Bedrijfsleven knuffelt met Big Brother Ruud II WEER Reinier Paping zet toon in weerboek van de eeuw Het 'product' onderwijs Laat de winter maar schuiven Puff Daddy ontkent omkoping WOENSDAG 1 MAART 2000 COM E N T A A R Is onderwijs een product dat aan kwaliteitseisen moet voldoen en zo ja, kun je een school of universiteit aanklagen in geval van wan prestatie? Over die vraag moet de Amsterdamse rechtbank zich binnenkort buigen als de vader van twee studentes communicatie wetenschappen zijn geding tegen de Universiteit van Amsterdam doorzet. Hij eist het collegeld terug. Vorig jaar stelde dezelfde rechtbank een moeder in het gelijk die een Amsterdamse Montes sorischool om dezelfde reden aanklaagde. De vader staat sterk. De Inspectie van het Onderwijs heeft een vernietigend rapport uitgebracht over de kwaliteit van de studie communicatiewetenschappen aan de UvA. Het college van be stuur heeft excuus gemaakt en krijgt van de minister een paar maanden de tijd om orde op zaken te stellen. Volgens de vader schiet de verbetering niet erg op, en hij vreest nu dat zijn dochters de dupe worden. Die vrees is gewettigd omdat de UvA zelf heeft toegegeven dat het onderwijs bij Communicatie onder de maat is gebleven en beterschap binnen een paar maanden niet erg realis tisch lijkt. Niet zozeer de uitspraak van de rechter, maar diens motivatie is van grote betekenis voor de toekomst. Speelt overmacht een rol, als de universiteit kan aantonen dat alles in het werk is gesteld om de studenten naar behoren onderwijs te geven, maar daar bijvoor beeld door een tekort aan docenten niet in is geslaagd? Wat moet een school aan met een leerkracht bij wie de leerlingen bij het eindexamen aantoonbaar lagere cijfers halen dan anderen? Mag de school die leraar ontslaan en kunnen de ouders een herexamen eisen? Het ziet ernaar uit dat onderwijsinstellingen in de toekomst steeds vaker geconfronteerd zullen worden met mondige ouders en leerlingen, die waar voor hun geld eisen. Dat betekent het einde van een tijdperk waarin het onderwijs aan niemand anders dan de inspectie verantwoording hoeft af te leggen. Dat is wennen voor de onderwijswereld, maar op zichzelf is dit geen kwalijke ontwikke ling. Het effect van onderwijs blijft in individuele gevallen moeilijk te meten. Zeker in een klimaat waarin scholen en universiteit met elkaar de competitie over kwaliteit aangaan, is het logisch dat de gebruikers boter bij de vis eisen. Geen gezicht Februari als nieuwe lentemaand Gaat februari de nieuwe lente maand worden van de 21ste eeuw? Daar begint het verdacht veel op te lijken want de gemid delde temperatuur is na 1987 spectaculair gestegen. Over de periode 1987-2000 (13 jaar) komt het sprokkelgemiddelde in De Bilt uit op 4,2 graden. De normale temperatuur, bere kend over het tijdvak 1961 - 1990. bedraagt slechts 2,5 gra den. Over de afgelopen 13 jaar zijn er maar liefst zes sprokkel maanden geweest met een ge middelde temperatuur die zelfs maart het predikaat te zacht zouden opleveren. Onder deze zes bevindt zich februari 1990 die met gemiddeld 7,6 (normaal voor maart is 5,0 graden) als 'waanzinnig zacht' gekarakteri seerd kan worden. Ook de afge lopen maand is weer heel zacht geweest. De Bilt kwam uit op 5,8 graden. De warmtehausse van de laat ste jaren kan niet meer worden toegeschreven aan de natuurlij ke variabiliteit van het klimaat. Er is veel meer aan de hand. In luchtmassa's afkomstig van ho ge breedten daalt de tempera tuur de komende nacht naar waarden rond het vriespunt. Al leen vlak aan zee blijft het kwik vanwege de aanlandige wind enkele graden boven nul. Mor gen stijgt het kwik 's middags naar een graad of 7, donder dagavond komt daar waar schijnlijk nog iets bij. Onder in vloed van een volgende depres sie op het noordelijk deel van de Noordzee wordt een nieuwe hoeveelheid zachte lucht aan gevoerd. Dat proces gaat ook gepaard met regen en een naar zuidwest krimpende, aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind. Overdag blijft het op een enkele bui na droog met geregeld zon. Vrijdag en zaterdag vallen er enkele maartse buien en met maxi ma omstreeks 5 graden is het niet meer zo zacht Na een zonnige ochtend is het gistermiddag aanmer kelijk gaan verslechteren. Er viel volop regen en aan de kust stond een harde tot stormach tige zuid, later zuidwestenwind. Oorzaak was een depressie bij Den Helder. In totaal werd op Valkenburg 9, Hoofddorp 8 en in Nieuw-Ven- nep 7 mm opge vangen. JAN VISSER 'Potverdikkie, iedereen rent me achterna' In het Big Brother-huis vertroetelde hij zijn medebewoners. Nu wordt Ruud Benard (45) zelf bijna doodgeknuffeld. Massaal probeert het be drijfsleven een graantje mee te pikken van zijn populariteit. Ruud als am bassadeur van de hotelbon, als hoofdredacteur bij Panorama, assistent van Barend Van Dorp en mogelijk in dienst bij voetbalclub NAC. Deze week treedt hij op met Paul de Leeuw en komt zijn eerste cd uit. „Elk exemplaar dat wordt verkocht beschouw ik als een groot wonder." Twee blonde barmeisjes in biki ni omhelzen hem. Joyce en Jo- landa van de Baja Beach Club poseren graag met Big Brother Ruud. De Brabantse 'man van het jaar' steekt triomfantelijk zijn zojuist gepresenteerde cd omhoog. Muziek voor fans met heimwee naar de Veronica-so ap. Dertien deuntjes van de Carpenters, Beatles en Everly Brothers. In het Engels, maar het album heet gewoon 'Lekker Knuffelen', want met die kreet denkt de platenmaatschappij het beste verkoopresultaat te behalen. Hoofdschuddend ploft Ruud rond middernacht neer in de keuken van de Rotterdamse disco. „Potverdikkie, ik kan er met mijn hoofd niet bij. Het is een gekkenhuis, iedereen rent me de hele dag achterna. Wat gebeurt er toch?" In Ahoy' heeft hij voor achtduizend fans opge treden in een duet met zijn imi tator Paul de Leeuw. Vervolgens per limousine naar de cd-pre- sentatie, waar hij toepasselijk de Everly-kraker 'That'll be the day' uitgalmt. Ruud Benard is moe. Sinds hij op 30 december als een zicht baar teleurgestelde nummer twee het BB-huis verliet, lijkt de Bredanaar geen greep meer te hebben op zijn dagindeling. Hij wordt geleefd. Ter compensatie van de vier maanden afzonde ring in Almere zou de oud-wiel- rensoigneur zich graag een tijd je in de anonimiteit begeven met vriendin Weltrude en dochtertje Bibi. Maar de reali teit wil dat nu zaken gedaan moeten worden. Winnaar Bart mag een kwart miljoen hebben verdiend, 'ver liezer' Ruud houdt meer over aan Big Brother. Zo tekende hij een megacontract bij de Hotel bon. Met de slogan 'Drie nach ten knuffelen voor 75 gulden' moet de goedlachse Benard voor een betere bezetting van de bedden zorgen. „We zien in hem de ideale opvolger van Carry Tefsen, omdat hij ook zo'n gewone Nederlander is", vertelt reclameman Rouwen- horst, die 1,5 miljoen uittrok voor de campagne. Ruud zegt „tussen de een en drie ton" te incasseren. Verdiende hij als masseur bij de dameswielerploeg honderd gul den netto per dag, nu krijgt hij voor een krabbel en een babbel in een discotheek achtduizend piek. Dino Music gaf vijfen twintigduizend gulden teken- geld voor het cd-album 'Lekker Knuffelen', buiten de royalty's. Laat je niet gek maken, hielden zijn vrienden hem voor, en dus besloot de nationale knuffel beer een BV op te richten. Zijn bedrijf heet Polio Trabajo, Spaans voor 'werkende kip'. Polio is Ruud's bijnaam, van daar. Vorige week was hij gast- hoofdredacteur van Panorama. In het weekblad, dat een extra portie bloot opnam, bekent Ruud last te hebben van stal kers. „In discotheken komen de mooiste vrouwen op me af. Ze stoppen gewoon briefjes met hun telefoonnummer in mijn zak! Je moet sterk in je schoe nen staan. Ik hoef maar met mijn vingers te knippen en het is voor mekaar." Panorama wekt de indruk alsof Ruud op de redactie zijn vingers blauw heeft getikt. „In werkelijkheid ben ik er slechts één uurtje ge weest." Veel stelt hij zich voor van de 27 afleveringen die hij als speciaal verslaggever voor Villa BvD gaat maken. Tijdens EURO 2000 bi vakkeert hij in een hotel in Beekbergen nabij het Neder lands elftal. „Dagelijks maak ik een leuke reportage en schuif ik aan bij Frits Barend, Henk van Dorp en Jan Mulder. Toen ze mij benaderden kon ik wel jui chen. 'Het maakt niet uit wat ze bieden, ik doe het direct', zei ik tegen mijn manager. Dat is toch wat! Elke dag in de buurt van Rijkaard en Van Nistelrooij, wat een eer voor een gewone Brabantse jongen." De gekkigheid kent geen gren zen. Tijdens carnaval zullen tienduizenden Ruudjes opdui- Ruud tijdens de presentatie van zijn cd in de Rotterdamse Baja Beaclv0 club: „In discotheken komen de mooie vrouwen zomaar op me af. Ze^ stoppen briefjes met hun telefoonnummer in mijn zak." FOTO CPD JEROEN POORTvL^ ken. Vrijwel overal zijn de rode petjes met blonde pruik uitver kocht. In zijn woonplaats Bruu- da staat de karakteristieke kop zelfs afgebeeld op ansichtkaar ten. „Binnenkort ga ik iets blij vends voor NAC doen. Waar schijnlijk een baantje in de pr- sfeer." Hij blijft zich verbazen over de aanbiedingen die bin nenstromen. „Dat ik een eigen pop-cd mocht maken! Waar- nil schijnlijk heb ik met mijn liedde jes in het BB-huis een gevoelif)ij snaar geraakt." Of het album da een hit wordt? „Ach, elk exerrge plaar dat van deze cd wordt Tc verkocht beschouw ik als eenge groot wonder." rei zo DOLF RUESINK Een halve eeuw tv en nog steeds verdomd vaak een vierkant meteen pratend hoofd erin. Weinig vooruitgang dus op dat punt. Niet dat ik dat erg vind. Hartstikke fascinerend, pratende hoofden. Neem nou NS-baas Den Besten. Gisteren op bezoek bij Paul Witte- man omdat hij met pensioen gaat. Ik zag 25 minuten lang zijn pra tende hoofd. Kwam bij dat het gesprek niet bijster interessant was - Witteman had weer eens zo'n jennerige bui. Alle aandacht dus voor dat unieke samenspel van ogen, mond, wenkbrauwen dat 'gezicht' heet. Soms stond het wat geërgerd. Soms ietwat geamuseerd. Verder dan deze twee uitersten sloeg de emotiemeter niet uit. Moet de redding zijn geweest van de man die in zijn jaren als NS-baas geen goed heeft kunnen doen in de ogen van de treinende Nederlander. Die overigens zelf bij één minuut vertraging al een dikke pruillip trekt en zijn wenkbrauwen op onweer zet. Wat later op de avond vroeg ik me af: zou ik Den Besten herkennen als ik hem morgen in de trein zou tegenkomen? Volgens mij niet, want ik kon me al niets naders herinneren dan dat hij een bril op had (toch?) en bruine ogen had (geloof ik). Ik kwam tot die vraag, omdat ik bij Noorderlicht leerde dat ik een expert ben in gezichtsherkenning. U ook, als u niet die vreemde her- senaandoening hebt waardoor je niet eens je eigen gezicht in de spiegel herkent. Inderdaad, zulke mensen bestaan. Kunt u zich niet voorstellen hè? Ik ook niet. Raar leven moet je dan hebben. Kom je je beste vriend tegen op straat, heb je geen flauw benul wie jou zo vriendelijk groet. Stap je je stamkroeg binnen: wie staat er nou weer achter de bar? Kom je thuis, word je opgewacht door een onbekende vrouw. Dat laatste zullen sommigen een voordeel noemen, maar die hebben een heel ander probleem dan een stukje hersens dat het niet doet. Zet je vervolgens de tv aan. Zie je allemaal pratende hoofden die je niet herkent. Nieuwslezer. Quizmaster. Talkshowhost. Hm. Nooit meer Philip Freriks herkennen. Francois Boulanger. Jerry Springer. Kijk. Dat lijkt mij nou een voordeel. Niet alleen in Nederland was februari 'waanzinnig zacht'. Op de laatste dag van de laatste volle winter maand was het in Boedapest zo warm dat een aantal Hongaren een potje kon schaken in een openlucht zwembad. foto ap Rapper Puff Daddy heeft giste ren ten overstaan van de recht bank in New York ontkend dat hij zijn chauffeur zou hebben omgekocht om hem te vrijwa ren van een aanklacht inzake verboden wapenbezit. Sean 'Puffy' Combs noemde de aan klacht „belachelijk en nergens op gebaseerd". Combs en zijn bodyguard An thony 'Wolf Jones werden al eerder in staat van beschuldi ging gesteld wegens het verbo den bezit van een wapen dat mogelijk is gebruikt bij een schietpartij in een nachtclub in Manhattan. Na dat incident vond de politie twee geladen pistolen bij de zanger. Drie mensen raakten gewond bij de schietpartij, die op 27 decem ber plaatsvond. Combs, zijn al even bekende vriendin Jennifer Lopez en bodyguard Jones gingen er na het incident in een auto van door maar konden spoedig worden aangehouden. Volgens justitie in New York heeft Combs vrijwel meteen na aan komst in het politiebureau ge probeerd zijn chauffeur Wardel Fenderson om te kopen. Hij zou de man 50.000 dollar heb ben geboden als hij zich zou opwerpen als de eigenaar van het pistool dat de politie in de vluchtauto aantrof. Puff Daddy treedt op 30 maart op in Ahoy' in Rotterdam, als onderdeel van een Europese tournee. Zijn grootste hit tot nu toe is I'll be missing you, waar bij hij onder meer werd geïn spireerd door de gwelddadige dood van vriend en collega B.I.G. Notorious. De twintigste eeuw is nog maar net voorbij of er ligt al een boek klaar waarin het weer van al die 36.524 dagen in Nederland, met al die koude, hitte, storm en re gen, uit de doeken wordt ge daan. 'Weer een eeuw, het weer in Nederland van 1900 tot 2000' werd gisteren in de Sterren wacht Sonnenborgh officieel overhandigd aan Reinier Pa ping (68) en dr. J. Postma, oud directeur van het KNMI in de Bilt. Met Paping is min of meer de toon gezet van de bedoeling van het boek: het verloop van een eeuw lang Nederlands kli maat zo duidelijk en illustratief mogelijk in woord en beeld uit eenzetten. En dan vooral de uit schieters daarvan: strenge win ters, verzengende zomers, zwa re stormen, overvloedige regen val, overstromingen en torna do's. De naam Reinier Paping is on losmakelijk verbonden met de meest barre Tocht der Tochten van de vorige eeuw: de Elfste dentocht tijdens de zeer strenge winter van 1962-'63. Paping kwam als 31-jarige, op 18 janu ari 1963, als eerste over de fi nish, met een gezicht waarop de ontbering stond te lezen. Die dag stond er een harde, snij dende oostenwind, terwijl het op sommige plaatsen in Fries land in de vroege ochtend meer dan twintig graden vroor. Zo n winter hebben we sindsdien niet meer beleefd. 'Weer een eeuw...' beschrijft het Nederlandse weer in de 1200 maanden van de twintigste eeuw. Elk jaar wordt met twee naast elkaar liggende pagina's belicht, met op de linker pagi na's per maand de algemene weersgesteldheden alsmede de gemiddelde, de laagste en de hoogste temperaturen, de neer slaghoeveelheden en het aantal uren zonneschijn. Op de rechterpagina's vinden we een illustratie van de meest in het oog lopende gebeurtenis van de betreffende jaren. In 1963 is dat, uiteraard, de foto van de zegevierende Paping; over bijvoorbeeld het jaar 1905 is dat een foto van ondergelo pen land nabij Den Haag en twee jaar later gaat het om een sinister beeld van de in februari door een zware storm op de pier van Hoek van Holland ge worpen veerboot Berlin, waar bij 100 doden vielen. In april 1909 stonden mensen op de Amsterdamse Ceintuurbaan tot hun enkels in het water na een zware onweersbui en op 14 ja nuari 1916 liep Waterland on der nadat de Zuiderzeedijk was bezweken. Honderden ver dronken daarbij. Tornado's komen ook in Ne derland voor, getuige de ver woesting van het Achterhoekse Borculo op 25 augustus 1925, waarbij drie doden vielen. De tornado die nog geen twee jaar later opnieuw door de Achter hoek trok was zeker zo zwaar als die van Borculo maar werd, ondanks dat er tien doden (drie door blikseminslag) bij vielen, niet zo bekend als die van Bor culo omdat hij niet over dorps kernen trok. Ook in 1950 richtte een zware hoos grote schade aan in de bossen rond Apeldoorn maar die van 25 juni 1967 werd, netp als die van Borculo, bekend omdat hij over de dorpen n, Chaam en Tricht trok en daar^ grote schade aanrichtte. Ook n( het Belgische Oostmalle werdre door de hoos zwaar getroffen:zc de helft van alle huizen werd te beschadigd en 117 woningen g( werden met de grond gelijk gej, maakt. In Chaam en Tricht viq) len zeven doden en werden l(b, huizen vernield. De aard van pj tornado's wordt in aparte dj hoofdstukken toegelicht. V( Behalve aan natuurgeweld wordt in het boek ook veel aai/- dacht besteed aan samenlopeA van omstandigheden. Zo wor^ bij 1969 de weerkaart van 21 jijj, van dat jaar getoond op het Sj moment dat Neil Armstrong eerste mens voet op de maan h, zette, compleet met het tv- a, beeld van dat moment. De auteurs, Jacob Kuiper zj (KNMI) en Harry Otten (Meteip Consult) zijn er, samen met n Tom van der Spek (Meteo-Coijj suit) en emeritus-hoogleraar astronomie Kees de Jager (die als gast-auteur de strenge winr ters in de oorlogsjaren be- 1 schreef), in geslaagd een fraai, informatief boekwerk te makq dat een historisch inzicht ge in een eeuw Nederlands kli maat. BEN APELDOORN Gebaar De vroege lentelucht is zwanger van excuses en ge baar. Japan kruipt voorzich tig door het stof. Wint Kok wil niet achterblijven jegens Indonesië. Er is nauwelijks iets waar meer over te doen is of het G': moeten die internetbedrijven zijn die elke keer dat ze weer enorme verliezen aankondigen worden beloond met een nieuwe sprong om hoog op de beurs. Maar internet is lucht en wind. Gebaar en excuus gaan daarentegen ergens over. Of niet soms? Het is een bonte stoet woede die dagelijks de nieuws- en praatrubrieken passeert. Dwangarbeiders uit de oorlog, de mensen - uit de jappenkampen, bestolen joden, op transport gestelde zigeuners. De wereldge- j schiedenis is nooit af. Het vorige millennium is misschien wel dood maar niet begraven. FAj De aanblik van met name oude indischman- w nen levert een studie in verontwaardiging. ter Curieus toch, her zijn altijd mannen. Nooit vrouwen. Het zijn gelooide gezichten met het lichte koloriet van oker uit de diepbetreurde gordel van smaragd. Vaak hebben ze een kloe ke baret op de broze schedel of een ander on bestemd hoofddeksel. Hun boosheid is na al HAN MULDER die jaren niet geluwd en zal ook nooit luwen. De Jap pen hadden niks te zoeken in Insulinde, maar wij Hollanders hoorden er thuis. Zendeling van Heutsz en kindervriend Colijn brachten vrede, vrijheid, de bijbel en het Wilhelmus in de kampong. Dat is tot op de dag van heden de heilsboodschap van die onbegre pen oude mannen met hun baret. Zo eenvoudig zit de wereld in elkaar voor hen die geloven. Bij een gebaar behoren van huis uit weinig woorden. Daar is het nu juist een gebaar voor. Gebarentaal is het domein van de doven. Die hebben niks aan woor den. Maar het he-dendaagse gebaar is luidruchtig, bedoeld ter uitvergroting op de televisie en die kan niet zonder decibellen vol woede en zonder claims. Veel van de appelanten zijn intussen oud dan wel zeer oud maar hebben nog wel dubbele brillenglazen om te kijken en te lezen. Ze zien om zich heen alles groter en royaler worden. Voor hen in de rij bij de kassa van de supermarkt staan de tweeverdieners. De winkelwagen van de jongelui toont voller en in elk geval lekkerder dan hun eigen rollator met handrem. Zij gingen hoogstens een weekje naar de Veluwe. Intussen is driemaal per jaar op verre vakantiereis de norm. Zij brachten per maand een tientje naar de spaarbank maar deAEX van de yuppen krijgt nooit last van hoogtevrees. Kortom, oud en eenzaam ziet een slachtoffer uiteen ver maar tastbaar verleden dat aan, vindt weinig troost op zijn girorekening en wenst ook wel eens een gebaar ten langen leste. Nu het nog kan. Zo kort voor de grote afrekening die on herroepelijk wacht. Geld dus, toch nog boter bij de schol en de fiscus buiten de deur. Het is gezeur maar laten we het met de mantel van begrip bedekken. Hier zijn bejaarde pionnen op het schaakbord van de geschiedenis aan het woord. De dans ontsprongen, net nieten passant geslagen maar ook nooit gepromoveerd tot zwaarder stuk. Ze hebben een verhaal en het is niet kneuterig. In een nieuw bouwwijk in een Haagse randgemeente komen geen straatnamen met moeilijke namen van Italiaanse componisten. Verdidreef kan nog net. maar Monte- verdihofis een brug te ver in een land waarde anal fabeten in opmars zijn. De burgemeester durfde het niet aan. Kijk, dié handelt kneuterig. Die boze in dischmannen niet. Alleen zou je ze een ander hoofd deksel gunnen dan die eeuwige baret. Alleen al om te tonen dat ze niet van gisteren zijn. Een omgekeerde honkbalpet of zoiets. per, H. Otten en T. v.d.Spek; uitgev rij Tirion (Baarn). ISBN 90.4390.088.5. Prijs 34,50 gulden |e MENSELIJK Een carnavalesk novum: Voor het eerst wordt een Duitse stad tijdens de drie dolle da gen door een homostel gere geerd. MICHAEL len THO MAS I zwaaien als prinsenpaarl de scepter over het Oost-Duit- f se Wittenberg. Omdat nie mand zich voor de functie van J prins en prinses had aangebo-1 den, stelden Michael Fonfara (28) en Thomas Walther (27) zich eschikbaar. Zonder veel bombarie nam de carnavals vereniging van Wittenberg, de stad van Maarten Luther, het prinsenpaar 'aan'. ,,Wij zien onze deelname als een signaal voor tolerantie", stellen Mi chael en Thomas. Niet alleen in Wittenberg drukken homo's een stempel op het carnaval. In Keulen mogen de mannelij ke dansmariekes, de Rosa Funken, dit jaar tijdens de grote optocht bij de prinsen wagen lopen. ,,Nu zitten ze ook al achter de prins aan", klaagde de voorzitter van een klein carnavalsgezelschap.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2