het herverdelingsplan dat de verenigingen kiezen, verschilt weinig van het laatste compro mis. Belangrijkste verschil is de verdeling van de voormalige ligweide van het zwembad aan het Sportpad in Roelofarends veen. De voetbalclubs Alkma- nia en DOSR gebruiken dat straks niet alleen voor wedstrij den, maar gaan er ook trainen. Daarvoor is een veld van betere kwaliteit nodig. Voor de clubs op het Her togspark in Rijpwetering (voet fiat heeft gegeven. Meerburg is dat geen prob „De fractievoorzitters vi dat goed." Wat de financiële consec Ég ties zijn voor gemeenti h clubs, is nog niet helemat M kend. Volgens Meerburg 1 fl de kosten om en nabij d m miljoen, een bedrag dat gf veel andere varianten ook Omdat de raad niet meei 2,3 miljoen wil uittrekken, Eg ten de clubs het restant vai 0 ton vermoedelijk ophoeste huurverhogingen. Mee vindt dat billijk. „Ze krijgei meer waar voor hun jsjj Ambtenaren werken het 1 uit voor de gemeenteni ;<i gadering in april. S. Bouwmeester van Al gg nia is enthousiast over di verwachte wending. „Wij ben altijd gestreden voor variant. Zowel voor ons als DOSR is het de beste. Ik j deer het dat DOSR die col sie durfde te trekken." H<! DOSR akkoord is gegaan, I voorzitter H. Elstgeest zil 'niet lekker bij'. „We hel voor deze toestand gekozel der zware druk van de poliB Boeren houden prijzenslag angsh'allig in de gaten regio suzanne barbier Sinds enkele weken is het oor log in de supermarkt. Nadat Super de Boer eenzijdig had besloten om de prijs van de melk rigoureus te verlagen, haalden de ketens één voor één een dikke streep door hun literprijs. Inmiddels vliegen de pakken ruim onder de gulden de winkel uit. De klant heeft weinig te klagen over zoveel goedgeefsheid, maar de vraag rijst wie de rekening betaalt voor deze concurrentiestrijd: de boer of de supermarkt? Vice-voorzitter N. Captein uit Zoeterwoude van het kring- bestuur Zuid-Holland West van de WLTO vreest dat de boer het gelag voor de mel koorlog gaat betalen. „Het laat ste wat ik weet is dat de Aldi melk aanbiedt voor de vaste prijs van 87 cent Dat is een stuk onder de 99 cent van de grote concerns. Er zit daardoor bijna niets meer tussen de pro ductie- en de verkoopprijs. Dat betekent dat de melkfabrieken zo langzamerhand ook in hun marges gaan knijpen." Tot nu toe treft treft de prijs daling de veehouders niet in hun portemonnee, maar dat kan volgens Captein snel ver anderen. „Nu merken de boe ren er nog niets van omdat de internationale markt, bijvoor beeld het Midden-Oosten, aan trekt. Maar op langere termijn kunnen we er wel het slachtof fer van worden. Als de supers elkaar blijven aftroeven, halen ze meer goedkope melk uit het buitenland. Dat geeft ons een slechtere concurrentiepositie." Volgens de bestuurder neemt de ongerustheid onder de boe ren over de prijsontwikkeling toe. „In onze vergaderingen roepen ze steeds harder dat de WLTO stappen moet onderne men. Er moet opnieuw een mi nimumprijs komen'." Woordvoerder D. van den Broek van onder meer de Di- grosketen noemt de roep om een minimumprijs onzinnig en achterhaald. „Het is aandacht- trekkerij. Die race om mini mumprijzen is allang gelopen. De minister is terecht tegen en de Tweede Kamer ook! Het slaat nergens op omdat er de laatste tien jaar zoveel zuivel producten zijn bijgekomen waarmee de boeren een goede boterham verdienen." Hij vindt de prijsdaling een hoop 'bombarie'. „Is er prijzenoor log? Dan is er niets nieuws on der de zon. De grote supers Al die commotie rondom haar melk; Berta 23 glimlacht er maar om. foto marklamers grijpen nu opeens naar het prijs van 'de groten'. Dat is ook Eigenaar van de Edah in prijswapen omdat hun markt- melk van Hollandse koeien. De Roelofarendsveen, J. Dijk, heeft aandeel onder druk staat. Wij detaillist laat een veer. maar daarentegen moeite met de kijken daar met een glimlach het blijvende prijsverschil vin- melkoorlog. Hij vindt het pro- naar: de melk kost in onze za- den wij belangrijker. We ver- duet ongelukkig gekozen, ken 79 cent. Twintig cent on- dienen weer wat terug door de „Maatschappelijk ligt dit niet der de zogenaamde bodem- logistieke kosten te beperken." zo plezierig. De boeren staan al onder grote druk. Voor een stunt was het beter geweest om bijvoorbeeld een sterk bier merk te kiezen." Dijk zegt de prijsverlaging uitsluitend te hebben doorgevoerd omdat de Edah-groep Super de Boer op de voet wil volgen. Hij bena drukt dat hij het voor het geld niet hoeft te doen. „Wij verko pen niet meer melk dan voor heen. Mensen drinken ook niet meer melk. Omdat bovendien iedereen zijn prijs heeft ver laagd, trekken we ook niet meer klanten aan. Dat werkt alleen als je de enige bent." Wie de verliezer is in de strijd, de supermarkt of de boer, weet Dijk niet. „In mijn ogen is er maai één die lacht en dat is de klant." E. Hol, eigenaar van de Su per de Boer in Hazerswoude- Rijndijk, is evenmin blij met de prijsverlaging. In zijn ogen treft die de kleine middenstander het hardst. „De melkoorlog wordt betaald uit de zak van de ondernemer", zegt hij beslist. Hij verkoopt weliswaar twintig procent meer melk vanaf de dag dat de prijs kelderde en klanten nemen ook meteen hun brood mee, maar zaligma kend vindt hij dat niet. „Ik ben vorig jaar als ondernemer be gonnen en heb twee ton in een verbouwing geïnvesteerd. Elke week wil ik een procent terug verdienen. Maar de melkoorlog kost me nu meer dan die ople vert." Hol denkt echter dat hij geen andere keus heeft dan mee te,gaan in de prijsdaling. „De prijslijn van Super de Boer is landelijk. De zelfstandige on dernemer heeft er niets over te zeggen. Ik moet trouwens wel meedoen, want de C-1000 in Hazerswoude-Dorp heeft zijn prijs ook verlaagd. Anders graaf ik mijn eigen graf." Dat de landbouwers om een minimumprijs vragen, kan hij zich voorstellen. „Ik lees de ne gatieve reacties van hen de laatste tijd in de vakbladen. Maar aan de andere kant is er een vrije markt. Iedereen be paalt zijn eigen prijzen. Ik vind dat dat ook voor de boeren geldt: gelijke monniken gelijke kappen." Beide supermarktonderne mers denken dat de melkoor log zijn hoogtepunt heeft be reikt. J. Dijk van de Edah ver wacht in de loop van het jaar een bijstelling van de meeste melkprijzen. „Nu kan dat niet omdat iedereen elkaar in de gaten houdt. Het is eenvoudig: niemand wil zich de kaas van het brood laten eten." Gemeenten hopen op meer huizen den haag marieta kroft/robbert minkhorst vervolg van voorpagina Ook voor Alphen aan den Rijn ziet wethouder Van der Veen Meerstadt pluspunten door de wij ziging van het provinciale beleid. Zo verheugt hij zich op de mogelijkheid om centraal gelegen ge saneerde bedrijfsterreinen te benutten voor hui zenbouw. Maar de bestuurder in de grootste stad van het Groene Hart waakt voor voorbarigheid: „Eerst zien en dan geloven", zegt hij. „Het klinkt posi tief. Het is algemeen bekend dat deze waanzinni ge boekhoudkundige manier van huizen tellen ons een doorn in het oog is. Ik ben alleen zo bang dat het toch nog jarenlang een worst blijft die de provincie ons voorhoudt. Een streekplan wijzig je niet zomaar. Met alles en iedereen moet je rekening houden, van de kikkers in de sloot tot en met de belangen van agrariërs. Je moet het zorgvuldig doen en dan ben je zo twee, drie jaar verder." Alphen wil dolgraag een deel van de Gnephoek bestemmen voor een nieuw bedrijventerrein. Het gaat om de noordelijke Rijnoever, tussen de ge plande noordwestelijke rondweg en de Oude Rijn. Verder moeten er huizen komen op een deel van het Archeon-terrein. Ook wethouder Haasbroek van Jacobswoude is voorzichtig. „Op het eerste gezicht is het prettig. Maar hoe strak worden straks de contouren? We moeten niet van de regen in de drup komen." Wethouder Uljee van Rijnwoude deelt die zorg. „Op zich is het bouwen binnen de contouren een goede ontwikkeling, maar ik verwacht nog een flinke discussie over waar je die strepen trekt. Als ze vacuüm gaan zuigen, is het de vraag of je er iets mee opschiet." Wethouder Jonker va" Aar is vooral blij omdat hij nu kans ziet met ciale woningbouw te plegen. „Als we onsUS meer hoeven te houden aan maximum-aa len, kunnen we immers meer kleinere wonpsu bouwen." Gedeputeerde Staten kondigen aan dat komende maanden met betrokken overhed maatschappelijke organisaties willen ondeta^ delen over een wijziging van het Groene-Ha^ leid. Met de gemeenten in het gebied, d^.- ningcorporaties, de Kamers van KoophaJ,^ boeren- en milieu-organisaties hoopt het pip^. ciebestuur afspraken te maken over huizei tallen en over de nieuwe grenzen. Gedeput y Van Ruijven: „We gaan nu de discussie Daarna herzien we het streekplan." Ze ven dat het nieuwe streekplan, de blauwdruk va nal inrichting van de ruimte in de provincie, twee tot tweeënhalf jaar van kracht kan ziji^)ve stemmingsplannen zijn daaraan ondergesclL „Buiten de nieuwe grenzen mag niet geb worden, maar daar binnen hebben geme meer vrijheid bij de invulling van de ruimtt wonen en werken", zegt Van Ruijven. Sted |/Vi dorpen moeten kunnen 'verdichten' (mee zen per vierkante meter), en om dat mooi te q gebeuren, moeten de provincie, het Rijk of ld met extra geld over de brug komen. Van Ri spreekt van 'een financiële impuls'. Een groot probleem in het noordelijk dei Zuid-Holland is verder het tekort aan bedr terreinen. Ook daar komt de provincie ger ten straks tegemoet. Het nieuw op te s streekplan moet enige uitbreiding van de nale bedrijfsterreinen mogelijk maken. Geen problemen met jongerenwerker jacobswoude ewoutvan der dussen Jongeren in de gemeente Ja cobswoude snakken naar ruimte. Dat bleek gisteravond tijdens een behoeftepeiling in de raadszaal in Rijnsaterwou- de. Daar polste PJ Partners, een adviesbureau dat door de provincie is aangesteld, bij dertig vertegenwoordigers van jeugdinstellingen of zij een jongerenwerker in de gemeen te willen. Niemand maakte daartegen bezwaar, maar het snoep- en rookgedrag van de jeugd, drugsgebruik, slechte straatverlichting, sluipverkeer en vooral een gebrek aan ruimte voor jongeren hield de gemoederen meer bezig. De inventarisatie van wen sen van jongeren in Ja cobswoude maakt deel uit van een regionaal plan voor alle Rijnstreek-gemeenten. „Dit plan moet binnen twee drie maanden klaar zijn", aldus welzijnsambtenaar Gemma Verheul. „De gemeenten wil len nog dit jaar een jongeren werker aantrekken. Een jonge renwerker kan de vrijwilligers ondersteunen en adviseren. De vragen komen nu bij de gemeente terecht, maar dat is niet onze taak." Maar de roep om ruimte is bij de jongeren groter. Sergio van der Zijl, voorzitter van de nieuwe jeugdvereniging De Brug 2000 in Hoogmade, vindt de zolder van gebouw De Drieluik na drie maanden al te klein. „Het is leuk om mee te beginnen", zei hij, „maalSti komen steeds meer jong:t 's en we willen niemand w< tere ren." Ook de Stichting Jeu arri' oos Rijnsaterwoude wil dan af en toe een disco in Schoolhuis. „Dat moeter altijd huren en het pan niet altijd beschikbaar", a het bestuurslid Conja Ker foto naar. In Woubrugge mi *dig jongeren een bruikbaar tenterrein voor de hul om bouw als afsluiting van d< tii kantieweek. Wethouder die welzijnswethouder D le e' brink verving, erkende da den mis. De verenigingen krijgeH bundelde inventarisatie to ">et stuurd. Ook komt het vef033 in de raadscommissie aan de orde. ren otsc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18