Veehouder Adams zoekt confrontatie met Bayer Intelligente videorecorder neemt zelf tv-programma's op Economie Elektronica in kleding Schermen van lichtgevend plastic WOENSDAG 1 MAART 2000340 K/VO De mens draagt steeds meer elektronica met zich mee en meer is onderweg. ,,Het is logisch al die steeds kleinere apparatuur in de kleding te verwerken", zegt P. Saraga, directeur van Phi lips Research in Redhill in Engeland. Een nieuw soort textiel bevat geleidend materiaal voor elektronische signalen. Dadelijk kan de gebruiker een telefoon of toetsenbord 'uit de mouw' schudden. Een uniform van een stewardess kan een 'ingebouwde digitale assistent' hebben, met een oortelefoon en een microfoon om met collega's te praten. Miniatuurcamera's in kinderkleding en een verbinding met een mobiele telefoon bieden mo gelijkheden als 'babyvideo'. Jongeren kunnen 'interactieve' kleren dragen, waarmee ze de muziek en het licht in de disco beïnvloeden, stelt Philips zich voor. De kleren kunnen oplich ten zodra iemand met een gemeenschappelijke interesse in de buurt is. Sportkleding kan door ingebouwde sensors alle bewegingen vastleggen, waarmee de beoefe naar zijn tepnisslag of zijn golfstijl op een flexibel tv-scherm terug kan zien om zich te verbe teren. Philips heeft aangekondigd dit voorjaar meer tipjes van de sluier op te lichten en trucs uit de mouw te schudden, misschien wel net zo letterlijk als figuurlijk. Een van de vragen waar de consument mee zal zitten, is: hoe kan die elektronische kleding in de was? Misschien dat de wasmiddelengiganten Unilever en Procter and Gamble samen met de wasmachine-industrie die oplossing al in huis hebben, want in de komende eeuw zal 'droog' wassen tot de mogelijkheden kunnen behoren. Over enkele jaren kijken we naai' een veel kleurrijker, hel derder en energiezuiniger beeldscherm als we thuis voor de tv of achter de pc zitten. Door lichtgevende plasticmolecu len in te klemmen tussen twee dunne plaatjes glas, is Phi lips bezig een heel nieuw soort beeldscherm te maken, dat bij een verdere ontwikkeling in een tijdspanne van zo'n vijf tot tien jaar bovendien in alle mogelijke vormen kan wor den gebogen. De eerste kleine beeldschermpjes, voor bij voorbeeld mobiele telefoons, komen volgend jaar al op de markt, maar op grotere beeldschermen moet de consument nog enkele jaren wachten. Philips maakt daarbij gebruik van kunststoffen, die in de verpakkingsindustrie al veel worden gebruikt. Op de Uni versiteit van Cambridge is in het begin van de jaren negen tig ontdekt dat deze grote moleculen losse elektronen heb ben, die onder lage gelijkstroomspanning licht in alle kleu ren van het spectrum uitstralen. De voordelen van de nieuwe technologie zijn legio, zo re kent Philips voor. De grondstof is goedkoop. De plastics werken op een lage temperatuur, zijn licht van gewicht, rea geren snel en ze stralen een helder licht uit met een hoog contrast. Er is slechts weinig energie nodig om te werken. Vooral in kleine mobiele apparaten is dat laatste zeer gun stig, doordat de standby-tijd wordt verlengd. Bovendien is het voordeel ten opzichte van een lcd-scherm, die nu op laptop-computers zit, dat je ook een scherp beeld hebt als je niet recht voor het scherm zit, maai' daar van opzij naar kijkt. Dat is een hele opsomming van voordelen. Voordat de vin ding toepasbaar was, moesten heel wat technologische pro blemen worden overwonnen. Directeur innovatie R.J. Visser van Philips Components: ,,Een van de problemen was de korte levensduur van de beeldschermen. Toen we in 1991 van start gingen, werkten ze slechts enkele minuten op ka mertemperatuur. We hebben verschillende verpakkingsme thodes gebruikt om de levensduur te verlengen. Afsluiting met glas bleek vooralsnog het meest succesvol." De stap naar grotere videoschermen is volgens Visser rela tief simpel. ,,Het is de reden waarom we hier ingestapt zijn." Belonen veilig gedrag werkt b Dow Terneuzei Niet van bovenaf oplegg maar werknemers wijzen hun eigen verantwoorde! heid. Dat is in een i het veiligheidsbeleid Benelux in Terneuzen. De dc stellingen van de chemiegig; zijn ambitieus. In 2005 moei het bedrijfsongevallen op en ro mei de grootste Dow-vestiging b hen ten de Verenigde Staten n tijde negentig procent zijn terug| hesi bracht. Wie geen brokk vo maakt, krijgt extra geld. in n Hoofd veiligheid bij Dc hen E.de Graaf, gaat terug in de t0es schiedenis. ,,Er was een tijd i veiligheid en milieu bij D een apart beleidsonderd vormden", vertelt De Gr? DUN, „De laatste vijf a zes jaar is i een veranderd. Het zogeheten Er gev, ronment, Health and Saf geja (EH&S) programma, dat in 15 gezj werd ingevoerd, zorgt erv< he c dat veiligheid en milieu geïr gen: greerd zijn in de totale bedril sis t voering." wap Hij maakt een vergelijk jhnc met de beginjaren van D( 0pg zo'n honderd jaar geleden het Amerikaanse Midland. „I als Terneuzen was dat een ki1 ne gemeenschap. Als er z OSLC ongevallen voordeden, wai £jee de gevolgen direct zichtbc 0fwi Dat maakte dat de betrokki gen heid van het management r ken de omgeving vanaf het bei mof bestond en dat zich een st £re, gevoel van sociale verantwo mar delijkheid ontwikkelde." De Graaf: „Vanaf de zestig zijn we steeds mei nadruk gaan leggen op het drag van de werknemers. Ie zijn eigen verantwoordelijkh j werd steeds meer het motto.' Overigens bekommert D hoo zich niet alleen om de veil njer heid binnen de poorten. Ooi ting het verkeer buiten het bedri woo terrein dienen de chauffe Het van het concern zich aan stri genj regels te conformeren. tiedi Dow maakt sinds een aai jaren geen onderscheid ni tussen ongevallen die zijn t oorzaakt door eigen persoi en door de contractwerk mers van buitenaf die op terrein actief zijn. Voor ei mensen maar ook voor de c tractmensen is een beloni en boetesysteem ontwikl om te prikkelen de veilighe voorschriften na te leven. Bc 1998 besloot de directie al, de veiligheidsdoelstelling ging uitmaken van het varial deel van de salarissen. Met dere woorden: hoe meer oi vallen, hoe minder geld voo werknemers. Contractarbeii kunnen een gezamenlijke b ning van maximaal acht joen gulden opstrijken als z( dens de bouw het aantal i denten tot nul reduceren. Het veiligheidsbeleid w vruchten af. Want deden zie 1994 nog zo"n zeventig i denten voor, vorig jaar w< dat er nog maar vijfentwii De bedoeling is om dat aa in 2005 tot ongeveer zevei hebben teruggebracht. rlNt kust 4*. Bij Bayer kennen ze hem inmiddels maar al te goed. Vee houder Jan Adams uit Bennekom zoekt de confrontatie met het Duitse farmacieconcern. Het actiecomité 'Ziek van Bayer', waarvan hij voorzitter is, blokkeerde de afge lopen weken eerst de Nederlandse hoofdvestiging in Mijdrecht en verstoorde later een chique eeuwfeest van de multinational in de Antwerpse schouwburg. Nieuwe acties zijn in aantocht.Bayer is nog niet van ons af", voorspelt de 39-jarige koeienboer. GPD Op de keukentafel liggen twee foto's: een van een dode koe en een van een bloederig doodge boren kalfje. Het zijn twee run deren die Jan Adams in de eer ste helft van vorig jaar verloor nadat hij zijn veestapel van 55 melkkoeien eind 1998 had laten inenten met een vaccin tegen IBR. Die afkorting staat voor in fectueuze bovine rhinotrachei- tis, in de agrarische wereld be ter bekend als koeiengriep. De inentingen, bedoeld om IBR uit Nederland te verdrijven, waren verplicht en maakten deel uit van een landelijk vaccinatiepro gramma. Dat was voorgeschre ven door de Gezondheidsdienst voor Dieren. Een aantal weken na de inen tingen begon een deel van de runderen van Adams merk waardig gedrag te vertonen. Dat varieerde van longontstekingen en twee tot drie dagen een bloedneus tot ernstige uieront stekingen en doodgeboren kalf jes. „Ze reageerden ook nauwe lijks op antibiotica", vertelt hij. „De weerstand nam af, waar door de koeien allerlei gezond heidsklachten kregen, soms met de dood als gevolg. De die ren hebben ontzettend gele den." Uiteindelijk verloor Adams twintig koeien, inclusief doodgeboren kalfjes. Samen goed voor een schadepost van tienduizenden guldens. Later dat jaar bleek dat de Ben- nekommer een van de onge veer 7.000 rundveehouders was die zwaar waren gedupeerd door een van Bayer afkomstige entstof tegen de koeiengriep. Een grote hoeveelheid van dat vaccin was ondanks de strenge controles in de fabriek besmet met tenminste een en waar schijnlijk meer virussen. Bij twaalf bedrijven werkte de en tstof zo agressief dat koeien er begin vorig jaar acuut dood bij neervielen. Uit onderzoek werd duidelijk dat dit virus in Nederland on bekend was en dus rechtstreeks te herleiden was naai' Bayer. De farmaciereus erkende dat en heeft de betrokken bedrijven inmiddels schadeloos gesteld. Daarmee was een totaalbedrag van vijf miljoen gulden ge moeid. De veestapels van Adams en duizenden andere koeienboe- ren zijn ingeënt met een vaccin dat besmet was met een minder agressief virus en dat boven dien al voorkwam in Neder- Boer uit Bennekom leidt actiecomité' tegen Duits farmacieconcern land. Bayer stelt dat de vervui ling van de entstof zo licht was dat dit vaccin niet de oorzaak kan zijn geweest van ernstige gezondheidsklachten. Het con cern weigert dan ook de getrof fen veehouders schadeloos te stellen. Dat was voor de landelijke boe- renorganisatie LTO aanleiding tot de oprichting van de Stich ting Inventarisatie IBR Schade (SUS). De stichting is momen teel bezig de schaderapporten van gedupeerde koeienboeren te verzamelen. De SIIS heeft vervolgens de moeilijke taak om de claims met bewijzen te onderbouwen. „Dat is ontzettend lastig", legt Adams uit. „De entstof blijft na melijk maar enkele weken leven in het lichaam van een koe." Wel lopen er momenteel enkele onderzoeken naar de gevolgen van inenting met de besmette entstof, maar of dat enig soe laas biedt, is zeer de vraag. Daarmee dreigt de kwestie te verzanden in langdurige juridi sche procedures, die zich veelal buiten de openbaarheid afspe len. Dat was voor Jan Adams en drie collega's uit Friesland, Noord-Brabant en Limburg de reden om een actiecomité op te richten. „Wij zijn niet tegen de aanpak van de LTO, maar vor men juist een aanvulling daar op", benadrukt de voorzitter. „Onze veestapels zijn gelukkig weer gezond, maar de manier waarop Bayer met deze zaak omgaat, vinden wij onvoorstel baar. Je kunt toch niet om ze venduizend bedrijven heën. Ze proberen alles te rekken, terwijl wij voor de kosten opdraaien. We zijn echt ziek van Bayer en dat zullen ze merken ook." Het actiecomité 'Ziek van Bayer' onthult op het terrein van veehouder Jan Adams in Bennekom de actieposter doodgeboren kalfje. aangeven of hij openstaat voor een vorm van 'direct mailing* aan de hand van zijn profiel. Dan krijgt hij toegesneden re clame thuis." Het onderzoek bij Philips is volgens Aarts momenteel het meest tastbare op het gebied van kunstmatige intelligentie, dat een veel bredere toepassing zal gaan krijgen. „Dadelijk heb ben mensen ook tal van kleine apparaatjes in huis, die uitge rust zijn met intelligente chips. Die kun je op of in je kleding dragen, of je draagt ze bij je zo als een mobiele telefoon. Alle stukjes geheugen samen -al die 'memory sticks'- vormen dan samen een huissysteem." „Als Philips denken wij op dat gebied een voorsprong te hebben ten opzichte van de personal computer. Voor de ge middelde mens is de tv meer dan een personal computer. De functie van de tv is erg sociaal. Hij is nu al vaak het middel punt van de kamer. Door mid del van dat medium willen we nieuwe apparaten maken die het samenleven vergemakkelij ken. Apparaten om emotie op te wekken, waarmee men zich thuis voelt." „Stel je bijvoorbeeld voor de tv ook te gebruiken om met be hulp van huiscamera's even snel in andere kamers te kijken. Zo kun je de babyfoon vervan gen. In plaats van even naar een andere kamer te lopen, kun je ook via de tv even kijken, of met je huisgenoten in een an dere kamer communiceren. Met meerdere beeldschermen kun je computerspelletjes op afstand met elkaar spelen. Daarnaast zal de consument op meerdere plaatsen in huis een beeldscherm hebben staan, bijvoorbeeld in de keuken, waar je de receptuur op doorneemt. Door de intelligente chips weet de computer wat je lekker vindt en die kan menusuggesties ge ven. Na een blik in de koelkast kun je bij het voorraadsysteem van de supermarkt nagaan of de artikelen voorradig zijn. 's Morgens kan je voor de tv even je fitnessprogramma doorne men. Het huishouden wordt dadelijk elektronisch onder steund. Maar de mens blijft wel zelf bepalen wat er gebeurt." „Het scherm wordt een spie gel", benadrukt Aarts. „Hij her kent je, door spraakherkenning, en hij kent je aan de hand van je voorkeuren." Het lifestyle-programma van Philips is volgens Aarts de eer ste start voor een reeks produc ten voor het economische mo del van de toekomst. „Het wordt een ervarings-economie. We verwachten dat mensen daar hun geld aan gaan uitge ven. Wij denken dat we door technologische toepassingen dingen beter kunnen doen." Philips waagt zich echter niet zo maar op het gladde ijs van het derde millennium. „We hebben vele studies lopen en we hebben 14.000 gezinnen be zocht om te zien hoe zij er mee denken om te gaan." verdwijnen. Reclamemakers willen steeds dichter bij hun doelgroep komen en kunnen op die manier profijt trekken uit de nieuwe manier van tv-kijken. „Aan reclame zitten twee kanten", zegt Aarts. „Met het 'time shiften' kun je alle recla me eruit gooien bij het opne men. Reclamezendtijd wordt door veel mensen toch al als plaspauze ervaren. Reclame is echter niet altijd onwenselijk. Het kan voor consumenten ook interessant zijn. Door de filter systemen kan de consument Als het aan Philips ligt, zitten we in de komende eeuw thuis voor de televisie gekluis terd. Dat is dan geen glazen beeldbuis meer, of een lcd-scherm, of een plasmascherm, maar een beeldscherm van lichtgevend plastic. Door de steeds kleinere elektronische apparatuur zit de afstandsbediening verweven in de mouw. De intelligente videorecor der kent de voorkeur van de kijker en neemt alleen op wat hij leuk vindt. Philips denkt met de televisie een stap voor te hebben op de personal computer. De tv is al lang het middelpunt in huis, terwijl de pc op de werkkamer staat. EINDHOVEN ONNO BUITER GPD De kijker kan straks kiezen uit 400 tv-zenders en 15.000 pro gramma's per dag. Zappen is er niet meer bij, want dat zou te veel tijd kosten. Philips ontwik kelt een 'zelfdenkende' videore corder die de programma's naar persoonlijke voorkeur op neemt. Een icoontje, een speels vormgegeven figuurtje, geeft in het systeem het karakter van de eigenaar aan. Het idee klinkt simpel, maar de technologische slag die Philips daarvoor moet maken is groot. Prof.dr. Emile Aarts, departe mentshoofd nieuwe mediasys- temen en toepassingen van Philips Research en verbonden aan de TU Eindhoven: „Het systeem bestaat uit een grote videorecorder met vele uren opnamecapaciteit. Daar komt veel nieuwe techniek bij om de hoek kijken. Er moet een me chanisme komen om uit het grote aanbod die zaken te selec teren die de kijker leuk vindt en dat leuk te presenteren. Het meest simpele daarvan is de 'ti me shift'; dat je al naar het pro gramma kunt kijken, terwijl het wordt opgenomen. Nu moet je wachten met kijken totdat het hele programma is opgenomen en teruggespoeld. Door meer dere 'tuners' in de video te plaatsen, moet je ook program ma's kunnen opnemen die te gelijkertijd worden uitgezon den. Dat is technisch slechts een kleine uitbreiding." „Van een Amerikaans bedrijf is al een systeem beschikbaar waarmee kijkers persoonlijke voorkeur voor programma's kunnen invoeren. De mogelijk heden en de capaciteit moeten nu worden uitgebreid, zodat je een 'thuisvideo-bibliotheek' kunt maken. En wat daarbij het belangrijkste is: het apparaat moet 'Ieren' om de persoonlijke voorkeur van de kijker op te ne men. Dat betekent dat een in gebouwde intelligente compu ter het beeld van de kijker moet ontwerpen en diens program ma's uit het aanbod moet filte ren. En als de voorkeur van de kijker verandert, moet de com puter in staat zijn het profiel bij te stellen." De kijker kan intoetsen wat hij per se wil zien. Een eenvou dige versie zal daar uit bestaan. De uitdaging is een computer te ontwikkelen die aan de hand daarvan en aan de hand van zijn verdere kijkgedrag oppikt wat de kijker op de beeldbuis wil hebben. Het systeem gaat volgens de onderzoeker zo ver dat als ie mand 'netjes' intoetst dat hij naar actualiteiten, populair-we- tenschappelijke programma's en drama wil kijken, en hij in de praktijk toch heirpelijk meer naar seksfilms kijkt, de compu ter dat zal signaleren en veel seksfilms gaat opnemen. „De computer geeft de eerlijke be hoefte weer", zo geeft Emile Aarts aan. De persoonlijke tv-selectie heeft ook vergaande conse quenties voor hoe reclame voortaan op de tv verschijnt. Vaste reclameblokken zullen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6