Enorme misstanden in gevangenis Zoetermeer Chirac is twee dagen lang o zo charmant V ader eist collegegeld twee dochters terug Binnenland 'Miljoen Nederlanders rijdt in te kleine auto' Uut 't hoge noord'n Weerbarstig eiland /OENSDAG 1 MAART 2000 dA ook tegen Twentestad iilversum De vorming van Twentestad stuit nu ook op verzet lij de PvdA-fractie in de Eerste Kamer. Volgens senator Witte ken is de kans 'heel groot' dat de Eerste Kamer de samenvoe ging van Enschede, Hengelo en Borne tot Twentestad met 'gro- je meerderheid' verwerpt. Voor de radio zei Witteveen met mi- lister Peper van binnenlandse zaken te willen praten over een indere oplossing. Hij ziet meer in een 'losse samenwerking, inaar wel met iets verplichtends erbij'. Tot voor kort leken al- een de PvdA-senatoren nog voor Twentestad. De Senaat be- ipreekt de kwestie op 14 maart. jCassatie in zaak doodschop -{WOLLEHet openbaar ministerie gaat bij de Hoge Raad in cas- Jatie tegen het vonnis van de Zwolse rechtbank in de zaak van W »en 14-jarige jongen uit Genemuiden die vorig jaar oktober een l-jarige plaatsgenoot schopte. De jongen overleed. De officier jan justitie had de rechtbank gevraagd om een schuldigverkla ring zonder oplegging van straf. De kinderrechter verklaarde het L tt)M niet ontvankelijk omdat er volgens hem, gezien de leeftijd '■yan de verdachte, geen meerwaarde was voor strafrechtelijke "jervolging van de minderjarige. Het openbaar ministerie wil wan de Hoge Raad weten of een rechter in een 'ernsti'ge zaak als leze' mag vaststellen of het OM de zaak wel of niet kan voorleg- ;en aan de rechter. damera's in Haagse hoerenbuurt De gemeente Den Haag gaat in alle prostitutiestraten In in Scheveningen cameratoezicht invoeren om het geweld en ie openlijke drugshandel daar tegen te gaan. De beelden wor pen zowel direct als achteraf bekeken. De camera's kosten ruim Tier ton. In Den Haag is het probleem vooral de drugshandel, in Icheveningen is het aantal straatroven en mishandelingen sterk loegenomen. Om het 'Big-brother-is-watching you-gevoel' te len te gaan plaatst de gemeente borden, waarop staat dat men- len in de betreffende gebieden worden gefilmd. Om privacy te Tvaarborgen moeten de banden na zeven dagen worden uitge- ïis tien jaar voor doodslag broer '^'boRDRECHTEen 41-jarige Sliedrechter heeft gisteren tien jaar Storen eisen voor de pistoolschoten waarmee hij zijn broer in juli vorig jaar dodelijk trof in zijn rug, borst en hoofd. De broers -'Rnliadden al langer ruzie over een begeerde standplaats op een woonwagenkamp in Sliedrecht. In juli vorig jaar liep de span aar- ning weer eens hoog op. De mannen kregen woorden, waarna i liedde verdachte weg liep. Later zag hij zijn brper met een hakbijl foeli{)ij zijn auto staan. De verdachte pakte een revolver en liep turn daarmee dreigend naar zijn broer, naar eigen zeggen om zijn xerrgezin te beschermen. Later schoot hij zijn broer in rug en borst, dt Toen het slachtoffer op de grond lag werd hij door het hoofd een geschoten. Advocaat Doedens vroeg gisteren ontslag van rechtsvervolging omdat de schutter uit 'psychische overmacht' zou hebben gehandeld. Universiteit stemt via internet Groningen De Rijksuniversiteit Groningen (RuG) gaat half mei als eerste universiteit in Nederland experimenteren met facul teitraadsverkiezingen via internet. Bijna 2.000 studenten van de economische faculteit (10 procent van het totale aantal studen ten op de RuG) kunnen thuis achter hun computer hun stem uitbrengen. Het Centraal Orgaan voor.Wetenschappelijk Onder zoek Groningen (COWOG) hoopt op deze manier het stemge drag van de studenten te stimuleren. Als de proef een succes blijkt, zullen in het vervolg alle verkiezingen op de Groningse universiteit via internet worden georganiseerd. ^Dierentuin Emmen verliest geding 1c* emmen Het Algemeen Dagblad hoeft een artikel over dierentui nen niet te rectificeren, vindt de Rotterdamse rechtbank. Het daarNoorder Dierenpark in Emmen had een rechtszaak aangespan- nen tegen het Algemeen Dagblad, dat had gemeld dat veel die- verdrentuinen een overschot aan jonge dieren fokten om meer be- ffen:Zoekers te trekken. Na het seizoen, wanneer de belangstelling erc* terugloopt, zouden de dieren worden gedood en in een aantal gen gevallen aan de roofdieren worden gevoederd. De rechter oor- jk gfdeelde dat er geen feitelijke onjuistheden in het artikel stonden. 11 ^Daarenboven zei zij belang te hechten aan het fundamentele ?n "belang van de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting. /an Directeur Hiddingh zegt nu zijn hoop te vestigen op een klacht die de elf gezamenlijke dierenparken in Nederland bij de Raad voor de Journalistiek hebben gedeponeerd. d iopeGeding Langendoen tegen NRC wor(rotterdam Voormalig chef Langendoen van de Criminele In- 21 Inlichtingendienst Kennemerland heeft een kort geding aange- et spannen tegen NRC Handelsblad. Langendoen eist dat de krant n8 ahet BVD-ambtsbericht overhandigt waarin zou staan dat hij aan honderden miljoenen heeft verdiend met drugshandel. Het ambtsbericht uit 1997 zit in het dossier van zestien verdachten die twee weken geleden zijn opgepakt. Zij zouden betrokken zijn bij drugshandel, waaronder een in Italië onderschept trans- lete'port van ruim 12.000 kilo cocaïnepasta. Langendoen heeft de et NRC maandag gesommeerd het BVD-bericht te overhandigen, -Coimaar je krant weigert uit redenen van bronbescherming. aar (die jMSTERDAM >e vader van twee studentes ommunicatiewetenschappen an de Universiteit van Amster- am (UvA) eist van die instel- ng de 30.000 gulden terug, die ij in twee jaar aan hun studie leeft uitgegeven. Volgens de aan is de UvA in gebreke ge lleven, omdat de kwaliteit van Ie geleverde opleiding onder e maat is. Dat is onlangs ook oor de Inspectie van het On- lerwijs vastgesteld. De vader stelt zich op het standpunt dat de aan zijn dochter geleverde 'diensten' niet kunnen worden geruild, en daarom moeten worden terug betaald. Als de UvA niet op de eis ingaat, zal de vader naar de rechter stappen. Het bestuur van de universiteit heeft inmid dels wel al zijn excuses gemaakt voor de slechte kwaliteit van de opleiding, en een team aan het werk gezet dat voor verbetering moet zorgen. Pagina 2: Commentaar zuidlaren Onder grote belangstelling is gisteren met behulp van twee grote duwboten een eilandje in het Zuidlaardermeer 'verhuisd'. Het drijvend stukje land was door een harde storm aan de Drentse kant van het meer beland en werd naar de Groninger kant gesleept. De stichting het Groninger Landschap probeerde vorige week al tevergeefs het op drift geraakte stukje grond terug te halen. Het 2.500 vierkante meter grote eiland vormde op de nieuwe plek een obstakel voor de watersport. foto gpd wladimir van den bijrgh Falend management en criminaliteit zorgen voor onhoudbare situatie blaricum anp In de gevangenis van Zoetermeer is al geruime tijd sprake van enorme misstanden. Falend management en welig tierende criminaliteit zorgen voor een onleefbare situa tie. Gedetineerden die klagen, worden gestraft met overplaatsing en kritische perso neelsleden worden van bovenaf geïntimideerd. zoetermeer gpd Dat is de strekking van de ver klaring van de Australische ge detineerde 'Dave' die door alle medegevangenen is onderte kend en naar minister Korthals van justitie is gestuurd. Om de actie kracht bij te zetten, is 'Da ve' dertien dagen geleden in hongerstaking gegaan. Zijn toe stand is ernstig verslechterd. In de verklaring wordt een neutraal onderzoek geëist naar wat 'een ongecontroleerde puinhoop' wordt genoemd. Er wordt gesproken van een reeks misstanden, die veroorzaakt zouden worden door mismana gement, drugs en georganiseer de criminaliteit. „Ervaren be wakers laten zich uit wanhoop overplaatsen. Ervoor in de plaats komen dan nieuwe be wakers, die regelrecht van een cursus van drie maanden ko men. Geen van hen heeft erva ring met de omgang met de ge organiseerde misdaad." 'Dave' zit een straf van ruim zes jaar uit. Na een crimineel verleden besloot hij in 1995 zijn leven te beteren en zichzelf aan te geven. In september 2001 zit zijn straf erop. Hij wordt dan als ongewenst vreemdeling meteen het land uitgezet. De Australiër ziet het als zijn plicht om aan de bel te trekken. „Ge detineerden worden nog ge vaarlijker en asocialer weer los gelaten dan ze de gevangenis inkwamen", staat in de verkla ring. „Ik ben bereid om te ster ven voor een zaak waar ik heilig van overtuigd ben." In een lijst van 22 punten worden de misstanden in de gevangenis aan de kaak gesteld. Dat varieert van het ontbreken van behoorlijke voeding tot het tekort aan medische zorg. „De medische staf handelt zoals de gevangenisdirectie hen voor schrijft, niet volgens hun me disch oordeel." Na 12 dagen hongerstaking was 'Dave' nog altijd niet door een van de art sen onderzocht. Hij ziet dat als een poging om zijn moreel te ondermijnen. Een lange man die zich achter het stuur van zijn auto wurmt: de knieën om het stuur, het hoofd bijna tegen het dak. „Vreselijk riskant en ongezond allemaal', zegt voorzitter Bruin tjes van de stichting Lange Mensen Nederland. „Moet je voorstellen wat er gebeurt bij een ongeluk. De knieën komen in het dasboard en breken. Het hoofd raakt klem tussen airbag en dak." Het is een enorm probleem, meent Bruintjes. Een miljoen Nederlanders is volgens hem te lang voor hun auto. De wagens worden namelijk standaard ge maakt voor personen van 72 ki lo en 1.70 meter. De veilig heidstesten met standaard test dummy's zijn op dat wereldge middelde afgestemd. Terwijl de Nederlandse man al gemiddeld 1.82 meter is, met flinke uit schieters naar boven. De gevolgen zijn nooit pre cies onderzocht, tot ergernis den haag anp De goede sfeer stond voorop. En die was dan ook, in de woorden van WD-Kamerlid Weisglas, 'verbluffend goed'. Mon ami Wim en cher Jacques besloten zelfs om samen ten strijde te trekken tegen synthe tische drugs, waarvan xtc de bekendste en belangrijkste is. Van meet af aan was duidelijk dat Chirac controversiële kwes ties de goede sfeer niet wilde la ten bederven. Het oppoetsen van zijn reputatie en dat van Frankrijk stonden voorop tij dens het bezoek. De Tweede Kamer was onder de indruk van Chirac. Weisglas was tevreden, CDA-fractieleider De Hoop Scheffer beschreef de Franse president als 'inhoude lijk sterk en zwierig', terwijl D66'er Hoekema zei dat hij 'in het echt een veel leukere man is dan je zou denken'. PvdA'er Koenders was iets terughou dender. Hij stelde dat de waar de van het bezoek zich nog moet bewijzen. Als voorbeeld noemde hij de komst van de speciale xtc-teams, die de han del en productie van de synthe tische drugs moeten bestrijden. De huidige samenwerking op dit gebied is volgens Koenders nog lang niet optimaal. Dit komt vooral door het cultuur verschil bij de Nederlandse en de Franse politie, die veel hië rarchischer is opgebouwd. „Maar het drama van de slechte betrekkingen is inderdaad voorbij", aldus Koenders. In het verleden waren er spanningen over drugs, het Franse kern energieprogramma en de be- De Franse president Chirac bekijkt in het Mauritshuis het beroemde Gezicht op Delft van Johannes Vermeer. foto ap georges gobet SP-senator Van Vugt opgepakt den haag anp De studentikoze SP-senator Van Vugt is gisteren op het Binnen hof aangehouden omdat hij met een groepje partijleden zonder vergunning demonstreerde tegen de Franse nucleaire politiek In aanwezigheid van de Franse president Chirac riep hij leuzen tegen de Franse kernproeven op Mururoa, enkele jaren terug. Veel mensen daar hebben kanker en veel baby's worden ernstig misvormd geboren. Volgens voorzitter De Jong van de SP-jongerenorganisatie Rood, die meedeed aan de actie, wilden de SP'ers Chirac con fronteren met zijn verantwoordelijkheid voor de atoomproeven. Na de actie viel de groep onmiddellijk uiteen. De politie kon al leen Van Vugt pakken. Hij werd geboeid en aan een hek geke tend, terwijl de politie de achtervolging op de andere betogers inzette. Zij kregen niemand anders meer te pakken. Later op de middag werd Van Vugt weer vrijgelaten. Volgens de politie moeten de betogers toegangspasjes heb ben gehad voor het Binnenhof. Dat was afgesloten in verband met het staatsbezoek van Chirac. 'Rood'-voorzitter De Jong wil de niet vertellen hoe de groep tot het Binnenhof is doorgedron gen. „Dat is een actievoerdersgeheim." van Bruintjes. Volgens hem be staan er niet eens testdummy's van bijvoorbeeld twee meter lengte. „Ondanks herhaalde waarschuwingen van onze kant bouwt men geen dummy's die aangeven wat er gebeurt met langere personen", aldus Bruintjes. „Nu kunnen we niet zien welke schade het lichaam oploopt bij botsingen in een te kleine cabine." Ook andere afwijkingen aan het lichaam worden zelden of nooit onderzocht. Bruintjes weet dat gordels zo zijn ge maakt dat kleine mensen er on derdoor schuiven. „Dikke men sen hebben soms geluk, omdat ze een speklaag om de botten hebben die in enkele gevallen ernstige schade heeft voorko men." Er is nog nooit onderzocht of lange mensen vaker ernstig let sel oplopen bij auto-ongeluk- ken. Bruintjes wil dat onder zoeksinstituten zoals TNO en ministeries van volksgezond heid en verkeer de risico's grondig onderzoeken. Gevolg kan zijn dat de over heid subsidie geeft op bepaalde automodellen. Daarmee wordt het voor de auto-industrie wel licht interessanter om hogere modeljen te bouwen of andere aanpassingen te verrichten. JENEVER VOORDEEL noeming van DNB-topman Duisenberg tot eerste man van de Europese Centrale Bank in Frankfurt. Parijs houdt overigens nog wel vast aan de grenscontroles. „Frankrijk kan nog niet het sig naal geven om die op te hef fen". zei Chiraë. En dat wijst er volgens een parlementslid van Chiracs partij op dat het stand punt van de president over het Nederlandse gedoogbeleid nog altijd ongewijzigd is. Tijdens het diner gisteren in perscen trum Nieuwspoort liet Chirac nog maar eens vriendelijk doch beslist merken dat gedogen een typisch Nederlands verschijnsel is dat Frankrijk niet zal navol gen. Beide landen moeten sa menwerken, zonder hun over tuiging prijs te geven, aldus de president. Chirac zei zich er van bewust te zijn dat Frankrijk bij veel Ne derlanders bekend staat als een in zichzelf gekeerd land. Dat beeld klopt niet, aldus Chirac, die onder meer wees op de vele buitenlandse investeringen in Frankrijk en de Franse inspan ningen voor de Europese Unie. Maandag bleek echter tijdens een bijeenkomst met captains of industry in Amsterdam dat Nederlandse ondernemers twij felen aan die Franse openheid. Een Nederlandse industrieel noemde de Franse markt 'ge- slotener dan India', ook al is er inmiddels acht jaar vrije handel tussen de lidstaten van de Eu ropese Unie. Ook staatssecreta ris van economische zaken Ybema onderstreepte dat het handelspotentieel tussen de twee landen nog lang niet volle dig wordt benut. Gisteren bracht Chirac een be zoek aan het Vredespaleis. Daar zinspeelde hij op uitbreiding van de taken van het Interna tionaal Gerechtshof. Staten zul len in de toekomst vaker naar het Hof stappen om hun ge schillen te beslechten, daarom moet het I lof meer geld en per soneel krijgen. De president zegde daarbij de steun van Frankrijk toe. Hoezeer Chirac de sfeer van het tweedaagse bezoek niet wilde bederven, bleek twee maal. Tij dens de persconferenties hield hij langdurig formele toespra ken met als voor de hand lig gende reden om de tijd voor kritische vragen zo kort moge lijk te maken. Zowel op het Bin nenhof als later op de dag bij het Joegoslavië-Tribunaal maakte hij zich na de eerste las tige vraag snel en vriendelijk la chend uit de voeten. GALLGALL

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3