Felle protesten tegen toneelstuk met homo-Jezui Geloof Samenleving Kinderen van één Vader Stichting komt met hulplijn hindoes Jehovah's hoeven gee excuses WOENSDAG 1 MAART 2000 VANDAAG 1 MAART In Wales viert de bevolking haar nationale feestdag op 1 maart. Het is de gedenkdag van de heilige Dewi (David) de Waterdrinker: een monnik uit de zesde eeuw en stichter van het belangrijkste klooster van Wales, Menevia. De monniken van Menevia dronken niets anders dan water, vandaar de bijnaam van hun abt. In de 6de eeuw waren er moeilijkhe den tussen de priesters die Rome wilden volgen en hun meer Iers georiënteerde tegenstanders. Dewi behoorde tot getrouwen van Rome. Uiteindelijk kregen zij, mede dank zij Dewi, de overhand. De katholieke kerk eerde hem daar om met het heiligenaureool. Slowaakse nazi-priester krijgt steen Bratislava Het gemeentebestuur van de Slowaakse stad Zilina wil de Slowaakse priester en Hitier-vazal Josef Tiso met een mo nument eren. Het plan heeft een storm van protest opgeroepen. Het monument moet 14 maart worden onthuld. Het is dan 61 jaar geleden dat de priester-politicus een onafhankelijke Slo waakse staat stichtte. Tiso's 'joodse codex' is een van de meest beruchte anti-semitische wetgevingen ooit. Onder zijn leiding zijn 70.000 Slowaakse joden naar Duitse concentratiekampen gedeporteerd. Ondanks een veroordeling door het Vaticaan in de jaren veertig, wordt de priester door veel Slowaakse katholie ken als martelaar vereerd. Excuses kerk aan indianen Brasilia De Rooms-Katholieke Kerk in Brazilië wil zich bij de indianen en zwarten verontschuldigen voor het onrecht dat hen tijdens de kerstening van het land is aangedaan. De Braziliaanse bisschoppenconferentie (CNBB) zal hier op 5 mei een docu ment over publiceren bij de viering van de 'ontdekking' van Brazilië, vijfhonderd jaar geleden. ,,Wij zullen ons tot alle Brazi lianen richten, niet alleen tot de christenen, en hen om vergiffe nis smeken voor de zondige houding van onze kerk", zei de vi- ce-voorzitter van de CNBB, aartsbisschop Marcelo Carvalheira van Paraiba. „Onze historische schuld is vooral groot in het ge val van de indianen, omdat de kerk ook nooit iets voor hun in tegratie in de samenleving heeft gedaan", zei de aartsbisschop. 50.000-ste Oekraïense jood 'thuis' Jeruzalem De organisatie Christenen voor Israël heeft vorige week de 50.000-ste Oekraïnse jood succesvol overgebracht naar Israël. Het streefgetal van de actie 'Breng de joden thuis' werd bereikt met de emigratie van de 22-jarige Galina Shleiger uit Novokonstantinovsk. Shleiger kreeg ter gelegenheid daarvan een Nederlandse vlag, een zevenarmige kandelaar en een pop in Spakenburgse klederdracht aangeboden. De Oekraïne-actie van Christenen voor Israël ging in 1996 van start. De organisatie geeft voorlichting over emigratie naar Israël helpt bij het verkrij gen van uitreisvisa. Filosoof Van Riessen overleden AERDENHOUTDe filosoof en natuurwetenschapper Hendrik van Riessen is maandag op 88-jarige leeftijd overleden. Van Riessen was van 1964 tot 1981 hoogleraar systematische wijsbegeerte en cultuurfilosofie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij was tevens jarenlang secretaris van de Anti-Revolutionaire Partij (ARP). Van Riessen was onder meer hoogleraar calvinistische wijsbegeerte in Delft en Eindhoven, voordat hij zich in 1963 aan de VU verbond. Uit onvrede over het CDA stapte Van Riessen in 1980 over naar de RPF. Hij schreef voor die partij de brochure Christelijke politiek in een wereld zonder God (1990). Het Zoeklicht in Woubrugge wouBRUCGEHet Zoeklicht, een tweewekelijks tijdschrift datge- wijd is aan het onderzoek van bijbelse profetieën, houdt van avond een bijeenkomst in gebouw Immanuël aan de Kerkstraat 3 in Woubrugge. Jeugdevangelist Nol Esmeijer spreekt er over thema 'Jezus komt' en er is een optreden van de Jongerengroep uit Alphen aan den Rijn. De bijeenkomst begint om acht uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten tot de dienst des Woords en beroepbaar: mw. J.W. Bekhof, Verlengde Nieuwstraat 25, 9724 HB Groningen; mw. S.N. Cnossen-Hoekzema, Jon- kersfinne 1, 8711 GL Workum; mw. J.K. Muthert, Graaf Adolf- straat 14, 9717 EE Groningen; mw. M.L. van Ginkel, Prinses Margrietlaan 267, 3708 WC Zeist, mw. M. de Mooij, Fregat straat 97, 3534 RC Utrecht; R.F. de Wit, Jan van Houtstraat 79, 2581 SV 's-Gravenhage; H.D. Zeefat, Van Zuijlenstraat 87, 3862 BC Nijkerk. Toegelaten en niet beroepbaar: mw. B.P. Zuurmond te Rotter dam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Zoetermeer. R. Klijnsma te Pijnacker, die dit be roep heeft aangenomen. Bevestiging: tot zendingspredi kant (docent theologie in Ka meroen), B. Borger te Ten Post. De bevestiging vindt plaats in de Ned. Hen;, kerk te Schipluiden, op zondag 5 maart om 14.30 GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Borssele, J.J. Tanis te Middelburg. Bedankt: voor Elspeet, C.A. van Dieren te Stolwijk. Acteurs en theaterdirecteur met de dood bedreigd WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Finland: Veel bewolking en vooral woensdag perioden met regen of sneeuw. Ta melijk veel wind. Maxima ongeveer 2 graden, in het uiterste noorden lichte tot matige vorst. Denemarken: Woensdag guur met enkele regen en hagelbuien. Donderdag geregeld zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur rond 7 graden, donder dag iets frisser. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Woensdag wisselend bewolkt en vooral in het noorden enkele winter se buien. Donderdag vanuit het wes ten wind en regen. Maxima van 4 graden in het noorden tot 8 in het zuiden, donderdag wat zachter. België en Luxemburg: Woensdag wisselend bewolkt en en kele regen- en hagelbuien, in de Ar dennen later ook sneeuw. Donder dag eerst droog en wat zon, in de avond regen. Maxima rond 7 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral in het oosten eerst nog buien. Verder geleidelijk droog en vanuit het westen zon en afnemende wind. Maxima tussen 8 en 12 graden. Zuid-Frankrijk: Woensdag veel wind en eerst nog op veel plaatsen regen of buien. Don derdag vrijwel overal droog en vooral in het zuidoosten veel zon. Maxima woensdag rond 14 graden, donder dag iets lager. Spanje: Droog en veel zon, maar in het noor den woensdag nog wolkenvelden, ta melijk veel wind en langs de Golf van Biskaje ook nu en dan regen. Maxima van 14 graden in hetmoord- westen tot 24 plaatselijk in het zui den. Portugal: In het noordwesten woensdag enkele wolkenvelden, maar droog. Verder veel zon. Maxima van 14 graden in het noorden tot 23 in het zuidoos ten. veel wind en een kleine kans op een bui, donderdag rustiger en droog. Maxima dalend naar ongeveer 16 graden. Marokko: Westkust: veel zon, vooral woensdag hier en daar ook hardnekkige wol kenvelden. Droog. Maxima van 18 graden onder bewolking tot 23 bij veel zon. Tunesië: Droog en op de meeste plaatsen zon nig. Donderdag aantrekkende wind en vooral in het noorden ook wolken velden, maar waarschijnlijk droog. Maxima woensdag rond 23 graden, donderdag vooral in het noorden minder warm. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de ei landen ook enkele wolkenvelden, maar droog. Maxima rond 22 gra den. Duitsland: Woensdag bewolkt en perioden met regen, in de heuvels vanuit het noordwesten overgaand in sneeuw. Donderdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima da lend naar ongeveer 5 graden. Oostenrijk: Bewolkt en veel regen. Sneeuwgrens rond 1200 meter, woensdagavond en donderdagnacht dalend tot 700 meter. Donderdag geleidelijk aan droog en enkele opklaringen. Maxi ma in de dalen dalend tot 6 graden. Zwitserland: Veel regen. Sneeuwgrens rond 1200 meter, woensdagavond dalend tot 700 meter. Donderdag vrijwel droog en aan de zuidflank van het Alpen massief veel zon. Maxima in de da len dalend naar 5 graden, bij Locar no oplopend naar 13 graden. Polen: Woensdag meest bewolkt en nu en dan regen. Donderdag wat zon en een lokale winterse bui. Middagtem- peratuur dalend tot ongeveer 5 gra den. westen regen, boven 1200 meter sneeuw. Donderdag geregeld zon en vooral in de bergen nog een winterse bui. Maxima dalend tot ongeveer 6 graden. Hongarije: Woensdag toenemende wind en be wolking en later veel regen. Donder dag vanuit het westen flinke opkla ringen. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 7 graden. Italië: Veel wind. Verder vooral woensdag op veel plaatsen regen, ook kans op onweer. Donderdag in het noorden zonnig, in het zuiden nog buien. Maxima tussen 11 en 16 graden, donderdag wat frisser. Corsica en Sardinië: Woensdag veel wind en vooral op Corsica kans op regen of onweer. Donderdag wat meer zon en later ook wat minder wind. Maxima dalend naar 14 graden. Griekenland en Kreta: Woensdag droog, zonnige perioden en verder afnemende wind. Donder dag opnieuw veel wind en op veel plaatsen regen. Maxima oplopend naar 13 tot 17 graden, op Noord- Kreta donderdag mogelijk 20 gra den. Malta: Woensdag droog en zonnige perio den. Donderdag kans op enkele bui en en veel wind. Maxima ongeveer 17 graden. Turkije en Cyprus: Woensdag vrij zonnig, maar op Cy prus en in Zuidoost-Turkije nog re gen en onweer. Donderdag perioden met zon, maar in West-Turkije later wind en regen of onweer. Maxima tussen 10 en 15 graden. DONDERDAG 2 MAART 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07 23 Zon onder 18.20 Maan op 05.43 Maan onderl4.14 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.35- 13.43 01 08 - 13.16 Laag 09.00 - 21.40 08.41 - 21.21 Weerrapporten 01 maart 07 u Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Maastricht Aberdeen Athene Barcelona sneeuwbui licht bew. licht bew. Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca r.l 12 2 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 10 6 0.0 Warschau s.3 13 2 0.0 Wenen zwaar t Bangkok zwaart Buenos Aires onbewr Casablanca zwaar t Johannesburg licht be Los Angeles zwaar t 1 7 4 0.0 New Orleans r.l 11 3 0.0 NewYork r3 6 4.4 TelAviv >2 32 24 18.0 Tokyo )4 28 18 0.0 Toronto 1 19 12 0.0 Tunis s.O 23 13 0.0 Vancouver kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek. W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071-5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) I per half jaar (acceptgiro) j per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrek! het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortii betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenla worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. )en nn leidsch dagblad op cassettebagin Voor mensen die moeilijk lezen, slechtej-, hebben of blind zijn (of een andere F leeshandicap hebben), is een samenvatjrnf van het regionale nieuws uit het Leidscfech Dagblad op geluidscassette beschikbare] informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grail ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Ik geloof in God, in de islam. Ik te geloof ook in mijn vader en moeder. Sommige mensen zeg gen: „Kom naar de moskee", maar dat doe ik niet. Ik houd wel van de moskee, maar weet je, met een feestdag hoefje he lemaal niet naar de moskee. Je mag ook naar de speeltuin. God is een belangrijk mens. Maar wat Hij precies is weet ik niet. Hij kan een reus zijn. Pas geleden wilde ik slapen en nadat ik mijn ogen dichtdeed had ik God gezien. Vlak boven me. Hij was een vliegend mens, die heel groot was. Ik was bang en wilde .wegrennen, maar Hij zei dat er iets goeds met me ging gebeuren. Tot nu toe is er al leen nog niets goeds gebeurd. Toch denk ik dat het nog wel komt. Ik denk wel eens over wat er met me gebeurt als ik dood ben. Of ik God dan kan zien ofzo. In de Koran staat dat als je niet lief bent Burak Aradas (10 jaar, afkomstig uit Haarlem) vertelt over zijn geloof en niet naar je vader en moeder luistert, dat je dan wordt verbrand door een geest die helemaal niet lief is. Wie wel lief is mag naar een plek waar je allemaal leuke dingen kan doen. Weet je waarvan deze hoed is? Bij jongens - ik weet ook niet precies - maar er moet iets met z'n piemel gebeuren. Dat doet pijn. Maai' daarna krijg je heel veel geld en cadeautjes van mensen. Er zijn dan alle maal tafels en stoelen in de tuin of op straat en je moet eten neerzetten en dan mag iedereen komen eten. Ik was vier toen dat gebeurde. Ik vond het helemaal niet leuk. Al leen dat snoep en dat geld en de cadeautjes waren leuk. Ik kreeg een Gameboy, puntenslijpers en alle- maal gouden dingen. Mijn zusje kreeg ook heel veel cadeautjes. emmen/hilversum anp De Jehovah's Getuigen geen behoefte aan schadevergoedingen van gering voor het leed dat dens en na de Tweede oorlog hebben doorsta is volgens het meer onderzoek manier waarop ge rugkeer in Nederland handeld. „Wij staan niet stoep", zegt van den Heuvel van het *uUU torengenootschap. De jJde vah's Getuigen zitten niehz( springen om dezelfde behaide ling als joden, zigeuners e(n. 1 Nederlands-Indische gemjjdr schap, die onlangs met het)ter binet over de naoorlogse ud vang van oorlogsgetroffene^ bi schadevergoedingen sprakepha Van de ongeveer 500 l^Su die het Wachttorengei^g schap in 1940 telde, zijn eijkb door de Duitsers opgepak ge 308 naar vernietigingskariiat c gedeporteerd. Slechts 175 Jtwij vah's Getuigen keerden n^dt oorlog terug. Hoe de overl&eni den zijn opgevangen is volj Van den Heuvel nooit goeman derzocht. „Dat heeft bij n BI nooit zo geleefd." Het Waclita rengenootschap heeft volfwr hem geen zicht op het leecm individuele gelovigen heljef] doorstaan. Het weet ook iz\ hoeveel Jehovah's Getuigeib d< voorbeeld een uitkering kei oorlogsgetroffenen genietei r m De Jehovah's Getuigen ik wel betrokken bij het onker zoek dat de Stichting OiJaat zoek Terugkeer en Opvang is TO) in opdracht van het Ikoi net doet naar de ervaringeitna; oorlogsslachtoffers. „Als uiFkgi derzoek blijkt dat dingen gati netjes zijn gegaan wülenida daar wellicht nog eens mejge regering over praten", zegWar den Heuvel. Maar schadecliird heeft hij niet in gedachten, u ei Volgens de sektendeskurij ke R. Singelenberg zijn de Jtwi vah's Getuigen een vergjhe groep slachtoffers van de Thai de Wereldoorlog. In het VIJn e programma Waskracht! zelve dat het niet in de cultuur v^ m Jehovah's Getuigen zit kg£ schadevergoedingen te ti te men. Ook menen ze op gitdi van de bijbel dat ze zich afz van de staat moeten hou aldus Singelenberg. theater. Uit voorzorg werd de zaal op explosieven onderzocht. Tijdens de controle volgde een nieu we bommelding. Alle bezoekers werden gefouil leerd. Ook voor de komende voorstellingen zijn veiligheidsmaatregelen gepland. De tegenstanders van het toneelstuk spreken over godslastering en zijn woedend over de bij belinterpretatie van de Amerikaanse schrijver Terrence McNally. De auteur verwerkte in zijn stuk zijn ervaringen als homoseksueel en katho liek in de Texaanse stad Corpus Christi, waar hij in de jaren vijftig opgroeide. McNally laat Jezus tot flikkerkoning uitroepen. De relatie van de Verlosser met zijn apostelen DEN HAAG Hindoes met problemen kun nen vanaf deze week bellen met een Hindoe Hulplijn. Ook hin does krijgen volgens de oprich ter van de hulplijn, de stichting Uday, steeds vaker te maken met de keerzijde van de welva rende Nederlandse samenle ving: individualisme, echtschei ding, stress en zelfdoding. Bij de gevestigde maatschappelijke hulpinstanties zouden zij vol gens de mensen achter de hulplijn niet altijd gehoor vin den. De stichting Uday róept tege lijkertijd 'ambulante geestelijke begeleiding' in het leven. De welzijnsinstelling heeft enkele mensen met een Melkertbaan aangesteld en die mensen een training in geestelijke begelei ding gegeven. Zij zijn op airoep beschikbaar om in het hele land hindoes in nood een be zoek te brengen. Veel hindoes hebben volgens R. Bhondoe van de stichting Uday behoefte aan hulp van mensen van hun eigen religie en cultuur. In de grote steden heeft de hindoegemeenschap wel eigen voorzieningen, maar daarbuiten is zulke hulp vaak niet binnen handbereik. Ook zorg- en welzijnsinstellingen die met 'specifieke zorgwensen' van hindoes te maken krijgen, kunnen volgens Bhondoe voor advies naar de hulplijn bellen. De hulplijn (070 - 3926511) is op werkdagen tijdens kantoor uren te bereiken. Aan de andere kant van de lijn zitten vrijwilli gers of ambulante geestelijk be geleiders. De stichting Uday heeft over de hulplijn naar ei gen zeggen contact gehad met de Hindoe Raad Nederland en de diverse landelijke organisa ties van de twee stromingen in het Nederlandse hindoeïsme, de Sanatan Dharm en de Arya Samaj. Nederland telt volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek ongeveer 80.000 hindoes. De meesten van hen zijn afkomstig uit Suriname. De stichting Uday komt op basis van eigen schattingen echter tot een aantal van 200.000 hindoes. heilbronn anp De opvoering van een toneelstuk over een homo fiele Jezus in een Zuid-Duits theater heeft geleid tot felle protesten van gelovigen. Radicale chris tenen demonstreren bij elke voorstelling van het stuk 'Corpus Christi' voor de schouwburg van Heilbronn. Conservatieve moslims hebben zich aangesloten bij de kritiek op het 'schandaalstuk'. Een bommelding tijdens een uitverkochte uit voering vorige week vormde het voorlopige hoogtepunt van de acties. De zevenhonderd be zoekers moesten de zaal verlaten. Maandag avond bewaakte de politie met zeventig man het de De protesten in Duitsland kwamen geleid op gang. De eerste voorstellingen in septen» to vorig jaar trokken alleen in de regio wat pro ten. Geleidelijk werden de tegenstanders ra<fste Ier. De groep Bijbelgetrouwe Christenen beplroci zonder succes een verbod bij de rechtbank theaterdirectie, de acteurs en zelfs de bijoei meester van Heilbronn ontvingen anoni^at doodsbedreigingen. Het stuk wordt overigens zeer enthousiast pde vangen. De twintig voorstellingen tot nu toe t ken volle zalen en kregen staande ovaties van publiek. Inmiddels is er belangstelling uit het le land. In mei zijn extra voorstellingen geplai draagt een duidelijk homo-erotisch karakter. „We voelen ons ietwat hulpeloos bij een derge lijk bekrompen campagne van een Ideine groep gelovigen", aldus de intendant van de Heil- bronnse schouwburg Klaus Wagner. Hij verwijt de demonstranten dat zij een oordeel vellen zon der iets van het stuk te hebben gezien. Het toneelstuk van McNally is vaker aangeval len. Bij de première van het stuk in New York vonden ook al betogingen plaats. Na opvoerin gen in Londen spraken moslimfundamentalisten een fatwa, een religieus doodvonnis, over de schrijver uit wegens blasfemie. In de islam geldt Jezus als een profeet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14