Ruzie verdeelt koor Exultate Deo jjVader en dochter spelen broer en zus Cultuur Kunst ir Mensen met pacemaker moeten Leidse fles mijden Mug: grappig en aangrijpend Tastend tussen flair en overmoed -t iONDERDAG 2 MAART 2000 Nieuwe Madonnafïlm uit in Amerika Deel bestuur stapt op, vertrouwenscommissie benoemd Een deel van het bestuur van de Christelijke Oratorium Vereniging Exultate Deo in Voorschoten is opgestapt. Een vertrouwenscommissie moet de crisis als gevolg van een slecht gevallen nieuwjaarstoespraak van koordiri gent Sander van Marion het hoofd bieden. ,,We hebben een hele vervelende periode achter de rug. Ik ben er niet gelukkig mee", aldus waarnemend bestuursvoorzitter C. Prud'Homme van Reine. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE In zijn nieuwjaarstoespraak had Van Marion stevige kritiek op de kerstuitvoering van Exultate Deo. Na een 'redactioneel' over die toespraak in het koorblad De Resonans, waarin zijn speech werd samengevat en door de schrijfster demotive rend werd genoemd, dreigde Van Marion het bestuur met ontslag en met 'juridische stap pen' als dat niet werd gerectifi ceerd. Het onder druk gezette be stuur zag zich genoodzaakt in een brief aan alle 80 koorleden afstand te nemen van het arti kel in De Resonans. Dat leidde tot vertrek van de schrijfster van het artikel, als eindredac teur van het koorblad en als lid van de vereniging. Het getuigt volgens haar van 'grote be stuurlijke onzorgvuldigheid' dat het bestuur haar niet eerst over de zaak gehoord heeft, zo schrijft ze in een brief aan alle leden. ,,Dat het bestuur vervol gens om tactische redenen is gezwicht voor een dreigement van de dirigent maakt de zaak voor mij nog onacceptabeler." Twee weken geleden heeft de vereniging een extra ledenver gadering aan de ruzie gewijd. „Toen hebben we de hele avond gepraat over de proble men", aldus Prud'Homme van Reine. „Ik kan u zeggen, maar dat is mijn persoonlijke me ning, dat er door een zwalkend bestuur niet goed gehandeld is in deze kwestie. De toespraak van Van Marion, waarin hij niet veel goeds zei over ons kerst concert, is overigens ook niet in goed overleg gegaan met het bestuur. Zijn toespraak was niet erg verstandig. Daarover heb ben we met hem gesproken. Hij was boos over het redactioneel in De Resonans en daar heeft het bestuur niet adequaat op gereageerd. Het is een uit de hand gelopen rel." „In de ledenvergadering heb ben we er uitgebreid met elkaar over gesproken. Een commissie van 'wijze mensen' probeert het conflict nu op te lossen. Drie leden zijn opgestapt: de voorzitter, de penningmeester en de schrijver van het bewuste redactioneel artikel. Van Ma rion heeft voor- en tegenstan ders. Dat is vaker zo met diri genten. Zijn vertrek is niet aan de orde. Maar er wordt wel met hem gepraat. Gisteren is er nog een gesprek geweest." Exultate Deo telde ooit 114 leden, inmiddels zijn dat er nog omstreeks 80. Volgens Prud 'Homme van Reine heeft dat niets met de crisis of sfeer bin nen de vereniging te maken. „Het komt door de relatief hoge leeftijd van onze leden. Jonge ren willen helaas niet in een koor zingen, dat is voor veel ko ren met een kerkelijke achter grond lastig. Bovendien hebben we onze kwaliteitseisen aange scherpt." „We proberen de neuzen weer één kant op de krijgen. Dat zal wat discipline vergen. Dat is nodig want we gaan in mei naar Berlijn voor een con cert. Het sociale deel is voor ons koor altijd erg belangrijk geweest. In elk bestuur maak je wel eens onenigheid mee, maar dit is erg vervelend." lige: Sikkensprijs voor park en schrijver sassenheim Een park in Duitsland en een Italiaanse schrijver krijgen de Sikkensprijs 1999. Het gaat om het Internationale Bauausstellung Emscher Park in het hart van het Ruhrgebied en om Claudio Magris. Het park met kunst- en architectonische werken is aangebracht in de Emscherzone midden in het Ruhr gebied. Met het park is volgens de jury van de prijs de kleur te rug in het anders zo grauwe Ruhrgebied. Magris krijgt de prijs voor zijn bijdrage aan „de verkenning van het culturele land schap van Europa en de betekenis daarvan voor het Europese debat over identiteit", aldus de jury. De Sikkensprijs wordt om de twee jaar uitgereikt en bestaat uit een kristallen prisma. De uitreiking is op 11 maart in De Doelen in Rotterdam. Extra optredens 'Ja zuster nee zuster' Rotterdam De succesvolle theaterproductie 'Ja zuster nee zus ter' van het RO theater wordt verlengd met vier extra voorstel lingen in het Amsterdamse Carré. De gelijknamige televisieserie van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink was van 1966 tot 1968 op de VARA te zien. De serie werd door Pieter Kramer en Rieks Swarte bewerkt voor het theater. Donderdag 31 augustus, vrijdag 1, zaterdag 2 en zondag 3 maart staat het toneelgezel schap op de planken. De voorverkoop is inmiddels begonnen. Reserveren: 020-6225225 Nieuwe datum show Benny Neyman leiden Benny Neyman treedt op donderdagavond 16 maart op in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Zijn nieuwe theatershow ging in februari niet door wegens ziekte. Neyman Puur is de titel van het vijftiende theaterconcert van Benny Neyman. De zanger brengt naast zijn nieuwste nummers ook de 'gouden ouden' ter gehore. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Stadsgehoorzaal. Aanvang: 20.15 uur. KinderKunstHal in Rotterdam Rotterdam In het Museumpark in Rotterdam opent in 2001 de KinderKunstHal haar deuren. Het pand, vlakbij de 'echte' KunstHal, wordt neergezet in het kader van Rotterdam Culture le Hoofdstad en zal tijdens dit evenement als Kinderhoofdkwar tier fungeren. In het (voorlopig) tijdelijke gebouw komen ten toonstellingen, workshops en andere culturele activiteiten ge richt op kinderen. Aan de hand van het succes gedurende 2001 wordt bepaald of de hal er daarna blijft staan. Zes bouwteams maken van donderdag tot en met zondag in de Academie van Bouwkunst in Rotterdam ontwerpen voor de hal. Op de laatste zal een jury met onder anderen vier kinderen een keuze maken. Drie bouwbedrijven zijn aan elk twee ontwerpteams verbonden. Dr. Magneto in Museum Boerhaave LEIDEN ROPY VAN DER POLS „Je hebt toch geen pacemaker, hè?", vraagt Dr. Magneto aan de argeloze vrijwilliger die naast hem op het podium van het Leidse museum Boerhaave heeft plaatsgenomen. In zijn handen houdt de duivels kunstenaar een in folie gewik kelde fles, uit de hals steekt een primitieve kurkentrekker. Zodra zijn proefpersoon er ook maar een vinger naar uitsteekt, spat ten de elektriciteitsvonken in het rond. „En dit is dus de Leid se fles", laat Dr. Magneto zijn publiek triomfantelijk weten, „Driehonderd jaar geleden werd die hier ontdekt. Voor eerst het kon elektriciteit opge slagen worden." Het zijn dit soort experimen ten waaraan acteur Tony Ma ples zijn toeschouwers onder werpt in de theatershow 'Dr. Magneto, de Electrische Mensch', die momenteel in Museum Boerhaave te zien is. „Ik hoop het publiek op een speelse, interactieve manier iets te leren over de geschiedenis van de elektriciteit", vertelt de acteur, gefascineerd als hij is door het vanzelfsprekende, maar onbegrijpelijke natuurfe- nomeen. „Want wat is elektrici teit nu eigenlijk? Zelfs de we tenschappers van vandaag de dag kunnen dat niet precies uit leggen. Het blijft iets geheim zinnigs en onbekends." En dat was het voor de oude Grieken al, waarmee Maples zijn show laat beginnen. „Die wisten al dat een barnsteen een 'magische' aantrekkingskracht krijgt als'je hem opwrijft", ver telt Maples. En van de ontdek king van het magnetisme sleept Dr. Magneto zijn publiek dwars door de middeleeuwen heen. rechtstreeks naar de zeventien de eeuw, de tijd van de 'experi mentele wetenschap'. „Wij ren nen niet meer naar de stoffige boeken van Aristoteles als we iets willen weten", laat de Dr. Magneto zijn publiek weten. „Wij experimenteren en obser veren." En dat doet de duivels kunstenaar inderdaad. De Leid se fles, de Zuil van Volta. Alle klassieke experimenten die hebben geleid tot de elektroni sche kermis van de twintigste eeuw passeren de revue. Inspiratie voor zijn weten schapsshow putte Maples uit elektrische demonstraties van de achttiende eeuw. „Je had in die tijd artiesten en kermisklan ten die met spectaculaire shows rondreisden. En ook serieuze wetenschappers presenteerden hun nieuwste uitvindingen vaak op een interactieve manier aan het publiek", vertelt de ac teur voi enthousiasme. „De Franse wetenschapper Abbé Noliet bijvoorbeeld, die ook in een gedeelte van mijn show een rol speelt, was een graag gezie ne gast in de Parijse salons. Hij verbond dan het bestek van de gasten met een elektriseerma chine. Wat er daarna gebeurde, laat zich wel raden", lacht Ma ples, die deze traditie graag voortzet. Want als het aan Tony Ma ples ligt, mag de wetenschap wel weer dichter bij de mensen gebracht worden. En dat is pre cies wat het Pandemonia Scien ce Theater nastreeft, waarvan de acteur deel uit maakt. „Op middelbare scholen geven we theatershows die aansluiten op de wetenschapslessen. En voor de wetenschappers zelf organi seren we workshops waarin we ze leren hoe ze hun presenta ties kunnen verlevendigen." Want wetenschap leent zich prima voor visueel spektakel, zo bewijst de acteur met zijn show. 'Dr. Magneto, de Electrische Mensch' maakt deel uit van de tentoonstelling 'Hoogspan ning* die nog tot 14 mei in Mu seum Boerhaave bekeken kan worden. De theatershow wordt gespeeld op 5 en 19 maart, 2, 16 en 24 april en 14 mei. De aanvang is om 14.00 en 15.00 uur. Dirigent Van Marion vindt dat hem geen blaam treft. „Dit is een kwestie tussen het be stuur en het blad De Resonans, daar blijf ik buiten. Ik vind het laag bij de vloer dat leden nu contact zoeken met de krant. Als iemand thuis herrie heeft met haar man, loop ik toch ook niet meteen naar de buren? Mensen moeten zich aan de feiten houden, en niet afgaan op praatjes. Daar heb ik een he le grote hekel aan", reageert hij geïrriteerd. „De schrijfster van het artikel had haar huiswerk niet goed gedaan en had zich er niet mee moeten bemoeien, bovendien. Als het om muziek gaat, ben fk de kenner. Het is heel simpel: koorleden moeten hun partijen kennen. Leden die daar anders over denken, horen hier niet thuis." Beelden aan Zee krijgt beelden aan zee Het Scheveningse museum Beelden aan Zee krijgt een beel dentuin met uitzicht op zee. De tuin wordt aangelegd op een helling aan de boulevard en is vrij toegankelijk vanaf de weg. Voor het ontwerp is de Ameri kaanse architect Tom Otterness aangetrokken. Op de plaats waar de beeldentuin moet ko men ligt nu een ongebruikte helling, ingeklemd tussen de muur die om het museum ligt en de boulevard. „Daar moet straks een terras achtige situatie ontstaan", schetst bestuurslid Jongtien van Beelden aan Zee. Her en der verspreid in het park worden sculpturen geplaatst. Het mu seum heeft de Amerikaanse ar chitect Tom Otterness gevraagd om de tuin in te richten. Hij heeft eerder, in Battery Park in New York, een dergelijk project gedaan. Dat had als thema geld, met een verwijzing naar het vlakbijgelegen Wall Street. De Scheveningse beeldentuin krijgt als thema's sprookjes, het koninklijk huis en de geschie denis van Scheveningen. „En dat alles met een knipoog", al dus Jongtien. De tuin, die tus sen de 1000 en 1500 vierkante meter zal beslaan, wordt vrij toegankelijk. Bezoekers kunnen er vanaf de boulevard zo inlo pen. Wel zal het museum maat regelen nemen om de tuin 'vandaalveilig' te maken. De aanleg zal rond de 10 mil joen gulden kosten. De ge meente Den Haag heeft inmid dels 2,5 miljoen beschikbaar gesteld. De rest van het geld moet het particuliere museum van sponsors zien te krijgen. loudewijn en Caya de Groot samen in musical 'Tsjechov' in de Leidse Schouwburg THEATER RECENSIE msterdam martin hermens ontmoeten elkaar voor het jorherst op de planken. In de mu- cal 'Tsjechov' van Robert ong en Dimitri Frenkel Frank, oude wijn de Groot (1944) peelt - net als acht jaar geleden de titelrol. Zijn dochter Caya 1967) speelt Tsjechovs zuster °orIlasja. „Het blijft nog steeds beetje raai- wanneer ik iroertje' tegen hem moet zeg en", vindt Caya. „Ik moet ie- ere keer weer giechelen. Maar a honderdtwintig keer spelen ijt dat er wel uit." Ze hebben wel eens eerder :ts samen gedaan. Een paar ar geleden met het Metropole rkest in Paradiso. „We zongen >en een duet", vertelt Boude- ijn. „Nu doen we iets dat teer in haar discipline van het Cl^meelspelen thuishoort. We ac- ***ren in plaats van zingen. Hoe uk ik het ook vind om dat te Den, het is toch niet het ter-' in waarop ik thuis ben. Caya ^j'gleeft meer ervaring op dat ge- iet led; ze staat al acht jaar als ac- kerkPce °P planken-" hgji „Ik heb het nooit vreemd ge- Snden om met andere, he iende acteurs te spelen", vult aya haar vader aan. „Dat eemde gevoel is er nu wel. Ik :b Bo in de vorige 'Tsjechov' i in het toneelstuk 'Anne ank' gezien, maar echt wen- n deed dat nooit. Toch was ik heel nieuwsgierig naar om nen met mijn vader een 'orstelling te maken. Ik weet i al dat het een mooie hèrin- 0"jt|ering wordt. Het is iets speci- uurrb en dat blijft je altijd bij." ■Voordeel is dat ik hem nu eer zie dan ooit tevoren. ii*etH00r een zo intensief *iet elkaar op te trekken, krijg je lingl ;huiï toch een andere relatie met el kaar." Vader Boudewijn: „Ei genlijk kun je dat pas over een half jaar zeggen. Het zal best iets met onze onderlinge relatie doen. Maar wat? We zijn alle twee nuchtere mensen, zeker wat familierelaties betreft." Waar het gaat om samen met kinderen iets op het toneel te doen, heeft Boudewijn al enige ervaring opgebouwd met zijn zonen Jimmy en Marcel. „Dat was toch anders. Zij zijn in de zelfde discipline bezig. En om dat ik in de muziek al dertig jaar ervaring heb, was ik het baasje, de leider. Ik was degene die ze er doorheen hielp, die ze ook rustpunten gaf. Met Caya is het andere koek. Ik ben geen ac teur: zij is nu meer in het voor deel. Toch is er sprake van een gelijkwaardige situatie." „Ik heb Caya gezien in alle stukken die ze speelde. Ik leer de van hoe zij acteerde. Zo van: 'dat kan ik misschien nog een keer nodig hebben'. Ik keek leergieriger naar haar dan dat ik luisterde naar Jim en Marcel. Het was ook Caya die mij leerde dat ik niet meteen zo kritisch moet zijn. Dat ik ongedwongen moet kijken en het fantastisch moet vinden dat mijn dochter in een stuk speelt in plaats van de nadruk te leggen op dingen die ik niet goed vind." Caya heeft niet het idee dat ze haar vader in 'Tsjechov' qua acteren veel kan bijbrengen. „Er is ook sprake van een vrij unieke situatie", stelt ze. „Bo heeft die rol al eens gespeeld; hij kent die rol. Ik heb nooit eerder in een musical gestaan. In dit genre moet je toch op een andere manier spelen dan bij voorbeeld in een toneelstuk. Ik hoef hem ook niets te leren. Al vind ik natuurlijk wel iets van hoe hij het doet. Maar daar hebben we het niet over." Boudewijn: „We zijn stilzwij gend kritisch naar elkaar. Niet alleen naar elkaar, ook naar de rest van de cast. Ik ga geen kri tiek uiten op anderen. Als ik ideeën heb over hoe het beter kan. dan speel ik dat wel via re gisseur Eddy Habbema. Ik vind het leuk om deze rol nog een keer te spelen. Acht jaar gele den was het een fantastische tijd. Maar als ik eraan terug denk, besef ik dat ik toen kan sen heb laten liggen. Ik wil Tsje chov nu veel diverser en kleur rijker spelen. Het leek me een leuk idee om dat met dezelfde ploeg van toen te doen. Dat ging niet door en dat was even schrikken. Ik zit graag in een vertrouwde omgeving. Dan voel ik me veiliger, prettiger." „Het karakter van Tsjechov spreekt mij aan. Hij is zo gedre ven, zo wanhopig in de pogin gen om zichzelf begrijpelijk te maken. Desondanks blijft hij integer; hij houdt vast aan zijn eigen stijl, werk en persoonlijk heid. De strijd tussen dingen zeggen en begrepen worden vind ik interessant. Als creatief kunstenaar heb je daar altijd mee te maken. Maar het is leuk om ook de luchtiger kant van Tsjechov te laten zien. Hij was niet alleen maar als een bezete ne bezig om mensen te obser veren." „Tsjechov lijkt wel op mijn vader", zegt Caya. „Ze hebben allebei dat dubbele: aan de ene kant zijn ze gedreven mannen die de mensen in hun omge ving goed begrijpen, aan de an dere kant zijn ze niet zo zeer deelnemers, maar eerder toe schouwers. Dat maakt ze her kenbaar voor mij, ik snap heel goed waarom ze dat hebben." Vader Boudewijn herkent de overeenkomsten ook. „Ik ben moeilijk met snel sociaal zijn en contacten leggen. Onzeker naar relaties toe. Een beetje egoïs tisch ook: wat wil ik en wat wordt er van mij verwacht in die relaties? Ik hoop steeds dat een ander naar mij toekomt en het eerste contact legt. Als dat gebeurt, bloei ik open. Maar het moet altijd vanuit die andere partij komen." Tsjechov*, 7 en 8 maart, Leid se Schouwburg. SUSANNE LAMMERS Voorstelling: In de lucht. "Is this the real life or is it fantasy" door Mug met de Gouden Tand. Met Marjan Luif en Marcel Musters Gezien. 1/3, LAKtheater, Leiden. Nog te zien: 2/3, aldaar Moeder en zoon zingen. Heel zachtjes, heel mooi, heel knap en heel grappig. Dat is het echte begin van 'In de lucht', want het vage videofilm pje dat geloof ik het uitgangspunt van de voor stelling was, doet er eigenlijk niet zoveel toe. 'In de lucht' gaat over een al te symbiotische relatie tussen moeder en zoon, en vooral over het los- makingsproces. In een aantal op zichzelf staande scènes komen de wederzijdse afhankelijkheid en de vrijheidsdrang aan de orde. Het is niet de eerste voorstelling over een moe- der-en-zoon-relatie, het zal ook niet de laatste zijn, maar de zotte en grillige fantasie waar de hele voorstelling van doortrokken is, maakt het wel de moeite waard. Eerst zingen ze dus vier veelbetekenende liedjes. Marjan Luif, de moeder, de tweede stem; Marcel Musters een prachtige eerste. Ze kijken strak op hun blaadjes, ze sugge reren het summum van verlegenheid en onder tussen zingt Musters met een strak bekkie 'l wonder why I stay when everybody's gone' en dat werkt net zo tragi-komisch als het bedoeld is. Luif is een prachtige eenzame, veeleisende moeder. Een beetje voor zich uit zingend naait ze een jasje voor haar sprekende furby, praat en kirt tegen hem zoals je tegen kinderen of katten doet en geeft zichzelf op haar donder omdat ze niet daadkrachtig genoeg met haar nieuwe zoonloze leven begint. Ze droomt en mijmert wat voor zich uit en daaruit ontstaat naadloos een innig gesprekje met haar zoon die ineens weer van achter de bank opduikt. 'Is this real life or is it fantasy'? Moeder en zoon spelen rollen. Zij eist van hem dat hij zich inbeeldt hoe hij zal reageren als zij overleden is. Dat gaat heel plastisch. Zij ligt op de bank, zegt met een geknepen stemmetje: 'U kunt nu afscheid nemen' en laat het hem net zo vaak overdoen tot hij de juiste, hevige, emotie toont. 'In de lucht' moet het niet hebben van de ver nieuwende visie op een oeroud gegeven. Maar Musters en Luif weten waar het grappige in het aangrijpende overgaat, en opereren feilloos op die grens. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Zin', programma van Sanne Wallis de Vries. Gezien. 1/3, schouwburg Leiden Meestal bieden jonge cabare tiers geen programmaboekje. Kennelijk is dat iets voor de meer gevorderden. Bij het nieuwe programma van Sanne Wallis de Vries hoort echter wel degelijk een boekje, zelfs in full color. En inderdaad heeft deze jonge cabaretière in korte tijd een behoorlijke naam en faam opgebouwd. Niet voor niets is de schouw burg zo goed als vol. In haar programmaboekje staan zinnen uit het program ma afgedrukt. Ze geven pre cies de sterke en zwakke kan ten van het programma weer. Aan de ene kant is er lef en ambitie en lijkt Sanne Wallis heel zeker van haar zaak, aan de andere kant krijgen sommi ge zweverige zinnen een pre tentieuze bijklank en lijkt ze nog heel erg te zoeken naar wat ze nu eigenlijk tracht te zeggen. Die keerzijde van de medaille heeft in dit program ma gelukkig niet de overhand, de zoektocht naar haar eigen vorm van cabaret biedt span nende momenten. Zeker bij aanvang buitelen de scènes over elkaar heen. Steeds komt ze met iets onver wachts voor de dag, speelt soms met bewust gekozen on duidelijkheden, maakt scherpe terloopse opmerkingen en schiet dan weer in het creëren van een excentriek typetje. Er is volop afwisseling - die zich op den duur gaat wreken. De samenhang, of althans de sug gestie van een zinvol verband, zakt langzaam maar zeker weg en het geheel dreigt een aan eenschakeling van losse idee tjes en invallen te worden. Vooral na de pauze komt dat sterker na voren. Daartegenover staat geluk kig veel dat klasse heeft, juist ook vanwege de aankleding en de gekozen vorm. Ze zegt 't zelf tijdens de voorstelling: „Het is me niet aan komen waaien, er is hard over nage dacht." En dat is te zien. Tref fend speelt ze een venijnige parodie op het VPRO-pro- gramma De Plantage en geeft ze een meerduidige typering van een naar gezelschap en seks hunkerende invalide vrouw in een wagentje. Het zijn knappe scènes van een jonge cabaretière, die het cli ché 'veelbelovend' al lang voorbij is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19