Chris is er omdat veel kinderen in nood Geloof Samenleving Imam: Interreligieuze dialoog geven en nemen Prachtig boek met veel pretenties DONDERDAG 2 MAART 2000 VANDAAG 2 MAART In de strikte zin van het woord is Job geen heili ge. Historici denken dat hij ergens tussen 500 en 300 voor Christus moet hebben geleefd. Hei ligen zijn doorgaans van na Christus. Toch prijkt de naam van Job op de kerkelijke kalender, omdat zijn verhaal veel mensen tot de verbeelding sprak. Job was een welgesteld en godvrezend man, wiens geloof door God op de proef werd gesteld met veel ellende. Omdat zijn ge loof in stand bleef, kreeg hij aan het einde van het verhaal al zijn vroegere bezittingen terug. Bovendien mocht hij na zijn dood linea recta naar de hemel. Zijn lijdensweg en ziekten maken van hem de patroonheilige van gelovigen met pokken, zweren en huidziekten. Ook bij onheil kan men Job aanroepen voor hulp. Extra collecte voor Mozambique roermond Alle rooms-katholieke parochies in Limburg hou den de komende weken een extra collecte voor noodhulp aan de slachtoffers van het natuurgeweld in Mozambique. De Na tionale commissie voor internationale samenwerking en duur zame ontwikkeling (NCDO) zal de opbrengst verdubbelen. De actie is een initiatief van het Missiebureau Roermond. Alle pa rochies en kloosters in Limburg krijgen nog deze week een brief met het verzoek om zondag of in de loop van de komende we ken de extra collecte te houden, aldus het bisdom Roermond. De Lofstem presenteert cd wouBRUCCEChristelijk Gereformeerde Zangvereniging De Lof- stem uit Woubrugge presenteert zaterdagavond de cd 'Aanbid ding'. Dat gebeurt tijdens het jubileumconcert ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan in de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Comriekade. Medewerking verlenen sopraan Gretha Bregman-Hovink, pianist/organist Martien van der Zwan en trompettist Samuël Schelling. Het concert begint om acht uur. De toegang is gratis, maar bij de uitgang is er wel een collecte. Kerken bewaken religieuze radio en tv londen De Anglicaanse Kerk stelt met andere kerken een onaf hankelijke commissie in, die de religieuze programma's op ra dio en televisie kritisch gaat volgen. Ook heeft de synode de BBC opgeroepen het aantal religieuze programma's niet te ver minderen. In een unaniem aanvaarde motie eisen de synodele den meer aan religie gewijde televisie en radio in de piekuren. Ook moeten de programma's bestemd zijn voor een algemeen publiek en moet de kwaliteit van de uitzendingen omhoog. De motie was ingediend door de voormalige BBC-producent Nigel Holmes. Carnavalsvierders bij de paus Vaticaanstad De zanggroep van een Toscaanse carnavalsver eniging kwam gisteren op audiëntie bij de paus. Johannes Pau- lus II greep de audiëntie aan om gelovigen te wagen te bidden voor zijn komende reis, later deze maand, maar Israël en de Pa lestijnse gebieden. foto epa BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ede (wijkgem. 8), G.A. Schreuders te Wierden. Toegelaten en beroepbaar: mw. C.J. Don, Herculesweg 157, 2624 VW Delft; J.P.J. van der Ende, Jan Philipsweg 18, 2802 NZ Gouda; mw. M.C.J. de Mooij- de Greef, Waltmanstraat 4, 2136 BC Zwaanshoek; D.M. van der Wel, Brugakker 6337,3704 RG Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Amersfoort-Nieuw- land: J.R. Geersing te Berkel en Rodenrijs. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Drogeham, H.H. Klomp te Nunspeet. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meeuwen, G.J. van Aalst te Ridderkerk; te Rotter dam-Zuid, J.S. van der Net te Apeldoorn. Tien jaar oude christelijke hulpüjn vaak gebeld over misbruik WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Denemarken: Donderdag geregeld zon en vrijwel overal droog. Vrijdag bewolking en perioden met regen, ook veel wind. Middagtempe- ratuur ongeveer 7 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Wisselend bewolkt en enkele buien, in het noorden vrijdag met een winters ka rakter. Maxima van ongeveer 5 graden in het noorden tot 12 graden in het zuiden. België en Luxemburg: Donderdag wat zon en tot de avond droog. Vrijdag bewolkt en regenachtig. Ook veel wind Maxima rond 8 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag geregeld zon en meest droog. Vrijdag van het westen uit bewolking ge volgd door regen, in de heuvels later ook kans op sneeuw. Maxima ongeveer 12 graden, donderdag in het oosten rond 6 graden Zuid-Frankrijk: Vrijwel overal droog en vooral in het zuid oosten zon, maar zeker donderdag ook een stevige Mistral. Maxima donderdag rond 11 graden, vrijdag zachter. Spanje, Droog en veel zon. Maxima van circa 15 graden in het noorden tot 24 plaatselijk in het zuiden, Portugal: In het noordwesten mogelijk enkele wol kenvelden, verder veel zon. Maxima van 16 graden in het noorden tot 23 in het zuidoosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en vooral vrijdag veel zon Maxima weer oplopend naar ongeveer 18 graden. Tunesië: Donderdag in het noorden een stevige westenwind, enkele wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Verder droog en flink wat zon. Maxima donderdag van 16 graden aan de noordkust tot 23 in het zuiden, vrijdag overal rond 19 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook enkele wolkenvel den en droog. Verder toenemende noord oostenwind en kans op zichtverminde- ring door stof of zand. Maxima oplopend naar 22 tot 28 graden. Duitsland: Donderdag af en toe zon en op de mees te plaatsen droog. Vrijdag veel wind en perioden met regen, in de heuvels en bergen vaak sneeuw Maxima ongeveer 6 graden, vrijdag iets zachter. Oostenrijk: Donderdagnacht veel regen, sneeuw grens dalend tot 700 meter. Overdag ge leidelijk aan opklaringen Vrijdag op nieuw meer bewolking en later regen, boven 1200 meter sneeuw Maxima in de dalen rond 6, vrijdag ongeveer 8 gra- Zwitserland: Donderdag vrijwel droog en in het zuiden veel zon. Vrijdag in het noorden en wes- Elke daq een beetje vakantie p] - "Hé, kijk daar gaat een dolfijn!" Duiken tussen de dolfijnen, dat kan in Eilat in Israël en is absoluut een belevenis. Kijk morgenmiddag om i 13.15 uur naar Vakantie-TV op SBS6! I I Het dagelijkse vakantieprogramma VAKANTIEWINKELS van D reizen v-7 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17["' 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per hélf jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstre[rK het automatisch afschrijven Vc abonnements- geld, ontvangen 1,- korfne ^'"9- hpi REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post i worden verzonden geldt aan portokosten per verschijndag. ïinnenl'" slag van11 O En. hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is van het regionale nieuws uit het Leidstjq Dagblad op geluidscassette beschikbar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr^ai Auteursrechten voorbehouderms' Dagbladuitgeverij Damiate Kj^ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De christelijke kindertele foon Chris werd tien jaar geleden uit nood geboren. Het werk is sindsdien enorm gegroeid: van vier honderd telefoontjes in het eerste jaar, naar vijfdui zend vorig jaar. Ook de ernst van de hulpvragen nam toe. DORDRECHT WIM SCHRIJVER Het was niet zo dat er in 1990 zo nodig een christelijke variant op de Kindertelefoon moest ko men. „Het begin van Chris was niet gepland", vertelt Rob Baardse van de stichting in Dordrecht. Het begon met het boek 'Weid mijn lammeren', waarin Else Vlug schreef over kinder pastoraat. Ze kreeg daarop enorm veel brieven en telefoon tjes van ouders over problemen van hun kinderen. Dit leidde tot de stichting Landelijke christe lijke kinder- en jeugdhulp Chris. Ouderen mogen naast kinde ren en jongeren ook bellen met de hulplijn, die 24 uur per dag en zeven dagen in de week be reikbaar is. Tussen de 80 en 95 procent van de bellers is chris telijk. Variërend van evange lisch tot orthodox gerefor meerd. Chris onderscheidt zich om dat de stichting naast telefoni sche hulp ook 'een-op-een' hulpverlening aanbiedt. Niet al le christelijke kinderen en jon geren zullen de algemene Kin dertelefoon bellen, weet Baard se. „Bovendien komen bij Chris ook specifiek christelijke pro blemen aan de orde." Als voorbeeld noemt hij de vragen rondom seksualiteit De christelijke kindertelefoon Chris kreeg het de afgelopen tien jaar steeds drukker. foto cpd voor het huwelijk: hoever mag je gaan? Uit een recente enquê te van Chris blijkt dat veel ker kelijke jongeren daar echt mee worstelen. De algemene hulp verlening zal dat probleem niet zo aanvoelen, denkt Baardse. De vragen rondom seksuali teit staan bovenaan de top drie van de problemen waar de jeugdige bellers mee worstelen. Op de derde plaats staat pesten en op de tweede seksueel mis bruik. Al jaren geleden stelde Chris vast, dat seksueel mis bruik onder christenen net zo vaak voorkomt als onder niet- christenen. Chris maakte twee jaar gele den bekend dat gemiddeld ze ven keer per week een melding binnenkomt van seksueel mis bruik. En in folders gebruikt de organisatie de landelijke cijfers: een op de zeven meisjes en een op de twintig jongens is slacht offer van incest. Baardse kan zich over deze cijfers 'ontzettend druk maken'. „Het lijkt erop dat veel mensen die in de kerk komen, de bood schap van de bijbel niet vatten en praktisch kunnen maken in het eigen leven." Zijn organisa tie doet niet stiekem over deze cijfers uit angst voor bijvoor beeld gezichtsverlies van cjde tenen. „We kunnen als chi nen en niet-christenen niet*t0 gerwijzen naar elkaar." is^ Op het kantoor in Dordi werken naast Baardse oei twaalf mensen, vaak parity Halverwege dit jaar wordt nieuw, groter pand betrollat Met meer ruimte voor de tj> peutische speelkamer en" sprekskamers voor oudertj leiding. De christelijke hulplijn v vooral gedragen door vriji gers. „Wat zij hebben te bi(| kan door professionele verleners maar heel beperlj boden worden: inzet, trou| liefde." Het telefoontea: staat uit veertig personen! iedere maand getraind woi Daarnaast staan er tussek vijf- en zeshonderd vrijw in het land klaar. Die k<| pas in actie als bellers exj hebben aangegeven dat zeK van iemand uit de buurt v Chris verwijst geregeld f naar al dan niet christelijkj ganisaties voor kinder-L jeugdhulpverlening. „De a heid van een kind staat i op", benadrukt Baardse. C hebben geen nummermef en we ondernemen niets a kind dat niet wil. Ben je v ingrijpen gericht, bijvoort in een mishandelingsitijt n dan kan ook jij over de is van het kind heengaan." d Baardse zou het liefst ziejjn 1 in de kerken duizenden ioo sen actief bezig zijn met kihilj en jongerenpastoraat, jr si gaat al jaren met dit past&ei de boer op. „Het is de taaVid^ de kerkelijke gemeenten, rr bestaat omdat veel kinderjk n nood zijn. Wij proberen kt bi en gemeenten te trainenpp mooiste zou zijn als wij oijgei onnodig maakten." |nn Itot De dialoog tussen joden, chris tenen en moslims moet geba seerd zijn op het principe van geven en nemen. Dat zei de Utrechtse imam H. Zeid Kailani gisteren op een interreligieuze studiedag aan de Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR). Joden, christenen en moslims moeten volgens Kailani de moed hebben hun fouten on der ogen te zien en samen te proberen hun problemen op te lossen. Hoewel Allah alle mos lims beveelt hun godsdienst en woonplaats te verdedigen, zei de imam bereid te zijn samen te werken met iedereen die vre de tot stand wil brengen. Voorwaarde is wel dat het principe van geven en nemen de basis vormt, aldus Kailani, vice-voorzitter van de IUR. Hij zei met geweld uit zijn huis te zijn verdreven, door volgelin gen van andere godsdiensten die ook afstammen van de aartsvader Abraham. Palestina was volgens de imam beloofd aan alle kinderen van Abraham. „Wij zijn kinderen van Abra ham. Niemand mag vergeten dat Ismaël (stamvader van de Arabieren) de oudste zoon was van Abraham." Joden, christenen en moslims moeten elkaar als bondgenoot aanvaarden, zei de predikante C. van 't Leven, die zich voor de Samen-op-Wegkerken met de islam bezighoudt. Bij de inter religieuze dialoog gaat het vol gens haar om onderling res pect. „Wij gelovigen hebben nooit het monopolie op de goedheid en de genade van God. God gaat de grenzen van één gemeenschap, één leer, één boek te boven", zei ze. De joodse vredesactivist Y. Landau noemde het een grote tragedie dat de Grot van de Aartsvaderen in Hebron een plaats van conflict is geworden. De plaats werd in 1994 onthei ligd toen de joodse kolonist Goldstein een bloedbad aan richtte onder biddende mos lims. „Zulke gebeurtenissen herinneren ons eraan dat we gemakkelijk ontheiligen wat we als heilig claimen", zei Landau. ten meer bewolking gevolgd door regen, boven 1200 meter sneeuw. Maxima in de dalen rond 6 graden, bij Locarno 14. ook elders zachter. Donderdag in het oosten eerst perioden met regen, mogelijk ook natte sneeuw. Elders wat zon en meest droog. Vrijdag veel wind en vanuit het westen regen. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden, vrijdag tijdelijk zachter. Tsjechië en Slowakije: Donderdag in Slowakije regen of sneeuw. In Tsjechie vrijwel droog en ge regeld zon. Vrijdag veel wind en vanuit het westen regen. Maxima van 3 graden in Slowakije tot 7 in Tsjechie. Vrijdag tij delijk zachter Italië: Donderdag in het noorden zonnig, in het midden zuiden nog veel wind en buien, mogelijk met onweer. Vrijdag wat rusti ger, zonnige perioden en vrijwel overal droog. Maxima tussen 10 en 15 graden. Corsica en Sardinië: Donderdag veel wind en kans op een en kele bui. Vrijdag rustiger, droog en meer zon. Maxima rond 13 graden, vrijdag en kele graden hoger. Griekenland en Kreta: Donderdag veel wind en vanuit het wes ten regen of onweer. Vrijdag naar het oosten wegtrekkende buien en meer zon, later ook minder wind. Donderdag maxi ma van 13 tot 17, op Noord-Kreta moge lijk 20 graden, vrijdag frisser. Malta: Donderdag een gure westenwind en kans op enkele buien, mogelijk met onweer. Vrijdag rustiger, droog en wat meer zon. Maxima ongeveer 16 graden. Turkije en Cyprus: Vanaf donderdagmiddag inWest-Turkije, en vrijdag in Zuid-Turkije en Cyprus veel wind, regen en onweer. Donderdag in het zuiden en oosten en vanaf vrijdagmiddag in het westen geregeld zon. Maxima tus sen 10 en 16 graden. VRIJDAG 3 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.21 Zon onder 18.22 Maan op 06.20 Maan onderl5.16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.19 14.29 01.52 14.02 Laag 10.04 22.34 09.45 22.15 Weerrapporten 02 maart 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou regen /""vg^:ï opklaringen zonnig lagedruk windrichting hogedruk luchtdruk in 19 temperatuur -1000— hecto pasca| BOEKBESPREKING Het is zonder meer een prach tig boek: de Atlas van de Bijbel. Een vertaling van de Engelse Bible Atlas, uitgegeven door de Nederlandse uitgeverij Kok en het Belgische Lannoo. In de vertaling zijn de sporen van het Vlaams regelmatig herken baar ('een visuele gids door heen de wereld van het Oude en het Nieuwe Testament'), maar daar stap je als lezer snel overheen. Alle bekende bijbelverhalen staan erin: van de schepping van de wereld tot de openba ring van Johannus. Verluchtigd met prachtige foto's van Israel, van archeologische opgravin gen, reconstructies van bijbel se steden en vooral heel veel driedimensionaal kaartmateri aal van Oxford Cartographers. In 140 pagina's gaan de schrij vers Marcus Braybrooke en Ja mes Harpur noodgedwongen in een hink-stap-sprong door de bijbel. „Ze zetten de belang rijkste bijbelverhalen in de context van hun tijd en plaats", aldus de uitgevers. „Driedimensionale reconstruc ting van het manna. En ja, die geleerden verwactbr je dan verderop in het boek genlijk ook. Bijvoorbeeld al het verhaal wordt verteld oi de val van Jericho. „Zoals G het had bevolen trokken zij dagen na elkaar in stilte ron de zware muren van de sta<P j Zeven priesters met zeven ramshoorns leidden de op-ps tocht, gevolgd door de ark v®: het verbond. Op de zevend/ 1 dag trokken zij zeven keer c?r de stad, bliezen de priester^ een laatste keer op de hooi en begon het volk luid te schreeuwen. Toen stortten muren in en konden de vallers Jericho binnendrin gen." De afbeelding van reconstructie van de mi van Jericho maakt dat net zo raadselachtig als datL de manna die uit de hemel f neerviel. Maar het is wel een prachti) boek om in te grasduinen. AAD RIETVELD I te tten im 2 aaif lrin-!tn schappers worden op gevoerd maakt de tekst van de Atlas ook niet altijd sterker. Over de reis van het volk Isra el door de woestijn staat er: „Ook voed sel was moeilijk te vinden. De Israëlieten hadden heimwee naar de overvloedige voorraden van Egypte en op nieuw beschuldigden zij Mo- zes ervan hen meegenomen te hebben. Als antwoord stuurde God kwartels en manna - een vreemd soort voedsel dat elke morgen als verse vlokken uit de hemel neerviel, maar weg smolt tegen de middag. Terwijl het vinden van water en zwer men trekvogels in de woestijn gemakkelijk uitgelegd kan wor- ties van steden en gebouwen brengen de bijbelse wereld tot leven en werpen een verhelderend licht op de ver halen die aan de basis liggen van de grote joodse en christelijke re ligies." Misschien is de Atlas van de Bijbel niet echt bedoeld als 'leesboek'. Maar wie het in een keer uit leest stuit wel op vreemde in consequenties. Zo wordt het bijbelboek Spreuken eerst toe geschreven aan koning David, die volgens een tijdbalk voor in het boek tussen 1000 en 960 voor Christus regeerde, maar beweren de schrijvers een paar pagina's verder dat het dateert uit de derde eeuw voor Chris tus. Dat er hier en daar weten-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14