Opvang in cellen voor op VVD'er Blaauw psychisch gestoorden Paniekgolf na waterplan staatssecretaris Binnenland Netelenbos woedend Lot centrum Oininio in handen rechter Ambulance vast in de modder, patiënt sterft Straffen tot zeven jaar na dodelijke strafexpeditie Provincie wil Schiphol behandelen als bedrijf Omwonenden Schiphol ontvangen vergoeding Demonstratie voor vrede in Eritrea WOENSDAG 1 MAART 2000 'Verlaag leeftijd toegang coffeeshop' drachten De gemeente Smallingerland wil dat de leeftijdsgrens voor de toegang tot coffeeshops landelijk wordt verlaagd van 18 naar 16 jaar. Volgens de gemeente vallen jongeren van 16 en 17 jaar tussen wal en schip als ze wiet of hasj willen kopen. Smal lingerland verwacht dat jongeren die in gecontroleerde koffie shops terecht kunnen, minder snel in aanraking zullen komen met harddrugs. De gemeente zal het idee voorleggen aan minis ter Korthals van justitie. Burgemeester Van der Zaag verwacht dat de Tweede Kamer positief op de suggestie zal reageren. Bejaarde met davidster beklad Amsterdam Vijf demente bewoners van het verpleeghuis Am- stelhof in de hoofdstad zijn maandagmorgen bewerkt met een stift. Een nog onbekende dader tekende een davidster op het hoofd van een mannelijke bewoner en gaf vier bejaarde vrou wen een stip bij hun oorlel. De directie van het verpleeghuis heeft gisteren aangifte gedaan. Volgens de politie moet de dader 's ochtends een half uur na het wassen van de bewoners heb ben toegeslagen. De politie tast nog in het duister naar de toe dracht van het incident en heeft een onderzoek ingesteld. Ophef in Gelderland over Gelredome arnhem GroenLinks Gelderland verdenkt het dagelijks bestuur van de provincie van het verkeerd informeren van Provinciale Staten. Het college van gedeputeerde staten stelde vorige week niet te weten waarom voormalig commissaris der koningin Ter louw is opgestapt als voorzitter van de raad van commissarissen van Gelredome. Uit een brief van Terlouw blijkt nu echter dat het college wel degelijk van zijn voornemen op de hoogte was. GroenLinks-fractievoorzitter Van Uitert wil nu weten waarom gedeputeerde staten de provinciale staten op dit onderdeel on juist heeft geïnformeerd. Zoetstof blijft in 'light'drankjes den haag De omstreden zoetstof aspartaam mag voorlopig ge woon in 'light' frisdranken gebruikt worden. Dit ondanks be richten dat de stof gevaar kan opleveren voor de gezondheid. De frisdrankindustrie ziet daarin geen aanleiding de stof door een andere te vervangen. Afgelopen weekeinde maakte de Brit se krant The Sunday Times melding van een onderzoek waaruit zou blijken dat aspartaam risico's voor de werking van de her senen met zich meebrengt. In Nederland wordt per hoofd van de bevolking jaarlijks zeventien liter frisdrank gedronken. As partaam zou volgens het rapport invloed hebben op de aan maak van neurotransmitters als serotine. Dat zou gedragsveran deringen kunnen veroorzaken en bij gebruikers de zin in kool hydraten doen toenemen. Hierdoor zou het effect van het drin ken van suikervrije frisdrank weer teniet kunnen worden ge daan. Zanger Spookrijders niet vervolgd Amsterdam Justitie Amsterdam zal een van de twee zangers van rapband De Spookrijders niet vervolgen, onder voorwaarde dat hij zich gedurende twee jaar niet schuldig maakt aan opruiing. Op 3 juli ontstond op het Mercatorplein in Amsterdam een massale vechtpartij aan het slot van het optreden van de band. Volgens de politie had een van de bandleden vlak voor het uit breken van de vechtpartij 'Fuck the policej, geroepen. Twee agenten moesten het bij de rel ontgelden. Toen een van hen in de problemen kwam, vroeg zijn collega om versterking. Tachtig agenten verjoegen daarop met de wapenknuppel enkele hon derden bezoekers van het jongerenfestival van het plein. Nader hand erkende de politie dat er 'hier en daar een klap te veel is uitgedeeld'. Schrikkelbug bij NS en KNMI zwolle/de bilt Het schrikkeljaar heeft hier en daar in ons land toch nog voor wat probleempjes gezorgd. Zo kwam de Klanten service van de Nederlandse Spoorwegen er achter dat een abonnement op de Voordeelurenkaart eindigt op 28 februari, terwijl de nieuwe pas op 1 maart ingaat. Een nieuw set vrije reisdagen was al naar de klanten gestuurd zonder dat rekening was gehouden met het schrikkeljaar. Het probleem is opgelost door de abonnementshouders een dagkaart te sturen waarmee gisteren gratis kon worden gereisd. Ook het KNMI in De Bilt had een paar schrikkelprobleempjes. Een van de computers die zorgt voor het doorgeven van weerberichten naar de media, be greep de schrikkeldatum niet. Diverse media, waaronder NOS Teletekst, blijven daardoor verstoken van de weerrapporten. Chantage met-seksueel misbruik tiel Twee jongens van 17 en 18 jaar hebben een 52-jarige in woner van Tiel gechanteerd met video-opnames die zij gemaakt zouden hebben van seksueel verkeer tussen de Tielenaar en de 17-jarige jongen. Het is nog niet bekend of de Tielenaar ook op de afpersing is ingegaan. De politie hield de 52-jarige man vori ge week aan nadat de 17-jarige aangifte van seksueel misbruik had gedaan. De jongen woonde jarenlang bij de Tielenaar in huis als pleegzoon. De man gaf het misbruik toe en is in bewa ring gesteld. Tandartsen willen niet naar Ameland ameland Geen enkele tandarts heeft zin om op Ameland te werken. Ruim een jaar geleden heeft de huidige tandarts, M. Walstra, bij de beroepsorganisatie de vacature kenbaar ge maakt, maar tot op heden heeft zij nog geen enkele reactie ge kregen. De reden voor het gebrek aan belangstelling ligt volgens Walstra in het algemeen tekort aan tandartsen in heel Neder land. Omdat Walstra de enige tandarts op het eiland is, gaat ook de gemeente Ameland zich bemoeien met de zoektocht naar een vervanger. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan het eiland niet zonder tandarts, omdat anders de 2.200 eilan ders naar het vasteland moeten voor behandeling. Scheemda bezig met kerstpakket 2001 scheemda De laatste kerst van de twintigste eeuw is npg niet zo lang geleden, maar de bestuurders van het Groningse Scheem da piekeren nu al over die van 2001. Burgemeester en wethou ders hopen dan hun ambtenaren een iets voller kerstpakket te kunnen bieden. De afgelopen jaren was het geen 'vetpot' in ver band met de artikel 12-status van de gemeente. En hoewel Scheemda dit jaar weer op eigen benen staat, biedt de begroting 2000 volgens wethouder Keestra nog geen ruimte voor een ex traatje. In 2001 hopen Kee§tra en haar medebestuurders de ambtenaren een gevulder pakket te kunnen geven. Ontsnapte jongen terug in gevangenis breda Eén van de vijf jongeren die vorige week ontsnapten uit de Bredase jeugdgevangenis Den Hey Acker, is weer terug. Naar nu pas is bekend gemaakt, heeft een broer de achttienjarige jongen vrijdag teruggebracht. Hij wordt afgezonderd van de groep gehouden. De andere vier zijn nog voortvluchtig. De vijf jongeren gingen er vlak voor de voetbalwedstrijd Nederland- Duitsland vandoor. Zij forceerden een raam en konden via het dak ontsnappen. Een zoekactie door dertig politiemensen in het Mastbos leverde die avond niets op. Den Hey Acker ligt aan de rand van dat bos. Een politiewoordvoerder zei toen dat de erva ring heeft geleerd dat ze allemaal wel weer een keer gepakt zou den worden. Onderzoek naar roof kleding breda De politie in Breda onderzoekt de roof van een vracht wagen met als lading een kwart miljoen gulden aan kleding. De 23-jarige chauffeur van de vrachtwagen meldde zich gistermid dag bij de politie. Hij verklaarde eerder op de dag tijdens het lossen in de Bredase binnenstad door enkele mannen te zijn overvallen. De chauffeur uit Etten-L.eur zegt onder bedreiging van een vuurwapen in zijn vrachtwagen te zijn meegenomen. Onderweg moest hij overstappen in een bestelauto waaruit hij later kon ontsnappen. Zowel de vrachtwagen van een bedrijf uit Roosendaal als de bestelauto zijn aan het eind van de middag teruggevonden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dienst* Geestelijke Gezondheidszorg bestudeert juridische mogelijkheden JÊl. J 'den haag anp gaan dat de WD het regeei De Geestelijke Gezondheidszorg (GGZ) en de politie in Amsterdam werken aan een oplossing voor de opvang van psychisch gestoorde mensen. De politie wil cellen ter beschikking stellen waarin de GGZ de psychiatrische patiënten kan begeleiden. De GGZ is verheugd over het aanbod, maar wil eerst de juridische aspecten bestude ren. cel. Deze mensen zouden meer gebaat zijn met goede hulpver lening. Maar de GGZ kampt met ruimtegebrek, vooral geslo ten opvangplaatsen zijn een groot probleem. De politie wil niet langer op draaien voor de opvang van psychiatrische patiënten. Daar om hoopt de politie de GGZ uit amsterdam anp De Amsterdamse politie wordt in toenemende mate gecon fronteerd met psychisch ge stoorde mensen. Als zij proble men veroorzaken in hun omge ving of een gevaar zijn voor zichzelf belanden zij geregeld zonder opvang in een politie- de brand te helpen met de cel len. Maar de GGZ vraagt zich af of dit zo makkelijk gaat. „Wij zijn in principe niet bevoegd om zomaar mensen vast te houden. We moeten kijken of het binnen een juridisch kader te plaatsen is", aldus een woordvoerder. De politie hoopt dat op 1 oktober de speciale plaatsen voor psychisch ge stoorden een feit zijn. In november vorig jaar over leed een psychotische man na dat hij door de Amsterdamse politie uit zijn woning was ge haald. De politie greep in toen de man naakt vanuit zijn wo ning in de Kanaalstraat huis raad naar buiten gooide. De ME moest eraan te pas komen om de man te overmeesteren. Bij de actie waren geen hulpverle ners aanwezig. Ook maandag werd de politie in Amsterdam weer geconfron teerd met een psychisch ge stoorde man. Een 46-jarige man stak drie willekeurige voorbijgangers neer. De slacht offers moesten voor behande ling naar het ziekenhuis. Eén van hen is een aantal keren ge opereerd, maar inmiddels bui ten levensgevaar. De psychisch gestoorde zwerver zit vast op het politiebureau. arnhem «anp De rechtbank in Arnhem heeft gisteren drie mannen veroordeeld tot celstraffen varië rend van één tot zeven jaar wegens het do den van een 53-jarige Arnhemmer. Tegen hen waren straffen van drie, vier en tien jaar geëist. Gewapend met breekijzer, honkbalknup pel en mes drong het drietal op 14 septem ber met grof geweld een Arnhemse woning binnen. De bewoner, die juist enkele dagen eerder had gehoord dat hij ongeneeslijk ziek was, werd met een breekijzer geslagen en talloze malen met een mes gestoken. Het slachtoffer overleed korte tijd later. Het drietal was tot een doelbewuste strafexpeditie uitgelokt door de zestienjari ge dochter van het slachtoffer. Deze had de mannen (onder wie haar negentienjarige vriend en haar 34-jarige stiefbroer) verzon nen verhalen verteld over haar vader. Die gingen over seksueel misbruik, mishande ling en geweld. Toen het meisje die bewuste dag de mannen vertelde over een steekpartij in de tuin, was dat reden om tot de strafexpeditie over te gaan. De mannen geloofden haar, vooral omdat zij als bewijs een steekwond liet zien. Pas na verhoren door de politie bleek dat zij alle aantijgingen had verzon nen en zichzelf de wond had toegebracht. De stiefbroer van het meisje wordt ervan verdacht de fatale klappen en messteken te hebben toegebracht. Hij kreeg de zwaarste straf opgelegd, zeven jaar. De overige twee werden beiden veroordeeld tot een jaar cel. Het meisje heeft zich 22 februari voor de kinderrechter verantwoord, maar over de uitkomst daarvan worden geen mededelin gen gedaan. amsterdam anp Het lot van het spiritueel cen trum Oininio in Amsterdam is in handen van de rechter. De eigenaar van het gebouw aan de Prins Hendrikskade in Am sterdam, woningbouwvereni ging Het Oosten, eiste gisteren voor de rechtbank in Amster dam in kort geding dat het fail liete Oininio het gebouw ont ruimt. Aanvankelijk wilde Het Oos ten dat de gebouwen al op 7 maart leeg zouden komen. Cu rator mr. Mendel van Oininio wist Het Oosten er tijdens de zitting echter van te overtuigen dat het in het belang van de woningbouwvereniging en an dere crediteuren niet slim is om op korte termijn te ontruimen. Door meer tijd te krijgen, denkt de curator een hogere op brengst te kunnen krijgen uit de boedelverkoop. Als het tot ont ruiming komt, dan is het niet voor 31 maart. De raadsman van Oininio, mr. P. de Vos, heeft goede hoop dat de rechter de eis tot ontrui ming naar de prullenbak ver wijst. Volgens hem heeft Het Oosten zich niet aan de con tractueel vastgestelde twee maanden gehouden die het centrum had voor het maken van een nieuw ondernemings plan. Hij zei ook dat Het Oosten bij ontruiming een miljoenen claim kan verwachten van Oini- nio-directeur Ronald Jan Heijn, die al zijn geld in het centrum heeft gestopt. Die zou inmid dels ook weer een nieuw onder nemingsplan hebben gemaakt. Maar Het Oosten vindt dat ze lang genoeg aan het lijntje is gehouden door Heijn, die al maanden zegt in pnderhande- ling te zijn met nieuwe inves teerders. Uitspraak 7 maart. den haag anp Minister Netelenbos van ver keer is woedend op VVD-Ka- merlid Blaauw. Ze heeft fractie voorzitter Dijkstal van de libe ralen gisteren in een brief ge vraagd afstand te nemen van uitspraken die Blaauw maan dagavond deed over rekening rijden. „Minister Netelenbos bedrijft prostitutie met over heidsgeld", omschreef Blaauw de manier waarop de bewinds vrouw de grote steden over haalt in te stemmen met de in voering van rekeningrijden. „Blaauw is over de schreef gegaan", vindt Netelenbos. In de brief schrijft ze er vanuit te gaan dat de WD het regeerak koord uitvoert. Daarin staat dat automobilisten rond de vier grote steden te maken krijgen met de elektronische tolheffing. Dijkstal heeft gisteren direct af stand genomen van de termi nologie van Blaauw. „Hoogst ongelukkig", laat de fractielei der via zijn woordvoerder we ten. Daarmee is voor Dijkstal de zaak afgedaan. Blaauw bestrijdt dat hij Nete lenbos heeft beticht van prosti tutie met overheidsgeld. „Het hele proces is prostitutie van overheidsgeld. Met de nadruk op het woordje van", aldus Blaauw. den haag Ongeveer 500 Eritreeërs hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd tegen de oorlog tussen Eritrea en Ethiopië. De betogers vroe gen de Nederlandse regering druk uit te oefenen op Ethiopië om het conflict te beëindigen. Op het Korte Voorhout dreigde de demonstratie uit de hand te lopen toen betogers door het kordon van de politie braken. Agenten gebruikten toen de knuppel om betogers weer in de stoet te krijgen. Daarbij vielen rake klappen. Een kleine delegatie mocht uiteindelijk een petitie aanbieden bij de Tweede Kamer. Ook in New York, Berlijn, Was hington, "Londen en Nairobi is gedemonstreerd tegen de oorlog. foto anp hans steinmeier haarlem theo van der kaaij De provincie Noord-Holland wil dat de luchthaven Schiphol door de overheid behandeld wordt als ieder ander bedrijf en dat de aparte status onder de luchtvaartwet verdwijnt. Schip hol zou dan moeten voldoen aan milieuvergunningen die de provincie verstrekt. „Wij willen onderzoeken of dat kan. Bij een groot bedrijf als Corus IJmuiden (het voormali ge Hoogovens) is dat immers wel mogelijk", zegt gedeputeer de Meijdam, „We moeten eerst zien of we als provincie vol doende zijn toegerust om die vergunningen te verlenen en te handhaven. Zo niet, dan moe ten we ervoor zorgen dat we die taak wel kunnen vervullen." Noord-Holland wil een actie ve rol blijven spelen in de ruim telijke ordening van Schiphol. Zo geeft het provinciebestuur het idee van verplaatsing van de luchthaven naar een eiland in de Noordzee nog altijd niet op, terwijl de rijksoverheid er voorlopig niet aan wil. Meij dam: „Het rijk voelt ook al niet voor de aanleg van een proefei- land, maar als provincie bieden wij nu aan behulpzaam te zijn bij onderzoeken om toch zo'n proefeiland te maken." De provincie vraagt van de regering binnen twee jaar met onderzoeksresultaten te komen naar uitbreiding van Schiphol op een eiland in de Noordzee of op de huidige locatie. Noord-Holland zegt scherp in de gaten te zullen houden of de groei van Schiphol niet botst met het nieuw te hanteren mi lieu- en veiligheidsstelsel. Om snel maatregelen te kunnen ne men komt er een rechtstreeks overleg tussen de minister van verkeer en waterstaat, het pro vinciebestuur en de gemeente besturen van Haarlemmermeer en Amsterdam. Het is nog niet bekend of de milieubeweging zich opnieuw zal mengen in het overleg over Schiphol. Vorig jaar stapten Mi lieudefensie en Natuur en Mi lieu uit het officiële beraad over nieuwe milieugrenzen voor de luchthaven. Gisteren presen teerden zij nieuwe voorstellen voor de geluidsgrenzen rond Schiphol waarmee zij weer een voet tussen de deur proberen te krijgen in het overleg met de ministers Netelenbos van ver keer en Pronk van milieu. Bommelerwaard gelooft niet in 'gecontroleerd' overstromen kerkwuk gpd Mocht Kerkwijk ooit overstromen, dan staan alleen de op hoger land ge bouwde kerk en een paar oude hui zen droog. Dat de overheid met een 'gecontroleerde dijkdoorbraak' hun Bommelerwaard ooit bewust onder water zal zetten, wil er bij de inwo ners van het dorp dan ook niet in. Zij zijn de evacuatie tijdens de water overlast van 1995 nog niet vergeten. Op het ministerie van verkeer en wa terstaat staan de telefoons roodgloei end. De eerste huizenbezitters („wat gebeurt er met de waarde?") en bloe- mentelers, die tientallen miljoenen in hun bedrijf hebben geïnvesteerd, heb ben al harde acties aangekondigd mochten de plannen doorgaan. De Bommelerwaard ligt ten noordwes ten van Den Bosch, tussen Maas en Waal. Het gebied is aangewezen als een van vier mogelijke 'calamiteiten polders', evenals de Tielerwaard, het land van Heusden en de Beekse Over laat. Als ooit de waterstand in de rivie ren gevaarlijk hoog is en een noodsitu atie dreigt, kan een of meer van deze gebieden bewust onder water worden gezet, zodat elders de druk op de dij ken afneemt. Staatssecretaris De Vries (waterstaat) maakte dit plan maandag bekend. Ver der ophogen van de dijken kan niet meer, omdat het water na een door braak dan te hoog komt te staan, zo zei zij. Als de voorgenomen maatregelen om water elders op te slaan niet vol doen, moeten vooraf noodscenario's klaarliggen, vindt De Vries. Bij de 50.000 inwoners van de Bom melerwaard en de drie andere calami teitenpolders is dat noodscenario slecht gevallen. „Volslagen krankzin nig, ik geloof het gewoon niet", zegt Henny van der Wekken uit Kerkwijk. De materie is dan ook weerbarstig. Er stroomt steeds meer water door de ri vieren. De zeespiegel stijgt en het smeltwater uit de bergen neemt toe. De rivierbeddingen konden de druk in 1995 en 1996 al amper aan; de dijken bleken niet hoog genoeg of dreigden te bezwijken. Eind dit jaar zullen de dij ken verhoogd en versterkt zijn, maar van het besef dat de rivier meer ruimte nodig heeft om af en toe uit te dijen, is inmiddels iedereen doordrongen. De Vries wil afspraken maken over maatregelen, waarbij het onder water zetten van de genoemde gebieden een uiterste noodgreep moet zijn om el ders het gevaar te keren. Haar woord voerster zegt dat zo'n drie jaar nodig is voor de besluitvorming. „Bovendien zal zo'n besluit in samenspraak met gemeenten, provincies en waterschap pen worden genomen. Er moet een maatschappelijk draagvlak voor ko men. En het is logisch dat we eerst kij ken naar de dunbevolkte gebieden." Wethouder J. Penninx van Zaltbom- mel, verantwoordelijk voor Ruimtelijke Zaken, wil niet eens spreken over de mogelijkheid dat zijn gemeente onder water wordt gezet. Hij heeft het over het maken van buffers in de stroomge bieden, het aanleggen van meer bed dingen en het tijdelijk stoppen van de bemaling, die vanuit grote gebieden van Europa (riool)water in de rivieren stort. „En pas als dat allemaal niet werkt, moeten we misschien eens gaan nadenken wat over vijftig jaar ge daan moet worden." Penninx blijft rustig: „Deze paniek is nergens goed voor. Het plan van De Vries is niet meer dan een ideetje wat je misschien zou kunnen doen. De Bommelerwaard is een badkuip. Als er water in staat, krijg je het niet meer weg. Dan komen zelfs de buitenwijken van Zaltbommel, waar ik woon, onder water te staan. Ik vind de uitspraken van De Vries ongelukkig. Als je ergens over denkt, dan wil dat toch nog niet zeggen dat het ook zo gaat gebeuren? Maar de mensen hier denken dat wel." Een 70-jarige Groninger is gis teren aan een hartaanval ge storven, terwijl de ambulance die naar hem op weg was in de modder bleef steken. Een twee de ambLilance werd op pad ge stuurd naar de man die op een fietspad in zijn woonplaats lag. Een motoragent bracht onder tussen een verpleegkundige uit de gestrande ambulance naar het slachtoffer, maar de hulp kwam te laat. De man werd iets na half ne gen op een fietspad in de wijk Hoogkerk getroffen door een hartaanval. Binnen enkele mi nuten kwamen er verschillende telefoontjes over het ongeval binnen bij de meldkamer, waarna een ambulance op pad ging. Het verplegend personeel ontdekte dat ze door een van de bellers abusievelijk naar een verkeerde plek waren gestuurd, In een poging het fietspad waar de man lag alsnog te bereiken, belandde de ambulance in de modder. Een woordvoerster van de hulpverleningsdiensten be klemtoont dat het onzeker blijft of de man geholpen had kun nen worden wanneer het am bulancepersoneel direct ter plaatse was geweest. schiphol richard mooyman Voor het eerst ontvangen omwonenden van Schiphol een geldbe drag als compensatie voor vlieglawaai. De luchthaven gaat drie huishoudens in Badhoevedorp en Amstelveen 250 gulden betalen vanwege een overmaat aan geluidshinder in de afgelopen herfst. Minister Netelenbos (verkeer) voerde de regeling vorig jaar in nadat zij had besloten om overschrijdingen van de wettelijke ge luidszone opnieuw te gedogen. Het goedmakertje is bedoeld voor omwonenden die daardoor terechtkomen in de zone met de meeste geluidshinder. Zij hebben recht op 250 gulden per maand zolang de overtreding duurt. Schiphol verwacht niet dat er op korte termijn meer vergoedin gen worden verstrekt. Op 1 november is een nieuw 'geluidshinder- jaar' begonnen waarbij de lawaaiteller weer op nul is gezet. Daar naast heeft minister Netelenbos beloofd om een einde te maken aan het gedogen van dergelijke overschrijdingen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5