kunstmatig eiland in zee om de kust te beschermen Waar moet het naar toe met de zorg?' Leiden Regio Thuiszorg: drukte door millenniumwisseling jJDAG 3 MAART 2000 972 in De keuze voor een tweede, meer landinwaarts gelegen wa terkering maakte Katwijk des tijds weloverwogen omdat het niet nog meer oude glorie wilde verwoesten. De Duitsers had den bij de bouw van de Atlanti- kwall al behoorlijk huisgehou den in het dorp. Een kleine 600 woningen en bedrijven werden plat gegooid voor het verdedi gingswerk langs de kust. Bijna moest ook het Witte Kerkje te gen de vlakte, maar dat kon door slechts het bovenste deel af te toppen worden gered. Na de oorlog zette Katwijk vaart achter de wederopbouw van de kaalgeslagen boulevard. Stormramp Kort nadat het gebied enigszins was opgebouwd, werd de kust getroffen door de stormramp van 1953. Als gevolg daarvan werd de waterkering aan de Ne derlandse kust herzien, wat re sulteerde in de Deltawet. Mini maal acht, maar liever tien me ter boven NAP werd de nieuwe norm en daar voldeed Katwijk niet aan. De uiteinden van de Katwijkse boulevard hadden wel de vereiste hoogte maar het centrum aan zee bij het Witte Kerkje en de winkels bij lange na niet. Bij Hotel Noordzee lijkt de branding zelfs bijna naar binnen te rollen. Maar nog een keer de slopersbal over het ge bied dat net was opgebouwd, was voor Katwijk uit den boze. De gemeente zette in op een tweede waterkering verderop in het dorp die het achterland te gen overstromingen moest be schermen en kreeg haar zin. Een paar honderd meter ver derop in het dorp werden hoger gelegen gebieden met elkaar verbonden en zo had Katwijk zijn tweede waterkering die wel aan de vereiste hoogte voldeed. „Wat dat betreft zorgen de Kat- wijkers dus beter voor hun ach terland dan voor zichzelf', merkt Van der Plas op. Voor die tweede meer inlands gelegen waterkering moesten ook behoorlijk wat huizen te gen de vlakte, zoals het gebied aan het uiteinde van het Prins Hendrikkanaal. Voor de ge meente was dit een minder in grijpende beslissing omdat dat gebied toch al gesaneerd moest worden. Toch stuit de Katwijkse wethouder tegenwoordig nog weieens op onbegrip bij de in woners over deze keuze. „Waarom moesten die mooie oude huisjes nu verdwijnen, hoor je dan. Maar dat is omdat ze de voorgeschiedenis niet kennen. Het was destijds kiezen of delen. Of de hele boulevard De waterkerende functie van de kust mag niet verder worden aangetast en dat staat plannen om iets van de boulevards te maken in de weg. foto mark lamers en het oude centrum aan zee tegen de vlakte of een paar ge bieden verderop in het dorp." Verontrustend De afronding van dit project is met de bouw van de huizen aan het Prins Hendrikkanaal nog maar nauwelijks in zicht of de provincies en waterkerende in stanties beginnen zich weer te roeren. Want, legt H. van der Hoek van het Hoogheemraad schap Rijnland uit, die zwakke plekken in de zeewering zijn met het oog op de zeespie gelstijging, naar verwachting zo'n 60 centimeter de komende eeuw, en de bodemdaling ver ontrustend. „Dan kun je den ken ach, die huidige veilig heidsnorm is zo hoog. Die is gebaseerd op een superstorm die eens in de tienduizend jaar plaats heeft, dus dat kunnen we wel opvangen. Maar je ziet het in Limburg, daar hebben we nu in een paar jaar tijd twee keer iets meegemaakt wat volgens de kansbereking slechts een keer in de 150 jaar kan voorko men. Ik hoop dan altijd maar dat die eerste keer aan het ein de van die 150 jaar zat en die tweede keer aan het begin van de komende 150 jaar. Maar of dat echt zo is, moet je afwach ten. En dan rest de vraag; kun je dat wel maken." Van der Hoek geeft zelf het ant woord al. „De huidige gedach- tengang is, dat alle mensen - en dus ook de Katwijkers die tus sen de zee en de tweede water kering wonen en werken - recht hebben op bescherming. Hoe dat vervolgens moet, is een vraag die het komende jaar centraal staat. De provincies Noord- en Zuid Holland heb ben eind vorig jaar tezamen het startsein gegeven voor de 'Visie Hollandse Kust 2050'. Alle be langhebbenden waaronder het Hoogheemraadschap Rijnland, de instantie die verantwoorde lijk is voor de zeewering in deze regio, mogen het komende jaar hun ideeën op tafel leggen over de bescherming van het land. Die ideeën kunnen varieren tussen alle bouwsels in de zee- reep verwijderen, opdat ze de waterkerende werking niet nog meer verzwakken, tot rigoreus de duinen, boulevards en ach terliggende gebieden fors ver hogen, een muur bouwen in de zeereep, een eiland voor de kust aanleggen zodat dat het water keert of een Hondsbos- sche zeewering; noem het maar op. De bedoeling is dus een op lossing te bedenken voor de veiligheid van de mensen die dicht aan zee zitten. We willen dus de norm die we hebben, een kleine tien meter, over de gehele linie rechttrekken." Parkeergarages De Noordwijkse wethouder voor toerisme H. van Nes houdt in ieder geval al rekening met een strenger beleid in de toe komst. In de Noordwijkse plan nen voor de boulevard zijn on der andere ondergrondse par keergarages onder het Vuurto renplein en de Parallelboule vard opgenomen en dat staat lijnrecht tegenover de opvattin gen van het Hoogheemraad schap dat tegen graven op die locaties is. Maar, meent Van Nes, nu is er nog een mogelijk heid dat we het voor elkaar krij gen. „Straks als het nieuwe be leid is vastgesteld, kunnen we het hoogstwaarschijnlijk wel vergeten. Er is dus haast gebo den met alles wat we nog willen graven in de kuststrook. Noord- wijk moet nu snel handelen." Veel hoop geeft Van der Hoek Noordwijk voor die tijd echter ook niet. „Uiteraard zullen we elke aanvraag voor graafwerk zaamheden in behandeling ne men. Maai' ons beleid is er een van 'flexibele zeeverdediging'. Dat betekent dat de zee geeft en de zee neemt, met zo min mo gelijk bemoeienis van ons men sen. Vanuit die optiek mogen er buiten het hoogseizoen in prin cipe geen obstakels op het strand of duinen blijven staan vanwege de afslag. Je kunt wel denken, we verankeren de boel en wat kan er dan gebeuren met zo'n enorm blok beton. Maar dan reken je buiten de wind en/of het water om. Dat gaat dan in onnatuurlijke stro mingen om het bouwwerk heen en dat blok beton zal dan wel blijven liggen, maar de boel daaromheen niet. En dat ver zwakt de zeewering." laatste Jaren stegen ns toeristische ^jtedingen met 20 ïrtigjcent. Een spectaculaire s5i, maar de branche Matt alarm. De verouderde jlerlandse badplaatsen moeten aan het werk, anders missen zij de boot. In de serie 'Groeten uit...' een inventarisatie van de kansen, belangen en obstakels in Katwijk en Noordwijk. door WIM KOEVOET en MARIJN KRAMP ■evard. ior elke badplaats het moeten zijn - de Een plek waar toe- en inwoners zich graag zien en vermaken. Helaas (en veel Nederlandse kust- :sen een aantrekkelijke (evard. Zo ook Katwijk en dwijk. Daar worden po- tn gedaan de flaneerstrook kalefateren. Maar niet tot :s genoegen. Want de plan boor het toeristische cen- staan op gespannen voet le waterkerende functie le boulevard. Aftoppen van linen, bouwen in de zee- ondergrondse parkeerga- aan zee, het is een gruwel ogen van het Hoogheem- ichap Rijnland. Dergelijke :pen verzwakken de zeewe- Het schap wil die juist ver met tegenovergestelde legelen. idelgebied atwijkse Boulevard oogt ;eftfch J^611 vijftig- De stijl van 'jederopbouw. Een lange rij in van drie verdiepingen onderbroken door de :oren, het witte kerkje g nd Andreas, de serre van estaurant en wat uithang- ^ee®jes van Pensi°ns- De on" lemers, verenigd in de Kat- Vereniging voor Indu strie en Handel (KVIH), willen meer leven op de asfaltstrook langs de zee. Door de Boule vard ter hoogte van het cen trum te ondertunnelen willen zij een wandelgebied creëren met terrasjes, winkels en een pleintje voor. evenementen. Om auto's toch nog ergens de ruim te te geven zien de onderne mers ook graag een parkeerga rage onder het strandplein ter hoogte van Hotel Noordzee. Wethouder J. van der Plas, on der andere verantwoordelijk voor het toerisme, geeft de on dernemers weinig hoop op rea lisatie van deze droom. Niet omdat hij geen tunnel wil, inte gendeel. „Hoe"meer blik onder de grond, hoe beter, is mijn op vatting." Maar omdat er niet gegraven mag worden in de zeereep. De Boulevard maakt onderdeel uit van de waterke ring en zeker in Katwijk is gra ven op zo'n plek uit den boze. „De waterkering direct aan de zee, de zeereep dus, is bij het centrum al veel te laag. Op be paalde stukken blijft de hoogte van de zeewering meters onder de vastgestelde veiligheidsnor men. Een paar honderd meter verderop in het dorp ligt wel de vereiste hoogte voor de be scherming van het achterland. Maar. aan zee niet." 1 Leidse huisarts op zoek naar een plekje in een verpleeghuis jaar lang verzorgde een 83-jarige Leidenaar zijn verlamde echtgenote. Helpen met aankle- eten koken, wassen: alles deed de man het liefst I Totdat zijn 80-jarige vrouw een doorligwond kreeg materpleegzorg nodig had. Thuiszorg had onvoldoende z.ovSoneel en de verpleeghuizen hadden geen plek. Huis- k^J Hugo Boender kreeg van de Inspecteur voor de Ge- dheidszorg in Rijswijk te horen dat hij dan maar via i 'netwerk' iets moest regelen. Uiteindelijk werd er de hoogbejaarde dame na veel bellen een plekje ge ilden in Leidschendam. Drie weken voor haar o verlij - CONNIE VAN UFFELEN Degon allemaal in maart tijdens een vakantie in enrijk. Daar vond de Leide- zijn vrouw plotseling be- eloos op het toilet. Ver- delijk had ze een lichte eninfarct gehad. Kort daar- ikte zijn echtgenote weer eaar. Ze kreeg medicijnen mmaal terug in Nederland in het Rijnlandziekenhuis' ïersenscan gemaakt. Daar- as echter niets te zien. na ging het langzaam afwaarts. Mevrouw raakte eltelijk verlamd en kreeg e, waardoor haar echtge- niet meer met haar kon :n. Ze werd uiterst hulpbe- end. Ze had onder meer ipeciaal bed, een toiletstoel ;n tdllift nodig. De verzor- van zijn vrouw viel niet IJL maar meneer wilde graag zelf doen. Een half jaar ge kreeg mevrouw echter eidsioorligwond (decubitus). Ze ging nog verder achteruit en het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) regelde een anti-doorlig- matras. Daarnaast oordeelde het RIO dat er verpleeghulp moest komen, maar Thuiszorg Groot Rijnland meldde huisarts Hugo Boender dat er niet ge noeg personeel was. „Ik heb meneer toen uitgelegd hoe hij de wond moet verzorgen", zegt Boender. „Dat heeft hij gedaan, maar de wond werd steeds gro ter en mevrouw kreeg pijn. In december ging het zo slecht met die wond dat ik voorstelde haar op te laten nemen in een verpleeghuis." Boender nam contact op met collega verpleeghuisartsen en het maatschappelijk werk in verpleeghuizen. Hij kreeg ech ter te horen dat er geen bedden waren. „Elke week hebben ver pleeghuizen een noodbed voor dit 'soort situaties, maar die wa ren al vergeven. De maatschap pelijk werker belde mij later te rug en zei: 'Er is zo'n tekort, het is verschrikkelijk'. Uiteindelijk, vlak voor de jaarwisseling, werd de zieke dame in verpleeghuis Prinsenhof in Leidschendam opgenomen. Daar overleed ze ruim drie weken later. Haar zus: „Die verplaatsing uit huis heeft haar geen goed ge daan. Vanaf de eerste dag dat ze er was, heeft ze niet meer ge geten. Ik denk dat ze heeft ge dacht: voor mij hoeft het niet meer. Het spreekwoord luidt niet voor niks: 'oude bomen moetje niet verplanten'. Mijn zwager moest er wél iedere dag naar toe. Ze heeft toen vloeiba re voeding gekregen. Begrijp me goed, de verzorging in Prin senhof was prima, hoor. Daar lag het niet aan." Maar ze kan er nog steeds niet over uit dat het allemaal op de ze manier is verlopen. „Thuis zorg zei: 'er is geen zorg'. De manier waarop dat ging, was zo wrang." Haar zwager: „Je kunt ook zeggen: 'Sorry, maar we hebben geen zorg'. Nou, dan zit je..." „Mijn zwager is altijd lid geweest van de kruisvereni ging", zegt zij. „Hij heeft zijn le ven lang voor kruiszorg betaald en zeven jaar lang voor zijn ei gen vrouw gezorgd. Dat moeten ze dan wel belonen." Ook huisarts Boender windt zich er nog verschrikkelijk over op. „Ik dacht: mijn hemel, waar moet dat naar toe met de zorg in Nederland. Als we met zijn allen 2 miljard uitgeven aan een kerstdiner, maar mensen niet de zorg kunnen krijgen die ze 'Geld schijnt niet het probleem te zijn, alle materialen zijn er, maar ge brek aan personeel, dat is het'. foto mark lamers nodig hebben. Geld schijnt niet het probleem te zijn, alle mate rialen zijn er, maar gebrek aan personeel is het probleem. Per soneel kan bij de privaatzorg beter verdienen." Boender belde de Inspecteur voor de Gezondheidszorg in Rijswijk om deze zaak te mel den. „Daar werd gezegd dat ik gebruik moest maken van mijn netwerk als arts." Boender schrok daarvan. Hij is nog geen halfjaar huisarts in Leiden en interpreteert deze opmerking dan ook als een 'niet goed func tioneren'. Hij vindt dat het niet zo moet zijn dat mensen sneller hulp krijgen door het netwerk van hun arts. „Ik ben geen mana- irbereidingen voor de millenniumwis- ng zijn er de oorzaak van dat de pati- e van huisarts Boender geen thuiszorg ft ontvangen, zo laat Thuiszorg Groot iland weten. „In de periode voor de itdagen hebben een aantal intramurale ellingen, zoals ziekenhuizen, gezegd n nieuwe mensen op te nemen. Er zijn t zoveel mogelijk mensen naar huis ge- urd. Dat heeft gezorgd voor extra druk de thuiszorg. Wat niet wegneemt dat een triest geval is", zegt Groot Rijn land-woordvoerster M. de Ruyter. Thuiszorg Groot Rijnland noemt het 'schrijnend' dat de dame hierdoor tussen wal en schip is gevallen. Was er twee maanden eerder een beroep gedaan op thuiszorg dan had mevrouw die wel gekre gen. „Mischien niet van vandaag op mor gen, maar wel binnen een week", zegt De Ruyter. Voor verpleging hanteert Groot Rijnland volgens De Ruyter namelijk 'op zich geen wachtlijst', maar het kan wel voorkomen dat mensen enkele dagen moeten wachten. Meneer heeft in het begin wel hulp gehad, maar wilde zijn vrouw liever zo lang mo gelijk zelf verzorgen. De Ruyter: „Mensen houden dat vol tot op het laatste moment, als hulp heel hard nodig is." Dat die er op dat moment niet kwam, is volgens De Ruyter een 'ongelukkige samenloop van omstandigheden'. Zij vindt het te prijzen dat huisarts Boender niet op het voorstel voor 'terminale thuiszorg' is ingegaan. De ze zorg wordt direct ingezet als iemand in zijn laatste levensfase is. „Dat is de enige 'escape-route', maar niet de bedoeling." De Inspectie voor de Gezondheidszorg Zuid-Holland heeft niet gereageerd. ger, maar arts. Dit is een bizarre situatie. Uren aan de telefoon hangen gaat ten koste van zorg aan andere patiënten. Ik vind dat je je tijd moet kunnen ge bruiken om dokter te zijn." Bo vendien noemt hij het 'jammer' dat mevrouw uiteindelijk moest worden opgenomen. „Ze had thuis verpleegd moeten wor den." „Thuiszorg zei: 'Kunt u er geen terminale thuiszorg van maken, want dan kunnen we wel wat regelen'. Ik vind het heel begrij- pelijk dat ze dat zeggen. Zij pro beren ook alles te doen om hulp te vinden. Maar terminale thuiszorg was niet aan de orde. Achteraf kun je denken, had ik dat maar gedaan. Maar dat is onterecht gebruik maken van deze zorg." Extra pijnlijk is dat thuiszorg eind januari - na het overlijden van de dame - belde met de mededeling dat er ie mand kon komen. Boender laat het er niet bij zit ten. Samen met de andere huis artsen in zijn huisartsengroep (Leiden kent vijf groepen huis artsen) heeft hij afgesproken dit soort zaken voortaan te melden bij de Inspecteur voor de Volks gezondheid. „We willen daar mee bereiken dat er vanuit huisartsenland heel veel wan toestanden worden aangemeld, zodat er eens wat gehoor komt. In de hoop dat er dan meer aan de bel wordt getrokken bij het ministerie." Leidsch DagbladAltCIIIlüY R\ ANNO 1900 Zaterdag 3 Maart LEIDEN - Met leedwezen werd door B. en Ws. ken nis genomen van het adres van dr. D. De Loos, waar bij deze zich genoopt ziet, na 35 jaren de gemeente te hebben gediend, om redenen van gezondheid ont slag te vragen uit zijn betrekkingen van Directeur der Hoogere Burgerschool voor jongens en leeraar in de scheikunde aan het Gymnasium, alhier. Evenmin als bij de Commissie van Toezicht en den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs, Curatoren van het Gymnasium en den Inspecteur der Gymnasia, be staat bij B. en Ws. bezwaar het gevraagde ontslag met ingang van 1 Mei a.s. te verleenen. Zij geven mitsdien in overweging aan dr. De Loos, met ingang van bedoelden datum, op de meest eer volle wijze ontslag te verleenen, onder dankbetui ging voor de gewichtige diensten bij de oprichting 1 der Hoogere Burgerschool en sedert gedurende vele jaren aan de gemeente bewezen. SASSENHEIM - Naar de verschillende godsdiensti- te gezindten bestond de bevolking der gemeente assenheim op 31 Dec. 1899 uit 604 Ned. Her vormden, 350 Chr. Gereformeerden, 995 Roomsch- Katholieken, 2 Remonstranten, 1 Waalsch Hervorm de en 5, die tot geen gezindte behooren. ANNO 1975 LEIDEN - Drie minu ten voor tijd ging Lugdunum gister middag tegen DHC de fout in en boog de ploeg uit Delft de gelijke stand om naar een 3-2 over winning. Koos Be- kooy van Lugdunum mist een unieke kans op een doelpunt. Aangespeeld door Koos van Es heeft hij een leeg doel voor zich. Het schot van Bekooy zal echter hoog over gaan. Maandag 3 maart ALPHEN AAN DEN RIJN - Het actiecomité, dat geld inzamelt voor de restauratie en verbouwing van de Adventskerk in Alphen heeft zeker geen reden voor klagen. Ongeveer 14.000 is er thans binnenge stroomd. De kerkeveiling van de afgelopen zaterdag bracht 10.000; de rommelmarkt van de week daarvoor leverde 4.000 op. Vooral zaterdag ont brak het in gebouw Nabij dikwijls niet aan humor, waarbij de geroutineerde veilingmeesters Van Ruiten en Verdel uit Lisse een belangrijke rol speelden. Zo wisten zij voor een zeer oude kruiwagen, die nog dienst heeft gedaan bij de bouw van de Adventskerk in 1906, een bedrag van 145 loste krijgen. Een kaas van 20 kilo bracht maar liefst 250 op, een Perzisch vloerkleed niet minder dan 13.000. Om het half uur luidden de kerkklokken zaterdagavond in Nabij. Dat betekende voor de kopers een extra premie. HAZERSWOUDE - De Hazerswoudse KVP-bestuur- ders zijn van mening dat er héél wat moet gebeuren. Mr. Remmerswaal, voorzitter van die afdeling en fractieleider in de gemeenteraad, kan, zo wordt in een circulaire aan de leden meegedeeld, alle dingen niet alléén. De raadsfractie heeft assistentie nodig; met name jongeren zouden in dezen medewerking moeten gaan verlenen. OEGSTGEEST- Twee katten van mevrouw J. J. Moorman hebben leuke successen geboekt tijdens de kat-expo, die dit weekend onder auspiciën van de Nederlandse Kattenfokkers-vereniging in het Con gresgebouw is gehouden. Twee zelf gefokte siame zen van cattery van Poelgeest vielen in de hoogste prijzen. Ch. Merry-Go-Round van Poelgeest, een lila- point, behaalde haar eerste internationale kampi oenschap. Haar dochter Adinda van Poelgeest, een chocolate-point, werd Nederlands kampioen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15