'De koopzondag mist een basis' Verlangen naar een thuis in de grote stad Gevaar voor asbest was er helemaal niet' Rijn Veenstreek Alphen past voorpl Archeon nog niet as Rijnwoude praat m jeugd over skatebal ^e"boar OP donderdag 2 maart 2000 Jdo Onderzoek gevolgen aanleg tunnel hazerswoude-dorp Rijnwoude trekt 70.000 gulden uit voor een onderzoek naar de gevolgen van de aanleg van een autotunnel onder de Dorpsstraat in Hazerswoude-Dorp door. De onder tunneling van de Gemeneweg is al enkele jaren een van de grootste wensen van Rijnwoude. De alsmaar drukker wordende provinciale weg snijdt Hazerswoude-Dorp in tweeën. Hoeveel de tunnel moet kosten en wie die precies betaalt is nog niet be kend. Omdat er in hetzelfde gebied ook plannen zijn voor de bouw van winkels en huizen, wil het gemeentebestuur weten of die er kunnen komen zonder dat ze de aanleg van de tunnel in de weg staan. „Misschien moet er een tijdelijke weg komen tij dens de werkzaamheden voor de tunnel, zodat we daar niet kunnen bouwen", licht wethouder Uljee toe. Maar hij sluit ook niet uit dat aanleg van de tunnel technisch onmogelijk is. Het onderzoek moet binnen twee maanden zijn afgerond. Informatieavond in Alkeburcht roelofarendsveen In dorpshuis De Alkeburcht in Roelofarends- veen wordt dinsdag 14 maart een informatieavond gehouden voor ouders over weerbaarheid en zelfvertrouwen van kinderen. Ouders krijgen te horen hoe ze het zelfvertrouwen van hun kind kunnen vergroten. De bijeenkomst is een initiatief van de Stich ting Aktieve Gezondheidszorg Plassengebied, de GGD Zuid- Holland en de stichting Spel- en Opvoedingsvoorlichting Zuid- Holland. De bijeenkomst duurt van 20-22 uur. De toegang is gratis. Rowwen Hèze op Veense Lentefeesten roelofarendsveen Muziekvereniging Liefde voor Harmonie or ganiseert op 31 maart en 1 en 2 april weer de Lentefeesten. Op vrijdag begint het feest, dat vorig jaar als opvolger van het Veen- se carnaval werd gehouden, met een klaverjasavond. Geïnteres seerden kunnen zich inschrijven bij drogisterij Van Berkel in Roelofarendsveen. Op zaterdagavond treedt de Limburgse band Rowwen Hèze op. Kaarten kosten 27,50 gulden en zijn eveneens verkrijgbaar bij Van Berkel. Musicalgezelschap Otis deelt op zondagmiddag het podium met Liefde voor Harmonie. Zij brengen hoogtepunten uit bekende musicals ten gehore, waar onder stukken uit Phantom of the Opera en Les Miserables. Kaarten voor dit concert zijn aan de zaal verkrijgbaar. De Lente feesten worden gehouden in de voormalige veilinghallen aan de Sotaweg. Gerda Havertong op Vrouwendag alphen aan den run» De artieste Gerda Havertong luistert op 8 maart de Internationale Vrouwendag in Alphen aan den Rijn op. Het Internationaal VrouwenTrefcentrum ZAHRA aan de Ruisdaelstraat schotelt vrouwen en meiden vanaf 9.30 uur een gevarieerd programma voor. Havertong treedt tussen 10 en 11 uur op in haar voormalige woonplaats, 's Middags zijn er ver schillende workshops en demonstraties voor tienermeiden, zo als een demonstratie Flamengo-dansen en een workshop na gelstyliste en schoonheidsspecialiste. Elektrische deken oorzaak brand ter aar Na een brand in een boerderij in Ter Aar zijn twee be woners naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp overge bracht. Dinsdagochtend brak in het pand aan de Ringdijk brand uit in de slaapkamer van de 54-jarige bewoner. De oorzaak is vermoedelijk dat een elektrische deken te lang aanstond. De vrouw van de man ontdekte de brand en bestreed het vuur met drie koolzuurblussers. De brandweer heeft de zaak nog nage blust. De bewoners moesten voor onderzoek naar het zieken huis. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Omleiding door ongeval runsaterwoupe» De N207 tussen Alphen aan den Rijn en Lei- muiden is gisteren na een aanrijding enige tijd afgesloten ge weest. Weggebruikers werden gedurende anderhalf uur omge leid. Rond 15.30 botste een 25-jarige automobilist uit Amers foort tegen een 28-jarige automobilist hit Leimuiden. De Amersfoorter raakte eerst een snelheidsbord en kwam daarna met zijn auto op z'n kop in de sloot terecht. De man bleef onge deerd. De politie onderzoekt de toedracht van de aanrijding. De verklaringen van beide betrokkenen lopen nog enigzins uit el kaar. Broers voor 30.000 gulden gedupeerd De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmer ken van het leven op het platteland. In deze afleve ring klagen de broers Dick en Hen van der Meer over de overheid die hun onnodig op kosten joeg. Paniekvoetbal vinden ze het. Een slecht staaltje overheids beleid, dat de broers Van der Meer 30.000 gulden kostte. Dat bedrag telden ze neer voor de asbestverwijderaars die hun kas afvoerden, een actie waar bij achteraf gezien helemaal geen asbest vrijkwam. „We la chen er maar om", zegt Hen. Maar het is meer de lach van een boer met kiespijn. In december 1998 maakten Dick en Hen van der Meer uit Roelofarendsveen plannen om hun kwekerij, firma P. van der Meer en Zonen, grondig te ver bouwen. Achterop het erf stond een verouderde kas. Dat ding moest nodig worden aan gepast aan de eisen van deze tijd. Verder wilden ze een nieu we schuur aan de voorkant, en zo hadden ze nog wat wensen. Het verbouwingsschema paste perfect. Halverwege november 1999 zou de nieuwe kas af zijn, zodat de tulpen op tijd de grond in konden. Dick: „Je wilt niet het risico lopen datje teelt mislukt." Kort voor de zomer kwam ech ter het onheilspellende bericht: de oude tuinbouwkassen mochten niet meer zo maar worden gesloopt. Reden: er was asbest verwerkt in de kit in de sponningen. Dat zou tijdens de sloop onherroepelijk door de lucht gaan dwarrelen, dach ten de ministeries van VROM en sociale zaken. En dus moest iedere tuinder die van zijn ou de kassen af wilde, de bekende maanmannetjes laten aanruk ken. De kosten liepen daar door drie tot vier keer zo hoog op. Even dachten de broers Van der Meer nog dat ze er mis schien wel onderuit konden komen. „In de zomer is die kit zo stroperig, dat kan helemaal niet vrijkomen", aldus Dick. Maar die hoop was tevergeefs. Dus moesten ze kiezen uit twee kwaden: óf de sloop laten uitvoeren door asbestverwijde raars en er veel geld aan uitge ven, óf de hele verbouwing uit stellen. Ze kozen voor het eer ste. Anders zou immers het teeltschepia in de war komen en konden ze inkomsten deze winter wel vergeten. Boven dien konden ze dan niet aan hun leveringsverplichtingen voldoen. De broers willen over één ding duidelijk zijn: „Veiligheid staat altijd voorop. Je wilt als onder nemer nooit het risico lopen dat de gezondheid van je werk nemers of van jezelf schade Afghaanse vluchtelingen in Rijnsaterwoude wachten ongeduldig op de toekomst Winkelstad Alphen roept winkeliers op mee te doen De Alphense winkeliers zijn ontevreden over de koop zondag. Daarom zet de belangenvereniging Winkelstad Alphen (WSA) een voorjaarsoffensief in. Alle winkeliers uit het centrum krijgen een schriftelijke oproep om soli dair te zijn met de deelnemers aan de koopzondag en twaalf zondagen per jaar hun zaak te openen. mee", aldus Brussen. „Ik be grijp'ook wel dat we nooit hon derd procent zullen halen. Dat hoeft ook niet, want een zaakje - in een achterafstraat mag op zondag van mij dichtblijven. Maar er moeten wel voldoende winkels open zijn om de klant net niet af te stoten. Anders zoekt die zijn heil op een koop- tim brouwer de koning „We missen nog steeds een ba sis", zegt voorzitter G. Brussen van de WSA. Zij vindt het aantal ondernemers dat maandelijks meedoet aan de koopzondag te mager. „Nog geen vijftig pro cent van de winkeliers doet zondag voortaan elders. De problemen doen zich trouwens ook voor in steden van een ver gelijkbare grootte. In Gouda is het niet veel anders dan bij ons." Brussen mist in Alphen voor al kleine neringdoenden. Een manszaakjes koesteren volgens haar hun vrije zondag; „Ik snap best dat zij hun winkels niet zo gemakkelijk openen als groot winkelbedrijven, die de ope ning op zondag vaak van ho gerhand krijgen opgelegd. Maar in dit geval hebben de groten de kleintjes nodig. Als veel za ken open zijn, trekt dat meer klanten. Dan is zo'n voor alle betrokkenen interes sant." Als voorbeeld van een drukke zondag noemt Brussen de eerstvolgende koopzondag op zondag 12 maart. De WSA week speciaal voor de populaire hardloopwedstrijd Twintig van Alphen eenmalig uit van de eer ste naar de tweede zondag van de maand. Als aanvulling op de hardloopdrukte organiseren de winkeliers dan op het Thorbec- keplein een kinderkennis. Voor Brussen staat vast dat die maartse koopzondag een suc ces wordt. Om later in het jaar ook winkeldeuren open te krij gen, heeft de WSA in mei een lentemarkt in petto. Brussen denkt niet dat zij daarmee uit de zorgen is, maar blijft optimistisch. „Terug kun nen we niet meer. Wij hebben toestemming voor twaalf koop zondagen per jaar en de groot winkelbedrijven rekenen daar op. Nu proberen wij de winke liers met een brief te mobilise ren. Misschien moeten we in de toekomst nog andere maatrege len treffen. Maar we hebben ons als bestuur de taak gesteld om wat te maken van de Al phense koopzondag." Paardrijleraar ontucht verda aarlanderveen Een 67-jarige paardri van een manege aan d termiddenweg in Aarl veen wordt ervan ve tussen maart 1986 vember 1997 ontucht ben gepleegd met mir rige kinderen. De heeft hem dinsdag houden nadat twee sl; fers aangifte deden. D tie onderzoekt nog meer slachtoffers zij verzoekt (voormalige; lingen in dat geval op te nemen op tel nummer 0172-48455 bejaarde paardrijlera vast, Kasseien maken plaats voor groen runsaterwoupe suzanne barbier Ziaollah Hossainkheil (30) vindt het zelf nogal amusant zoals de mensen op straat op hem rea geren. „Kinderen kijken me met grote ogen aan als ze me zien. Het lijkt zelfs of honden meer gaan blaffen als ik langskom", zegt 'ie. Weinig Rijnsaterwou- denaren kennen de drie vluch telingen uit Afghanistan per soonlijk. Maar oplettende in woners zien hen minstens twee keer per week op de fiets zitten. Op weg naar de sportschool in Leimuiden of de supermarkt in Oude Wetering. Sinds december heeft de klei ne gemeenschap aan dé Braas- sem de drie alleenstaande man nen in haar midden. En dat on danks de vraag van de Stichting Vluchtelingenwerk Aar-en Veenstreek aan het COA, het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers, om een gezin naar Rijnsaterwoude te sturen. Ook de buurtbewoners in het dorp zelf eisten op hoge poten van de gemeente dat de eengezins woning daadwerkelijk naar een gezinnetje zou gaan. Het COA besloot echter anders en de ge meente Jacobs wonde schaarde zich achter dit besluit. Buurt en nieuwkomers hadden gewoon tijd nodig om aan elkaar te wennen, vonden burgemeester en wethouders. Wennen deden de drie Af- ghanen sinds december toch vooral aan elkaar. Nadat de vierde vluchteling al in de eer ste week naar familie elders in de Randstad verdween, moes ten de drie het onderliiig zien te rooien. Hossainkheil, die een beetje Nederlands praat, deelt zwembad in buurt zoudi ben. In Rijnsaterwoude daarentegen helemaal zeggen de mannen Hossainkheil probeert t< len wat Nuri en hij voelt hebben niks meer. Gee lie, geen vrienden, baalt omdat hij niet sam een vriend die hij in h< zoekerscentrum i heeft leren kennen kan wonen. We moeten beginnen, maar we kuni nergens heen. Het dorp familiedorp waar mense dag werken en dan is mand. 's Avonds is thuis bij zijn vrouw en ren." Frustraties De grote frustatie nieuwkomers is dan ooi niet mogen werken, moeten nog zo'n maant gen wachten op een w gunning om fulltime slag te kunnnen, als ze ste in Nederland mogen Het enige wat hun nu staan, is twaalf weken s« arbeid doen of omge twee uur per dag werker En dat terwijl ze niet wachten om aan te Nuri heeft het het zwa; het thuiszitten. De au teur telt de dagen af d; arbeidsmarkt op mag. B keur in de autotechniek hij. Maar als dat onmoj wil hij alles doen om var kering af en het huis uit „Als hij niks om hande gaat hij nadenken over log die hij heeft meeg Werken is een goede aflt Het voorplein van het archeolo gisch themapark Archeon in Al phen aan den Rijn wordt niet betrokken bij de herinrichting van de straat De Oude Wereld. De bewonersvereniging vroeg het gemeentebestuur te bekij ken of dit wellicht tot de moge lijkheden behoort. Maar dit gaat niet, schrijven burgemees ter en wethouders aan de be woners. De gemeente wil het aanpassen van het voorplein koppelen aan het bouwen van huizen op het voormalige ter rein van Archeon. Het is de bedoeling, aldus B en W, dat het voorplein in de toekomst wordt gebruikt als ontsluiting voor de woningen die op de vroegere grond van het themapark worden ge bouwd. B en W zeggen te onderzoeken of de van de bewoners daai fa nen worden meegenom Net na de jaarwisse sloot het gemeentebesl De Oude Wereld, nu ee brede verharde straat, in te richten. De stra ontworpen, omdat het kelijk de bedoeling wai monorail van het NSL naar Archeon er doorh e| komen te lopen. De ka: de middenstrook - de p de monorail zou kome ken plaats voor een strook. Het eindstation van norail was op het voorrf^ pland. De tegels en kasi er nu liggen willen de b vervangen zie en meer groen. a Y ijl Gemeente luistert naar wensen Waar in Hazerswoude-Rijndijk moet de skatebaan komen? De gemeente nodigt op maandag 20 maart jongeren tussen de elf en achttien jaar uit in het ge meentehuis om hierover te ko men praten. Ook mogen zij an dere wensen over speel- en ont moetingsplekken uiten. Deze avond is er één in een serie van vier. Rijnwoude orga niseert samen met de stichting Bovos Welzijnsprojecten in alle vier de kernen een bijeenkomst voor jongeren waarin zij hun zegje kunnen doen. Aan de hand van foto's van voorzienin gen voor ontmoetingsplekken kunnen de jongeren ideeën op doen. De gemeente wijst er bij uk voorbaat al op dat er r skatebaan wordt aan gr1" dat is in Hazerswoude-P In deze kern en het zende dorp Koudekerk Rijn woont immers het percentage jongeren zo'n voorziening 1" vraagd. De raad trok ti begrotingsbehandeling vember al geld uit voor tebaan. De eerste avond vo(_ ren is op maandag 13 n 19.30 uur in dorpshuis in Benthuizen. De twi101' eenkomst die op 20 I het gemeentehuis in woude-Rijndijk wordt den, begint om 20 uur. voor de overige twee Vv in Koudekerk en in Haf^e de-Dorp, zijn nog niet b ral ay; Inburgeren is onmogelijk als je je niet ver staanbaar kunt maken. Ziaol- loh (rechts op de foto): „Ik zeg goeden- middag en doei, maar als ik langer wil praten, haken mensen af. Daar hebben ze geen geduld voor." FOTO HENK BOUWMAN het onderkomen op Woudse Hout 50 met Freidan Nuri (35) en S. Shirzai (49). Hoewel alle drie de mannen uit hetzelfde land komen en Freidan en Ziaollah zelfs uit de hoofdstad Kabul, zagen ze elkaar voor het eerst in het gemeentehuis van Jacobswoude toen burgemees ter Van Beek ze aan elkaar voorstelde. Sindsdien proberen ze er het beste van te maken. Ze eten samen aan de keukentafel en doen gezamenlijk bood schappen. 's Avonds kijken ze tv of maken hun huiswerk voor hun Nederlandse les. Behalve met Marianne Kints, hun begeleider van vluchtelin genwerk, hebben de drie weinig contact met dorpsbewoners. Kints vertaalt brieven van over heidsinstanties en ze wijst hun de weg in de bureaucratie. De buren kwamen wel in de eerste week een kerstster brengen als welkomscadeau. Kijk, de plant staat nog steeds in de venster bank, wijst Hossainkheil. De oudste bewoner, Shirzai, drinkt weieens koffie met een Suri- naams-Indiase familie aan de overkant. Dat komt omdat ze dezelfde taal spreken, onder streept de 30-jarige Afghaan. Hij slaat daarmee de spijker op zijn kop. Inburgeren is onmo gelijk als je je niet verstaanbaar kunt maken. Hossainkheil: „Ik zeg goedenmiddag en doei! Als ik wat langer wil praten, haken mensen af. Daar hebben ze geen geduld voor." Nuri heeft hetzelfde probleem op de fit ness in Leimuiden. Hij wil pra ten, maar zijn Nederlands is slecht en zijn Engelse woorden schat ook. En de jongeren daar praten zo snel, vertaalt zijn huisgenoot zijn woorden. Om dat het taalprobleem de groot ste hindernis vormt om zich thuis te voelen, krijgen de vluchtelingen elke dag 2,5 uur Nederlandse les op een school in Alphen. De taal is gemakke lijk, grapt Nuri. „Nee, serieus: wat voor nut hebben 'het' en 'de' nu eigenlijk. Kunnen we die niet weglaten?" Allebei zijn ze de schrik nog niet te boven dat ze in zo'n klein dorp terecht zijn geko men. Ze hadden gehoopt dat ze in een stad konden gaan wo nen, het liefst Utrecht of Am sterdam. Een plaats in elk geval waar ze onder de mensen zou den zijn en veel sociale contac ten konden maken. Een plaats ook waar ze veel voorzieningen, zoals een sporthal of een Hen (links) en Dick van der Meer voor hun nieuwe kas: „De overheid had eerst moeten laten onderzoeken of de sloop echt gevaarlijk was en het niet zomaar moeten verbieden." foto hielco kijipers niet bij de sloop van zulke kas sen, maakte TNO onlangs be kend. Als er al sprake is van vrijkomend asbest, dan blijft de concentratie ver onder de toegestane normen. Daar zijn de twee Veenders best nijdig over. „De overheid had eerst moeten laten onder zoeken of de sloop gevaarlijk was en het niet zomaar moe ten verbieden", zegt Dick. Hen: „En ze mogen het na tuurlijk nooit zo lang laten sle pen als ze nu hebben gedaan." Minister Pronk van VROM en staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken stelden het verbod vorig jaar zomer in. Waarschijnlijk heffen ze het in mei weer op. Het ministerie van VROM heeft al aangekondigd dat ervoor de gedupeerden geen potje met geld klaarstaat. De land- en tuinbouworganisatie LTO is echter van plan gedupeerde tuinders toch te helpen. Dick en Hen gaan er niet van uit dat zij nog geld terugkrijgen. „De hoop dat wij ooit wat kunnen verhalen is er zelfs niet", aldus Hen. Hoewel het niet opweegt tegen de ergernis die ze heb ben gehad, zien de broers één lichtpuntje. „De boel is ontzet tend netjes gesloopt en afge voerd. Anders waren we met veel meer rotzooi blijven zit ten." oploopt." Maar dan moet die zijn. En dat is nu juist de vraag, veiligheid wel in het geding Asbestgevaar is er helemaal

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18