f c In de tuin snoeien doet bloeien >k Einde winterslaap Inrichten van balkon Tuinbeurs Buitenshuis in Ahoy' Rijp en Groen VRIJDAG 3 MAART 2000 960 Of de zon wel dan niet schijnt als u dit leest doet niets ter zake. Het voorjaar is in aantocht en dat bete kent tevens het einde van de rustperiode van onze plant aardige vrien- den.Zelf begin ik altijd met de knolbegonia's omdat die er in de kelder zo doods bij liggen en omdat het elk jaar weer een tijd duurt eer ze tekenen van leven geven. Ze worden met de holle kant naar boven, in clusief het etiket dat ik erbij heb opgeborgen 6^a' (aan de groene Bries blaadjes die te 30£°s] Zijner tijd ver schijnen kun je niet raden of ze nu oranje, rood of wit zullen gaan bloeien) op een bedje met vochtig turf, op een warme plaats gezet. Als er voldoende leven is in de brouwerij gaan ze pas in potten met goede potaarde. De potten moeten, zoals al le potten, zorgvuldig schoongeboend worden met water waarin flink wat soda. Dat is heel belangrijk om te voorkomen dat er ziektekiemen dan wel mi nuscule eitjes van onge dierte meekomen. Onderin de potten gaan potscher ven of ook wel stukjes piep schuim om ervoor te zor gen dat overtollig water door het gat onderin de pot steeds gemakkelijk weg kan komen. Voor potaarde kiezen we bij voorkeur aarde met een RHP keur: Regeling Han- delsprodukt van het Proef station. De kwaliteit van de potaarde is immers van het grootste belang voor de ge zondheid van onze plan ten. Na de knolbegonia's ko men de fuchsia's aan de beurt. Die hebben altijd weer de neiging om toch iets te groeien als ze wat licht en warmte krijgen. Eerst maar uit de pot klop pen, dan de aarde zoveel mogelijk GREET BUCHNER tussen de wortels uitschud den en dan pas in de goed schoongemaakte pot met nieuwe aarde. Druk de aar de vooral langs de kanten goed aan. Snoei daarna de plant in model en top eventueel te lange spruiten op 3 blaadjes. Nu komen de geraniums. De stekken worden in grotere pot ten gezet en de grote planten, die heelhuids de winter zijn doorgekomen worden flink te ruggesnoeid, al le eventueel ver rotte blaadjes vragen* en vooral Sten- n.iar gels worden wrl'em zorgvuldig ver- wijderd. De Agapanthus die mo menteel, met recht, erg po pulair wordt, bloeit zoals veel potplanten, beter als hij in een niet te grote pot komt te staan. Over het al gemeen kan men stellen dat men de Agapanthus wel twee of drie jaar in de zelfde pot, vaak ook in de zelfde aarde kan laten staan, mits de grond goed doorlatend is en voor vol doende afvoer gezorgd is. Als dat allemaal gecontro leerd is dan wordt in het voorjaar'de bovenste laag grond met zorg verwijderd en vervangen door nieuwe aarde waarin veel turf is verwerkt. Voor alle overwinteraars in schone potten met nieuwe aarde geldt dat we alle ver dorde en verrotte delen zorgvuldig verwijderen. Daarna moeten we dan een plekje zien te vinden waar ze nu wel voldoende licht, een beetje warmte en gere geld iets water krijgen. Met bijmesten beginnen we pas na een week of vier en dan nog mondjesmaat. De planten moeten eerst maar eens goed aan de groei zien te komen. Als de nachtvor sten definitief tot het verleden behoren mogen al deze planten pas naar buiten. Maart als eerste lentemaand kan grillig zijn, toch is het de periode waarin het groen rond om uw huis zich gaat roeren. In de hoogste boom van de tuin zingt de merelman zijn hoogste lied. Het nest zal in de klimop verstopt zijn, want rivalen wor den verjaagd. Paarsblauw bloeit het longkruid, hemelsblauw de maagdenpalm en wit de kerst rozen die zich aan hun naam niets gelegen lieten liggen. Ze bloeiden in februari. De bolbloemen zullen elkaar opvolgen. Na de krokussen de sneeuwroem, Puschkinia, Ane mone blanda en de lage narcis sen. De tuin wordt er aanmer kelijk vrolijker van. Je voelt je zowaar geroepen in de tuin aan het werk te gaan, ondanks de gure wind. Dode stengels met handen vol naar de compost- bak. Opgeruimd staat netjes! Dat geldt ook voor de hardnek kige onkruiden zoals muur en straatgras. Schoffelen of wie den? Hark het spul meteen weg. Wees voorzichtig in de buurt van heideplantjes, die zo dicht aan de oppervlakte wortelen. Strooi daar wat turfmolm tus sen, wordt de grond lekker zuur. Tussen de rozen werkt u de mest die in het najaar is aan gebracht door de bodem. Daar bij tevens het heuveltje van aar de egaliserend. Maar eerst moeten die rozen worden ge snoeid. Wel zonde van de blaadjes die al aan de toppen van de takken zijn ontvouwen, dank zij de de lauwe winter. Snoeien doet bloeien, dus de schaar erin. Heesterrozen met lange takken worden tot op zo'n 60 cm ingekort. Struikro zen kunnen tot zo'n 5 cm van de grond worden afgeknipt, maar vindt u dat griezelig, houd dan 30 cm aan. Drie tot vier dikke takken laten zitten. De dunne takjes wegnemen. Op die dikke takken zijn al rode punten zichtbaar waar de 'bloeitakken' verschijnen. Bij de Bolbloemen in potten zorgen voor een kleurrijk geheel. klim- en leirozen worden de lange, groene takken wat inge kort en aan het latwerk vastge bonden, zo veel mogelijk hori zontaal. Dat bevordert de bloei. Zo zijn in het algemeen de re gels. De meeste planten kunt u al van hun winterbescherming ontdoen. Maar houd het wel bij de hand om dienst te doen als alsnog nachtvorsten worden verwacht. Bloempotten omge keerd op jonge plantjes, een rietmat tegen de Amandel boom. Eenjarigen kunnen worden ge zaaid. In de kas of... in de ven sterbank. Planten als papaver met een penwortel zijn heel moeilijk te verplanten. Die wor den over enkele weken direct op hun plek in de tuin gezaaid. Zinnia en Phlox kunnen dus nu al onder of achter glas. Ook in de gebruikstuin is het al weer planten, zaaien en wie den. Benut elke mooie dag die maart in petto heeft. Denk aan de wisselteelt die onder meer voorschrijft dat niet twee jaar achter elkaar dezelfde groente op dezelfde plek wordt geplant. Zaai zo veel mogelijk op rijen. Dat maakt het onderhoud ge makkelijk, evenals de oogst. Op een 'wachtbed' kunnen kleine beetjes zaad van kropsla, prei en koolsoorten worden toege dekt met een heel dun laagje grond. De plantjes worden af gehard uitgeplant in de volle grond. Geplant kunnen ook de ge kiemde tuinbonen worden. Lange wortels worden ingekort. Erwten en peulen zijn ook aan de beurt. Zet drie plantjes bij el kaar in rijen die noord-zuid zijn gericht. Rijshout of gaas kun nen later worden aangebracht. In de fruittuin kunnen nog net nieuwe bomen en struiken worden geplant. Denk ook eens aan een mispel, die wegens zijn fraaie bloemen de laatste tijd in de belangstelling staat. Er zijn leuke stamvormen van kruis en aalbes te koop. Herfstfram- bozen, doomloze bramen, druiven, Japanse wijnbes tegen een zuidmuur langs draden zijn ook het overwegen waard. Kies doordragende aardbeien als u nieuwe wilt planten. Hebt u ze al in de tuin schoonge maakt, die aardbeien? Ze kun nen nu best een flinke hap ou de stalmest hebben. FRANS WEGMAN VRAAG ANTWOORD Mevrouw Looman uit Haarlem heeft last van roest, een schimmel, op haar ro zen. Waarschijnlijk veroorzaakt door de natte periode vorige zomer en door teveel stikstof in de voeding. Bestrijden is moei lijk: elk aangetast blad onmiddellijk verwij deren en vernietigen. Geregeld spuiten met spuitzwavel of Bio S. Verder maakt geregeld bestuiven met gesteentemeel of een aftrek sel van paardenstaart, Equisetum, het blad sterker. Hiervoor 40 gram gedurende een half uur koken in 2 liter water, 2 etmalen la ten trekken, zeven, aanlengen tot 10 en om de 14 dagen spuiten. Vooral ook de onder kant van het blad, zoals alle bespuitingen. Mevrouw J. Mann uit Leiden vraagt ad vies voor de totale beplanting van een bal kon. Dat is uiteraard op afstand en schrifte lijk niet te geven. Elk goed tuincentrum kent wel de naam van een deskundig advi seur die rekening houdt met windrichting, zonnestand en totaal gewicht van de be planting. Dat zijn zeer voorname factoren. In elk geval zou ik de aanschaf van winter harde planten mijden omdat die tijdens de overwintering problemen met zich mee brengen. Ook zogenaamd moeilijke plan ten niet toepassen. Liever beginnen met eenjarige planten. Daar zijn grote bij en klimplanten evenals laagblijvende plantjes. Dick van Dolderen uit Haarlem heeft ook een vanuit de verte niet te beantwoor den vraag, namelijk de beplanting van een nieuwe tuin op een plaats waar eerst wei land was. In elk geval zou ik beginnen met grondonderzoek. Zowel van de oorspron kelijke grond als van de opgebrachte grond moet de beplanting aangepast worden. Al leen op de vraag naar een snelgroeiende groenblijver die niet te kostbaar is kan ik antwoorden. De Chamaecyparis leylandi die niet giftig is. Ook snelgroeiend, maar met giftig blad, is de Prunus Laurocerasus. In een schrijven van Rie van Bohemen van der Zon uit Noordwijk met afbeeldin gen van bloemen en vlinders plus compli menten voor mijn rubriek wordt veel ge meld over het sneeuwklokje. Zo weet deze briefschrijfster te vertellen dat ze vorig jaar 15 februari in haar tuin bloeiden tuin en dit jaar al op 24 januari. Sommigen beweren dan dat sneeuwklokjes bloeien na 100 zon- uren. Nu heb ik twee vragen aan lezers die wellicht meer weten over dit aardige bloe metje. Ten eerste wanneer begint men te tellen met die 100 uren en ten tweede: klopt deze veronderstelling? Nanda Kooman uit Haarlem heeft de zaadjes uit een vrucht van een Clematis zelf gezaaid en is nu in het trotse bezit van vijf piepjonge plantjes van 5 cm hoog. De vraag luidt wanneer mogen deze planten naar buiten en zullen ze dit jaar nog bloeien. Dat laatste zal, naar mijn mening, niet het geval zijn. Ik veronderstel dat het een jaar of twee zal duren eer het zover is. En ik zou deze in de kamer verwende planten pas na de nachtvorsten buiten zetten, ofschoon Clematis winterhard is. De kiemplanten zijn verwend. Zet ze nimmer tegen een zuidmuur en plant ze iets dieper dan normaal want in de bovenste grondlaag is er soms een schim mel die de zogenaamde verwelkingsziekte bij Clematis kan veroorzaken. Verder graag een vochthoudende, niet te zure grond en schaduw op de voet. GREET BUCHNER Van 16 tot en met 19 maart wordt in Ahoy' Rotterdam 'Bui tenshuis 2000, de nationale tuinbeurs' gehouden met infor matie, entertainment, actie en interactie, tips, adviezen en de monstraties. De internetsite www.buitenshuis.nl biedt een voorproefje van de activiteiten op de beurs. Buitenshuis wil de consument het 'echte buitengevoel' geven. Allerlei activiteiten en een uit stalling van tuinmeubelen, be strating, tuinhuisjes, accessoi res en decoratie, bloemen en planten, afscheidingen en schuttingen, bloempotten, tuinverlichting en zonwering moeten daaraan bijdragen. De beurs is ontstaan vanuit de toe nemende belangstelling voor groen in en om het huis. De tuinwordt steeds meer gezien als onderdeel van de lifestyle. Consumenten besteden meer en meer tijd en geld aan een sfeervolle tuin die men naar ei gen smaak kan inrichten. Buitenshuis 2000 is ingericht rond vijf themapresentaties: 'de Bloemenmand', 'Modeltuinen- ','Op de Boerderij', 'Klussen' en 'Balkons Binnenplaatsjes'. De bezoekers kunnen kijken, rui ken, voelen en zich laten voor lichten over materialen, ge bruik, onderhoud en tuinacces- soires. Het publiek kan ook zelf actief deelnemen aan verschillende workshops, onder andere bij het paviljoen 'Op de Boerderij' en 'Klussen'. Ook kunnen be zoekers bij de stands terecht voorspecifieke productinforma tie. Speciale aandacht gaat dit jaar ook uit naar 'De Bloemen mand' en'Balkons Binnen plaatsjes'. Op de beurs kan men een blik werpen op diverse mo delbalkons enromantisch inge richte binnenplaatsjes. Een ex pert geeft advies over een bin- nenstadstuin. De beurs in Ahoy" is geopend van donderdag 16 maart tot en met zondag 19 maart 2000. Openingstijden zijn donderdag en vrijdag doorlopend van 10.00 tot 22.00 uur; op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 15 gulden. wel 1000 dingen om het voorjaar 2000 welkom te heten, vindt u bij: bloemen daal bv rijksstraatweg wassenaar Abessijnse gladiool De Abessijnse gladiool is een prachtige zomerbol met zijn fraaie, geurende bloemen en zijn lange bloeitijd. De bloei- wijze lijkt niet op die van een gladiool. Tussen het zwaard vormige blad verschijnenaan 75 cm hoge stelen witte bloe men met een purperen hart. De pure vorm van blad en- bloem passen helemaal in het modebeeld van nu. De bloe men hebben bovendien een heerlijke geur. Een van zijn pluspunten is de bloeitijd. De bloemen ver schijnen vanaf augustus en de bloei duurt tot ver in sep tember. In een zonnige border is de Abessijnse gladiool ee volmaakte buurplant voor Monarda, salie (Salvia) en lever of koninginnekniid (Eupatorium). Ook naast eenjarige zomerbloeiers zoals cosmea (Cosmos en kattensnorren (Cleome) slaat deAbessijnse gladiool gee slecht figuur. Een mooie combinatie is met Dahlia 'Arabia Night'. Deze Dahlia heeft praktisch dezelfde bloemkleur al het donkere hart van de Abessijnse gladiool. Het planten van de 'knolletjes' is heel eenvoudig. Vanaf april kunt u ze ongeveer vijf tot zeven cm diep planten. Ki< hiervoor wel een zonnig plekje. Zet voor het mooiste effec minstens tien stuks bij elkaar. Plant ze ook dichtbij het ter ras, zodat u optimaal van de heerlijke geur kunt genieten. Zet in potten de knolletjes vanaf april ongeveer vijf tot ze ven cm diep. Doe onder in de pot eerst wat potscherven, zodat het regen- en gietwater door het drainagegat kan weglopen. Stort hierop de potgrond en plant vervolgens d knolletjes. Al snel zal het eerste blad verschijnen. Op het terras en balkon zal de combinatie van Abessijnse gladiool met de chocoladekleurige bloemen van Cosinos atrosanguineus hoge ogen gooien, Zet de potten op een s en het resultaat is adembene- Encyclopedie De geschiedenis van de tuinplantenencyclopedie van Hei wig, een soort bijbel voor plantenliefhebbers, begint in 19 als de vader van de huidige auteur, de heer AJ. Herwig ee 788 pagina groot boek uitgeeft over kamer- en tuinplantë In 1967 wordt deze uitgave gesplitst in een voor tuinplant en een voor kamerplanten. Na enkele herdrukken is er ni weer een vernieuwde Tuinplanten Encyclopedie van groc formaat, met daarin de bespreking van vrijwel alle tuin- jm«g planten die momenteel in de handel zijn, ook de aller nieuwste evenals de minder bekende. Door middel van ffist i symbolen wordt alles gemeld over de eisen qua grond, zcbff (3 nestand, vochtbehoefte etc. Gelukkig heeft de auteur, diep-ami de nieuwe namen voor oude planten hanteert er veilig- te-up heidshalve nog de oude namen bij vermeld. Denk maar jij de eens aan de Funki die bijvoorbeeld al jaren Hosta wordt noemd.(Tuinplanten Encyclopedie, Rob Herwig, uitg. Groenboekerij, 99,50 gld) GREET BUCHNER ge ree •njg< zien hanc in h rme put Tuinweb.nl Wie van tuinieren houdt wil er ook alles over weten. Tui web.nl is een allesomvattende internetsite over de tuin °elh tuinieren. Elk tuinonderwerp is direct op te roepen met antwoorden op allerlei vragen. De homepage heeft rubr ken, als actuele informatie en onderwerpen over aanleg,- inrichting en onderhoud van de tuin, productinformatie 'Jk^ en verwijzing naar leveranciers, archief tuintips met eeu wigheidswaarde en veelgelezen artikelen en columns, ti en trends, wat doen we dit seizoen, vraag en antwoord, formatie over de meest gestelde vragen over tuinieren, cF)PJ( fine ideeen uitwisselen, een complete plantengids, even menten, een seizoensagenda met overzicht van alle tuin venementen en een mailinglist, die de mogelijkheid bie< actueel nieuws en tips te ontvangen, Send-to-Friend, waarmee een virtueel bloemetje kan worden verzonden Tuinweb.nl is een initiatief van de Vereniging Belangenl hartiging Tuinbranche. xenn hij z verig Rl Cryptogram Horizontaal: 1De leeftijd van een Engelse zak neem je mee op reis (6); 4. Dat is effen om te treffen (8); 6. Drank(schaal) (4); 8. Dieren- en scheepsverblijf (4); 9. Taal die een pastor meteen kan leren (9). Verticaal: 1Vreselijk druk (3); 2. Het gepeupel heeft zijn kleur verloren (5); 3. Ongeschonden talent (4); 5. Door die hartstocht krijg je weer een reep (6); 6. Huiverig voor een boom met een gat erin (4); 7. Maakte de indruk geen expert te zijn (4); 8. Het geluid van een uil? Dat is sterk! (4). Oplossingen van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Batraaf; 7. bij; 8. il; 10. sic; 13. Eva; 15 ik; 16. eta; 18. Ie; 19. sstt; 21. spin; 23. te; 24. re; 25. nero; 27. logo; 29. er; 30. mei; 32. es; 33. und; 35. ene; 36. rij; 38. ne; 39. passant. VERTICAAL: 2. Abc; 3. tij; 4 ai; 5. ale; 6. Isis; 9. Caen; 11. ikstern; 12. ut; 14. vliegen; 16. et; 17. as; 20. ter; 22. pro; 25. neus; 26. om; 27. li; 28. osei; 31. en; 34. dra; 35. een; 37. ijs; 38. na. HEINZ DAM MO£TJ£0J «r W£Z£M, U£'tvz. m/jm d/£MSt zrr

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10