Tomasson held Feyenoord Sport 'We bleven er in geloven' Spelersgroep vroeg niet om het ontslag van Cees Tempelaar Cees Tempelaar gaat skaten, Quick Boys gaat naar ARC Italiaanse pers verbaasd enWer 'ineenstorting' Lazio f (VOENSDAG 1 MAART 2000 COMMENTAAR Ontslag komt te laat Dat zelfs een grote amateurclub als Quick Boys geen enkele ga rantie heeft om altijd op het hoogste niveau te voetballen, is ein delijk ook tot het bestuur van de Katwijkse club doorgedrongen. Om één minuut voor twaalf is trainer Cees Tempelaar ontslagen. Dat is veel te laat. De Katwijkse club heeft nog acht wedstrijden de tijd om van de een na laatste plaats af te komen. Op Nieuw-Zuid is uitgerekend dat er nog vijftien punten nodig zijn om het hoofdklasserschap veilig te stellen. Dat is heel veel voor een elftal, dat uit achttien wedstrijden nog maar zeventien punten vergaarde. Vanaf het vroege najaar zit Quick Boys al in de zorgen. De ploeg won deze competitie slechts drie keer, maar kreeg wel eens complimenten voor goed spel. Aan dat laatste werd veel te veel aandacht geschonken. Alsof het nog nooit is voorgekomen dat niet de slechtste ploeg uit een afdeling degradeert. Quick Boys zit met de brokken die het vorig jaar al maakte. Het bestuur verlengde toen het contract met Tempelaar met een jaar, ook al had de Haagse trainer in de twee jaar daarvoor de hoge verwachtingen niet waargemaakt. Een meerderheid van de spelersgroep wilde niet met Tempelaar verder gaan. Ook de bu sinessclub vond dat de trainer weg moest. Het toen net onder druk van de sponsors vernieuwde bestuur liet met het eigenzin nige besluit zien wie de baas is op Nieuw-Zuid, maar een ver standige beslissing was het niet. De club had de diepe wonden van een ontslag kunnen voorkomen. CHAMPIONS LEAGUE Groep C Real Madrid (Spa) - Bayern Munchen (Dui) 2-4 (1-3). 21. Scholl 0-1. 24 Ef fenberg 0-2, 25. Morientes 1-2, 39. Fink 1-3, 48 Raul 2-3, 66. Paolo Ser gio 2-4. Dinamo Kiev (Oek) - Rosenborg Trond- heim (Noo) 2-1 (2-0). 9 Khatskevitsj 1 0. 29. Rebrov 2-0. 48. Jakobsen 2-1 Gele kaart: Bergdölmo, Winsnes (Ro senborg). Bayern München 3 2 1 0 7 7-6 Real Madrid 3 2 0 0 6 7-4 Dinamo Kiev 3 1 0 2 3 4-5 Rosenborg 3 0 12 1 3-6 Groep D Lazio Rome (Ita) - Feyenoord (Ned) 1-2 (1-0). 37 Veron 1-0. 78 Tomasson 1- 1,85 Tomasson 1-2 Gele kaart Lom- bardo, Stankovic, Simeone. Couto (La zio), De Haan (Feyenoord) Olympique Marseille (Fra) - Chelsea (Eng) 1-0(1-0). 16. Pires 1-0 Feyenoord Lazio Chelsea Marseille 3 2 0 1 6 6-4 3 1114 3-2 3 1114 3-2 3 1 0 2 3 1-5 ROME GPP Voor Leo Beenhakker was het klip en klaar, matchwinnaar Jon- Dahl Tomasson deed wat van een teleurgestelde bankspeler mocht worden verwacht. „Hij heeft niet geprotesteerd dat hij niet speelde, maar gedaan wat je van een invaller mag verwachten: goals maken en naar de coach kijken." Beenhakker bleef, als vanouds, opmerkelijk nuchter na de histo rische overwinning (1-2) bij Lazio. De Romeinen bleven achttien Europese wedstrijden ongeslagen, sinds in de UEFA Cup met 3-0 werd verloren van Inter Milaan. Daarmee was het nog slechts één duel verwijderd van het record dat op naam staat van Ajax. Voor Beenhakker mocht de zege 'een overwinning van het col lectief worden genoemd. „Misschien heeft Lazio niet zijn beste avond gehad, maar aan de andere kant hebben wij als team wel goed gespeeld. De achterstand vond ik wat ongelukkig. We kregen zelf een paar honderd procent kansen. Lazio ook, ja, maar Veron maakte een doelpunt waar hij zelf niets vanaf wist. Ik moet de ploeg een compliment maken dat er toch in zijn blijven geloven." Leo Beenhakker blijft na dit seizoen verbonden aan Feyenoord. Voorzitter Jorien van den Herik onthulde in Rome dat hij met de coach van de Rotterdammers overeenstemming heeft bereikt over een nieuwe rol binnen het voetbalbedrijf. Wat Beenhakker precies gaat doen, is nog niet duidelijk. katwijk janet van dijk Er is geen vertrouwensbreuk ontstaan tussen de maandag avond ontslagen trainer Cees Tempelaar en de selectie van Quick Boys. De spelers had den geen kritiek op zijn oefen stof of tactisch inzicht. Het enige wat zij de Hagenaar ver wijten is dat hij 'te lief was. „Cees is een sociale en lieve man, die iedereen te vriend wilde houden in de selectie. Op zichzelf is dat een goede eigenschap, maar je moet het niet doortrekken naar het voetbal, omdat je geen acht tien mensen te vriend kdn houden", zegt Richard van Schijndel. Tempelaar liet vol gens de speler te weinig mer ken dat hij de baas was. „Je kon hem gerust een grote mond teruggeven zonder dat het consequenties had. Hij wilde dat wel veranderen, maar dat is hem niet gelukt. Het zit gewoon niet in hem." Aan de andere kant voorkwam die eigenschap volgens Van Schijndel misschien ook een vertrouwenscrisis. Het is moeilijk om tegen een 'lieve man' in opstand te komen. Richard van Schijndel denkt dat Arie van Duijn, de tijdelij ke opvolger van Tempelaar, meer strijd en plezier in de groep kan krijgen. Van Duijn is fanatieker, harder en 'voca- ler aanwezig' dan Tempelaar en houdt bovendien meer van 'een dolletje'. „Het is niet zo dat we met tegenzin naar de trainingen gingen, maar er werd te weinig gelachen. Arie van Duijn houdt van een dol letje, Cees Tempelaar vond dat we altijd meteen door moesten gaan met de volgen de oefening." Van Duijn denkt zelf ook dat Tempelaar in sommige geval len te lief is geweest. De trai ner had soms hardere beslis singen moeten nemen. „Maar ik beschouw hem als een heel goede collega. Ik heb prettig met hem samengewerkt en veel van hem opgestoken. Ik vind hem in tactisch opzicht een goede trainer. Hij ziet het spelletje echt goed." Het kan zijn dat sommige spelers in het derde jaar uitge keken waren op de trainer, denkt Gert Aandewiel, die zelf de cursus Coach Betaald Voet bal volgt. Maar volgens hem was Tempelaar helemaal geen slechte trainer. „Er klopt heel veel van wat hij deed, ook in zijn analyses. Maar trainer zijn houdt meer in dan training geven aan spelers. Het komt niet alleen aan op je vakken nis, je bent als trainer een spil in een omgeving met allerlei eilandjes, waar je allemaal mee moet kunnen communi ceren. Het was denk ik vooral een kwestie van: de juiste man, maar op de verkeerde plaats en de verkeerde tijd." Het grootste probleem van Quick Boys is volgens ver schillende betrokkenen dat de ploeg niet tot het uiterste kon gaan, niet voldoende strijd kon leveren. Het lukte Tempe laar niet om dat in de groep te brengen, maar de spelers moeten ook de hand in eigen boezem steken, vinden Aan dewiel en Van Schijndel. „Op zaterdagmiddag moeten wij het in het veld doen. We had den heel veel wedstrijden kunnen winnen omdat we be ter voetbalden dan de tegen stander", aldus Aandewiel. Van Schijndel: „Ik denk dat deze gebeurtenis de schrikre actie teweeg brengt die wij no dig hebben. Als wij strijd kun nen koppelen aan de kwaliteit die we hebben, dan winnen we zeven van de acht reste rende wedstrijden." John de Wolf trainer Zwart Wit'28 rotterdam John de Wolf is voor de de rest van het seizoen niet ^alleen speler, maar ook trainer van Zwart Wit '28. De ex-prof, Qojdie afgelopen zaterdag zijn debuut maakte voor de Rotterdamse hoofdklasser in de met 1-2 gewonnen wedstrijd tegen Strijen, ivolgt de ontslagen oefenmeester Jack van den Berg op. Hij zal idaarbij worden ondersteund door het bestuurslid technische t zaken Hans Helleman, die ook de coaching voor zijn rekening lOligaat nemen. Van den Berg werd maandag ontslagen naar aan zie leiding van uitspraken in een ochtendblad. In een artikel over het debuut van John de Wolf zei de trainer dat de ex-prof, in te- Jgenstelling tot wat de club beweert, wel degelijk betaald wordt en'door Zwart Wit '28. cJCambuur verder in de zorgen kerkrade Roda JC heeft Cambuur verder in de zorgen gedrukt. LarIDe ploeg van coach Gert Kruys verloor in Kerkrade met 3-1. De- D*igradatie uit de KPN Telecompetitie lijkt onafwendbaar voor de 1 Friezen. In de eerste 45 minuten maakten de Limburgers het Z%pel. Dit resulteerde in een 2-0 voorsprong, via doelpunten van ^'Tchoutang en Luijpers. Maar vlak na rust bracht Goudmijn 5nuCambuur terug in de wedstrijd. Enkele minuten later hadden latsvergoossen en Scharrenburg de gelijkmaker op de schoen, e "Imaar zij lieten deze mogelijkheid liggen. Lawal was daarna voor ;ti %oda JC wel trefzeker en besliste de wedstrijd, air Aalbers negeerde koopverbod rtarnhemKarei Aalbers heeft een verbod om spits Pierre van af Hooijdonk aan te trekken, genegeerd. De ex-voorzitter van Vi- p. gtesse kreeg op 29 juni 1999 van de commissie budgetbewaking trij van de club te horen dat er geen nieuwe spelers gekocht moch- Ui(ten worden. Op dezelfde dag tekende de van Nottingham For- isejrest afkomstige speler een vierjarig contract bij Vitesse. Pas als est spits Nikos Machlas was verkocht ontstond er weer financiële de ruimte voor aankopen. Machlas vertrok pas op 5 juli naar Ajax. ?nn Verheijen weg bij Gemser Ie nagano Schaatser Carl Verheijen is met onmiddellijke ingang sterovergestapt van de kernploeg van coach Henk Gemser naar die - kvjvan coach Gerard Kemkers. Reden voor de overstap is een ver- Ie Itrouwensbreuk tussen Verheijen en Gemser. Verheijen verweet inezijn trainer dat hij zich meer inzette voor andere schaatsers bin- iveijnen zijn ploeg dan voor Verheijen. Komende zondag doet Ver- Ie (Jheijen (24) bij de WK afstanden mee aan de tien kilometer. Flc kg). 1 DME» HANSGELEIJNSE e YpRRESPONDENT Plf >e" Lazio stortte ineen", schreef 'e .Me Romeinse krant II Messagero "anmorgen. De Argentijnse .middenvelder Veron, maker =inan de enige Lazio-goal tegen OOIieyenoord, weet waarom. „We °Pedroegen ons als kampioenen, nze verwaandheid is afge- traft", vertelde hij aan de Cor- lstr,.ere della Sera. eu£ De Italiaanse kranten begre- en niets van dit Lazio en van ae wissels die coach Ericsson gepaste nadat Veron al vroeg yaMi de eerste helft de Romeinen 31 e|} voorsprong had gezet. „Ere !n^an Beenhakker, die succesvol *aL7isselde. Dat kun je niet zeggen Ir[wi Eriksson", concludeerde La iazetta dello Sport. Eriksson a.r elf wil van geen kritiek horen: f Ik zou het opnieuw zo doen", *enerdedigde hij de wissel van >n 8pits Inzaghi door Stankovic. Verdedigend waren we ge- loon zwak, dat was het." Zeven minuten van dwaas- eid waren het, ver in de twee- je helft, die het machtige Lazio e das omdeden, wist de Cor- riere. Eriksson analyseerde waarom: „We zijn onfortuinlijk geweest, hadden de kans om op 2-0 te komen. Feyenoord is echter een ploeg die nooit op geeft, fysiek krachtig, kopsterk. Maar die gelijkmaker van To masson was wel buitenspel." Alle kranten schrijven afkeu rend over de racistische spreek koren tegen» Van Gobbel en in valler Gyan. „Mooi spel en ge fluit veroordeelden de racisti sche koren op de tribune", schreef de Gazzetta dello Sport om aan te geven dat een deel van het publiek zich tegen de Lazio-racisten keerde. En dan was een groot deel van de harde fascistische kern, die zich de Irrudicibili (onver- zettelijken) uit protest tegen hard politieoptreden nog niet eens aanwezig. Voor Feyenoord maakt dat weinig uit. De Rotterdammers kunnen op een geladen Lazio rekenen volgende week. „Van onderschatting zal geen sprake zijn. We hebben gisteravond niet alles verloren, we blijven kanshebber", waarschuwde Ve ron in La Repubblica. Jon-Dahl Tomasson maakt na de gelijkmaker zijn onvrede duidelijk. De Deen was boos dat hij niet in de basis stond. foto reuters In de stad van de wolfskinderen, Rome, kwam Feyen oord in vermomming. Als een wolf in schaapskleren, die zich ontpopte als een reuzendoder in optima forma. Met twee wonderschone doelpunten stuurde Jon-Dahl To masson Feyenoord naar een sensationele overwinning op het sterrenensemble van Lazio (1-2) en naar de kop van poule D, voor Chelsea, Lazio en Marseille. rome mark caldenhoven Feyenoord hield dit Champions Leagueseizoen buiten de Kuip al regelmatig met hangen en wurgen stand en liep zelfs een vernederende zeperd op tegen Chelsea. Maar tegen de sterkste en duurste van de Europese op ponenten dit seizoen (Rosen borg, Boavista, Borussia Dort mund en Chelsea) - het sterren ensemble van miljoenenforma tie Lazio Roma - beet Feyen oord fel van zich af en boekte het een historische triomf. Niet alleen in cijfers ook met het vertoonde spel stak Feyen oord één van de rijkste clubs van de wereld naar de kroon. Op wilskracht en bezieling troefde het Lazio af. Na de wonderschone, 24-karaats tref fer van Juan Veron, na een on gelukkig slippertje van captain Paul Bosvelt, toonde Feyenoord veerkracht. De Rotterdammers zetten Lazio na de rust zelfs bij vlagen met de rug tegen de muur en kregen de beloning die ze verdienden. Met Tomasson in een absolu te hoofdrol. De Deen, een tik keltje teleurgesteld omdat Leo Beenhakker de voorkeur had gegeven aan Jean-Paul van Gas tel, had de mooist denkbare re vanche in huis. De gelijkmaker was een duet der invallers, na een passje van Samardzic, inge vallen voor De Visser. De twee de een bekeken schot in de kor te hoek. Het was goed voor een dik verdiende zege, de eerste buitenshuis sinds het duel met VfB Stuttgart in 1998. Waar Feyenoord in de begin fase een strafexpeditie ver wachtte, een heuse survival- tocht door 'Stadio Olimpico', bleef de heksenketel uit. Sterker nog, Feyenoord stond als een huis. De sterren van Sven-Go- ran Eriksson begonnen uiterst behoedzaam en met veel om wegen en verlieten dat pad zel den of nooit. De handreiking nam Feyenoord gaarne in ont vangst. Dartel en zonder zenu wen bouwden de Rotterdam mers aan hun zelfvertrouwen, dat groeide en groeide. Aan het hoofd stond Van Gastel. De re gisseur had pas zaterdag tegen MW zijn rentree gemaakt na maanden blessureleed. Van Gastel was de volwassen spil in Beenhakkers scenario. Hij stuurde en dirigeerde en was de ultieme verbinding tus sen de spitsen Cruz en Kalou, die één helft lang geen hinder leek te ondervinden van weer een zware reis, nu met het olympische elftal van Ivoorkust naar Egypte. Cruz en Kalou, die in de rust werd vervangen door Jon-Dahl Tomasson, beginnen steeds meer als koppel te fun geren. Het wachten is alleen nog op doelpunten. Want kan sen kregen ze, Cruz en Kalou, die twee keer dreigend opdo ken voor Lazio-doelman Mar- chegiani. Ook Bosvelt, al na drie minuten, miste een uitgelezen mogelijkheid. Feyenoord maakte het Lazio daarmee verrassend lastig. De kracht vein de Romeinen is te gelijk hun zwakte. Lazio wil al tijd voetballen, met de passing van Veron, het breek- en loop werk van Simeone en de finesse van Mihajlovic. En juist daar voor was Feyenoord niet naar Rome gekomen. Lazio knoeide en ging gebukt onder de nieu we wisselingen die Eriksson weer eens had doorgevoerd. Sergio Conceicao, Marcelo Sa- las, Dejan Stankovic en Pavel Nedved zaten zich lange tijd op de bank te verbijten bij zoveel onbegrip, balverlies en gebrek aan Latijnse saamhorigheid. De omstreden fans van Lazio keerden zich met fluitconcerten zelfs tegen hun sterren. Uiter aard kreeg Lazio kansen - zeker toen Feyenoord bij de achter stand meer risico moest nemen - maar verder dan een knal op de paal van Mancini kwam La zio niet. Feyenoord spotte met de harde wetten van het inter nationale topvoetbal door ge durfd en sterk voor zijn kans te gaan. En dat werd beloond met een prachtige triomf. In Rome was het nog lang onrustig, niet door Lazio-fans maar door de duizend meegereisde suppor ters van Feyenoord die dronken van geluk spraken van 'de over winning van de eeuw'. Feyenoord: Dudek; Van Gobbel, Kon terman. De Haan en Rsaza; Bosvelt, Van Gastel (83. Gyan), Paauwe en De Visser (75. Samardzic); Kalou (46. To masson) en Cruz. denkt hij aan de trainer. Voor hem was het een uur geleden de laatste keer. Zal die gedachte pijn gedaan hebben, of zal het een opluchting zijn geweest? En zal hij ooit nog deze route rij den? „Dit brengt voetbal dus met zich mee, soms gaat het ten koste van mensen", beseft de speler. Aandewiel vindt het 'rot' voor de trainer, met wie hij een goe de band had, maar staat achter het besluit van het bestuur van Quick Boys. „Het is goed om zo'n duidelijk signaal af te ge ven naar alles en iedereen." Dat het bestuur de spelersgroep niet heeft geraadpleegd vindt Aandewiel absoluut geen pro bleem. „Ik denk niet dat één speler het gevoel heeft: we zijn gepasseerd. Het bestuur heeft zelf dit besluit genomen en dat respecteren wij. Het kwam na tuurlijk ook niet als een don derslag bij heldere hemel." Aanvoerder Hans van der Plas zegt dat hij het heel jam mer vindt dat Tempelaar is ont slagen, ondanks de menings verschillen die hij met de trai ner had. „Maar ik heb steeds mijn uiterste best gedaan, en hij ook", aldus de Katwijker, die het bestuur 'capabel genoeg' acht om een dergelijke beslis sing te nemen. „En verder hou den we ons alleen bezig met de wedstrijd van zaterdag tegen ARC. Dat is nu belangrijk." Tempelaar zit ruim twaalf uur na zijn ontslag thuis. De leraar lichamelijke opvoeding heeft vakantie. „Het is op de eerste plaats schadelijk voor de club en voor mijn persoontje. Maar ik heb het wel een beetje zien aankomen. De resultaten waren niet goed. En het is mij niet ge lukt om de groep en de club wat dingen duidelijk te maken. Maar de oudere spelers hebben ook hun verantwoordelijkheid niet helemaal opgepakt", zegt hij. De Hagenaar vertelt dat hij Arie van Duijn in de dug-out van Quick Boys. foto kees van hoogdalem steeds een goede relatie heeft gehad met het huidige bestuur. Hij denkt dat de invloed van sponsors erg groot is geweest. „Die mensen drinken op zater dag een borreltje in de be stuurskamer. Zij kennen de lucht van de kleedkamer niet, weten niet hoe er wordt ge werkt, en dat het ook zo kan zijn dat je kwaliteit in de spe lersgroep mist." Van invloed was volgens Tempelaar ook de 'stemmingmakerij' in het Leidsch Dagblad. Het is tijd en hij heeft tijd voor andere dingen. Skaten, fietsen, zeilen, wandelen. Mis schien nog een weekje skiën. „Ik amuseer me wel. Maar het blijft vervelend", aldus de Haagse trainer, die nog niet weet wat hij volgend jaar gaat doen. Iets minder dan 24 uur na het ontslag van Tempelaar staat het trainingsveld van Quick Boys blank. De training wordt ver plaatst naar de zaal. Over de breuk met de trainer wordt nauwelijks gesproken. „Ik denk dat de groep het goed oppakt. Het verhaal Tem pelaar is over. Het verhaal ARC staat er nu", zegt Arie van Duijn, de nieuwe verantwoor delijke man. Het bestuur gaat op zoek naar een tijdelijke trai ner, maar het is de vraag of er een geschikte kandidaat wordt gevonden. „We doen het alleen als we iemand vinden die dui delijk sterker is dan Arie van Duijn", zegt Dirk van Duijn, binnen het bestuur verant woordelijk voor wedstrijd- en technische zaken. Voor de be langrijke wedstrijd van zaterdag wil het bestuur de spelersgroep in elk geval niet confronteren met een nieuwe man. Arie van Duijn, volgend sei zoen tweede trainer naast Ruud de Groot, wil de groep zelf graag tot het einde van het sei zoen leiden, maar heeft er vre de mee als er iemand anders bij komt. „Het gaat nu niet om in- dividuën, het gaat om Quick Boys." Bijna vijf dagen na het ont slag van Cees Tempelaar speelt Quick Boys in Alphen aan den Rijn tegen ARC. Van Duijn wil niets kwijt over de waarschijn lijke opstelling. „Er zal best wat veranderen, want er moet wat gebeuren, maar wat en hoe, dat merkt ie dereen zaterdag wel. Ik ben er aardig uit. Er moet strijd gele verd worden, dat heb ik afgelo pen zaterdag niet gezien. Ja, ik denk dat de spelers dat wel kunnen leveren. En wie het niet kan, die zal wel moeten. En voor wie niet mee gaat daarin, is het heel erg jammer." fitwuk (net van duk a de kantine van Quick Boys ':/ï?|ijft zaterdagmiddag nog een loepje spelers over. Voetbal' Irs die behoren tot de oude arde, de harde kern. Gert Aan- l ewiel, Ronald van Dijk, Peter ■■fruit, Tom van der Niet, Hans HLn der Plas, Jan Schaap en Ri- ^piard van Schijndel bespreken B )et elkaar de zorgelijke situatie Hie is ontstaan na de nederlaag ^■Igen Capelle. Er moet wat ge- ^feuren, maar over een mogelijk ^Hatslag van Cees Tempelaar ^■ordt niet gesproken. ^■Daar niet, maar elders op het ^Bmplex wel. Tweede trainer ^B:ie van Duijn hoort een 'x- ^^ntal zaken van de kant van de et publiek en de sponsors er por de kantine heen'. Aan- berder Hans van der Plas •roeft wat'. Leden van de busi- denessclub praten informeel met t estuursleden en iedereen or- Dmt tot de conclusie dat Quick at Dys vanaf nu alleen nog maar 'finalewedstrijden' speelt. „Op zo'n moment moet je ingrijpen, en het ligt dan voor de hand om te wijzen naar de trainer", zegt voorzitter Marcel Hengst van de businessclub. Speler Gert Aan dewiel spreekt van een 'onom keerbaar proces' dat voelbaar is. „De druk van buitenaf wordt groter en dan wordt het een simpele optelsom." De spelers trainen op maan dag goed en fel. Aan het einde van de training vertelt Cees Tempelaar dat het bestuur aan het vergaderen is. Wat daar uit komt, is voor hem op dat mo ment geen vraag meer. Na de training vertelt het bestuur aan de spelers dat Tempelaar is ontslagen. Het is doodstil in de bestuurskamer. Arie van Duijn, die het werk van Tempelaar in elk geval deze week overneemt, vraagt of er ie mand aanwezig is die geen ver trouwen in hem heeft. Dat blijkt niet het geval. Als Gert Aandewiel een uur later van het sportpark afrijdt, lees Tempelaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23