VS weer opgeschrikt door willekeurige schietpartij Mnochet moet zich later in ^hili alsnog verantwoorden Buitenland Humanitaire ramp dreigt in Mozambique Verdachte van moord in Monfort blijft vast Israël zet vredesoverleg met Syrië op dood spoor Milieuramp treft Hongaars toeristenstadje zwaar Wachten op berechting -p NDERDAG 2 MAART 2000 Vrouwen Egypte mogen scheiden tAiRO» In Egypte heeft gisteren een ongekend aantal van twintig houwen een echtscheiding aangevraagd. Met ingang van 1 paart hoeven vrouwen volgens de Egyptische wet niet meer te )ewijzen dat ze door hun man worden mishandeld om te kun nen scheiden. De nieuwe wet maakt het voor vrouwen mogelijk jm onder alle omstandigheden een scheiding aan te vragen bij le rechter. Deze geeft de vrouw een periode van drie maanden )m de relatie te redden en een periode van zes maanden als het »chtpaar kinderen heeft. Als de vrouw zich niet bedenkt, wordt Je scheiding goedgekeurd. Vrouwen moeten echter wel hun bruidsschat teruggeven en alle financiële claims opgeven. Brit dood na weghalen gezonde nier 'onden Een Britse man bij wie vorige maand abusievelijk een 'ezonde nier werd verwijderd, is gisteren overleden. Volgens Jet Prince Philip-ziekenhuis in Llanelli (Wales) verbleef de 69- arige sinds de fatale ingreep op de intensive care. Verscheidene janbiedingen voor orgaantransplantatie zijn afgewezen omdat le patiënt te zwak was voor een nieuwe operatie. De plaatselij- te politie stelt een onderzoek in naar de exacte doodsoorzaak. Hasj kan spierziekte onderdrukken joNDENDat mensen met de spierziekte multiple sclerose (MS) jaat kunnen hebben met het gebruik van hasj was al een tijd bekend. Maar de heilzame werking van hasj is nu ook voor het berst wetenschappelijk aangetoond. Dat meldt het wetenschap- bijke tijdschrift Nature. Britse wetenschappers deden onder dek bij muizen met een dierlijke variant van MS. Ze dienden jen soort nagemaakte hasj toe bij de dieren, die er beter van verden. Volgens de onderzoekers zijn de uitkomsten veelbelo vend voor mensen die aan de ongeneeslijke ziekte lijden. Poolse ambassadeur in Jemen ontvoerd Ianaa Gewapende stamleden hebben gisteren in de Jemeniti- iche hoofdstad Sanaa de Poolse ambassadeur Kristof Suprovic jntvoerd. Hij zou door leden van de Beit al-Qairistam worden rastgehouden in Khawlan, ten oosten van Sanaa. Volgens veilig heidsbeambten werd de diplomaat gisteravond gekidnapt toen lij naar zijn auto terugliep nadat hij zijn dochter naar de tand uts had gebracht. De Poolse ambassade was niet bereikbaar Voor commentaar. In Jemen zijn buitenlandse toeristen en za- tenlui regelmatig doelwit van ontvoering. De daders zijn over iet algemeen stamleden die in ruil voor de vrijlating van de re aring of oliemaatschappijen bijvoorbeeld investeringen in de nfrastructuur eisen. Rechter staat stemmen via internet toe HOENix Een rechter in de Amerikaanse staat Arizona heeft insdag bepaald dat de Democraten in zijn staat bij de voorver- iezingen van 11 maart hun stem ook via internet mogen uit- I irengen. Het is voor het eerst dat Amerikanen bij zulke belang- ijke verkiezingen om een publieke functie hun stem langs de igitale snelweg mogen doorgeven. Je rstart vredesproces Noord-Ierland onden De Britse en Ierse premier, Blair en Ahern, zijn gisteren vereengekomen met informele, ongedwongen gesprekken te roberen het vredesproces in noord-Ierland vlot te trekken. Dat wam vorige maand muurvast te zitten na de opschorting van e autonomie van de provincie. De partijen in het conflict lijken erder van elkaar verwijderd dan ooit sinds het vredesakkoord an 1998. De premiers proberen daarom vooral de kemphanen ian de praat te houden. Formele onderhandelingen zitten er oorlopig zeker niet in. Zwitsers cadeautje voor asielzoekers iENEVEZo'n 13.000 asielzoekers in Zwitserland krijgen van de •verheid een verblijfsvergunning. Bern wil met deze 'Humani- aire Actie 2000' in één keer af van een groot deel van in totaal 5.000 asieldossiers waarover nog steeds geen besluit is geno ten. Het gaat om mensen die voor 31 december 1992 in Zwit- erland arriveerden en sindsdien op een beslissing van hun sielaanvraag wachten, of om mensen bij wie de eerste aan- raag is afgewezen en waarvan het beroep al lange tijd 'hangt'. •legen Duitse treinen uit de roulatie erlun Alle hogesnelheidstreinen in Duitsland van het type 3E-T zijn gisteravond uit de roulatie genomen. De Duitse poorwegen hebben dit in een communiqué bekendgemaakt, iet gaat om negen treinen die rijden op de trajecten Berlijn- lünchen, Berlijn-Düsseldorf en Stuttgart-Zürich. De treinen 'orden niet meer gebruikt zo lang niet is vastgesteld wat voor iroblemen een treinstel gistermorgen in Berlijn had. Daar ont- poorde een lege trein van dit type, toen hij öp weg was van het erlijnse Lehrter Stadsstation naar dat van de Friedrichstrasse, •ok in het centrum. Amerikaan geëxecuteerd ondanks actie iuNTSviLLEEen ter dood veroordeelde man, voor wie in Frank- jijk actie is gevoerd, is gisteren in de Amerikaanse staat Texas ;eëxecuteerd. Barnes (31) was ter dood veroordeeld wegens de jnoord uit 1989 op een vrouw, die hij ook zou hebben verkracht an mishandeld. Hij heeft tot het eind toe volgehouden onschul- tig te zijn. Tegenstanders van de doodstraf in Frankrijk zamel den duizenden guldens in voor Barnes' verdediging. Ook pre- ïier Lionel Jospin vroeg de gouverneur van Texas, George W. $ush, de ter dood veroordeelde te sparen. )oden bij treinbotsing Marokko iBat Bij botsing tussen een trein en een tractor met aanhan- ;er zijn in het noorden van Marokko gisteren zeker 35 doden [evallen. Het ongeluk deed zich voor op een spoorwegover gang. De slachtoffers waren boeren die door de tractor werden S [ervoerd. Negen mensen raakten ernstig gewond. In de trein •racht iedereen het er heelhuids van af. flvolg van voorpagina irder dit jaar had Straw al la- b weten geneigd te zijn tot ijlating van Pinochet op pnd van een medisch .onder- ek naar diens toestand. Uit it rapport bleek dat enkele be- ertes die de generaal afgelo- jn jaar hadden getroffen, ern- hersenschade hadden ngericht. Pinochet zou karn en met geheugensstoornissen heeft moeite met spreken en grijpen. i\mnesty en België tekenden •zwaar aan tegen Straws voor men omdat zij inzage wilden •bben in het door Straw ge- •im gehouden medisch dos- Een rechtbank besloot uit- ïdelijk dat Spanje, België, ritserland en Frankrijk, de •r landen die bij de Britten n uitlevering van Pinochet bben gevraagd, inzage in het •ssier dienden te krijgen. Zo- België als Spanje en Zwit- Irland vroegen naar aanlei- Ing daarvan vorige week om nader medisch onderzoek, maar Pinochet weigert daaraan mee te werken. Pinochet staat sinds oktober 1998 onder huisarrest in een villa ten zuidwesten van Lon den, naar aanleiding van een Spaans uitleveringsverzoek. De Spaanse autoriteiten willen Pi nochet aanklagen voor de moord op en marteling van meer dan drieduizend politieke tegenstanders onder zijn be wind van 1973 tot 1991. Frank rijk, Zwitserland en België de den later soortgelijke verzoeken aan de Britse regering. Toch bestaat er nog een kans dat de oud-dictator zich terug in Chili alsnog moet verant woorden. In zijn thuisland wachten op Pinochet tientallen aanklachten die justitie zwaar genoeg acht om er iets mee te doen. De magistraat Juan Guz- mén Tapia onderzoekt ze en heeft er al zeker 32 van de 54 zwaar genoeg bevonden om ze door justitie te laten afhande len. MAPUTO ANP-Rtr-DPA Er dreigt een humanitaire ramp voor de circa een miljoen Mo- zambikanen die getroffen zijn door de hevige overstromingen in het land. Terwijl nog zo'n 100.000 mensen van het water moeten worden gered, begint de situatie voor de duizenden in overvolle opvangkampen al kritiek te worden. „We gaan veel doden zien," zei een Unicef-medewerker te gen de Britse zender BBC. Hulporganisaties vrezen voor grootschalige tekorten aan voedsel en drinkwater. De We reldgezondheidsorganisatie WHO heeft gewaarschuwd voor epidemieën van cholera en ma laria. Schattingen over de schaal van de ramp lopen uiteen. Waarschijnlijk worden 100.000 mensen bedreigd door de ver drinkingsdood en zo'n 300.000 anderen hebben dringend noodhulp nodig. In totaal zijn volgens Maputo circa een mil joen mensen getroffen. Het huidige aantal doden staat op tweehonderd. Volgens meteo rologen zijn nieuwe vloedgol ven in aantocht. De Mozambikaanse presi dent Chissano heeft de interna tionale gemeenschap een drin gende oproep gedaan om hulp. „Wij zijn dankbaar voor de hulp die wij hebben ontvangen, maar we vragen om meer. Onze mensen hebben niets, en de wereld kan meer doen." Een tv-beeld van een baby die gisteren in een boom geboren werd. Een Mozambikaanse vrouw had zichzelf in een boom in veiligheid gebracht voor het water en heeft daar een meisje ter wereld gebracht. Kort na de bevalling redde een helikopter moeder en dochter. foto ap Clinton pleit voor veiligheidssloten op vuurwapens De 35-jarige hoofdverdachte van de moorden op vier Neder landers in het Franse Monfort blijft in voorarrest. De raadska mer van het Gerechtshof in Agen heeft gisteren een vijfde verzoek tot invrijheidstelling af gewezen. Volgens de advocaten van de man zijn er geen bewij zen dat hij de moorden heeft gepleegd. Zo zijn er geen DNA- sporen van de Nederlanders ge vonden in één van de auto's van de verdachte. De verdachte knapte destijds de boerderij op waarin de echt paren Van Hulst en Nieuwen- huis vakantie vierden. De Ne derlanders werden in de nacht van 20 op 21 mei op gruwelijke wijze vermoord. Het gerechtshof is het eens met de advocaat van de nabe staanden van de slachtoffers dat er nog steeds verdenkingen tegen de verdachte bestaan. Er lopen nog onderzoeken en het gevaar bestaat dat hij het land uitvlucht. „DNA-sporen zijn niet ge vonden in de auto's van de ver dachte, maar wel hondenha ren", aldus mr. De Jongh-Du- nand, de Parijse advocate van de Nederlandse nabestaanden. Die moeten nog worden onder zocht en zijn mogelijk van het hondje van Van Hulst, dat en kele dagen na de moorden ze ven kilometer verderop bij Mauvezin is teruggevonden. De Verenigde Staten zijn gisteren opnieuw opgeschrikt door een willekeurige schietpartij met meerdere slacht offers. In Wilkinsburg, een voorstadje van Pittsburgh (Pennsylvania), vuurde een man kogels af in een appar tementsgebouw, alsmede in twee nabijgelegen restau rants van de ketens Burger King en McDonald's. Daarbij vielen twee doden. Drie mensen raakten levensgevaarlijk gewond. washington john wanders correspondent De gewelddadige rondgang van de schutter eindigde in een voormalig ziekenhuis dat te genwoordig dienst doet als cen trum voor bejaarden- en ge zondheidszorg, annex crèche. De man hield er een aantal mensen in gijzeling. Niet lang nadien gaf de schutter zich over. Hij werd geboeid afge voerd naar het politiebureau. Over zijn motief is nog niets be kend. De schietpartij in Wilkinsburg volgde een etmaal nadat een 6- jarige scholier in Flint (Michi gan) een klasgenootje had doodgeschoten. Het jongetje, een leerling van de eerste klas van de lagere school, vuurde één kogel af die de 6-jarige Kay- la Rolland in de nek trof. De jonge dader is afkomstig uit een sociaal zwak gezin. Zijn 29-jari- ge vader zit in de gevangenis. De vader bekende dat zijn zoontje buitensporig agressief was, veel keek naar gewelddadi ge video's en televisieprogram ma's en al eerder van school was gestuurd omdat hij een meisje had gestoken met een scherp potlood. Over de verblijfplaats van de moeder was weinig bekend. Het kind woonde bij een oom. Volgens de politie was het in diens huis een komen en gaan van duistere types. Bij een huis zoeking na de schietpartij wer den een gestolen geweer aange troffen, alsmede drugs. Het jon getje is te jong om berecht te worden en door de politie over gedragen aan een opvanghuis. Naar aanleiding van de ge beurtenissen in Flint en Wilkin sburg heeft president Clinton het door de Republikeinen ge domineerde Congres ander maal opgeroepen nog voor het naderende reces in te stemmen met wetgeving die erop gericht is om incidenten zoals deze te gen te gaan. Volgens Clinton zou dat onder meer kunnen door wapenfabrikanten te ver plichten veiligheidssloten aan te brengen op vuurwapens, op dat alleen de rechtmatige eige naar van het wapen kogels kan afvuren. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft gisteren een wetswijziging aanvaard die het sluiten van een vredesverdrag met Syrië zo goed als onmoge lijk maakt. Met een meerder heid van 60 tegen 53 stemmen, bij één onthouding, bepaalden de afgevaardigden dat bij een referendum over zo'n verdrag de goedkeuring is vereist van meer dan de helft van alle kies gerechtigde Israëliërs. Op dit moment is voor een akkoord met Damascus, inclusief de on vermijdelijke terugtrekking van de Golan, zelfs geen eenvoudi ge meerderheid te vinden. De wetswijziging moet nog tweemaal terug naar de Knesset en er is ook een tijdrovende be handeling in een parlementaire 'Pas als de vogels terug zijn, is de Tisza weer beter' csongrad hans gertsen correspondent Vanaf de dijk bij het oude centrum van Csongrad is het uitzicht over de snel stromende Tisza-rivier indrukwekkend. Ter hoogte van het in het zuidoosten van Hongarije gelegen stadje is de twee de rivier van het land in deze tijd van het jaar een machtige stroom. Op het eerste oog lijkt er niets mis met de Tisza, maar burgemeester Jozsef Molnar weet beter. „Zie je vogels", zo vraagt hij. Nee, in de verste verte is geen vogel te bekennen. De vogels van Csongréd weten beter dan welke bioloog dan ook dat de Tisza ziek is, ernstig ziek. Drie weken geleden nog wemelde het hier van de watervogels. Eenden, waterhoentjes, aalscholvers en nog veel meer vogelsoorten leefden van de visrijke rivier. „Daags na de ramp wa ren ze allemaal vertrokken. Ze zijn, op een enkéling na, niet dood, maar ze zijn vertrokken omdat ze hier niets meer te eten vinden", vertelt Molnar. De ramp waar hij op doelt, is de enorme golf zwaar cyanide-houdend afvalwater die begin vorige maand via een zijrivier vanuit Roemenië in de Tisza belandde. Na de breuk van een dam rond een bek ken vol chemisch afval op het terrein van een goudmijn bij de stad Baia Mare kreeg de Tisza meer dan 100.000 kubie ke meter van de gifsoep te verwerken. Van het uiterst giftige cyanide werd op sommige plaatsen meer dan 780 maal de maximaal toelaatbare hoeveelheid gemeten en daarbovenop nog eens gro te hoeveelheden zware metalen. De Roemeense gifsoep zaaide tot hon derden kilometers stroomafwaarts dood en verderf in de Tisza en zelfs in de Do- nau tot aan de Joegoslavische hoofdstad Belgrado toe. Alleen al in het Hongaarse deel van de rivier is de afgelopen weken meer dan 200 ton dode vis geborgen. Ter hoogte van Csongréd, waar de gif- golf op 12 februari passeerde, is het cya- nide-gehalte van de Tisza inmiddels weer tot onder het maximaal aanvaard bare niveau van 1 milligram per liter ge zakt, maar de grote vraag is hoe lang de ernstig getroffen rivier nodig heeft om te herstellen van de enorme klap. Iedere morgen begeeft burgemeester Molnar zich naar de rivier om te zien of de vogels al terug zijn. Want als de vo gels terugkeren, is er weer leven in de Tisza en dus weer hoop voor Csongrad. Het 20.000 inwoners tellende stadje leeft voor een groot deel van de Tisza, van de (sport)visserij en vooral van het waterge bonden toerisme. Tijdens zomerse weekeinden trekt het grote zandstrand aan de rand van het stadje op hoogtijda gen meer dan 25.000 zonaanbidders. Of beter gezegd: trok. Jozsef Molnar schat dat minstens dui zend gezinnen in zijn stadje direct of in direct van de Tisza afhankelijk zijn voor hun broodwinning. En velen van hen vrezen dat ze een aantal moeilijke jaren tegemoet gaan. Zoals bijvoorbeeld de fa milie Meszaros, een van de tien be roepsvissersfamilies in het stadje. Al ge neraties leven ze van de rivier. En hoe wel internationale deskundigen nog maar amper begonnen zijn met het in ventariseren van de milieuschade, staat voor Deszö Meszaros vast dat hij op zoek moet naar een andere broodwin ning. „Het vissersbestaan was al moei lijk en zwaar. We konden amper rond komen, maar na de ramp is er voor ons geen toekomst meer", meent de 47-jari- ge riviervisser. „Het duurt jaren voor er weer vis genoeg in de Tisza zit. De rivier zal zich op den duur herstellen, maar voor ons komt dat te laat." Mensen als van de familie Meszaros, maken ze zich grote zorgen over de ge steldheid van de rivier die een deel van hun leven is. Maar meer nog over de vraag hoe ze de komende maanden fi nancieel door kunnen komen. „De rege ring heeft ons financiële steun toege zegd, maar tot nu toe hebben we geen cent gezien. Normaal gesproken is de periode van februari tot juni voor ons het hoogseizoen en teren we de rest van het jaar op wat we dan verdienen", ver zucht Deszo. Ze zijn niet de enigen die de komende maanden in financiële problemen ko men in Csongréd. Tientallen eigenaren commissie vereist. Maar de uit slag van de stemming is een zware slag voor premier Barak. Niet alleen veroorzaakte ze een breuk in zijn kabinet alle rechtse coalitiepartners stem den voor het oppositievoorstel maar ook is het vooruitzicht op succesvolle onderhandelin gen met Syrië aanzienlijk ver slechterd. De reactie van Syrië zal ongetwijfeld zijn dat het Is raëlische volk geen vrede wil. Onmiddellijk na de stemming legde een aangeslagen Barak een korte verklaring af. Hij her innerde eraan dat 1,8 miljoen kiezers hem bij de jongste ver kiezingen hebben opgedragen een nieuw beleid te voeren. „Ik ben vast van plan die koers vast te houden", zei hij. „Ik ga door met het vredesproces tot aan het referendum, waarin de meerderheid zal beslissen." Dili Een moslimgevangene bidt in het detentiecentrum van de Verenigde Naties. Zo'n zestig verdachten van misdaden worden hier vast gehouden. Zij moeten wachten tot het ge rechtelijk systeem van Oost-Timor op gang komt, alvorens zij berecht kunnen worden. foto »ap»ed wray van pensions en hotelletjes, van visres taurants en campings vrezen voor een rampseizoen. „Er komen hier iedere zo mer honderden Duitse toeristen. Heel veel sportvissers. Nou, die blijven dit jaar natuurlijk weg", weet burgemeester Molnar. „Veel toeristen die al maanden geleden geboekt hadden, hebben de af gelopen weken geannuleerd-." Burgemeester Molnar is, ondanks alles, voorzichtig optimistisch. „De natuur is tot ongelooflijke mirakels in staat", zegt hij. Het klinkt haast als een bezwering. „De Tisza is niet morsdood, zoals de af gelopen weken in de media veel is be weerd. Maar de rivier is wel ernstig ziek en we moeten de komende tijd met zijn allen helpen bij het genezingsproces, waar het maar mogelijk is." Csongród zelf wil een steentje bijdragen door het bouwen van een nieuwe water zuiveringsinstallatie die de oude, uit de jaren zeventig stammende centrale met veel te weinig capaciteit moet vervan gen. „Die nieuwe installatie voldoet aan de strengste Europese normen. Dat plan lag er al voor de ramp, maar we wachten nog steeds op geld uit Boedapest. We kunnen dat niet alleen betalen. Mis schien komt dat geld er nu eindelijk", zo hoopt de burgemeester. Hij speurt op nieuw de Tisza af, op zoek naar vogels die er niet zijn. „Pas als de vogels terug zijn, is de Tisza weer beter." 'Kohl wil deel boete CDU zelf betalen' dusseldorf Voormalig bondskanselier Helmut Kohl van Duitsland wil een deel van de boete die zijn partij CDU moet beta len, zelf bekostigen. Het Duitse tijdschrift Wirt- schaftswoche meldt dat Kohl zes miljoen mark aan zijn partij wil overmaken. De CDU is verwikkeld in een schandaal rond illegale par tijfinanciering en moet hier voor enkele tientallen mil joenen mark boete ophoes ten. Kohl erkende eerder zo'n twee miljoen mark te hebben aangenomen zonder dat dit bedrag in de boek houding werd opgenomen. De ex-bondskanselier wei gert nog steeds de namen bekend te maken van de ge vers. Wirtschaftswoche zegt te weten dat Kohl momen teel zijn zakenvrienden af gaat om het benodigde geld bijeen te krijgen. Hij zou al twee miljoen mark op zak hebben. Een woordvoerder van Kohl wilde geen com mentaar geven op het be richt. Friedrich Merz, de dinsdag benoemde nieuwe fractie voorzitter van CDU/CSU in de Bondsdag, verwacht niet dat Kohl zijn zetel in het Duitse parlement nog zal in nemen. De oud-staatsman is al sinds november niet meer in de volksvertegenwoordi ging geweest. Merz zei bin nen enkele dagen een ge sprek te voeren met de vrij willig afgetreden erevoorzit ter van de CDU.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7