Leiden Regio A Harddraverij van de baan Speuractie bom volgende fase in Raadsherenbuurt mild over komst vluchtelingen Elk digitaal boek een persoonlijk geschenk Kleuter verkeert nog in levensgevaar (echter spreekt verdachte rij van verkrachting Het voor de tweede keer afbla zen van de kortebaan, die door de Stichting Nederlandse Draf en Rensport (NDR) voor don derdag 25 mei op de voorlopige kalender was gezet, betekent nu dat een terugkeer van de Leidse paardenkoers voorgoed van de baan is. Het aantal kortebaandraverij- en dat jaarlijks mag worden ge organiseerd is aan een limiet gebonden. Alleen als elders in Nederland een harddraverij ver eniging afhaakt, is er ruimte voor een nieuwkomer. Dankzij Uitgeest, dat vorig jaar een punt zette achter het organiseren van het jaarlijkse evenement, was er ruimte voor Leiden. ,,Maar na twee jaar tevergeefs op Leiden wachten, vind ik het mooi ge weest. Er zijn meerdere be langstellenden en daar gaan we nu maar eens mee praten", aldus Ad van Zanten, secretaris van de over koepelende bond van korteb- aanverenigingen. Een van de plaatsen die al be langstelling heeft getoond is Noordwijkerhout. Misschien dat ze daar zelfs dit jaar al de plek die voor Leiden was gere serveerd kunnen overnemen", hoopt Van Zanten, die wel zegt het erg te betreuren dat de dra verij in de stad niet doorgaat. „De bond had het parcours al gekeurd. Het was er een pracht- plek voor. Ook heb ik begrepen dat er genoeg sponsors waren. Doodzonde dat het nu weer niet doorgaat", aldus de Hille- gommer. Ben Walenkamp en Har Meij er, twee van de initiatiefnemers, betreuren al evenzeer dat ze de Leidse kortebaan andermaal hebben moeten afblazen. Meij er, beoogd voorzitter van de vereniging-in-oprichting, geeft onervarenheid met de materie de schuld. „Het blijkt dat als je iets in de Breestraat wilt organi seren, je dat al minimaal een jaar van tevoren met busbedrijf Connexxion moet regelen. Wij - of liever gezegd: de initiatiefne mers van het eerste uur, want ik ben er nog maar kortgeleden bijgehaald - hebben verzuimd de boel bij de busonderneming in de week te leggen. Wil je op het laatste moment nog wat met Connexxion regelen, dan kan dat wel, maar dan zijn alle kosten van omlegging van de busverbindingen voor rekening van de organisator van het eve nement. En dat is voor één dag 80.000 gulden. Voor zo'n be drag is natuurlijk nooit een sponsor te vinden." Ook Walenkamp baalt er flink van, dat zijn idee voor de tweede keer strandt. „Ik weet niet wat het is. Ik or ganiseer van alles in de stad, maar op de een of ander manier krijgen we dit niet van de grond. Echt jammer vind ik dat. Het is eigenlijk al een heel oude droom van me." In uitwijken naar een andere straat, waar geen bussen rijden, hadden de organisatoren geen trek. Walenkamp: „Een korte- baandraverij hoort in het cen trum van een gemeente te wor den gehouden. In ander plaat sen zie je het wel eens in een buitenwijk, maar dat is niks. Sfeerloos. En vind in het Leidse centrum maar eens een andere geschikte straat. Hij moet mini maal 350 meter recht of zo goed als recht zijn, breed genoeg en met ruimte voor zaken als tota- lisatorwagens en horecavoor- zieningen. En dan mogen er ook nog eens geen bussen rij den. Zulke straten hebben we niet in Leiden. Het is spijtig om te moeten constateren, maar ik vrees dat een Leidse korte- baandraverij wel altijd een droom zal blijven." 'Voor zo'n bedrag is nooit een sponsor te vinden leiden eric-jan berendsen Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) zoekt sinds gisteren ook aan de westkant van de Rijnsburgerbrug naar een of meerdere vliegtuigbom men uit de Tweede Wereldoor log. Recente getuigenverklarin gen hebben tot die beslissing geleid. Het lopende onderzoek aan de andere kant van de brug tussen de Bruine Boon en Stadscafé Van der Werff is een volgende fase ingegaan. Nadat in de inmiddels afge graven eerste sliblaag niets is gevonden is vandaag begonnen met dieptedetectie. Buizen worden tot een diepte van on geveer 13 meter ingebracht, waarna in die kunststof buizen een sonde wordt neergelaten waarmee de aanwezigheid van metalen wordt gemeten. De bo dem is daartoe voorzien van een schone zandlaag. Het nieuwe zoekgebied ligt naast het gebouwtje waar bin nenkort de kaartjes voor het Rijksmuseum voor Volkenkun de worden verkocht. Voorheen zat de Wereldwinkel in dat ge bouw en daarvoor was het een politiepost. Het gebied is onge veer 20 bij 20 meter en omdat het al droog ligt, verwacht de gemeente zonder veel extra kosten het onderzoek te kun nen laten uitvoeren. De aanne mer zorgt ervoor dat het gebied met ingang van vandaag 24 uur per dag wordt bewaakt. Om die reden wordt ook verlichting aangebracht. Onafhankelijk van het onder zoek naar de bommen wordt maandag 13 maart alvast be gonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwbouw van de Rijnsbur gerbrug. Onder de stoep aan de oostkant van de brug, tussen de 2e Binnenvestgracht en de Bruine Boon wordt dan gewerkt aan kabels en leidingen. )NDERDAG 2 MAART 2000 brandweerchef gehuldigd 'Weinig bewoners hebben moeite met asielzoekerscentrum' leiden robbert minkhorst De bewoners van de Raadsherenbuurt in Leiden staan welwillender tegenover de komst van 600 asielzoèkers naar Nieuweroord dan hun buren uit de Vogelwijk. Bovendien loopt de samenwer king met de gemeente naar tevredenheid. Van opschorting daarvan is geen sprake, zegt M. Jo- chemsen. Zij is bestuurslid van de Vereniging Raadsherenbuurt. De afgelopen dagen is beroering ontstaan over de verhuizing van het opvangcentrum voor asiel zoekers van de Willem van der Madeweg (bij Meerburg) naar de voormalige verpleegstersflat Nieuweroord (in de Vogelwijk). Het wijkcomité van de Vogelwijk had een brief geschreven naar de gemeente waarin het dreigde verder overleg met Leiden te frustreren of stil te leggen. Overi gens zou een dergelijke opstelling weinig aan de situatie veranderen: de verhuizing van de vluch telingen naar Nieuweroord, deze week begon nen, was hoe dan ook doorgegaan. De Vogelwijk beweerde dat de gemeente ge maakte afspraken niet nakomt. Verantwoordelijk wethouder J. Laurier zei vorige week al dat Lei den alle beloftes inlost. De bewoners uit de Vo gelwijk en van het Van Eijsingapark vonden het storend dat de gemeente zonder hen vooraf op de hoogte te stellen een recreatietent op de ten nisbaan in het park wilde plaatsen. De tent, no dig vanwege ruimtegebrek in de flat, staat er in middels. De zeshonderd vluchtelingen blijven de tent als recreatieruimte gebruiken zolang de On derwijsgroep Haaglanden nog gebruikmaakt van Nieuweroord. De Raadsherenbuurt stelt zich milder op dan de Vogelwijk. „Daar komt het toch wel op neer", zegt Jochemsen. „Voor ons is het allemaal verder weg. Er zijn hier bijna geen mensen die proble men hebben met het asielzoekerscentrum." Ze neemt daarmee afstand van uitlatingen van H. Weeda, bewoner en aanspreekpunt voor de ge meente, maandag in deze krant. „Maar ik wil niet polariseren. We werken prima met elkaar samen. Alleen in bepaalde opzichten denken we er in de Raadsherenbuurt anders over." Zo sluit de buurt zich ook niet aan bij de uit drukkelijke wens van de Vogelwijk en het Van Eijsingapark om minder dan 600 vluchtelingen te huisvesten in de flat voor een kortere periode dan de nu bepaalde tien jaar. Ook met de ge meente wil de buurt zonder meer door. In een brief aan de krant schrijft het bestuur: „Het is waar dat de gemeente vaak verstek laat gaan als het gaat om het (tijdig) nakomen van afspraken, maar de Vereniging Raadsherenbuurt is geen moment van pjan geweest zich uit het overleg te rug te trekken of de samenwerking op te schor ten." De kortebaandraverij keelt definitief niet terug in Leiden. Een poging van een aantal enthousiastelingen om de harddraverij na een afwezigheid van tientallen jaren te rug te halen naar de stad is voor het tweede achtereen volgende jaar gestrand. Belangrijkste reden dat het 'feest' niet doorgaat, is dat het onmogelijk bleek een dag de be schikking te krijgen over een busloze Breestraat. Uitwij ken naar een andere plek in de stad zag de Leidse hard- draverijvereniging-in-oprichting niet zitten. na aanrijding Een 39-jarige Leidenaar liep gisteravond rugletsel op Jen hij op de Haagweg met zijn bromfiets tegen een auto bots- De bestuurder van de wagen verleende de bromfietser, die /liksaf sloeg in de richting van de Ter Haarkade, geen voorrang. 1 le man viel en is opgenomen in het ziekenhuis. Hoefstal uit woningen g«5EN^ Dieven sloegen gisteren hun slag op verschillende plaat- ™n in de stad. Uit een huis aan de Hansenstraat namen zij een deorecorder, cd's, computerspellen en sieraden weg. De in- rekers kwamen binnen door een ruitje van de achterdeur in te aan. Op de Rijnsburgerweg forceerden de insluipers een bo- inraam. Daar bestond de buit uit een fotocamera, cd's en een J25-jarige Leidenaar die twee ten geleden terecht stond op Jieniang van verkrachting en fihandeling van zijn vriendin, poor de Haagse rechtbank gesproken. Tegen de man i anderhalf jaar cel en een t jaar voorwaardelijk geëist. Jolgens de aangifte van de iarige vriendin had de man |30 oktober vorig jaar met en zijn neef een triootje rrangeerd. De verdachte ld daarbij achteraf zo boos op zijn vriendin, dat hij haar zou hebben mishandeld en ver kracht. Bovendien zou hij haar hebben belet het huis te verla ten. De advocaat van de Leide naar zette tijdens de zitting gro te vraagtekens bij de lezing van het meisje. Volgens hem waren vrijheidsberoving en verkrach ting moeilijk te combineren met het feit dat het meisje wei gerde mee te gaan met haar va der, toen hij haar midden in de nacht bij het huis kwam opha len. Personeel van brandweer, GGD en politie reanimeren de twee kleuters die even daarvoor uit de brandende flatwoning aan het Jacques Urlus- plantsoen zijn gehaald. foto hielco kuipers Het 2-jarige meisje dat gisteren uit een brandende flatwoning aan het Jacques Urlusplantsoen is gehaald, verkeert nog altijd in levensgevaar. Het kind is met spoed overgebracht naar het Brandwondencentrum in Rot terdam. In eerste instantie was het opgenomen in het LUMC. Daar verblijft nog steeds haar 4- jarige broertje met ademha lingsproblemen. Zijn toestand is eveneens kritiek. De politie heeft intussen de moeder van de twee kinderen gehoord. Zij was op het mo ment dat de brand uitbrak, even voor half elf, niet aanwezig in de flat op de vierde verdie ping. Ze zou even boodschap pen aan het doen zijn geweest. Een buurman op de galerij belde om half elf de hulpdien sten met de medeling dat er brand was in.de flat naast de lift. Drie minuten later was de brandweer ter plekke. Op het moment dat de brandweerlieden de deur for ceerden, klapte door de hitte het raam van de slaapkamer aan de achterzijde. Volgens commandant Cees van der Meijden ontstond daarop een enorme rookontwikkeling. „Toen hoorden we ook gelui den. En zijn we als de wiede weerga door het vuur naar bin nen gegaan." Vóór de slaapkamer op de grond troffen de brandweerlie den het 4-jarige jongetje aan. Blijkbaar had hij geprobeerd om weg te komen, maar was het kind onderweg naar de hal door de rook bedwelmd. Zijn zusje lag buiten bewustzijn op het het bed in de kinderslaap kamer. Daar smeulde het vuur en ook deze kamer stond vol gens de brandweer vol met rook. In de tussentijd waren drie ambulances gearriveerd. Het personeel daarvan reanimeerde de kinderen nog buiten op straat alvorens ze naar het LUMC te vervoeren. De kleinste van de twee is dezelfde middag nog overgebracht naar Rotter dam. Het brandwondencen trum daar is gespecialiseerd in de behandeling van kinderen. Hoewel het onderzoek naar de brand nog niet is afgerond, gaat commandant Van der Meijden er vanuit dat de oor zaak van het drama gezocht moet worden in een defect aan de geluidsinstallatie. „Die zag er met allerlei stekkers en provi sorische verbindingen zo gam mel uit, dat het heel goed mo gelijk is dat er kortsluiting is ontstaan." De flat brandde in zijn geheel uit. Ook de naburige woningen liepen aanzienlijke schade op. 'India per motor' van Michiel Wismans is inmiddels toe aan zijn 378ste druk. foto henkbouwman leefwijze van de gewone Indiër, over spiritualiteit, religie en het kastensysteem. En het gaat over ontmoetingen. Persoonlij keontmoetingen. Bijvoorbeeld met ooggetuigen van het fatale ongeluk dat zijn broer Marlijn in de buurt van Fatehpur over kwam. Die reed ook motor. Dat de dood van zijn broer niet losstaat van het schijven van dit boek, ontkent hij niet. „Maar het was niet zozeer het afronden van een rouwproces, hoor. Het was eerder een duw tje in de rug. Reizen is een on derdeel van mijq bestaan. Ik wilde naar India. Nou, dan moest ik ook naar de plaats van het ongeluk." Zijn boek, zó denkt hij, is be stemd voor reizigers in het al gemeen en voor motorrijders in het bijzonder. Voor de liefheb ber, kortom. Dat het slechts een beperkte oplage zal halen, deert hem niet. Dat is inherent aan de manier van uitgeven en de daaraan gekoppelde prijs van 38 gulden. Belangrijker is - dat hij het gedaan heeft. Maar dat geldt voor het reizen ook. Trouwens, over twee weken gaan Wismans en zijn vriendin weer voor zeven maanden 'on the road'. Ditmaal dieper Azië in, naar Thailand, Laos en Viet nam. „Ik heb mijn baan opge zegd en mijn vriendin heeft on betaald verlof genomen. Het huis is tijdelijk verhuurd. Of daar een boek uit voortkomt? Daar heb ik nog niet bij stilge staan. Dat zien we wel." Voor informatie over het boek: www.gopher.org ad van kaam iden Brandweerchef Cees van der Meijden was gisteren 35 lar in dienst. Zo'n jubileum komt niet vaak voor, omdat brand- leerlieden doorgaans op hun 55ste met pensioen gaan. Zijn !>llega's lokten het Hoofd Repressieve Dienst van de Brand- jgdfeer Leiden, zoals zijn functie officieel heet, onder valse voor- naar het stadhuis. Er zou een oefening zijn op de reestraat. Maar Van der Meijden voelde al snel nattigheid. Nie- ■aiand te zien, behalve de ladderwagen en collega Henk Dirkse. troonde hem mee in het bakkie en een metertje of acht bo- HIÉn de grond kwam de aap uit de mouw. Daar, achter de ramen de kamer waar burgemeester en wethouders vergaderen, ■Rdden zijn collega's en wethouder Baaijens zich verzameld j)or koffie met gebak en toespraken. Van der Meijden wipte E lepel door het geopende venster om de huldeblijken in ont- Apingst te nemen. foto henk bouwman jVerkstraf voor ontuchtpleger Bn haag/leiden Ook al was hij volgens de rechtbank terecht be- huldigd van ontucht met zijn stiefdochter en een vriendinne- fe, toch mocht de 37-jarige Leidenaar gisteren zijn cel verlaten, e stiefvader mag voor straf gaan werken: 210 uur. De officier in justitie eiste twee weken geleden een jaar cel. De rechtbank am mee in haar overwegingen, dat de man nooit eerder voor jitucht was veroordeeld. is goed nieuws voor degene (nog) niet de naam of faam :ft verworven van een Harry lisch of een Adriaan van i, maar die wél aspiraties ;ft om een boek te schrijven lat ook daadwerkelijk te pu ieren. Want digitaal drukken eist geen oplage van tien- zenden exemplaren. Digi- 1 drukken betekent op maat •ren. Het gaat gewoon per k. Elk nummer is zijn eigen ik. lia per motor van Michiel >mans is in dat licht bezien tiddels toe aan zijn 378ste ik. Het boek is niet in de khandel te koop ofte be stellen Het is uitsluitend op aanvraag te verkrijgen via inter net. Pas als iemand een order plaatst, zet de drukker het digi tale printproces in werking voor weer een aparte kopie. Op verzoek voorziet de auteur of de uitgever jouw exemplaar van een speciale noot, waar door het boek nog een extra persoonlijk tintje krijgt. Alsof het voor jou alleen is geschre ven. Het procédé is bekend van proefschriften en van publica- 'ties die een geringe versprei ding behoeven. De toepassing is minder bekend als het gaat om commerciële doeleinden, in casu boeken. Maar het is een uitkomst voor mensen als Mi chiel Wismans. Met de publica tie van zijn reisverhaal zag hij een jongensdroom werkelijk heid worden. Want de Leidenaar (31) is geen schrijver en heeft ook niet de pretentie dat te worden. Hij is marketing-manager van een commercieel medisch blad. Een totaal ander vakgebied, al weet hij natuurlijk van teksten. Maai" andermans gedachten- goed verkopen is nog wat an ders dan het jouwe aan het pa pier toevertrouwen. „Gopher, de uitgeverij in Groningen, bood me de mogelijkheid om het te doen via dat systeem van digitaal drukken. Omdat ik schrijven ontzettend leuk vind, heb ik die kans met beide han den aangegrepen", aldus de Leidenaar. Het boek van 250 pagina's is een weerslag van de reis die Michiel Wismans en zijn vrien din Nicole drie jaar terug maakten door India. Geduren de een halfjaar doorkruisten ze per motorfiets, een Enfield 350 cc, het enorme land van de Ghandi's, Shiva, de Taj Mahal en Moeder Teresa. Niet alleen bezienswaardigheden passeren in het boek de revue. Het ver haal - geschreven in de tegen woordige tijd en in de meer voudsvorm - vertelt ook over de

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13