Noordwijk: klein dorp met al jaren grootse plannen Tn Bedrijf Leiden Regio n badkamers gaat het tgenwoordig om sfeer DNDERDAG 2 MAART 2000 teraf met het verhaal dat be paalde zaken in het plan onvol doende waren uitgewerkt om dat ze haast hadden om het in te dienen voor de subsidie deadline. Dat is toch onzin! De plannen lagen er al lang dus er was tijd zat om ze goed uit te werken. Zo hoor je ze nu ook ineens zeggen dat 'een echte vi sie ontbrak'. Hou toch op zeg! Jaren geleden heeft de raad 'Noordwijk aan Zet' aangeno men. Dat is toch een visie, daar kan je toch mee aan de slag. Noordwijk klaarblijkelijk niet en waar ligt 'm dat aan? Ze zijn het gewoon weer eens niet met el kaar eens." Noordwijk moet echter niet nog langer wachten want dan mist het de boot, meent Broekmeu- len. Niemand zit op Noordwijk te wachten als de hele wereld binnen handbereik is. „Dus ga aan de slag met een goed, breed gedragen, plan. En met breed bedoel ik niet iedereen. Want in het Noordwijkse zul je nooit iedereen achter een plan krijgen. Maar doe in vredes naam wat. Straks worden we het lachertje van de kust!" Visitekaartje Ook de huidige directeur van de WV, A. Gerards, dringt aan op vaart. „Zoals die boulevard erbij ligt... Kijk eens naar de te gels, het lijkt wel een kunstwerk van Gaudi, alles is gebarsten. Er moet iets gebeuren. Je boule vard is je visitekaartje. En niet alleen voor de toeristen. Noord- wijkers zelf zijn ook graag trots op hun boulevard. Ik heb ook wel de indruk dat iedereen in ziet dat er iets moet gebeuren. Maar het gaat helaas erg traag. Het bedrijfsleven trekt er hard aan, wat dat betreft is die slag niet gemist. Maar nu is de beurt aan de gemeente." Wethouder H. van Nes, verant woordelijk voor de badplaats ontwikkeling, erkent volmondig dat het opknappen van de Ko ningin Wilhelminaboulevard bittere noodzaak is. „Als je ziet wat de hoteliers de afgelopen jaren allemaal hebben opge knapt in die omgeving dan kun je als gemeente gewoonweg niet achterblijven. De kwaliteit die zij binnen in hun hotels bie den, is daarbuiten inderdaad ver te zoeken en dat moet snel veranderen." Dat dit kwaliteits verschil te wijten is aan de traagheid van de gemeente weerlegt Van Nes door de rede nering om te draaien. „Ik heb er juist geen enkel probleem mee dat de ondernemers voor oplopen. Ik ben blij dat zij dat doen. Het zijn goede onderne mers met een goede visie op de ontwikkelingen binnen het toe risme en de badplaats." Natuurlijk had Van Nes graag gezjen dat Noordwijk met een opgeknapte boulevard het nieuwe millennium was inge gaan. Maar dat is niet gered. En Broekmeulen heeft gelijk als hij zegt dat er al heel lang over een Plannen voor de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboulevard liggen al twintig jaar op de tekentafel. Als daar geen verandering in komt, wordt Noordwijk volgens sommigen 'het la chertje van de kust'. foto mark lamers opknapbeurt voor de boulevard wordt gesproken - weliswaar geen twintig jaar maar wel zo'n vijftien jaar - maar toch was er sprake van haast voor de dead line waarop de subsidieaan vraag binnen moest zijn. „Het plan Noordwijk Zeewaardig be sloeg een groter gebied dan al leen de boulevard en bepaalde zaken zijn door de tijdsdruk on voldoende uitgewerkt. Zo heb ben wij achteraf bezien te veel nadruk gelegd op de revitalise ring van openbare ruimte ter wijl bij de beoordeling vooral is gelet op de winst van nieuw te realiseren economisch terrein. Dat aspect was bij ons nog niet tot rijping gekomen." Of Noordwijk daarom de subsi die misliep, betwijfelt Van Nes overigens. „Ach het is gewoon een tombola en uit voorgaande jaren wisten we dat we vier pro cent kans hadden op toeken ning. Tsja... en dan is niet ge schoten altijd mis, toch? Overi gens moet ik daarbij aanteke nen dat alle andere ingediende toeristische projecten ook zijn afgewezen. Dus dan kan je je ook afvragen hoeveel geld het rijk nu daadwerkelijk over heeft voor toerisme. Want iedereen heeft zijn mond er wel van vol maar in geld wordt dat in ieder geval niet uitgedrukt." Deelgebiedjes Door de subsidieafwijzing kwam de gemeenteraad terug van de integrale aanpak van het plan. De raadsleden willen het nu in deelgebiedjes aanpakken. Maar dan blijf je zitten met de financiering, meent Van Nes. „Neem bijvoorbeeld het Want- veld. Als je dat ontwikkelt, kun je daarmee de kosten dragen van andere gebieden als het Vuurtorenplein, boulevard en Palaceplein. Maar hoe doe je dat als je het niet allemaal tege lijk wilt aanpakken. Je kunt na tuurlijk geen voorschot nemen op de ontwikkeling van het Wantveld. Een ander probleem is dat er nogal wat stukken grond zijn die geen eigendom zijn van de gemeente, zoals het Vuurtorenplein. Je moet dan dus met een heel goed onder bouwd plan komen waarin je het belang van het project voor Noordwijk aantoont, wil je die grond kunnen onteigenen. Na tuurlijk hopen we er met de ei genaars op een andere manier uit te komen, maar zo niet dan moet je toch verder. Zo'n voor bereiding en procedure kost veel tijd. Datje daar niet op wilt wachten met de Koningin Wil helminaboulevard vind ik heel begrijpelijk. Aan die boulevard is zoveel achterstallig onder houd, dat kun je gewoon niet langer uitstellen. Dus als je het nu wilt opknappen moet je ge woon gaan berekenen hoeveel miljoen je daar nu voor over hebt en watje daamee kunt doen. Dan krijg je wel een so berder en minder spectaculair plan dan we aanvankelijk voor ogen hadden." Van Nes kan deze ommezwaai Vein de gemeenteraad wel be grijpen. „Ook dat heeft te ma ken met de haast die we had den om het plan in te dienen. Toen de subsidie was afgewe zen en de rust in de tent weer terug was, is er nog eens op nieuw over nagedacht en is men tot een andere conclusie gekomen. Namelijk dat het toch wel erg duur is en of dat span nende ontwerp dat geld wel waard is." Deze herbezinning wordt nu door de gemeente op een rijtje gezet, en dan, hoopt Van Nes, kan hij een projectleider aan trekken die er mee aan de slag gaat. „Ik ga er vanuit dat er bin nen een half jaar een plan voor de boulevard op papier staat." Projectleiders inhuren is iets waar het kleine Noordwijk voor grote plannen niet aan kan ont komen, meent de wethouder. „Neem nou zo'n overleg tussen Rijkswaterstaat, het Hoog heemraadschap, de provincie en de gemeente. Als je daar voor zeg twaalf uur gespeciali seerde mensen voor inhuurt, kom je een stuk verder. Want je hebt die deskundigheid niet in eigen huis. Dat moet je ook niet ambiëren. We zijn een klein dorp met dito ambtenarenap paraat maar wel met bijna grootstedelijke problemen." Dorp Die Noordwijkse schizofrenie is soms best lastig vindt Van Nes. Voor het ambtelijke apparaat kun je dat oplossen door exter ne hulp in te huren. Maar voor de gemeenteraad ligt dat an ders. „Dat Noordwijk een dorp is zie je ook terug in de raads- banken. Ieder gemeenteraads lid wordt bij elk project overal op straat op zijn verantwoorde lijk aangesproken. Dat heb je als raadslid in Den Haag niet, terwijl wij soms net zulke grote projecten ontwikkelen. En door die feedback kan het soms be hoorlijk gaan galmen en deinen met alle gevolgen van dien..." Het toeristisch beleid is volgens Van Nes echter niet in de knel gekomen tijdens de vorige col legeperiode die vooral ruziënd werd uitgezeten. „Er is de afge lopen periode, los van het feit dat sommige mensen met el kaar in de clinch lagen, juist veel op het gebied van toerisme voor elkaar gekregen. Zo is on der andere het toeristisch eco nomisch platform ingericht en Noordwijk aan Zet en het mas- terplan geschreven." Toch kan hij zich voorstellen dat het geduld van de onderne mers opraakt. ,,Ik begrijp dat zij zeggen 'er is vijftien jaar geleu terd we willen nu dat er daad werkelijk iets gebeurt. Daar hebben zij gelijk in. Want er wordt soms wel erg veel heen en weer geroepen in het Noord wijkse." e komt het toch dat een cap- cino op een Italiaans terras er smaakt dan in Nederland? i de koffie kan het niet lig- die is in principe gelijk, e, het gaat om de sfeer er heen en volgens Sjartec, al rtig jaar sanitairspecialist in den, geldt dat ook voor bad- ners. Het gaat niet om het rk kraan of douchekop, ar om de sfeer van de gehele ter. Tandenborstelhouders, ïpen, handdoekhaakjes: its moet aan het toeval wor- overgelaten. Alles moet een iciale sfeer uitademen. Sjartec is vanaf dinsdag 7 .art een geheel vernieuwde >abwroom te zien. Geen aparte ikjes meer waar sanitairfa- canten allemaal hun eigen iducten tonen, maar zo'n tig complete 'sfeerbadka- rs'. Sjaitec-directeur Robert ijk heeft voor elk van deze ikamers wel een bijnaam. Zo x de 'notariskamer' - een keurige badkamer in klassieke Engelse stijl met muren die be spannen zijn met linnen. Er hangen oude zwartwitfoto's aan de wand achter het bubbel bad en er staan grote houten kasten. Zelfs de tandenborstel houder is in klassiek Engelse stijl. „Hier zie ik dus al zo een notaris met sigaar in bad zit ten", zegt Strijk. De prijs van de gehele badkamer liegt er niet om: 25.000 gulden. Maar dat valt nog mee vergele ken met de topbadkamer in de nieuwe showroom: modelletje Gianni Versace. Een enorm wit ingebouwd bad met gouden knoppen en een gouden dou che. Deze moet de deur uit voor anderhalf tot twee ton. „Zo'n tien jaar geleden waren het de keukens, nu zijn het de badkamers waar extra geld voor wordt uitgetrokken", zegt Strijk. „Sjartec Badkamers springt op deze trend in. Tien jaar geleden was een badkamer alleen func tioneel. Je stond onder de dou- Robert Strijk in bad van de topbadkamer 'Gianni Versace' in de nieuwe showroom van Sjartec. foto henk bouwman che en het ging niet om de sfeer. Als er maar water uit kwam. Nu gaat het om ont- spannnen. Wat is er lekkerder dan na een drukke dag in een bubbelbad zitten?" Opvallend is de 'technocrati sche badkamer': met een roest vrijstalen bad en zwarte tegels. De wastafel is afkomstig uit een Amerikaanse gevangenis. Toch staan er Sjartec ook stan daard badkamers opgesteld, zoals de 'Eco'. De economische LEIDEN In de cyclus 'Suc- :svol Ondernemen' voor star- nde ondernemers begint de amer van Koophandel Rijn- nd in het hoofdkantoor aan e Stationsweg 41 op maandag maart de module Juridische aken. Van Hartingsveldt en oest Advocaten leggen deel- emers alles uit over de Han- KORT EN ZAKELIJK delsregisterwet, de Vestigings wet en de Handelsnaamwet. Arbeidsrecht en Jaarrekenin- genrecht komen ook aan de orde. De bijeenkomst begint om 19.00 uur en duurt tot on geveer 22.00 uur. De kosten bedragen 50 gulden per deel nemer. Belangstellenden kun nen de modules 'Financiën op een rij' en 'Starter en de fiscus' ook nog volgen. Voor informa tie: telefoon 5250500. badkamer, waarbij in zo weinig mogelijk ruimte zo veel moge lijk staat opgesteld. Of 'de-wor stelen-met-ruimtedouche', zo als Strijk - eigenaar van een standaard bad en douche, maar 'in' voor een stoomcabine met ingebouwde radio - het noemt. Wat in een van de andere bad kamers opvalt, is een smal vrouwenurinoir: de 'Lady P'. Ei genlijk bedoeld voor de horeca, in de strijd tegen de lange rijen voor het vrouwentoilet. „Deze loopt niet echt. Voor ons is dit meer een gimmick", zegt Strijk. Er staan niet alleen maar com plete badkamers in de ver nieuwde showroom. Zo is er ook een tegelafdeling. Het glas mozaïek wordt volgens Strijk een trend. Maai" ook witte tegels met illustraties van de Italiaan se dichter Gio Ponti raken meer en meer in trek. De standaard witte tegel wordt ook nog wel veel gekocht. „Maar doe-het- zelvers gaan daarvoor dan eer der naar zaken als Praxis of de Gamma", zegt Strijk. „Als wij mensen bij de Gamma aan de overkant zien binnenlopen, zeggen we wel eens tegen el kaar: misschien komen ze over tien jaar wel bij ons." Klanten die hun ogen bij deze badkamers uitkijken en hun neiging om eens lekker te gaan bubbelen of stomen niet kun nen bedwingen, kunnen te recht in een 'proefbadkamer'. In een Sjartec-filiaal bij Woer den kunnen geïnteresseerden op eigen verzoek in een whirl pool gaan zitten. Of twee uur stomen in een stoomcabine. „Dat is net als bij het kopen van een auto. Daarbij gaat het om veel geld en dan willen mensen ook een proefrit maken. Dat wordt heel erg gewaardeerd", weet Strijk. CONNIE VAN UFFELEN Leidsch DagbladAKCïï ïliVElV ANNO 1900 Vrijdag 2 Maart LEIDEN - De Koninklijke Nederlandsche Grofsme derij wenscht een gedeelte te dempen van de sloot tusschen den Hoogen Rijndijken het haartoebehoo- rend kadastraal perceel Sectie M, ten einde een toe gangsweg te verkrijgen van den Hoogen Rijndijk naar haar fabrieksterrein in de Waard. Tevens ver zoekt zij een zich ter plaatse bevindenden boom te doen rooien, ten einde den toegang tot dien weg vrij te maken. Bij de Commissie van Fabricage bestaat noch tegen de demping noch tegen de verwijdering van den boom eenig bezwaar, mits aan de vergun ning tot demping de gewone voorwaarden worden verbonden, en mits het rooien van den boom van ge meentewege voor rekening van adressante geschie de. Zich met haar advies vereenigende, geven B. en Ws. den Raad mitsdien in overweging het verzoek onder door hen gestelde voorwaarden toe te staan. LEIDEN - Morgen wordt in de Kunstzaal van het Stedelijk Museum, alhier, door de vereeniging 'de Laeckenhalle' weer een tentoonstelling geopend, ditmaal van schilderijen van Vincent van Gogh. ANNO 1975 OEGSTGEEST-UDO kreeg gistereri in de vierde klasse A Bemardus uit Ha- zerswoude op bezoek. De ploeg uit de Rijnstreek werd met 2-0 verslagen, onder andere door een ei gen doelpunt van Leo van Wetten. Hier tikt de Ber- nardus-doelman Gidi Speel de bal weg voor het hoofd van de hoog op springende U DO-aanval Ier Wilbert Witteman. Maandag 3 maart LEIDEN - Heel verbaasd keken twee Almelose jon getjes op, toen zij gistermiddag op het station Lam- menschansweg uit de trein stapten en daarbij par does in de armem van een politie-agent liepen. Be lust op avontuur besloot het tweetal, resp. 12 en 13 jaar jong, gisterochtend in alle vroegte om gezamen lijk op reis te gaan. Eén van de twee reislustige jon gens had thuis een briefje achtergelaten met de me dedeling dat hij met zijn vriendje naar 'het westen van het land' was vertrokken. Dit briefje zorgde ui teraard voor beroering in de ouderlijke woningen van het tweetal. Maar gelukkig wist een oplettende be ambte van het station in Almelo zich te herinneren aan twee kinderen kaartjes voor de trein naar Leiden te hebben afgegeven. Een telefoontje naar deze stad was voldoende om de Leidse politie van de komst van de jongens op de hoogte te stellen. De twee I wttKqmat ventjes vertelden, hier eenmaal aangekomen, door te willen reizen naar Noordwijk, waar één van beiden vroeger had gewoond. Hij wist daar wel een hut waar gebivakkeerd zou kunnen worden. Dat feest ging echter niet door, want de twee avonturiertjes werden nog dezelfde avond door hun vaders opgehaald en met de auto naar Almelo teruggebracht. DEN HAAG (ANP) - De prijs van verpakte volle melk, aan de kar of in de zuivelwinkel verkocht, gaat maandag 17 maart drie cent per liter omhoog. De Nederlandse consumptie melkindustrie heeft hier toe besloten. Zij heeft, nu eind vorig jaar de maxi mum-melkprijs bij wijze van proef is afgeschaft, de vrijheid hiertoe, al is er nog wel een meldingsplicht. Het voorstel voor de verhoging wordt woensdag a.s. besproken door het produktschap. De minimum prijs, thans 85 cent, zou bij aanvaarding van het voorstel op 88 cent komen. JÊÊ» Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefpon: 071-S3S6430, Fax: 071-5321921. anitairspccialist opent nieuwe showroom de laatste jaren stegen toeristische stedingen met 20 Dcent. Een spectaculaire maar de branche alarm. De verouderde badplaatsen moeten aan het werk, anders missen zij de boot. In de serie 'Groeten uit...' een inventarisatie van de kansen, belangen en obstakels in Katwijk en Noordwijk. door WIM KOEVOET en MARIJN KRAMP beurt voorbij." Waarschijnlijk is Broekmeulen, thans werkzaam bij het Zuid- Hollandse Bureau voor Toeris me, niet als enige die mening toegedaan. Nadat het gemeen telijke plan 'Noordwijk Zee waardig: een kans voor de kust' strandde op misgelopen rijks subsidie, kwamen de plaatselij ke ondernemers met een goed koper en sneller te realiseren plan voor de Koningin Wilhel minaboulevard. Prima, vindt Broekmeulen, hoewel het nieuwste plan niet in alle op zichten zijn smaak is. „Maar wat zegt de politiek dan..., 'aan ondernemers kun je geen lan- ge-termijnvisie overlaten'. Wat een onzin. Alsof de gemeente wel blijk heeft gegeven dat ze dat kan! Nou ja..., die lange ter mijn, dat moet je ze wel nage ven gezien de twintig jaar die ze al over het onderwerp praten." Raar Dat het dure gemeentelijke plan is stukgelopen op afgewe zen rijkssubsidie begrijpt Broekmeulen niet. „Ze krijgen die Stireagelden niet voor de badplaatsontwikkeling en dan zeggen ze we zijn weer hele maal terug bij af. Dat is toch raar? Stel dat ze die twee mil joen, want die 7,5 miljoen die de gemeente voor ogen had zat volgens mij niet eens in die pot, wel hadden gehad. Had Noord wijk dan zelf de resterende 20 miljoen bijgelegd en het plan uitgevoerd? Ik betwijfel dat als je ze na de afwijzing hoort zeg gen: we zijn helemaal terug bij af." „Ook kwamen de politici ach ;t kii ii mag een klein dorp zijn, is wel de grootste badplaats de Hollandse kust, roepen Noordwijk trots. Met zo'n 00 hotelbedden en ongeveer liljoen overnachtingen per steekt Noordwijk ver boven pastoere bekende plaatsen als taa ïdvoort en Scheveningen uit. ïn. marktpositie geeft Noord- ïder k niet graag prijs, maar voor behoud ervan moet een ip gebeuren. En dus maakt gemeente al jaren grootse nnen. Maar tot frustatie van toeristenbranche zijn die steeds niet uitgevoerd. In [kracht blijft Noordwijk een dorp dat worstelt met pro- men die niet onderdoen die van een stad als Den ze nu jarenlang alleen maar iben geruzied in de raads- 1 of dat het de politici sim- weg aan visie en daadkracht tbreekt, het is oud-VW-di- teur H. Broekmeulen om het :n. Maar wat voor hem wél een paal boven water staat is de beurt van de politiek ;r is. „Er wordt al twee de- lia geluld over het opknap- van de boulevard. Ze heb- dus ruim twintig jaar de is gekregen en dat heeft niet resultaat geleid. En waarom t? Misschien gunnen wij ei- het licht in de ogen niet als ïand met een goed idee nt. Maar er ligt wel een aan- goede plannen. Dus laat nu inwoners en de önderne- rs daarmee aan de slag gaan. t mag best onder leiding van politiek, die mag de rand- irwaarden aangeven, maar de invulling betreft is hun .w "i

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15