Stork gaat zwakke dochters afstoten isBuschauffeur dupe van If slag om wintersporter' Economie Grolsch krijgt maar 40 carnavalsfluitjes terug Containergigant klaar Corus deze maand naar hoofdkantoor Londen REMU blaast 'overhaaste' energiefusie af Oproep tot uitbreiding van tijdelijke stop scholverkoop Den Besten gaf nieuwe NS vorm 'Vertrek door clash met Netelenbos' i WOENSDAG 1 MAART 2000 T( *1 Eén vluchtnummer KLM en partners Amstelveen De luchtvaartmaatschappijen KLM, Alitalia en Northwest Airlines gaan hun samenwerking uitbreiden. Giste ren maakten de partners bekend dat zij hun vluchtnummers gaan delen. Met deze codesharing willen de maatschappijen hun klanten een 'naadloze' reis aanbieden. Vluchtschema's kunnen zo beter op elkaar worden afgestemd, de passagiers krijgen bij het inchecken meteen alle instapkaarten en de baga ge hoeft niet opnieuw te worden gecontroleerd. Volgens een KLM-woordvoerder is het de eerste stap in de eerder aangekon digde verregaande samenwerking tussen de maatschappijen. Goed jaar voor Franse wijnexport parus Frankrijk heeft in 1999 voor 16,5 miljard gulden aan wijn en sterke drank geëxporteerd, een toename van 8 procent ten opzichte van het jaar ervoor. Het sterkst was de toename van de champagne-export. In 1999 ging 35,5 procent meer bubbelwijn de grens over dan in 1998, voor een totaalbedrag van 4 miljard gulden. Die stijging zou voornamelijk te danken zijn aan de mil lenniumwisseling. De export van Franse wijnen steeg met 9 procent. Ook werden er meer sterkere dranken, zoals cognac en armagnac, uitgevoerd. De toename daarvan bedroeg 5 procent. VS-minister: Olieproductie hoger londen De Amerikaanse minister van energie Richardson ver wacht dat de Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OP EC) haar olieproductie zal verhogen. Dit verklaarde hij gisteren na een ontmoeting met zijn Venezolaanse ambtgenoot Rodri guez in Londen. Volgens Richardson hebben de VS de toezeg ging van Koeweit, Saudi-Arabië, Noorwegen en Venezuela dat zij de productiebeperking zullen heroverwegen. ,,Het resultaat kan maar tot één conclusie leiden: de productie moet toene men", aldus Richardson. Vorige week verklaarden de oliepro ducerende golfstaten dat de OPEC overweegt om de productie vanaf 1 april met 5 procent te vergroten. Dit komt neer op een toename van 1,15 miljoen vaten per dag ten opzichte van de huidige productie van 23 miljoen. ABB Alstom schrapt 10.000 banen brussel Het elektriciteitsbedrijf ABB Alstom Power, waarin het Zweeds-Zwitserse ABB en het Franse Alstom samenwerken, gaat 10.000 van de in totaal 54.000 banen schrappen, waarvan 5.431 in Europa. Topman Darmon kondigde de ontslagen giste ren tegenover vakbondsvertegenwoordigers in Brussel aan. Vol gens de Franse vakbond CGT zullen de meeste ontslagen in Frankrijk en Duitsland vallen. CGT is van plan naar de rechter te stappen omdat de werknemers niet tijdig geïnformeerd zou den zijn over de herstructurering. Woede over verlies banen Cirex almelo De vakbonden zijn woedend over de aankondiging van de directie dat er bij de Almelose gieterij Cirex 45 van de 185 ar beidsplaatsen verdwijnen. T. Verdijsseldonk van FNV Bondge noten noemde de onverwachtse reorganisatie gisteravond on acceptabel. Bonden en personeel kregen ook te horen dat Cirex, een dochterbedrijf van het staal- en aluminiumconcern Corus, wordt overgenomen door staalbedrijf Nimbus uit Zeist en dat een deel van de productie naar Tsjechië wordt overgeheveld. Cirex produceert stalen gietstukken voor hoofdzakelijk de Duit se automobielmarkt. Volgen Corus is het in de huidige opzet voor Cirex moeilijk om als zelfstandige onderneming in de West-Europese markt te blijven opereren. Het concern heeft juist voor Nimbus gekozen, aangezien dit bedrijf reeds betrok ken is bij meerdere ondernemingen in de gieterij-branche. Co rus verwacht dat met de overname haar dochtermaatschappij een breder assortiment aan gietwerk aan kan bieden. Verkade komt toch in Franse handen londen De soap rond de overname van de Engelse koekjesfa brikant United Biscuits (UR), het moederbedrijf van Verkade, lijkt ten einde. Twee consortia, het Franse Finalrealm en het Amerikaanse Burlington, boden maandenlang tegen elkaar op. Gisteren maakten de beide investeringsgroepen bekend dat zij nu een gezamenlijk bod op UB uitbrengen. Finalrealm, waar achter de Franse voedingsmiddelengigant Danone schuilgaat, en Burlington zijn van plan de onderdelen van UB onderling te verdelen. Deze onderdelen zullen deels in beheer van de con sortia blijven en deels worden doorverkocht aan de bedrijven die deelnemen in de investeringsgroepen. Het Nederlandse Verkade wordt eigendom van Finalrealm. 1cx m. lOftOTTERDAM GPD jjjHet regent klachten bij FNV nBondgenoten over de omstan- 'Mdigheden waarin chauffeurs op jojde luxe touringcars moeten ïowerken. Nu Nederland massaal j^haar de wintersport gaat, neemt lohet aantal klachten over het ïoiontbreken van goede slaap plaatsen en goede voorzienin ggen op de verzamelpunten sfenorm toe. 8i ,,De situatie is schrijnend. De 9gasten worden gekoesterd én ^gelokt met concurrerende aan- 4jbiedingen en de chauffeur be taalt vaak het gelag," zegt C. 'Bos, regiobestuurder bij FNV jBondgenoten. De bond over- weegt juridische stappen te on- dernemen tegen de werkgevers. aar De chauffeurs van de tou ringcars klagen al langer over 54fiet ontbreken van voorzienin gen. Volgens FNV Bondgenoten |^aandam-utrecht anp o.otStichting De Noordzee hoopt jiat de tijdelijke stop op schol- ïyerkoop die Albert Heijn heeft Ingevoerd, navolging krijgt. Dit jaar heeft AH voor het eerst be tiet ai?'oten 'n de paaitijd (februari het een maart) geen versverpakte erkoo^c^°' te ver^°Pen- »In deze pe st koshode is het visvlees dun en gla- erkootig. Slechts een beperkt deel fan de vangst is geschikt voor "onsumptie", zegt een AH- zegsman. „Daarnaast willen wij Dnze maatschappelijke verant- .woordelijkheid nemen, omdat zo ook de visstand in de Noord- pee op peil wordt gehouden." irsdag Toch gaat de visserij gewoon ioor. „Schol en tong worden tarnen gevangen. Als vissers nu jeen schol vangen, is er ook 97 2 >een tong, terwijl die nu rede- ijk goed van kwaliteit is", legt Klappen vallen vooral bij onderhoud en installatie Stork richt zich helemaal op markten waar het echt kan groeien. Activiteiten die daar niet aan voldoen worden de komende anderhalf jaar verkocht. Daarmee zijn 4.000 mensen en een omzet van 1,1 miljard gulden gemoeid. In Nederland moeten 2.200 mensen weg bij Stork. Bestuursvoorzitter A. Veenman weigerde gisteren bij de presen tatie van de jaarcijfers bedrijfsnamen te noemen. amsterdam gpd De omzet van Stork groeide het afgelopen jaar met ruim 30 mil joen gulden tot 5,3 miljard gul den. De nettowinst ging 50 pro cent omlaag tot 96 miljoen gul den. Het grootste deel van de winstdaling kwam voor reke ning van een voorziening voor de verlieslijdende ingenieursaf deling. Deze afdeling, die ver kocht wordt aan het Ameri kaanse Jacobs, maakte het afge lopen jaar flink verlies. De Ame rikanen kopen het onderdeel pas als de verliezen zijn wegge werkt. „Activiteiten die we handha ven moeten tot en met 2004 jaarlijks met 10 procent groei en. In 2004 moet de omzet dan zo'n 7 miljard gulden bedragen en de nettowinst 500 miljoen gulden", kondigde Veenman aan. De groei moet grotendeels op eigen kracht worden ge haald. De af te stoten bedrijven wor den ondergebracht in Stork Ca pital Assets. De klappen gaan vooral vallen binnen de divisie Technical Services, onderhoud en installatie. In die groep zul len buitenlandse bedrijven ver kocht worden, waardoor 1.800 mensen minder bij Stork op de loonlijst zullen blijven. Overi gens nam bij deze divisie zowel omzet als resultaat flink toe. Vooral de stormachtige groei in de IT en telecomactiviteiten zorgde voor de verbetering. Ook bij Aerospace, onder houd aan vliegtuigen en ont wikkeling van vliegtuigonder delen, zal een deeltje verkocht worden. Bovendien zit er nog een deel van de afdeling Engi neering in de voorgenomen verkoop. De divisie Food Processing, machines voor de voedingsin dustrie, zag het resultaat kelde ren van 24,6 miljoen gulden naar 6,6 miljoen gulden. De Ae rospace group zag het resultaat ook al flink onderuit gaan. „Dat was verwacht, want we hebben veel geïnvesteerd in de ontwik keling van onderdelen voor vliegtuigen," aldus Veenman. „Dat soort programma's levert pas na drie jaar geld op." Schadeclaim van 2 ton naar leverancier enschede gpd In alle kranten plaatste Grol sch zaterdag advertenties en vier telefonistes zaten het hele weekeinde klaar om informa tie te verstrekken over 50.000 ondeugdelijke carnavalsfluit jes, die bij kratten pils werden weggegeven. Kosten: zo'n 200.000 gulden. De oogst: nog geen 40 teruggestuurde fluit jes en 14 telefoontjes... „De mensen vinden het blijkbaar een veel te leuk fluit je", constateert woordvoerder P. Könings. „Ik kan het nog sterker vertellen: er bellen mensen op of ze ook zo'n fluitje kunnen krijgen. Want ze sparen Grolsch-artike- len...." De brouwerij gaf het carna valsfluitje in de vorm van een beugelflesje weg als promotie- artikel. Vrijdagmiddag kwam er een klacht binnen dat er een mondstukje had losgela ten. Direct besloot Grolsch tot een oproep in de dagbladen omdat men geen enkel risico wilde nemen. Könings: „We hebben ge daan wat we moesten doen: de uitlevering geblokkeerd, gewaarschuwd, geadverteerd. We kregen er nog de compli menten voor van ambtenaren van de Warenwet. Meer kon den we niet doen, zeiden ze". Overigens kon Grolsch nog 20.000 tot 30.000 fluitjes te rughalen bij de groothandel en de supermarkten. Op klei nere schaal wordt de horeca benaderd: de fluitjes zitten in carnavalspakketjes, die kaste leins aan klanten kunnen uit delen. De leverancier van het fluitje kan een fikse schade claim van zo'n twee ton tege moet zien. Könings: „Want die heeft ons rommel geleverd..." Ook 21 werknemers IJmuiden verkassen zijn daar afspraken over ge maakt bij de laatste CAO-be- sprekingen. „Ook een chauffeur heeft recht op privacy en een éénpersoonskamer is noodza kelijk om de chauffeur in staat te stellen goed uit te rusten. Hij heeft immers de verantwoor ding over een bus vol passa giers waarbij veiligheid hand in hand gaat met een goed uitge ruste en fitte chauffeur," zegt Bos. In de praktijk blijkt volgens de bond dat de werkgevers zich niet aan de afspraken houden. FNV Bondgenoten beraadt zich dan ook op stappen tegen de werkgevers. „Dit is ook een waarschuwing aan het publiek. De prijzen zijn zodanig uitge mergeld dat het publiek bijna niet meer kan rekenen op een fitte, uitgeruste chauffeur en dat kan'tot gevaarlijke situaties leiden." londen pieter van hove Het staal- en aluipiqiujpcon- cern Corus neemt 20 maart het nieuwe hoofdkantoor in Lon den in gebruik. In het vijf ver diepingen tellende gebouw ko men de Raad van Bestuur en ondersteunende diensten, zoals de strategische afdeling, de commerciële afdeling, perso neelszaken en persvoorlichting. Het splinternieuwe hoofdkan toor is gevestigd aan Great Marlborough vlak bij Oxford Circus, het handelscentrum van de Engelse hoofdstad. De verhuizing js noodzakelijk na de fusie van British Steel en Hoogovens tot Corus. Tijdens de onderhandelingen is afge sproken dat het hoofdkantoor in Londen zou komen en dat staffuncties zouden worden sa mengevoegd. Het huidige hoofdkantoor van British Steel aan Marylabone, op een steen worp afstand van Great Marl borough, is te klein om alle nieuwe personeelsleden te her bergen. Na enig zoeken viel het oog op de nieuwbouw. Corus huurt overigens het gebouw. In totaal worden 107 perso neelsleden in het nieuwe com- plex ondergebracht.Daarvan zijn er 21 afkomstig van het hoofdkantoor van Hoogovens in IJmuiden. Enkele Nederlan ders hebben inmiddels hun huis hier verkocht en zijn neer gestreken in Londen of directe omgeving. Anderen huren een pied-a-terre en vliegen weke lijks tussen Engeland en Neder land. Het nieuwe onderkomen, dat december vorig jaar is opgele verd, is in vloeroppervlakte twee keer zo groot als die van het huidige hoofdkantoor. „De medewerkers komen in grote onafgesloten ruimten te zitten", aldus Corus-woordvoerder M. Hitchcock. „Momenteel zitten veel afdelingen in aparte ka mertjes. Met de nieuwe opstel ling hopen we dat de onderlin ge communicatie wordt bevor derd." Voordeel is volgens Hitchcock ook de centrale lig ging. „We liggen bij het knoop punt van de Londense metro. Daarom zijn we voor iedereen makkelijk bereikbaar." utrecht gpd-anp Het Utrechtse energiebedrijf REMU heeft de fusie met Eneco (Zuid-Holland) en zes kleinere collega's (Energie Delfland, Nuts bedrijf Amstelland, Energiebedrijf Zuid- Kennemerland, Gasbedrijf Midden-Kenne- merland, Gasbedrijf Noord-Oost Friesland en Nutsbedrijven Weert) afgeblazen. REMU was bang dat de normale bedrijfsvoering ernstig in het gedrang zou komen, als alle energie en tijd zou worden gestoken in een 'overhaaste' fusie per 1 juni. „We willen nu eerst aan onze klanten denkenaldus REMU-woordvoerster D. de Jong. „Wij hebben dit voorbehoud al ge maakt bij het ondertekenen van de inten tie-overeenkomst, begin dit jaar." REMU voorzag problemen omdat het be drijf volop aan het reorganiseren is als ge volg van de overname van het Gasbedrijf Centraal Nederland (GCN), in juni 1999. De Jong: „We willen voorkomen dat we pro blemen krijgen met onze klanten. Het is een grote klus om deze twee organisaties in elkaar te schuiven. We zijn nu volop bezig met nieuwe werkplekken voor alle 1.600 medewerkers". De melding van REMU betekent niet dat de deur definitief dicht is voor toetreding tot het op twee na grootste energiebedrijf in Nederland. Mogelijk wordt in de toe komst opnieuw aangehaakt bij de Eneco- trein, als de reorganisatie achter de rug is. De andere betrokken partijen zeggen het afhaken van REMU te betreuren. Dat de energiebedrijven allemaal met el kaar willen fuseren, is een gevolg van de li beralisering van de markt. Gigantische energieconcerns uit het buitenland kunnen straks de Nederlandse markt op. Uit een onderzoek van bureau Ernst Young bleek recentelijk dat kleine maatschappijen geen schijn van kans hebben om te overleven. 5,004 een vvoordvoerster van het Pro ductschap Vis uit. De paaitijd van tong begint in april. Konmar verkoopt al jaren geen 'kuitzieke' vis. Ook Super De Boer en Edah, die onlangs zijn begonnen met de verkoop van verse vis, kiezen dezelfde aanpak. Volgens het product schap zijn er ook visspeciaalza- ken en horecaleveranciers die ervoor kiezen in de paaitijd geen schol te verkopen. „Vis- kenners proeven het verschil meteen. Begin april wordt de kwaliteit weer beter", verzekert de voorlichtster. De hoeveelheid schol in de Noordzee staat al jaren onder druk. „Door vis met kuit te van gen, is de kans op nakomelin gen kleiner waardoor het pro bleem blijft", zegt een woord voerder van Stichting De Noordzee. utrecht anp NS-topman Rob den Besten op weg naar de persconferentie waarin hij zijn vertrek aankondigde. foto anp hans steinmeier Het vertrek van NS-topman Den Besten heeft volgens het CDA-Kamerlid Leers alles te maken met de clash' die hij met minister Netelenbos over de HSL-.Zuid heeft gehad. De ruzie over de aanbesteding is volgens hem exemplarisch voor 'de botsing van culturen'. „Den Besten zette een enorme drive achter de verzelfstandiging en beursgang. Netelenbos wil de NS juist weer dich ter naar de overheid toehalen omdat ze voortdu rend op de prestaties van het openbaar vervoer wordt aangesproken." WD-Kamerlid Hofstra: „Den Besten laat een bedrijf achter dat er financieel aanzienlijk beter voor staat dan enkele jaren geleden." Discussies over de verzelfstandiging van NS staan volgens de liberaal los van de topman. Hofstra verkiest verdere verzelfstandiging boven 'de tucht' van de overheid. Van der Steenhoven (GroenLinks) ver wacht dat Huisinga de lijn van zijn voorganger zal doortrekken. Minister Netelenbos heeft het volste vertrou wen in Huisinga. Hoewel de minister geen goede verhouding had met de aftredende Den Besten, roemt ze 2:ijn verdiensten. „Hij heeft hard ge werkt aan het efficiënt en klantgericht maken van de Nederlandse Spoorwegen", liet zij via haar woordvoerster weten. „Hij heeft, het wel verdiend om zich bezig te gaan houden met an dere zaken." Rob den Besten (59), die giste ren zijn vertrek bij de Neder landse Spoorwegen aankondig de, boekte sinds zijn aantreden in 1992 heel wat successen. Hij deed wat nog niemand was ge lukt: het logge staatsbedrijf werd, langzaam maar zeker, marktgerichter. Econoom Den Besten wist het spoorbedrijf, waar vakbonden even machtig als conservatief zijn, af te slan ken. Zijn bijnaam 'Mack the Knife' stammend uit de tijd dat hij als secretaris-generaal bij Verkeer en Waterstaat 4.000 a 5.000 banen schrapte, had ook op zijn NS-tijd kunnen slaan. Vlak na zijn aantreden kon digde hij aan 3.500 van de toen nog 28.000 banen te schrappen. In oktober 1995 wist hij het fa meuze 'heideakkoord' met de vakbonden te sluiten, waarna ruim 6.000 NS'ers het veld moesten ruimen. Revolutionairder dan het ba nenverlies is de verandering van de structuur van de NS. De Kamer besloot in december 1995 het bedrijf te verzelfstan digen. De topman knipte zijn bedrijf vervolgens in stukken. Een apart bedrijfje voor de exploitatie van de stations to verde de wachtlokalen om tot winkelcentra. NS Telecom zocht samenwerking met Bri tish Telecom om de reeds aan wezige telefoonkabels open te stellen voor buitenstaanders. De goederenpoot werd via een omweg overgenomen door Deutsche Bahn. Bedrijfsonder delen voor de infrastructuur, zoals NS Railinfrabeheer en de verkeersleiding, zijn op verdere afstand van het bedrijf ge plaatst. Het grootste bedrijfsonder deel, NS Reizigers slaagde er weliswaar in de afbouw van de subsidies met zo'n 300 miljoen gulden op te vangen en tegelijk het resultaat te verbeteren, maar het rendeert nog altijd onvoldoende. Ook bleven veel personeelsleden ronduit tegen de veranderingen die hij had ingezet. Machinisten en con ducteurs uitten dat met stakin- kjes. In de discussie rond de loket sluitingen vond Den Bésten de ouderenbonden tegenover zich. Hun verzet bracht hem ertoe openlijk Reizigers-directeur Van Eeghen af te vallen. Het schofferen van een belangrijk medewerker verraadt een zwak ke plek: Den Bestens vermogen tot communiceren houdt niet over. Toont hij zich tijdens con gressen een vlotte spreker, in de dagelijkse omgang is hij sociaal onhandig. Het tempo waarin de NS op weg zijn naar de markt, is in de tweede helft van de jaren ne gentig afgezwakt. Waar aanvan kelijk nog hardop werd gespe culeerd over een volledige beursgang, zijn NS en de poli tiek nu aanzienlijk terughou dender. Het vertrek van Den Besten komt politiek gezien op een be langrijk moment. Eind vorig jaar kreeg hij bijna slaande ru zie met minister Netelenbos. Zij veegde het NS-bod voor de HSL-Zuidconcessie van tafel en dwong NS via openbare aanbe steding mee te dingen, in con currentie met buitenlandse be drijven. Sindsdien is de verhou ding tussen Den Besten en Ne telenbos ronduit slecht. NS krijgen nu een manager pur sang aan het roer. Che misch technoloog Hans Huisin ga (49) komt uit de chemie (Shell, Hoek Loos), de bloemen (Bloemenveiling Aalsmeer), het vlees (Navobi Ekro Groep) en de reizigers (NS Reizigers). Een harde zakenman, typeert Leo Vlek, bestuurder van FNV Bondgenoten. „Een vrije jon gen uit het vlees", merkt vak bondsman Peter Böeseken van de CNV Bedrijvenbond op. De onderhandelaars verwachten dat Huisinga heel anders gaat opereren dan zijn voorganger. „Hij zal zich veel onafhankelij ker opstellen", vermoedt Vlek. „Bevalt het hem niet, dan is ie ook zo weer weg." Huisinga werd in 1995 bin nengehaald door Den Besten. Hij leidde het afgelopen jaar een grote reorganisatie bij NS Reizigers. „Het verrast mij wel dat hij midden in het vernieu wingsproces bij onze afdeling vertrekt. Maar ik heb liever Huisinga als topman dan ie mand van buiten de NS", vindt Harry van der Veer, lid van de ondernemingsraad van NS Rei zigers. warnemünde Op de Kvaerner Warnov-werf in de voormalige Oostduitsé havenstad Rostock-Warnemünde verliet maandag een nieuw contai nerschip het dok. Het schip met een lengte van 278 meter is het tweede van een drietal vrachtschepen dat in opdracht van de Nederlands-Duitse scheepvaartmaatschappij P O wordt gebouwd. foto »apfrank hormann

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9