Hoogervorst: Geen ruzie over WAO 41 Woon-werk-verkeer kan veei goedkoper. Binnenland Weduwe witheet GroenLinks: Met 16 mag je prostitutie in OM Leeuwarden: Geen hasjverkoop aan 16-jarige Nederland weet zich geen raad met jonge boefjes Defensiepersoneel laaiend over 'asociale werkgever' ONDERDAG 2 MAART 2000 CPD Geassocieerde Pers Dienstt Chirac gelukkig met Nederlandse reis >arus President Jacques Chirac van Frankrijk is heel tevreden teruggekomen van zijn staatsbezoek aan Nederland. „Ik ben ge lukkig, en dat is geen diplomatieke term", aldus Chirac in het dagblad Libération gisteren. Hete hangijzers als zijn afgrijzen LintVan het Nederlands drugsbeleid en de Nederlandse bezwaren i mëfegen de Franse nucleaire opvattingen lijken naar het tweede encplan verhuisd. Chirac zingt de lof over de Frans-Nederlandse eert5amenweiking. ariri ^Middageditie houdt op te bestaan n^iLVERSUMDe actualiteitenrubriek Middageditie van de VARA n irf n de NPS beleeft op 23 juni de laatste uitzending. De twee om- rodoepen hebben besloten met het programma te stoppen we- lie kens onvoldoende financiële middelen. Bij het programma wer- ;tukken ongeveer 25 mensen, onder wie vijftien journalisten. De bmroepen hebben gezegd te proberen voor iedereen ander er Jjverk te vinden. Dagelijks kijken circa 200.000 mensen naar het n. middagprogramma. De VPRO had zich begin vorig jaar al terug- ie egetrokken uit de samenwerking, onder meer vanwege een ver- •teipuizing.van de redactie van Amsterdam naar Hilversum. De s (^journalistenvakbond NVJ is teleurgesteld over het besluit van de I^ARA en de NPS. bij bzeJGriezel te koop voor 4.000 gulden iALSMEER Langs de pi ^jpkensgrote Tyranno: .1 1 1 iale weg bij Aalsmeer staat deze le- let gevaarte maakt reclame voor een oothandeï in de decoratiemateriaal én voor zichzelf. De grie- £o^el is voor vierduizend gulden te koop. kq foto anp marcel antonisse Tbs geëist voor wurgmoord j )en haag» Voor het gerechtshof in Den Haag heeft Justitie giste- 1 utL„„ ,-L„ lToo r>„. en tbs met bevel tot verpleging geëist tegen een 23-jarige Rot- :erdamse. Zij zou in november 1998 een 45-jarige man hebben rewurgd. De vrouw was in hoger beroep gegaan omdat zij ont- cent iets met de moord te maken te hebben. De procureur acht ïchter bewezen dat de vrouw manisch was geworden en in die :oestand het slachtoffer heeft gewurgd. Het slachtoffer werd le- j ronloos gevonden in zijn auto. Een sjaal was twee keer om zijn ïek gedraaid en hij had een plastic zak om het hoofd. Hij had le nacht tevoren de verdachte een lift gegeven. Haar advocaat roerde aan dat zijn cliënte onmogelijk tot een wurgmoord in itaat was. De raadsman meent dat haar vriend wel een belang- ijke rol heeft gespeeld in de zaak. Uitspraak volgt op 15 maart. N eel ie Kroes hekelt 'bonnetjeshetze' tuswuKNeelie Kroes, president van Nijenrode en echtgenote van minister Peper van binnenlandse zaken, hekelt de „bonne- jeshetze", die het onderzoek naar het declaratiegedrag van laar man teweeg heeft gebracht. „Wat wij nu meemaken is Big j 3tother, yoyeurisme van het ergste soort", aldus Kroes deze week in Elsevier. „Als dit de teneur in Nederland wordt, dan wil k hier niet meer leven." Kroes zegt dat haar man geen reden ïeeft om op te stappen, maar dat zijn lot grotendeels in handen igt van premier Kok en PvdA-fractieleider Melkert.Als de lei iers van land en partij gevoelig zijn voor boosaardige beschadi gingen dan houdt het natuurlijk op. Als Kok wankelt, wil Bram liet meer. Als Melkert het benauwd krijgt, dan krijgt Bram het lok benauwd." ie-VWS begint medicijndebat op internet pen haag Beroepsgroepen en betrokkenen in de zorg die willen Jneepraten over de toekomst van de farmaceutische zorg in Ne- derland, kunnen terecht op het internet. Gisteren opende het ministerie van volksgezondheid op de internetsite www.farma- Jzorg.nl een debat over medicijnen. Het departement hoopt op jdeelname aan de discussie van artsen, apothekers, assistenten, .verzekeraars, patiëntenorganisaties en andere betrokkenen in pe zorg. Aanleiding voor het internet-debat zijn, te verwachten ontwikkelingen in de farmaceutische zorg zoals de stijging van .pe kosten, nieuwe geneesmiddelen, concurrentie in de medi- cijnhandel, regelgeving door de overheid en de Europese Unie, 0pUiaar ook nieuwe eisen van patiënten en consumenten. ^Menselijke skeletdelen op vuilnisbelt ^middelburg Op een voormalige vuilstortplaats in Middelburg tijn deze week resten van menselijke skeletten gevonden. Het gaat om schedels en botresten van mensen die, vermoedelijk jtwee eeuwen geleden, zijn begraven bij de Monsterkerk in Mid delburg. Fundamenten van die kerk kwamen in januari tevoor schijn bij rioleringswerken aan het Hofplein in Middelburg. Er r Ais toen ook een grafkelder blootgelegd. De overtollige grond is h gebruikt om de oude vuilstortplaats elders in de Zeeuwse ■L hoofdstad beter af te dekken. Twee jongetjes vonden daar deze ■nujweek schedels en botresten. De gevonden skeletdelen worden 'e|op een speciaal daarvoor ingerichte plaats op de gemeentelijke 3'iibegraafplaats begraven. Nalatige werkgever moet wellicht langer ^doorbetalen Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken wil geen ruzie over de WAO binnen de coalitie. Dat zei hij gisteren in de richting van zijn eigen WD. Die overlegt met het CDA over een andere aanpak van de opnieuw uit de hand lopende regeling. Hooger vorst is er niet van onder de indruk. „Als ze grote ingrepen in de WAO willen, komen ze bij de coalitie terecht." den haag anp Hoogervorst gaf wel toe dat er nog veel moet gebeuren omdat er te veel mensen in de WAO zitten. Zo moeten de keuringen verbeteren omdat er grote ver schillen zijn in de wijze waarop zieke werknemers worden be oordeeld. Ook opperde de Stormloop op 31 banen bij politie Twente enschede gpd De politie Twente is overspoeld door bijna 1.600 sollicitaties voor een van de 31 nieuwe bur gerfuncties als servicemede werker in de Twentse politiebu reaus. Personeelszaken is vol gens woordvoerder Meiberg 'gillend gek' geworden door de stormloop. Gerekend was op een paar honderd brieven. Servicemedewerkers moeten werken als schakel tussen bur gers en, bijvoorbeeld, wijk- en jeugdagenten. De bedoeling is dat het burgerpersoneel de pu- blieksservice verbetert en agen ten uit de wind houdt, ook door simpele aangiften op te nemen. Twente voert de functie als tweede 'korpsbreed' in, na Utrecht. Van de 1.600 sollicitanten is bijna driekwart vrouw. Volgens Meiberg blijkt daaruit dat bur gerfuncties bij de politie popu lair zijn door de baan, werk en de arbeidsvoorwaarden; wer ken in deeltijd, met soepele 'wensroosters' en goede kinder opvang. „De politie is kennelijk een goede werkgever." Nederlands mestbeleid voor de rechter brussel marc peeperkorn correspondent De Europese Commissie sleept Nederland voor het Hof van Justitie omdat het mestbeleid een gevaar vormt voor het grond- en drinkwater. De re cente plannen van de ministers Brinkhorst van landbouw en Pronk van milieu om de var kensstapel in te krimpen, zijn volgens Brussel 'veelbelovend maar niet voldoende'. Bij een veroordeling hangt Den Haag een boete van 500.000 gulden per dag boven het hoofd. De aankondiging gisteren van de commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, om Nederland voor het Hof in Luxemburg te slepen, komt voor Brinkhorst niet onver wacht. „We weten dat we niet voldoen aan de EU-milieunor- men." De minister ziet de rechtszaak als een steuntje in de rug in zijn gevecht met de boeren om de varkensstapel in te krimpen. Verdere aanscher ping van het beleid, waar de commissie op aanstuurt, over weegt Brinkhorst evenwel niet. In 1991 stemden de EU-lan- den tijdens het Nederlandse voorzitterschap in met het be perken van de hoeveelheid ni traat (stikstof) die via mest in het grond- en drinkwater te recht komt. Te veel nitraat is slecht voor de volksgezondheid. van vast naar mobiel 1 Betalen per seconde Gratis gespecificeerde rekening Geen abonnementskosten Geen aansluitkosten Duidelijke en voordelige tariefgebieden Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800-1602. staatssecretaris de mogelijkheid om de WAO-keuringen af en toe uit te stellen. Op dit mo ment moeten zieke werkne mers na 12 maanden worden gekeurd voor de WAO, maar volgens Hoogervorst is het soms beter de keuring een paar maanden uit te stellen, bijvoor beeld als het dossier dat een ar- bodienst aan de keuringsarts heeft gegeven niet op orde is. „Je zou dan kunnen zeggen: We wachten twee of drie maanden met de keuring zodat mensen niet onnodig het predikaat van WAO'er op het hoofd gestem peld krijgen." De werkgever zou dan het loon voor die paar maanden nog moeten doorbe talen. Het CDA is erg tevreden over dat idee van Hoogervorst, dat aansluit bij de aanpak die het CDA al bijna een jaar bepleit. Het CDA ziet de plannen van Hoogervorst echter pas als een begin en blijft dus praten met de WD. Ook WD-Kamerlid Wilders wil met het CDA in ge sprek blijven. „Dit voorstel van Hoogervorst lijkt erg op een plan van het CDA, dus je hoeft geen Einstein te zijn om te be denken dat het een van de din gen is die wij ook met het CDA bespreken." De WD zegt het overigens prima te vinden dat Hooger vorst draagvlak binnen de coa litie zoekt voor zijn plannen. Wilders zegt te rekenen op con crete voorstellen van de PvdA die het WAO-probleem aanpak ken. PvdA-fractievoorzitter Melkert kondigde die zondag al aan. „Ik hoop dat Melkert het niet bij holle woorden laat en ook snel met iets komt." Maar volgens Wilders moeten die maatregelen wel een substanti ële daling van het aantal WAO'ers tot gevolg hebben. „Het kan niet blijven bij half bakken voorstellen die leiden tot een paar honderd minder WAO'ers." PvdA-Kamerlid Smits is blij dat Hoogervorst 'oog heeft voor de werkelijke problemen'. Het voorstel van de staatssecretaris om bedrijven te bezoeken waar de instroom in de WAO erg hoog is, juicht ze toe. Verder is ze het met hem eens dat er spe ciale aandacht voor de zorg en het onderwijs nodig is. den haag gpd Meisjes van zestien jaar moeten de vrijheid hebben zelf te kie zen of ze de prostitutie in wil len, vindt GroenLinks-Kamerlid Halsema. Halsema gaat daar mee in tegen de wettelijke re gels. Per 1 oktober van dit jaar wordt het bordeelverbod opge heven. Op verzoek van de PvdA is in de wet opgenomen dat het strafbaar is seks te hebben met meisjes van zestien en zeven tien jaar. Halsema vindt dat niet logisch, zegt ze in het GroenLinks Magazine van deze maand. Door de opheffing van het bordeelverbod is prostituee in Nederland een 'gewoon' be roep. Bovendien hebben zes tienjarigen in Nederland seksu eel zelfbeschikkingsrecht. „Dus erkennen wij de eigen verant woordelijkheid van zestienjari gen. Als je dan van prostitutie een legaal beroep maakt, moet je ook erkennen dat meisjes de beslissing kunnen nemen zich te prostitueren", betoogt Halse ma. Naast die principiële afwe ging voert zij ook een prakti sche reden aan. Zij was er in de discussie over de opheffing van het bordeelverbod tegen om prostitutie voor meisjes van zestien tot achttien jaar straf baar te stellen. „Ik heb me daar heel erg tegen verzet, omdat die meisjes dan ondergronds gaan en kwetsbaar worden voor uit buiting." Halsema, justitie-woordvoer- der van GroenLinks in de Twee de Kamer, erkent dat haar op stelling ver gaat. „Maar het is de logische consequentie van je denken. En een verbod helpt ook niet." Bovendien vindt zij dat de overheid niet te diep moet ingrijpen in de persoonlij ke levenssfeer van mensén. „Dat mag alleen als er een zeer groot belang tegenover staat." soest De 'moeder der veteranen' trekt fel van leer tegen eventuele excuses aan Indonesië door Neder land. De weduwe van generaal Spoor, tussen febru ari 1945 en mei 1949 commandant van het Neder landse leger in Indonesië, protesteert daartegen in een open brief aan premier Kok. In een begeleidend schrijven noemt de weduwe haar brief een 'cri du coeur'. Volgens haar laat Kok met een spijtbetuiging zien 'weinig inzicht en kennis' te hebben van wat Nederlanders in Indonesië hebben opgebouwd. „Heeft u iets begrepen van de inzet en zelfopoffe ring van de naoorlogse Indische gemeenschap? Weet u dat de vele, vele Nederlandse militairen die na de oorlog zijn uitgezonden bij honderden terug gaan naar de plaatsen waar ze gelegerd waren en de meest hartelijke relatie hebben met hun vroegere te genstanders?" Premier Kok zei gisteren dat hij bij eventuele ex cuses 'geen negatief oordeel' zal uitspreken over mi litairen die zich destijds naar eer en geweten van hun taak hebben gekweten. Volgens de premier had hij met zijn opmerkingen vorige week beslist niet de bedoeling oud-lndiëstrijders met een schuldcomplex op te zadelen. foto anp Raymond rutting zich bij het pleidooi van Smal- lingerland aan te sluiten. „Wij volgen een andere redering: wij willen niet dat minderjarigen in contact komen met drugs", al dus een woordvoerder van de gemeente Den Haag. Voorzitter Arends van de ver eniging van Haagse cannabis- shops en eigenaar van vier ver kooppunten pleit al langer voor verlaging van de leeftijd. „Jon geren tussen de 16 en 18 expe rimenteren het meest. Zij wor den nu ondergronds gestuurd. En daar is geen onderscheid tussen soft- en harddrugs. Als ze toch willen experimenteren, laat ze dat dan doen in de cof feeshop." Arends houdt zich wel aan de regels. „Als wij twij felen over iemands leeftijd vra gen we om een legitimatie. Heeft hij of zij die niet, dan gaat die eruit." In Amsterdam zijn minderja rigen in principe welkom in de coffeeshops, maar ze mogen geen drugs kopen. De politie controleert op gezette tijden. „Dit gebeurt zowel in uniform als in burger", aldus een woordvoerder. Minister Kort hals van justitie komt pas aan het einde van de maand met een reactie op het voorstel van •Smallingerland. Dan presen teert hij zijn coffeeshop-notitie. drachten anp Het openbaar ministerie in Leeuwarden zal niet accepteren dat de gemeente Smallinger land de leeftijdsgrens voor cof feeshops verlaagt van 18 naar 16 jaar. Dat heeft persofficier Severein gisteren gezegd. Ook elders in het land is weinig en thousiasme voor het idee. De gemeente heeft het lokale coffeeshopbeleid van de afgelo pen drie jaar geëvalueerd. Uit informatie van de jeugdhulp verlening, de GGD en de scho len bleek dat de groep van 16- en 17-jarigen tussen wal en schip valt. „Zij zijn door hun leeftijd het makkelijkst te beïn vloeden. En juist hierop hebben we geen controle", meent cof feeshop-eigenaresse Grasmeij- er. Ook woordvoerder Ten Bloemendal van het Platform Cannabisondernemingen Fries land herkent het probleem. Hij wil dat het landelijke beleid op de helling gaat. „Dit beleid is bedoeld om ondergrondse cir cuits tegen te gaan. Op deze manier houdt je die juist in stand, want er blijft een groep met een behoefte naar soft drugs, hoe jong ze ook zijn." De gemeenten Rotterdam en Den Haag houden zich aan de landelijke gedoogrichtlijn van 18 jaar en zien geen aanleiding utrecht achille prick Minderjarige criminelen wor den tijdens hun detentie am per voorbereid op een terug keer in de samenleving. Ge vangenispersoneel, jeugdhulp- verleners, reclassering en overheden werken nauwelijks samen, of zelfs langs elkaar heen, in de begeleiding van deze jongeren. Die gaan daar door weer snel in de fout. Dat stelt de Utrechtse hoogle raar pedagogiek Micha de Win ter, die in opdracht van het mi nisterie van justitie twee maal drie etmalen in de jeugdgevan genis Kolkemate in Zutphen doorbracht om te bekijken hoe jeugdige delinquenten worden voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij. De hulpverle ners hebben in de gevangenis sen de handen vol aan het be waren van de rust, concludeert De Winter. Ruimte voor hulp aan de jongeren is er niet. „We hebben het hier over overval lers, drugshandelaren of ver krachters die vaak geweld niet schuwen. Binnen de gevange nismuren hebben de professio nals de situatie aardig onder controle door te werken met een beloningssysteem. De de linquenten kunnen punten ver dienen met goed gedrag. Daar mee verwerven ze privileges, zoals meer bezoek, langer bel len of de walkman mee de cel in. Dat werkt uitstekend. Ze ge dragen zich zeer sociaal en lij ken zich bewust van de gangba re normen en waarden. Veel leeftijdgenoten zonder strafblad kunnen daar nog een puntje aan zuigen." Deze methode zou de jongeren moeten heropvoeden, opdat ze zich buiten de muren ook goed gedragen. „En dat werkt dus niet", zegt De Winter. „Binnen de muren is het meer een mid del om de rust te bewaren dan om de jongeren daadwerkelijk normen en waarden mee te ge ven. Zodra de jongens op vrije voeten staan, is er geen autori teit meer die tucht afdwingt. Vaak kunnen zij nergens anders naar toe dan naar hun oude cri minele circuit." De Winter stelt dat deze jonge ren nooit hebben geleerd of er varen datje met niet-crimineel gedrag ook respect of waarde ring kunt afdwingen. „Het is geen excuus, maar feit is dat zij vaak een belabberde jeugd heb ben gehad. Ze hebben nooit er gens voor gedeugd, in hun fa milies komt seksueel misbruik en geweld voor. Normale ge zinsrelaties kennen ze niet." De hoogleraar zegt dat deze jongeren tijdens hun detentie moet worden geleerd dat ook niet-crimineel gedrag tot res pect kan leiden. „Bijvoorbeeld door een soort maatschappelij ke dienstverlening in te stellen; een verplicht werktraject nadat ze hun straf hebben uitgezeten. Ik denk aan klussen die blijven liggen maar wel een maat schappelijk belang dienen, zo als openbare werken. Daar naast moet de gezinsrelatie worden hersteld. De jongeren moeten na hun straf in een niet-crimineel netwerk terecht kunnen, zodat zij de straat niet nodig hebben." Volgens De Winter is er nauwe lijks contact tussen gevangenis sen en hulpverleners buiten de inrichtingen. „Het ligt voor de hand dat zödra een jongere de gevangenis verlaat, buiten ie mand wacht om hem verder te helpen. Maar de realiteit is an ders. Zij worden meestal aan hun lot overgelaten. Het is ver bijsterend, maar dat komt om dat justitie door een ministerie wordt aangestuurd, terwijl de regie van de jeugdhulpverle ning bij de provincies ligt." Strengere straffen en militaristi sche heropvoedingskampen zo als in de VS zetten volgens De Winter geen zoden aan de dijk. „Ik ben niet voor een softe aan pak; iedereen is tot op zekere hoogte verantwoordelijk voor zijn daden en vanuit een alge meen rechtvaardigheidsgevoel kunnen best gevangenisstraffen worden opgelegd. We weten echter allemaal dat niemand beter wordt van een verblijf in een cel." „Juist bij minderjarigen moeten we er alles aan doen hen beter uit de gevangenis te krijgen, maar dan zullen de hulpinstan ties veel meer moeten samen werken. En tijdens de detentie moet er structureel aandacht zijn voor het herstel van een normaal sociaal netwerk, waar de jongere terecht kan na zijn straf. Anders staat hij weer snel voor de rechter. Helaas is dét op dit moment nog de reali teit." Spraakmakend goedkoper. den haag anp De defensievakbonden zijn woedend over een brief van staatssecretaris Van Hoof over de gevolgen van de Defensie nota. Officieel willen de bonden niet reageren op de brief van Van Hoof waar in hij uitleg geeft over de gevolgen voor het personeel, maar verschillende bondsbestuurders zijn duidelijk in hun woorden. „De brief is vijf keer nul. Dit is deprimerend", zegt een van hen. Een ander heeft het over een 'dictaat' van een 'asociale werkgever'. De voorberei dingen voor betogingen van militairen en burgers bij Defensie op het Malieveld in Den Haag of in de Rai in Amsterdam gaan door. Eerder al werd gedreigd met een 'hete zomer' en met prikacties tij dens het EK-voetbal en bij de paspoort controles op Schiphol. Vandaag praten Van Hoof en de Cen trales van Overheidspersoneel, die de vakbonden in het officiële overleg verte genwoordigen, voor het eerst officieel over de nota. Namens de bonden stelt woordvoerder Steenbeek dat „het er somber uit ziet. Dit is slechter dan met de donkerste bril de Defensienota le- Volgens de maatregelen van de Defen sienota wordt de leeftijd waarop militai ren en burgers te oud worden voor hun functie, en dan met functioneel leeftijds ontslag gaan, gemiddeld verhoogd van 55 naar 58. De uitkering bij ontslag gaat volgens de bonden van gemiddeld 83 procent van het laatst verdiende loon nu, naar 70 procent.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3