Novelli verheft koken tot kunst Bellen met 10% korting? Kies zelf uw 10 voordeelnummer Smaak Koken in de wok rukt wereldwijd op Lekker langzaam genieten van eten DONDERDAG 2 MAART 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-J 'Durven mengen en samenvoegen, experimenteren en improviseren' KLASSIEKE LAMSSCHENKEL Het koken in een wok neemt in ons land, en daar niet alleen, sterk toe. Hoewel er nog geen exacte cijfers bekend zijn, mag worden aangenomen dat in meer dan de helft van de Ne derlandse keukens zo'n Chine se holle pan aanwezig is. Bij de inrichting van nieuwe keukens wordt tegenwoordig rekening gehouden met het koken in een wok middels speciale gasbran ders. Ook kunnen elektrisch te verhitten woks worden inge bouwd. Dat je in een wok ook veel an dere dan Aziatische gerechten kunt bereiden is inmiddels be kend. Voorbeelden daarvan vind je over de gehele wereld. Dat het koken in een wok zo populair is geworden, danken we uiteraard aan de Chinezen die al vele duizenden jaren met hun holle pan omgaan. In een wok worden de ingredi ënten slechts heel kort, onder voortdurend roeren en om scheppen, gebakken. Daarvoor is het echter wel noodzakelijk om de ingrediënten in smalle reepjes dan wel in kleine blok jes te snijden. Mede door de korte bereidings tijden lenen veel gerechten die in een wok worden bereid zich bij uitstek voor de dagelijkse maaltijden waarvoor men te genwoordig niet veel meer dan een half uur in de keuken wenst te staan. Ideaal dus voor kleine huishoudens waarin zowel de man als de vrouw een baan heeft. De supermarkten haken steeds meer in op het groeiende ge bruik van de wok in onze keu kens. We zijp inmiddels al ver trouwd geraakt met het reepjes vlees en verschillende groen- tensoorten die zó zijn gesneden dat ze zo vanuit het pak de wok in kunnen. Daarnaast biedt de voedingsmiddelenindustrie een groeiend aantal min of meer kant-en-klare producten waar door het nog gemakkelijker wordt om snel een gerecht uit de wok op tafel te brengen. Het zijn de z.g. convenience-pro- dukten die ook veel in de hore ca en in instellingen worden ge bruikt. Nieuw zijn de convenience- produkten die in China gepro duceerd worden en sinds kort ook in de schappen van de su permarkten liggen. In de betere Chinese restaurants in ons land zijn die producten al langer be kend. Ze worden dan ook met succes in authentieke Chinese gerechten verwerkt. Wat denkt u van een Chinese groentenmix met waterkastanjes en bamboe scheuten? Daarmee kun je in nog geen 10 minuten een ge recht samenstellen waarbij dan ook een zwarte bonen roerbak saus en reeds gekookte mie van dezelfde producent (Amoy) kunt gebruiken. De komende jaren zal het as sortiment van verse convenien- ce-produkten die geschikt zijn om in een wok te bereiden zich sterk uitbreiden. Daarbij gaat het niet alleen om Aziatische produkten, ook convenience- produkten voor de wok uit an dere werelddelen zullen binnen niet al te lange tijd in de schap pen van de supermarkten te vinden zijn. Dat dergelijke pro ducten ook in andere dan in de Aziatische landen worden ont wikkeld, heeft te maken met het feit dat de wok wereldwijd wordt gebruikt. Het zijn overigens niet alleen gerechten die onder voortdu rend roeren en omscheppen (roerbakken) in een wok kun nen worden bereid. Met een beetje goede wil bakje in een wok de mooiste omeletten en de fijnste flensjes. En voor roereieren kan je eigenlijk niet eens zonder een wok. Zo per fect kunt u ze in geen enkele andere pan bereiden. De Chinezen gebruiken de pan ook om in te stomen, frituren en te roken. Zover gaat men in de westerse wereld niet. Daar voor hebben we onze eigen stoom- en frituurpannen en het roken laten we graag aan pro fessionals over. HANS BELTERMAN Jacobsschelpen hebben volgens hem iets geheimzinnigs en sen sueels. Een gerecht van geroos terde zeebaarsfilets en chorizo noemt hij zonder blikken of blozen sexy. Sterrenchef Jean- Christophe Novelli lijkt te wor den gedreven door passie, al slaat de suggestieve titel van zijn kookboek niet op de vlese lijke lusten tussen man en vrouw, maar op de culinaire ge neugten des levens. 'Bij jou of mij thuis?' wil niets anders zeg gen dan: in welke keuken zullen we afspreken? Dat Novelli 'alleen maar' een sexy kok is met zijn zangerig Frans accent, zijn slaapkamero gen en zijn donkere krullen doet hem ernstig te kort. Zijn populariteit dankt hij in de eer ste plaats aan de manier waar op hij kookt; aan zijn verba zingwekkende combinaties van smaken en kunstzinnige pre sentaties. „Wie eenmaal durft te mengen en samenvoegen, experimenteren en improvise ren ontdekt het grote genoegen van koken." Op basis van deze filosofie is Jean-Christophe Novelli uitge groeid tot een van de bekendste chefs van Engeland. Hij heeft restaurants door het hele land die allen zijn bekroond met Mi- chelinsterren, maar ook één in Zuid-Afrika en in zijn moeder land Frankrijk. Hij schrijft we kelijks een column in The Ti mes Magazine en is een ver trouwd gezicht op de Britse te levisie. Wie Novelli écht wil leren ken nen, zal echter kennis moeten maken met het fundament van zijn keuken. Want, zegt zijn 'spirituele broer' Marco Pierre White, 'zijn eerlijkheid en com plexiteit worden weerspiegeld in het eten dat hij bereidt'. Als wegwijzer dient zijn kookboek, dat verschenen is in de serie Koken met meesterkoks. 'Bij jou of bij mij thuis?' is uniek door de blokkendoos-benade ring. Verdeeld over hoofdstuk ken als vis, vlees, gevogelte en wild, groenten en desserts geeft Novelli aan hoe je met een een voudig recept kunt beginnen en daarop kunt voortbouwen. Na het bereiden van een klassiek stoofgerecht als rund- vleesdaube legt hij bijvoorbeeld uit hoe je een zoetgeglaceerde ui kunt maken, gevuld met rundvleesdaube. En als variant op een in bouillon gesmoorde lamsschenkel, volgt een recept voor met honing geglaceerde lamsschenkels met een confit van groenten, pommes Carlos en kruidige marsalasaus. In de inleiding van het boek opent Novelli zijn trucendoos door zijn repertoire van oliën, poeders, sappen en concentra ten prijs te geven. In plaats van een sinaasappelschil weg te gooien na het uitpersen van de vrucht maakt hij er een poeder van dat, als extra dimensie, over gebakken coquilles of over sim pel gekookte vis kan worden ge strooid. Sauzen hoeven volgens hem niet gecompliceerd te zijn. Al leen al door sinaasappelsap tot een siroop in te koken krijg je HOKKIEN MEE I Hokkien mee Is een dikke mle- soort zoals de Hokkien-Chlnezen in Singapore maken. Er wordt een maaitijdsoep met dezelfde naam mee bereid. Oorspronkelijk werd er ook gekookt varkensvlees In verwerkt. In deze versie van Hok kien mee is het vlees weggelaten I en zijn hard gekookte eieren toe gevoegd. De dikke mie kunt u j vervangen door de bij ons gang bare mie die wat dunner is. Kook zoals op de verpakking staat j aangegeven. Laat de mie in een I vergiet uitlekken. Spoel de taugé I enkele malen in ruim koud water, j Laat ze In een vergiet uitlekken en I schenk er daarna heel langzaam 2 J tot 3 liter kokend water over. Laat de taugé opnieuw uitlekken. Spoel de spinazie eveneens in ruim koud water. Neem de dikste stelen weg maar houd ze wel apart (in de Chinese keuken wordt vrijwel nooit Iets zomaar wegge gooid!). Laat ze In een vergiet uit lekken. Schenk er eveneens heel langzaam 2 tot 3 liter kokend wa ter over. Laat de spinazie ultlek- j ken. Snijd de spinazie daarna in smalle reepjes. Hak of snijd de achtergehouden stelen in kleine i stukjes. Verhit de wok met de olie. Fruit de uien zolang In de he te olie tot ze beginnen te kleuren. Voeg knoflook, verkruimelde Spaanse pepers en de gehakte spinaziestelen toe en schep er na 1 minuut de beide miesoorten door. Laat alles nogmaals, onder voortdurend omscheppen 1 mi nuut bakken. Voeg 2 eetlepels so jasaus toe en schep de spinazie, taugé en tomaten er door. Schakel de warmtebron uit Breng Intus sen de bouillon aan de kook en voeg er naar eigen smaak zout en 1 eetlepel sojasaus aan toe. Presentatie: verdeel de mie met groenten, tomaten en taugé als bergjes in het midden op voorver warmde diepe borden, kommen of schalen. Schenk kokende bouil lon erbij en leg op het boven de bouillon uitstekende deel van de mie en de groenten een In plakjes gesneden hard gekookt ei. Strooi de bosuitjes erover. Tip: In Singapore ziet men kans om van een dergelijk eenvoudig gerecht een feestmaaltijd te ma ken. Dien dan de mie, groenten, eieren, bosuitjes en bouillon elk apart op en laat de gasten er zelf hun Hokkien mee samenstellen. Benodigdheden voor 4 personen: 250 gram dikke (gewo ne) mie; 150 gram dunne mie of mihoen; 150 gram taugé; 250 gram verse spinazie; 3 eeti. arachide- of zonnebloemolie; 3 grote (rode) uien, grof gesnipperd; 2 knoflook- teentjes, ragfijn gehakt; 2 gedroogde Spaanse pe pers, verkruimeld; 1.75 li ter groentebouillon, eventueel van tablet of poeder; 3 eetl. lichte Chi nese sojasaus; 2 tomaten, ontveld, vruchtvlees in smalle reepjes gesneden; 4 eieren, hard gekookt, in plakjes gesneden; 2 bos uitjes (met veel groen), ragfijn gesnipperd. MÊÊÊÊÊÊm p u Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Rakker; 7. insect; 8. persoonlijk vnw. (Fr.); 10. aldus (Lat); 13. bijbelse naam; 15. persoonlijk vnw.; 16. Griekse letter; 18. Frans lidwoord; 19. met weglating van titels en waardigheden (Lat.); 21. aswenteling; 23. voorzetsel; 24. muzieknoot; 25. Romeinse keizer; 27. beeldmerk; 29. bijwoord; 30. maand; 32. boom; 33. Duits voegvoord; 35. een zekere; 36. file; 38. deel van een Franse ontkenning; 39. voorbijganger. VERTICAAL: 2. Alfabet; 3. getijde; 4. tandeloos zoogdier; 5. Engels bier; 6. Egyptische godin; 9. plaats in Frankrijk; 11. visdiefje; 12. grondtoon; 14. door de lucht reizen; 16. Frans voegwoord; 17. spil; 20. voorzetsel; 22. voor; 25. deel van het gelaat; 26. voorzetsel; 27. Chinese afstandsmaat; 28. eiland in de Oostzee; 31. voegwoord; 34. spoedig; 35. cijfer; 37. koude lekkernij; 38. achter. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Nudist; 4. kaplaars; 6. dunk; 8. daad; 9. geksteken. Verticaal: 1. Nek; 2. dopen; 3. span; 5. stalen; 6. doge; 7. kost; 8. doek. een zeer geconcentreerde smaak, net als bij het inkoken van oude balsamico-azijn. Dat is volgens hem ook een van de belangrijkste functies van een chefkok: het vrijmaken van zo veel mogelijk smaken van aller lei ingrediënten. Dat levert spannende gerechten op die berusten op, dat moet er bij worden gezegd, zwaar getes te recepten. In dat opzicht on derscheidt Novelli zich van col lega-koks die zich op het zoge heten fusie-koken hebben ge stort. Gebeurt het combineren van ingrediënten en kooktech- nieken van wereldkeukens nog al eens uit de losse pols, de Franse Engelsman weet precies waarover hij het heeft. Als 14- jarige stond hij al in de keuken en voor zijn twintigste was hij opgeklommen tot chef bij de Rothschildfamilie. Omdat hij besefte dat hij in Engeland het best zijn dromen kon verwe zenlijken, stak hij Het Kanaal over om, na enkele jaren te hebben gewerkt bij Keith Floyd, een indrukwekkende reeks ster renrestaurants te exploiteren. Typerend voor Novelli's gedre venheid is dat hij toen hij zijn eerste restaurant opende, in ge dachten al bezig was met de volgende drie. Op ongeveer de zelfde manier en met eenzelfde dosis adrenaline probeert hij gerechten te perfectioneren: hij bedenkt hoe hij een gerecht nog beter kan bereiden, of hij de verschillende elementen kan loskoppelen en ze voor een an der gerecht weer kan samen voegen. Hoe internationaal en vernieu wend zijn creaties ook overko men, Novelli heeft altijd klassie kers op de kaart staan. Varkens pootjes bijvoorbeeld waarop hij tientallen variaties heeft be dacht. Ook zijn Normandische achter grond doet zich gelden. Zo vin den we in het helaas in een on ooglijk lettertype gedrukte boek Gestoomde paddestoelenga- teau met crêpes, de bekende Normandische pannenkoekjes, portsaus en gebakken Parme zaan. Maar Novelli's roots komen het meest naar voren in het hoofd stuk desserts. Zijn 'liefdesaffai re' met zoet begon toen hij als tiener in de plaatselijke patisse rie chocolade leerde temperen voor 'die prachtige zijdezachte glans'. Wat volgt is een indruk wekkend aantal recepten voor klassieke nagerechten als tarte tatin (van appel, maar ook van aardbeien, banaan en vijgen) en crème brulée (ook van man darijn). Noemenswaardig is ook zijn chocoladepudding die dankzij een perfecte timing bij het bak ken van buiten hard en van binnen zacht is. Het is het enige gerecht waarvoor in zijn keuken een kookwekker wordt ge bruikt, want Novelli kookt voor-, al op gevoel - 'suivant son hu meur'. ('Bij jou of mij bij thuis?', No velli, uitg. Time-Life Boeken/De Lantaarn, 52,50 gulden) ELLEN SCHOLTENS Verwijder overtollig vet van de schenkels en schraap wat vlees van de bovenkant van het bot zodat het blootligt. Bewaar de stukjes vlees. Verhit wat olie in een braadslee op een mid delhoog vuur. Bestrooi de schenkels met zout en peper en doe ze met de groenten in de braadslee. Bak alles snel rondom bruin. Breng een grote pan gezouten water aan de kook. Dompel er de schenkels in en laat ze 1 tot 2 minuten blancheren. Dit pro ces helpt het vlees om het bot te trekken, zodat het tijdens het koken niet van het bot valt. Giet ze af en doe ze In een schone pan. Voeg de groenten, knoflook en krulden toe en giet er zoveel water over dat alles onderstaat. Breng aan de kook, draai het vuur laag en laat circa ander half uur zachtjes koken tot het vlees zeer gaar is. Neem de schenkels uit het kooknat en houd ze warm. Bewaar het kooknat Verwarm voor de saus de oven voorop 160graden Celsius. Fruit de plakjes groenten in wat boter om ze zonder ver kleuren te laten garen. Voeg de bewaarde stukjes vlees en de gemengde kruiden toe en bak nog 2 tot 3 minuten. Giet er de rode wijn over en laat tot de helft inkoken. Giet er 500 ml van het bewaarde lams- kooknat over en laat weer tot de helft inkoken. Snijd de 25 g boter in stukjes en klop ze met een paar tege lijk door de saus. Bestrooi met zout en peper en passeer de saus door een fijne zeef. Giet de helft van deze saus in een braadslee. Schep er het ci- JJED Het troensap en de honing doo Wentel de lamsschenkels dit mengsel en zet circa 20 nuten In de oven, waarbij j schenkels om de 5 minutei bedruipt Neem de schenkels uit de braadslee en houd ze warn Giet de rest van de saus in slee en laat doorwarmen. F seer de saus door een fijne zeef. Schik de lamsschenkel 1 op voorverwarmde borden schep er wat saus over. Ser veer met aardappelpuree e een groente naar keuze. Nee Ingrediënten voor 4 personen: 4 middelgrote lams schenkels; wat olie; vers gemalen zout en zwarte peper; 2 wortels, in stukjes gesneden; 2 ui en, in stukken gesne den; 2 preien, in stukken! gesneden; 225 g knol selderij, geschild, in stukken gesneden; 1 bol knoflook, in teentjes verdeeld; handvol ge mengde verse rozema rijn, laurierbladen en tijm; sap van een halve citroen; 2 tl honing. Voor de saus: 20 g plak jes sjalot; 10 g plakjes bleekselderij; 20 g champignons; 25 g bo ter; 1 el fijngehakte ge mengde verse kruiden, bij voorkeur dragon, pe terselie en basilicum; 250 ml rode wijn. Hun laatste wapenfeit was het Verboden Diner'. Tijdens dit genoeglijk samenzijn werden uitsluitend spijzen geserveerd die geheel verdwenen zijn van het Nederlandse menu. In het Friese Oldeberkoop kwamen gebakken stierenhallen op tafel, gefrituurde uier, gemarineerde kalfshersenen en gestoofde koeienmagen. Zelfs de toetjes waren op het randje van wat wel en niet mag van de Keu ringsdienst van Waren, bijvoor beeld kaas bereid met een af treksel van schapenkeutels. De Nederlandse tak van de organi satie Slow Food, die zich afeet tegen de fastfoodcultuur, wist meteen alle aandacht op zich gericht. Slow Food is veel meer dan een spreekbuis voor 'vergeten' ge rechten - of een ander woord voor langzaam koken. Het be gon allemaal in 1986 toen ene Carlo Petrini een clubje op richtte ter bescherming van de lokale keuken - want ook in Ita lië rukte de hamburgercultuur op. Inmiddels telt de Interna tional Slow Food movement 60.000 leden in 35 landen, on der wie gastronomen, kritische consumenten en liefhebbers van de traditionele en ambach telijke voedselproductie. De be grippen Slow Food en Slow Co oking worden breed uitgedra gen tijdens culinaire bijeen komsten en workshops. Nederland loopt een eind ach ter. Heel symbolisch, want van af het prille begin heeft Slow Food een slak als mascotte. Ons land telt honderd leden nadat Slow Food tien jaar geleden voor het eerst van zich liet ho ren bij monde van voorzitter Andrea van Gemst. „We waren te vroeg," zegt ze. „In Neder land was de haute cuisine in opkomst en biologische pro ducten waren voor geitenha- rensokkentypes dacht men toen." Sindsdien is het culinaire kli- HEINZ maat aan het veranderen. Er is geen sprake meer van een scheiding tussen het alternatie ve en het industriële voedselcir- cuit; steeds meer mensen zijn zich bewust van wat ze eten. Maar hoewel de belangstelling voor ambachtelijke producten toeneemt, is er een nauwelijks in te lopen achterstand. „Er is onvoldoende kennis over ko ken, zelfs niet over de Neder landse keuken. Niemand weet meer hoe je sukadelapjes maakt; daarvoor hebben we te weinig tijd. Laat staan dat we weten hoe je ingewanden moet bereiden." De Italiaanse keuken met z'n pure smaken en ingrediënten van hoogstaande kwaliteit leent zich perfect voor Slow Food. Van Gemst: „Maar ook in eigen land blijven we ons inzetten voor behoud en vernieuwing van onze eetcultuur. Aan de ene kant doen we dat door het eten van streekgerechten te propageren. Aan de andere kant proberen we de over dracht van kennis over voedsel te bevorderen, bijvoorbeeld door mensen te leren wat een goede olijfolie of wijn is. Verder wisselen we recepten uit, geven we workshops en houden we in verband met het tienjarig be staan in Nederland een Slak- kendiner." „Niets moet, iedereen kan z'n eigen invulling geven aan slow food. Dat kan variëren van het genieten van iets simpels als het lekkerste spek, aardappelen of tomaten, tot gerechten die gecompliceerder zijn. Dat hoe ven niet per se langzame sud- dergerechten te zijn; het gaat vooral om de smaak. De manier waarop producten zijn geteeld, ;<Êafbégint het mee." Dé voorzitter van Slow Foj Nederland beseft dat het i lijk zal zijn om gelijke tred houden met landen waar gastronomie wijd vertakt i smaakgevoel in ons land 1 achteruit, moet ze tot haaguM constateren. Bovendien rt seert ze zich dat er altijd ei sto grote groep zal zijn die uitid m< nanciële overwegingen d«De litatief betere producten U Ho( liggen. „Geheel ten onreclverh want van een stuk vlees ujgmo] bio-industrie blijft na benidda veel minder over." ert h (Wie meer wil weten overFris Stichting Slow Food Nedema kan contact opnemen viajnen bus 2695,1000 CR Amster Of via Internet: www.slovi 4 .com.) ntver E enig Jan y lev< 1 1 ~Mët VoordeelNummers Nederland belt u uw 10 favoriete telefoonnummers binii Nederland voortaan met 10% korting (max. 1 mobiel nummer). Bel gratis 0800-04 I i en volg de simpele instructies. De eenmalige administratiekosten (f 10,-) worden op: telefoonnota in rekening gebracht. U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u ze 1 gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekost' Bel nu gratis de Zelf Servicelijn 0800-0429. k p n telec

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10