Leiden Regio Leiden pakt 'vliegende' winkels aan Actiegroepen trappen Indiëgangers op hun ziel elukwensen op iet Stadhuisplein Rugbyspeelster gedupeerd door haar eigen bond Sloop valt Stil zondag open. w Gemeente en Driestar ruziën over vier ton SIJDAG 3 MAART 2000 32 'lpDakbedekking flat waait los ;n« De stormachtige wind en gestaag neervallende regen ibben in Leiden afgelopen nacht tot enige overlast geleid, nmorgen bleek dat er van een flat aan de Topaaslaan stukken lebedekking waren losgewaaid. De brandweer heeft een aan- stukken vastgezet en de rest verwijderd. ,.nbraak kantoor Leiden Promotie jiDENIn het kantoor van Leiden Promotie/VW aan de Kore- '"aarstraat is in de nacht van woensdag op donderdag ingebro- en. Daar is tevens het bureau van de Leiden Marathon geves- 'gd. Er worden een computer en een digitale videorecorder 0 ermist. De inbrekers verschaften zich ook toegang tot een ap partement boven Leiden Promotie en een opslagruimte van het Q .[naast gelegen kantoor van Zorg en Zekerheid. Of daar iets is bstolen, is niet bekend. robbert minkhorst Toen Jan Wetter, woordvoerder voor de Stichting Militair Indië Monument uit Leiden, hoorde van de vernieling, aarzelde hij geen moment. Hij ging meteen naar het grasveldje bij molen De Put toe. „Ik heb er met mijn neus bovenop gestaan. Het was een afschu welijk gezicht." Het kunstwerk was een dag eerder overgoten met rode verf. Het Comité Stop Eerbetoon Aan Kolonialisme claimt voor die actie de verantwoordelijkheid. „We rusten niet voor het monument uit onze stad ver dwenen is", dreigt de groep in een ver klaring die naar het Leidsch Dagblad was gestuurd. Werknemers van DZB Leiden zijn donderdag kort na de ontdekking met een aan de slag gegaan met de schoonmaak van het beeld en de bij behorende plaquette met de 25 namen van Leidse soldaten,die tijdens de po litionele acties in Indonesië de dood vonden. Zowel de plaquette, de drie fi guurtjes als het ingegraveerde wapen zijn besmeurd met verf - wat inder daad duidt op een gerichte actie. Voor het comité staat het Indië-monument symbool voor de 'koloniale moordpar tijen' die de Nederlandse militairen in zijn ogen hebben aangericht. Werter is ontdaan over de vernieling van het kunstwerk. „Door het schoon maakmateriaal zijn de namen nu uit gewist. Het is wel te herstellen, maar deze groepering beseft niet hoeveel mensen hiermee op hun ziel worden getrapt." Hef is de tweede keer dat een actie groep het op het Indië-monument heeft gemunt. Vorig jaar werd het beeld van zijn sokkel gehaald en in het Galgewater gegooid. Kort na de officië le onthulling ervan meldde de actie groep Merdeka (vrijheid), dat zij dat had gedaan. Nadien is het beeld zoda nig op de sokkel vastgezet, dat dat niet nog een keer kan gebeuren. Het mo nument helemaal beschermen tegen vandalen lukt waarschijnlijk niet. Wet houder Alexander Pechtold (cultuur): „De illusie dat het beeld hierna nooit meer een doelwit is, heb ik ook niet. Maar zolang de daders zich niet be kend maken, is het moeilijk om met ze in discussie te gaan." „Ik vind dat we verkeerd bezig zijn als we monumenten moeten bescher men", zegt Werter. „Dit monument moet gewoon in het openbaar blijven staan." De wethouder laat verder we ten dat de uitgehakte letters in het kunstwerk deze week opnieuw geverfd worden. Daarna laat de gemeente over het eerbetoon een coating aanbren gen, zodat de steen minder kwetsbaar wordt. .950, .""l .950,. J )EN ERIC-JAN BERENDSEN .950,-VOLG VAN VOORPAGINA .950,-den maakt gebruik van haar ichten en singels bij het be- .950,-jk van Koningin Beatrix. De d biedt het hoge bezoek op een rondvaart j. De reis over het water gaat .950,-jaf de Zeevaartschool via de tte Singel en de Vliet naar het ),500f)enburg. Meteen voorbij de nnenbrug legt de boot aan L500L- nummer 44, waar de wal- it is verlaagd. Daar stapt het ilschap uit en begint de iwandeling. 950,"j)e Koningin gaat - anders 1 velen misschien verwacht 950'idcn niet naar het Acade- jgebouw of de Hortus Bota- 'us, maar slaat ter hoogte van Barrera linksaf de Klok- 'gg in naar de Pieterskerk. .950 -ar ontmoet het Oranje-gezel- 'iap vertegenwoordigers van ouderenwereld. JHua de Muskadelsteeg, Ge- Lokhorststraat, Pieters- I «Jcgracht, Pieterskerkhof, Pie- -"^kerkchoorsteeg en Bree- jat eindigt het bezoek op het dhuisplein waar de bouwke- dan zijn verdwenen. Vanaf bordes neemt de vorstin de jikwensen van het publiek in vangst. Om ongeveer half i eindigt het bezoek. |e gevels van de huizen, win- j en gebouwen langs de hele route zijn inmiddels gefotogra feerd. AJle reclameuitingen die er nu hangen, mogen daar blij ven. Nieuwe worden 29 april 's ochtends onverbiddelijk wegge haald. De bestrating op het Ra penburg, de Kloksteeg, in de omgeving van de Pieterskerk en in de Pieterskerkchoorsteeg wordt waar nodig aangepast. Overigens wordt de route nog nagelopen door de veiligheids dienst van het Koninklijk Huis. De mensen, die zich op het stadhuis bezighouden met het programma, zwijgen tot nu toe als het graf. Pas op 15 april wor den het programma voor Ko ninginnedag en de vaar- en wandelroute officieel bekend gemaakt door de gemeente. De door Beatrix af te leggen wandelroute mag om protoco- laire redenen niet langer dan 800 meter zijn. In Leiden is de wandeling korter, maar in Kat wijk wordt - zo blijkt nu - van de strenge regels afgeweken. De Koningin heeft, als ze om elf uur 's ocjitends bij vuurtoren De Vuurbaak in de bus stapt, een kilometer gewandeld. Het Katwijkse organisatieco mité heeft het programma na genoeg rond. „Het concept ziet er goed uit, nu moeten we het nog fijn slijpen. Eind maart stellen we het definitieve pro gramma vast", zegt Thea Guijt namens de organisatie. leiden Na een voorspoedig begin, waarbij een kraan met een gewicht van 25.000 kilo in één soepele beweging door een andere kraan van 300.000 kilo op het dak werd gehesen, zijn de sloopwerkzaamheden aan de stationsflat gedurende enige tijd stilgevallen. Nadat de Caterpillar zich volgens plan dwars door de bovenste ver dieping had geknipt, trof de inspectie vorige week onder de kozijnen strookjes asbest aan, die destijds waren gebruikt als afdichtmateriaal. „Het waren miniscule deeltjes", zegt opzichter Jan van der Plas van sloopbedrijf Van der Pouw Kraan, „maar het moest wél eerst weg. We hebben dat zelf gedaan. Alles is in plastic gegaan en afgevoerd via een speciale buis en gestopt in een afgedichte container." Maar als het tegen zit, zit het tegen en toen het kankerverwekkende materiaal eenmaal was verwijderd en de kraan gisteren de opstaande rand van de bovenste etage te lijf wilde gaan, stak de wind op. Te ge vaarlijk, oordeelde de opzichter, die ook vanochtend het sein nog niet op groen durfde te zetten, bang als hij was dat er door de storm van alles 'over de rand' zou gaan. En dat is niet de bedoeling. Het is wél de bedoeling dat de kraan zich vanaf maandag verdieping voor verdie ping naar beneden hakt, knipt en vreet. FOTO DICK HOOEWONING Gezellig interieurideeën opdoen? De Woonmall is ook aanstaande Voonmall Alexandrium. de grootste woonbelevenis van Nederland. A L E ins aan de A20 Rotterdam Gouda, afslag 16. ir vervoer: NS- en metrostation Rotterdam •r. Geopend 10.00 -18.00 uur. Maandag vanaf r. Zaterdag tot 17.00 uur. Vrijdag tot 21.00 uur. te zondag van de maand 12.00 17.00 uur. o o n m all Vijf Leidse welzijnsinstellingen beginnen een lotgenotengroep voor vrouwelijke slachtoffers van stalking. De groep is be doeld voor vrouwen die worden achtervolgd, lastiggevallen en bedreigd door een (ex)partner of iemand die een relatie wil. Het doel van de groepsbijeen komsten is vrouwen handvat ten aan te reiken hoe zij het beste met de situatie kunnen voorzitter van een eredivi- club krijgt een gouden ïddruk van een miljoentje of r als-ie zijn vereniging opza- t met torenhoge schulden, ifvoetballers verdienen te- iwoordig exorbitant hoge jen. En een beetje inte- -manager bij de gemeente den vangt een slordige 3000 k per dag. Bedragen waarbij rugbyspeeltster Simone van ft gaat duizelen. 24-jarige junior account nager uit Leiden speelt bij )K en gaat van 20 tot .28 art met het Nederlands uwenteam naar de sevens in. Chinese Hong Kong. Het meest bekende zevenmansrug- by-toernooi ter wereld, waar snelheid, techniek en inzicht belangrijker zijn dan brute kracht die het spelletje karakte riseert. De hele wereldtop is in de voormalige Britse kroonko lonie aanwezig. Van Delft heeft echter één pro bleempje: 2000 gulden. Dat zijn de kosten die elke speelster die de trip meemaakt, uit eigen zak moet betalen. „Want het geld van de Nederlandse Rugby Bond gaat allemaal naar de mannen", aldus een boze Van Delft. Vandaar dat zij koorts achtig op zoek is naar sponsors en geld. „Over te maken op gi- De Blauwe Steen, die al 700 jaar In Ie Breestraat ligt. is het symbolische rorekening 5694838." Dat het kort dag is, begrijpt ze als geen ander. Van Delft is al begonnen met een kaartenac tie. Voor een tientje sponsor geld stuurt zij eind deze maand weldoeners een ansichtkaart vanaf de andere kant van de wereld. Ouders, familie, vrien den en bekenden zijn al inge schakeld om geld te werven. Daarnaast heeft de Leidse zich opgegeven voor het Veronica tv-programma 'Geld voor je le ven', waarin kandidaten met een camera worden gevolgd tij dens hun dagelijkse beslom meringen. Dat levert 5 gulden per uitgezonden seconde op. Ook heeft zij bedrijven aange schreven en is het NOC*NSF gevraagd een bijdrage te leve ren. „En een andere speelster uit het team heeft zich bijvoor beeld opgegeven voor de Staatsloterijshow. Aanvankelijk was het nog maar de vraag of Van Delft naar Azië zou afreizen. Toen bleek dat de rugbybond geen geld voor de dames over had, leek de hele trip te worden afgeblazen. Maar dat pikte de rugbyster niet. „Hallo, zei ik toen, we gaan wel. Dan maar zelf spon sors werven. We zijn namelijk al vanaf december met de se lectie intensief aan het trainen. Het heeft me al goud gekost. Trainingen in Nijmegen, Utrecht en Amsterdam, met de Wie vult de portemonnee van Simone van Delft? auto en dat zonder kilometer vergoeding. Daarnaast zit ik een paar keer per week in het fitnesscentrum en dat kost ook een hoop geld." De organisatie van het toernooi in Hong Kong betaalt voedsel en verblijf tijdens de drie toer- nooidagen. „Maar die 2000 gul den zijn hard nodig om bij voorbeeld de reis te betalen en een paar extra nachten te be kostigen", legt Van Delft uit. „Na het vrouwentoernooi spe len namelijk de mannen hun toernooi van drie dagen en ook daar is de absolute wereldtop aanwezig. Maar Hong Kong is peperduur. Een extra nacht in een hotel kost daar al gauw zo'n 200 gulden. Voor het man- nentoernooi moeten we zelfs kaartjes kopen. Weliswaar krij gen we korting, maar een en treebewijs kost dan toch nog altijd 180 gulden voor twee da gen." De tijd dringt, realiseert van Delft zich en misschien slaagt zij er niet in voor 20 maart het benodigde bedrag bijeen te scharrelen. „Maar geld achteraf krijgen, is niet erg. Ik ga naar Hong Kong, op zeker. Al moet ik er een lening voor afsluiten." Zijlboot De Zijlboot, de veerpont tussen FOTO MARK LAMERS het Joppepad in de Merenwijk en de Warmondse Zijldijk gaat weer varen. Vanaf dinsdag 7 maart zet het pontje opnieuw fietsers en wandelaars over. De pont vaart elke dag, behalve maandag. Vorig jaar maakten zo'n 15.000 passagiers gebruik van de verbinding. In maart, april en oktober zijn de vaartijden van 12.00 tot 18.00 uur. Van mei tot en met september en op feestdagen vaart de pont tussen 10.00 en 18.00 uur. Het veer wordt geëx ploiteerd door De Zijl Bedrij ven. eric-jan berendsen» Zaalexploitanten in Leiden krijgen nog deze maand een brief op de mat met de mededeling, dat ze geen ruimte meer mogen verhuren voor openbare verkopingen. Wie toch nog zijn zaal verhuurt aan een zogeheten 'vliegen de' winkel kan erop rekenen dat de verkoop onmogelijk wordt gemaakt, desnoods met hulp van de politie. leiden» ruud sep Groep voor slachtoffers stalking omgaan. Ervaring leert dat lot genoten elkaar dikwijls tot steun kunnen zijn. De groep komt vanaf 20 maart op maandagmiddagen bij elkaar en wordt begeleid door medewerksters van de Stichting Slachtofferhulp en maatschappelijk werk. Vrou wen die meer informatie willen hebben of zich willen aanmel den, kunnen tot 7 maart terecht bij Buro Slachtofferhulp, tel: 0182-587665. Vliegende' winkels huren een paar dagen een zaal om daar tegen dumpprijzen hun spullen aan de man te brengen. Dit zeer tot ongenoegen van de plaatse lijke middenstand, die de vlie gende winkel ziet als oneerlijke concurrentie. Anderhalf jaar ge leden voerden fietsenhande laars nog actie bij een stuntver koop van fiet sen bij Holi day Inn. Om aandacht te vragen voor hun zaak ver kochten de winkeliers voor de deur van het hotel fietsen voor dezelfde dumpprij zen als de vliegende winkel bin nen. De actie had direct succes: Holiday Inn besloot de banden met de vliegende fietsenhandel te verbreken. De gemeente be sloot een regeling te maken om het hele verschijnsel 'vliegende winkel' uit te bannen. De notitie die ambtenaar W. van der Poel indertijd schreef is echter anderhalf jaar in de la blijven liggen. „Er was nogal discussie over de vraag of het zin heeft om vliegende winkels in Leiden te verbieden wanneer de buurgemeenten niets doen", verklaart Van der Poel het op- Dossier liep onder Kruijt volledig vast onthoud. „En er is nu een an dere wethouder die hiermee aan de slag wil", voegt hij er veelbetekenend aan toe. De vliegende winkels vormen één van de vele dossiers, die onder het bewind van CDA-wethou- der Huib Kruijt volledig vastlie pen. «r De boodschap die Van der Poel anderhalf jaar geleden al op papier zette is een eenvou dige: vliegen de winkels passen niet in de bestem mingsplan nen en zijn daarom ille gaal. Het eni ge wat de ge meente in fei te hoeft te doen is de bestaande regels handhaven. En eigenlijk heeft de gemeente niet eens een keuze: op grond van een gerechtelijke uitspraak in een soortgelijke situatie in Eindho ven zijn gemeenten verplicht om op basis van de bestem mingsplannen op te treden te gen vliegende winkels. Het voorstel om nu werkelijk op te gaan treden tegen vlie gende" winkels komt volgende week in Leiden aan de orde bij de commissie economische za ken. Binnenkort zal de notitie ook in regioverband worden besproken. LEIDEN RUUD SEP De reformatorische scholenge meenschap De Driestar blijft overhoop liggen met de ge meente Leiden over de finan ciering van de Leidse vestiging van de school. De school maakt bezwaar tegen de weigering van de gemeente om de kosten voor ingebruikname en inrichting van het schoolgebouw aan de Dieperpoellaan in de planning 2000 op te nemen. De Driestar is dit schooljaar op kleine schaal begonnen met lesgeven op deze locatie die wordt ge huurd van het ROC Leiden. De gemeente beroept zich bij de afwijzing van de bijdrage op het feit dat er nog altijd een procedure bij de Raad van State loopt tegen de vestiging van de school in Leiden. De gemeente heeft zich steeds verzet tegen de komst van de reformatori sche school omdat Leiden aan de ene kant fors moet bijdragen aan de school terwijl er aan de Onderzoek naar tevredenheid woonomgeving Het Centrum voor Onderzoek en Statistiek houdt van half maart tot half april een telefoni sche enquête naar de tevreden heid van Leidenaars met hun woonomgeving. Met de resulta ten van het onderzoek wil de gemeente proberen allerlei voorzieningen beter af te stem men op de wensen van de be woners. Eind juni worden de uitkomsten van het onderzoek verwacht. andere kant niet of nauwelijks leerlingen uit Leiden van de school gebruikmaken. De reke ning waarover nu wordt gesteg geld, bedraagt zo'n vier ton. De Driestar kwam in Leiden terecht na een aanvaring met het Katwijkse Andreas College. Katwijk werd aanvankelijk ge zien als de meest logische vesti gingsplaats omdat hier de meeste leerlingen voor De Drie- star zitten. Maar het Andreas College vreesde veel leerlingen te verliezen wanneer de refor matorische school in Katwijk neer zou strijken. Na de botsing kwam een vestiging in Leiden als compromis uit de bus. De Driestar is een school voor voortgezet onderwijs op streng reformatorische basis. De school telt zo'n 3500 leerlin gen, heeft haar hoofdvestiging in Gouda en trekt leerlingen uit de wijde omtrek. De Driestar heeft nevenvestigingen in Lek- kerkerk en sinds dit schooljaar dus ook in Leiden. MORGEN in deze krant uw droombaan? U vindt de baan die bij u past in leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13