Gestraft voor hulp WEER Tl 'We houden niemand tegen die zijn burgerplicht doet' Koeien in de rij voor cw zachte weidematras DONDERDAG 2 MAART 2000 COMMENTAAR Machteloosheid bij de WAO Met politieke spelletjes is de WAO niet gediend. Daarin heeft staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken zeker gelijk. Maar tegelijkertijd had de WD-bewindsman, die in zijn tijd als Kamerlid ook altijd met radicale voorstellen kwam, gisteren bij zijn oproep tot rust binnen de coalitie weinig te melden. Als een soort zoenoffer richting CDA en WD, die zeven jaar gele den ook al eens buiten de toenmalige coalitie van PvdA en CDA om een deal sloten over de WAO, wil Hoogervorst een deel van het CDA-voorstel overnemen om in sommige gevallen de WAO-keu- ring uit te stellen. Het CDA wil dat uitstel voor langere tijd voor zieke werknemers met psychische klachten; de WD-bewindsman wil dat uitstel een paar maanden voor zieken van wie werkgevers de zaak aantoon baar op zijn beloop hebben gelaten. Het valt echter niet in te zien wat het voorstel van Hoogervorst uitmaakt. Een bedrijf dat zieke werknemers bijna een jaar aan hun lot overlaat, zal er echt niet wakker van liggen als het nog een paar maanden langer het loon moet doorbetalen voordat de werknemer richting WAO verdwijnt. Hoogervorst bevindt zich in een moeilijke positie. Enerzijds ligt het voor de hand dat het ingezette beleid om werkgevers veel meer dan nu te laten betalen voor werknemers die arbeidsongeschikt ra ken, uiteindelijk effect zal sorten. Anderzijds duurt het nog wel een paar jaar voordat dit beleid zijn vruchten zal afwerpen. En in de tussentijd groeit het aantal WAO'ers weer gestaag. Nog altijd werkt de WAO als een fuik: erin terecht komen is niet zo moeilijk, eruit komen vrijwel onmogelijk. Zo stevent Nederland op de miljoenste WAO'er af. Zo bezien heeft de WD gelijk: er moet méér gebeuren om de her nieuwde toestroom richting WAO te stoppen. Maar het gehakketak van de afgelopen weken heeft vooral duidelijk gemaakt hoezeer ie dereen bij de WAO nog altijd in een kramp schiet en hoe moeilijk dit probleem binnen de coalitie nog altijd ligt. De uitkomst is voor spelbaar: uiteindelijk gebeurt er niets. Niemand wil de coalitie bij de huidige economische vooruitzichten immers op de klippen la ten lopen. Dat het miljoen WAO'ers Nederland als een molensteen om de nek gaat hangen als de conjunctuur straks weer inzakt, dat zien we dan wel weer. Je hebt politici en staatslieden, schreef de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid onlangs in zijn rapport over de vergrijzing. In Nederland hebben we vooral politi- Een wereld vol karikaturen Er zijn van die programma's die wel nooit van de televisie zullen verdwijnen. Van het Journaal valt dat te begrijpen. Maar waarom Murder she wrote met Angela Lansbury nog elke woensdagavond te zien is op Nederland 2 is een raadsel. Deze burgerlijke, quasi-wijze, immer glimlachende schrijfster/detective loste al een moord per week op toen ik nog op de lagere school de tafels van vermenigvul diging zat te leren. En dat is al wel weereen poosje geleden. Aan de kwaliteit van de serie ligt het in elk geval niet. De wereld van Murder she wrote wordt bevolkt door karikaturen. Dat geldt niet alleen voor hoofdpersoon Jessica Fletcher, maar ook voor elke za kenman, actrice en loopjongen die zij tegenkomt. Het geldt nog het meest voor de rechercheurs die de moord onderzoeken, immer stun telende en stuitend eigenwijze domoren, die nooit ook maar een kiezeltje bijdragen aan het oplossen van de misdaad. Het enige dat in al die jaren is veranderd is het inleidende filmpje, waarin Jessica vrolijk fietsend voorbij komt met een mandje bloe men aan het stuur, even vrolijk voor de klas staat om kinderen een lesje schrijven te geven en van een steiger komt wandelen in een geel oliepak, met een hengel in de ene en een emmer in de andere hand. Vroeger zat ze in dat filmpje achter een oudenvetse schrijfmachine, tegenwoordig achter een pc. De dichtheid van toevalligheden in het programma is onwaar schijnlijk hoog. Als de slechterikken hun boze plannen bespreken zit er in die kamer een grote onbekende onder de tafel, die later een he le goeie jongen blijkt te zijn. Als Jessica rondsnuffelt in het huis van een vermoorde man, wiens lijk zij natuurlijk zelf heeft ontdekt, belt daar juist een koerier aan. En die heeft dan de bestelde uitvergro tingbij zich van de foto, waaruit blijkt wie een eerdere moord heeft gepleegd. Bezit van die foto is de eigenaar fataal geworden. Jessica Fletcher hoort aanwijzingen waar je ze als kijker onmogelijk kunt horen. Als iemand zegt: „Ik ga naar huis", dan kijkt ze drome rig voor zich uit, mompelt veelbetekenend 'huis, hm'en snelt uit beeld om haar nieuwe inzicht te toetsen. Als iemand zegt: „Ze wa ren er allemaal op één na", dan kijkt ze dromerig voor zich uit, mompelt veelbetekenend 'op één na, hm', en weerzie je dat een hel der inzicht haar bevangt. Waarom juist die woorden zo belangrijk zijn, daar kom je als kijker niet achter. Het stramien staat vast. Aan het eind is de moord opgelost en staat Jessica nog wat na te babbelen met haar nieuwe vrienden. Eén van die vrienden vertelt een flauwe grap, Jessica moet hartelijk lachen en er is weer aflevering klaar. Er zijn van die programma's die niet van de buis te slaan zijn. Waarom Murder she wrote daarbij hoort is een raadsel. Storm op komst Februari is in ons land een uit gesproken zonnige maand ge weest. Valkenburg bij Leiden kwam op 117 uren zon tegen normaal 78, Bloemendaal 112 en Schiphol 107 tegen normaal 76 uur. Op veel plaatsen was het één van de tien stralendste sprokkelmaanden van de afge lopen honderd jaar. Er is even wel reden om het optimisme te relativeren. Het KNMI is enkele jaren geleden op een andere meetwijze overgestapt. Men schat nu het aantal uren uit de hoeveelheid globale straling. Daardoor komen dagen met bepaalde wolkensoorten die zelf ook straling reflecteren veel zonniger uit de bus dan ze wer kelijk zijn. Afgelopen zondag was daarvan een duidelijk voor beeld. Schiphol registreerde toen bijna 7 uren zon maar door vrijwel niemand werd de ze dag als zo zonnig ervaren. Bovendien zijn de cijfers niet te vergelijken met de oude manier waarop de zonneschijn werd bepaald. Het is te hopen dat het KNMI de problemen spoedig zal verhelpen want de wijze waarop thans wordt gemeten komt de geloofwaardigheid van het instituut niet ten goede. Qua regenval is maart hard op weg om februari naar de kroon te steken. Onder invloed van een depressie, die vanaf het noordelijk deel van de Noord zee naar het oosten koerst en uitdiept tot 970 hPa, valt tussen vanavond en morgenmiddag mogelijk meer dan 20 mm. Ver der komt er langs de kust een stormachtige, over land een krachtige zuidwestenwind te staan. De temperatuur stijgt in de nacht en morgenochtend naar 9 a 10 graden. Morgen middag en morgenavond zijn er enkele opklaringen die door buien worden afgewisseld. De wind ruimt naar het westen tot noordwesten en neemt tij delijk iets in kracht af. In het weekeinde vallen er enkele winterse buien en is het met maximumtempe raturen van rond 5 graden aan de koude kant. Na het weekeinde wordt het weer zachter en vooral de Duitse compu ters gaan er van uit dat de verzachting gepaard gaat met regen. Justitie beboet Alkmaarder die belaagde jongen ontzet Zinloos geweld. Wie heeft er geen mening over? Na elk ernstig incident gaan duizen den de straat op om tegen die zinloosheid te protesteren. Spotjes op televisie roepen op tot meer zorgzaamheid voor elkaar. Maar wat gebeurt er als je daadwerkelijk in grijpt? Zoals de Alkmaarder Marvin van den Bos. Tijdens zijn werk zag hij hoe een meute van twintig man een jongen in elkaar slöeg. Tevens zag hij ook dat niemand iets deed. De timmerman sprong tussen de groep, sloeg een van de aanvallers neer en ontzette het slachtoffer. Dat was vorig jaar september. Onlangs kreeg hij van justi tie de rekening gepresenteerd: vijfhonderd gulden vanwege mishandeling. „Als ik be taal, komt er geen zaak. Het is de wereld op z'n kop', zegt de jonge ondernemer. „Had ik die jongen dan dood moeten laten slaan?" Het ongeloof staat in zijn ogen als Marvin van den Bos zijn ver haal doet. „Laat ik even één ding voorop stellen: ik ben er absoluut tegen dat iedereen ei gen rechter speelt. Maar er zijn momenten dat je wel actie moet ondernemen. Als was het alleen maar omdat je geen tijd hebt om te wachten. Ik kon niet anders. Het zag er echt heel ernstig uit. Dat joch werd door een paar man vast gehouden en anderen waren op zijn hoofd aan het rammen. Dat kon ik niet aanzien. Maar justitie denkt daar kennelijk an ders over. Ja, als er iets ernstigs was gebeurd. Dan had ieder een, de overheid voorop, weer geroepen dat het zo niet langer gaat." September vorig jaar. Marvin van den Bos werkt op een bouwproject vlak bij een school ergens in Zaanstad. „Vanaf de steiger zie ik vier, vijf jongens die een scholier met rood haar aftuigen. Ik ren naar beneden en vraag of ze daar mee op wil len houden. Dat groepje komt op me af en dreigt me over hoop te steken als ik me er nog langer mee bemoei. Het slacht offer piept er tussenuit en ik weet de boel gelukkig te sus sen." Van den Bos denkt dat het inci dent daarmee is afgedaan. Maar niets is minder waar. „Een week later zitten we met een paar collega's aan de koffie in de bouwkeet. Roept er een, die voor het raam staat: 'Moet je nou kijken.' Ik sta op. Kijk en zie dat datzelfde joch nu door wel twintig man in elkaar wordt gebeukt. En weer vlak bij onze bouwplek." „Er wordt keihard geschopt en geslagen. Ik hoor die jongen huilen en smeken. En ik zie ook dat er allerlei mensen op afko men, blijven kijken en niets doen. Samen met een paar col lega's ben ik naar buiten ge rend. Niet meer op die andere bouwvakkers gewacht en zon der na te denken op die groep afgestapt. Ik geef een van die gasten een dreun op zijn neus en ik zie hem in één keer neer gaan. Op dat moment keert de hele groep zich tegen mij. Ik kan je vertellen dat dan je hart even stilstaat. Zeker als je ziet dat een van die jongens een mes bij zich heeft. Ik ben niet zo'n held, hou helemaal niet van vechten en zal de moeilijk heden ook nooit opzoeken. Maar ik heb wel een ingekan kerd rechtvaardigheidsgevoel. En zeker als een hele groep één jongen te grazen neemt. Dat kan je toch niet over je kant la ten gaan?" De groep, die volgens de Alk maarder bestaat uit jongens van tussen de veertien en ze ventien jaar, wordt steeds agressiever. „De meest vreselij ke dingen kreeg ik naar mijn hoofd geslingerd. Ook dreigden ze me helemaal open te snij den. Samen met een paar ande re bouwvakkers ben ik zo rustig mogelijk het terrein opgelopen. Gelukkig liet die groep het daarbij. Een uurtje later kwam er een politieagent mijn verhaal aan horen. Ik kreeg nog een compli ment van die man. Hij vond het heel moedig en zei te hopen dat meerdere mensen zo reageer den. Inmiddels begon mijn hand na die klap behoorlijk pijn te doen. Ik ben naar de eerste hulp gegaan en daar zagen ze dat ie was gebroken. Dat bete kende dus een een paar weken in het gips. „Als kleine zelfstandige heeft me dat letterlijk 'klauwen met geld' gekost. Nee, voor dit soort zaken ben je nu eenmaal niet verzekerd. De aannemer waar ik voor werkte, keek niet ook al niet blij. Logisch, ik kon niet voldoen aan de afspraken. Door die blessure ben ik trouwens ook nog een paar klanten kwijt geraakt. En dat allemaal omdat je iemand heb geholpen." Ook voelt Marvin van den Bos zich in de kou gezet door de politie. „Het gebeurde in de Zaanstreek. Maar ik wilde na al die ellende mijn verhaal kwijt. Het is tenslotte niet niks als je te horen krijgt dat ze je van kant zullen maken. Ik zat daar echt wel mee. Dus stap ik hier in Alkmaar het bureau binnen. Daar wilden ze er niets mee te maken hebben. Ze weigerden me zelfs te woord te staan. 'Ga maar naar de collega's van Zaanstreek/Waterland. Daar moet je zijn. Niet bij ons', kreeg ik te horen. Je krijgt bijna het gevoel een misdadiger te zijn." En nu dus probeert justitie de zaak af te kopen. Althans, zo voelt Marvin van den Bos het. „Er is een procesverbaal opge maakt. Maar daarin is niet n ge tuigenverklaring opgenomen. Geen enkele collega van mij hebben ze naar de toedracht gevraagd. En die stonden er met hun neus bovenop. Ik begin er steeds minder van te snappen. Ook mag ik niet met die mishandelde jongen praten. Het lijkt wel alsof ik degene ben die het allemaal teweeg heeft gebracht. Als mensen dit horen, denk ik dat er steeds meer hard zullen doorlopen, of gauw de andere kant opkijken, als een medemens in problemen is. En mijn verstand zegt nu ook: al schoppen ze iemand hard- stikke dood, doorlopen, net doen of je gek bent. Want het brengt niets dan narigheid. Maar ik weet dat ook de volgen de keer mijn gevoel overheerst. Ik kan niet toezien hoe iemand kapot wordt geslagen. Als ik dat toelaat, krijg ik een hekel aan mezelf. Dus spring ik er weer tussen." LEO VAN GELDEREN Persofficier Th. Bot van justi tie in Haarlem zegt dat de zaak van Marvin van den Bos 'iets genuanceerder ligt.' Vol gens Bot zou de kloppartij zijn ontstaan, nadat de jongen die werd geslagen, racistische taal had geroepen. Waarna het no dige trekwerk was ontstaan tussen de groep en de jongen. „Volgens de groep was er he lemaal niet zo erg op hem in geslagen. Daar staat het relaas van de heer Van den Bos te genover. Wij blijven van me ning dat Van den Bos nogal fors heeft ingegrepen. Van daar dat we hem die transac tie hebben gestuurd. Ik zou zeggen, laat het op een zitting aankomen. Dan kunnen alle partijen nog eens extra ge hoord worden." Bot benadrukt dat justitie echt niemand tegen zal houden die zijn burgerplicht doet. „Ook al vallen daar mogelijk klappen bij. Als je iemand moet bevrij den kan dat noodzakelijk zijn. Maar het ingrijpen moet wel in verhouding zijn. En mis schien blijkt uit zo'n zitting wel dat Van den Bos gelijk heeft gehad met zijn, ons in ziens toch forse optreden. Maar vooralsnog is er voor ons genoeg reden aan dat ge lijk te twijfelen." Volgens de groep die de jon gen onder handen nam, rea geerde Marvin van den Bos met buitensporig veel geweld. Bot: „Er is met een aantal van hen gesproken. Uit die verha len kwam naar voren dat de boel al bijna was gesust toen Van den Bos er tussen sprong en een van hen keihard neer sloeg. Zo hard dat men voor alle zekerheid maar met hem naar het ziekenhuis is gegaan. Daar werd neusletsel gecon stateerd en bovendien had de jongen last van duizelingen. Dat zijn zaken die wij niet over onze kant kunnen laten gaan. En nogmaals. Het is zijn recht naar eer en geweten te handelen. Maar de situatie kan er ook anders hebben uit gezien dan dat hij inschatte. Ik heb reden om dat laatste te denken. Of dat ook zo is, krijg je eigenlijk alleen maar tijdens zo'n zitting duidelijk." Indonesische impressies Koeien prefereren een zachte matras uit Limburg. Dat blijkt uit een onderzoek van de Hoge re Agrarische School in Den Bosch. De dieren laten er vol gens boer Harrie Zeegers (47) uit Wellerlooi (Limburg) zelfs een waterbed voor links liggen. „Ik heb in mijn eigen bed niet eens zo'n mooie matras", zegt de veehouder. Stalinrichter De Boer in Leeu warden verkoopt de nieuwe vinding van het Roermonds kunststoff ecyclingbedrij f Schmitz. „We hebben als proef eens tien matrassen in een stal gelegd", zegt een woordvoerder van De Boer. „En wat bleek na een tijdje? De koeien stonden echt te dringen om er op te kunnen gaan liggen. Ze ston den er voor in de rij." De nieuwe vinding wordt wei dematras genoemd. De matras moet immers dienen als ver vanger voor de grasmat waarop een koe normaliter buiten in het weiland ligt te herkauwen. De matrassen worden gemaakt door Schmitz in Roermond. Het bedrijf telt 35 medewerkers en maakt vooral de vulling. De Boer stopt die vulling in Leeu warden in een vilten hoes. Het geheim van de smid is polye- thyleenfaom. Een kunststof die onder meer wordt gebruikt voor dashboard van auto's of schoenzolen. „Wij verzamelen de snijresten van die kunststof in fabrieken", zegt Paul Pen ners, verkoopmanager van Schmitz. „We shredderen dat materiaal om er kleine vlokjes van te ma ken. Door een thermisch pro ces 'plakken' we die vlokken weer aan elkaar. Doordat er lucht tussen die vlokken blijft zitten, ontstaat een comfortabel en verend materiaal." De wei dematras is in de Verenigde Staten en Canada al een tijd op de markt. Toen het daar storm liep, heb ben Schmitz en De Boer de ma trassen ook uitgeprobeerd in Nederlandse stallen. En uit die proeven is gebleken dat de koeien de matrassen niet alleen een stuk comfortabeler vinden dan de oude rubberen matten, 'ARUS ierug ukkij Jagbl die veel harder zijn. De nindran h ren gaan er ook nog eens mtfegen melk door geven. En bovenaan blijven ze gezonder, beweerlfanie boer Zeegers die er al ervarir mee heeft opgedaan. „Veel [ygj( koeien hebben last van dikke knieën en open klauwen. DatiMiB zijn vaak grote problemen irpn de stallen. Maar sinds de introdoepe tie van deze matras zijn die ??ns aandoeningen een flink stukken c verminderd", zegt ook de smrc woordvoerder van De Boer Sverk linrichting in Leeuwarden, midd „Koeien zijn topatleten die egetro dag een topprestatie moeteifluizi veren. Koeien moet je dus odourn in topconditie houden." fAR/ De matrassen meten één bij één meter zeventig, maar ze Q|*j zijn ook in rollen verkrijgbaa Per koe kosten ze 125 gulder „Mijn koeien liggen er nog li ver op dan op de waterbedd die ik ook in de stal heb liggt Er hoeft er maar een op te st of de volgende ligt er al weer op", zegt Zeegers. Hij is er ei op gebrand om het zijn koei goed naar de zin te maken. Door het comfort in de stal verbeteren, geven zijn dierei tien procent meer melk dan middeld; circa 8000 liter ja; lijks. Daartoe heeft Zeegers ook ei melkrobot aangeschaft. Doo| die robot bepalen de koeien wanneer ze gemolken kunm worden. „Vroeger melkte je twee keer op een dag. Dat be paalde jezelf. Nu kan de koe kiezen. Sommigen gaan drie'ensj vier keer naar de melkstal. A#1?? dere maar één keer. Elke koe 1S heeft haar eigen ritme. Ze ko men uit vrije wil." L,, De Dierenbescherming vindll Ui het prima dat de matras wor( gebruikt om het leven van de~! koeien in stallen draaglijker ten,J maken. „Maar het is en blijft' c genlijk symptoombestrijding0™^ zegt woordvoerder Niels Dor0?: land. „Ze worden gebruikt of doorliggen en dergelijke te voorkomqn. Het zou echter lFe" ter zijn om de dieren gewooijj0 de wei te laten lopen.n< r koert GPD étaat njke i MENSELIJK De Belgische kroonprins FILIP en prinses MA- THILDE waren gis teren op bezoek in Aalst. Het paar, dat in december trouwde, maakt op dit moment een toer door het land, waarbij tal van plaatsen worden aangedaan. De Belgen zijn op dit moment ge heel in de ban van de geruchten over een mogelijke zwanger schap. Volgens verschillende media in België zou prinses Ma- thilde zwanger zijn. Zo meldden het royaltyblad Point de Vue en de televisiezender VTM gisteren dat de baby in september wordt geboren. Een school in Oakley in de Ame rikaanse staat Californië die de 161 Pokemon-kaarten van een 11-jarige leerling heeft zoekge maakt moet de leerling op last van de rechter 1.500 dollar (3.400 gulden) schadevergoe ding betalen. De kaarten werden de jongen, RUDY DONITHAN- TREAT, in augustus afgenomen door een mentor. Toen hij zijn kaarten na schooltijd kwam op halen waren ze verdwenen. Op veel scholen in de Verenigde Staten zijn Pokemon-kaarten, die onderling worden geruild verhandeld, verboden, omdat leerlingen te zeer van het werlP" houden. De kaarten hebben of100 menig schoolplein geleid tot vechtpartijen. hi< Bij het Nationaal Monument in Jakarta zit een tiental gidsen op stoeltjes duimen te draaien. „Hoe moet dat nu met ons?", vraagt een van de gidsen aan Evelyne, de vrouwelijke gids die mij vergezelt. Even later ver duidelijkt ze: „De toeristen laten het al maanden af weten. Veel regeringen geven een negatief reisadvies. Japanners, Amerikanen en Australiërs blijven weg. Dat betekent dat heel veel mensen hun inkomsten ver liezen. Het is heel zwaar voor ons. Er is honger, de cri minaliteit stijgt. Niemand weet hoe het afloopt. Ik ben vijf dagen in Jakarta waar mijn man moet wer ken. Lopend over straat en rijdend door de stad merk ik niets van spanningen en ongeregeldhe den. De ogenschijnlijke rust kan bedrieglijk zijn. „We hebben hier altijd tussen de vulka nen geleefd, maar die uitbarstingen laten zich meestal voorspellen. Nu leven we op een vulkaan die ieder moment actief kan wor den zonder waarschuwing. Je weet niet meer wie je vriend of wie je vijand is", verzucht^een Indonesische hoogleraar met wie ik in de loop van de week in ge sprek raak. Ik logeer in hotel Indonesia, het eerste hoogbouwhotel dat na de onafhankelijk heid werd gebouwd. Soekarno zelf ont wierp het. De architectuur en het interieur zijn een indrukwekkende staalkaart van de Indonesische cultuur. De vele mozaïeken en reliëfs geven via archetypische symboliek uiting aan de verheven vrijheidsstrijd die ten slotte tot de idylle van het beloofde land leidde. In de hal van het hotel is een grote plastiek van wapperende Indonesische vlaggen opgericht boven een gamelanorkest. De kamers hebben een strak, In donesisch interieur met veel, veel hout. Iedere keer als ik mijn kamer met kunstmatige klimaatbeheersing verlaat en de galerij ervoor betreed, snuif ik met wel behagen die typische lucht van de tropen op: een mix- van warmte, vocht en plantengeuren. De vader van mijn man is hier, in Batavia, geboren. Een naam die uitgewist is op alle gedenkstenen en standbeelden. Voorzover die standbeelden er nog staan. Want iedere succesvolle vrijheidsstrijd schijnt te moeten eindigen in het triomfantelijke beeldenstorm waarin de steengeworden onderdrukkers ruw van hun sokkel worden getrokken en een rituele val in het stof moeten maken. Zo is ook het standbeeld van Jan Pie terszoon Coen die 'Jayakarta' in de zeventiende eeuw veroi>erde. verdwenen. Hij maakte van de stad een ko pie van Amsterdam, met grachtjes en pakhuizen. Wat er over is van het oude Bataina rot weg, zakt in elkaar of wordt alsnog afgebroken om plaats te maken voor hoogbouw. Gerestaureerde koloniale gebou wen uit de vorige eeuw zijn schaars, maar betoverend met hun uitte zuilen en hun art decostijl. „Kijk of mijn geboortehuis er nog staat", was de op drachtdie mijn man van zijn vader meekreeg. Het fo toalbum kwam tevoorschijn, vol tempo doeloebeel- den. Een Hollandse familie op de waranda van hun grote huis. De vrouw des huizes gekleed in een sarong, de man ook in Indonesische dracht. Kinderen in het wit. Een baboe ernaast, een bediende gehurkt in de schaduw bij een deur. Palmen. Een foto speciaal ge maakt voor de thuisblijvers. Indië was ver voor een Nederland waar men zijn dorp of stad nauwelijks uit kwam. Wat een enorm avontuur om in die tijd, de ne gentiende, begin twintigste eeuw, je boeltje op te pak ken en daar naar toe te gaan, besef ik laterals ik op het Nederlandse kerkhof in Surabaja loop. 'Hier rust onze kleine moppie', lees ik, op een steen. Ze was een halfjaar oud toen ze stierf. Haar moeder volgde haar tivee jaar later, op 24-jarige leeftijd. Hielden ze reke ning met de meedogenloze doodseskaders van de tro pen, al die besmettelijke ziekten waarvoor geen inen tingen en geneesmiddelen bestonden? Dachten ze er bij hun vertrek aan dat het afscheid van Nederland een afscheid voor altijd kon zijn? Velen van hen zou den hier in de bloei van hun leven sterven, gevolgd of voorafgegaan door hun kinderen. Hier liggen de slachtoffers van de koloniale droom, eerloos en verge ten tussen de vuilnis en de scharrelende kippen, rus tend onder afbrokkelende zerken. De desolate staat van het kerkhof maakt de tragedie van al die jongge storven Nederlanders nog aangrijpender. "We zullen je nooit vergeten Paatje', staat er op een steen. Maar deze Nederlanders zijn door hun nazaten vergeten, wellicht ook omdat ze met terugwerkende kracht tot onder drukkers zijn gedegradeerd. Kun je je verleden vergeten? Zelfs al zou je het willen, dan lukt dar niet Nederland leeft in Indonesië en In donesië in Nederland. Via duizenden banden des bloeds, via gedeelde herinneringen, via honderden ivoorden in beide talen. Het verleden laat zich in de geschiedenisboekjes retoucheren maar niet wissen in de harten en hoofden van mensen. De stichting MAMI ETTEN- LEUR is van plan op carna- Lry valsmaandag 6 maart het we- V V reldrecord menselijk domino <l h zijn naam te zetten. De organisa tie van dit spektakel hoopt ma? J ruim 2000 mensen het oude ij?^ cord van 969 deelnemers te gaan verbreken. De deelnemen gaan achter elkaar zitten aan ^erz| Oude Bredaseweg en de Mark^e z( De burgemeester van Etten-Lcntv duwt de eerste persoon naar ade ter, waarna alle anderen om dr. beurt vallen. Het is de veertien* keer dat de stichting Mami op^ carnavalsmaandag een dergelL evenement organiseert. De gróiVU ste touwtrekwedstijd, de 'angsM|DD waslijn en de grootste stoelen-^-— dans gingen het menselijk doirj 1 no voor" twee delb jschij De achttienjarige tennisster Aljs toi NA KOERNIKOVA heeft zich \fcebr loofd met ijshockeyer PAVEL hoof BURE (28). Daarmee ontzeniLeel de ze alle geruchten dat ze 'iel0p e zou hebben met haar Australiibegr sche tenniscollega MARK PHI LIPPOUSSIS. Volgens het shd bizzpersbureau WENN werd d( verloving beklonken in het res WÊ taurant Forge in Miami. Forge H genaar Shareef Malnik verteld K9 dat hij samen met het tweetal I het glas had geheven op de ve 3 loving. „Pavel riep me en zeiI heb het haar net gevraagd. Dr fl een glas met ons mee.' Dat de H ik een daarna zijn we samen n H een party geweest." Pavel Bur H woont tegenwoordig in het ap- H partementencomplex in Fort 3 Lauderdale waar Koernikova e H penthouse met zwembad heef IH De twee kennen elkaar vier maanden. Het Oostenrijkse kledingconcl KLEIDER BAUER stopt met zig actie voor ontklede klanten. E teriken konden voor een perioi van drie weken elke maandag! meedingen naar gratis kleding! De eerste vijf naaktlopers die elk van de veertig filialen bin- nenkwamen, werden voor omgl rekend 770 gulden aangekleef Nu een filiaalhouder met de dood is bedreigd, gaat de actii voorlopig de kast in. De eersten actiedag, afgelopen maandag,! trok honderden naakte belang™ stellenden. De reclamestunt f leidde ook tot vele klachten bil de politie en tot veroordelingeT door onder meer de Oostenrijk] reclameraad.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2