Dominee Roëll gaat boksen tegen Arnold Vanderlijd^ Steeds meer zoekers verdiepen zich in sjamanism Geloof Samenleving VRIJDAG 3 MAART 2000 VANDAAG De Duitse keizerin Cunigunde, of Kunegunde uit de elfde eeuw heeft vandaag haar heiligen feestdag. Zij is de patrones van de zwangere vrouwen. Waarom juist zij de beschermheilige van die groep is is niet helemaal duidelijk. Zij bleef name lijk zelf kinderloos. Sterker: volgens de overlevering bleef ze zelfs maagd. Haar echtgenoot Hendrik II wilde haar maagdelijkheid in tact laten op voorwaarde dat ze hem het bewijs leverde, dat zij niet al eerder het bed met iemand had gedeeld. In plaats van een medisch onderzoek eiste hij, dat Cunigunde op blote voeten over twaalf roodgloei ende ploegscharen zou lopen. Dat deed ze. En ze kwam ongedeerd uit de test. Hendrik hield zich aan zijn belofte. Na zijn dood sleet de heilige Cunigunde haar dagen in een door haar gesticht klooster in Kaufungen. 3 MAART Gouden koran terug naar Turkije Washington Conservatrice Cynthia H. Requardt van de John Hopkins Universiteit wijst de Turkse minister van cultuur Is- temihan Talay (rechts) op bijzonderheden in een volledig in goud geschreven versie van de koran. Het kapitale boek, dat 60 jaar in de universiteit in Washington heeft gelegen, is deze week teruggegeven aan Turkije. foto ap Eucharistie Hariebrugkerk op radio leiden De gregoriaanse gezangen van de Schola Cantorum van de Leidse Hartebrugkerk zijn zondagochtend om elf uur te be luisteren op radio 5 bij de KRO. In de eucharistieviering zingt het koor de Messa a tre voci d'uomo (driestemmige mis voor mannenstemmen) Dienst van woord, gebed en zang oegstgeest Met name jongeren zijn zaterdagavond om zeven uur welkom bij de dienst voor woord, gebed en zang in de rooms-katholieke Willibrordkerk in Oegstgeest. De musical- groep Kerk en Theater verleent haar medewerking aan de dienst, die om zeven uur begint. Jongeren helpen ook bijhet le zen en bij de rituelen van licht en wierook. De voorganger is pastor André van Aarle. Schietgebedje per e-mail londen Geloven en bidden kan overal. Ook op internet. Sinds kort kunnen gelovigen die iets wensen per e-mail een gebed richten aan de oprichtster van een nonnenklooster in de buurt van Londen. De berichten worden door een non uitgeprint en opgehangen bij de tombe van moeder-overste Marie Adele Gar- nier (1838-1924), de oprichtster van het Benedictijner Tyburn- convent. De website van het klooster meldt dat Mary of St. Pe ter, zoals zij ook wordt genoemd, vooral bekend is om haar hulp aan en bij baby's, gezinnen, eigendom, financiële zaken, priesters en mensen die in geestelijke nood verkeren. De negen tien nonnen die in het klooster leven, vragen de bidders alleen hen ervan op de hoogte te stellen als het gebed is verhoord. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Haaksbergen-Buur- se, mwW. Fischer-Hartingsveld, kandidaat uit Hengelo (0v); te Utrecht, als geestelijk verzorger - bij de Koninklijke Marine, mw W.J. Keuningte Haastrecht; te Utrecht, als geestelijk verzorger bij de Koninklijke Luchtmacht, E.B. Asscher te Berkenwoude; te Utrecht, als geestelijk verzorger bij de Koninklijke Landmacht, G. van Driesten te Streefkerk; te Utrecht, als zendingspredikant in Centraal-Azië, P.A. Versloot te Utrecht; te Utrecht, als zendings predikant in Colombia, J. Ver boom te Utrecht. Aangenomen: naar Oldeboorn (SoW), P.K. Pit, kandidaat uit Putten. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal: H.C. Mijnderste Zwolle en B. Oosterbroek te Apeldoorn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Kampen en te Me- liskerke, C. Sonnevelt te Veenen- daal; te Woerden (t.b.v. zen dingswerk in Guinée), J.B. Zippro te Moerkapelle. Bedankt: voor Scherpenisse, P. Melis te Genemuiden. OUD GEREFORMEERDE GEMEEN TEN IN NEDERLAND Bedankt: voor Kampen, D. Mon ster te Barneveld. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Veel bewolking en af en toe sneeuw. Ta melijk veel wind. Maxima van ongeveer 1 graad in het zuiden tot min 9 graden in het uiterste noorden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en enkele (win terse) buien. Daarbij onstuimig Mid- dagtemperatuur dalend naar ongeveer 3 Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselend bewolkt en enkele pittige buien, steeds meer met een winters ka rakter. Zaterdag droger met geregeld zon, maar langs de oostkust nog wel bung Maxima zaterdag van ongeveer 4 graden in het noorden tot 8 in het zui- België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en enkele winter se buien. Vrij veel wind. Maxima dalend naar 6 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en vooral in het oosten veel buien met regen, hagel of sneeuw. Maxima ongeveer 12 graden, zaterdag rond 6 graden. Zuid-Frankrijk: Van het noorden uit bewolking en regen, in de bergen ook sneeuw Vrijdag eerst nog zonnig en droog. Verder in het zuid oosten een stevige Mistral en daar meest zonnig. Maxima eerst 15 graden, zaterdag enkele graden lager Spanje: Droog en veel zon. Zaterdag in het noor den enkele wolkenvelden, maar droog. Maxima van circa 15 graden in het noorden tot 26 plaatselijk in het zuiden. Portugal: Flink wat zon en droog In het noord westen enkele wolkenvelden. Maxima van 16 graden in het noorden tot bijna 25 graden in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en veel zon. Maxima tegen de 20 graden. Marokko: Westkust: veel zon. In het zuiden wat meer bewolking, maar waarschijnlijk droog. Maxima in het zuiden oplopend naar 24 tot 30 graden, in het noorden maxima rond 20 graden Tunesië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma gaan naar bijna 25 graden. Madeira: Wolkenvelden, aan de westkant van de eilanden de zon. Soms een stevige oos tenwind Maxima krap 20 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en droog. Verder toenemende noordoostenwind en kans op zichtver- mindering door stof of zand. Maxima tussen 22 en 28 graden. Duitsland: Tamelijk veel bewolking Vrijdag van tijd tot tijd regen, zaterdag buien. Sneeuwgrens geleidelijk dalend tot in het laagland. Vooral vrijdag veel wind Maxima vrijdag rond 10 graden, zater dag ongeveer 5. Oostenrijk: Vrijdag eerst wat zon, later meer bewol- "Al eens gedreven op de Dode Zee of kano gevaren op de Rode Zee? Kijk morgenmiddag om 16.45 uur naar Vakantie-TV op SBS6!" Elke dag een beetje vakantie GREVENBICHT GPD Boksen in de kerk? Zondag 9 april gaat het gebeuren in het Limburgse Gre- venbicht. Dominee Roëll stapt die dag in de ring tegen Arnold Vanderlijde. Maar die bokspartij heeftwel een bij zondere betekenis. De kerk is immers een instituut waar de naastenliefde wordt beleden. Boksen in een kerk? Dat is nieuw, er kent dominee Roëll. En het gaat ge beuren nota bene na een discussie van ruim een uur over zinloos geweld, met als centrale vraag: „Is niet alle geweld zinloos?" Die discussie valt samen met de zondagse kerkdienst, dus er zullen ook een bijbeltekst en gebed aan te pas komen. Dominee Roëll is zich bewust van de wat paradoxale programmering van de jongerenhappening in het Greven bichtse Gastvrije Kerkje. „Het klinkt vreemd, maar boksen is een geweldige traning in zelfbeheersing", verdedigt hij het idee. .Arnold geeft bokstrainin- gen voor bedrijven en dan oefenen ze bewegingen, waardoor je voelt wat er gebeurt als je de agressie op voelt ko men. Dus dat boksen is juist bedoeld om de agressie onder controle te hou den." Het is niet zo dat de Grevenbichtse jeugd zich dagelijks schuldig maakt aan zinloos geweld. Maar de jongerep kunnen er wel het slachtoffer van wor den. „Het is goed om de eigen weer baarheid wat op te schroeven", legt dominee Roëll uit. En daar zorgt de Geleense zwaargewicht wel voor. „Hij nodigt de jongeren uit om in de ring te komen en te voelen wat het is om een tik te krijgen en wat er met je gebeurt als je terug wilt slaan", vertelt Roëll. Het is overigens niet voor het eerst dat de Grevenbichtse zielenherder een bekende Nederlander naar de kerk in het Limburgse dorp haalt. Bij de vorige jongerenhappening in het Gastvrije Kerkje kwam Ursul de Geer langs om te spreken over het het thema 'jezelf zijn'. Om het goede voorbeeld te i treedt de dominee op 9 april, in dienst die duurt van tien uur tot. een, als eerste aan tegen de boksr pioen. En dat kan nog wel eens ^o€ nend worden, want onderschai predikant niet. We praten hierFe( een voormalig marinier. „DertiglCe geleden heb ik een enorme traj gekregen in het boksen. De spoF1» zich is natuurlijk veel te grof. MaL s training op zich, dat is the ai boxing." jet Volbloed Nederlanders die in Indianenkleding de 'medi cijnman' of 'sjamaan' uithangen. Het ziet er vreemd uit. Toch moet het z'n bekoring hebben, want het sjamanis me beleeft goede tijden. Steeds meer westerlingen ver diepen zich in de cultuur, rituelen en godsdienst van oeroude natuurvolken. De gedachte dat alles in de na tuur en kosmos bezield is en met elkaar verbonden, spreekt veel spirituele zoekers aan. De sjamaan laat daarbij zich in een trance brengen om zelf in direct con tact te komen met de geestenwereld, de spirituele hel pers. Daan van Kampenhout doceert sjamanisme,' schrijft er gezaghebbende boeken over en vertelt over de achtergronden van zijn sjamanenpraktijk. amsterdam onno van T klooster „De weekend sjamaan is een serieuze vent. Hij vergadert hij zich suf, en schrijft duffe me mo's en rapporten. Maar in het weekend komt hij tot leven. Dan verruilt hij z'n pak voor een authentieke indianen- dracht, inclusief lendendoek, hoofdtooi, kralen en zo'n leren Navajo-jasje. Dan spreekt hij vol overgave over de Grote Geest... Het ene weekend is hij bezig met een inwijding in Ge- daanteveranderen voor Begin ners. In het volgende reinigt hij je huisdier op Hopi-wijze met 'smudge' of maakt hij een Kelti sche reis naar de onderwereld. Als de grote vakantie aanbreekt houdt hij een 'vision quest' in de bergen. Natuurlijk gaat z'n vier seizoenenslaapzak mee, z'n koepeltentje, mobiele telefoon, en een Global Positioning ap paraatje waarmee je via de sa telliet je positie bepaalt. Wan neer hij daarna weer naar kan toor gaat, voelt hij zich spiritu eel herboren, en is hij ten diep ste verbonden met het Hoge re." Dit is, vrij vertaald, een frag ment uit een humoristisch be doeld boekje van de Amerikaan Gerry Maguire getiteld: 'The Weekend Shaman and óther New Age Types'. En zoals de titel al zegt beschrijft Maguire hier het overheersende beeld van hedendaagse Westerse sjama nen. Gewone mensen die plot seling zonderlinge kleding aan trekken, malle dansjes uitvoe ren, rare liedjes zingen en bi zarre rituelen voltrekken. Voor televisieprogramma's als Show room, Paradijsvogels en De Stoel zijn het dankbare gasten. Het oogt voldoende kleurrijk en bizar voor een leuk televisie-i tem. In eerste instantie lijkt het onschuldig, maar dat is het niet, want een sjamaan is ei genlijk een alternatief genezer, letterlijk een 'medicijnman'. king en vooral in het noorden regen. Sneeuwgrens langzaam dalend tot in het laagland op zaterdagavond. Vrijdag zacht met maxima rond 10 graden, za terdag vanuit het noorden beduidend kouaer. Zwitserland: Veel bewolking en vooral in het westen en noorden regen. Sneeuwgrens gelei delijk dalend tot in het laagland op za terdagavond Vrijdag zacht met maxima rond 10 graden, in de loop van zaterdag flinke daling van temperatuur. Vrijdag veel wind en vanuit het westen regen. Zaterdag wisselend bewolkt en enkele buien, steeds vaker met sneeuw Vrijdag zacht met maxima van 8 tot 11 graden, zaterdag middagtemperatuur ongeveer 4 graden. Tsjechië en Slowakije: Vrijdag veel wind en in Tsjechie regen. Zaterdag in Slowakije regen, in Tsjechie opklaringen, vooral in de bergen afge wisseld door winterse buien. Tempera tuur vrijdag oplopend naar 10 graden, zaterdag dalend tot 5 graden Hongarije: Vrijdag eerst zon, later meer bewolking, maar droog. Zaterdag eerst regen, later opklaringen. Vrijdag maxima rond 10 graden, zaterdag later op de dag daling van temperatuur. Italië: Vrijdag droog en vooral in het noorden en oosten zonnige perioden. Zaterdag vanuit het noorden meer bewolking en plaatselijk regen Maxima van 10 gra den in het noorden tot 15 in het zuiden. Zaterdag in het zuiden wat zachter. Corsica en Sardinië: Vrijdag perioden met zon, zaterdag wat meer bewolking maar waarschijnlijk droog. Van tijd tot tijd veel wind. Maxi ma rond 15 graden. Griekenland en Kreta: Vrijdag naar het oosten wegtrekkende regen- en onweersbuien en meer zon. Wel een koude noordenwind. Zaterdag rustiger, droog en zonnige perioden. Maxima rond 13, zaterdag ongeveer 15 graden. Malta: Overgang naar rustiger, droog en vrij zonnig weer. Middagtemperatuur oplo pend naar 18 graden. Turkije en Cyprus: Vrijdag vanuit het westen veel wind, re gen en onweer. Zaterdag op Cyprus eerst nog een regen- of onweersbui, ver der droog, zonnige perioden en minder wind. Maxima tussen 10 en 15 graden, zaterdag iets zachter. Ernstig zieke mensen kunnen aan zijn deur kloppen en hopen dat de sjamaan al zijn kleurrijke toeters en bellen uit de kast trekt. En vervolgens een astrale reis maakt door de geestenwe reld om te achterhalen wat de oorzaak van en oplossing voor hun lijden is. De affaire rond directeur Nelissen van het ma crobiotische Kushi Instituut in Amsterdam (die volgens een aantal nabestaanden mensen de dood injoeg met zijn macro biotische dieetadviezen) toont aan dat het behoorlijk scheef kan lopen met alternatief gene zers. „Ik geef nooit iemand de raad om 'niet' naar een dokter te gaan. Integendeel", zegt Daan van Kampenhout, schrijver van het Handboek sjamanisme en al jaren docent op dit gebied. „Het is uiteraard voor anderen niet eenvoudig om te verifiëren of jij echt op sjamanistische wijze genezen kan. Alleen de er varing leert wat waar is en niet. Het is volgens mij absoluut noodzakelijk, als je met dit soort werk bezig bent, om steeds kritisch te blijven ten op zichte van de informatie die je krijgt en verstrekt. Een toevals treffer zal iedereen wel een keer hebben. Maar op een gegeven moment moet je echt betrouw bare informatie kunnen geven. En of je dat kan, blijkt in de praktijk. Ik bedoel niet een ad vies als 'u moet meer bewegen', want dat kan iedereen beden ken. „Maar stel iemand komt en zegt! ik heb last van 'dit en dat'. Jij ziet, met behulp van de hel pers die jou in je trancetoe stand begeleiden, dat de betref fende persoon op z'n vierde een auto ongeluk heeft gehad en daarbij een paar ribben heeft gebroken. Eén van die rib ben is niet goed genezen, en dat is de oorzaak van zijn klacht. Dan zegje: 'ga maar naar de dokter om te checken of het waar is'. Het blijkt waar Weerrapporten 03 maart 07 uur: ZATERDAG 4 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.19 Zon onder 18.24 Maan op 06.52 Maan onderl6.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.59 15.10 02.32 14.43 Laag 11.01 23.14 10.42 22.55 Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Sjamaan Daan van Kampenhout tussen zijn zelfgemaakte kostuums. „Daar zit twee jaar werk in." foto united photos. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. van ieder frutseltje op het ge waad vertellen waar het voor staat. Hij heeft dan ook een ge degen studie van het sjamanis me gemaakt. Zijn 'Handboek sjamanisme' beleefde z'n twee de druk en wordt door veel mensen gezien als een stan daardwerk. Vorig jaar publi ceerde hij een nieuw boek: 'In de geest van het sjamanisme', waarin hij de materie van zijn handboek verder uitwerkt. Hoewel Van Kampenhout les geeft in het sjamanisme, er boeken over schrijft, zelf ook de rituelen uitvoert, astrale,reizen maakt en mensen adviezen geeft op grond van zijn sjama nistische bevindingen, noemt hij zich niet sjamaan. In een in terview met Myriam Ceriez zegt hij: „..er is voor mij geen reden om een Indiaan, een Sami of een Inuit te worden, want ik ben opgevoed als westerling en leef tussen de Nederlanders. Het heersende beeld over tradi tionele sjamanenculturen, waar iedereen gelukkig is en in lf monie met de natuur leeft,r volgens mij een mythe." Dfe 6 werkelijkheid is veel harder"7 telt Van Kampenhout er niP' r „Ik weet bijvoorbeeld van r°,' oude vrouw in Siberië die l sen uit de dood kon opwels.s maar telkens als ze dat de» kostte dat haar het leven v( J mand uit haar eigen familir het laatst had ze nog maar! nig verwanten over." Hij zegt te veel Nederlande volken te kunnen stappen. zijn laatste boek schrijft hij ben geen woordvoerder vo traditionele volken en cultfen j ik ben een westerling. Ik b(gej^ geen spreekbuis voor sjam en medicijnmensen, ieder!' et( hen spreekt voor zichzelf. To tegenwoordig ik het sjamaterp me? Sjamanisme heeft zovj vormen en tradities dat in niemand die positie in kar men... L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE •J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES kaar. Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17^nm. 071- 5143 545 i- h ABONNEMENTEN 11 bij vooruitbetaling: fierst per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) r Abonnees die ons een machtiging verstr«eitei het automatisch afschrijven van het e, w< abonnements- geld, ontvangen 1,- kort niet betaling. pn z VERZENDING PER POST j Voor abonnementen die per post (binnen worden verzonden geldt een toeslag vanpPeci aan portokosten per verschijndag. en til LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE6' Voor mensen die moeilijk lezen, slechf hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvil kre van het regionale nieuws uit het Leidsfcloorl Dagblad op geluidscassette beschikbal informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gri te zijn. Bovendien heb je dit niet één keer, maar regelmatig. En je hebt geen 'missers'. Dan kun je toch stellen dat de infor matie die je geeft 'waar' is. Zo groeide bij mij het vertrou wen." Daan van Kampenhout komt niet over als een malle 'week endsjamaan'. Hij hijst zich ook beslist niet voor de foto in één van de zelfgemaakte sjamanen- kostuums die in zijn woonka mer annex lesruimte staan. Het zou weer een schepje boven op het stereotype beeld zijn van het toch al bezoedelde imago van de westerse sjamaan. Ook Van Kampenhout ziet in het programma De Stoel nog een collega sjamaan met geweitje op door een bos huppelen. Het doet de beroepsgroep geen goed, weet hij. „Sjamanisme lijkt aardig primi tief', zegt ook Van Kampen- houts collega Myriam Ceriez in een boek waarin ze tien sjama nen interviewt. „Sjamanisme grijpt terug op oeroude vormen van religie en heelkunst zoals die ooit in prehistorische tijden wereldwijd voorkwamen en zo als ze nog steeds worden beoe fend bij zogenaamde inheemse volken. In mijn schoolboeken had ik erover geleerd onder de noemer animisme, het samen vattende woord voor natuur godsdiensten waarin alles be zield is en met elkaar verbon den." Vanuit deze levensvisie beleven Van Kampenhout en Ceriez het sjamanisme. „Spiritualiteit is meer voor mij dan op zondag even naar de mis gaan. Het doordrenkt mijn hele leven en alles wat ik doe, het geeft mijn dagelijks leven meer zin", ver telt Van Kampenhout aan Ce riez. Trots laat hij zijn kos tuums, trommels en andere at tributen zien, die een rol spelen tijdens de sjamanistische ritue len die hij opvoert. In één van zijn kostuums zit twee jaar werk. Van Kampenhout kan opklaringen zonnig windrichting 19 temperatuur [m lagedruk H hogedruk

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14